FAMILIE DEKKER TELT 683 LENTES i Verenigingsnieuws uit de IJmond COROLY ïn) GROTE KEUS in alle soorten BROMFIETSEN B P.C.J.V. vergadert Iets van U bij? Labberdoedas in plaats van „Tavido" a n a i j Collecte voor geestelijk gehandicapten VARA-leden naar „Mies-en-scene professoren, aannemers, veehouders... RAIFFEISENBANK IJMUIDEN LANGS SLUIZEN EN HAVENS Duitse trawlers Yeredr alle topmerken Orgelbespeling in Santpoort-Zuid Groenteprijzen op Beverwijkse veiling Gasfles in brand mm#* BURGERLIJKE STAND VAN HEEMSKERK DONDERDAG 27 OKTOBER 196 6 al ,,p iépf „Ja poes, nee poes" Arie van der Veer V elsen-IJ midden Beverwijk Solex329. Mobylette 399. Sparta 453. Typhoon420. Puch715. I Zündapp I Kreidler Honda I Avaros enz. enz. Profiteert hiervan Het scheelt u aanmerkelijk in prijs! BREESTR. 108 - BEVERWIJK ADVERTENTIE VWWWWWWWWWWWWWVWWlAf v Wm Voor vele oud-IJmuidenaren heeft de naam Antje Koper wellicht nog een bekende klank. Zij zullen zich herinneren dat het hier een nijvere weduwe betrof, die na het overlijden van haar man Cornells Dekker, m 1900 aan de Keizer Wilhelmstraat een bescheiden snoepwinkeltje begon, teneinde enigszins in het onderhoud van haar en tien kinderen te kunnen voorzien. Eigenlijk is dit een van de trieste familiegeschiedenissen, welke tijdens de eeuwwisseling allerminst tot de uitzonderingen behoor de. Cornells Dekker en Antje Koper, beiden afkomstig uit Egmond, ves tigden zich na hun huwelijk in IJmuiden, waar zij in het voormalige buurtje „De Veertig" een eenvoudige woning betrokken. Hier werden hun tien kinderen geboren en uit dit aantal, plus uit de toenmalige tijds omstandigheden, kan gemakkelijk worden afgeleid dat zij nu niet be paald in weelde werden grootgebracht. Over dit grote gezin heeft zich in 1900 een tragedie voltrokken, toen va der Dekker in februari een ziek gewor den visser moest vervangen. Aan boord van de „Greta Engeltje" verliet hij de haven van IJmuiden, om hier nimmer meer terug te keren, want tijdens de beruchte februaristromen is het scheep je met man én muis vergaan, zonder dat ooit iets van de opvarenden werd vernomen. Moeder Antje bleef dus met haar tien kinderen onverzorgd achter, want in die dagen was er van sociale voor zieningen nog geen sprake. Een kleine pleister op de wonde was de uitkering van vierhonderd gulden door een dag blad, dat voor zijn abonnees een soort levensverzekering had afgesloten, met welk bedrijfskapitaal zij in de Keizer Wilhelmstraat een snoepwinkeltje be gon. De omzet moest met centen en halfjes „van het blad" worden betaald, zodat de verdiensten te gering bleven om in hun levensonderhoud te voor zien. Vandaar dat „Tante Antje" zo als zij door groot en klein in Oud- IJmuiden werd genoemd, zich ook nog moest belasten met het schoonhou den van een kerk, waarvoor haar het kapitale weekloon van vier gulden werd uitgekeerd. Maar hoe het ook zij, moeder Antje wist zichzelf en haar gezin uitstekend in het leven te houden en zij heeft al haar kinderen, met uitzondering van een in 1935 overleden dochter, zien opgroeien tot geslaagde leden van de maatschappij. Het harde werken en de vele zorgen hebben haar overigens evenmin geschaad, want Antje Koper is in een rusthuis nog 86 jaar geworden. Daarbij wist zij als hoogbejaarde zelfs tijdens de bezetting nog met goed ge volg het ongerief van een gedwongen evacuatie te doorstaan. Trouwens, hoge leeftijden behoren bij de familie Dekker allerminst tot de uitzonderingen, want een der grootva ders werd eveneens 95 jaar. En het ziet er naar uh dat de kinderen zich hebben voorgeno'men dit voorbeeld te volgen, zoals uit bovenstaande foto moge blijken. Hier staan acht broers en zusters op afgebeeld, die allen nog in Velsen woonachtig zijn en waarbij alleen de 72-jarige Cor