Erhard zoekt wanhopig naar leen parlementaire meerderheid Eind van het CDU-tijdperk lijkt duidelijk in zicht 7 Spion Blake misschien in Oost-Berlijn Geen tafeltje-dek-je voor de wereld KROONGETUIGE Van dag tot dag Ook onderzeeërs bij Noorwegen amfn W. BOESER ZATERDAG 29 OKTOBER 1966 Cadeautje na 27 jaar aangekomen Speculaties Hij droeg altijd maat! Konfektie kon voortreffelijk zijn maar was nooit „volmaakt". Tot hij een vriend vroeg waar hij zijn pakken liet maken. Ik laat ze niet maken, zei zijn vriend, ik koop ze op de Kroonafdeling van C&A. Hij was verbaasd, nam de proef op de som met dit Zwitserse kostuum in SchotsAamgaren (Reid Welsh) modern, slank, superklasse voor 275. - Hij is zo laaiend enthousiast dat hij een vurige promotor werd van de Kroonafdeling van G&A: promotor en...kroongetuige. HYPOTHEKEN Verdubbeld Schaduwen Geen tafeltje-dek-je DE SITUATIE OVER 15 JAAR 43oSl ïïl 390 Iftpm ArTienkg Guerrillastrijd bij Rhodesische grens De gemeente Amsterdam heeft een stuk van het Vondelpark beschikbaar gesteld voor „happenings" van de provo's, of wie daarvoor doorgaan. Een half jaar geleden is men van vele zijden begonnen aan te dringen op het beschikbaar stellen van ruimte voor jongeren, die energie kwijt willen in de buitenlucht. Men repte toen van de wenselijkheid van een soort Hyde- park, zoals in Londen bestaat. Het nieuwe bestuur van de hoofdstad heeft aan die wens voldaan. Het zoekt zelfs naar zalen, die eveneens aan de (al ietwat verouder de) jeugd ten goede moeten komen. Een „happening" wordt omschreven als een collectief gebeuren, waaraan ieder deelnemer creatief kan deelnemen. Men verbaast zich wellicht dat romantische individualisten zo'n behoefte hebben aan massaal optreden. Maar zij zijn kinderen van onze tijd. En van de welvaartstaat. Want 's winters is het te koud buiten en verlangen zij beschutting. Het is goed aan die behoeften tegemoet te komen, want de grote steden worden anders te verstikkend door de opeenhoping van massa's binnen beperkte ruimte. Natuurlijk zal een aantal provo's zich niet willen schikken in "door de overheid gesanctioneerde omheiningen. Maar de grootste golf van onrust schijnt voorlopig voorbij. Een andere vraag is, of het verschijnsel als zodanig ook al niet weer een beetje uit de mode raakt. Men kan constateren, dat heel wat jongeren hun creativiteit op andere terreinen ontplooien. Het gebeurt in de talloze „beatclubs", waar.muziek, zang en dans (en verliefdheid natuurlijk) de gewenste afleiding bezorgen. En als van ouds op de sportvelden. Dit is geen politieke activiteit, zal men zeggen. Maar ook die wordt al vaak gekanaliseerd in de vele protest-comité's, de clubs van „nieuw links" en .in de Amsterdamse gemeen teraad. Het is normaal, dat in een bewe ging geleidelijk een selectie plaats vindt. Zo'n gemeenteraadslid wordt door zijn geestverwanten al gauw een „salon-provo genoemd, maar hij vertegenwoordigt een bepaalde evolutie. Verkeerd zou het echter zijn, de' rustig ste vorm van creativiteit over het hoofd te zien: de werkzaamheid van hen, die werkelijk individueel iets willen scheppen. En die zich op een hobby werpen. Naar mate de vrije tijd toeneemt behoort men de kinderen vertrouwd te maken met de voldoening, die er kan schuilen in de •zelfwerkzaamheid. Dat het onderwijs en de opvoeding niet tot "doel mogen' Hebben, gedweeë onderdanen te kweken, daarvan is elke oprechte democraat overtuigd. Maar wie hebben geleerd, hun vrije tijd zinvol