Drieduizend kinderen worden onderzocht op een „lui oog" TNO-initiatief in Flevoland LLEN Voorlichters zullen gemakkelijker gaan interglas 8» dit 11 wordt een Interglas gordijn.. het steeds krijgen" N eer geschoten kelner nu overleden KEUKENCENTRUM jenever Kruidenierspolitiek in Nuland Nieuw hoofdgebouw Johanna-Stichting Mislukte overval in Tilburg Joop Wijnand neemt maandag afscheid bij Unilever SHELL BIEDT MÉÉR! VRIJDAG 28 OKTOBER 1966 11 Constateren moeilijk Diepte zien Hl I1A DROOMKEUKENS ULUH origineel FORMICA een hand Vooronderzoek T'Jiii Alleen op zaterdag en zondag? Erzljn wagens 55 Verpakt uit silenka Interglas... uw vriendelijkste kontakt met de zon! Grote Houtstraat 67, Haarlem. Evolutie Bergen werk Te vertrouwen Kerkelijk nieuws ;v ROESTVRIJ STAAL fraaie Italiaanse vormgeving en ongekende degelijkheid VERKRIJGBAAR IN DE GOEDE ZAKEN (Van onze correspondent) ZWOLLE. Ongeveer drieduizend kinderen van één tot elf jaar, wonen de in Oostelijk Flevoland, zullen in de komende jaren onderzocht worden op scheelzien en amblyopie. Een der gelijk systematisch onderzoek over zo'n groot aantal kinderen is uniek in de wereld. Het wordt mogelijk door een initiatief van de gezondheids organisatie TNO, die daarbij de mede werking ondervindt van onder andere de Stichting Gezondheidszorg Ooste lijk Flevoland. Amblyopie is een veel voorkomend ver schijnsel. Het staat ook bekend onder de naam „het luie oog" en is een gevolg van scheelzien. Het tragische van deze af wijking (welke er in feite op neerkomt dat men met dit oog niet meer kan zien) is, dat behandeling na het achtste levens jaar vrijwel zonder resultaat blijft, ter wijl anderzijds het constateren van het voorkomen van amblyopie op jeugdige leeftijd vrij moeilijk is. In het algemeen kan men stellen dat vier op de honderd Nederlanders scheel zien. Twee van de vier hebben daarbij een lui of „stompziend" oog. Doordat bij scheelzien in vele gevallen slechts één oog doorlopend actief is, wordt het andere, niet gebruikte oog op den duur onbruik baar. De efficiënte werking van dit luie oog gaat in zeer snel tempo achteruit, zo snel dat na het achtste levensjaar herstel vrijwel is uitgesloten. De kans op genezing daarvan vermin dert met ongeveer zeventien percent per jaar na het ontgtaan. Als het ontstaan dus in het eerste levensjaar valt betekent dit, dat na vier jaren de genezingskans nog slechts 32 percent is geworden. Twee jaren later is genezing uitgesloten. Zoals gezegd: het onderkennen van «cheel zien (met gevolg een lui oog) is, vóórdat de kleuter de leeftijd van twee- eneenhalf jaar bereikt, moeilijk, onder meer doordat het kind bij een onderzoek niet in staat is mee te werken. Daarna gaat het gemakkelijker: de oogarts heeft daarvoor een arsenaal van ingenieuze apparaten die hem helpen de afwijking feilloos te constateren. De meeste kinderen, die hiervoor aan leg hebben, beginnen halverwege hun der de levensjaar scheel te zien, slechts een klein aantal voor die leeftijd of erna. Het scheelzien is een kwestie van erfelijkheid. Onderzoekingen hebben aangetoond dat de kans op een lui oog bij een kind zes keer zo groot is als normaal indien een van de ouders deze afwijking heeft. Het scheelzien zelf is minder moeilijk te verhelpen dan een stompziend oog. Ook bij volwassenen is dit vaak zeer goed mo gelijk. Ongeveer twintig percent van de kinderen leert weer „recht" zien door middel van een bril. Voor de overige tachtig percent zijn er verscheidene be handelingsmethoden die in de praktijk meestal achtereenvolgens worden toege past en waartoe onder meer operatie en orthoptische oefeningen behoren. Zodra deze behandeling (en) worden toegepast na het achtste jaar is er echter meer sprake van het verhelpen van een schoonheidsfout dan van werkelijke