Raadslid J. J. Nijdeken (P.v.d.A. ontlokte tal van discussies T0PVL0ER NEDERLAND Heemskerk heeft voor 1967 sluitende begroting Hoofdtransportnet voor aardgas Gemeenteraad van Heemskerk was bijeen Belasting-verordening in het geding Carillonklanken over Velsen Zaterdagavond Farce Majeure" bij Hoogovens Onder meer dankzij hogere belastingen LM WERELD VRIJDAG 28 OKTOBER 1966 Overhevelen Pu2*elprliswinttaars T ussenvoorstellen Kredieten WIJ GAAN DOOR KAMERBREED TAPIJT voor slechts 19.95 Nog enkele dagen STOFZUIGERS DE VILDER Deze show is geopend: WONINGINRICHTING MARKTPLEIN 21 - IJMUIDEN EUROPA De gemeenteraad van Heemskerk ver gaderde donderdagavond in verband met de ziekte van burgemeester H, Nie ten onder voorzitterschap van de loco burgemeester wethouder H. J. M. Roo- zen. Deze had geen gemakkelijke taak, want alhoewel de veertien punten tellen de raadsagenda zo te zien weinig moeilijkheden behoefde op te leveren, bleek, dat er in de gemeenteraad toch behoefte bestond tot discussie. Met name van de zijde van de heer J. J. Nijdeken, die op tal van punten is ingegaan en menig debat deed ontstaan. de heer Nijdeken met 14 tegen 3 stem men. Daarmede was het voorstel van B. en W. aanvaard, met de stemmen van de P.v.d.A.-leden tegen. Een voorstel om de verordening school geld kleuteronderwijs te wijzigen, in dier voege, dat het ophalen van het school geld niet meer via de kleuters door de hoofdleidsters zal geschieden doch via de gemeenteontvanger, ontlokte de heer Nij deken de opmerking, dat de commissie van financiën een andere mening dien aangaande had en de oude toestand ge handhaafd wenste te zien, ook in ver band met de kosten aan de nieuwe rege ling verbonden. Zowel de loco-burgemeester als wet houder Van Herpen betoogden dat dit geenszins het geval is, dat men nu beter en efficiënter te werk kan gaan en dat talloze huismoeders verheugd zullen zijn met de voorgestelde regeling. De raad ging hierna akkoord met het voorstel. J. Nijdeken (Partij Arbeid). van De langste tijd is gesproken over het voorstel tot vaststelling van de verorde ning op de heffing en de invordering van retributies en precariorechten. Het frac tielid van de P.v.d.A., de heer J. J. Nij deken noemde deze verordening een plaagverordening, welke in feite naar zijn mening de gemeente toch niet zo veel inkomsten opleverde in verband met de kosten van invordering daaraan ver bonden. Hij poogde het college van B. en W. aan de hand van enig cijfermateriaal daarvan te overtuigen. Echter hadden B. en W. daarover een volkomen ander standpunt. Zowel wethouder G. Petersen, als loco-burgemeester H. J. M. Roozen rekenden hem voor, dat de gemeente wel degelijk meer inkomsten uit de nieu we verordening zal verkrijgen. De heer Nijdeken voerde aan, dat er in de commissie van financiën ook ver schillende meningen dienaangaande wa ren. Zelf was hij niet in de gelegenheid geweest, de laatste van de twee commis sievergaderingen bij te wonen. De loco burgemeester repliceerde daarop met de opmerking, dat indien de commissie van financiën na twee vergaderingen de zaak nog niet „rond" had gekregen, deze com missie zich zelf een brevet van onbe kwaamheid zou geven. Wethouder A. F. M. van Herpen voegde daaraan toe. dat de commissie zich na de tweede verga dering wel akkoord had verklaard met het voorstel. Alleen zo bleek uit de verdere be sprekingen het lid de heer B. C. Been tjes (K.V.P.) was tegen geweest. Ter vergadering echter was hij overtuigd ge raakt door de woorden van de raadsvoor zitter en van de heer Petersen, zodat hij zich nu als voorstander uitsprak. Het eigenaardige geval deed zich toen voor, dat de P.v.d.A.