„Onze steenbergen vallen niet om", zeggen Zuidlimburgers Samenstelling heel anders dan van bergen in Wales Serooskerkers komen met bus naar de veiling de schat in Carlton een van Kerk en staat naderen elkaar in Joegoslavië POSTSPAARBANK RENTE TOT Q O KERKELIJK NIEUWS Van nu af aan heet lijm Fa. B. ENGELENBERG KAMPERMAN Vermoedelijke daders van bankoverval gepak Boete voor dodelijk verkeersongeluk Goed idee... voor uw bont in ieder geval kijken bij Valse dollarcheques goed te herkennen Ambtenares werd terecht ontslagen Amersfoorts „Lange Jan" krijgt een nieuwe spits Oppositie richt zich tot Salazar Havenarbeiders veroordeeld Met even anders! Regeringscrisis: DONDERDAG 27 OKTOBER 1966 19 j 'n voortuin Staatsmijnen Wij presenteren u onze bontcollectie 1966-1967 JAN ET OFFICIËLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN HOGE-DRUK-SLANG Centrale Raad: Steeds in de steigers voordeel voor links en rechts blijft. OP DE MARKT IS UW GULDEN EEN DAALDER WAARD Examens Bostik 1 in extra grote tube met handige uitsmeerdop. Geen lijm meer aan uw vingers. (Van onze correspondent) HEERLEN De ramp in Wales heeft geen angst gebracht in Zuid-Limburg. Nie mand in de streek tussen Geleen en Kerk- rade is maar een ogenblik werkelyk bang dat wat vrijdag in Aberfan gebeurde (en in 1954 bjj Luik) zich in Nederland zal her halen .De Limburgse steenbergen zullen niet verschuiven, daaraan twijfelt niemand serieus. De gewone burgers niet, die per slot van rekening geen verstand hebben van zoiets moeilijks als grond-mechanica en ook de deskundigen niet. Een van die deskundigen en boven dien een objectieve is ir. W. Martens, inspecteur-generaal van het staatstoezicht op de mijnen. „Ondanks de regen van de laatste dagen (in Zuid-Limburg regent het al onafgebroken van zaterdagavond af) zit ik niet te sidderen dat er hier een ver schuiving koint. Er is geen vuiltje aan de lucht", zegt hij. Maandag had ir. C J. Pickee, speciaal belast met het bovengronds toezicht, zich ets voorzichtiger uitgelaten. „Als het nu wekenlang op die bergen blijft inregenen, dan is de mogelijkheid natuurlijk niet ab soluut uitgesloten", vertelde hij om onmid dellijk daarna te zeggen dat hij het niet erstandig vond om inlichtingen te geven onder overleg met zijn chef, ir. Martens, die op dat moment in Essen was. Dinsdag was de inspecteur-generaal te rug. Hij geeft toe dat er theoretisch natuur lijk altijd de kans op een verschuiving be staat. „Wie kan met honderd percent ze kerheid zeggen dat het uitgesloten is, maar de kans dat 't gebeurt is bijzonder gering". Van het laboratorium voor grond-mecha nica van de technische hogeschool in Delft krijgt ir. Martens gelijk. „Je kunt natuur lijk niet van achter je bureau zeggen dat het niet kan. We kennen hier de preciese samenstelling van die steenbergen met. We weten ook niet exact waar die bergen op staan en hoe steil de hellingen zijn, Maar het lijkt ons zeer onaannemelijk". op de steenbergen niet vindt. Onze bergen bestaan uit leisteen. Ze zijn solider dan de Limburgse heuvels. Die bestaan zoals u weet uit löss. Dat zeggen de deskundigen. En wat zeg gen de gewone mensen? Ze zeggen dat het ongeluk in Wales verschrikkelijk is, maar dat zoiets in Limburg nooit zal gebeuren. Waarom niet? Omdat de omstandigheden anders zijn, omdat er betere beveiligings maatregelen worden getroffen, omdat er beter toezicht is. Als er iemand aanleiding heeft om na de verschrikkelijke berichten