ge nezing. Het luie oog immers blijft bestaan en dat betekent in feite dat het kind of de man of de vrouw slechts de beschikking heeft over één gezond oog. Wanneer dit door een ongeval of een andere oorzaak verloren gaat is maatschappelijke blind heid het gevolg. ze slechts de beschikking over één oog hebben. Door een toevalligheid komt dit meestal pas op latere leeftijd naar voren. Bij mannen bijvoorbeeld bij de militaire keuring (waarbij ze meteen vernemen dat ze voor tal van beroepen ongeschikt zijn). i n Het onderzoek naar amblyopie en scheelzien bij kinderen is van uiterst groot belang, niet alleen voor de weten schappelijke statistiek, doch vooral ook voor de kinderen zelf. Tegenwoordig heeft de jeugd het voordeel dat de meeste huisartsen tijdig daarop letten, terwijl in kleuter- en lagere schooljaren de school artsen in staat zijn het kind tijdig door te sturen naar een oogarts. De mens heeft twee actieve ogen nodig om diepte te kunnen zien. Het bezit van een lui oog vermindert dit diepte-zien en dus het juist schatten van afstanden en richting. Wie wel eens geprobeerd heeft met één oog dicht een kopje thee in te schenken, weet wat bedoeld wordt. Er zijn velen, die zelfs niet beseffen dat ADVERTENTIE Wij tonen u 12 keukens van 9 binnen- en buitenlandse keukenfabrikanten. Tevens een ongekend grote sortering HANG-, LEG- en WANDKASTEN KENNEMERLAAN 165 - 159 - IJMUIDEN Telefoon 0 2550 - 0428 of 7770 DEN BOSCH Raadslid H. van Heijns bergen in het bij Den Bosch gelegen Nu lnd heeft als lid van de gemeenteraad be dankt. Op zichzelf is dit niet zo vreemd, ware het niet dat zijn vijf opvolgers van de middenstandslijst en bloc hebben ge weigerd de vacante raadszetel te bezet ten. Een reden hiervan is het evenwicht in de Nulandse raad tussen boeren en ar beiders. Bij stemmingen zou de stem van middenstandsafgevaardigde doorslagge vend zijn en de winkeliers zijn zo heb ben ze de burgemeester medegedeeld bang de klandizie van een bepaalde groep te verliezen, als ze voor de andere groe pering stemmen. De vacante zetel wordt nu door de boeren ingenomen en de mid denstanders wassen hun handen in zake lijke onschuld. De orthoptiste, mevrouw J. E. Ste vens-Zwanenburg, bezig met het onderzoek naar het „luie oog" in Dronten. Het jongetje dat bij zijn moeder op schoot zit, heeft een spe ciale bril op. Hem wordt een foto van een bij voorgehouden en hij moet de vleugels pakken. Door de werking van de bril zal hij enkele centimeters boven de foto tasten: zijn ogen zijn goed. Pakt hij de foto, dan is' er iets mis: een eerste aan loop tot verder onderzoek. Dat het grootscheepse onderzoek, zoals nu op instigatie van de gezondheids organisatie van TNO zal worden verricht, in Oostelijk Flevoland plaats vindt heeft een goede reden. De nieuwe polder is na melijk het enige gebied in ons land waar de medische verzorging van de jeugd in één hand is, namelijk bij de Stichting Gezondheidszorg Oostelijk Flevoland. Deze beschikt over een volledig centraal kaartsysteem over alle kinderen. Het is voor de onderzoekende deskundigen van TNO (waaronder een wetenschappelijk geschoolde oogarts-assistente) mogelijk de kinderen te benaderen zonder dat zij de regel overschrijden dat men zich niet on gevraagd beweegt op het terrein van an dere artsen. Deze maand is men in de polder be gonnen met het vooronderzoek dat tot het eind van dit jaar zal duren. Daarna wordt rappart aan het TNO uitgebracht en in de daarop volgende jaren wordt het onderzoek voltooid. De gegevens wor den statistisch verwerkt en beperken zich niet tot het vermelden van het voorkomen van scheelzien en „het luie oog" bij leef tijdsgroepen en dergelijke, maar zullen ook (bijvoorbeeld) sociale omstandigheden van de ouders erin betrekken. De kinderen van één tot vijf jaar zullen bereikt worden via de consultatiebureaus, de ouderen tot en met elf jaar via de lagere school. Het onderzoek wordt ver richt door een orthoptiste onder super visie van het TNO. De kosten worden ge dragen door het TNO. k-, >\'v.