te gebruiken? Wat aan ons onder wijs ontbreekt is de beperking van het (onvermijdelijke) gedwongen aanleren van bepaalde vaardigneden, om meer tijd te besteden aan de mogelijkheid dat jongeren uit zichzelf van allerlei doen en maken. Soms schijnt het, of men de namen van Maria Montessori en Jan Ligthart wenst te vergeten. Dat is jammer. Tallozen hou den van de tijd van de lagere school niet veel meer over dan de kunde van schrij ven, lezen en rekenen. Als zij geen be langstelling hebben voor andere vakken, verleren zij wat daarvan onderwezen is. Maar hebben zij belangstelling, dan leren zij hun hele leven op allerlei terreinen verder, voor plezier. En dit genoegen in de eigen vorming moet worden aange wakkerd. Het is de verdienste van de provo's dat zij ons allen met de neus gedrukt hebben op dit probleem: wat moeten energieke wezens doen met hun vrije tijd? In welke mate provoceert een maatschappij, die al leen tucht vraagt, zelf het hinderlijke pro test? Hoe kan frisse vernieuwingsdrang tot uiting komen? Wij zijn van dit pro bleem niet af met het beschikbaar stellen van een park of een zaal. Een belangrijke taak is nog onvervuld: de opvoeding tot vrijheid. .«n/WVWWVMWWVVWWWVVWWWIA/WWWVWVOTWWW luuuliimiiirmnrinn ■■.....«iiiiiiimninw» BOSTON (AP). Een cadeau voor kardinaal Richard Cushing, de r.-k. aarts bisschop van Boston, yan een groep mis siepriesters in China, is deze week na 27 jaar ontdekt in een pandjeshuis in Noord-Italië. In 1939 besloten de priesters de kardi naal een hostiekelk te sturen. Zij deden dit om hem te bedanken voor zijn hulp. Maar de kelk verdween. Hij werd kort geleden ontdekt in een pandjeshuis. Kar dinaal Giacomo Lercaro uit Bologna heeft de kelk aan kardinaal Cushing gezonden. (Van onze correspondent) BONN Bondskanselier Erhard wil proberen weer zo snel mogelijk een par lementaire meerderheid voor zijn kabi net te vinden. Het bestaat op liet ogen blik alleen uit CDU/CSU-ministers. De grote vraag in Bonn is echter niet alleen waar de kanselier deze parlementaire meerderheid dan vandaan wil halen, maar sterker nog: hoelang Ludwig Er hard zich zelf nog kanselier van de Bondsrepubliek zal kunnen noemen. In de absolute chaos, die op het ogen blik in de bondshoofdstad heerst, nadat de vier liberale ministers donderdagmor gen plotseling toch nog aftraden en na dat ze eerst de indruk hadden gewekt als zou de breuk met de CDU/CSU weer zijn gelijmd, is maar één besluit opge vallen. Dit kwam toen kanselier Erhard liet blijken dat hij er geen prijs op stelde ook nog maar één ogenblik langer de vier liberalen om zich heen te hebben. Zo werden vice-kanselier Mende, minister van Financiën Dahlgrün, en de minis ters voor Woningbouw en Ontwikkelings hulp Bücher en Scheel, meteen door Erhard ontslagen. Vrijdag om negen uur ontvingen ze al uit handen van bondspresident Liibke hun ontslagbrief. Oud-vicekanselier Mende werd vandaag vijftig jaar. Grote moeilijkheden zijn ont staan rond het feestgeschenk van kanse lier Erhard voor zijn liberale rechterhand van zo veel jaren: een kostbaar uitge voerd boekwerk met daarin een met de hand geschreven woord van de kanse lier: „voor Erich Mende, mijn getrouwe vriend en medewerker". Ambtenaren wa ren gisteren druk bezig het boek nog te achterhalen dat „langs de ambtelijke weg" al naar de jarige op weg was. Dr Erich Mende langrijke beslissingen zullen vanen voor onmogenjKneuen. minnr- Bij de speculaties over de toekomst worden de cijfers