Frankrijk en Duitsland maken Spanje voortvarend het hof Franco heeft geen enkele belangstelling voor NAVO DIGIMG1 Vrije Democraten uit| regering van Erhard Bonn wacht in spanning af Groep Oostenrijkse socialisten wil heroriëntering van partij Cl nog t/m 31 oktober! O RAIFFEISENBANK GROEN Co. VOOR KLEINE OF GROTE ZEKERHEID: Jj. Broodje geld Vrachtauto rijdt in op kleuterklas Britten aanvaarden kerncontrole Diamantair Cremer gearresteerd Duits startverbod voor Constellations TOTAL EXAMENS VRIJDAG 28 OKTOBER 1966 9 K TOONZALEN DIJKSTRA LAMPEN Duidelijk ELLEN" DE STEENWERF Centrale Verwarming IDEAL-STANDARD Gasketels Geen titels meer voor Britse politici Wassen Doorsmeren J. BR IJS De Raiffeisenbank wil de spaarzin bevorderen. Ook üw spaarzin. In uw eigen belang. Voor uw eigen zekerheid. Nu sparen betekent zekerheid straks. U weet zelf waarvoor u spaart. Voor u zelf of voor anderen. Voor de vervulling van een lang gekoesterde wens of voor een onverwachte grote uitgave. In ieder geval spaart u voor een kleine of grote zekerheid. Eis spaarbank en alle bankzaken Europese ministerraad besnoeit EEG-budget (Van onze correspondent) MADRID. Het diplomatieke verkeer tussen Parijs, Bonn en de Spaanse hoofd stad Madrid is de laatste tijd intensie ver dan ooit. Het zonnige land raakt de laatste tijd zeer in trek bij Duitse en Franse excellenties. Zij komen er niet alleen voor de zon, de flamengo, de Greco's en de Goya's. Er worden harde zaken gedaan. Frankrijk heeft aan Spanje een comple te kerncentrale verkocht, die voor geza menlijke rekening in de omgeving van Tarragona zal worden gebouwd en een capaciteit krijgt van vijfhonderd mega watt. Deze centrale verbruikt natuurlijk uranium, waarvan Spanje als producent op de derde plaats komt. De te produ ceren elektriciteit zal voor een deel aan Zuid-Frankrijk worden geleverd. De Duitse regering gaat deelnemen in de grote staalprojecten die Alfred Krupp in Spanje in aanbouw heeft. Het zijn ech ter niet alleen economische overwegingen die de belangstelling van Frankrijk en Duitsland in Spanje activeren. Ook en vooral zijn het politieke. De regeringen in Bonn en Parijs ma ken geen geheim van een versnelde toe nadering van Spanje tot de gemeen schappelijke Europese markt te zullen toejuichen. De gespannen voet waarop Bonn en Parijs met Washington leven, wakkert de interesse voor de lang ver waarloosde Europese partner, Spanje, zeer aan. Over twee jaar moeten de militaire en economische akkoorden tussen Spanje en de Verenigde Staten worden verlengd Daarom willen Frankrijk en Duitsland geen afwachtende houding aannemen. Bo vendien worden door de kwestie-Gibral- tar de relaties tussen Madrid en Londen met de dag slechter. Nog steeds is En geland de belangrijkste Europese han delspartner van Spanje. Maar de rots Gi braltar weegt voor de Spanjaarden zwaar. Dat maakt de Franse en Duites invita ties zeer verleidelijk. De Spaanse minister van Buitenlandse Zaken, Fernando Castiella, is twee dagen eregast in Bonn geweest. Met zijn Duitse collega Gerhard Schroder, heeft hij de associatie van Spanje bij de gemeen schappelijke markt en het Spaanse stand punt tegenover de NAVO besproken. Uit het gezamenlijke communiqué dat na dit bezoek is uitgegeven, blijkt dat er over de aansluiting bij het Europa van de Zes, tussen beide bewindslieden nauwe lijks enig verschil van mening bestaat. Duitsland is openlijk voorstander van as sociatie van Spanje. Ook Spanje wil voor lopig niet verder gaan dan deze associa tie, omdat de economische en politieke ontwikkeling op het Iberisch schiereiland een volledige integratie nog niet toestaat. Over de NAVO lopen de meningen ech ter sterk uiteen. Plet communiqué zwijgt er in alle talen over. Duitsland staat niet onwelwillend tegenover opname van Spanje in de NAVO. Maar minister Cas tiella laat niet misverstaan dat Spanje geen enkele interesse in de NAVO koestert. Herhaaldelijk