- v.-.v ADVERTENTIE een engeltje.... van vers fruit specialist in vruchten- brandewijnen Aardbeien-, abrikozen-, ker sen-, sinaasappel-, frambozen-, en citroenbrandewijn,bessen jenever en zoete schillen. Bij Uw slijter - Geen statiegeld. ARNHEM. „De gedachten van dr. Klapwijk gaan thans uit naar het open stellen van de revalidatie-arbeid van de Johanna-stichting voor gehandicapte kin deren uit ontwikkelingslanden en voor de opleiding van personeel uit ontwikkelings landen. Nederland kan daardoor een steentje bijdragen tot het geluk van kin deren, die anders door het ontbreken van de mogelijkheden van behandeling voor altijd levensgeluk ontberen". Dit zei de staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid, dr. Bartels, gistermiddag in het Arnhemse provinciehuis bij de offi ciële opening van het hoofdgebouw en kli niek van het revalidatiecentrum van de Johanna-stichting. Uitgangspunt van de revalidatie bij kinderen is thans, dat men deze opgroeiende mensen zolang als dit mogelijk is moet handhaven in het eigen huiselijk milieu, zodat de dagelijkse om gang in de intimiteit van de gezinssfeer niet wordt gestoord. Het revalidatiebeleid is erop gericht er voor zorg te dragen, dat de ouders en verzorgers van gehandicapte kinderen zoveel als nodig is hulp en steun ontvangen om hen in staat te stellen deze opgroeiende jonge mensen alle levenskan sen te bieden die bereikbaar zijn. In het nieuwe gebouw is de afdeling tandheelkunde iets bijzonders. Toegepaste tandheelkunde voor de in lichamelijk op zicht gehandicapte jongeren was tot dus ver in ons land nauwelijks ontwikkeld. In de Verenigde Staten zijn de daar ontwik kelde onderzoek- en behandelingsmetho den bestudeerd, met name die voor spas tische kinderen. Het nieuwe hoofdgebouw heeft ook een filmstudio en een tweetal technische ruim ten voor film en fotografie. Daar kan het bewegingsbeeld van de lichamelijk gehan dicapten, dat zich niet leent voor een be schrijving, op films worden vastgelegd. (Van onze correspondent) TILBURG Drie Tilburgse woonwa genbewoners, die vergeefs hebben gepro beerd een roofoverval te plegen op de 58- jarige Bredanaar P. G., zitten nu achter slot en grendel. Het drietal had in een Tilburgs café kennis gemaakt met G. en na afloop van het drinkgelag aangeboden de Bredanaar naar huis te rijden. Op een stille weg werd de lifter gegre pen, maar deze slaagde erin het contact sleuteltje uit de wagen te gooien en ver volgens uit de langzaam uitrijdende au to te springen. Na zijn aangifte bij de politie slaagde agenten er na een inten sieve speurtocht in de woonwagenbewo ners te arresteren. ADVERTENTIE die vooral in de week-ends bergen kilometers verzetten. Dat stelt bijzondere eisen aan motor en smering. Gelukkig is er nu één motorolie voor alle typen auto's... voor alle temperaturen... voor alle rijstijlen... voor alle rij-omstandigheden. Shell Super Motor olie overtreft de zwaarste eisen; geeft altijd de maximale be scherming. Shell Super Motorolie - voor smering in veelvoud! MOTOR OIL (Van onze correspondent) ROTTERDAM. De generatie, die nu komt voorlichten zal het ge makkelijker hebben dan de generatie, die nu afscheid neemt. Punt. Nieuwe zin. Ja, sorry, dat overkomt me nou meer, dan denk ik dat ik zit te dicteren, het gebeurt zo dikwijls. In feite zat hij te dicteren. En niet zo eenvoudig ook, gezien de drie sigaretten, die hij binnen tien minuten voor zich uitblies. Want al lijkt Joop Wijnand een man, die dag in dag uit losjes voor zich uit praat, die gewand