over de samenstelling van de bondsdag magische getallen. De CDU/CSU bezit 245 zetels, de sociaal democratische oppositie 202 zetels en de liberale FDP 49 zetels. Het zou moge lijk zijn dat de liberalen die nu ook tot de oppositie behoren tot een coa litie met de SPD besluiten. De sociaal democraten houden voorlopig echter de boot aan alle kanten af. Zij verklaren bij monde van hun vice- president, Herbert Wehner die ook hun fractievoorzitter in de Bondsdag is dat ze geen sluitstuk in enig regeringscombi natie zullen zijn, maar alleen in zee gaan met een partij, die in staat is duidelijk te vertellen wat haar politieke concepties zijn. Herbert Wehner merkte in dit ver band naar aanleiding van een eventuele „grote coalitie" tussen SPD en CDU/ CSU op: „voorlopig heeft men in de christen-democratische partij nog hele maal geen politieke concepties". Het hardnekkigste gerucht blijft nog steeds, dat de liberalen geneigd zijn tot een coalitie met de CDU/CSU terug te keren. Ook kanselier Erhard schijnt er rekening mee te houden in zijn zoeken naar een parlementaire meerderheid dat hij de FDP nog kan overhalen. Voor lopig worden dan ook op de opengevallen plaatsen geen nieuwe ministers benoemd. Vrijdag maakte Erhard bekend dat de onbeheerd achtergebleven ministeries zul len worden „waargenomen" door de mi nisters van Economische Zaken Schmiic ker (op Financiën), minister voor Gezins zaken Heek (op Woningbouw) minister voor Verdrevenen Gradl (voor Zaken be treffende de beide Duitslanden) en minis ter voor het Bondsvermogen Dollinger (op Ontwikkelingshulp). De liberalen speculeren echter op de periode na de val van de kanselier. Geen der kenners van het politieke leven in Bonn gelooft nog, dat Erhard zijn zetel kan redden. Vrijdag kwam in de Bonds raad de vertegenwoordiging van de Lander de begroting voor 1967 ter sprake, waarover het kabinet zojuist in elkaar is gevallen. Het tekort is vier en half miljard mark. De deelstaten voelen er om allerlei redenen niets voor deze be groting goed te keuren. Als de begroting wordt afgewezen en bij het afgebrokkel de kabinet is teruggekeerd, begint de strijd van voren af aan. Niemand ziet ook hoe het stuk nog veilig door de Bondsdag kan worden gebracht, waar zich nu een parlementaire meerderheid heeft gefor meerd die tegen zal stemmen Er wordt op gespeculeerd, dat geen be langrijke beslissingen zullen vallen voor Walter Scheel de uitslag van de verkiezingen in de deel staten Hessen en Beieren op 26 novem ber. Vooral de uitslag in Beieren, waar de CSU van oud-minister van Verdediging Strauss het niet zo goed zou maken, ter wijl de SPD stemmenwinst zou boeken, wordt een belangrijke mijlpaal in Ludwig Erhards kanselierschap. Men hoopt dat de kanselier dan na een duidelijke vingerwijzing van de kiezers, eindelijk uit zichzelf zal aftreden. Doet hij dat niet, dan wordt de situatie moeilijker. De Westduitse grondwet schrijft voor met het oog op andere parlementaire de mocratieën die te lichtvaardig van rege ring wisselen dat een regeringsleider slechts dan door het parlement tot heen gaan kan worden gedwongen wanneer in een zogenaamd „constructieve motie van wantrouwen" tegelijkertijd door dit parle ment met meerderheid van stemmen een nieuwe kanselier wordt aangewezen. Wie deze kanselier van de CDU/CSU- zijde zou zijn, blijft een vraag, die even ver van de beantwoording als altijd. Be halve de fractievoorzitter Barzel en mi nister van Buitenlandse Zaken