Zuidafrikaans kabinet bijeen voor kwestie Zuidwest-Afrika Speciale VN-comissie zal naar bestuursvorm zoeken VN beëindigt mandaat over ZW-Afrika Corruptie op China beproefde met succes geleide raket met kernlading ZIJN ER BELGEN? r Van dag tot dag ensis NEGEN MUZEN Spiegel-affaire is geliquideerd Westduitse artsen willen zwaailicht Winter doet intrede in Beierse Alpen Sicilië Groot eerbetoon Russen ontdekken mazelen-vaccin f /.- Dr. A. L. Constandse: VRIJDAG 28 OKTOBER 1966 3 aZUIQ^- west <&=-\ AFRIKA r^i Nederland Premier kosygin gaat in december naar Frankrijk Commissie ro i PUI Een manlijke sigaret Pittig en toch zacht amm De regeringscoalitie te Bonn is uiteen gevallen. De vijf zogenaamd liberale mi nisters van de Freie Demokratische Par tei hebben het kabinet verlaten. Als aan leiding voor hun breuk met de christen democraten van de C.D.U. hebben zij een geschil inzake de belastingpolitiek aange grepen. In West-Duitsland is evenals hier te lande het begrotingstekort zo groot, dat financiers van de klassieke school er door worden verontrust. De FDP wijst een aantal belastingverhogin gen af, die de CDU wil doorzetten. Er zijn daarbij ook gevestigde belangen in het spel: de FDP wordt geacht de „kapi talisten" te vertegenwoordigen. Die zijn echter ook in de CDU niet bepaald afwe zig. En de tegenstellingen liggen dus die per. Allereerst is daar het afnemende pres tige van kanselier Erhard, de man die eens de schepper van het „Wirtschafts- wunder" werd genoemd, de vader der wel vaart. Er zijn nu echter economische en financiële problemen, die hij niet goed aan kan. Hij is ook geen politicus met een visie, eerder een technicus. Tot zijn ongeluk wordt hij geconfronteerd met ver scheidene schandalen binnen zijn partij en regering en ook in zulke zaken treedt hij niet met genoeg gezag op. De grootste geschillen hebben zich ech ter tussen de CDU en de FDP voorge daan op het gebied van de buitenlandse politiek. De liberalen willen ook om zakelijke redenen veel meer contacten met Oost-Europa en de Sovjet-Unie. Alleen met Moskou onderhoudt de Bondsrepu bliek diplomatieke betrekkingen. Maar die leiden tot niets, omdat Bonn nog altijd weigert de relaties te normaliseren met de volksdemocratieën. Deze hebben de re gering van Oost-Duitsland erkend en dat wordt in Bonn een doodzonde geacht Maar de Sovjet-Unie heeft het Oostduitse regime gemaakt en in Moskou zetelt wel een Westduitse ambassadeur. Zulke incon sequenties wreken zich ten slotte toch. Onder de socialisten is nu een krachtige beweging gaande om de betrekkingen met Oost-Duitsland te verbeteren, terwil le van de contacten met de zeventien mil joen Duitsers die daar wonen. Erhard heeft er zich laatdunkend over uitgelaten. Maar de FDP staat al jaren op het stand punt, dat men moet streven naar norma lere relaties met „de oostzone", dus met de „Duitse Democratische Republiek". Zij wil die niet officieel erkennen, maar wel haar feitelijke bestaan aanvaarden. En afwijken van de merkwaardige struisvo gelpolitiek der Westduitse regeringen. Op dit terrein werkt het feit door, dat de koude oorlog geen overheersende reali teit meer is. Overal waar de Westduit sers informeren, in Washington, Londen en Parijs bij voorbeeld, ontdekken zij, dat iedereen streeft naar ontspanning in Euro pa. Als Bonn de spanning wil handhaven isoleert het zich tot zijn eigen nadeel. De FDP herneemt haar vrijheid. Zij wil de toenaderingspogingen niet overlaten aan de socialisten. Dat de liberalen straks een coalitie zullen