is met niets anders dan het begrip haast en snelheid te werken, voor wie de van hem verlangde informatie gesneden koek is, er zijn onderwerpen, die hij met niets anders dan grote bedacht zaamheid afwerkt. Eén van die onderwerpen is zijn afscheid als perschef van Unilever n.v. Volgende week maandag. Het klinkt vreemd voor men sen, die hem goed kennen. Men zou van Joop Wijnand veel kunnen zeggen. Maar niet dat hij beslist al 65 jaar moet zijn. De afscheidsbijeenkomsten die terwille van zijn persoon zijn belegd, spreken duidelijker taal. Dat komende afscheid heeft hem voor een laatste taak bij Unilever althans gesteld: iets vertellen over zichzelf. Daar zat hij te peinzen, iets wat uiterlijk vrijwel nimmer bij hem zichtbaar is. Bij Unilever is! hij als chef van de persdienst altijd de man geweest, die hoe gek de vraag ook was een antwoord tevoorschijn kon halen. „Vreemde dingen soms, waar je zelf misschien niet zo gauw op zou komen. In Vlaardingen wordt een portiersloge ver rold, weet jij daar iets van, kan daar even een fotograaf bij komen? Is het waar dat jullie alle walvistraan hebben opgekocht? Hoe staat het nou met de ijsverkoop?" Maar goed, dat is misschien niet eens zo ingewikkeld als het antwoord op de vraag onze vraag -hoe Joop Wijnand in de loop der jaren, sinds hij in 1952 de finan- cieel-economische redactie van De Tele graaf verliet, het bedrijfsleven heeft ge zien in relatie tot het publiek. Het krant en tijdschriftlezende publiek. Joop Wijnand pleegt een antwoord op veel vragen dikwijls te verpakken in een lading wetenswaardigheden, waarnaar hem in het geheel niet was gevraagd. En ADVERTENTIE glasgaren*. Ontelbare korrels fijn, wit zand bij Silenka gesmolten en gesponnen tot een kilometers-lange draad. Daarna ge weven. Resultaat? Interglas! Zijdezacht, web-dun weef sel. Met verbazingwekkende eigenschappen voor gor dijnen en vitrage. Verkrijgbaar bij: B. J. van Liemt, dan nog in zo'n tempo, dat het de vragen steller na het afscheid niet altijd geheel duidelijk is of hij inderdaad de verlangde wetenschap wel bezit. Dat gaat dan zo: Nou. dan moet >ik wel even bij het begin beginnen. In 1952 vroeg Unilever me een persdienst te komen opbouwen. Een eervolle benoeming. Weet je, ik hou erg van pionierswerk. Je moet het eigenlijk zo zien, Unilever, dat zijn twee delen. Uni lever Limited in Londen en Unilever n.v. in Rotterdam en voor de persdienst kwam het zwaartepunt te liggen op de financieel-economisclje sector met daar naast de berichtgeving voor de verschil lende ondernemingen o ja, te vroeg. Na enig diep denkwerk: „Je moet het zo zien. Er is een evolutie in het bedrijfs leven gaande. Het bedrijfsleven, dat is ont staan uit de famihevennootschappen, die niet zo erg op publiciteit gesteld waren. Tegenwoordig is een directeur meer een manager, die wat losser van het bedrijf staat, dichter bij het publiek, hoe je het noemen wilt. Hij heeft er meer begrip voor. Voelt aan. dat het' noodzakelijk is een bedrijf publiciteit te geven". Joop Wijnand heeft één belangrijk uit gangspunt. „De journalist is nieuwsgierig. Ben ik zelf vroeger ook altijd geweest. Het bedrijfsleven heeft daar langzamerhand begrip voor gekregen, is toegeeflijker ge worden. En nu kun je geen perschef zijn als je niet het vertrouwen geniet naar buiten en geen prestige naar binnen. Dat maar het gezicht is gelijk. In principe doen we het hier op zo'n persdienst precies een der: wij zijn voor een snelle en verant woorde berichtgeving. Het aardige is dat je een tweerichtingverkeer hebt, kun je me volgen? Ook hier is het boeiend dag en nacht in het nieuws te zitten. Mag ik nog eens wat zeggen over iets wat veel bedrijven vergeten. Dat is de voorlichting aan het eigen personeel. Een heel ander onderwerp, maar onderschat