uit Wales bang te worden, dan is het wel mevrouw Zende. Zij woont dichtbij het kasteel Schaesberg" op een grote Limburgse boerderij tussen twee hoge steenbergen in. De grootste, die van de Wilhelmina, staat met zijn voet bijna in het voortuintje. Een donkere miljoenen tonnen zware massa, De Staatsmijnen, die het Limburgse landschap „verrijkten" met twee hoge steenbergen (bij de Maurits in Geleen en bij de Wilhelmina tussen Heerlen en Kerk rade) geloven geen moment aan een ver schuiving. „Uitgesloten", zegt de voorlichtingsdienst, ,onze bergen zijn van een heel andere sa menstelling dan de rampbergen in Wales en Luik. Tenminste dat nemen wij aan. Wij weten over het ongeluk in Wales niet meer dan u. In de krantenberichten wordt echter steeds gesproken over sintels, slak ken en gruis. Dat zijn dingen die je bij ons ADVERTENTIE Bestaande uit Nertz- Nertz Persianer, Bisam. Bever, artikelen. Zeehond Nutria, Otter, Veulen. Ruime parkeergelegenheid. Bontspecialisten Wagenweg 11, Haarlem,Tfn 12924 Lid Stichting Bontwaarborg (Van onze correspondent) AMSTERDAM. De Duitse politie heeft twee Amsterdammers gearresteerd, die er van verdacht worden de daders te zijn van de gewapende overval op het postkantoor aan de Rijksstraatweg Duivendrecht op 23 september. De man nen, beiden 23 jaar oud, werden na een verkeersovertreding aangehouden in Lör- rach in de omgeving van de Duits-Zwit serse grens bij Bazel. In hun in Amsterdam gehuurde auto troffen de politiemannen een pistool aan ADVERTENTIE WERELDMERK! (025001 13538. Haarlem Telefoon Doelstraat 35. j aanzienlijk meer dan honderd meter hoog. I Je moet ér niet aan denken wat er zou ge- 1 beuren als de berg in beweging kwam. Maar mevrouw Zenae denkt er nooit „Die bergen hier", zegt ze, „verschui ven niet. Ik heb er nog nooit wat van ge merkt. Ze zijn niet zo hoog om in beweging te raken. Oh, vindt u ze wel hoog? Ja, eigenlijk zijn ze wel hoog. Ik ben eraan ge wend, he". „Van boven", vertelt een voorlichtings man van de staatsmijnen, „ziet zo'n berg eruit als een maanlandschap. Het is een uitgestrekte vlakte, met kraters. Eigenlijk is het onvoorstelbaar dat al dat steen uit de grond is gehaald. Vooral als je bedenkt dat er tenslotte ook nog steenkool is ge wonnen. Pas als je een paar van die ber gen goed hebt bekeken, wordt het je dui delijk waarom sommige delen van de mijnstreek negen meter of meer zijn ge zakt". In de berichten over de ramp in Wales wordt b(j herhaling over gruis gesproken. Ir. Martens zegt: „Van kardinaal belang is het materiaal waaruit een berg bestaat. De ramp in Luik was duidelijk het gevolg van een te veel aan gruis. Gruis kan na- meiyk werken als een fyn smeermiddel' Staatsmijnen: „Steenkolengruis gooien wij niet weg. Daar is het veel te kostbaar voor. Voorlopig begrijpen we trouwens niets van de samenstelling van de berg in Wales. Gruis, slakken en sintels, daar spre ken de kranten over. Dat hoort meer bij een elektrische centrale of iets dergelijks dan bij een mijn". De ramp in Wales is veroorzaakt door oververzadiging van de berg met water. Dat water zou voor een belangrijk deel af komstig zijn uit een bron, die onder de berg zit. „Als er", aldus de Staatsmijnen, onder een van onze bergen een bron zou ontstaan, dan zou het water door de lei steen heenbreken en wegvloeien". Intussen gaat bij een aantal mijnen het storten nog door. Het piramidale storten, dat wil zeggen het storten van bovenaf. Is het een