zrr-^rm f VROUW SOVJET-UNIE HET IDEALE LAND - VOOR - DE - VROUW? „Russische vrouw moet terug naar het gezin", vinden deskundigen Gastvrouwen op bestelling Ontevreden voor buitenlandse zakenlieden l h ZATERDAG 29 OKTOBER 1966 Erbij 15 ALS MEN de statistieken leest, kan de Sovjet-Unie de indruk wekken het ideale land van de vrouw te zijn. Ook in naar Westerse begrippen „typisch mannelijke" beroepen gaat soms het „zwakke geslacht" vooraan: een op de drie Russische geleerden is een vrouw, 86 percent van de employés bij gezondheidsinstanties en 62 percent van de pedagogen zijn vrouwen. Zij zitten achter het stuur van zware vrachtauto's en werken naast haar mannelijke collega's bij het asfalteren van straten. Hier is de gelijkstelling, wat het beroepsleven betreft, optimaal verwezenlijkt. WÊM Hf it. DAT IN DE Sovjet-maatschappij toch het „vrouwenprobleem" (zij het in een nieuwe, overigens ook in het geïndu strialiseerde Westen niet meer onbeken de vorm) toch niet werkelijk is opgelost, is onlangs gebleken uit een krante artikel en de daarop volgende discussie. „Hoe stelt men zich het ideale huwelijk voor?", vroeg de „Komsomolskaja Pravda", het orgaan van de communis tische jeugdbeweging, zich af. Als uit gangspunt citeerde het een definitie van Loenatscharskis, de eerste minister voor Opvoeding van de Sovjet-Unie: „ideaal is een huwelijk, wanneer er volledige gelijkheid bestaat. Studeert de vrouw, dan moet de man op dat moment het werk in huis verrichten". GEMETEN naar die maatstaf zijn ook in de Sovjet-Unie de ideale huwelijken dun gezaaid. De „Komsomolskaja Russische vrouw, die doorgaans een be roep uitoefent, driemaal meer tijd aan huiselijke arbeid besteedt dan haar echt genoot. Voor studie, culturele evene menten en voor ontspanning heeft zij slechts de helft van de tijd beschikbaar, die de man ervoor kan uittrekken. Het gevolg van deze veel zwaardere belas ting is, dat zij in het algemeen niet alleen een veel geringere ontwikkeling heeft, zodat veel vrouwen zware lichamelijke arbeid moeten verrichten (in de land bouw vormen zij 90 percent van de on geschoolde arbeiders), maar volgens de „Komsomolskaja Pravda" ook geestelijk achter blijft bij haar man. 's Morgens naar het werk iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiinniiimiiuii Vrouwen aan het hoofd van 740.000 bedrijven nniiimiiiiiniiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiimiiiimnimnoiimiiiini .het zware werk.Pravda" stelt vast, dat de getrouwde Minder vrouwelijk Toeristje spelen Paardrijden „HET IS EIGENLIJK al jaren geleden begonnen", vertelt Maryse. „In 1961 ontmoette ik in Amsterdam heel toevallig een Egyptische familiedie mij meenam door heel Europa, een reis van een half jaar. Ik was zowel gezelschapsdame als secretaresse, ik moest alles voor ze verzorgen, dus hotels boeken, routes uitstip pelen enzovoort. En in de hotels ontdekte ik, dat er gebrek aan service was. O ja, voor toeristen wordt er in elke stad wel wat gedaan, maar voor zakenmensenals je in het bui tenland een bepaalde firma moet opzoeken, moet je tijden aan de telefoon hangen eer je de juiste man hebt en eer die begrijpt wat je bedoelten je hebt de Maryse Monde: alle mogelijke service grootste moeite de weg te vinden. Ik vond, dat er eigen lijk iets aan gedaan moest worden. Op dat moment had ik er niet zoveel belang bij, maar het bleef heus wel in mijn hoofd hangen". *- .iW IN EEN VAN DE appartementen van het Amsterdamse flatgebouw Ruimzicht is sinds kort de Holland Hostess Organisation gevestigd. Dat wil zeggen: Maryse Monde heeft er haar intrek genomen en in de huiskamer een groot bureau ge zet met een witte telefoon die zij veel gebruikt om haar „gastvrou wen" aan de (zaken) man te bren gen. De buitenlandse zakenman wel te verstaan, vandaar ook de Engelse naam van de gastvrouwen organisatie die de ondernemende Maryse vorig jaar juni bij het Nederlandse bedrijfsleven introdu ceerde. generatie, waarmee „duidelijk niet al les in orde is", is de taak, die de vrouw in de eerste plaats heeft. Er wordt in deze brief nog een punt aan gevoerd tegen de activiteiten buitens huis van de gehuwde vrouw, althans tegen het lichamelijk zware werk: „de vrouw", leest men, „verliest anders haar vrouwelijkheid", een argument dat enkele jaren geleden bepaald niet openlijk zou zijn aangevoerd. IN BRIEVEN van mannelijke schrij vers wordt intussen