en Bouwbedrijf dreigt gemeente Heerlen mee te sleuren PANDA EN DE MEESTER-ETER AVONTUREN VAN DONALD DUCK n -d r HOE IS HET ONTSTAAN? -\ J JAN VAN DER PIGGE RECHTER TIE KRAMMETJE FOK m Vastomij in geldnood Robeco zit zeer ruim in haar middelen V Philips Tabak staakt gesprek over een fusie ZATERDAG 29 OKTOBER 1966 19 Ons vervolgverhaal Een oorspronkelijke Nederlandse roman door Willy Corsarl Verkopen in Philips U Dit woord: OVERTOLLIG Dit woord: ANGST Dit woord: TANTE Dit woord: BEDLEGERIG i (151) Misschien had ze wel zaken ge daan. Het zou hem niets verbazen. Ze had hem al eens overbluft toen ze opeens naar die veiling vroeg ter wijl hij dacht, dat ze kapot van el lende zou zijn. Dié ging niet kapot. Neen, het was juist gelopen zoals hij toen verwachtte: ze had meer woede en haat gevoeld, dan verdriet. In de grond had Marjolein wel juist gezien. Het moest ook niet gemakkelijk zijn, met Charlie te vechten. De arme Marjolein had zich kapot gelopen te gen haar. Natuurlijk had ze verkeerd gehandeld maar Charlie was eigen lijk de laatste, die dat zó had be horen op te nemen. Een jonge vrouw, die steeds alleen is.had zij iets anders gedaan, toen met hem? Maar natuurlijk vond zij, dat het iets an ders was, als het haar betrof. Ze was Katholiek en zo'n verhouding was dan iets zondigs. Maar had ze zich daar iets van aangetrokken? Ze meende eenvoudig, meer rechten te hebben dan een ander. Misschien was Marjolein niet eens zo cynisch geweest, had niet zo bewust gehan deld. Maar dat vond zij onvergeef lijk. Haar zoon bedriegen. Neen, met de beste wil van de wereld kon je niet zeggen, dat ze een mooi ka rakter had- Misschien schieten we daarom toch met elkaar op, dacht hij en glimlachte wat bitter. Het is één pot nat met ons, doen waar je zin in hebt, maar tegenover een an der. Ze belde niet op, dus zou ze zo met een wel verschijnen. Hij was in elk geval verduveld benieuwd, hoe ze zou reageren op dat nieuws. Mis schien zou ze dadelijk weer terug willen, maar dat moest hij beletten. Veel te vermoeiend. Zo jong was ze niet meer en ze zag er uit als een geest. Alles psychisch natuurlijk. Als je je op zat te vreten van haat en woede Nu zou ze wel opleven. Ze zei wel eens, dat ze alleen geluk had in za ken. Ditmaal dan toch niet. Ditmaal had ze geluk. Ik niet, dacht hij op eens en zat even naar het derde glaasje in zijn hand te staren. Neen, dat was ook te mooi geweest om waar te worden. In zijn hart had hij nooit recht geloofd, zelfs nu nog niet. Altijd het gevoel gehad, dat er wel iets tussenbeide zou komen, dat ze zich op het allerlaatste ogenblik zou bedenken. Och nou ja, toch verdomd leuk dat het jochie nog leefde. Hij dronk het glaasje leeg en keek weer op de klok. Charlotte had nauwelijks een uur in Brussel doorgebracht. Zij had een kort gesprek met de nieuwe eigenaar van de zaak. Neen, hij wist niet waar ze meneer Dutil kon bereiken. Ze kocht iets, om nog even in de win kel te zijn. Zeker zou Erik hier wel zijn gekomen. Had zijn ogen uitge keken naar alles, misschien gebab beld met de dames in de kapsalon hier achter. Je kon zo'n vreemde man niet vragen: mag ik even naar boven in uw woning? Neen, dat kon je niet vragen. Ze ging weg en stond een tijdje buiten te kijken naar de vensters boven de zaak. Erik had Charles Charlotte daar zeker wel eens voor gestaan en in de straat gekeken. Een drukke straat. Die hoek daar was gevaar lijk, zojuist waren bijna twee auto's gebotst. Of het hier was gebeurd. Niet daaraan denken. Terug naar huis. Ik zou over Limburg kunnen rijden, dacht zij. Het is nog vroeg. Onlangs had zij een artikel gelezen over de kastelen in Limburg. Er