wfegens ziekte moest ontbreken. Van links naar rechts zijn dit Wilhelmina (83), Helena (82), Theodora (80), Leendert (78), Maria (76), Antje (75). Jan (70) en de 67-jarige Benjamin Arie, die nog smakelijk kan vertellen over de tijd dat het gezin een slager tot buurman had, die de paarden doodde door de stomme dieren mgi een hamer op het hoofd te slaan. Een familie van 683 lentes dusl Deze kinderen hebben in ieder geval met van de luchtverontreiniging te lijden gehad. II Door het Politiek Jongeren Con tact Velsen zal vrijdag 28 oktober, des avonds om half negen in het Velsense raadhuis de eerste openbare vergade ring van dit seizoen worden gehouden. Het discussieonderwerp voor deze avond is „De relatie kiezer-gekozene", waarbij elke fractie in eerste instan tie tien minuten spreektijd zal worden toegekend. Deze bijeenkomst wordt door een be sloten huishoudelijke vergadering voorafgegaan, waarvoor de agenda be sprekingen vermeldt van de begroting en het bestuursbeleid. Ook zal moe ten worden voorzien in de vakatures van algemeen adjunct en waarnemend secretaris. Bij de Velsense politie zijn de vol gende voorwerpen als gevonden aange geven: een paar gymschoenen, sleutel tje aan hanger, motorhandschoen, da mesportemonnee, boodschappentas met vest, bril geld en pyjama, doosje met autolampjes, kanarie, rol stootband, he- renbril, vier sleutels aan ring, autoped, aansteker en shagdoos, driewielig kin- .derstepje, polshorloge, boodschappen netje, bos sleutels, twee bankbiljetten, dameshorloge, schort, driewielig kin derfietsje, damesportemonnee met fo to's, armband, legertas met hand doek, badpak en badmuts, armbandje, broche, tas, jack, damesparaplu, hoc keystick, twee sleutels, ring met vier sleutels, ring met zeven sleutels, want, aktentas, étui met sleutels, étui met pijptabak, zwempak, maandkaart, paar dameshandschoenen, ^erenhorlo- ge. Inlichtingen over deze voorwerpen zijn dagelijks te verkrijgen aan het hoofdbureau van politie te Velsen, waar zij elke dinsdag en vrijdag van 16.30 tot 17.30 uur eventueel zullen wor den afgegeven. Wegens interne moeilijkheden, onder meer ontstaan door het bedanken van een aantal prominente spelers, is het bestuur van de toneelclub „Travido uit Beverwijk tot zijn spijt genood zaakt geweest de voor november aan gekondigde toneelvoorstellingen af te gelasten. In plaats daarvan wordt zaterdag 6 november door het cabaret-gezelschap „Labberdoedas" uit Amsterdam in het Kennemer theater onder de titel „Kneep" een cabaretvoorstelling ver zorgd, met medewerking van Marian ne Lapré, Lis de Vries, Bob van Dam, Nico van Gelder en Gerbrand de Graaf. Dit ensemble werd in 1965 winnaar van het nationaal cabaret-concours „Kafé 65" in Amsterdam. Deze voor stelling wordt besloten met een bal, van Engelse wals tot moderne beat, op muziek van het combo „Delta De leden van de afdelingen IJmuiden en Sanpoort van de VAKA worden vrijdag 18 november in de gelegenheid gesteld te Amsterdam een directe TV- uitzending bij te wonen van Mies Bou- man in haar rubriek „Mies-en-scène". Voor dit aantrekkelijk uitstapje zijn alleen de buskosten verschuldigd. Ge gadigden dienen zich voor dinsdag 1 november te hebben opgegeven bij een der volgende adressen: Warmenhoven- straat 66, Da Costalaan 10, Sabastraat 10 en Brederodelaan 5. is de titel van het blijspel door Avery Hopwood, dat vrijdag 28 okto ber door het gezelschap Boel Nijboer in het Hervormd Verenigingsgebouw aan de Schans te Beverwijk zal wor den opgevoerd. Deze toneelavond is bestemd voor de leden van het Erysk selskip „Us Memmetael" voor Bever wijk en omstreken. In Velsen wordt van maandag 31 oktober tot en met zaterdag 5 no vember ingehaakt op de jaarlijkse landelijke collecte, ten bate van de geestelijk gehandicapte