mimi Lm Commissie bestudeert mogelijkheid tot eerder vaststellen van kanker CLAUDIA e ruij ter KNIPSELKRANT intermeuheli Treinongeluk nog juist voorkomen Treinbotsing bij Maastricht „Sunny Tours" failliet Kans op genezing is dan groter Politie-inval bij tandheelkundige inrichting Sieraden geroofd bij juwelier N.S.-minitrips doen het goed Bankbediende voor de rechtbank Geroyeerd BP-lid bedankt als raadslic vlPllÈ#^4 VR1JD4G 28 OKTOBER 1966 17 Kort nieuws tnlermenbel weet vandaag al wat u morgen zoekt dWoninginrichting m Marktplein 30 IJmuiden W Antiek zilver haalt hoge prijzen op kunstveiling Jeugdprijsvraag over de toekomst van de spoorwegen K.V.P. De trein van Den Bosch naar Roosen daal was gisteravond bijna tegen een auto gereden. Tussen Etten-Leur en Roo sendaal bracht een boswachter de trein al zwaaiend met zijn armen tot stil stand. Op een niet-beveiligde overweg een eindje verop stond namelijk een auto met afgeslagen motor. De trein kon nog net voor de auto stoppen. Rond half zeven donderdagavond zijn bij Maastricht een personentrein en een goederentrein op elkaar ingereden. Vi jf le goederentrein op elkaar ingereden. Vijf le de spoorbaan. De personentrein bleef won derlijk genoeg overeind op de rails staan. Niemand van de reizigers en het perso neel werd gewond. De treinbestuurder van de personentrein werd met een shock naar zijn woning in Eindhoven gebracht. De koningin heeft een delegatie Statenleden uit Suriname en de An tillen ontvangen in het paleis Soest- dijk. Links de heer J. Lachmon, voorzitter Staten van Suriname, rechts de heer J. A. O. Bikker, voor zitter van de Staten van de Antillen. De Haagse rechtbank heeft het faillis sement uitgesproken van het Haagse reis bureau „Sunny Tours" en geweigerd sur séance van betaling te verlenen. De totale schuldenlast van „Sunny Tours" bedraagt ruim drie ton. Bij de ruim honderd schuldeisers zijn velen, die geld voor hun vakantie in het zonnige zuiden hadden gestort, maar die bedrogen uitkwamen, doordat bungalows niet beschikbaar bleken te zijn. Er wa ren ook crediteuren voor bedragen van 20.000 en 50.000, die bungalows hadden gebouwd maar geen betaling ontvingen. ADVERTENTIE Na de pret van de zomer een saaie winter? Niet wat uw kleding betreft! De kostuums voor het najaar zijn opwindender dan ooit. Fascinerende, dynamische kostuums. Zij maken u slank, jong en beweeglijk. Zij maken u tot de actieve man van deze tijd. Leeftijd speelt daarbij geen rol. Komt u maar eens kijken. Wij laten u graag alles zien wat de komende winter voor u gezellig kan maken. Prof. dr. P. Muntendam, voorzitter van de stichting landelijke organisatie voor de kankerbestrijding, heeft gistermiddag in het gebouw van de stichting te Amsterdam de commissie „Vroegere opsporing en behandeling van kankerpatiënten geïn stalleerd. De commissie wordt gevormd door ze ventien artsen. Voorzitter is dr. R. J. van Zonneveld, wetenschappelijk hoofdmede werker aan het instituut voor sociale ge neeskunde van de rijksuniversiteit te Lei den, secretaris dr L. Meinsma, directeur van het bureau kankerregistratie en -voor lichting van de L.O.K. In een nota vestigt dr. Meinsma de aandacht op verschillende feiten. Van de ruim 22.000 patiënten in Nederland die in 1965 aan kanker zijn overleden heeft 43 percent de leeftijd van 65 jaar niet be reikt. Van de groep overledenen leden bijna vierhonderd vrouwelijke patiënten aan kanker van de baarmoederhals en bijna tweeduizend aan kanker van de borstklieren. Van de mannelijke kanker patiënten hadden ongeveer 3700 mannen lonkanker. Daartegenover staat, dat uit andere