Schroder, bondsdagvoorzitter Gerstenmaier of Franz Josef Strauss, wordt nu ook met enige nadruk de naam van de vroegere zakelij ke leider van het CDU-hoofdkwartier, Hermann Dufhüss, genoemd, een be kwaam jurist en politicus. Moeilijker zou het worden wanneer de FDP toch tot een samenwerking zou kun nen komen met de SPD. Haar enige kan didaat is burgemeester Willie Brandt, maar die is geen lid van de Bondsdag. De Bondsdag kiest de kanselier „uit haar midden". De huidige kabinetscrisis in Bonn kan het begin betekenen van een geheel nieu we ontwikkeling in de Westduitse politiek. Na het bankroet van het tijdperk Aden- auer/Erhard zal realistischer op de wer kelijkheid in de wereldpolitiek moeten worden gereageerd, niet het minst ten aanzien van de Duitse hereniging. Dat dit zal gebeuren, behoort niet meer tot de onmogelijkheden. De politie heeft in de wijk Kilburn in noordwest-Londen een auto gevonden die zo goed als zeker vorige week zaterdag gebruikt is bij de ontsnapping van de spion George Blake, die tot 42 jaar gevange nisstraf was veroordeeld. Een van de theorieën is, dat Blake nog zaterdagavond naar Berlijn is ge vlogen en vandaar naar Oost-Berlijn is gesmokkeld. Blake zou een van twee lijn— vliegtuigen van Londen naar respectieve lijk Hamburg of Frankfort hebben kun nen halen, voordat hij vermist werd. Dat W.as om, zev.en uur. Het eerste alarm van Scotland Yard volgde om vijf minuten over half negen, hoewel rechercheurs van Londen Airport eerder .telefonisch warén gewaarschuwd. Blake kon reeds om 21.20 uur in Berlijn zijn aangekomen. De af stand van de gevangenis naar de Londen- se luchthaven is slechts twintig minuten. ADVERTENTIE BEDRIJFSADMINISTRATIE BOEKHOUDING BELASTINGZAKEN FINANCIERINGEN VERZEKERINGEN VOOR AL UW ZAKEN Administratie- en Assurantiekantoor RIJKSSTRAATWEG 240 - TEL. 65104 HAARLEM (Van onze redactie buitenland) In de Verenigde Staten van Noord-Amerika waren in de afgelopen jaren belangrijke graanvoorraden gevormd. Deze voorraden zijn lang zaamaan echter voor een groot deel geslonken, met als gevolg dat de wereldvoedselsituatie nu meer precair is dan ooit sinds de periode vlak na de tweede wereldoorlog. Bovendien is in vele delen van de wereld de honger nog steeds een urgent probleem. Deze onheilspellende mede delingen staan in het jaarrapport van de FAO, de Voedsel- en Landbouw organisatie van de Verenigde Naties. onwettig op het eiland in de Atlanti sche Oceaan. Tweede is Zweden met 13,1 onwetti ge geboorten op de honderd. De Portu gese eilanden Sao Tomé en Principe in de Golf van Guinee ten westen van de Westafrikaanse staat Gabon, gaan in de wereld aan de kop met van de hon derd slechts 7,6 wettige geboorten. Het opteren van de graanreserves, aldus het rapport, betekent dat de we reld letterlijk leeft van de hand in de tand. Hoewel de landbouwtechniek is vooruitgegaan, hangt het vermijden van een ramp in de komende jaren af van het weer. Volgen een aantal goede oogsten, dan is het misschien mogelijk de reserves weer wat aan te vullen. Maar als het weer niet overal meewerkt zullen honger en ondervoe ding stellig toenemen. De FAO waarschuwt dat één jaar van goede oogsten niet voldoende zal zijn om de voorraadschuren voldoende aan te vullen. De ontwikkelingslanden zullen bovendien omdat de bevol kingsaanwas sneller toeneemt dan de voedselproduktie voorlopig in de ge varenzone blijven, totdat de eigen voed selproduktie voldoende zal zijn ver hoogd. In het oogstjaar 