herrijst in oude glorie Restauratie volgens kaart uit 1730 COR OLY COR OLY 'Vsc, - n \vs a '':k Kapitein „Maasbank" schuldig aan ramp Kapitein „Simonskerk" Serveersters voor verduisteringen veroordeeld r MÊÊÈÊÈm frf 7"S' Wanneer de bijna als fantastisch te beschouwen plannen van de binnenkort officieel te instal leren stichting „Velsen-Dorp" tijdig kunnen worden verwezenlijkt, dan zal Velsen tegen die tijd IJmuiden? over ongeveer drie jaar in het benijdenswaardige bezit zijn gesteld van een ongemeen fraaie dorpskern, welke het misschien zal kunnen opnemen tegen de Zaanse Schans, het Begijnhof van Brugge of een ander gerenommeerd historisch reservaat. De leden van deze stichting zullen namelijk bestaan uit enige ingezetenen van Velsen, die zich ervoor hebben in gezet de historische schoonheid van Kennemerland zoveel mogelijk te bewaren en de ver schillende gebouwen, die hiervoor in aanmerking komen, in hun oorspronkelijke vorm terug te brengen Zij hebben zich daarbij al geruime tijd beziggehouden met de historische dorpskern van Velsen en na de mogelijkheden tot herstel daarvan zorgvuldig te hebben overwogen is uiteindelijk het besluit genomen de algehele restauratie daarvan ter hand te nemen. Het college van B. en W. heeft zijn instemming met deze plannen reeds betuigd en bovendien de volledige medewerking toegezegd. Vandaar dat de gemeenteraad op de eerstvolgende vergadering het con cept van de stichtingsacte ter goedkeuring zal worden voorgelegd, waarbij het tevens m de e- doeling ligt twee of drie leden van de gemeenteraad in het stichtingsbestuur op te nemen. Daar bij kan worden aangenomen dat de heer C. Ockeloen, als wethouder van Openbare Werken bij deze stichting de voorzittershamer zal hanteren. ,Veisen-Dorp' >^T V% au V *0' 1 xfj V Het Roode Hert Torenstraat IS L- l S. ET r~ V<' ,r, Wj A V-V, -v. rr~ - AUTORIJDERS UW ADRES WwmWÊÈê Het ziet er aldus naar uit dat men eindelijk een beslissend stadium heeft be reikt bij het realiseren van een wens, die reeds vele jaren door verscheidene ingezetenen met min of meer aandrang en telkens wisselend succes hoorbaar werd gemaakt. Eigenlijk kan worden ge steld, dat het gemeentebestuur al geruime tijd met de mogelijkheid tot restauratie rekening heeft gehouden, vandaar bijvoor- beeld de vaststelling van een bestemmings plan en het „bevriezen" van de huidige situatie, waardoor kon worden voorko men dat nog bestaande panden door par ticulieren zouden worden afgebroken of verbouwd in een stijl, die niet in over eenstemming zou zijn met de beoogde historische sfeer. Het uit 1730 daterend kaartje van Oud-Velsen, dat destijds door een brandmeester werd getekend en thans als leidraad voor de restau ratie zal worden gebruikt. Dit bestemmingsplan kon worden vast gesteld eri gereconstrueerd aan de hand van een oud kaartje, dat bij naspeurin gen in het Velsense gemeente-archief werd ontdekt. Het werd omstreeks 1730 door de brandmeester getekend, met de bedoeling zijn 'vroede vaderen aan te to nen over hoeveel meter brandslang hij zou fnoeten beschikken, om in gevallen van brand het meest afgelegen deel van het dorp te kunnen bestrijden. Als uit gangspunt diende het vaartje dat toen nog in verbinding stond met het IJ. omdat de dwars door het dorp stromende Vel- serbeek meestal te weinig water bevatte, om des zomers zelfs geheel droog te staan. Dit kaartje is als een geschenk der historie uit de archieven opgediept, om dat de toenmalige bebouwing van het dorp hier minutieus op staat aangegeven. Het is opmerkelijk dat deze situatie door de eeuwen heen vrijwel onveran derd werd gehandhaafd en ook het oude stratenplan kan in het huidige dorp bij na in zijn geheel worden herkend. Het V oude Rechthuis is immers nog tot 1965 als raadhuis in gebruik geweest en ook de herberg „Het Roode Hert" kan thans weer als