heeft hij verklaard, en dat zal hij ook nu weer in Bonn hebben ge daan, dat Spanje niet van plan is toela ting te vragen. Sterker nog, Madrid wil niets met de NAVO te maken hebben en handhaaft er een zekere vijandige houding tegenover. Deze houding wordt versterkt door het probleem van Gibraltar. Spanje ziet met groot ongenoegen dat de militaire installaties op Gibraltar door Engeland als NAVO-basis worden be schouwd en gebruikt. Spanje wenst geen risico te lopen voor een organisatie waar van het geen deel uitmaakt. Daarom is het Spaanse luchtruim gesloten voor alle militaire vliegtuigen van bij de NAVO aangesloten landen. Dit treft ook Duitsland. Bij de stad Beja in Portugal heeft Duitsland een belang rijke militaire vliegbasis gebouwd. Het feit dat het Spaanse luchtruim nie toegan kelijk is voor NAVO-vliegtuigen, maakt het noodzakelijk dat de toestellen een zeer grote omweg door Frankrijk ma ken, hetgeen jaarlijks vele duizenden kostbare vlieguren kost. Tot nu toe heb- ADVERTENTIE RUIME KEUZE IN KLASSIEK EN MODERN SPAARNE 65 HAARLEM, tel. 18580 (t.g.o. Ged. O. Gracht) VRIJE TOEGANG - LEVERING VIA DE HANDEL Geopend van half negen tot half zei. óók zaterdags bén alle Duitse pogingen om Madrid te bewegen een uitzondering voor deze toe stellen te maken, schipbreuk geleden. Al leen als Duitsland bereid is steun te ver lenen aan de aanspraken van Spanje op de Britse kroonkolonie Gibraltar, is de regering in Madrid misschien bereid die uitzondering te maken. Tot dat moment wordt het Spaanse standpunt tegenover de NAVO het best gekenmerkt door de uitlating van minister Castiella tegenover een correspondent van het Duitse blad Die Welt. „Spanje heeft geen enkele interesse om deel uit te maken van de NAVO in zijn huidige vorm. De ideale weg lijkt ons ervoor te werken dat de eendracht tussen de vol ken in de nabije toekomst dergelijke or ganisaties overbodig maakt. Hoewel de realiteit van dit moment ons verplicht om de aandacht aan een gecoördineerde ver dediging te schenken moet men durven erkennen dat elk stelsel onvolledig is, waarbij landen, die in vitale zones lig gen, worden verwaarloosd. Die landen zullen bovendien altijd het onaangename gevoel hebben dat de mili taire politiek over hun hoofden heen wordt gemaakt. Niemand mag het dan ook verbazen dat zij weigeren risico's te dragen en diensten te verlenen aan een militair systeem waar zij niet bij horen" tt ADVERTENTIE Aluminium voorzetramen Kant en klaar geplaatst. Korte leveringstij d. Telefoon 0 2500-58211 (6 lijnen. Spaarndamseweg 48 - Haarlem Een 28-jarige jongeman uit Delft kocht in de stationsrestauratie in Dor drecht een broodje vlees. Hij nam het zakje mee naar Delft en toen hij thuisgekomen het broodje wilde ver orberen, ontdekte hij dat het zakje geen brood, maar een bedrag van 700.- en een aantal cassations bevat te. Hij waarschuwde de politie, die contact opnam met de restaurateur in Dordrecht. Die had inmiddels al aangifte bij de politie gedaan van de verdwijning van het geld. Hij kreeg, overigens tot zijn opluchting, te horen dat hijzelf het geld had laten verdwij nen door het. inplaats van een zakje met een broodje, aan een klant mee te geven ADVERTENTIE ADVERTENTIE BERLIJN (DPA) Donderdag zijn bij een verkeersongeluk in Pirna in Oost- Duitsland zeven kinderen en een kleuter- onderwijzeres om het leven gekomen. Zeven kinderen en een onderwijzeres I zijn in een ziekenhuis opgenomen met min of meer ernstige verwondingen. Het ongeluk gebeurde doordat een vrachtauto op een groep kleuters inreed, die met de onderwijzeressen op een wan delpad liepen. LONDEN (Reuter) Groot-Brittanniè I heeft zijn grote atoomkrachtstation in Bradwell in Essex opengesteld voor in ternationale inspectie. Het ministerie van Buitenlandse Zaken maakte bekend dal leden van de internationale commissie voor kernenergie zich nu in Bradwell be- vinden om dit Britse kernstation