dreiging? „Welnee", zegt een mijnwerker, „ik val eerder om dan die bergen". ADVERTENTIE BONT De valse travellercheques, die twee. nog niet geïdentificeerde mannen thans in ons land in goederen trachten om te zet ten, zijn gemakkelijk te herkennen, zo blijkt uit een omschrijving die de Rotter damse politie heeft verstrekt. Alle cheques nominaal 100 dollar of 50 dollar, verto nen een fout in de opdruk: links onder aan staat cashign (in plaats van shing). Verder is er overeenkomst in de serie nummers. De eerste zes cijfers luiden steeds: 501597 en er komen steeds nog drie cijfers achter, variërend van 001 tot 010. ADVERTENTIE Doelstraat 59 - Haarlem Tel. 15252 De Centrale Raad van Beroep in Utrecht heeft het beroep van een ambtenares, die een jaar geleden werd ontslagen als schrij ver-A bij de Koninklijke Landmacht, on gegrond verklaard. Zij was ontslagen we gens het op onvoldoende wijze opbergen van geheime stukken bij de Inspectie Ma terieel in Utrecht. Tijdens de zitting die de Centrale Raad aan deze zaak besteedde bleek, dat er tus sen de ambtenares en haar superieuren ernstige moeilijkheden ontstonden. Zij was verschillende keren weigerachtig opgetre den tegen deze hoofdofficieren. De moei lijkheden waren tenslotte zo ernstig, dat haar de toegang tot de kazerne moest wor den ontzegd. De Centrale Raad van Beroep kwalifi ceerde de houding van de ambtenares als hoogst laakbaar. De raad constateerde bij haar een groot gemis aan zelfdiscipline en een uitzonderlijke eigenzinnigheid. De „Lange Jan" in Amersfoort, de 90 meter hoge Onze Lieve Vrouwetoren krijgt een nieuwe spits. Ook het gedeelte onder de spits, de achtkantige „lantaarn", die in de loop der jaren fikse scheuren heeft ge kregen, wordt gerestaureerd, een werk dat jarenlang zal duren. Maar de nieuwe spits hoopt men al voor het einde van het vol gend jaar te hebben gemonteerd. De toren werd omstreeks 1480 gebouwd. De laatste eeuwen is hij voortdurend in restauratie geweest, die overigens niet al tijd even gelukkig werd. uitgevoerd. Ook in deze eeuw stond de toren van 1910 tot 1932 onafgebroken in de steigers. Gebreken die men toen over het hoofd heeft gezien, komen nu aan de beurt. Het gotische bouwwerk bleef niet ge spaard in de jongste oorlog, waardoor het weer in de steigers moest. Ook tussen 1960 en 1965 stond er opnieuw een stei ger om de toren. De Amersfoortse architect T. van Hoo- gevest doet sinds 1945 weinig anders dan torens en oude kerken restaureren. Hij heeft geconstateerd dat er enkele flin ke scheuren zitten in het gedeelte onder de spits. Op de begane grond wordt nu gewerkt aan een nieuwe bekroning van de toren. Die delen van de oude spits die nog in goede staat verkeren, worden in de nieu we verwerkt. De hele winter en het voor jaar zullen nodig zijn om de spits weer pasklaar te maken. Bij de voorlaatste restauratie heeft men de bekroning enkele meters ingekort. Er zijn nu plannen om de toren weer geheel in zijn oude lengte te herstellen. Op de tweede en derde omloop ontbre ken enkele pinakels. Deze zullen opnieuw naar de oude voorbeelden worden ver vaardigd. De begroting voor de restauratie da teert uit 1961. Er wordt een bedrag van omstreeks een miljoen gulden in ge noemd. Toen wist men nog niet dat de hele spits zou moeten worden vernieuwd. De totale restauratiekosten zullen het ge raamde miljoen dan ook verre gaan over schrijden. (Van onze correspondent) AMSTERDAM Op dinsdag 15 novem ber zullen uit Serooskerke op Walcheren drie bussen met dorpsbewoners vertrek ken naar Amsterdam, waar zij in het Carton-hotel de eerste dag zullen bijwo nen van de in hun dorp gevonden gou den munten. Ten overstaan van twee gerechtsdeur waarders zal muntdeskundige en veiling houder Jacqes Schulman 868 munten in veiling brengen. De Serooskerkers willen op de veiling een muntje kopen als her innering aan de goudvondst. 