on derzoekingen is gebleken, dat ongeveer dertig percent van alle kankerpatiënten onder de huidige omstandigheden als ge nezen mag worden beschouwd. Dit laatste feit is, aldus dr. Meinsma in zijn nota, reden om te streven naar een verhoging van dit percentage genezingen. Het is bekend, dat thans beschikt kan worden over methoden om sommige vor men van kanker in een zo vroeg moge lijk stadium op te sporen. Tot deze vor men van kanker behoort bijvoorbeeld kanker .van de baarmoedermond, van de longen en ook van de borstklieren. De tijd is thans aangebroken om na te gaan onder welke omstandigheden deze metho den van opsporing van kanker van de grootste waarden zijn en in welke mate van deze methoden in Nederland gebruik gemaakt kan worden. Hierbij doen zich niet uitsluitend pro blemen voor ten aanzien van de beschik bare mankracht en hulpmiddelen, maar evenzeer problemen van psycho- en soci ologische aard. Dr. Meinsma is van me ning. dat aan de eventuele invoering van de mogelijkheid tot gerichte opsporing van sommige vormen van geneesbare kanker in ieder geval een intensieve voor lichting van de gehele Nederlandse bevol king vooraf dient te gaan. Alleen dan zou de eventuele invoering van zulk gericht massaonderzoek waarde hebben. De thans geïnstalleerde commissie zal In Rotterdam heeft de politie een inval gedaan in een tandheelkundige inrichting, waaraan een arts en een tandtechniker verbonden zijn. Maar ook als de arts er niet was werden patiënten behandeld. Er werd proces verbaal opgemaakt tegen de 24-jarige technicus, omdat hij handelingen verrichtte die uitsluitend aan een arts zijn voorbehouden. Toen de arts kwam, trof hij een lege behandelkamer aan, want de politie had het gehele instrumentarium en zelfs de behandelstoel meegenomen. Bin nen korte tijd stond er weer een behan delstoel en waren er weer de hoognodige instrumenten. deze gehele problematiek in studie ne men en haar bevindingen neerleggen in een eindadvies aan de stichting L.O.K. Bij de juwelierszaak S. aan de Demer in het centrum van Eindhoven is een etalageruit vernield, waarna voor een waarde van 20.000 aan sieraden is ge roofd. De daders hebben zich met een auto uit de voeten gemaakt. Deze auto, eigendom van een arts, was in de Park laan gestolen. De wagen werd later in het stadsdeel Engelre teruggevonden met opengebroken portierraam. Dierenopkoper veroordeeld. Een Duitse dierenopkoper uit Essen is door de kantonrechter in Helmond veroordeeld tot honderd dagen hechtenis subsidiair duizend gulden boete, waarvan 500 gul den voorwaardelijk. Hij was in de nacht van 24 op 25 september in Helmond aangehouden met veertien honden bij zicht, waarvoor hij geen inentingscertifi caten kon overleggen. ADVERTENTIE de verlovingsring voor moderne mensen CLAUDIA de nieuwste creatie van de CONSTANT t fabrieken. Een der mooiste ringen uit de Constant-collectie Nu ook verkrijgbaar met brillanten. Gaarne tonen wij U de complete collectie Constant-verlovingsringen. Het huis met het Carillon Grote Houtstraat 49 - Tel. 20049 ADVERTENTIE 5 jaar garantie op constructie en stof! Originele Amerikaanse Quaker-stof is lichtecht, motecht, vlekvrij en onverslijtbaar. Zelfs uw poes of hond kan het niet stuk krijgen. Bank Is half rond, 1150.Ronde salontafel is van teakhout met massieve lijsten, 165.