Directeur AEN te Santpoort nam afscheid Hartelijk afscheid van J. A.'Valk in Santpoort Amsterdam heeft een Klein maar fijn PLATO E10 55.- bijbels „leerhuis" Voor IJmuiden geen beperkende maatregelen door douane meer Voor recreatie in Noord-Holland Slachtoffers van „kolendamp" in Haarlem Verkeersplan voor Haarlem gereed Kapitein „Maasbank" schuldig aan ramp Kapitein „Simonskerk" DONDERDAG 27 OKTOBER 1966 11 Kerkelijk nieuws Rijksbijdrage van ruim 841.000 Economisch directeur Provinciaal Ziekenhuis met pensioen Bejaarde man levenloos aangetroffen, drie mensen naar ziekenhuis gebracht Voor de In het water Wagenaar tweemaal eerste op Duindigt P. RIS Feestelijke opening van nieuwe Grote Markt Geen rijbewijs Op Initiatief van een aantal Nederlandse theologen, bijbelkenners en kerkelijke auto riteiten van diverse richtingen en met een eerste steunbedrag van 5.000 is te Am sterdam het bijbelse leerhuis geopend. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Sprang J. Bos te Lunteren. Bedankt voor Hendrik Ido Ambacht (vac. P. H. de Pree) (toez.) G. Jonkers te Hazerswoude. Geref. Kerken Beroepen te Arnhem (vac. D. W. v. d. Laan) H. Boswijk te Peasens-Moddergat; - te Alblasserdam (vac. A. J. Stolte) W. H. de Boer, laatstelijk vrijgemaakt pred. te Vlaardingen; - te 2e Exloërmond H. Procee kand. te Lemmer. Bedankt voor Bolsward N. H. Heiner te Klazienaveen; - voor Soest G. W. H. Peddemors te Nieuw-Vennep. Geref. Gemeenten Beroepen te Oud-Beijerland P. v. d. Bijl te Rotterdam-Zuid. Bedankt voor Arnhem A. Hofman te Zeist. *>rx»OOCOrvVXV*»OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOC WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder- dag moeten afrekenen. I DE ADMINISTRATIE Onder grote belangstelling heeft gister middag de heer C. Jansen afscheid geno men als directeur van de Algemene Bank Nederland te Santpoort. De heer Jansen, die in zijn vrije tijd tot doctorandus in de economie afstudeerde, krijgt nu een staf- funptie op het hoofdkantoor te Amster dam. Tot zijn opvolger werd de heer J. A. Diepraam benoemd, die tot dusver deel uitmaakte van de ABN-directie te IJmui- den. Tijdens een gezellige receptie in res taurant „Velserend" kwamen tientallen afscheid nemen van de heer Jansen, die 6 jaar directeur is geweest. De gasten maak ten daarna kennis met de heer Diepraam. Beide heren kregen een groot aantal bloemstukken en geschenken. Er zullen voortaan voor IJmuiden. als eerste kantoor voor het aanbrengen en aangeven (bij de douane) van uit zee bin nenkomende goederen, en voor IJmuiden en Velsen, als losplaats voor uit zee bin nengekomen goederen, geen beperkende maatregelen meer geiden. Dit heeft de minister van Financiën medegedeeld aan de Verenigde Scheeps agenturen van Halverhout Zwart en Zumuihlen N.V. in IJmuiden, na herhaal de Isezwaren van deze N.V. tegen de als onrêdelijk geziene beperkingen. Voorts zal ook Beverwijk worden aange wezen als eerste kantoor voor het aan brengen en aangeven van uit zee binnen komende goederen, alsmede als losplaats voor uit zee binnengekomen goederen. De minister acht het belang van handel en verkeer te Haarlem niet zodanig, dat Haarlem wordt aangewezen als losplaats voor uit zee binnengekomen goederen. Een verzoek daartoe is afgewezen. Tot dusver mocht een schip alleen te IJmuiden inklaren indien de lading ook daadwerkelijk in IJmuiden gelost zou wor den. Thans mag elk schip in TJmuiden in klaren, onverschillig waar de lading zal worden gelost. Het begrip „losplaats" houdt in, dat in die plaats goederen bij de douane kunnen worden aangegeven. Tot dusver gold voor IJmuiden de beperking, dat