15 november, als de Nederlandse mun ten worden geveild, worden 400 belang stellenden verwacht. Op 16 november ko men de buitenlandse munten aan bod, waarvoor een grote interesse bestaat, deze interesse echter zal zijn gebundeld in een betrekkelijke kleine groep numis- maten (muntdeskundigen) uit diverse landen, van wie er verscheidene met opdrachten van grote verzamelaars naar Amsterdam komen. De overige 155 mun ten worden door de gemeente Seroosker ke, de vinders en het Koninklijk Penning kabinet voor de taxatieprijzen totaal 62.325) aangekocht. De totale waarde van de muntvondst is door de heer Schul man getaxeerd op 506.590. Negen maan den voor de grote vondst zijn al op het zelfde stukje grond 118 munten gevonden. De vinder daarvan heeft hiervan geen aangifte gedaan en de munten aan de heer Schulman verkocht. Toen nadien de heer Christiaanse zijn vondst deed en bleek dat de 118 munten van hetzelfde soort waren als de 1023 munten heeft de heer Schulman met de burgemeester van Serooskerke, de heer A. de Kam, bij (Van onze correspondent) WENEN Ofschoon het in Joegoslavië hier en daar soms tot plaatselinge bot singen komt tussen kerkelijke en burger lijke autoriteiten, worden de betrekkingen tussen kerk en staat steeds beter. Men verwacht dat binnenkort een overeen komst zal worden ondertekend tussen de Joegoslavische republiek en het vaticaan, waarin o.a. grotere vrijheden worden ge geven aan de kerkelijke pers, ruimere fa ciliteiten voor het godsdienstonderwijs op de scholen, minder beperkingen voor godsdienstige ceremonies buiten de kerk en waarborgen voor de opleiding van de toekomstige priesters. Er is zelfs sprake van de benoeming van een apostolische delegaat uit Rome die tot taak zal hebben om bij te dragen tot de normalisatie van de wederzijdse betrekkingen. Joegoslavië zelf is reeds bij het Vaticaan vertegenwoordigd dooi de diplomaat Crvlje. Dat deze betrekkingen inderdaad opinie verbeterd zijn, bleek kortgeleden tijdens het jubileum (900-jarig bestaan) van het bisdom Sibenik en tijdens het eeuwfeest van de kathedraal van Djakovo. Bij deze plechtigheden waren sinds 1945 voor de eerste keer hoge regeringsfunctionarissen tezamen met de diplomaat Crvlje aan wezig. De openbare gebouwen waren bevlagd, het grootste dagblad van Agram, de hoofdstad van Kroatië, publiceerde een uitvoerig verslag en de plechtigheden waaraan naast kardinaal Seper van Agram ook nog zestien andere bisschop pen deelnamen, werden zelfs door de Joe goslavische televisie uitgezonden. Men zou uit de ontwikkeling de vol gende conclusies kunnen trekken: ofwel de staat wil tot een akkoord met de kerk komen omdat elke bestrijding van de r.k. kerk alleen maar sterker verzet on der de bevolking oproept ofwel de staat ziet. in de kerk en de godsdienst geen gevaar meer voor zijn voortbestaan, voor zijn ideologie en zijn invloed op het volk en vooral op de jeugd. Misschien moet men deze twee overwe gingen met elkaar verbinden. ADVERTENTIE Nu de regering gevallen ls, /.tin ei uiteraard vele