„Mijn oom leeft nog" Russisch volk voorbereid op mogelijk conflict met China Voorlopige overeenstemming in Bonn over begroting '67 Bohne wordt uitgeleverd Rassenstrijd beheerst verkiezingen Onderzeeër zou beschadigd zijn ■F KOFFIE «HflB aCNyn Van dag tot dag Ie de eesten. Nicht van Bormann Johnson rust uit in Thailand Belastingverhoging „in uiterste geval waarom Koffie Hag? Krans voor Stalin Nog een volle week I DONDERDAG 27 OKTOBER 1966 VOORZICHTIGE KENNISGEVING IN MOSKOUS JEUGDBLAD Realiteitf Andere gevangenis voor spionnen-echtpaar (Van onze correspondent) BONN. Na een kabinetszitting van meer dan tien uur over de be groting voor 1967 is de crisis in de Westduitse coalitie-regering van christen-democraten en liberalen voorlopig afgewend. Men vond elkaar in een compromis, waarbij de libe ralen zich erbij neerlegden dat be lastingverhogingen „pas in het uiter ste geval" zouden worden doorge voerd. f.2,48 KOFFIE HUG HAG m ri9>ifiT^tïTrsTm pr* Ontmaskerd een mooie verrassing (Van onze correspondent) Op 8 november tijgen Amerika's kiezers naar de stembus om naast een heel aantal lokale functionarissen 35 senatoren, 35 gouverneurs en een heel nieuw Huis van Afgevaardigden (435 leden) te kiezen. De 35 senatoren, ruim éénderde van de in totaal honderd leden tellende Amerikaanse senaat, zullen gekozen worden voor een ambtstermijn van zes jaar. De 35 gouverneurs van de in totaal vijftig vijftien hebben hun ambtstermijn nog niet uitgediend worden voor een deel voor vier, voor een deel voor twee jaar gekozen. Het Huis van Afgevaardig den wordt elke twee jaar in zijn geheel vernieuwd. solide en sierlijk Kennedy R assensituatie Romney a mm 1 De kabinetsformateur Norbert Schmelzer zit in de nesten. Hij heeft het aan zichzelf te wijten: een goed staats man laat geen regering vallen, als hij niet in staat is zelf een ander kabinet te vormen. Bij het indienen van zijn mo tie van wantrouwen heeft hij een ernstige fout gemaakt, dat is duidelijk. Maar waar ligt de fout allereerst? In zijn eigen Katholieke Volkspartij, die door het ge beurde meer gespleten is dan voorheen. Bij de vier katholieke kamerleden, die zich tegen de motie-Schmelzer hadden verklaard, is nu nóg een „spijt-optant" ge komen, de heer Westerterp, die zijn vóór- stemmen betreurt en nog graag tot de oppositie zou worden toegelaten. Die op positie in de eigen katholieke gelederen is zeer uitgebreid: zij omvat in het alge meen de werknemersgroepen en de so ciaal-progressieve elementen, van wie ver- scheidenen al de partij de rug hebben toe gekeerd. Maar de anderen? Zij zijn ook weer verdeeld in tenminste twee fracties. De eerste wil eigenlijk wel de uitgaven hand haven, die op de begroting voorkwamen, maar de dekking ervan verbeteren. Nu is echter de top-econoom en adviseur van de K.V.P., professor H. W. J. Bosman, komen vertellen dat deze begroting ver antwoord was, aanvaardbaar in verband met de economische conjunctuur en dat dus technisch gesproken de dekking der uitgaven (en der geraamde tekorten! wel in orde was! De andere K.V.P.-groep wil de uitgaven beperken. Maar met een deel der katholieken valt geen kabinet te vormen, als de rest weigert mee te wer ken. De heer Schmelzer, in eigen kring dus een „zwak mannetje", heeft zich verder vergist in de Anti-Revolutionairen. Hij had zich blijkbaar laten wijs maken, dat die eigenlijk wel van Cals en Vondeling af wil den. En de boze geest, die hem dit influis terde moet de AR-fractieleider Roolvink zijn geweest. Als men de „ingewijden" mag geloven ligt deze echter overhoop met minister Biesheuvel. Heeft de heer Schmelzer dat niet geweten? Hoe het zij, hij heeft eerst gevist in AR-kringen en bot