was een foto bij van Cronen- borg, zoals het was geweest in oude tijden. Totaal verwoest, stond erbij. Een heimwee steeg in haar op, naar Cronenborg. Want Cronenborg, dat was haar jeugd- Dat was de tijd, toen alles nog goed kon worden, met haar leven. Ze was er wegge gaan zonder afscheid. Nu verlangde zij opeens, nog éénmaal daar rond te lopen, aan het graf van Charles te staan. Toen zij Erik nor had, was het haar soms geweest of Charles was teruggekeerd. Maar niets keer de ooit terug. Het was voorbij, haar leven. Ook al rekte ze het nog enke le jaren. Het was voorbij en leek op eens zo kort te zijn geweest. Een ogenblik weifelde zij nog, of ze zou gaan. Een ruïne zien, waartoe? Maar het was haar, alsof zij magisch daarheen werd getrokken, alsof er iets, iemand op haar wachtte daar, alsof zij tóch iets zou kunnen terug vinden van haar verloren leven als zij naar Cronenborg ging. Dwze ge dachten heb ik soms, dacht zij. Nie mand zou ze achter mij vermoeden. Het is misschien Charlotte. De klei ne Charlotte, die kon zitten dromen over later, de arme kleine Charlot te, die nooit heeft mogen leven. Het was haar, alsof zij die zou terugvin den daarginds, een kind, dat nog het hele leven voor zich heeft, dat nog een vrouw kan worden, die leeft als een vrouw, liefheeft en bemind wordt. Nonsens, dacht zij, je vindt nooit iets terug, alles verdwijnt spoorloos- Maar zij reed verder naar het zui den. Het was drukkend warm. Toen zij de auto parkeerde, had zij de kap gesloten. Ze opende die weer en ademde diep. De lucht trok dreigend samen, er kwam onweer. JZij dgcht aan het, contract, dat morgen getekend zou worden. Of het ooit kon worden aangevallen? Zij glimlachte spottend. Wat wist Mar jolein van zulke dingen? Wie weet zou zij zelfs nooit horen, dat ze was overleden. Ze zat daar in La Panne misschien, of waarschijnlijk ergens anders, met een man. Ze zou eindi gen als haar moeder. Maar de ar me Maya was een weerloos schepsel tje geweest, voortgedreven door haar instincten, als een klein dier, dat je niets kun verwijten. Zij was niet boosaardig geweest en berekenend. Marjolein wist wat zij deed, loog be wust, vernielde opzettelijk. Hoe heeft zij Chris van mij verwijderd, dacht zij, en hoe heeft ze me Erik toege schoven om me er toe te krijgen, hem méé te helpen bedriegen. En ik héb haar geholpen daarbij. Hoe kon ik anders? O ja, zij had gemakke lijk spel, met een doodzieke man en een vrouw, die machteloos stond- (Wordt vervolgd.) (Van onze correspondent) HEERLEN - De bekende Heerlense bouw onderneming Vascomij is in ernstige fi nanciële moeilijkheden geraakt. Bij de rechtbank in Maastricht zijn verschillende faillissementsaanvragen tegen de onder neming gedeponeerd. Hoe groot het te kort aan liquide middelen is, is niet be kendgemaakt. Vast staat wel, dat dat be drag met minstens zes nullen voor de komma wordt geschreven. De gemeente Heerlen dreigt in het fi nanciële debacle te worden meegesleurd. Het gemeentebestuur heeft zich tot een bedrag van 31 miljoen gulden garant ge steld voor door Vascomij opgenomen le ningen om de bouw van ruim 1500 pre miewoningen te financieren. De faillisse mentsaanvraag bedreigt ook de brood winning van de 250 man personeel, die vast bij Vascomij in dienst zijn. De moeilijkheden in het Limburgse bouwbe drijf strekken zich ook uit over de Duit se dochtermaatschappij Vascobau G.m.b.H. in Aken. De afgelopen drie dagen hebben in het stadhuis van Heerlen langdurige bespre kingen plaatsgevonden met bankdirecties Robeco, Rotterdamsch Beleggingsconsor tium N.V., heeft in het derde kwartaal 1966 de beleggingspolitiek voortgezet, die erop