Oud schandaal ook schadelijk voor oud-minister Strauss Elk jaar legt het Rijk f 100,- voor u klaar PREMIE SPAARPLAN PONTIAC Gibraltar bereidt zich op lange blokkade voor Drinkwater uit zeewater Uitnodiging MYRIANTHA OPENINGSAANBIEDING: 13 1 Dit vorstelijke horloge behoorde eens aan Koning Willem II. 17 Snoep verstandig eet 'n appel Snoep verstandig eet 'n appel Snoep verstandig eet 'n appel TUINCENTRUM VLAAMSEWEG DONDERDAG 27 OKTOBER 1966 O BASIS VOOR PERSOONLIJK BEZIT Een goed horloge, vroeger een voorrecht van enkelen, is nu bereikbaar voor iedereen. Want in het hele land kunt u kiezen uit de beroemde Pontiac col lectie, met zijn rijke verscheiden heid van modellen. Zoals de Pontiac Gulfstream, het horloge met een kast uit één stuk. Chic, plat en tóch waterdicht. Als elke Pöntiac uiterst nauwkeurig. De Pontiac Gulfstream - een vorstelijk horloge. PONTIAC TIJD - JUISTE TIJD. GULFSTREAM Grimmiger HAARLEM Speciaal ingericht voor ZELFBEDIENING! (Van onze correspondent) BONN. Publikaties in het nieuwe Duitse tijdschrift „Deutsches Pano rama" hebben geleid tot een herleving van de geruchtmakende „pantser wagen-affaire" uit het jaar 1957, ook wel „de kwestie HS-30" genoemd. Deze week zal een afgevaardigde van de liberale FDP de regering naar aan leiding van de artikelenserie in boven genoemd tijdschrift vragen stellen. Onlangs verscheen het weekblad „Der Spiegel", dat al lange jaren met voor paginanieuws ten achter is geraakt, met een nieuw document in de kwes tie „HS-30". Centrale figuur in de pantserwagen kwestie is de toenmalige C.D.U.-afge vaardigde en leider van de verkiezings campagne voor de C D.U. in 1957, Otto Lenz. Maar onvermijdelijk speelt ook de toenmalige minister van Defensie Franz Josef Strauss een belangrijke rol in het geheimzinnige drama. Deze omstandig heid komt de tegenstanders van Strauss ten goede, die met angst en beven moe ten aanzien hoe de energieke Beier bezig is zich weer naar de bovenste sport van de politieke ladder te werken. Otto Lenz was in de republiek van Weimar als adviseur van een Pruisi sche staatssecretaris geweest. Na de tweede wereldoorlog was hij de oprichter van de Duitse geheime diensten, en tot de herfst van 1956 lid van de bondsdag commissie voor defensiezaken. Zoals het verhaal wil .zorgde Otto Lenz, in samen werking met een Zwitserse zakenman van niet geheel onverdachte huize, Conrado José Craemer geheten, ervoor dat de in Genève residerende firma Hispano Suiza een opdracht van de bondsregering kreeg voor de bouw van meer dan duizend pantserwagens voor het Duitse leger. Craemer trad als vertegenwoordiger van Hispano Suiza op, en werd door Lenz in Bonn in de daartoe bestemde kringen ge pousseerd. Toen daarop in 1955 medewer kers van Hispano Suiza de toenmalige eer ste minister van Verdediging, Blank, naar Parijs uitnodigden om over de transactie te praten, kon de firma geen prototype van de pantserwagen tonen. En toen m mei 1956 de leden van de defensiecom missie het nieuwe wapen weieens wilden zien, was er alleen een houten model, dat door een schrijnwerker uit Bonn inder haast in elkaar was gezet. Toch gaf de commissie onder invloed van Lenz? enige maanden later toestemming tot de besteding van 1,2 miljoen D.M. voor de aankoop van de pantserwagens. De voormalige minister van Buiten landse Zaken, Franz Josef Strauss. Maar als in februari 1957 een officieel contract met de Hispano Suiza wordt on dertekend, is er nog steeds geen proto type van een pantserwagen. Er