aangaan met de socialisten, is nog niet waarschijnlijk, omdat de so ciaal-economische idealen der twee groe pen zeer uiteenlopen. Maar Erhard staat zwak. Na alle tegenslagen met medewer kers, die hem verlaten, met generaals die hem hun vertrouwen hebben opgezegd, met economische situaties die pijnlijk wor den, staat de kanselier nu ook nog voor het feit, dat zijn coalitie uiteenvalt. Men vraagt zich af, hoe lang hij zijn politieke leven nog zal rekken. NEW YORK (Reuter en AP). Zuidwest-Afrika, dat vier keer zo groot is als Groot-Brittannië, heeft maar een half miljoen inwoners, voor het grootste deel leden van acht stam men. Toen grote delen van Afrika ge koloniseerd werden, bleef het dorre onvruchtbare Zuidwest-Afrika buiten de greep van de Europese lan den. In de jaren na 1880 kocht een Duitser stukken grond langs de kust van het gebied van stamhoofden en plaatste zijn land onder bescherming van het Duitse rijk. Met toestemming van andere Europese landen breidde Duitsland geleidelijk zijn gezag uit over heel Zuidwest-Afrika. In 1908 werden er diamanten gevonden. Op 9 juli 1915 droegen Duitse troepen het gebied over aan Zuidafrikaanse een heden. Na de stichting van de Volken bond kreeg Zuid-Afrika het mandaat over Zuidwest-Afrika. Sindsdien is het land door Zuid-Afrika bestuurd. Waarnemers in Johannesburg hebben verklaard, dat de resolutie van de Ver enigde Naties, waarmee een einde is ge komen aan Zuid-Afrika's mandaat over Zuid-Afrika ernstig zijn positie in de tot een versneld heengaan van Zuid-Afri ka uit de wereldorganisatie. Hoewel geen enkele minister aanwezig was voor het leveren van commentaar heeft minister-president Baltazar Vorster drie dagen geleden gewaarschuwd, dat Zuid-Afrika ernstig haar positie in de volkenorganisatie zou onderzoeken indien alle pogingen tot behoud van het man daat zouden falen. Dit wordt in Johannesburg beschouwd als een zinspeling, dat Vorster Zuid-Afri ka's lidmaatschap van de Verenigde Na ties zou opzeggen als de resolutie over Zuidwest-Afrika werd goedgekeurd. Het Zuidafrikaanse kabinet zal vandaag bij eenkomen en het is vrijwel zeker, dat de kwestie-Zuidwest-Afrika zal worden Ziv Zamir. Het Israëlisch dans-, zang- en muziekensemble Ziv Zamir, dat een tournee door Europa maakt, zal na een optreden in België en Duitsland, ook een aantal opvoeringen in ons land geven. De eerste voorstelling is op 3 november in Tilburg. Daarna volgen Sittard (4), Amsterdam (5), Heerlen (7), Eindhoven (8), Rotterdam (10), Arnhem (11) en Scheveningen (12). Het gezelschap be zoekt daarna nog Zwitserland, Frank rijk en Scandinavië. Kamerorkest. Het Nederlands Kameror kest zal een uitgebreide tournee door Scandinavië maken. Eerst wordt een concert gegeven voor de televisie Hel sinki-Finland. Daarna volgen optreden in: Tampère (Finland), Stockholm, Lud- vika Uppsala, Arvika, Göteborg, Hal- singborg, Malmö (Zweden), Aarhus, Slagelse en Kopenhagen (Denemarken). Russische grafiek. Ter gelegenheid van het elfde lustrum van de Utrechtse stu dentenvereniging Unitas („Tussederus- se") zal in het Utrechtse universiteits museum een tentoonstelling worden ge houden van moderne Russische grafiek Bovendien worden poppen, affiches en foto's van de poppenspeler Obratsov ge- exposeerd. Aziatische kunst. Tot hoofd van de afde ling Aziatische kunst van het Rijksmu seum is benoemd de japanoloog drs. Kok Wie Lim te Leiden. Drs. Lim volgt dr. J. Fontein op, die is benoemd aan het Museum of Fine Arts te Boston. De heer Lim was voordien