1965-'66 kwamen er bijvoorbeeld 65 miljoen mensen bij op de wereld. De wereldproduktie van voedsel daarentegen bleef ongeveer ge lijk. In Latijns Amerika en Azië daal de de voortbrenging per hoofd van de bevolking zelfs met vier tot vijf percent. De Voedsel- en Landbouworganisatie van de volkenorganisatie heeft nu een programma gelanceerd tot verhoging van de voedselproduktie in de ontwik kelingslanden. Ook wordt er op gere kend dat het landbouwareaal van de Verenigde Staten zal woren uitge breid. Maar zelfs als de plannen van de FAO nauwlettend zouden worden uitgevoerd en het weer in de komende jaren gunstig zou zijn, zullen de arme landen geen blijvende verbetering be reiken, tenzij iets wordt gedaan om het geboortecijfer te verlagen. Achter het rapport van de FAO tekenen zich scha duwen af van het Malthusiaanse vi sioen: de dreiging van de honger vraagt, volgens het FAO-rapport dui delijk óók om geboortebeperking. In dit licht gezien biedt een ander rapport van de Verenigde Naties, de de mografische studie „World Population Propects" enkele sombere aspecten. Dit zijn enkele cijfers gelicht uit de statistieken van de samenstelling van de wereldbevolking: De wereldbevolking kwam in het midden van 1965 op 3.285.000.000 zie len. In één jaar steeg de bevolking van de aarde met 65 miljoen mensen. Met andere worden, per dag wor den ongeveer 180.000 baby's geboren, oftewel meer dan twee baby's per se conde. De vrouwen in Frankrijk, Zwe den en Noorwegen hebben een nieuw record gevestigd op het gebied van de gemiddelde levensduur: in die landen worden vrouwen gemiddeld 75 jaar, te gen een ouderdom van 71 jaar voor de mannen. In Europa liggen de levenskansen trouwens het meest gunstig. In vrij wel alle Aziatische landen leeft de mens 45 jaar korter dan in Europa. In Afri ka leeft men gemiddeld weer vijf jaar langer dan in Azië. Het sterftecijfer in de wereld is opnieuw omlaaggegaan: zestien sterf gevallen op de duizend mensen, tegen achttien op de duizend, tien jaar gele den. De stadsbevolking is aanzienlijk toegenomen. Tokio is nog steeds de grootste stad met 8.901.341 inwoners. Daarna volgt New York met 7.989.000 inwoners vergeleken met twee jaar tevoren betekent dat een afname van ongeveer honderdduizend zielen. Voor de eerste maal staan in het V.N.-rapport ook gegevens over onwet tig geboren kinderen. IJsland voert in dit opzicht de Europese ranglijst aan. Van de honderd geboorten zijn er 27,3 Uit het demografisch rapport van de Verenigde Naties blijkt ook dat in vierendertig jaar tijd de bevolking van de wereld is verdubbeld. Rekening hou dend met deze groei, die door een aan tal factoren in de toekomst gecorri geerd zou kunnen worden, komt men tot de berekening dat in het jaar twee duizend mogelijk 5.449 tot 6.994 men sen de aarde zullen bevolken. Hoe moei lijk zo'n voorspelling is kan worden geconcludeerd uit een eerdere voor spelling voor het jaar 2000. Het blijkt inmiddels dat als hetzelfde groeitem po zou voortduren er nu 160 miljoen mensen méér zullen zijn dan twee jaar geleden werd voorspeld door de des kundigen van de Verenigde Naties. Deze onvoorspelbaarheid moet zeker ook vooropgesteld worden bij het af lezen van een grafiek, zoals hiernaast staat afgedrukt. De DAC Commissie voor ontwikke lingshulp van de vijftien rijke landen van het Westen meldde onlangs dat de ontwikkelingshulp is toegenomen van 31,9 miljard gulden in 1964 tot 35,4 mil jard in 1965. De president van de