is zelfs geen constructietekening. Wanneer het contract gesloten is verlaat de speciaal in Bonn benoemde Hispano Suiza-verte- genwoordiger het land en vertrekt naar Canada, om nooit meer iets van zich te laten horen. Op 14 juni 1956 wordt het eerste proto type van de pantserwagen opgeleverd. Het blijkt vol fouten en kwalen en volkomen onbruikbaar. Otto Lenz is inmiddels op 2 mei 1957 in een armoedig ziekenhuis in Napels gestorven. Sommigen spreken van „verdachte omstandigheden". Op 8 oktober van dat jaar doet een nieuwe figuur in het drama zijn intrede. Het is de vroegere „Reichsminister" Gottfried Treviranus. Hij vraagt belet bij minister Strauss en overhandigt hem een lijst van namen, die hem in Zwitserland van bonafide Britse zijde is toegespeeld. Bovendien wordt in dit document de bondsregering gewaarschuwd voor de praktijken van de Hispano Suiza. De opgesomde personen zouden door de fabriek met aanzienlijke sommen aan steekpenningen zijn overgehaald de bondsregering tot de koop van niet be staande pantserwagens te doen besluiten. Minister Strauss bedankt oud-minister Treviranus voor zijn bericht. Vanaf dat moment is de lijst spoorloos verdwenen. Strauss ontkent nu de lijst ooit te heb ben gezien en Treviranus ooit op zijn kantoor te hebben ontvangen. Toch sprak Strauss in die tijd van „die Zwit serse zwendelfirma" en „die schoften van Hispano Suiza". DE KERN VAN de geruchten, die de affaire zo belangrijk maken, is echter, dat Hispano Suiza als tegenprestatie voor het contract van februari 1957 behel zende de fabricage van eerst 2.822 van de uiteindelijk te leveren 4.472 pantserwa gens (voor een bedrag van 570 miljoen DM). aan tussenpersoon Lenz steek penningen tot een bedrag van 50 miljoen DM zou hebben gegeven voor de finan ciering van de CDU-verkiezingscampagne in 1957 en nog eens 3 miljoen voor Lenz privé. Nieuwe figuren hebben inmiddels in de affaire hun intrede gedaan. Zo is er bij voorbeeld de Zwiserse oud-officier en ge helm agent Paul Schaufelberger, die in een vraaggesprek met „Deutsches Pano rama" verklaarde, dat hij minister Strauss in 1960 had aangeboden hem de deuren te openen tot de Zwitserse auto riteiten die hem, minister Straus, alle inlichtingen over de affaire met Hispano Suiza konden geven. Schaufelberger ver telde Strauss dat deze alle mogelijke Zwitserse juridische steun zou ontvangen, wanneer het erom ging deze zaak, die de Zwitserse industrie een slechte naam be zorgde, uit de doeken te doen. De Zwitser hoorde daarop niets meer van Strauss. De laatste figuur in het drama is de vroegere Westduitse ambassadeur in Zwitserland, dr. Friedrich Holzapfel. De ze verklaarde tegenover „Deutsches Pano rama" dat hij zijn regering van de Hispa no Suiza-zaak indertijd op de hoogte had gesteld. Hoewel Holzapfel al lange jaren is gepensioneerd heeft hij nog steeds een speciale zwijgplicht in verband met dit geval. Een kort geleden door Holzapfel aan minister van Buitenlandse Zaken Schroder gedaan verzoek om van de zwijgplicht te worden ontheven, werd door de minister afgewezen. „Der Spiegel" van deze week publiceert nu een brief van de vriendin, met wie Otto Lenz de laatste jaren van zijn leven samenleefde. Zij woont nu in Hamburg en heeft volgens „Der Spiegel" nooit van een affaire weet gehad. Wat zij verklaart past echter volkomen in het beeld, dat in de loop van de jaren door middel van een web geruchten over het schandaal is ontstaan. De raadsman van de Hispano Suiza fabrieken in