kruidenierszaak worden terug gevonden. Behalve te behouden wat bewaard is gebleven, krijgt de stichting ook de op dracht de voor de restauratie benodigde financiën bij elkaar te brengen. Want hoeveel het gemeentebestuur een warm voorstander van deze plannen is geble ken, acht men het onder de huidige tijds omstandigheden toch allerminst verant woord gelden te onttrekken aan een nood zakelijke woningbouw en krotopruiming. Vandaar dat door het stichtingsbestuur in de eerste plaats een beroep zal worden gedaan op particulieren en instellingen, waarvan een aantal in het verleden al eens financiële steun voor dit doel heeft toegezegd. Zij zullen thans in de gelegen heid worden gesteld deze beloften door middel van hun chèqueboek in daden om te zetten. kruidenierswinkel weer eens als oude herberg kan worden ingericht en dan zo ongeveer in de stijl van ,,'t Goede Uur' aan het Nieuwe Kerksplein in Haarlem. Voorts bestaat bij de stichting het voor nemen te zijner tijd in overleg te treden met het bestuur van de oude Engelmun- duskerk, om dit te bewegen Westemming te verlenen voor het verblijf van een aantal schapen op het grasveld rond de kerk, welk vriendelijk tafereel ook in vroeger eeuwen geregeld kon worden I waargenomen. Na het bovenstaande moet het bijna als logisch worden beschouwd, dat deze met hoge kosten gerestaureerde huizen slechts onder bepaalde voorwaarden ter bewoning kunnen worden vrijgegeven. Men denkt hierbij in de eerste plaats aan schilders, schrijvers, musici en beoefe naars van het oude ambacht, die zich tot een dergelijke specifieke omgeving voelen aangetrokken en daardoor bereid zullen zijn de naar verhouding vrij hoge huurprijzen te betalen. Want deze zal, naar gelang van indeling en oppervlakte, toch minstens van 150,- tot 200,- per maand moeten bedragen. Het ligt namelijk in de bedoeling deze huuropbrengst aan het stichtingskapitaal toe te voegen, met welk geld de restauratie van andere wo ningen weer mogelijk moet worden ge maakt. <4 v. U w^rr-v.4^ >-v VM *<-s Over deze plannen hebben reeds enige besprekingen met het Velsense college van B. en W. plaatsgehad, welke bijeen komsten onder meer werden bijgewoond door mevrouw J. R. Fransen-Goldstein, mevrouw R. Brink, de gemeenteraadsle den A. J. Schotman, mr. G. J van Roo- zendaal en drs. M. Roessingh en voorts de heren H. J. Calkoen, D. Höhner, no taris W. Boerlage, ir. W. B. Rueb, ir. W van Someren en ir. R. Meijschke. De heer Meijschke is hoofd van de Rijks dienst voor Monumentenzorg, hetgeen im pliceert dat de restauratieplannen ook de imstemming reeds mochten verwerven van het Ministerie voor Recreatie en Cultuur. Hoogstwaarschijnlijk zal het stichtingsbestuur dan ook uit deze perso nen worden samengesteld. Uiteraard zou men hier niet zo enthousiast met zulke tijdrovende voorbereidingen zijn begon nen, wanneer de leden niet overtuigd waren geweest van een redelijke kans tot slagen. Deze plannen bestaan name lijk niet alleen uit het successievelijk restaureren van alle oude huisjes, maar ook uit het terugroepen van de histori sche sfeer. Men koestert daarbij de stille hoop, dat op deze wijze na verloop van tijd ook de - p 7 In de loop der jaren hebben wij onze lezers geregeld uitvoerig op de hoogte gehouden met de plannen van Rijkswaterstaat over de verbreding van het Noordzeekanaal en men zal zich daardoor wellicht herinneren, dat de gehele bebouwing ten noorden van de Torenstraat binnen afzienbare tijd door het water zal zijn vervangen. Dit betekende dat ook het fraaie, on geveer tweeëneenhalve eeuw oude perceel Torenstraat 18, met als be woner-eigenaar het echtpaar H. Ro zendal, ten dode was opgeschreven. De stichting „Velsen-Dorp heeft evenwel haar beschermende handen ook over dit, uit historisch oogpunt kostbare pand uitgestrekt, waarbij is besloten het perceel steen voor steen af te breken, om het vervolgens aan de Zuiderdorpstraat te herbouwen. De oude houten schuur, welke hier thans nog aanwezig is, zal dan voor dit perceel plaats moeten maken. Op deze wijze hoopt de stichting Velsen zijn oude dorpskern in vrijwel ongeschonden staat terug te geven. Een rustiek plekje, waar het prettig verpozen en wandelen zal zijn. Jan van Dam <*- 7 .'u*4'Pi-'&*?