mens. De leiding van deze inzameling berust bij de stichting „Federatie Sociaal-Pedagogische Zorg voor Zwakzinnigen waar diverse organisaties in zijn ondergebracht, zodat de opbrengst aan alle gezindten ten goede komt. Zij hebben een safeloket bij onze bank. Al hun waardepapieren en kostbare bezit tingen weten zij doorlopend beschermd tegen inbraak, brand en verlies. Zij zitten safe met een safe. Voor slechts enkele guldens per jaar. Doe net als de profes soren, metselaars, veehouders en vele anderen. Huur een safeloket bij onze bank. De Spaarbank met volledige bankservice. KENNEMERLAAN 57 O DE STOOMTRAWLER op de foto is I de Wesel BX 605, die hier opgelegd is in het Hauptkanal te Bremerhav en aan de zijkant van het kantoorgebouw van de Nordsee Deutsche Hochsee- t'ischerei, de grootste trawlerrederij van West-Duitsland. Het schip lag daar twee jaar geleden, geheel leeg gehaald, in afwachting van vertrek naar de sloper. En dan te bedenken, dat nog geen twintig jaar geleden het Duitse trawler- bedrijf alle hoop op dit scheepstype had gevestigd. Na de tweede wereldoorlog kon de Duit se visserij worden hervat met trawlers die gespaard waren gebleven en dat was een klein aantal; maar het kon worden aangevuld met trawlers die in de oorlog I vrij voor de Kriegsmarine werden ge- I bouwd en die na een verbouwing spoedig ter visserij konden gaan. Deze „vloot" was niet te vergelijken met die waarover men in 1939 beschikte. Om het bedrijf weer enigszins op peil te brengen moest tot nieuwbouw worden overgegaan, maar dat kon pas in 1947 geschieden. De Duitse rederijen konden evenwel niet zonder meer hun gang gaan, omdat de geallieerden heer en meester waren in het na-oorlogse Duitsland. Voor de nieuwbouw van stoomtrawlers golden be perkende bepalingen en een daarvan was dat de schepen niet groter mochten zijn dan 400 bruto reg. ton, voorts mocht het machinevermogen niet meer bedragen j dan 600 pk, later 750 pk. I Gedurende de jaren 1948-1950 zijn er 37 van deze schepen gebouwd naar het ontwerp van de Werf Seebeck, maar vrij wel alle West-Duitse trawlerwerven wer den met de bouw van een of meer sche pen belast; zij werden op stapel gezet in Emden, Bremerhaven, Vegesack, Papen burg, Hamburg, Lubeck en Flensburg. In 1948 kwamen de eerste vaartuigen in bedrijf; met hun inhoud van 392 tot 339 ton behoorden zij tot het zogenoemde „Kontrollratstype", uitsluitend geschikt en bestemd voor de uitoefening van de visserij op de Noordzee. Aangezien vóór de oorlog al de verre visgronden werden bezocht was dit niet naar de zin van de Duitse reders. Wel dra echter werden de beperkende bepa lingen opgeheven en konden er grotere trawlers worden besteld. Intussen werden er nog steeds stoomtrawlers van het „Kontrollratstype" afgeleverd, stuk voor stuk fraaie trawlers waarmede men zich de eerste jaren kon en moest behelpen. De meeste Duitse trawlerrederijen kwa men in het bezit van een of meer van deze trawlers. De „Nordsee Deutsche Hcchseefischerei" kreeg er 11 en wel: 6 onder beheer van het kantoor in Bremer haven en 5 in Cuxhaven. De Aachen, Berlin, Bremerhafen, Mannheim en Mün- chen behoorden in Bremerhaven en de Cuxhafen, Detmold, Düsseldorf. Nieder- sachsen en Stade in Cuxhaven thuis. De Wesel, die als BX. 605 in Bremer- haven stond ingeschreven, was een „na komertje": het schip kwam in 1951 nieuw in bedrijf, na te zijn gebouwd door de I Werf A. G. Weser Werk Seebeck in Bre merhaven. De trawler was groot 395 bru to reg. ton, bij een lengte over alles van 48 m, lengte tussen de loodlijnen van 1 42,67 m, breedte van 8,02 m en een hol te van 4,09 m. Het machinevermogen be droeg 750 pk. Omdat dit schip de laatste van de serie was, werd het waarschijn lijk ook als laatste voor de sloop ver I kocht, namelijk