neerkomt dat vooral Amerikaanse aandelen werden verkocht om de opbrengst gedeel telijk vooral In Europa te herbeleggen. Hierdoor zijn volgens het vandaag versche nen tweede tussentijds bericht aanzienlijke verliezen voorkomen. In het derde kwar taal van dit jaar werd voor rond 62 mil joen aandelen verkocht, hoofdzakelijk in de Verenigde Staten. Minder dan de helft werd herbelegd, waarvan 11 miljoen In Duitsland. Onder de verkochte aandelen bevindt zich ook een post aandelen Philips, nl 45.000 stuks, waardoor het totale bezit aan Philipsaandelen verminderde tot 400.000 stuks gewone en 29.000 pref aandelen. De gevolgde politiek leidde ertoe dat de liquide middelen in drie maanden stegen van J 106,8 min tot 173,9 min of bijna twaalf percent van het totale vermogen per eind september 1966. De ruime liquiditeit als mede de brede spreiding en de goede kwa liteit van de beleggingen geven de directe aanleiding de toekomst met vertrouwen tegemoet te zien. De intrinsieke waarde per aandeel Ro beco daalde in het derde kwartaal met ze ven percent tot 189. Het geplaatste kapitaal bleef onveranderd 430,09 min maar het vermogen daalde tot 1,48 mil jard (v.kw. 1,58 miljard). De dividenden van de beleggingen zijn niet minder gewor den. Er wordt een onveranderd interimdi vidend aangekondigd van vier gulden per aandeel van 50. In Nederland werden de volgende posten aangekocht: Nationale-Nederlanden nomi naal 100.000, Nillmij 30.000, Spaamesttad 24.000 en Wyers 36.000. Opnieuw werd 10.000 Econosto verkocht, terwijl het be lang bij de Ned. Aanneming Mij met 13.000 verminderde tot 137.000. Door in te schrijven op de emissie van de Twent- sche Kabel vermeerderde het belang bij dit bedrijf met 75.000 VWWWIMIWWWWWARWWWWWWIIIHARWWWAWWWWWIWWWWWftWAWWVWIWftWIWWWWWWWWWWWMWWWWWWW CO9. MARTIN TOONOÏA 11. „Wie neemt veel van Uw tijd in beslag?" vroeg Joris ongelovig. „Ik hoorde U iets prevelen over een baby maar mijn oren kunnen me parten spelen. Een leeftijdsverschijnsel!" „Heus waar!" hield Panda vol. „Hapwap is een baby, en daar moeten we goed voor zorgen. In slaap wiegen en voeden en zo. En voor on ze moeite krijgen we geld!" De ander keek belang stellend in de aangegeven richting, en een blik van herkenning gleed over zijn gelaat toen hij een geldzak zag. „Aha!" sprak hij. „Ik wist wel dat ik U kon hel pen! Ge moet namelijk weten dat ik alles van geld eh..van baby's afweet! Zou ik de peuter wellicht kunnen zien?" „Natuurlijk!" zei Panda „Hapwap!!!! Hapwap!!!" Er klonk een gestommel van de gang alsof iemand van een trap viel; er volgden enkele dreu nen. en daarop kwam de geroepene binnen. Tsk lispelde Joris geschokt. „Het is me de baby wel! Ik bedoel tjonge-sjonge!" WEL, LEUtC DE H vee TE ontMoetew. wilde ME «3E2EL6CH0P HOU. DEK» TERW'JL IK DI.Vito.lb, Km. en enkele grote crediteuren. Met sommige schuldeisers is een akkoord bereikt over het opschorten van betalingen tot 1 janu ari van het volgend jaar. Tot volgende week woensdag heeft de onderneming nog de tijd om met de andere krediteuren tot overeenstemming te komen. Op die dag zal de Maastrichtse rechtbank de faillissementsaanvraag behandelen. Burgemeester drs. F. Gijzeis van Heer len heeft al die besprekingen bijgewoond. Er is nog een kleine kans, dat er een oplossing voor de liquiditeitsmoeilijkhe den kan worden gevonden", zei hij gister. De stroom vorderingen die echter aan de directie wordt gepresenteerd neemt nog steeds toe. De moeilijkheden zijn nog maar kortge leden ontstaan. Vorig jaar september be gon de Vascomij nog aan de bouw van een winkelcentrum in Heerlen, dat on langs gereed kwam en waarin Vascomij zelf nog 