als wetenschap pelijk ambtenaar eerste klas verbonden aan de afdeling Japanse taal en letter kunde van de universiteit te Leiden. Hootenanny. De landelijke „Hootenanny- wedstrijd" uitgeschreven door de Neder landse Vereniging voor de Volkszang, waarvoor de voorronden zouden gehou den worden in Utrecht en Amsterdam wordt uitgesteld tot het voorjaar van 1967. KARLSRUHE (AP) Het Westduitse Hoogerechtshof heeft de aanklacht tegen een geschorste stafofficier van de Bundes- wehr die het middelpunt was van de op zienbarende Spiegel-affaire van vier jaar geleden geseponeerd. Kolonel Alfred Mar tin was beschuldigd van het verraden van militaire geheimen aan Der Spiegel. De rechtbank verklaarde dat voortzet ten van de vervolging van Martin het ge vaar met zich brengt dat „nog meer1 staatsgeheimen in de openbaarheid ko men. De rechtbank zei niet hoe deze be slissing te rijmen valt met de beslissing van 1965 waarbij Rudolf Augstein, de uit gever van Der Spiegel, en redacteur Con rad Ahlers van verdere rechtsvervolging werden ontslagen. Dit tweetal was na een onderzoek van twee jaar samen met Martin in 1964 beschuldigd van hoog verraad. In 1965 werd beslist dat Der Spiegel een samenvatting had gepubli ceerd van min of meer juiste feiten die al eerder elders waren gepubliceerd. yrj\Elosja Pan£> Tsoemeb it,«Groot - Out|0*v^ fontein BEETSJOEANA LAND Walvisbaai jfALuderitz Afrika Keetmanshoop AFRIKA ogenfels^a 0-^—km besproken. Alle ministers zullen tijdens het beraad naar verwachting aanwezig zijn. De Nederlandse ambassadeur J. G. de Beus, steunde een Amerikaans sub amendement omdat „dit zou uitlopen op een zo goed als eenstemmige aanvaar ding van de resolutie en de steun van de permanente leden van de Veiligheids raad". De Amerikaanse ambassadeur Arthur Goldberg, wilde de vergadering laten ver NEW YORK (Reuter en AP). De Algemene Vergadering van de Ver enigde Naties heeft gisteravond de beëindiging afgekondigd van het Zuidafrikaanse mandaat over Zuid west-Afrika. In de verklaring staat, dat van nu af aan het toezicht over het enorme gebied „onder rechtstreekse verant woordelijkheid van de Verenigde Na ties komt". Na een lang en verbitterd debat heeft de vergadering, waarvan 121 landen lid zijn, met 114 tegen twee (met drie ont houdingen) een resolutie goedgekeurd, die het meest drastische optreden van de Verenigde Naties betekent dat ooit over wogen werd, om te trachten Zuid-Afrika te dwingen zijn bewind over het gebied op te geven. De V.S. en de Sovjet-Unie stemden voor de resolutie, terwijl Frankrijk, Malawi en Groot-Brittannië zich onthielden van stemming. MOSKOU (Tass-AFP) Premier Ko sygin van de Sovjet-Unie zal dit jaar in de eerste helft van december een officieel bezoek aan Frankrijk brengen. De Rus sische partijleider Brezjnev en Podgorny zullen in 1967 Frankrijk bezoeken. Tijdens zijn bezoek aan de Sovjet-Unie had presi dent de Gaulle Kosygin, Brezjnev en Pod gorny uitgenodigd voor een bezoek aan zijn land. klaren, dat „het mandaat van Zuid-Afri ka is beëindigd, dat de Zuidafrikanen niet gerechtigd zijn het gebiedsdeel te bestu ren, en dat de VN rechtstreeks verant woordelijk zijn voor het handhaven van de internationale status van het gebieds deel onder omstandigheden die het in staat stellen zijn recht op zelfbeschikking en onafhankelijkheid uit te oefenen". De Afro-Aziatische groep had hiertegen bezwaren. De Algemene Vergadering van de Ver enigde Naties besloot tenslotte een specia le commissie in te stellen, waarin veer tien landen-leden