hier alleen goederen konden worden aangegeven wel ke bestemd waren voor handel en indu strie alhier. Deze beperking is nu opgehe ven. Nu mogen in IJmuiden alle goede ren worden aangegeven, ook indien zij voor elders in het land zijn bestemd IJmuiden heeft door de beslissing van de minister van Financiën thans dezelfde rechten als Amsterdam wat de douane betreft. Rechts de vertrekkende en links de nieuwe directeur. De minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk, mr. Vrolijk, heeft 15.059.387 toegekend voor bijdragen ter realiseringvan voorzieningen voor de openluchtrecreatie. Dit betreft 102 pro jecten verdeeld over alle provincies: Voor Noord-Holland is totaal 841.725 uitge trokken voor de volgende projekten: Ver werving gronden voor het recreatieplan rond het Alkmaarder- en Uitgeestermeer 100.000; verwerving buitendijkse gron den langs de oevers van het IJsselmeer voor de recreatie 50.000; aanleg van par keerplaatsen voor de recreatie in de ge meente Schoor} 107.775; wegverbetering Ryslaan en Ruysweg te Texel 105.000; inrichting van recreatieve voorzieningen in het Nationale Park de Kennemerdui- nen 9.500; plankosten, uitvoeringskosten en verwerving gronden voor de recreatie ve ontwikkeling langs het zuidelijk Gooi meer 320.000;aanleg parkeerterrein bij het Westerslag, Texel 15.000; wegverbe tering, aanleg van parkeerterreinen en fietsenstalling bij het strand in de bos- wachterij Schoorl 100.000 en inrichting van een recreatieterrein langs rijksweg 9 in Uitgeest f 34.450. Staf en personeel van het Provinciaal Ziekenhuis in Santpoort hebben woens dagmorgen in de recreatiezaal van „Mu sis Sacrum" afscheid genomen van de economisch directeur, de heer J. A. Valk, die op 31 oktober de pensioengerechtig de leeftijd bereikt. Dinsdag had de heer Valk reeds afscheid genomen van staf en personeel van het Provinciaal Ziekenhuis „Duin en Bosch" in Bakkum. Vier spre kers hebben het woord gevoerd en allen onderstreepten hun grote waardering voor het werk en de persoon van de heer Valk door het offreren van geschenken en bloemstukken. De geneesheer-directeur, de heer J. C. Noordzij, gaf in een analyse een treffend beeld van de econoom en de mens Valk. Hij zei onder meer: „Met één been stond u in het ziekenhuis, met het andere er buiten ofn het werk te stimuleren. Want uw inbreng en uw vele activiteiten heb ben ertoe geleid dat het overleg in Ne derland inzake het ziekenhuiswezen op gang kwam. Daarin hebt u pionierswerk verricht." Dokter Noordzij bood mede namens de medisch adjunct-directeur, dokter G. Hou- wink, economisch adjunct-directeur G. H. Rigter en administrateur J. A. Nijboer een boekwerk aan. De heer Rigter zwaaide de heer Valk daarna als een van diens naaste mede werkers veel lof toe. Hij noemde hem een directeur die kon organiseren, lei ding geven en besturen. Bovendien een wijs man die tegenslagen kon incasseren. „U was meer zakenman dan ambtelijk functionaris en daardoor hebben wij el kaar goed aangevuld", zei hij. De heer A. Jonker vertolkte de gevoe lens van de hoofden en waarnemend hoof den van het ziekenhuis. „U was door kneed in alle onderdelen van uw vak. voor ons allen bent u een „reuze baas" geweest. Namens allen bood de heer Jonker een diplomatentas en een reis koffer aan. De heer J. Stelma bood namens de ju bileum-en afscheidscommissie van de per soneelsvereniging „de Schakel" bloemen en sigaren aan, waarna de heer Valk tenslotte een dankwoord sprak. 