35 miljoen gulden investeerde. Er komen steeds meer klachten over het achterhouden van vakantiebonnen", zei vrijdag vakbondsbestuurder Nijhuis van de R.K. Bouwvakarbeidersbond. „Wij heb ben het personeel van de Heerlense on derneming aangeraden zo snel mogelijk ander werk te zoeken. Klachten over ach terstallig loon heb ik nog niet gehoord". Het vakbondsbestuur had officieel nog niets over de dreiging vernomen. De moeilijkheid bij de verklaring van het woord overtollig schuilt in de tweede o. Wanneer wij in plaats van overtollig zouden zeggen: overtallig, zou men kunnen zeggen: dat is datgene wat over het bepaalde getal heengaat. Nu is het vreemde dat in het Middel nederlands de vorm overtallig wél voorkomt, maar men vindt daarnaast ook overtollig en zelfs overtellig en overtullig. Het is moeilijk uit te ma ken of overtollig een jongere vorm is van overtallig dan wel of gedacht moet worden aan een afleiding van het woord tol, belasting, dat ontleend is aan het Latijn. Men moet dan voor tol de betekenis: het getelde aannemen. In het Middelnederlands kende men de zegswijze: het is hem anghe, voor: hij heeft het benauwd en: het doet hem anghe, voor: het maakt hem benauwd, het kwelt hem. In dit woord anghe zit het woord eng: nauw, smal, benauwd. Men verklaart het woord angst ook uit dit eng en zegt: wie het in letterlijke zin benauwd heeft, wie in een engte zit, heeft angst, is bang. Er is evenwel ook een andere verklaring mogelijk. Deze gaat uit van het Griekse en La tijnse werkwoord ango: ik knijp dicht, ik verstik, ik wurg. Daarvan is een zelfstandig naamwoord angor afgeleid dat betekent: beklemming, onrust, angst. Hierbij behoren ook het Franse angoisse en het Engelse anguish, die beide angst betekenen. Vroeger noemde men de zuster van de moeder, daarna ook de zuster van de vader en tenslotte ook de vrouw van de oom: moei, een woord dat het zelfde is als moeder in een vriendelijke vorm. Maar het woord moei is hele maal verdrongen door het uitheemse tante, een woord dat wij te danken of te wijten hebben aan het streven deftig te doen. Het gebruik heeft dus zijn oorsprong gevonden in de Frans sprekende kringen in ons vaderland. Op dezelfde wijze kunnen de Duitse woorden Onkel en Kusine uit Frans oncle en cousine worden verklaard. Het woord tante luidde in het Oud- Frans ante (vandaar Engels aunt) uit het Latijnse amita dat ook: vaders zus ter, tante betekende. Bedlegerig noemt men de vrouw of man die verplicht is geruime tijd het bed te houden door een langdurige ziekte, een chronische kwaal. Men kan bijvoorbeeld zeggen: Sinds zijn vrouw bedlegerig is, doet hij behalve zijn ge wone werk ook nog het huishouden. Maar men zal het woord nimmer ge bruiken als de vrouw een griepje heeft. Het woord bedlegerig is een afleiding van het niet meer bestaande zelfstan dige naamwoord bedleger: het te bed liggen, maar ook: het ziekbed. Het is samengesteld uit bed en leger; het laatste woord is natuurlijk afgeleid van de stam van het werkwoord liggen. Men spreekt immers ook van het leger van een haas voor: de ligplaats. ADVERTENTIE HOFLEVERANCIER Tabak- en sigarenhandel DE GEKROONDE MOOR Grote Houtstraat 81 - Haarlem Anno 1800 Eindelijk is het dan zover. WOENSDAGMORGEN OM HALF NEGEN beginnen wij de verkoop in onze vernieuwde zaak. In deze nieuwe ruimte bieden wij u een nog grótere collectie rokersartikelen en een nog betere service,v9;a, ^wor den aanstekers nu in onze eigen reparatie-afdeling behandeld. P.S. Maandag en dinsdag a.s. zijn wij voor de verkoop gesloten. De fusiebesprekingen die de N.V. Ta baksindustrie v/h Gebroeders Philips uit Maastricht in het geheim