gevangen. De financiële specialist prof. Zijlstra heeft hem nul op het rekest gegeven. De AR-fractie wil de uitgaven niet verminderen en bleef solidair met Cals. Een raadsel is, waarom de heer Schmel zer zich niet allereerst heeft gewend tot de liberale VVD en de Christelijk-Histo- rische Unie, de tegenstanders van het ge vallen kabinet. Zij wensen de uitgaven te beperken. Maar men kan vermoeden, dat als zij met de formateur in zee wilden gaan zij min of meer de leiding wilden hebben van een „strijdkabinet", dat bij de komende verkiezingen de burgers voor de keus wil stellen: bezuiniging of niet. De verdeelde KVP zou zich dan op sleep touw moeten laten nemen door politici, die door velen als „sociaal-conservatief" wor den beschouwd. Waarschijnlijk wilde de KVP de heer Schmelzer niet op deze weg volgen. Anders kan men nauwelijks ver klaren, dat hij niet rechtstreeks is afge stevend op de vorming van een kabinet van KVP, VVD en CHU, die de motie van wantrouwen hebben ondersteund. Wat nu? Niet weinigen vermoeden, dat de heer Schmelzer vandaag nog een ach terhoedegevecht zal leveren consultatie van andere politici alvorens de aftocht te blazen. Hij zal dan hebben ervaren, dat het prettiger is muziek te componeren (zijn hobby) dan een kabinet in elkaar te zetten. Hij zal denken: „Norbertje moet hangen", maar de ministers van het de missionaire kabinet zullen zeggen: „Nor bertje heeft zich gehangen". Vandaag heeft hij zich nog gewijd aan zijn ideaal: „de vorming van een extra-parlementair over bruggingskabinet, dat zich ten doel stelt vervroegde verkiezingen uit te schrijven, alsmede te doen wat het landsbelang ver eist." Het landsbelang vereist, dat de begro ting voor 1967 door de Kamer wordt goed gekeurd. In januari moeten (volgens de formule-Schmelzer) de verkiezingen plaats vinden. De tijd is kort. Waar haalt men de deskundigen vandaan, die voor een paar maanden minister willen worden om tenminste een begroting te doen aan vaarden? De grootste verrassing zou zijn dat de koningin het demissionaire kabinet zou moeten verzoeken maar tot januari aan te blijven. In dat geval zou Norbert Schmelzer zich wel helemaal kunnen gaan wijden aan de muziek. WVWWWWVVAAWVWWWWWWWWVVWWVVVWI I MILAAN (AP) Een nicht van Mar tin Bormann, naaste medewerker van Hitier, heeft verklaard dat haar oom nog leeft. Hij is waarschijnlijk in Zuid-Ameri ka. Het Italiaanse weekblad Oggi publiceert een interview met Gisele Bormann, doch ter van de overleden Richard Bormann, een broer van Martin. Zij is kort gele den in Rome komen wonen. Gisele zei: „Ja, ik denk dat mijn oom nog leeft. Hij was te laf om zelfmoord te plegen. Er zijn nog veel nazi's in Zuid-Amerika die hem wel willen helpen en het mogelijk maken dat hij onder een valse naam leeft." (Van onze correspondent) MOSKOU. Hoewel nog in voor zichtige vorm, is het Russische volk dezer dagen voor de eerste keer ge wezen op de mogelijkheid van een militair conflict tussen de Sovjet- Unie en China. Dat gebeurde in een lang artikel in het Moskouse jeugd blad „Komsomolskaja Pravda", dat een Russisch-Chinese polemiek voert. daad en aan de demonstratieve verlening van de Lenin-orde aan de stad Wladiwos- tok, waren reeds talrijke incidenten aan de Chinees-Russische grens voorafgegaan, waarover echter in de pers nooit met een woord werd gerept. In het artikel worden drie uitspraken aangehaald om het sombere beeld te on dersteunen. De belangrijkste is die van de man die tegenwoordig na Mao Tse Toeng de belangrijkste Chinese partijleider is: minister van Defensie, Lin Piao. Deze heeft ter gelegenheid van de Chinese na tionale feestdag uitgeroepen, dat „het Chi nese volk de strijd