's Middags werd het echtpaar Valk in het Provinciehuis aan de Dreef in Haar lem door het bestuur een receptie aan geboden, waar enige honderden van de heer Valk afscheid kwamen nemen, voor namelijk uit kringen van het Nederland se ziekenhuiswezen. (Van een onzer verslaggevers) Vanmorgen even over negen uur is in zijn woning aan de Siwartstraat in Haar lem-Oost de 85-jarige Joh. de Bruenne le venloos aangetroffen. De man moet zijn overleden aan koolmonoxydevergiftiging. De kachel was nog warm en de pijp was geheel door roet verstopt. De man is naar een ziekenhuis overgebracht, waar nog getracht is de levensgeesten op te wekken, maar dit bleek tevergeefs. Gisteravond zijn in Haarlem nog drie gevallen van „kolendamp"-vergiftiging ge constateerd. Omstreeks elf uur werd de Haarlemse brandweer gewaarschuwd dat er „kolen damp" aanwezig was in een huis aan de Wagenweg. Bij aankomst bleek dat de 49-jarige bewoner, zijn 43-jarige echtgeno te en hun zoon onwel waren. Ze werden per ambulancewagen naar de Mariastich- ting gebracht. Het onderzoek wees uit dat ze geen nadelige gevolgen hadden onder vonden. Ze zijn toen naar huis terugge bracht. In de schoorsteen was geen nisbus aanwezig, terwijl de kachel bovendien ver keerd was aangesloten. Eerder op de avond was de brandweer al in actie geweest in de Diederikstraat in Haarlem-Oost. waar ook last van koolmonoxyde werd onder vonden. Hier bleek het schoorsteenkanaal in bijzonder slechte staat te zijn. Per soonlijke ongevallen deden zich niet voor. Er is een stookverbod opgelegd. Een stookverbod is ook opgelegd in een woning aan de Gierstraat waar even na middernacht „kolendamp" werd gemeld. Hier had zich een explosie in het schoor steenkanaal, dat drie aansluitingen had, voorgedaan. Ook hier werd niemand ge wond. Een 29-jarige vrouw en een 33-jarige betonijzervlechter, beiden uit Haarlem, hebben zich woensdag voor de Haarlem se politierechter moeten verantwoorden, omdat zij ervan werden verdacht een parketwachter en een wachtmeester te hebben mishandeld. De moeilijkheden waren in de nacht van 1 op 2 augustus ontstaan toen de wachtmeester de echtge noot van de vrouw wilde arresteren, om dat hij een boete niet had betaald. Aanvankelijk had de man wel mee wil len gaan, maar de vrouw zette de echt genoot tegen de wachtmeester op. Zij had geroepen: „Wat er ook gebeurt, hij gaat niet mee". Inmiddels was er door de poli tie orn assistentie verzocht. Een beton ijzervlechter kwam de vrouw te hulp. Er werd met een stoel dreigend boven het hoofd gezwaaid. De parketwachter kreeg een tik van een autoped. De vrouw bewerkte, toen de politie toch de sterkste bleek te zijn, de politieauto met een steeksleutel. Daar zij naderhand het politiebureau niet in mocht, sloeg zij met het stuk gereedschap ook op de deur. De betonijzervlechter werd conform de eis van de officier van Justitie veroor deeld tot twee weken onvoorwaardelijke gevangenisstraf. De vrouw werd van mis handeling vrijgesproken, maar voor de vernieling werd zij veroordeeld tot 100 boete. Een 29-jarige kelner uit Heemstede werd conform de eis van de officier van Justitie veroordeeld tot een maand on voorwaardelijke gevangenisstraf en twee jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. In de nacht van 5 op 6 september was hij met zijn auto in het Zuider Buiten Spaarne gereden. Oorzaak hiervan was een grote hoeveelheid alcohol. Het pro millage bedroeg 1.85. De raadsman man pleitte dat de verdachte hoewel hij onder invloed was, dit niet zou hebben gemerkt. Voor rijden onder invloed was de man wel eens meer veroordeeld. Aan het regelmatig drinken zouden moeilijk heden in het privéleven van de man ten grondslag hebben gelegen. vangenisstraf en twee jaar ontzegging van de rijbevoegdheid veroordeelde de po