het belang niet. Een perschef is ook de man, die de interne berichtgeving verzorgt. Ongeloof lijk belangrijk". Hoe belangrijk Joop Wijnand die taak heeft gevonden, blijkt elk jaar uit het zo genaamde populaire jaarverslag van Uni lever voor het personeel. „Dat wordt zo veel vergeten. De voorlichting aan het personeel is net zo belangrijk als de voor lichting aan het publiek. En slecht nieuws is dan net zo belangrijk als goed nieuws". Goed' Joop Wijnand dus 65 jaar. „Ik ben nu door de medische faculteit gevraagd voor een persdienst. Geeft al bergen werk". Hij neeft de drukste tijd er meteen opzitten. Provisorium, bouw me dische faculteit, eerste studenten, opening van het studiejaar. En intussen is hij ook gewoon Joop Wijnand van Unilever ge bleven. „Ja, dank zij de grote medewer king, die ik hier heb gekregen. Er staat een speciale telefoonlijn op m'n bureau". Er zit nog wel iets grappigs aan het over stapje van Joop Wijnand van Unilever naar de medische faculteit. „Weet je van waar de fotografen de beste platen van de nieuwbouw van de medische faculteit heb ben gemaakt? Ja, vanaf het Unileverge- bouw". Dei stuk van een directie. Hij hoort een advi seur te zijn, naar wie wordt geluisterd. Ik kan je wel één ding vertellen: lieg nooit. Eigenlijk moet je altijd naar com promissen streven. Een journalist wil zó veel weten, een bedrijf wil maar zó-veel vertellen. Daar moet je dan als persdienst mee kunnen werken. En dan niet aan ver schillende kanten van de tafel gaan zit ten". Daarmee is Joop Wijnand (tussei? haakjes: officieel is het Johan Hendrik Wijnand) op één van zijn stokpaardjes ge komen: het recht op primeur voor de jour nalist. „Daar heb ik bij Unilever volledig begrip voor gekregen (begint aan een lang verhaal over de Planta-affaire). Niet ont kennen als iets in wezen waar is. Neem dan zo'n journalist in vertrouwen en geef hem tegelijk het recht op die primeur. Dat kan in Nederland, want de Nederlandse pers is te vertrouwen". Joop Wijnand heeft nooit het gevoel ge had bij Unilevers persdienst een zo geheel andere keuze te hebben gedaan. „Kijk, tussen een krant en een persdienst van een bedrijf is een hele goede vergelijking mogelijk. Zie het nou zo: de taal is anders. Benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau ds. J. Maaskant, predikant bij de gereformeerde kerk te Leiden. Geref. Kerken Beroepen te Zeist (vac. Joh. Pasveer) Th. Rienks te Sittard; te Hoogersmilde H, Procee kand. te Lemmer; te Augustinusga Surhuizum W. H. de Boer, laatstelijk vrij gemaakt predikant te Vlaardingen. Geref. Kerken (vrijgemaakt). Beroepen te Delft A. N. Hendriks te Ommen; te Surhuisterveen-Opeinde J. J Wildeboer te Driesum. Aangenomen het beroep van de samen werkende kerken in Groningen (als mis- sionair-predikant op West-Borneo) C. A Versluis, laatstelijk missionair-predikant van de kerk van Leerdam. ADVERTENTIE nffail C- (Van onze correspondent) ROTTERDAM De 25-jarige kelner J. J. M. van Dingen, die vorige week donderdag in Rotterdam door een 21-jari- ge telefoniste is neergeschoten, is gister middag in het Dijkzigtziekenhuis aan zijn verwoningen bezweken. Hij was in het ziekenhuis opgenomen met onder meer een schotwond in de le ver. De kelner heeft nadat hij in het zie kenhuis was opgenomen tegen de politie verklaard, dat niet de vrouw maar een onbekende man hem had neergeschoten. De politie houdt het er evenwel op dat de telefoniste de vijf schoten heeft ge lost. Het drama heeft zich vorige week af gespeeld in een zolderkamer aan de Ma- thenesserdijk. De vrouw die samen met de kelner leefde, heeft bekend dat zij de man na een hooglopende ruzie heeft neer geschoten. Vandaag zou sectie op het stoffelijk overschot worden verricht.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 11