}■'z- ri ft* -H f V-v;> ADVERTENTIE Een aantal totaal vervallen wo ningen, dat evenwel ook op de nomi natie staat geheel te worden ge restaureerd. »w>, j *rv »v ri 't/« - 'M. ANTI-VRIES 2.25 GEVAREN DRIEHOEKEN 2.50 ANTI-CONDENSDOEKEN 1.00 HOOFDSTEUNEN (verstelbaar) 19.95 PASSEERHOORNS 2-tonig 35.95 Een heel klein greepje uit onze enorme voorraad. BREESTRAAT 108 BEVERWIJK Een pittoresk hoekje in Oud-Velsen, waarvan de rechtse woning onlangs is gereedgekomen en alweer wordt bewoond. Het herstel geschiedt met de groot ste zorgvuldigheid, zodat bij het metselen zelfs de in onbruik ge raakte „boerenvlecht" weer wordt toegepast. 'v/ - De gezagvoerder van de „Sïmonskerk", die op 3 februari van het vorig jaar op de Noordzee nabij de Westereeinsboei in aanvaring is geweest met het Portugese motorschip „Conceieao Maria", is door de Raad voor de scheepvaart schuldig verklaard: hij mag vier maanden niet varen als kapitein op een zeeschip. De Portugees lag voor anker. De „Si- monskerk" liep geen matige vaart, of schoon het zicht door mist minder werd. Vijftien mijl was onder de omstandighe den een te hoge snelheid op de druk be varen route. Het voor anker liggende Portugese schip werd ernstig getroffen. De opvaren den werden, nadat brand was uitgebro ken op de „Conciecao Maria", gered door de „Pollux"; een bemanningslid is later overleden. De voorsteven van de „Con ceieao Maria" werd finaal afgesneden. Was de schade aan de Portugees aan zienlijk, ook de „Simonskerk" kwam er slecht van af: olie stroomde uit de voor- piek en er was een groot gat in de plaat steven ter hoogte van het onderkabelgat. Er was voorts aanzienlijke boegschade. De eerste stuurman van de „Simons kerk" had, volgens de raad, wat atten ter op de snelheid van het schip moeten zijn, maar hij hield zich bezig met de radar, terwijl de kapitein eveneens op de brug was. De raad acht de stuurman derhalve niet schuldig aan de aanvaring. Tot 100 boete en een gevangenisstraf van twee weken voorwaardelijk heeft de Haarlemse politierechter vier jeugdige serveersters uit Uitgeest, Wormer, Ne- derhorst en Krommenie conform de eis van de officier van Justitie veroordeeld. Een serveerster uit Zaandam werd ver oordeeld tot 75 boete. Alleen de inwoonster uit Wormer en de Zaandamse waren ter zitting verschenen. In een stationsrestauratie in de Zaan streek hadden de verdachten hun werk gever financieel benadeeld. Zij gingen op verschillende manieren te werk. Zo wer den er anderhalf jaar lang regelmatig drie pakjes sigaretten per week gestolen. Ook werd er geld uit de kas weggeno men, wat eveneens bij de kas van een krantenkiosk werd gedaan. Ook aan kop jes koffie werd door een bepaalde han delswijze illegaal verdiend. Aan de hand van het aantal verstrekte suikerzakjes kon de restauratie controleren hoeveel kopjes er waren verkocht. De meisjes nu namen zakjes suiker uit een andere voor raad, waardoor zij voor de koffie het vol le pond kregen. Het geld werd besteed aan luxe artike len en uitgaan. Bij enkele meisjes be droeg het verduisterde bedrag ongeveer 1000. De officier nam in aanmerking dat de controle in het bedrijf wel het een en ander te wensen had overgelaten, waardoor de verduisteringen over een tijdsbestek van drie jaren ongemerkt had den kunnen plaatsvinden. De laagste straf was voor de Zaandamse. Zij had nog maar 30 aan de suikerzakjes-tactiek ver diend.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 5