in 1964. I De andere trawlers waren al eerder van de vloot afgevoerd; die van de „Nord- see" waren voor de sloop bestemd, nadat zij voordien nog een andere naam hadden gekregen in verband met de bouw van hektrawlers. Ook andere Duitse rederijen hebben trawlers van dit type voor de sloop ver De D7iitse stoomtrawler Wesel BX 605 I kocht. In 1962 werden de meeste afge voerd, maar ook vinden we enkele terug in Griekenland, Italië, Frankrijk en Noor wegen als motortrawler. Eén, die in 1950 nieuw als Paul J. Müller in bedrijf kwam, werd enkele jaren geleden het eigendom van Radio Veronica en die be- vindt zoch nog altijd op de Noordzee. DONDERDAG 27 OKTOBER Cultureel Centrum, 20 u.: Bijeenkomst Ned.-Belgische vereniging van liefhebbers van cactussen en vetpl anten „Succulenta". Ouderavond Jan Campertschool, in de tekenzaal van het Gymnasium Felisenum, Van Hogendorplaan 2. Velsen-Zuid; aan vang 20 uur. Filiaal van de Gemeentebibliotheek en de r.-k. bibliotheek in Santpoort-Zuid, wijkcentrum „De Duinpan", Willem de Zwijgerlaan; geopend van 19 tot 21.15 uur. VRIJDAG 28 OKTOBER Stadhuis, Plein 1945, IJmuiden, 20 uur: I Politiek Jongeren Contact. De Rank, Wilhelminakade, IJmuiden, 20 uur: Beat<-avond met „The Shindies", soci- eteit „De Sleutel". N.V.S.H. Velsen-IJmuiden, 23.30 uur: Nachtvoorstelling in het City Theater; ver toond wordt: „Noem het maar liefde". I.S.V.G.-spreekuur: van 19.30 tot 20.30 u. in het Antoniusziekenhuis. N.K.V., Hotel Royal, Kennemerlaan, IJ- muiden, 20 u.: Informatiebijeenkomst wer vingsactie. Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945: 14.30-17.^0 u. en 19-21.30 uur; filiaal Wijkerstraatweg 77, Velsen-Noord: 14.30-17.30 en 19-21.15 uur; filiaal van de Gemeentebibliotheek en de r.-k. biblio theek in Santpoort-N., gebouw „Spaarn- berg", Wüstelaan 79: 19-21.30 uur: r.-k. Openb. leeszaal en bibliotheek. Willems- beekweg 96, IJmuiden 14.30-17.30 en 19-21 uur; filiaal r.-k. Openbare leeszaal en bi bliotheek in Velsen-Noord. Banjaertstraat 13: 14-17 en 19-21 uur Stadhuis, Plein 1945. IJmuiden-Oost is te bezichtigen op werkdagen van 10 tot 12 uur. GEBOREN: Leonardus W. M„ z. v. J. H. Otte en M. C. Touw; Tonny, z. v. J. W. Steen en W. R. Markx; Johannes P. M., z v J A. Schelvis en E. C. van der Aar; Nichol, z. v. H. C. R. Beid en A. Rosier; Ruben S. E. C„ z. v. G. O. E. van der Leij en H. E. Betjes; Mathilda, d. v. R. Winters en G. van der Meulen; Muriel W. j E„ d. v. A. R. Schilt en N. Dogger; Sonja, I d. v. W. Schouten en D. van der Pol; Alain F., z. v. F. Coenraad en W. I. de Jong; Maria M. J., d. v. N. J. van der Son en C. Mens; Mari C„ d. v. J. A. Lla- dosa Marco en G. J. van Luijn; Stephan W„ z. v. H. Eikelenboom en A. C. E. Wei ter; Richard, z. v. W. M. Kluft en J. C. M. Joosten; Alida M„ d. v. J. J. Rijkhoff en A. A. M. Admiraal; Petrus A. J„ z. v. P. M. Baltus en M. D. Hassing; Jeroen P., z. v. C. Hilbers en C. Jansen; Adrianus W„ z. v. P. J. Mul en A. D. de Jong. ONDERTROUWD: Josephus J. M. Vis ser en Theresia M. A. de Jeu; Egbert van Wendel en Hendrika T. Brok; Johannes P. Kuil en Geertruida A. Fatels. GETROUWD: Jan Lammerts en Jacoba M. Lotman; Johannes C. Welboren en Adriana M. van der Zande; Hermanus Leij ten en Henrica Veenstra. OVERLEDEN: Neeltje Beentjes, 85 jr.; Maartje Winter, 74 jr. ADVERTENTIE DONDERDAG 27 OKTOBER Huize Scheybeeck, 19.30 uur: Cursus gast en gastvrouw door St. v. huish. en gezins- vcorlichting. Galerie Boumans, Breestraat 122, 20 u.: Filmcursus voor gevorderden, docent Ad. Bakker, georganiseerd door Smalfilmclub IJmond Dubbel Acht, m.m.v. de Bev. Soc. Cult. Raad. i Sportfondsenbad, Kuikensweg 84, ge- opend van 20.15-21.30 uur. VRIJDAG 28 OKTOBER Huize Scheybeeck, 19.30 u.: Cursus bloe- menschikken (gevorderden); St. v. huish. en gezinsvoorlichting. Creatief Centrum, Hoflanderweg 104. 