tegen het moderne re visionisme, waarvan het centrum wordt gevormd door de Russische communisti sche partij, tot het eind toe zal voeren". Ook wordt de bij dezelfde gelegenheid uitgesproken verklaring van een Australi sche communistenleider geciteerd, die zei dat de Sovjet-Unie een aanval op China voorbereidt. Ten slotte wordt eraan herin nerd, dat al gedurende enige maanden in de Chinese pers de mogelijkheid wordt ge opperd van een Russische aanval op Chi na. en dat de laatste Chinese kernbom met een verwijzing naar het „Russische gevaar" tot ontploffing is gebracht. Zulke geluiden zullen de man in de Russische straat natuurlijk de indruk ge ven, dat zij slechts ten doel hebben de anti-Russische politiek van Peking te on dersteunen en militaire maatregelen van de Chinezen tegen de Sovjet-Unie te rechtvaardigen. Maar voor wie meer ge voel heeft voor nuances, is de verscher ping van de militair-politieke situatie de afgelopen maanden al herhaaldelijk aan het licht getreden. Zo heeft in het voorjaar staatspresident Podgorny in de dicht tegen China gele gen stad Chabarowsc, de onschendbaar heid van de Russische grens op demon stratieve wijze onderstreept. Aan deze In het licht van de nu gepubliceerde „kennisgeving" krijgen de militaire oefe ningen die de Russen ter gelegenheid van de communistische topconferentie hebben laten zien, een nieuw Dolitiek accent. Hoe wel er nog geen reden bestaat om de ontwikkelingen te dramatiseren, schijnt het de Russische leiders toch raadzaam voor te komen, de publieke opinie in het eigen land voorzichtig op de mogelijkheid van een militaire confrontatie met China te wijzen. De vraag of dit om propagandistische redenen gebeurt, of omdat men in Moskou het reële gevaar van een gewapend con flict als werkelijk gestegen beschouwt, moet voorlopig onbeantwoord blijven. SATTAHIP (Reuter en AP) Presi dent Johnson is vanmorgen aangekomen op de luchtbasis Sattahip, nabij de Thai- landse hoofdstad Bangkok. De Amerikaan se president en zijn vrouw zullen rust hou den in het vakantiehuis van premier Tha- nom Kittikachorn aan de golf van Siam bij het vissersdorp Bang Saen. Morgen zullen zij naar Bangkok gaan voor een of ficieel bezoek. Het Noordviet'namese persbureau zei gisteren dat uit de geheimhouding van het bezoek van president Johnson aan Zuid- Vietnam blijkt dat hij bang is dat het Zuidvietnamese volk hem zou doden. „Er blijkt ook uit hoe bang de Amerikaanse imperialisten zijn voor een uitbarsting van de volkswoede van het Zuidvietnamese volk" aldus het persbureau. LONDEN (Reuter) In verband met de ontsnapping van de wegens spionage veroordeelde George Blake uit een Lon- dense gevangenis is het echtpaar Kroger dat wegens spionage voor de Sovjet-Unie is veroordeeld, naar een beter te bewa ken gevangenis overgebracht. De laatste tijd had de Liberale Partij (F.D.P.) zich bij monde van vice-kanse- lier Mende, vierkant tegen iedere moge lijke belastingverhoging gekeerd. Door het compromis van gisteravond onderscheidt de F.D.P. zich in weinig meer met de C.D.U., die altijd al van hetzelfde prin cipe, dat belastingverhogingen in de laat ste plaats komen, is uitgegaan. Hoe het begrotingstekort van ruim 4 miljard D.M. zal moeten worden gedekt, blijft deson danks nog een open vraag. ADVERTENTIE i I w Drinkt u graag koffie? Maar reageert u slecht op coffeïne? Slaapt u slecht als u 's avonds koffie hebt gedronken? Neem dan Koffie HAG! Pittig, rijk van aroma èrr... coffeïnevrij, dus veilig voor hart en zenuwen, maag, lever en gal. Er is nu ook coffeïnevrije HAG Oploskoffie. Handig om altijd in huis te hebben! coffeïnevrij f.2,35 coheimmik Oploskoffie methartvooruw gezondheid