-fractie zich tegen het voorstel uitsprak, daar zich nu andere gezichtspunten hadden voorgedaan. Bij het voorstel betreffende de bouw van 192 woningwetwoningen met 32 gara ges aan de Jan Ligthartstraat, waarvan de totale stichtingskosten 7.871.878,92 zullen bedragen, sprak de heer S. Huss- lage (P.v.d.A.) als wens uit, dat ter re dressering van de verhoudingen de bouw van dit project overgeheveld zal worden naar de algemene woningbouwvereniging „IJmond". De loco-burgemeester voerde hierop aan, dat woningbouw slechts dan een zaak van de overheid dient te zijn, als de particuliere sector in gebreke blijft. In Heemskerk zijn twee hardwerkende woningbouwverenigingen. Echter is er ook een eigen gemeentelijk woningbe drijf, dat tevens de woningen beheert van de woningbouwvereniging „Bree- saap". In verband echter met de te ge ringe bijdrage van de Breesaap, naar aanleiding waarvan een hogere bijdrage was gevraagd, heeft de laatstgenoemde vereniging besloten de woningen in eigen beheer te gaan nemen. Dat betekent, dat per 1 januari 396 woningen afgevoerd worden van het eigen woningbedrijf. De gemeente houdt er dan 2070 over. Dit be tekent, dat door het afvallen van de Breesaap-woningen er zo'n twintigduizend gulden minder is voor onderhoudsbeheer. Er zullen dus aanvullende gelden moeten komen en wel door de nu voorgestel de 192 woningen te laten bouwen door het eigen gemeentelijk woningbedrijf. De woningbouwvereniging „Ons Huis" heeft 267 woningen in uitvoering; „IJ mond" heeft bericht ontvangen, dat de gemeente akkoord gaat met de door Zaterdag a.s. zal beiaardier Hein de Ligt weer concerteren op het carillon van de stadhuistoren te Velsen. Dat con cert wordt 's middags gegeven van 4 tot 5 uur. Hein de Ligt verzorgt het program ma, dat geheel is samengesteld uit Bel gische muziek: volksliedjes en stukken, die door beroemde Belgische klokkenspe lers speciaal voor beiaard zijn geschre ven. Achtereenvolgens kan men beluiste ren: 1. Prelude in g (Jef Denijn); 2. Wat voor vijand durft ons naken (uit Meche- len); 3. Suite voor beiaard (Staf Nees); 4. Toen de Hertog Jan kwam varen (Fl. v. d. Putt); 5. Variaties voor bejaard (Gast. Feremans); 6. En laat ons nu eens rondgaan (uit: Dendermonde); 7. Coloris trois croquis pour carillon (Géo Clément); 8. Wij zijn al bijeen algoê Kadulletjes (uit: Vlaanderen); 9. 3 Vlaam se liederen en 10. Improvisatie (alle 3 van P. van Beels). 7,50: mej. Ch. F. de Koning, Snellius- straat 33, IJmuiden. 5,I. de Jong, Meeuwenlaan 17, IJ muiden. 2,50: J. E. Meijer, Jupiterstraat 26, IJ muiden. H. J.M. Roozen, loco-burgemeester. De heer C. J. F. Weber (K.V.P.) stelde daarop voor het voorstel aan te houden en nogmaals in de commissie te laten behandelen. De heer Nijdeken diende een voorstel in een aantal voorgestelde wijzi gingen te laten vervallen. Het voorstel van de heer Weber werd met 10 stem men tegen en 7 stemmen voor verwor pen. Na fractieberaad van de K.V.P. fractie verwierp de raad het voorstel van „IJmond" te bouwen 300 systeembouw- schokbeton woningen in Zwaansmeer. Hij raadde daarom de raad af in te stem men met het plan van de heer Husslage Na enige gedachtenwisseling over en weer werd het voorstel van B. en W. door de raad aangenomen. Voorts werden goedgekeurd de voor stellen tot het verlenen van de volgende kredieten: 67.509 voor de aanleg van een centrale verwarming in de openbare lagere school „de Zilvermeeuw"; 2.741,20 voor leermiddelen ten behoeve van het verkeersonderwijs op openbare scholen voor gewoon lager onderwijs; ƒ4050,50 voor