Bonn, professor Dahs, ver klaarde dat de fabriek geen aanklacht in verband met de artikelen in „Deut sches Panorama" zou indienen: „Het blad probeert alleen door een lasterlijke campagne een afgesloten zaak weer op te rakelen" en verder: „De beschuldi gen waren al ontzenuwd voor ze werden geuit". Met dergelijke opmerkingen zal prof. Dahs zijn cliënt wel niet buiten de dreigende moeilijkheden kunnen houden. ADVERTENTIE CA 4=4 Hier Is een groot nationaal plan.het Premie Spaarplan, dat u aanmoedigt om eigen, persoonlijk bezit op te bouwen. Bezit maakt u sterker, onafhankelijker. Met bezit hebt u een reserve achter de hand, die u altijd van pas kan komen. U hoeft daarvoor eigenlijk maar zo weinig te doen.u hoeft alleen maar iets van uw inkomsten opzij te leggen. Hoeveel? Over een gespaard bedrag per jaar van maximaal f 500,ontvan gen u en uw vrouw nadat u dat bedrag vier volle kalenderjaren hebt laten staan een extra uitkering, een spaarpremie van 20%, dus maximaal 100,2), belastingvrij! Een voorbeeld Als u samen in de loop van dit jaar het maximum van f 500,spaart, krijgt u begin 1971 de spaarpremie van 100,Spaart u vol gend jaar weer, dan krijgt u begin 1972 de spaarpremie over dat be drag. Zo kunt u vanaf 1971 ieder jaar een spaarpremie van maxi maal f 100,verdienen. Per deelnemer maximaal 250,—. 2) Spaarpremie per deelnemer maximaal f 50, Hoe? Dit zijn de mogelijkheden: spaarbewijzen ter waarde van 25, een levensverzekering of spaarkas inschrijving; obligaties of aandelen; een hypotheek of garantiekrediet. Al deze mogelijkheden leveren u na vier jaar de spaarpremie op, extra! Er is er vast wel één die juist u past. Wie? U kunt aan het Premie Spaar plan deelnemen als; 1. uw belastbaar inkomen in het voor gaande jaar ten hoogste f 15.000, was; 2. u ten minste 21 en nog geen 60 jaar bent (en niet deelneemt aan de Zil vervloot). Waar? U kunt ook voor inlichtingen terecht bij de Spaarbanken, Boeren leenbanken, Raiffeisenbanken, Postkan toren, Banken, Borgstellingsfondsen, Hypotheekbanken, Bouwfond sen, Spaarkassen, Levensverze keringmaatschappijen, de Soci ale Verzekeringsbank, Leden van de Verenigingen, aangesloten bij de Nederlandse Organisatie van het Effectenbedrijf. Vraag ook de gratis brochure! ADVERTENTIE (Van onze correspondent) BARCELONA De 25.000 inwoners van Gibraltar bereiden zich voor op een langdurige blokkade. In de stad zijn pam fletten uitgedeeld, waarin de inwoners wordt aangeraden zuinig te zijn met hun voorraden. De Britse gouverneur van de rots, sir Gerald Lathbury, heeft de be volking gezegd dat Gibraltar tweeëneen- halve eeuw geleden niet is bezet om de plaatselijke economie te bevoordelen. Gi braltar is en blijft een militaire basis met alle risico's van dien. De militaire bezetting kan dan ook on mogelijk zoveel zorg aan de burgerbevol king besteden als deze wel zou wensen. Hij bereidde de inwoners van de stad voor op een lange periode van beperkin gen ,die het leven op de rots er niet prettiger op zullen maken. Van dinsdagmorgen het allereerste uur af is de enige grenspost die deze Engelse kolonie met het Spaanse vaste land verbindt, definitief voor alle verkeer gesloten. Al jarenlang was een overschrij ding van deze grens een langdradig avon tuur. Want in september van 1964 reeds besloot de regering in Madrid aan de douane van deze grenspost opdracht te geven het langzaam aan te doen en elk voertuig dat vanuit Gibraltar Spanje pro beerde binnen te komen, aan een zeer nauwkeurig