Morgen zal de Bondsraad, de vertegen woordiging van de deelstaten, over het budget stemmen. Het staat nu al zo goed als zeker vast, dat het stuk daar verwor pen zal worden. Wanneer dan opnieuw in het kabinet over de te schatten uitgaven in de verschillende departementen zal worden gesproken, staat de controverse tussen liberalen en C.D.U. opnieuw voor de deur en vangt het touwtrekken opnieuw aan. Minister van Financiën. Dahlgrün, die lid is van de F.D.P., heeft zijn be groting ingediend, zonder daarin een be lastingverhoging hetzij directe het zij indirecte belastingen voor te stel len. Hij zal ook blijven weigeren dit te doen. Nu de strijd op een voorlopig, maar waarschijnlijk uiterst kortstondig rustpunt is aangeland, breekt de mening baan dat het in feite de laatste dagen niet om een coalititecrisis ging, maar dat de li beralen werden gebruikt door aartsintri- gent Rainer Barzel de fractievoorzitter van de C.D.U.-C.S.U. in de Bondsdag om kanselier Erhard te onttronen. Barzel was er op uit zelf op de kanselierszetel te gaan zitten. Deze poging is mislukt en Barzel is ontmaskerd. Het is volgens in siders kanselier Erhard zelf, die de rol van Barzel langzamerhand begon te door zien. Voorlopig gaat de strijd in Bonn on gestoord voort. Erich Mende zal zich in zijn fractie moeten verdedigen voor zijn capitulatie. Binnen de coalitie zal de vraag, hoe het tekort van vier miljard D.M. ongedaan moet worden gemaakt doorgaan alsof er niets is gebeurd. FRANKFORT (DPA) Dr. Gerhard Bohne, die medeverantwoordelijk wordt geacht voor het euthanasie-programma van de nazi's, wordt door Argentinië uit geleverd. Hij zal vijf november in Frank fort aankomen. Twee Westduitse politie functionarissen zijn naar Argentinië ver trokken om Bohne, die in 1963 naar Ar gentinië vluchtte, te halen. In de Sovjet-Unie studerende Chi nese studenten hebben aan de voor avond 'van hun vertrek uit Moskou een politieke demonstratie op touw gezet. Zij probeerden op het graf van Stalin een krans neer te leggen. Op het lint stond in het Russisch en Chinees: „De grote marxistische leninist Stalin. Van alle in de Sovjet-Unie studerende Chinese studenten". Maar het mausoleum bleef voor de studenten gesloten. Bij het verlaten van het Rode Plein zongen de Chinezen in hun autobus het Chinese strijdlied „Het oosten is rood". STOCKHOLM (Reuter) Zweedse marinefunctionarissen hebben woensdag' gezegd dat de onderzeeër die dinsdag uit de Zweedse territoriale wateren is ver jaagd, waarschijnlijk is beschadigd. Op de plaats van de onderzeeër drijft een olie- laag op de golven. Het schip moet hevige klappen te verduren gehad hebben, omdat de waarschuwingsdieptebommen binnen honderd meter afstand van de duikboot tot ontploffing kwamen. ADVERTENTIE (tot zaterdag 5 november a.s.) staat ieder Nederlands gezin te wachten. Hiervoor zorgen de Sola fabrieken met een waarde vol geschenk bij een waarde vol artikel. Bij elke edelstalen Sola-Elite pan, melkkoker of fluitketel, onbeperkt gegaran deerd, wordt een Elite-couvert ter waarde van f8,10 ten ge schenke gegeven. Alléén nog deze week bij de Sola winkeliers. Voor de nationale politiek van de Verenigde Staten is vooral belangrijk hoe Senaat en Huis er na de komende verkiezingen uit zullen zien. Daarbij levert het Huis de meeste onzekerheid op. Omdat van de Senaat maar één derde der senatoren gekozen behoeft te worden, zijn daar namelijk nauwe lijks dramatische wijzigingen van de partijsterkte (nu 68 democraten tegen 32 republikeinen) te verwachten. Maar in het Huis zou de getalssterkte van de twee partijen best eens flink kunnen verschuiven ten gunste van de republikeinen, die nu maar 140 afge vaardigden