diverse voorzieningen aan r.k. scholen voor gewoon lager onderwijs en 4807 voor verbetering van de speel plaats bij de hulplokalen aan de Maerten van Heemskerckstraat. ADVERTENTIE wegens overweldigend succes met onze daverende aanbieding met 5 jaar slijtgarantie. Type Jabo of Sisal voor de zelfleggers per strekkende meter (3.80 breed) KONINGSTRAAT 116 - BEVERWIJK ADVERTENTIE ADVERTENTIE Electrolux - H.E. - Excelsior e.a. vanaf 63.50 Betaling' in overleg. Velserduinweg 137 - Telefoon 4402 VERBOUWINGS OPRUIMING MEUBELSHOW in het Patronaatsgebouw, Zeeweg, IJmuiden vrijdag: van 10.00-12.00 uur 's morgens van 2.00- 5.30 uur 's middags en van 7.30-10.00 's avonds en zaterdag tot 5.30 uur. MEUBEL' TEL. 7 5 4 1 (Stadsschouwburg). Van het ogenblik af dat het licht dooft van een New Yorkse wolkenkrabber en een directeur van een daar gevestigde onder neming uit het raam van de zevenentwintigste verdieping te pletter valt, raakt David Stillwell (Gregory Peck), een der employés van het plotseling verduisterde gebouw, in de film „Kortsluiting op de 27ste etage bij een reeks onverklaarbare gebeurtenissen betrokken, die hem tenslotte nood zaakt tot de erkenning te komen, dat hij zich niets meer herinnert van alles, wat hem de laatste twee jaar is overkomen. Bij zijn speurtocht naar dat stuk verle den blijkt voortdurend dat de mensen, die hem hierover zouden kunnen inlichten plotseling uit de weg worden geruimd, voor zij hem konden helpen bij de oplos sing van het mysterie en zo dwaalt Still well bedreigd door onbekende vijanden door deze film heen, tot hij plotseling een spoor ontdekt en langzaam stukje voor stukje, als gold het een legpuzzel, de waarheid voor zich ziet. De oplossing moge dan enigszins geforceerd en on waarschijnlijk aandoen, maar dit neemt niet weg dat de toeschouwer gedurende anderhalf uur door al die geheimzinnige gebeurtenissen sterk wordt geïntrigeerd. Hetgeen pleit voor regisseur Edward Dmytryk, die tot het laatst toe een zekere spanning en „suspense" op gang weet te houden. Deze boeiende film wordt alleen zaterdag en zondag vertoond, met als in termezzo voor de zondagmiddag „Tarza, de wolfshond", waarbij dan meer met jeugdige bezoekers rekening wordt gehou den. (City) Het wordt zo langzamerhand moeilijk om alle geheime agenten uit el kaar te houden, die met het codenummer OO of X worden aangeduid. In de per soon van Gerard Barray heeft zich thans weer een nieuwe stoere knaap gemeld, meld, die als agent X 77 tegen traditio nele spionnenbende opereert, waarbij de inzet bestaat uit ëen superieure raket brandstof, waarvan de formule door vele landen wordt begeerd. Zijn bloedige avonturen werden samengevat in de film „Agent X 77: Opdracht moord", die door de liefhebbers van sex en sensatie van vrijdag tot en met zondag kan worden bekeken. Nadat zondagmiddag de gebruikelijke western ditmaal „Duel in Texas" heeft gedraaid, wordt men dinsdag en Zaterdagavond 29 oktober a.s. zal de NCRV-televisie op het tweede net aan dacht schenken aan een wervingsadver tentie van Hoogovens in het programma „Farce Majeure", dat tussen 20.15 uur en 20.35 uur zal worden uitgezonden. Regisseur Alfred Benavente heeft deze advertentie uit de serie „Bouw uw toe komst op staal" omgewerkt tot een per siflage, waarin Ted de Braak de hoofd rol vervult. Dinsdag 25 oktober j.l. wer den bij Hoogovens de opnamen voor dit korte programmaonderdeel gemaakt. Met als decor de 5-tuigs koudwalsgroep walste een danspaar door de hal en speel de Ted de Braak zijn rol als carrière makende walser, onder het toeziend oog van vele personeelsleden in de