van de VN zitting zul len hebben. Deze commissie zal prakti sche middelen moeten aanbevelen, waar mee Zuidwest-Afrika moet worden be stuurd. De Algemene Vergadering deed voorts een beroep op de Zuidafrikaanse rege ring om zich te onthouden van iedere actie op constitutioneel, administratief, politiek of welk ander gebied dan ook, die op een of andere wijze de huidige inter nationale status van Zuidwest-Afrika kan wijzigen. De Algemene Vergadering verzocht se cretaris-generaal Oe Thant van de Vol kenorganisatie alle nodige bijstand te ver lenen voor de uitvoering van de resolutie en de nieuwe commissie in staat te stel len haar taak te vervullen. KEULEN (DPA) De artsen in West- Duitsland hebben aangedrongen op wette lijk maatregelen opdat ze op hun auto's een zwaailicht mogen voeren, dat dienst kan doen, wanneer zij naar een spoedge val onderweg zijn. Het is niet de bedoe ling van de artsen voorrangsrechten in het verkeer te krijgen, doch zij hopen, dat andere weggebruikers hun bij het zien van het waarschuwingslicht mede werking zullen verlenen. MüNCHEN (AFP) In de Beierse Al pen heerst sinds donderdag een koude golf. Het kwik zakte tot vier graden on der het nulpunt. Woensdag was op som mige plaatsen de temperatuur nog twin tig graden boven nul. Op de Zugspitze, de hoogste bergtop in Beieren, viel vijf entwintig centimeter sneeuw. Voor de eerste maal deze herfst werd ook het Feldberg-massief, in het Zwarte Woud, met een sneeuwlaag bedekt. CALTANISETTA (Sicilië) (AP) De hele ploeg politiële nachtwakers van de stad Caltanisetta op Sicilië is donderdag gearresteerd, verdacht van het helpen van prostituees. De politie heeft meegedeeld dat de mannen geld hadden aangenomen van de prostituees en dat zij in ruil daarvoor een oogje op hun huizen hielden, als de dames hun klanten amuseerden. Ook we zen zij klanten de weg. Het onderzoek is de vorige maand be gonnen na moord op een prostituee. De recherche ontdekte dat de vermoorde vrouw een overeenkomst met de nacht wakers had. Later bleek dat tenminste twaalf anderen een soortgelijke overeen komst hadden gesloten. |i-- Vandaag zijn president Johnson en zijn echtgenote in Bangkok aange komen. De stad was te hunner ere feestelijk versierd. Voor de tempel van de smaragden boeddha was het eerbetoon zelfs buiten alle propor ties. Een reusachtig portret van de Amerikaanse president verborg een groot deel van het tempelcomplex. (Telefoto). LONDEN (AP) Russische artsen hebben een volkomen doeltreffend vaccin tegen de mazelen ontwikkeld. Dat meld de radio-Moskou. Nog dit jaar zal een begin worden gemaakt met maSsa-inen- tingen. Het nieuwe vaccin veroorzaa"kt niet de neveneffecten van de vroegere vac cins. ADVERTENTIE PEKING (AFP en Reuter) Commu nistisch China heeft donderdag met suc ces een raket met kernlading beproefd. Dat heeft het persbureau Nieuw China bekendgemaakt. Het wapen trof nauwkeu rig zijn doel, waardoor een kernontplof fing ontstond. Het was de vierde kernex plosie waarvan Peking melding heeft ge maakt. De proef werd genomen op Chinees ge bied. Nadere bijzonderheden werdlen niet gegeven. „Deze succesvolle proef laat zien, dat het vermogen van China op we tenschappelijk, technisch en defensief ge bied steeds sneller vordert", aldus Nieuw China. In de bekendmaking werd hieraan toe gevoegd, dat China zal blijven ijveren voor een volledig verbod van kernwapens en de vernietiging van de bestaande voorra den. „Wij verklaren nog eens plechtig dat China nooit en onder geen omstan digheid