Wekelijks toegevoegd aan alle edities van Haarlems Dagblad/Oprechte Haarlemsche Courant en IJ muider Courant Sir Winston, gezien door de ogen van zijn zoon Randolph DOOR JACQUES LEVIJ Taalgevoel Geschiedschrijving moet EEN VEELZEGGENDE UITSPRAAK, die Randolph S. Churchill neerschreef in het eerste deel van zijn biografie over zijn beroemde vader Winston. Het is het motto dat hem bij het lezen, schiften, beoordelen en inter preteren van het ongetwijfeld overvloedige materiaal voor ogen heeft gestaan. Dat eerste van de vijf te verschijnen delen verdiept zich in het leven van de jonge Churchill. Het behandelt geen gebeurtenissen die aanleiding kunnen zijn voor felle controversen, voor interpretaties die allerlei grote tijdgenoten van de eenmaal beroemd geworden Brit in het geweer kunnen brengen. Dat eerste deel 608 pagina's vertelt ons over een jongeman die zijn weg in de wereld nog moet vinden. Het breekt af op het moment dat hij in Oldham is gekozen tot lid van het Lagerhuis, in oktober 1900. DE ZOON presenteert zijn vader zo veel mogelijk in diens eigen woorden. Winston, van jongen af een fervent schrijver van brieven, waarvan er vele bewaard zijn gebleven, krijgt daardoor voor de lezers gestalte en achtergrond. Zij kunnen door deze werkwijze duidelijk volgen, hoe hij be paalde standpunten ging innemen, hoe zijn karakter zich ontwikkelde, hoe hij geestelijk groeide en hoe hij in wezen eigenlijk werd tot de man die hij nim mer meer kon verloochenen, een typi sche vertegenwoordiger van de Victo riaanse tijd, een Brit die behorend tot de bevoorrechte klasse van adel en regenten diep doordrongen was van de grootheid en macht van het impe rium, van Britannia, van het maat- schappelijke en politieke stelsel waar van hij een toonaangevend vertegen woordiger en voorvechter zou worden. Tot op zekere hoogte laat Randolph reeds in dit eerste deel zijn vader zelf „schrijven". Hij doet dat bewust en citeert daartoé als thema voor zijn werkwijze de beroemde uitspraak van Lockhart: „hij zal zijn eigen biograaf worden". Talloze brieven en brieffragmenten vinden een zinvolle plaats in het boek, zij zijn zo gekozen dat zij met een nuchtere verbindende tekst van de auteur een logisch geheel gaan vor men. Bewonderenswaardig is daarbij dat Randolph zich voorzover de be schouwer kan nagaan nergens laat leiden door motieven die de objec tiviteit geweld aandoen. Als hij die hoge, bijna traditioneel Britse stan daard van biografische objectiviteit kan blijven volhouden, is de wereld te zij ner tijd een waardevolle biografie over een groot man rijker. HET EERSTE DEEL opent met een schets van het gezin waarin Churchill geboren werd, op 30 november 1874. Een voor ons, mensen uit de jaren zes tig van de twintigste eeuw, volslagen onvatbare wereld, waarin politici zich druk maakten over zaken en principes die men beseffe dat voor een niet gering deel de vorm gaven aan de wereld die Winston Churchill eens zou leiden. Dat is een wat melancholieke gedachte als men kennis neemt van de eerste brieven van de jongeman, die zoveel ouderliefde tekortkwam, die van jongs af onafgebroken voor zich zelf heeft moeten vechten. De zeer jonge Winston stapt zelf zijn biografie binnen met een brief die hij schreef aan zijn moeder toen hij zeven jaar was. Wij volgen hem, via zijn zoon, op zijn weg naar Harrow, als kadet in Sandhurst, als officier in In dia. als verslaggever in Zuid-Afrika. En wij weten dat deze jongeman, on opvallend een van de velen eens het lot van de vrije wereld in zijn handen zal houden. Dat geeft aan zijn uitlatingen een bijzonder perspectief, dat plaatst zijn belevenissen in een scherp licht. Churchills jonge jaren RANDOLPH CHURCHILL etaleert feiten die op het onderwerp, de vor mende jaren van zijn beroemde va der, betrekking hebben. Hij laat ons zien welke personen in die jaren invloed op Winston hebben uitgeoefend. Hij te kent als het ware de historische ach tergrond van de kwarteeuw die de ne gentiende eeuw afsloot, niet in haar so ciale en wetenschappelijke bewogen heid, maar in haar betekenis voor het object van zijn studie, zijn vader. Dat is een niet geringe verdienste. Het is, zo menen wij, tevens de zwakte van dit werk. Te weinig aandacht wordt geschon ken aan de maatschappelijke en poli tieke stromingen die