aan een grote inspectie te onderwerpen. NEW YORK (AFP). De Duitse dia mantair Ernst Cremer, die ervan beschul digd wordt vierentwintig jaar geleden in de Verenigde Staten edelstenen te hebben verkocht die door de Duitsers uit Neder landse en Belgische kluizen weggehaald waren, is woensdag gearresteerd. Hij had de vereiste borgtocht van vijftienduizend dollar niet kunnen opbrengen. De avond tevoren was Cremer aangehouden, toen hij zijn hotel verliet om het vliegtuig naar München te nemen waar hij woont. London (AP) De Britse regering zal breken met de gewoonte om aan poli tieke figuren voor bewezen diensten adel lijke titels en koninlijke onderscheidin gen te geven. Dit heeft premier Wilson meegedeeld. KEULEN (DPA) De Westduitse Lufthansa heeft een startverbod inge steld voor haar zeven viermotorige toe stellen van het type Super-Constella- tion. Enige dagen geleden zijn bij een rou tine-onderzoek bij een van de tien elf jaar oude Constellations scheuren'in de vleugels ontdekt. Daarop werden alle toe stellen aan het luchtverkeer onttrokken en voor een onderzoek naar de Lufthansa werkplaatsen in Hamburg gevlogen. BONN. De vier ministers die lid zijn van de liberale Vrije Democrati sche Partij (FDP), zijn gisteren zoals wij in een deel van de edities meldden uit het kabinet van kanselier Erhard getreden. Daarmee is de coalitie tus sen Vrije Democraten en Christen- Democraten, die al lang dreigde uit een te vallen, ten .einde. De afgetre den ministers zijn Rolf Dahlgrün (fi nanciën), Ewald Bucher (huisves ting), Walter Scheel (ontwikkelings hulp) en de leider van de partij Erich Mende, die het vice-kanselierschap be kleedde. De directe aanleiding tot de crisis is de behandeling van de begroting voor 1967 geweest. Even leek het er gisteren op dat men tot een compromis was gekomen. De liberale ministers zouden er zich namelijk bij hebben neergelegd dat de omstreden belastingverhogingen „pas in het uiterste geval" zouden worden doorgevoerd. Toen de bondsdagfractie van hun partij ver gaderde, bleek echter duidelijk dat de meerderheid van de liberale parlementa riërs van dit bakzeil halen niets wilde weten. (Van onze correspondent) WENEN Na de nederlaag van de Oostenrijkse socialisten bij de algemene verkiezingen van zes maart meent een kleine, maar invloedrijke groep intellec tuelen dat het partijbeleid herzien dient te worden. Haar critiek richt zich vooral te gen de voorzitter, dr. Pittermann, die nog altijd autoritair optreedt en vasthoudt aan het ouderwetse uemagogische en ook an ti-religieuze „Austra-marxisme" van de vorige eeuw. De groep van de hervor mers verzet zich al lang tegen deze par tijdictatuur en streeft naar een dialoog zo wel binnen de partij zelf als ook met de christenen. Het is opmerkelijk dat deze groep niet alleen uit jonge, maar ook uit oude re, zeer prominente partijleden bestaat. Daartoe behoren intellectuelen als de be kende publicist dr. Nenning, tevens hoofd redacteur van het maandblad „Forum", verder de hoofdredacteur van het socia listische partijblad „Arbeiterzeitung", de vroegere socialistische minister Migsch, de (jonge) secretaris van de partij dr. Gratz, professor Klenner, docent Leser, de vroegere burgemeester van Linz, dr. Koref, een zeer gematigde socialist, en ook de invloedrijke voormalige minister van Buitenlandse Zaken dr. Kreisky. Om hun plannen te realiseren hebben deze hervormers een „genootschap voor politieke studies" en een „groep 70" in het leven geroepen, waarin de zwakke punten van het partijbeleid zonder pardon worden blootfgelegd en waaruit heel dui delijk het streven blijkt om vooral tot een dialoog met de r.k. kerk in Oostenrijk te komen. Ideologisch wil men dus een her vorming naar rechts. Over deze stroming heeft Pittermann op een algemene partijvergadering zijn ban vloek uitgesproken en o.a. geëist dat er aan dr. Nenning en dr. Leser een spreek verbod binnen de