onderzoek te onderwerpen. De laatste tijd vooral zijn de Spaanse douaniers steeds zorgvuldiger geworden, waardoor de Gibraltarezen het moe wer den en er maar van afzagen nog naar Spanje te gaan. Alleen voedseltranspor- ten werden nog doorgelaten. Daar is nu ook een einde aangekomen, want de grens is officieel dicht voor alle goederen verkeer. Er worden alleen nog personen doorgelaten, voornamelijk Spaanse arbei ders, die nog op de rots werken, zeven duizend in getal, drieduizend minder dan een halfjaar geleden. De Britse kolonie is alleen nog door de lucht en over zee te bevoorraden cussie te stellen. Ondanks de bedreigin gen van Spaanse zijde, heeft Londen offi cieel aangekondigd het vliegveld van Gi braltar zonder meer ook voor militaire doeleinden te zullen blijven gebruiken. Engeland twijfelt niet aan zijn soevereine rechten over de grond waarop dit vlieg veld is gebouwd. Dit schept een gevaarlijke situatie. On danks het feit dat zowel Engeland als Spanje de wereld herhaaldelijk heeft ver zekerd geen geweld in het dispuut om Gi braltar te zullen gebruiken, kan een vol gende stap fataal zijn. Uit prestige-over- wegingen tegenover binnen- en buitenland is Spanje gedwongen het initiatief te hou den. De volgende stap van Madrid moet, vol gens vele waarnemers in de Spaanse hoofdstad, dan ook een poging zijn om het gebruik van het vliegveld van Gibral tar te verhinderen. Of dit vreedzaam kan gebeuren, vragen velen zich bezorgd af. Vliegtuigen hebben nu eenmaal wapens aan boord. Eén daarvan kan gemakkelijk het eerste schot om Gibraltar lossen. De toon tussen Madrid .en Londen over deze kwestie wordt steeds grimmiger. Dat blijkt uit de laatste nota's die tussen de beide hoofdsteden over de kwestie Gibraltar zijn gewisseld. Nu het vervoer over de weg met de rots is afgegrendeld, wil Spanje ook de verbindingen door de lucht belemmeren Volgens Spanje is het vliegveld van Gi braltar aangelegd in de neutrale zone, die om veiligheidsredenen tussen het vaste land en de kolonie is ingesteld. Over de ze neutrale zone kan Engeland volgens het Spaanse standpunt onmogelijk zijn soevereiniteit uitoefenen. Voorlopig wil Spanje nog wel toelaten dat burger vlieg tuigen hier neerstrijken. Maar Madrid poogt te verbieden dat militaire toestellen het vliegveld gebruiken. Engeland weigert deze kwestie ter dis- ADVERTENTIE ADVERTENTIE BIRMINGHAM (Reuter) Onderzoe kers van de universiteit van Birmingham werken aan een methode om drinkwater uit zee te winnen die de helft goedkoper zal zijn dan destilleren. Het zoute water wordt onder hoge druk door membranen geperst, die zout en andere bestanddelen tegenhouden. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Tuinbouwbedrijf YRIANTHA voor een bezoek aan eindpunt buslijnen 4 en 6 TEL. 0 2500 - 43283 - 80321 ter gelegenheid van de ingebruikneming van onze nieuwe kas, opp. 200 m2. WIJ HEBBEN WEER NIEUWE VOORRAAD if CYCLAMEN, geen 1.50 maar90 ct p. stuk POTCHRYSANTEN, geen 1.50 of 1.00 maar 50 ct p. stuk if KALANCHOË, niet voor 1.60 voor voor 75 ct p. stuk Deze prijzen gelden t/m a.s. zaterdag 29 oktober 1966 -► zolang de nieuwe voorraad strekt KIJK METEEN EENS ROND NAAR ONZE ENORME COLLECTIE: Kamerplanten, Bloembakken, Schalen, Ornamenten, Bloem bollen, Meststoffen enz. Ook voor uw TUIN Bomen, Heesters, Coniferen, Rozen, Vaste planten, Violen, Tegels, Flagstones, Turfmolm, teveel om op te noemen VOLOP PARKEERGELEGENHEID I

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 17