DAC, Thorp, wijst erop dat deze groei die van het nationale produkt van de donor-lan den heeft overtroffen, wat betekent dat er meer aan ontwikkelingshulp werd uitgegeven door de „vijftien" De voorafgaande jaren hadden echter een stagnatie op afname van deze hulp laten zien. Een andere reden tot onge rustheid is dat de schuld van de ont wikkelingslanden in tien jaar is toege nomen tot 56 miljard gulden. De aflos sing van die schulden kost aan de ont wikkelingslanden nu twee maal zoveel als drie jaar geleden: een achtste deel van de nieuw verstrekte hulp. Die schuldenlast slokt hun exportop brengsten op voor vijf tot 25 percent. Als oplossing voor het publiek ziet de DAC: 1. Verhoging van de financiële en technische hulp. 2. Beter gebruik van het geld. 3. Meer coördinatie van de donor-lan den. H Bevolking in 1965 mm Bevolking in1980 (CijFers in miljoen) ■jtlUL Azië Scwjet- Europa Afrika NrAmerika Lalijns- OSLO (Reuter) Otto Grieg Tidemand de Noorse minister van Defensie, heeft vrijdag bij het debat over de buitenlandse politiek in het parlement gezegd dat in de Noorse territoriale wateren, evenals in de Zweedse onbekende onderzeeboten opere ren. Volgens minister Tidemand zijn het geen onderzeeboten van een bondgenoot van Noorwegen. De ongeïdentificeerde vaartuigen zijn vooral in de omgeving van militaire etablissementen gesigna leerd. De Noorse strijdkrachten hebben op dracht de onderzeeboten zo nodig tot bo ven water komen te dwingen. DAR ES SALAAM (Reuter) De Za- nu, een Afrikaanse notionalistische orga nisatie die in Rhodesië verboden is, heeft bekend gemaakt, dat guerilastrijders de vorige week bij een gevecht met Rho desische troepen in het grensgebied tus sen Rhodesië en Zambia zeven helikop ters hebben neergeschoten. Er zouden ook een aantal Rhodesische militairen ge sneuveld zijn. uumiwiimiiinnnnnnnnnwifwniMvinnrvinn ADVERTENTIE van 5.95 tot 16.50 Minerva. Het bronzen hoofd van Miner va, een afbeelding van de Romeinse godin, dat voor 20.000 pond sterling is verzekerd, is vrijdagavond gevonden in de openbare leeszaal van Bath, in En geland, nadat het uit het Romeinse mu seum was verdwenen. De politie in Bath heeft meegedeeld de diefstal als een grap te zullen behandelen. Bezoek. President Novotny van Tsjecho- slowakije zal van achttien tot 23 no vember een staatsbezoek aan India brengen. Hij zal met premier Indira Gandhi onder meer de internationale en economische en technische samen werking tussen India en Tsjechoslowa- kije bespreken. Exuses. Twee broers die vorige week in Melbourne verf op de auto van presi dent Johnson gooiden, hebben de Ame rikaanse president een brief geschreven waarin zij hun verontschuldigingen aanbieden. Dit is bekend gemaakt voor de rechtbank, waarvoor zij terecht staan. Verbinding. Vier november zal het Rus sische viermotorige passagiersvliegtuig van het type TU-114 voor het eerst op de route Moskou-Montreal worden ge bruikt. Hiermee zal de regelmatige luchtverbinding tussen de Sovjet-Unie en Canada een feit zijn. Aflossing. Duizenden Rode Wachters, waarvan de meesten kennelijk uit Zuid- China afkomstig zijn, stromen Peking uit, nu de temperatuur snel daalt en de eerste koude stormen zich doen voe len. Slagveld. Twee hoogleraren hebben de plaats gevonden, waar Romeinse legio nairs en de Carthagers van Hannibal meer dan tweeduizend jaar geleden op de oevers van het Trasimenomeer heb ben gevochten.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 3