-^ Intermeubel houdt de mode hij. En Inlermeubel kijkt steeds vooruit. Daarom is kopen bij Intermeubel altijd gunstig. Bovendien gaan meubelen van Intermeubel lang mee. Hoe dat komt? Deskundigen hebben ze beoordeeld Op kwaliteit. Op uitvoering. Op soliditeit. Op alles. Wat u bij Intermeubel koopt, is altijd een goede koop. Elke zaterdag vrije meubel kijkdag Na één maand ervaring met de „mini- trips" hebben de spoorwegen een voorlo pige balans opgemaakt, die uitwijst dat er in oktober voor de speciale trips twee maal zoveel gegadigden waren als vorig jaar oktober voor de N.S.-winterreizen. De keuze is nu ook tweemaal zo groot als in 1965. Vooral voor de „minitrips" over de grens was de belangstelling groot. Drie reizen naar Berlijn bleken zo'n succes, dat er alsnog een vierde is georganiseerd. Ook de boekingen voor Brussel en Londen over troffen de verwachtingen. De driedaagse binnenlandse reizen naar Zuid-Limburg, Twente, Montferland en Zeeland trokken in de doordeweekse da gen evenveel belangstellenden als in de weekeinden, waaruit de N.S. de conclusie trekt dat het „kleintoerisme" niet uitslui tend een weekend-aangelegenheid is. Uit de buitenlandse belangstelling voor de tweedaagse Amsterdam-reis en de nieuwe driedaagse Rotterdam-trip blijkt volgens N.S., dat de gevolgen van de be perkingen die de Engelsen zijn opgelegd ten aanzien van reizen naar het buitenland De officier van Justitie bij de Haagse rechtbank heeft tegen een 36-jarige bank bediende wegens inbraak in het kantoor der Algemene Bank Nederland aan het Gevers Deynootplein te Scheveningen, waarbij pl.m. 100.000 werd gestolen, een jaar gevangenisstraf, waarvan drie maan den voorwaardelijk, geëist. De verdachte was zelf kassier bij deze bank. Op de kunstveiling bij Paul Brandt in Amsterdam is onder grote belangstelling uit binnen- en buitenland een uitgebreide collectie antiek kinderspeelgoed, juwelen en gouden werken en antieke zilveren kunstvoorwerpen geveild. Musea, kunst handelaren en particuliere verzamelaars kochten tegen hoge prijzen. Een verzameling antiek kinderspeelgoed bracht per stukje tussen de 350 en 400 gulden op, een zilveren terrine met deksel ging weg voor 6500 gulden en een zilve ren warmwaterkan voor 6200 gulden. De heer J. W. Wouterse, lid van de Utrechtse gemeenteraad voor de Boeren partij heeft als raadslid bedankt. De heer Wouterse verklaarde in de gis teren gehouden raadsvergadering dat nu hij als lid van de Boerenpartij is geroy eerd hij niet langer vertegenwoordiger van die partij in de raad kan zijn. Hij zei dat hij toch zou zijn heengegaan ook al zou hij niet zijn geroyeerd, omdat het hoofdbestuur van de partij een veel te lankmoedige houding heeft aangenomen tegenover leden met een besmet politiek verleden. Bovendien had hij door het op treden van de heer Koekoek het vertrou wen in de doelstelling van de partij ge heel verloren. De heer Wouterse maakt deel uit van het bestuur van de noodraad. „Hoe ziet de rol eruit die de spoorwegen in 1980 spelen?" Dit is de vraag waarmee middelbare scholieren uit Westeuropese landen zich binnenkort gaan bezighouden. Het overkoepelend orgaan van alle voor- lichtings- en propagandadiensten van de spoorwegmaatschappijen in zeventien Westeuropese landen heeft over dit onder werp een prijsvraag uitgeschreven voor middelbare scholieren van vijftien jaar. In maximaal 300 woorden moeten de jongelui hun gedachten over de toekomst van de spoorwegen weergeven. De opstel len zullen door een jury, waarin spoor wegdeskundigen, journalisten en een hbs- directeur zitting zullen nemen, worden beoordeeld. Voor de Nederlandse wedstrijd zijn drie prijzen beschikbaar: reischeques van f 250, f 150 en f 100. Dat de laatste weken de politiek bo venaan staat op de lijstjes van de hoofd redacteuren spreekt wel vanzelf We hebben het een en ander bijeengesprok keld van D '66 tot De