het eerste kernwapens zal ge- ken". De nieuwe proef was bedoeld tegen „het samenspannen en gescharrel van Russische en Amerikaanse zijde ten aan zien van hett vraagstuk van het zoge noemde niet verder verspreiden van kern wapens. China zet zijn kernproeven voort om zich te verzetten tegen het monopolie en de kernchantage van de Sovjet-Unie en de V.S.", aldus Nieuw China. China bracht zestien oktober 1964 zijn eerste kernexplosie teweeg. Veertien mei van het vorige jaar volgde de tweede ont ploffing. Bij de derde explosie, die negen mei j.l. plaats vond, werd thermonucleair materiaal gebruikt. In het Westen heeft men aangenomen dat bij de vorige drie proeven een kern- De Vlaamse nationalisten hadden aangekondigd, dat de maand oktober gewijd zou zijn aan de „culturele revo lutie". Het is nogal meegeval len. De demonstraties en ordeverstoringen bepaalden zich voornamelijk tot de stad Leuven, waar de enige katho lieke universiteit des lands is gevestigd. Deze is tweetalig. De universiteit is een zeer oude instelling: zij dateert van 1425. De geleerde Erasmus heeft er nog gedoceerd, maar hij was er niet gelukkig in het dogmatische milieu. De col leges werden toen gegeven in het Latijn. Later geschiedde dit in het Frans. En pas ge leidelijk en vrij laat is het Vlaams daarbij gekomen. Er bevinden zich in Leuven veel Franstalige docenten met hun gezinnen, Frans sprekende studenten en er zijn ook Fran se scholen. Nog steeds maakt de stad niet de indruk, echt Vlaams te zijn. Nu is echter België in 1963 verdeeld in drie autonome taalgebieden. In Vlaanderen wordt uitsluitend het Vlaams onderwezen, in het Walenland het Frans, terwijl Brussel tweetalig is. Men kan gerust zeggen, dat op cultureel ge bied België al een federatie is. Natuurlijk kan niemand denken aan een economische splitsing, te meer niet omdat de drie genoemde „gewesten" van België toch alle tot de Euromarkt behoren. Maar de vurige nationalisten in Vlaan deren en Walenland dromen wel van een administratieve scheiding, van eigen geweste lijke „regeringen", met een overkoepelend federatief ka binet. Hoofdstad van Vlaan deren zou dan Antwerpen of Leuven kunnen zijn, van Walenland Luik of Namen. En het „verbasterde" Brussel zou federale en Europese hoofdstad kunnen worden. Nu zijn er echter een aantal uitzonderingen opgenomen in de taalwetten. Er is bijvoor beeld in het oosten een Duits talige minderheid, die ook culturele autonomie heeft ge kregen. Maar de meeste af wijkingen vindt men in de grensgebieden tussen de „blokken". En in Leuven. Dit ligt in het Vlaamstalige gebied. Maar door zijn uni versiteit is het in feite twee talig. De vurige Vlamingen willen daar een eind aan ma ken. De Franse afdelingen van de universiteit zouden moeten worden overgebracht naar Walenland. Er zouden dus twee katholieke universiteiten moeten komen. Het is een uitermate dure aangelegenheid. Het gaat die kant wel op, hoewel de Vlaamse Belgen dan mee zul len moeten betalen aan de op richting van een Franse katholieke universiteit. De Belgische bisschoppen, die de hoogste bestuursinstantie der universiteit vormen, hebben echter nog in mei beslist, dat de instelling voorlopig twee talig blijft. Wat zich daarop heeft voorgedaan is betrekke lijk nieuw: de Vlaafnse be weging, altijd trouw katho liek, heeft zich tegen het epis copaat gekeerd en met name tegen kardinaal Suenens. Er openbaarde zich in de demon straties en toespraken een soort anti-klerikalisme. De „ontvoogding" van Vlaan deren ging samen met „eman cipatie van de leken", die niet meer op alle gebieden het ge zag der geestelijken erkennen. Reeds was een ander ver schijnsel opmerkelijk: een toe nemend sociaal radicalisme. Het Vlaamse nationalisme was steeds anti-socialistisch, maar het is een „proletarisch" as pect gaan vertonen. Aan de Franskiljons (die wel Vlaams kennen, maar thuis Frans spreken) is verweten, dat zij tot een klasse behoorden, die zich verheven waande boven het volk. De nationalistische jongeren, roerig zoals overal, en soms met provo-neigingen, hebben deze Franskiljons „Belgicisten" genoemd. In hun mond betekent „Belgisch" zo iets als anti-Vlaams. En met de Belgische vlag zijn zij soms revolutionair omgesprongen, vooral op hun vele „marsen". Wie dit alles aanziet is ge neigd te vragen: „Zijn er nog Belgen?" Vele jaren geleden heeft een socialistische leider eens tot de koning gezegd: „Sire, er zijn geen Belgen". Hij meende daarmee echter niet, dat er alleen Walen, Vla mingen en Brusselaars zouden zijn. Ilij doelde op de klasse tegenstellingen. Weliswaar was toen het Walenland veel „roder" dan Vlaanderen, en gold dit laatste als conserva tief en klerikaal maar het ging toch niet allereerst om het taalverschil. Wie nu zeggen, dat er geen Belgen zijn, heb ben juist en vooral die taal verschillen op het oog. Toch vergist men zich door te zeggen, dat er geen Belgen zijn. Sinds de tachtigjarige oorlog zijn de volksgroepen van de zuidelijke Nederlanden onder één centraal bestuur ge bleven. Daarbij waren over wegend „Belgen" betrokken, al stonden zij onder voogdij van Spanje, Oostenrijk en Frankrijk. Toen van 1815 tot 1830 de zuidelijke Nederlan den met ons land verenigd waren, had men kunnen den ken dat er voortaan van „Bel gië" (een tweetalig Zuid- Nederland) geen sprake meer kon zijn. En dat de Vla mingen, krachtens hun taal, voorgoed bij Nederland be hoorden. Dit bleek echter een dwaling. Hoezeer men de oor zaken van de scheiding van 1830 nu ook kan betreuren; hoe men ook kan zeggen, dat de factoren die tot de breuk leidden niet meer bestaan: het was een feit dat de „lotsver bondenheid" van Walen en Vlamingen nauwer hl eek, dan was verwacht. Sinds 1830 is die band be vestigd. Walen en Vlamingen hebben meer gemeen dan zij zelf weten, en de oplettende vreemdeling bemerkt het. Niet alleen dat de Vlaamse taal vele termen kent, die rechtstreeks uit het Frans zijn vertaald. Niet alleen dat in de loop der eeuwen tienduizen den Vlaamse families zijn ver franst, en duizenden Waalse families zijn vervlaamst. De volksgroepen hebben veel eigenschappen gemeen. Het belastingstelsel bijvoorbeeld berust op het feit, dat in komstenbelastingen algemeen worden ontdoken, zodat de indirecte belastingen naar verhouding méér moeten op brengen. Er is een sterk eco nomisch liberalisme, de staat grijpt veel minder in dan bij ons. Er zijn, juist door de ver scheidenheid der volksgroe pen, meer persoonlijke vrij heden. Doordat Walen en Vla mingen eikaars mededingers zijn, dwingen zij elkaar ook concessies af. Het is geen volk, dat gemakkelijk te re geren valt: de burgers staan op hun rechten. Het Is ook niet meer zo, dat Walenland „rood" en Vlaanderen „zwart" is. De toegenomen welvaart sinds 1945 groter dan bij ons is aan alle Belgen ten goede gekomen. De sociale voorrechten zijn aanzienlijk. Het is waar, dat de twee bezettingsperioden tijdens de oorlogen van deze eeuw grote verschillen en geschillen aan het licht hebben gebracht. Die tegenstellingen hebben echter ook tot meer gelijkberechtigd