speculaties over de samenstelling van het volgende kabinet. Daarbfl zullen o.a. de vele problemen die met de levens standaard te maken hebben aan de orde komen. Hoezeer men ech ter ook op vele punten van me ning verschilt - op één punt heerst volledige overeenstemming, van hoog tot laag: goedkoper leven is en blijft een feit voor iedereen die op de markt koopt. Ministers val len. maar marktkoopman en straathandelaar blijven op hun post en bieden hun klanten keus uit een keur van kwaliteitsartike- len tegen prijzen, die - ongeacht welke regering - altijd lager zijn dan waar ook. In het grootste en gezelligste koopcentrum is het kopen een plezier. Op de markt regeert maar één principe: door dik en dun, door „links" en „rechts" voordeel voor de klant, want Close-up van één van de duizend munten uit de „Schat van Seroos kerke", die 15-16 november zullen worden geveild. de officier van justitie in Middelburg deze zaak aangegeven. De officier heeft de vinder indertijd ondervraagd. De vin der heeft voor de prijs van de munten een schip gekocht, dat de naam „De gou den Reaal" draagt en ergens op de Zeeuw se wateren vaart. De zaak is nog bij de officier in onderzoek. De gemeente Serooskerke, die de helft van de opbrengst krijgt, heeft op voor hand al een zwembad laten bouwen, dat de toepasselijke naam van „De goudvij ver" draagt. Op de vraag, wie 340 jaar geleden ten tijde van de tachtigjarige oorlog, vlak na het twaalfjarig bestand, de munten in een pot in de grond heeft gestopt is nog geen antwoord gevonden. Volgens de heer Schulman zou het een Spaanse of Neder landse oorlogskas kunnen zijn. Vlak bij de plaats waar de munten gevonden zijn heeft indertijd een buitenplaats 't Huis om" gestaan. Daar woonde de Zeeuw J. de Knuyt, van wie bekend is, dat hi; gierig was, zo vertelde de heer Schulman Volgens de achterklap, zo wordt in een historisch boekje over Serooskerke gezegd zou deze man zich door de Spanjaarden hebben laten omkopen. Voorts speculeer de hij veel. In elk geval moet degeen die het in de grond gestopt heeft naar de mening van de heer Schulman voor die tijd uitzonderlijk rijk zijn geweest. De plaatsen waar de buitenlandse munten vandaan komen zijn: in Duitsland steden langs de stroomgebieden van Rijn en Donau, in Spanje en Italië havensteden, In die tijden ging de handel via de zee en de rivieren, zodat het mogelijk is dat het geld van iemand is geweest, die veel handel met het buitenland heeft gedre ven, aldus de heer Schulman. Enkele munten zijn doorboord geweest en later gerepareerd door middel van een vulling. De heer Schulman is van oordeel dat deze reparaties door een en dezelfde handwerksman zijn uitgevoerd ten tijde dat de munten in omloop waren. De verzameling is voor het publiek te bezichtigen op zaterdag 12 (van 10 uur 's morgens tot 4 uur 's middags) en zon dag 12 november (van 11 uur 's morgens tot 4 uur 's middags) in het kantoor van de heer Schulman: Keizersgracht 448 te Amsterdam (bij de Leidsestraat). LISSABON (Reuter) Een aantal voor aanstaande leden van de oppositie in Por tugal heeft in een boodschap aan de 77- jarige premier Salazar verklaard, dat men het probleem vap zijn opvolging niet langer uit de weg kan gaan. In dit ver band vraagt de groep toestemming lezin gen te houden over de toekomst van het land. Dit verzoek is bedoeld als een tegenac tie tegen een lezingencyclus, waarin in lovende zin over de lange ambtsperiode van de eerste-minister