over het algemeen de inschakeling van de vrouw in het arbeidsproces verdedigd Herhaalde lijk wordt gewezen op de betekenis van gemeenschappelijke interesse in een gezin en de noodzakelijkheid van intellectuele activiteiten van de vrouw. Wanneer een ontwikkelde vrouw zich slechts aan haar gezin zou kunnen wijden, zou zij „na verloop van tijd een minderwaardig mens worden", schrijft een officier. TENSLOTTE het probleem van een meisje, dat zich beklaagt over de „mannelijke onridderlijkheid": „als vader van het werk thuiskomt, strekt hij zich uit op de divan en neemt zijn rust. Moeder, die er ook zeven uur werken op heeft zitten, moet dan ko ken, de tafel dekken en vader verzor gen. Na die dubbele arbeid is zij erg moe, terwijl vader uitgerust en wel nog urenlang over allerlei onderwer pen, ook over de gelijkstelling van man en vrouw, kan discussiëren." Het oude liedje over de tegenstelling tussen theorie en praktijk, tussen ideaal en werkelijkheid. Ook de Sovjet- vrouw kan daar een couplet van zin gen. In de Duitse Bondsrepubliek zijn op het ogenblik ongeveer 740.000 vrou wen, die aan het hoofd van eigen be drijven staan. Van dezen zijn echter maar 700 vrouwen lid van de „Duit se Vereniging van Vrouwelijke Onder- mers" met Düsseldorf als zetel. Eer ste voorzitster van deze vereniging is mevrouw dr. Lily Joens, die vijf jaar geleden, na de dood van haar man, de leiding van een fabriek voor elec- trische meetapparatuur op zich nam, een onderneming met 800 werknemers. In de statuten van de genoemde ver eniging staat geschreven, dat de or ganisatie van vrouwelijke ondernemers zich tot taak stelt, de vrouwelijke on dernemers in de verenigingen van het bedrijfsleven en in het openbare leven die invloed te verschaffen en te verze keren, die met hun werkelijke procen tuele deelneming overeenkomt. Opge nomen worden in de vereniging kan iedere vrouw, die in haar bedrijf meer dan vijf personen in dienst heeft en voor de onderneming de persoonlijke verantwoordelijkheid draagt. DOOR DE EMANCIPATIE zou dus in feite de situatie voor de vrouw slechter zijn geworden, omdat zij de voordelen van de vroegere ongelijkheid heeft moeten prijsgeven zonder er werkelijk gelijkstelling voor in de plaats te hebben gekregen. DE VELE ingezonden stukken, die op dit artikel volgden, zijn niet alleen interessant, omdat zij tal van alle daagse voorbeelden van de moeilijke positie der Sovjet-vrouw leverden. Op vallend is vooral, dat in die brieven steeds weer de ook in het Westen al ter discussie gestelde mening werd verkondigd, dat de plaats van de vrouw „in de schoot van het gezin" is. Zo schreef een lerares van een peda gogisch instituut: „in de huidige situa tie verzet de vrouw in het bedrijf geen volwaardig werk, terwijl zij evenmin de kans heeft haar kinderen behoorlijk op te voeden". De padagoge sprak over een serie gevallen, waarin de moeder een bekend specialiste is, ter wijl de kinderen verwaarloosd worden. In het ideale gezin verdient de man zoveel geld, dat de vrouw zich uitslui tend aan de opvoeding der kinderen kan wijden, is haar standpunt. IN EEN NIET ondertekend ingezon den stuk uit een van de Baltische re publieken krijgt de pedagoge bijval voor haar standpunt. In deze brief wordt het „terug naar het gezin" ech ter vooral gebaseerd op de verwaar loosde kinderschaar: „op straat zien we onze jeugd: smakeloos gekleed, zwaar opgemaakt en zich slecht ge dragend. De opvoeding van de jonge De 19-jarige Venetia Matania heeft onthuld dat ze een slecht betaald baantje op een Brits ministerie heeft opgegeven voor een carrière als buik danseres in nachtclubs. Ze vindt dat de vooruitzichten in haar nieuwe werkkring beter zijn. De donkerharige half-Italiaanse (94- 61-89 voor de goede verstaander) werkte bij het ministerie van Openba re Werken en Gebouwen. Ze verveelde zich van 9 tot 5 echter zo dat ze be sloot als bijverdienste te gaan buik dansen. Zes weken geleden is ze full- pro'f geworden, nadat ze had gemerkt met haar hobby meer te kunnen ver dienen dan met haar werk. De affaire is in de publiciteit geko men nadat de bond van ambtenaren in een rapport over de beloning van lagere ambtenaren haar geval aan het licht bracht. Ze wordt in het rapport discreet aangeduid als Miss X, maar Venetia, die nu in een nachtclub te Newcastle danst, maakt er geen ge heim van dat zij wordt bedoeld. Als ambtenares