heid geleid, binnen één staats verband. Stellig moet men zeggen dat de Walen niet ge lukkig zouden zijn in Frank rijk en de Vlamingen niet in Nederland. Vandaar dat er wel wordt aangedrongen op federalisme (dat cultureel praktisch al bestaat) maar dat de uitroep „België moet ka pot" door geen ernstig politi cus wordt aangeheven. Men maakt vier eeuwen geschiede nis niet zo gemakkelijk on gedaan. wapen hetzij in een vaste positie, hetzij vanuit een vliegtuig tot ontploffing werd gebracht. China is het vijfde land dat kernwapens maakt. De andere landen zijn de V.S., de Sovjet-Unie, Engeland en Frankrijk. Het lijkt dat het bericht uit Peking de Amerikanen heeft verrast. Evenals bij de vorige Chinese proeven had Washing ton het tijdstip tevoren voorspeld. Als men in Washington ditmaal niet van de aard van de proef op de hoogte was, zou dit betekenen dat de Chinezen de raket voorbereidingen geheim hebben kunnen houden, ondanks alle onderzoekingsmidde len waarover de V.S. beschikken. Wel wist men sinds negentien oktober dat er een Chinese kernproef op handen was. Censuur. De regeringscensuur heeft een een antwoord van zes kolom geschrapt in het anti-regeringsgezinde ochtend blad The Rhodesia Herald dat een reac tie was op aanvallen van de minis ter van Voorlichting, Jack Howman. Overstromingen. Door overstromingen als gevolg van stortregens zijn negen mensen om het leven gekomen in dui zend stuks vee verdronken in het dorp Toehkosjkeh in Noordwest-Perzië. Visa. Uruguay heeft visa geweigerd aan enkele Russische autoriteiten die zich zouden voegen bij de staf van de Rus sische ambassade in Montevideo. Nalatenschap. Mevrouw Elizabeth Nigh tingale Graham, die het Elizabeth Ar den cosmetische concern stichtte heeft naar schatting veertig miljoen dollar nagelaten. Busongeluk. Tien mensen zijn gedood en twintig zijn ernstig gewond bij een bus ongeluk dat zich donderdag bij Kladjanj in het Joegoslavische Bosnië heeft voorgedaan. De bus, die met 45 leerlin gen van een lagere school in Toezla op terugreis was van een uitstapje naar Serajewo, stortte in een honderd me ter diep ravijn. Mijn. Een Israëlische goederentrein is donderdagavond tussen Jeruzalem en Tel Aviv in de buurt van het Jordaanse dorp Battir op een mijn gereden en ontspoord. Een treinemployé werd licht gewond. Uitstel. Wegens technische moeilijkheden is de lancering van de Apollo-cabine met drie man aan boord, die midden- december had moeten plaatsvinden, uitgesteld tot begin volgend jaar. Censuur. Op last van het Spaanse minis terie van Voorlichting is donderdag het jongste nummer van het r.k. Spaanse tijdschrift Aun in beslag genomen. Sinds het van kracht worden van de nieuwe perswet is dit de dertiende keer dat een r.k. periodiek in beslag is ge nomen. Groen. Vier ouderejaars van de uit de twaalfde eeuw daterende universiteit van Bologna zijn berecht, omdat ze een groen het vuur te na aan de schenen legden. Ze dwongen hem bij een ontgroe ningsritueel ongekleed boven acht bran dende kaarsen te gaan zitten. De oude rejaars kregen twintig dagen voorwaar delijk. Brand. Het gehele centrum van de Co lombiaanse stad Quibdo is donderdag door brand verwoest. Niemand heeft daarbij het leven verloren. Slechts tien mensen werden gewond. 20.000 mensen zijn dakloos geworden. Dertig woon blokken, driehonderd winkels, twee theaters en alle openbare gebouwen zijn in de as gelegd. De schade wordt geraamd op meer dan vijf miljoen dol lar.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 3