wordt gesproken. De oppositie vindt dat er geen enkele reden tot juichen is over het verleden. Zij zou het willen hebben over onderwerpen als de censuur, de koloniale politiek en de moeilijkheden aan de universiteiten. Onder de tegenstanders van Salazar be vinden zich de advocaten Soares en Sal- gado Zenha, de ingenieur Lina Neto en de christen-democraten Alcada Batista en Sousa Tavares. De Amsterdamse politierechter mr. Romke de Waard heeft vijf havenar beiders, twee ex-havenarbeiders en een reepsgast in de leeftijd van 23 tot 57 jaar wegens diefstal en heling van ladinggoe deren veroordeeld tot gevangenisstraffen variërende van zes maanden, waarvan drie voorwaardelijk, tot een maand ge heel voorwaardelijk. De buite had bestaan uit tien polaroid camera's, doosjes sigaren, een paar za gen, enkele knotten wol, een ventilator, een infrarodelamp en gereedschap. Amsterdam (Gem. Un.). De heer J. W. Oerlemans uit Rotterdam is gepromoveerd tot doctor in de letteren op een proefschrift getiteld „Autoriteit en vrijheid 1800-1914. Een cultuurhistorisch onderzoek naar de weerstanden tegen de industriële maat schappij". Promotor was aanvankelijk prof. dr. J. M. Romein, na diens overlijden prof. dr. J. Presser. Examens. Aan de Theologische Hoge school te Apeldoorn werd toegelaten de heer R. v. d. Kamp te 's-Gravenhage. ADVERTENTIE Ned.. Herv. Kerk Beroepen te Haren (Gron.) (vac. F. Mooi) J. v. Oyen te Maastricht - te Farm- sum (toez.) D. A. ten Haaft te Tubbergen. Aangenomen naar Baflo (toez.) E. Lu- teyn, pred. voor b.w. te Emmen - naar Waddinxveen (3e pred. pl.) T. v. 't Veld te den Bommel, die bedankte voor Bode graven (vac. A. den Hartogh), Delf sha ven (wijkgem. Tussendijken) en voor Sprang. Bedankt voor Needo (Geld.) (3e pred. pl.) A. Meijeringh te Schoonebeek - voor Birdaard-Reitsum (toez.) D. W. Koelman te Surhuizum. Beroepen te Nieuwveen Ph. J. Leenman te Oud-Vossemeer. Bedankt voor Steenwijk (vac. J. den Olde) W. F. Kuil te 't Woud; voor Wezep J. Vos te Rijssen. De rechtbank te Maastricht heeft een 66-jarige restauranthouder in Heerlen conform de eis veroordeeld tot een geld boete van 1.000 of 180 dagen hechtenis, een voorwaardelijke celstraf van een maand en acht maanden intrekking van gijn rijbewijs. De man had met zijn auto op 27 novem ber 1965 op een zebrapad in de Akerstraat te Brunssum een moeder met twee kin deren aangereden. Een kind werd gedood, de moeder en een baby in de V:-J- -°n werden ernstig gewond- ADVERTENTIE Geref. Kerken Beroepen te Elburg N. Schelhaas te Oostwold (Old.). Bedankt voor 's-Gravenzande (vac. J. v. d. Klauw) G. de Zeeuw te Den Helder. Beroepen te Wieringen H. Procee kand. te Lemmer. Bedankt voor Landsmeer J. Baaijens te Leiden. Geref. Kerken (vrijgemaakt) Beroepen te Hengelo M. Brandes te Meppel. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Utrecht-Noord G. Bouw te Eemdijk en P. den Butter te Gorichem. Tweetal te Amsterdam-Oost J. H. Calier te Kampen en H. W. Eerland te Amers foort. Geref. Gemeenten Beroepen te Vlissingen H. G. Mouw te Middelharnis. Bedankt voor Gorinchem, Groningen en voor Oudemirdum A. W. Verhoef te Barneveld. Vrije Evang. gemeenten Beroepen te Franeker P. E. v. Staveren te Oude-Bildtzijl. Geref. Gemeenten Bedankt voor Sioux Center, Iowa (USA) J. C. Weststrate te Meliskerke. Remonstrantse Broederschap Bedankt voor Dordrecht Mej. Da. A. de Jonge te Gouda.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 19