litierechter conform de eis van de officier van Justitie een 23-jarige dakdekker uit Haarlem. De man was op 25 augustus na een aanrijding in de Wilhelminastraat in Haarlem doorgereden met een vracht auto, die hij zonder toestemming van zijn baas had geleend. Bovendien bleek hij onder invloed te zijn. Het alcoholpromil lage bedroeg 1.20. Voorts was hij niet in het bezit van een rijbewijs. De man, die ontkende een klap te hebben gehoord, verklaarde naderhand, dat hij had ge dacht dat de klap veroorzaakt was door een emmer, die in de auto was om gevallen. Philip Gloor uit de Zwitserse plaats Burgdorf heeft een mini-motor ge maakt. Hij is er jaren mee bezig ge weest. Maar het is er dan ook naar. De wielen van het voertuig hebben een doorsnede van vijfeneenhalve centimeter. De motor heeft een in houd van vijf cc. De maximumsnel heid is twintig kilometer per uur. Rijden op deze mini is goedkoop. Op enkele kubieke centimeters brandstof werkt de motor enige uren. De uitslagen van de gisteren gehouden drave rijen en rennen te Duindigt luiden: Trotaway-prijs: 1 Emma Quichotte (M. v. d. Togt): 2. Duke Hollywood: 3. Eros Kinley. Toto: win. 4.pl. 2.2.50, 2.20, koppel 8.70, coy. 19.60. Aurora-prijs: 1. Checkmate (S. van Leeuwen); 2. Donna Hanna: 3. Donna Fez. Toto: win. 12.70, pl. 3.80, 1.40, 5.30, koppel 12.50, cov. 3.60, trio 874.—. Krylaty-prijs: 1. Edelvalk S. (L. van Harlin- gen): 2. Ernie Rita. 3. Doekina. Toto: win. 2.70, pl. 2.30, 2.koppel 5.80, cov. 5.40. Mentor-prijs: 1. Comtesse Terraise (J. van Leeuwen); 2. Darlin' Jill; 3 Double v. d. Lente. Toto: win. 13.—, pl. 4.70, 3.40, 23.10, koppel 4.20, cov. 11.10, trio 1.757.40. Phynia-prijs: 1. Esmeraud (A. Harmsen); 2. Bento van Eiberhof: 3. Camingo Scotch. Toto: win. 7.30, pl. 1.40, 1.80, 1.80, koppel 10.cov. 10.90. Coquette-prijs: 1. Brahmapoetra S (J. Wage naar Jr.); 2. Zilvervos; 3 Abdullah Hanover. Toto: win. 2.pl. 1.90, 2.80, koppel 6.90, cov. 3.90. Iwan-prijs: 1. Zingly Sister (J. Wagenaar Jr.); 2. Bento Hollandia; 3 Allouez II. Toto: win. 1.80 (stal), pl. 1.50, 1.40, 1.50, koppel 2.80, cov. 3.20. RENNEN Ton's Jewel S.-prijs (2e afd.): 1. Susie Darlin' (T. Mcgarrity); 2 Kokette Katinka; 3. Cherokee. Toto: win. 2.90, pl. 1.60, 1.30, 3.90, koppel 4.70, cov. 3.40. Ton's Jewel S.-prijs (le afd.); 1. Patricia (J. Muyldermans); 2 Waikuru; 3. Happy Jane. Toto: win. 6.10, pla 1.80, 1.90, 2.40, koppel 17.10, cov. 5.—. Totalisator-omzet 144.115,50. ADVERTENTIE ZWITSERS KLASSE HORLOGE voor slechts edelstaal s.s.p. (in doublé J 58,50) 1. juweliersgarantie 2. zwitsers 3. edelstaal s.s.p. 4. 2 |aar verzekerd 5. 17 robijnen 6. waterwerend 7. schokvrii 8. onbreekbare veer 9. antimagnetisch 10. luxe uitvoering Horlogemaker - Goudsmid MARKTPLEIN 17-19 IJMUIDEN - TEL. 5668 Zaterdag 5 november bereikt het ver keersplan voor de Haarlemse binnenstad zijn punt van gereedkomen. Dit wordt gevierd met een groots stadsfeest op de geheel gereorganiseerde Grote Markt. De Grote Markt zal met ingang van maandag 7 november als marktplein fun geren in plaats van de Gedempte Oude Gracht, die nu als zodanig in gebruik is. De Ged. Oude Gracht moet ten bate van het verkeer worden vrijgemaakt, omdat deze straat in het verkeersplan een belangrijke functie vervult. Het verkeersplan voor de Haarlemse binnenstad, dat op maandag 20 juni in eerste fase van kracht is geworden, dient om het doorgaande verkeer uit het cen trum te weren. Dit wordt nu om de binnenstad heen geleid. Om dit te berei ken zijn enkele „stoppen" ingesteld, die slechts het busverkeer en de fietsers doorlaten. Het instellen van de verkeers- stoppen betekent