koudband- walserij. Aan het einde van de donderdagavond in Heemskerk gehouden openbare ge meenteraadsvergadering heeft wethouder G. Petersen bekend gemaakt, dat de ont- werp-gemeentebegroting voor het komend jaar thans in concept gereed is en bin nenkort zal worden aangeboden. Tot zijn genoegen kon de wethouder mededelen, dat de begroting sluit. Het totaal der uitgaven van de gewone dienst wijst een bedrag aan van ƒ9.065.278,44 (in 1966 7.676.528,26). Voor onvoorziene uitgaven is geraamd 67.870,92 (in 1966 ƒ40.886,95). Het resultaat van een sluitende begro ting is mede verkregen door verhoging van enige plaatselijke belastingen. Voorstellen voor deze verhogingen zijn of worden de raad binnenkort aangeboden. Door deze maatregelen kon het in het verleden ge volgde subsidiebeleid voor 1967 worden bestendigd. Verder kunnen nog de volgende faktoren worden genoemd: Evenals in 1966 is geen beroep gedaan op het Fonds Uitbreiding Gemeente; Volgens verkregen inlichtingen zal de exploitatie van het gasbedrijf in 1967 geen uitkeerbare winst opleveren; c. Het gemeentelijk lyceum te Bever wijk zal in 1967 voor rijkssubsidie in aan merking komen zodat terzake geen uitga ven meer behoefden te worden geraamd. Voor wat betreft de kapitaaldienst vol stonden B. en W. met op te merken, dat overeenkomstig de wens van Gedeputeer de Staten geen ramingen voor nieuwe ka pitaalsobjecten in de primitieve begro ting zijn opgenomen. Zoals gebruikelijk zullen hiervoor in de loop van het jaar afzonderlijke voorstel len worden gedaan. Bij het streven om nog voor het einde van dit jaar de vèrbinding tussen Slochteren en Driehuis tot stand te brengenhebben de mon teurs van het hoofdtransportnet voor aardgas inmiddels Velsen be reikt. Op de foto ziet men het leg gen van deze gigantische buizen slang in de omgeving van „Beeckesteyn", bij rijksweg 9. Dit is een deel van het ongeveer 60 km lange buizennet, dat thans tussen Medemblik en Driehuis wordt aan gelegd en waarvan een groot deel in het noorden van de provincie al onder de grond is verdwenen. Dit enorme karwei, waarmee een bedrag van ongeveer dertien miljoen 'gulden zal zijn gemoeid, wordt uit gevoerd door de Frans-Nederland se aannemerscombinatie „Entrepose NBM", welke zich hiervoor van vierhonderd arbeiders heeft voor zien. Deze vertegenwoordigen ver schillende nationaliteiten, zoals Canadezen, Duitsers, Fransen, Jor- daniërs, Turken, Perzen en Marok kanen. Hieronder bevindt zich een aantal specialisten in het laswerk, dat zijn ervaring heeft opgedaan op olievelden in Afrika en Perzië. Deze specialisten zijn betrekkelijk zeldzaam, zodat zij tot de best be taalde werknemers van deze combi natie behoren. Dit is overigens be grijpelijk wanneer men weet, dat hun werk dermate belangrijk is, dat elke las met behulp van röntgen stralen wordt onderzocht. En het is duidelijk dat het constateren van een zwakke lasverbinding het werk zoveel oponthoud bezorgt, dat hier mee bijna kapitalen zouden zijn ge moeid. woensdag nog eens herinnerd aan de bij na vergeten supergriezel Boris Karloff, die in „Drie aangezichten van de ver schrikking" een staaltje van zijn gerenom meerd kunnen geeft. De bezoekers van deze voorstellingen kan dus een gezellig uurtje huiveren en griezelen in het voor uitzicht worden gesteld. Dit weekpro- gramma wordt dan donderdagavond weer beëindigd met de Italiaanse speel film „Zijn duister verleden" een drie- hoeksverhaal rond een man, die de moraal verwaarloost en daardoor zijn prille hu welijk in gevaar heeft gebracht. Beverwijk (Kennemer theater). Ongeveer een jaar geleden werd Julie Andrews