partij wordt opgelegd. Ook mogen er volgens hem geen discus sies meer plaats hebben die door het „ge nootschap voor politieke studies" worden georganiseerd. Pittermann schijnt langza merhand zijn zelfbeheersing te verliezen, want hij verklaarde: „aan de talrijke schoolmeesters die ons willen bijbrengen wat socialisme is, geef ik de raad om een socialistische partij voor niet-socialisten op te richten, maar dan buiten onze par tij, want in onze rijen is daarvoor geen plaats en daaraan hebben wij ook geen behoefte." In een reactie schrijft dr. Nenning: „Wanneer deze partij wordt geruïneerd, dan kan ook ons vaderland te gronde ge richt worden." Daarom roept hij het par tijbestuur op om een proces tegen hem te openen en uit te maken wie tegen het reglement van de partij heeft gehandeld: hij of Pittermann. Zolang dit conflict nog binnenshuis uit gevochten wordt, is er geen gevaar voor Oostenrijk, maar in zijn reacties slaat Pittermann zo sterk tot het andere uiter ste door dat hij nu optreedt als verde diger van een „marxistisch-communis- tisch" programma. Met overslaande stem eiste hij voor Oostenrijk een maatschap pij zonder klassen. Pittermann trekt te velde tegen de „revisionistische" intellec tuelen en doet een beroep op de arbei ders met parolen uit de oude klassen strijd, maar het is de vraag of die ar beiders zich laten lokken uit de rust van hun welvaart alleen om Pittermann te redden. Dr. Bruno Pittermann wil de Oos tenrijkse Socialistische Partij niet moderniseren. Tegen hem toordt in eigen gelederen de oppositie steeds krachtiger. ADVERTENTIE TOTAL QUICKSERVICE Zijlweg 39-41 - Haarlem Geopend van 7.0024.00 uur. Tel. 11803 RAIFFEISEN- SPAARWEEK De afgetreden vice-kanselier, Erich Mende. De laatste tijd had de Westduitse Libe rale Partij zich bij monde van vice-kanse- lier Mende, steeds vierkant tegen iedere mogelijke belastingverhoging gekeerd, waarmee een begrotingstekort van ruim I vier miljard D.M. zou moeten worden ge dekt. Vandaag zou wanneer de libe ralen inderdaad hadden toegegeven de I Bondsraad, de vertegenwoordiging van de deelstaten, over het budget moeten stem men. Het stond al zo goed als vast, dat het stuk door de Bondsraad verworpen zou worden. Wanneer dan opnieuw in het ka binet over de te schatten uitgaven in de verschillende departementen zou worden gesproken, zou de controverse tussen libe ralen en CDU opnieuw voor de deur heb-1 ben gestaan. Minister van Financiën, Dahlgrün, die lid van de FDP is, had zijn begroting inge diend, zonder daarin een belastingverho ging hetzij directe, hetzij indirecte be lastingen voor te stellen. De liberalen waren van mening dat het gat in de begroting moest worden weg gewerkt door middel van besparingen op departementen. „Wanneer de CDU/CSU niet bereid is de liberalen in deze eis te volgen, dan treden wij uit de regering", verzekerde Erich Mende al weken ge leden. Na de stormachtige fractievergadering. van gisteren besloten de liberale minis ters dus toch de daad bij het woord te voegen. In werkelijkheid ligt de kloof tus sen de beide regeringspartners veel die per dan uit een conflict over de begroting alleen, blijkt. Voorop staat bij de libe ralen een algemeen onbehagen over de stuurloosheid van kanselier Erhard, die er toe heeft geleid dat de Bondsrepubliek op geen enkel belangrijk gebied meer een duidelijke politiek bezit. Kortgeleden ble ken zowel de politiek tegenover de Ver enigde Staten als met betrekking tot de Oostblok-landen bandroet te zijn gegaan, terwijl nieuwe concepties ontbraken. Het aftreden van de FDP-ministers is in de eerste plaats een succes voor de jonge generatie binnen de Liberale Partij, die wordt aangevoerd door de fractievoorzit ter Von Kühlmann-Stumm en de vice- voorzitter van de fractie, Genscher. Vandaag wordt Erich Mende vijftig jaar. De politici in Bonn wacnten met spanning af, of de liberale leider genoeg veerkracht zal