Quay, \an de KVP tot De Bruyn. Om met de laatste te beginnen: dit schreef HET VRIJE VOLK: Met grote energie is men aangevallen op de uitlatingen van de heer A. C. de Bruijn, oud-minister van de KVP en oud-voorzitter van de KAB. Wat hem naar het hoofd wordt gegooid is niet veel moois. Want, niet waar, het is toch onzinnig om tegelijk aan te bevelen in de KVP te blijven en op de Partij van de Arbeid te stemmen! Maar, zegt het blad, de heer De Bruijn heeft kennelijk genoeg van de tweeslach tigheid van de KVP. waarvan de fractievoorzitter de ene dag zijn partijgenoten-ministers staat ia prijzen, om ze de volgende dag met een motie, gericht tegen de grondslag van hun beleid, naar huis te sturen. Het blad vindt het dan ook veel onzin niger, oneerlijker en onlogischer om ach ter Schmelzer te gaan staan, als je het met Cals eens bent. Voor mensen als De Bruijn, die zelf de stap naar een socialistische partij niet meer kunnen en willen doen, is het inge nomen standpunt zo logisch, zo ondubbel zinnig en zo eerlijk als zij kunnen op brengen. Er zijn er niet veel die zoveel moed tonen. Niet hij, maar ons ver ouderde partijenstelsel verdient de blaam. Geen morgenrood De LEEUWARDER COURANT filoso feert over de vernieuwing, die bij de P.v.d.A. nodig is. Het komt nu aan op een samenbunde ling van de sociaal-progressieve krachten in ons volk op een zo breed mogelijke basis. Na de „nacht van Schmelzer" gloort er iets van een nieuw „morgen rood van Den Uyl." Het zal echter wel zonder het oude, socialistische „Morgen rood" moeten. En in de FRIESE KOERIER wordt over D'66 gezegd, dat het „een bijzonder aardige club" is, „die in haar optreden overal sympathie ontmoet." tot nu toe erg meevallen. het koninkrijk Holland bestaat. Oorzaak is een opstand van jongeren in Amster dam, ter onderdrukking waarvan de rege ring troepen had ingezet,.wie echter was verboden op de revolutionairen te schie ten om bloedvergieten te voorkomen. De jongeren hebben het hoofdbureau van po litie bestormd, de politiepresident afgezet en de burgemeester van Amsterdam huis arrest gegeven. Het parlement, deze toe stand moe, heeft thans het kabinet weg gezonden. Het zoekt een sterke man om orde op zaken te stellen. In verband met de opstand heeft de koningin zich buiten Amsterdam gevestigd." Het werd onthuld door PAROOLS Dag boekanier. De ERKELENZER VOLKSZEITUNG meldde, dat Nederland zijn enige vrouwe lijke socialistische minister kwijtraakt: Anne Vondeling. Maar het blad vindt de groepering wel erg vaag in sociaal-economisch opzicht, en verbaast zich over het optimisme waar mee men over het programma denkt. Het is verkeerd het partijprogram ge lijk te stellen met een verkiezingspro gram, een actieprogram voor een korte maar hevige veldtocht. Wie meer wil dan wat onlust bundelen moet komen met een goed overdacht en sluitend geheel van redeneringen over alle aspecten van het samenleven in dit land. Daaruit kan dan later wel een kort program van actie worden afgeleid. Dui delijkheid eist echter degelijkheid. Huilebalk DE TELEGRAAF laat er geen twijfel over bestaan hoe het blad over mr. Cals denkt: Wanneer de laatste dagen één zaak ten overvloede nog eens duidelijk is geworden, dan is het wel dat mr. J. M. L. Th. Cals voor de functie van minister president volkomen ongeschikt is. Waarom? Omdat hij als demissionair premier interviews geeft en via het beeld scherm aan het Nederlandse volk laat doorschemeren hoe schandalig hij door zijn fractie is behandeld, (dat „zijn frac tie" is van De Telegraaf.) „Hij verklaart als een volleerde huile balk dat hij wel 150(!) brieven