14 uur: schilder- en tekenlessen; St. Lucas- gilde, docent J. C. Heeck. Verenigingsgebouw, Schans. 20 u.: Club avond voor Bev. Amateur Fotografen Ver eniging. Verenigingsgebouw, Schans, 20 u To neelavond door gezelschap Roel Nijboer van Ureterp (Fr.) voor Friese Ver. „Us Memmetael". Sportfondsenbad, Kuikensweg 84, ge opend van 7 tot 17.30 en 20.15 tot 21.30 uur Openbare leeszaal, Hendrik Burgerstraat 70, geopend van 15-17.30 en 20.15-21.30 uur. R.-k. leeszaal, Arendsweg 61, geopend van 10-13, 15-18 en 19-21.30 uur. Gezamenlijke filialen: Wijk aan Zee. De Zwaanstraat 4, geopend van 19-21 u.; Oos- terwijk, Amstelstraat 44, geopend van 19-21 uur; Meerestein, Parmentierstraat 2, ge opend van 15-17 uur en 19-21 uur. en wij hebben altijd in één van deze merken een EXTRA-aanbieding. Dit werk wordt voor ongeveer tach tig percent gesubsidieerd door de mi nisteries van Maatschappelijk Werk, Sociale Zaken en Volksgezondheid en de provinciale en gemeentebesturen, zodat moet worden getracht de ont brekende twintig percent door middel van een jaarlijkse collecte bijeen te brengen. Met dit geld worden de kos ten bestreden van goede tehuizen, dag verblijven, internaten, verpleeginrich tingen, goed geoutilleerde beschutte werkplaatsen en observatiecentra. Ook wordt door de stichting voorlich ting aan de ouders gegeven en stelt men maatschappelijke werkers en ge specialiseerde medici in dienst. Het is wellicht niet algemeen be kend, maar de geestelijk gehandicap ten maken in Nederland nog altijd twee percent van de totale bevolking uit. Onder de 250.000 kinderen, die jaarlijks in ons land worden geboren, bevinden zich dan ook steeds onge veer 8000 zwakzinnigen. Een ongetwij feld beangstigend aantal, dat zelfs nog steeds stijgende is. De stichting be schouwt het nu als haar taak ,in het belang van de gehele maatschappij, deze groep geestelijk gehandicapten een tehuis te bieden, waar zij naar hun aard kunnen worden verzorgd en verpleegd, om zo mogelijk nog iets van het leven te genieten. De drie landelijke sociaal-pedagogi sche verenigingen: de Nederlandse Vereniging voor Sociaal-Pedagogische Zorg, de Vereniging van de H. Jozef van Cupertino en de Prot.-Chr. Vereni ging tot Bevordering van Sociaal-Peda gogische Zorg, plus de drie ouderver enigingen „Helpt Elkander", „Voor het zorgenkind" en „Philadelphia" werken gezamenlijk, teneinde deze voorzienin gen voor de gehandicapte mens te rea liseren. Eenmaal per jaar wordt op het Nederlandse volk een beroep gedaan, deze organisaties daarbij behulpzaam te zijn. In Velsen dus van 31 oktober tot en met 5 november. Op vrijdag 28 oktober 's avonds 8 uur zal het orgel in de hervormde kerk „De Hoeksteen" aan de Willem de Zwijger laan te Santpoort-Zuid worden bespeeld door de organist Steef Oosterbeek. Deze zal onder meer werken van Joh. Seb. Bach, Joh. Pachelbel en Joh. G. Walther ten gehore brengen. De toegang is vrij. De prijzen op de groenteveiling in Be verwijk waren: andijvie 8-15; bloemkool 15-55; spinazie 28-82; sla 6-14; bospeen 20-41; waspeen 12-32; tomaten 33-130; prei 14-28; sperziebonen 110-200; snijbonen 140-230; spruiten 42-88; rodekool 6-20; groene kool 8-15; winterpeen 6-17; uien [25-31: selderijknollen 12-31. bunker, gelegen aan het eind van de Planetenweg in IJmuiden, is woensdag middag om half vijf bij het aansteken van een snijbrander een gadfles in brand gevolgen. De gasslang raakte eveneens in brand en sprong op diverse plaatsen open. Ook de zuurstofslang werd door het vuur aangetast. De brandweer heeft bei de flessen enige tijd nat gespoten, om deze daarna ter verdere afkoeling onder |het zand te begraven. V

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 7