bezitten om zich aan het hoofd te stellen van de nieuwe, langzaam opgekomen en eindelijk doorgebroken nieuwe koers, of dat met de gebeurtenis sen van vandaag zijn politieke carrière ten einde loopt. Groningen. Doctoraal tandheelkunde: F. G. H. Eertink (Enschede), A. E. S. de Jong (Meppel), P. H. A. Magré (Zuidlaren), G. F. J. Wijs (Dieren). Bevorderd tot arts: C. P. Dros (Groningen) en W. Th. Kuiper (Groningen). Bevorderd tot tandarts: Th. G. A. Tijdhof (Emmen). Doctoraal psycho logie: mej. L. J. Brepols (Mantgum). Doc toraal tandheelkunde: J. A. Schuringa (Groningen), L. P. A. M Smeulders (Breda), H. de Vries (Tijnje). Doctoraal geneeskun de: H. Z. Schraffordt Koops (Groningen), R. A. Francken (Den Haag), J. Dankert (Finkum), C. J. Ph. Weijer (Heerenveen), Bong Swy Fang (Den Haag), D. J. van Kuik (Deventer). Doctoraal rechtsgeleerd heid: R. H. Bolman (Groningen) en E. Schrotenboer (Groningen). Delft. Gepromoveerd tot doctor in de technische wetenschappen ir. J. Boon. Zijn proefschrift was getiteld: „Cristallisatie kinetiek van isotactisch polystryreen. Sferulietgroei en invloed van termische voorgeschiedenis op het aantal sferulie- ten". Promotors waren prof. dr. D. W. Krevelen en prof. dr. G. Challa. Delft. Ingenieurs scheikundig ingenieur: P. J. van Asperen (Voorburg), A. J. van den Berg (Hoek van Holland), D. van den Berg (Heerenveen), J. G. van Berkum (Rotterdam), R. F. T. Best (Leidschendam), G. S. de Boer (Bolsward), A. N. van Bree- men (Bussum), E E. Cohen (Den Haag), P. F. Cox (Goor), T. H. J. Dokman (Papen- drecht), J. H. Gouda (Waalwijk). F. Gou- driaan (Den Haag), W. J. Graver (Ommen), T. A. Herenius (Delft), N. M Kerkhoff (Moordrecht), W. T. Koetsier (Vaassen), F. R. van Koten (Delft), R. Lubbinge (Zuid- wolde), A. T. Makaliwy (Delft), J. J. H. Masseling (Den Haag), K te Nijenhuis (Delft), M. Peereboom (Amsterdam), J. J. M. Potters, F. van Rantwijk, B. J. M. Re- gouw (allen Den Haag), S Renken (Wage- ningen), P. Sluimer Vlaardingen), J. Spoelder (Den Haag), IJ. C. van Staal- duijnen (Maasland), I. Steenhoek (Vlaar dingen), Tan King Han (Delft), P. Troost, F. F, Visscher (Beide Den Haag), G. B. van der Vlies (Zwijndrecht). LEIDEN. De heer M. A. Vos, geboren te Amsterdam en thans wonende te Voor burg, is gepromoveerd tot doctor in de wiskunde en natuurwetenschappen op proefschrift „The petrology of some ..quartz diorites" of the Sudbury Basin Ontario. Canada". Promotor was prof. dr. E. den Tex. De heer P. Lasalle, geboren te Joliette (Quebec, Canada) en thans wonende te Leiden, is gepromoveerd tot doctor in de wiskunde en natuurwetenschappen op proefschrift: Late quaternary vegatation and glacial history in St. Lawrence Low lands, Canada". Promotor was prof. dr. F. P. Jonker van de universiteit te Utrecht. De heer B. J. Tinbergen, geboren le Rijswijk (ZH) en thans wonende te Lei den, is gepromoveerd tot doctor in de wis kunde en natuurwetenschappen op proef schrift: „Onderzoekingen over planten- tumoren crown-gall (vergelijkende ana- luse op dna-basis)". Promotor was prof. dr. H. Veldstra. ADVERTENTIE GOUD IN HAARLEM GOUD IN DE a GROTE HOUTSTR. 49 Wij brengen een Collectie die er zijn mag, iets goeds, iets moois, dat z'n prijs BRUSSEL (ANP) De Europese Com missie zal haar taak het komende jaar met 361 ambtenaren minder moeten ver vullen dan zij zelf nodig oordeelt. Dat is het resultaat van de jaarlijks terugke rende touwtrekkerij in de Europese mi nisterraad over de omvang van het amb telijke apparaat van de commissie, die donderdag heeft geleid tot een aanzienlijke besnoeiing van de wensen, die de Europe se Commissie kenbaar had gemaakt. De Commissie had, vooral met het oog op de steeds meer personeel eisende land bouwpolitiek van de EEG, een bezettings vermeerdering van twintig percent ge vraagd van het bestaande apparaat, van ruim 2.700 ambtenaren.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 9