kreeg ze negen pond (90 gulden) per week, terwijl ze het gevoel had dat het voor haar alle dagen maandagochtend was. Als buik danseres verdient ze met tweemaal per avond optreden 40 pond (400 gul den). Het rapport van de ambtenarenbond zegt dat van 400 ondervraagde ambte naren in de laagste salarisgroep 205 er iets bijverdienden, De meest voor komende beroepen waren, nachttelefo niste, barkeeper, buffetjuffrouw en parkeerwachter. En daar bleef het enkele jaren, tot dat door een Mexicaans intermezzo het losse ideetje vaste vorm aannam. In Amsterdam kwam Maryse in con tact met een groepje Mexicanen, lei ders van reisbureaus, die op uitnodi ging van de VVV in de hoofdstad wa ren en plannen hadden Nederland in hun reisschema's op te nemen. Maryse kreeg ook een taak toebe deeld: zij zou vanuit Amsterdam ho tels moeten reserveren, bussen bespre ken en dergelijke. Toen de plannen zouden worden uitgevoerd, bleek er echter in Mexico te weinig animo voor te bestaan. Maryse evenwel had intussen zo de smaak van het organiseren te pakken gekregen, dat zij besloot zelf een or ganisatie op te richten voor zakenlie den. Zes maanden was Maryse bezig met het verzamelen van alle mogelij ke gegevens, allerlei adressen, en het leggen van contacten. „Ik ben zelf toeristje gaan spelen, want je moet plaatsjes weten en ideeën hebben waar anderen niet zo gauw op komen. Je moet bij voorbeeld leuke eethuisjes weten. Ik moest Nederland grondig verkennen." Op 21 juni 1965 begon de Holland Hostesses Organisation officieel met het aanbieden van zijn diensten rai- son van 150 per periode (van 9 uur 's ochtends tot 5 uur 's middags of 's avonds van 6 tot 12 uur), bijkomen de kosten niet meegerekend. Maryses schepping was niet dadelijk een algemeen geaccepteerde instelling. „Men was nu niet bepaald afwijzend, maar men nam een afwachtende hou ding aan. Zo van: ga je gang maar en het is erg interessant en we geloven ook wel niet dat het een call girl-or- ganisatie is". Maar soms kreeg de or ganisatie een paar weken later al een opdracht". „Wie geven opdrachte?" „De grote maatschappijen. Daar moeten wij het van hebben." „Ik wil toch wel", zegt Maryse, „door de prijs zo hoog te houden gas ten van een bepaald niveau krijgen. Gewone mensen zullen niet zo gauw 150 gulden willen neertellen om gezel schap te krijgen, dat hun de weg wijst en allerlei probleempjes oplost. Maar voor de mensen die werkelijk wat be tekenen, die elk uur belangrijke beslis singen moeten nemen en wie een uur tijdwinst duizenden guldens kan sche len, is deze organisatie ideaal." De Holland Hostesses Organisation is langzamerhand een algemeen aan vaard (kortgeleden ook door de K.L.M; die aanvankelijk het meest af wijzend was) instituut geworden. Maryse begon met twee gastvrou wen, nu zijn het al zestien. Allemaal op één na (Maryses assistente) op free lance basis werkzaam tegen een hono rarium van zestig gulden per periode. De „hostesses" hebben gemiddeld drie dagen in de week werk. De be langstelling voor het werk is groot. Ongevraagd stromen de sollicitaties binnen, maar de selectie is streng. Om te beginnen moet de sollicitante minstens 25 jaar zijn. Zij moet vloeiend Frans, Duits, en Engels kunnen spre ken en schrijven en daarnaast ten minste nog een taal beheersen. Zij moet enkele jaren in het buitenland zijn geweest en bij voorkeur in deze branche hebben gewerkt, als stewar dess bijvoorbeeld of als receptioniste. Maryse zelf (26 jaar) heeft na de M.M.S. onder meer twee jaar in Zwe den gewerkt en gestudeerd en spreekt behalve het vaste trio moderne talen Arabisch. Spaans, Zweeds, wat Noors en wat Deens. Het werk van een „hostess" is vol gens Maryse al even omvangrijk als moeilijk te definiëren. „Alles wat met het ontvangen van gasten te maken heeft. Het is niet alleen afhalen, hotel bespreken, naar het hotel brengen en naar de firma brengen. Je moet ook afspraken voor hem maken, hem des gewenst gezelschap houden, 's avonds bij het eten bijvoorbeeld. Of als hij tussen het zaken doen een paar uur vrij heeft, gaan we met hem golfen, paardrijden of tennissen. Voordat hij komt. inspecteren wij zijn hotelkamer. Wij zorgen, dat er een boek of tijd schrift in zijn landstaal ligt, dat er wat sigaretten en sigaren zijn, en als het een vrouw is, zorgen wij voor een bloemetje." MJU l( IC'tV hvt

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 15