niet dat Haarlems cen trum voor het autoverkeer is afgesloten. De automobilisten kunnen alle straten in het centrum bereiken, maar uullen hier voor via eenrichtingsstraten een omweg moeten maken. Tot drie weken onvoorwaardelijke ge- Het „Leerhuis", dat voorlopig onderdak heeft gevonden in het Anne Frankhuis, is volgens de oprichters bedoeld als gemeen schappelijk studie- en ontmoetingscentrum voor leden van alle gezindten en zelfs voor buitenkerkelijken, die de behoefte gevoe len zich te verdiepen in de Heilige Schrift. Voorts zal de stichting cursussen, confe renties en studieavonden organiseren, zo wel in Amsterdam als daarbuiten. Enkele ruimten in het oude grachtenhuis staan beschikbaar voor de inrichting van een bibliotheek en archief, die deels met giften deels uit eigen middelen zullen wor den opgebouwd. Uit diverse delen van de wereld zijn reeds toezeggingen gedaan. Van 1 november af kan iedere geïnteres seerde voorlichting en informatie krijgen in het Anne Frankhuis over judaistiek._ Hiervoor is een talmoed-kenner, namelijk de heer Aschkenasy, aangetrokken. Het ligt in de bedoeling later theologen uit katholieke en protestantse kringen als me dewerkers aan te stellen. Eind november begint de stichting met twee veertiendaagse cursussen, onder an dere over pragmatische schriftlezing. Tege lijkertijd wordt in Arnhem een cyclus ge organiseerd over de boeken van Mozes. yoorts heeft het Leerhuis een publikatie in voorbereiding, die door een honderdtal geleerden uit verschillende landen zal wor den samengesteld en waarin het Nieuwe Testa#nent zal worden behandeld tegen de achtergronden van het toenmalige joden dom in Palestina. Het werk omvat acht delen en zal tegelijkertijd in het Neder lands, Engels en Duits worden uitgegeven. Voor de Duitse uitgave heeft de Evange lische Kirche reeds een bedrag geschonken van 20.000 gulden. Men verwacht dat het werk tegen 1975 gereed zal zijn. De gezagvoerder van de „Simonskerk", die op 3 februari van het vorig jaar op de Noordzee nabij de Westereemsboei in aanvaring is geweest met liet Portugese motorschip „Conceicao Maria", is door de Raad voor de scheepvaart schuldig verklaard: hij mag vier maanden niet varen als kapitein op een zeeschip. De Portugees lag voor anker. De „Si monskerk" liep geen matige vaart, of schoon het zicht door mist minder werd. Vijftien mijl was onder de omstandighe den een te hoge snelheid op de druk be varen route. Het voor anker liggende Portugese schip werd ernstig getroffen. De opvaren den werden, nadat brand was uitgebro ken op de „Conciecao Maria", gered door de „Pollux"; een bemanningslid is later overleden. De voorsteven van de „Con ceicao Maria" werd finaal afgesneden. Was de schade aan de Portugees aan zienlijk. ook de „Simonskerk" kwam er slecht van af: olie stroomde uit de voor- piek en er was een groot gat in de plaat steven ter hoogte van het onderkabelgat. Er was voorts aanzienlijke boegschade. De eerste stuurman van de „Simons kerk" had, volgens de raad, wat atten ter op de snelheid van het schip moeten zijn, maar hij hield zich bezig met de radar, terwijl de kapitein eveneens op de brug was. De raad acht de stuurman derhalve niet schuldig aan de aanvaring. Het plaveisel van de Grote Markt is bijna gereed. Slechts rug van Loutje, en voor de Hoofd- wacht wordt nog hard stenen koppenaangebrachtdie de rijbaan markeren. vernieuwde markt, met in aan de zijde van het Klokhuisplein, achter de gewerkt. Aan de kant van het stadhuis zijn dikke Op de foto ziet men het figurenpatroon op de het midden de windroos.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 11