heeft gevoerd met een onderneming uit dezelfde be drijfstak, zijn op niets uitgelopen. Enke le dagen geleden deelde de partner, waarvan de identiteit in het duister is gehuld, na 8 9 maanden onderhandeling mede dat hij van de fusie afzag. Dit deel de de voorzitter mr. G. J. Salm gisteren mee op de in Amsterdam gehouden jaar vergadering. Over de gronden waarom de fusie tenslotte niet tot stand is geko men en over de naam van het bedrijf waarmee men in onderhandeling is ge weest, wilde het bestuur geen opheldering verschaffen, omdat het daarmee de ge heimhoudingsplicht, die het met het onbe kende concern is aangegaan, zou schen den. Prof. dr. K. A. M. Bogaert, commis saris deelde overigens mee dat de n.v. blijft openstaan voor een mogelijke sa- •frtenwerking. ADVERTENTIE GOUD, het ideale beleggingsgeschenk. Thans ook gouden gedenkpenningen van H.K.H. Prinses Margriet met Mr. P. van Vollenhoven, Dierenriemtekens enz. enz. Keuze uit ruim 300 soorten. Prijzen van ƒ31.af. Gouden tientjes 37.50. Verkrijgbaar bij VAN HALEM CO'S BANK C.V., Schoterweg S. nabij het Frans Halsplein, Haarlem. 43 Na het gooien van een kei in de kikvorsvijver en het daarop volgende kikkerconcert loopt Rechter Tie naar het landhuis van de dichter. Hij blijft staan in de schaduw van het portiekdak en klopt aan. Als hij voor de tweede keer klopt gaat de deur op een kier open. „Kom gauw binnen", fluistert mevrouw Meng. De Rechter is verbaasd. Mevrouw Meng verwachtte kennelijk iemand. „Ik ben het", fluistert hij, zo zacht dat zijn stem niet te herkennen is. „Ja, kom dan", zegt ze dringend. „Het is veilig. Er is niemand thuis". Op dit ogenblik duwt Rechter Tie de deur wijd open en schuift de vermom ming van zijn gezicht. Mevrouw Meng deinst met een kreet van schrik achter uit. „Ik dacht al dat u een heleboel voor mij verborgen hield, mevrouw Meng", zegt de Rechter. „Vertelt u me eens wie u hier zo kort na de moord op uw man verwachtteDe moordenaar misschien, op wie u verliefd was, en met wie u een wat vrolijker huwelijk hoopte te sluiten dan met Meng?" „Waarachtig niet, edel achtbare", stamelt de verbijsterde vrouw. „Ik zweer u dat ik veel van mijn man hield en op niemand anders verliefd was" „Zozo", zegt de Rechter schamper. „Maar u opent wel de deur op een kier en fluistert „kom gauw binnen" en „alles is veilig". Wie verwachtte u, mevrouw Meng, en voor wie moest het veilig zijn? Vooruit, ik verwacht een antwoord. Als u niet meewerkt, zal ik u als medeplich tige moeten arresteren!" i 664. Doodvoorzichtig kwam Bram boven de rotswand uit. Met opzet deed hij dat vlak naast de waterval, waar het neer stromende water zelfs het lichte geritsel van takjes onder zijn handen overstem de. „Ik zie niets",zei Karo, wiens kopje naast dat van Bram eigenwijs was opge doken. „Nee, we zijn veilig", zei Bram opti mistisch. „Zien jullie dat bosje daar? La ten we daarheen hollen en tussen de bla deren verder overleggen". Zelfs Karo, die vlakbij hem stond, had moeite om zijn woorden te verstaan. Maar vele meters verder sprak de ko ning van de Eiermannetjes: „Ah, dat is dus de bedoeling van die zeeman. Hij wil naar dat bosje toe. Daar moeten we hem dus opvangen". E hij is van plan daar te bespreken. wat hij verder moet doen", zei een ander Eiermannetje. „Hij hoopt,.dat er ook iets eetbaars te vinden is", zei een derdeen dat was iets, waarover Bram helemaal niet had gesproken. Dat had hij alleen maar ge dacht! We kunnen er nu niet langer aan twijfelen: die Eiermannetjes zijn in staat gedachten te lezen. Dat zal het voor Bram wel héél, héél moeilijk maken.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 19