uitge roepen tot de actrice van het jaar voor haar spel in de musical „Sound of music" in welke film zij de rol vervult van een jonge novice, die door haar overste een tijdje het klooster wordt uitgestuurd om het gezin Trapp ter zijde te staan, dat uit een weduwnaar en zeven kinderen be staat. Over deze film hebben wij destijds al uitvoerig geschreven en daarbij gewe zen op het ontspanningselement, voor al dank zij de zich in een grote popula riteit verheugende muziek van Richard Rogers, op tekst van Oscar Hammer- stein, waarbij het licht schuimende ver haaltje alle bezoekers zal vertederen. Tot en met woensdag wordt het grootste deel van het programma voor deze film inge ruimd, zodat er nog slechts twee andere titels resten. Dit zijn „De hel van Luzon" een oorlogsfilm voor de voorstelling van zaterdagnacht en de western „Met een voet in de hel" voor zondagmiddag (WB-theater). Zondag en maandag draait in dit theater „De vijand van de Bengaalse lanciers", een film die wel weer zal spreken tot de fantasie van alle op romantiek belustigden. Het is namelijk een groot avontuur uit het Brits-Indië van weleer, waarin dus donderende rui terscharen elkaar heftig bekampen. Een film tevens waarin intrige hoogtij viert en de belangrijkste figuur, een halfbloed, door de beide partijen op een bijzonder onheuse manier wordt behandeld. Aldus wordt hij door de barbaren als een be vrijder begroet, nadat zijn vroegere vrienden zich vol afkeer van hem hebben afgewend. Vrijdag en zaterdag vermeld de het programma dan reeds de verto ning van het Italiaanse spektakelstuk „De twee gladiatoren", waar dan zondag middag de film „Bloedige vergelding" nog aan wordt toegevoegd. (Luxor). In de nieuwe film van Stanley Donen „Arabesque" wordt verteld hoe de levensvreemde professor David Pollock betrokken wordt bij een oosters spionna- gecomplot, dat hem als enig winstpunt in aanraking brengt met de charmante geheim-agente Yasmin Azir. Pollock wordt gespeeld door (Gregory Peck, ter wijl de hem opgedrongen partnerin in een reeks levensgevaarlijke avonturen op adembenemende wijze gestalte krijgt in Sophia Loren. Het navertellen van die avonturen, eindigend met het voorkomen van een aanslag op de eerste minister van een niet met name genoemd land in het Mid den-Oosten, is een ondoenlijke taak Het is trouwens de vraag of enige toeschou wer precies zal zijn geïnteresseerd in al le listen en gruwelijke trucs, die door de verschillende, om de macht strijdende partijen worden bedacht en uitgewerkt. Het enige wat geldt in „Arabesque" is het voor een ieder te constateren feit, dat Peck en Loren verzeild zijn geraakt in een doolhof van Oosterse intriges en daardoor voortdurend bloot staan aan de gruwelijkste bedreigingen om het naakte bestaan. In een enkel tafereel zelfs in de meest letterlijke zin van deze uitdrukking. Aldus is men erin geslaagd van het niet bepaald zachtzinnng gegeven een sierlijke, bijna elegante film te maken, die met de titel „Arabesque" nauwelijks misleidend is aangeduid. In Opvallend mooie, stijlvolle opnamen met veel spie gelbeelden en originele camera-opstellin gen wordt de spannende intrige als in een luxueuze verpakking opgediend, zodat het een film werd die geen ogenblik ver veelt. Gedeeltelijk door de kleurige beel den en de opvallende verschijning van Sophia Loren, wier garderobe hiervoor zelfs door Christiaan Dior werd ontwor pen. Deze film draait tot en met woens dag, alleen zondagmiddag moet hij even het veld ruimen voor de traditionele wild-west: „Laredo, stad zonder wet"

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 5