hebben tegen 292 demo craten (drie zetels zijn niet bezet). Algemeen wordt zelfs verwacht dat dit zal gebeuren omdat het zetelverlies van de republikeinen in 1964, toen op presidentieel niveau Lyndon Johnson de republikein Barry Goldwater ver pletterde, ongewoon groot was: maar liefst 38 zetels in een Huis dat al een democratische meerderheid had van 79 zetels. Het zou daarom niemand verwonde ren als de republikeinen dit keer rond dertig zetels in het Huis terugwonnen, hetgeen de democraten nog wel een flinke meerderheid zou laten, maar het toch veel moeilijker voor presi dent Johnson zou maken progressieve voorstellen door het Huis te loodsen, omdat nu eenmaal een deel van de democraten steevast meestemt met de conservatieve republikeinen. Pas op de derde plaats komt Viet nam. Natuurlijk is er belangstelling voor en bezorgheid over de oorlog, waardoor dit jaar in totaal rond 5000 Amerikanen hun leven zullen laten, terwijl er tegen de 30.000 Amerikaan se gewonden te betreuren zullen zijn. Maar een beslissende kwestie lijkt Vietnam niet te zijn in de verkiezings campagnes, wellicht omdat een over weldigende meerderheid het rege ringsbeleid steunt. Sennator Robert Kennedy, die erg ac tief is en verkiezingsspeeches ten bate van partijgenoten in tientallen staten houdt, zei dan ook dezer dagen dat hem steeds minder vragen over Viet nam worden gesteld. Drie politieke thema's lijken de hoofdrol te spelen bij de verkiezingen, afgezien van lokale problemen, die hiel en daar de meeste aandacht voor zich mogen opeisen. Thema één is zeker de rassensitu- atie, die door de rellen van de afge Senator Robert Kennedy lopen zomer en dé verscherping van de eisen der negers vooraan lijkt te staan op het zorgenlijstje van vele blanke kiezers. Dat dit onderwerp door een aantal racistische politici handig wordt uitgebuit ten koste van vooruit strevende of gematigde kandidaten, is een verontrustend element in de huidi ge verkiezingscampagne. Voorlopig is het genoeg vast te stellen dat kandi daten, die de integratie van de negers in de Amerikaanse samenleving willen afremmen, of zelfs willen stoppen en terugdraaien, vaak de wind in de zei len hebben. Thema nummer twee is de econo mische situatie. Krediet is krap, de prijzen stijgen en een eind van de in flatie lijkt niet in zicht. In Denver heb ben huisvrouwen een boycot gelan ceerd tegen winkels, die hun prijzen permanent verhoogden. Hun geprikkel de stemming lijkt niet beperkt tot Denver. Alle huisvrouwen in Amerika klagen over de prijsstijgingen, terwijl de mannen bun duit in het klaagzakje doen omdat het geld duur is geworden en de koersen aan de effectenbeurs sterk zijn gedaald Naast de politieke thema's, die op nationaal niveau een rol spelen, zijn er ook politici die van de tussentijdse verkiezingen gebruik maken op natio naal niveau rond te dollen. Eén van hen, wonderboy Robert Kennedy, wiens populariteit volgens de opinie peilingen groter is dan van welke Amerikaanse politicus ook, heb ik al genoemd. President Lyndon Johnson mag men evenwel ook niet vergeten, want hoe wel hij zichzelf voor twee weken heeft uitgeschakeld door zijn reis naar het Verre Oosten, onbetuigd heeft hij zich niet gelaten in de weken voor zijn vertrek. In bliksemtempo heeft hij een aantal staten in het oosten en midden bezocht, daarbij tamboererend op het thema dat de Amerikanen het materieel nog nooit zo goed hebben gehad als onder hem, dat de oorlog in Vietnam alleen maar voortduurt omdat de tegenpartij niet naar de groene tafel wil komen en dat rassen integratie een noodzaak en morele plicht is voor twintigste eeuws Ameri ka. Aan republikeinse kant zit vooral oud-vicepresident