begonnen het ge zicht van de wereld te veranderen, stromingen die op een of andere ma nier de scherpe waarnemer die Win ston toen reeds was, ongetwijfeld ook hebben beïnvloed. Hij was immers reeds zeer jong een geboren politicus, belust op carrière, uit op roem en het verdienen van geld. WINSTON was een ijverige leerling. Hij was echter allesbehalve briljant als scholier. Hij was veel meer een vrijbuiter, niet onwillig, maar een voudig niet in staat zich te schikken naar de conventionele schoolnormen en discipline. Hij muntte echter uit in geschiedenis en het gebruik van de Engelse taal. Reeds als tienjarige worstelt hij met de taal, zoekt hij naar woorden en uitdrukkingen om zijn gedachten precies vast te leg gen. De taal is dan reeds voor hem een instrument waarmee hij poogt mensen vooral zijn ouders te beïnvloeden, te overreden. Hij zou zich dat weten wij achteraf ont wikkelen tot een meester op dit uit zonderlijke wapen. Het zou hem ma ken tot een van grootste parlementa riërs die de wereld ooit heeft ge kend. RANDOLPH zegt dat hij de „defi nitieve biografie" van zijn vader heeft geschreven. Wij geloven dat niet. Sir Winston en Lady Churchill met enige kinderen en kleinkinderen in de tuin van Chartwell. Links wijlen mevrouw Duncan Sandys, rechts Randolph Churchill. Winston Churchill als eenen twintigjarige luitenant. Het is zeer de vraag, of er ooit over Winston Churchill een definitieve le vensbeschrijving zal en kan worden geschreven. Zijn leven en het tijd perk dat hij beïnvloedde, waarvan hij een exponent was, heeft zoveel aspec ten en aanrakingspunten dat men zich op dit ogenblik nauwelijks kan voor stellen dat de visie daarop nu reeds niet meer voor verandering vatbaar zou zijn. Bovendien dient men er dan nog rekening mee te houden dat wij, min of meer tijdgenoten, Churchill anders zien dan. bijvoorbeeld, onze kinderen. Zeker voor een man als Churchill geldt dat elke generatie zijn eigen vi sie op historie en historische figuren moet schrijven, omdat naar mate de perspectief verandert, ook de interpre tatie op zijn minst accenten anders legt en schaduwen verplaatst. ALS MEN DIT in acht neemt en dit eerste deel beschouwt als de inleiding op een omvangrijke biografie dan dient men te erkennen dat de zoon een werk heeft verricht dat de grote vader waardig is, dat rechtvaardigt dat met niet geringe belangstelling wordt uit gezien naar de volgende delen, waar in ongetwijfeld onderwerpen aan de or de gaan komen die in de wereldge schiedenis betekenis hebben en die al leen reeds daardoor van meer dat uit sluitend academische betekenis zijn geweest in het leven van Winston Spencer Churchill, die op zijn 65ste jaar in het donkerste uur van de geschie denis door de vrije wereld geroepen werd om zijn land en daardoor die wereld te leiden in een strijd op leven en dood tegen een systeem en een wereldbeschouwing die alles waar voor West-Europa heette te staan on der de voet dreigden te lopen. Randolph S. Churchill. Winston S. Churchill. Youth 1874—1900. 608 pag.. 68 s. Vele ill. (Uitg. Heinemann). zoveel mogelijk zijn gebaseerd op verslagen uit de eerste hand. Maar de historicus dient als een van zijn principiële uitgangspunten te hebben dat hij alles wat hij onder ogen krijgt onpartijdig en objectief onderzoekt. Dit geldt vooral als hij zich bezighoudt met momenten van actie, met opwindende gebeurtenis sen, waarbij de hartstochten hoog op laaiden. De mens die geheel opgaat in een actie is met lichaam en ziel bij die gebeurtenis betrokken. Het is niet waarschijnlijk dat hij de zaken in hun werkelijke verhouding ziet, of dat hij in staat is te onderscheiden wat de in het oog lopende en kritieke momen ten van de actie waren, tenzij hij over bijzondere gaven beschikt, of een ge trainde verslaggever is. Achteraf be schouwd waardeert men vanzelfspre kend vele gebeurtenissen anders, men plaatst ze in een ander licht. Veel bedrieglijke vrees is dan verdwenen, veel heimelijke hoop is in rook op gegaan. Maar als er een aantal ge tuigen is die allen even onbevoor oordeeld en waarheidsgetrouw zijn dan krijgen bepaalde feiten in de her innering van de ene mens wat scher per contouren dan in die van de ander. Dan worden die feiten historie door de interpretatie.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 11