met ad hesiebetuigingen heeft ontvangen." Lager, Jan Het ALGEMEEN DAGBLAD vindt dat prof. De Quay na zijn gesprek met drs Schmelzer een met zo ultra-fijnzinnige opmerking heeft geplaatst. Tegen journa listen zei hij: „Nu kunnen de heren rus tig voortgaan met hun gefantaseer over de kabinetscrisis. Daar bent u immers zo sterk in". „Aldus sprak deze Bossche Zarathus- tra", zegt het blad, dat er op wijst, dat veel politici zelf zo kryptisch te werk gaan, dat het publiek er niets meer van snapt. De journalist heeft het moeilijk tolk te zijn voor het publiek, en „die journalisten moeten dan boven dien nog oproeien tegen een regenten mentaliteit als waarvan de heer De Quay blijk geeft: Fantaseert u maar wat binnenskamers maken wij het wel uit. Toen de heer De Quay nog minister president was zong Wim Kan hem in een van zijn allerbeste liedjes toe: „Ho ger, Jan, hoger, Jan!" Dat blijkt in één opzicht, na al die jaren, toch een vrome wens van Wim Kan te zijn geiveest. 's Heren De Quay's gevoel voor humor en zijn wellevendheid zijn althans sindsdien niet op een hoger plan gekomen". ELSEVIER schreef over de K.V.P: „In feite heeft de K.V.P. brokken ge maakt om grote economische ongelukken te voorkomen". HET PAROOL over dezelfde K.V.P; „De K.V.P. blijft voortgaan met uit de katholieke hoorn des overvloeds een stroom van onduidelijkheden over het pu bliek uit te gieten". DE GROENE over F. van der Gun.: „De heer F. van der Gun, vice-voorzit- ter van de K.V.P. en verbondsbestuur- der van het Nederlandse Katholiek Vak verbond, heeft prachtig gedemonstreerd wat een onding de cumulatie van poli tieke functies is. Als K.V.P.-er dekte hij officieel het optreden van zijn fractie in de Tweede Kamer, als NKV-er werkte hij mee aan een veroordeling van die zelfde fractie. Het is te hopen dat de aan bevelingen, die een commissie van het NKV over het vraagstuk van de samen voeging van politieke hoedanigheden moet doen, nu snel gereedkomen en openbaar gemaakt worden. Laat men vooral het kamerlidmaatschap niet vergeten." En DE NIEUWE LINIE" over drs. Schmelzer: „Schmelzer moet zijn kiezers wel voor achterlijke lummels houden als hij ze enkel op zijn woord wil doen geloven, dat het een „volstrekt toevallige co-inci- dentie" was, dat het kabinet viel juist vóór een aantal wetsontwerpen zou wor den ingediend, waarin socialistische wen sen uit 't coalitie-akkoord zouden wor den neergelegd". Buitenlandse stemmen THE ECONOMIST vraagt zich af wat er van het „bezadigde" Nederland moet worden „nu provo's van zich doen spre ken, partijen tegen hun eigen regering stemmen en lonen de afgelopen drie jaar met veertig percent zijn gestegen." En in Chili schreef een blad: „Het Hollandse, kabinet is afgetreden. Dit is voor het eerst in de 500 jaar, dat De non en de kachel Dan het gebruikelijke kleingoed. TU- BANTIA had deze kop boven het bericht dat Soeur Sourire uit het klooster ging: Zeg maar ja tegen het leven, dacht de non. En deze advertentie uit het NIEUWS BLAD VAN HET NOORDEN is boeiend: Gevraagd door IJsclub Roden EEN CABARETGEZELSCHAP (Tevens gevraagd een oliekachel). Het Bestuur Een merkwaardige kop was deze uit de VOLKSKRANT: Hoofd van Rodin zoekgeraakt En wat je moet doen om een prijs te winnen onthulde alweer TUBAN- TIA: Nederlander prijswinnaar Naakt op Russische tentoonstelling Ondeugend De kranten worden toch steeds ondeu gender. Neem de GOOI EN EEMLAN- DER: Brave borst bang voor blote En in de AVRO-bode stond: Voor de kinderen: 16.50 Narretje Notedop Deel 24: Pas op voor de Pïkpakkerd.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 17