Richard Nixon niet stil. Links en rechts duikt de ambiti euze man, die nu een ambteloos bur ger is en een advokatenpraktijk in New York heeft, op om republikeinen te helpen en een ieder onder de neus te wrijven dat Dick Nixon niet van het tapijt is verdwenen. Zijn kennelijke doel: steun te verwerven voor een nieuwe presidentiële kandidatuur in 1968. Of hem dit zal lukken staat ech ter te bezien. Ex-vice-president Dick Nixon Niemand binnen of buiten de repu blikeinse partij lijkt bepaald enthou siast te kunnen worden over Nixon, wiens sombere uiterlijk, egocentrische grapjes en opportunisme een weinig aantrekkelijk mengsel vormen. Vol gens peilingen van de publieke opinie van republikeinse partijleiders en par tijleden is Nixon ieders „tweede keus" voor de nominatie in 1968. Dat schakelt hem uiteraard niet uit, maar een kop loper maakt het hem niet. De „eerste keus" van de republikei nen op dit moment voor een presi dentiële kandidatuur in 1968 lijkt gou verneur George Romney uit Michigan, een oud-industrieel die van religie mormoon is. Romney heeft evenwel tijdens de huidige verkiezingscampag ne weinig gelegenheid om op nationaal niveau actief te zijn, want hij moet er voor zorgen herkozen te worden als gouverneur van zijn staat. Het ziet er naar uit dat dit hem wel zal lukken, maar belangrijker mis schien nog dan zijn eigen succes zal zijn of hij kans zal zien senator Ro bert Griffin mee te slepen naar een overwinning. Griffin die een harde dobber heeft aan de populaire oud- gouverneur G. Mennen Williams als democratische tegenstander, zou met een verkiezingssucces namelijk bewij zen dat Romney zo'n stemmentrekker is dat hij partijgenoten meesleurt op het pad naar de overwinning. En dit is een hoogst belangrijke vereiste voor een presidentiële kandidaat. aue, uie uwa wc wawi o~ - ij Skiseizoen Komend weekeinde brengt de skilift de eerste skiërs van het sei zoen naar de verse sneeuw die de af gelopen 48 uur in Val d'Isère gevallen is. Tumult Een debat in de Italiaanse Senaat is woensdag een half uur ge schorst toen Christen-democraten en communisten slaags dreigden te raken en elkaar beledigingen naar het hoofd wierpen. Protest Ruim duizend studenten heb ben woensdag een protestbijeenkomst gehouden in het gebouw van de facul teit voor rechtsgeleerdheid van de uni versiteit van Barcelona. Overname Le Soir, het grootste Frans talige blad van België, heeft woensdag avond laten weten dat het twee andere franstalige bladen La Laterne en La Meuse heeft overgenomen. Vonnissen Een Brusselse rechtbank heeft woensdag 29 mensen veroordeeld tot gevangenisstraffen variërend van acht "maanden tot drie jaar wegens diefstal en smokkel van auto's. Schulden. De burgemeester, de gemeente lijke kantoren en de brandweer van de Siciliaanse havenplaats Marsala zijn van hun telefoonverbinding beroofd, om dat de gemeente te veel schulden heeft. Golven. Drie mannen en een vrouw zijn aan de Franse Rivièra door reusachtige golven meegesleurd en verdronken. Arrestaties. In Aden zijn berichten ontvan gen over grootscheepse arrestaties in Jemen. Om de gevangenen te bergen zijn zelfs scholen, regeringsgebouwen en kazernes als voorlopige gevangenis in gebruik genomen. Meer dan tweedui zend mensen zouden zijn gearresteerd. Opspraak. De burgemeester van Rome, Amerigo Petrucci, is er van beschul digd, voordat hij burgemeester werd machtsmisbruik gepleegd te hebben als hofd van een instelling voor maatschap pelijk werk. Er is na een vooronderzoek een aanklacht tegen de burgemeester in gediend voor „het misbruiken van open baar gezag voor particuliere doeleinden". W|l

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 3