J. H. Smidt van Gelder Jr. nam afscheid van Papierfabriek Teeltbeheersing voor de bloemkwekerij opgeheven Verenigingsnieuws uit de IJmond Rijdende winkel in Velsen-Noord Schaarse produkten liepen in prijs aanzienlijk op Gevangenisstraffen geëist voor diefstal en inbraak Ondanks grote aanvoer stegen de prijzen van de bloemen Een andere functie in het concern Ir. R. Kruk 40 jaar bij het PEN Leuk Fries toneel Cheque van 195,45 zoek in IJmuiden Bloemkweker moet wel erkend zijn Straat in Santpoort wordt verlengd Vissersboot aan grond gelopen Witlof werd goedkoper Pest in opmars dankzij ratten Niet vergeten... ZATERDAG 29 OKTOBER 1966 4 et xijn zóveel aparte geschenken in ae Velsen-IJ muiden Beverwijk Staaltje Aan de groenteveiling „Kennemerland" HAARLEMSE RECHTBANK Bij ,,'t Centrum" in Beverwijk ADVERTENTIE m/rwrhaid»- mtdmfhyg vmti De heer J. H. Smidt van Gelder jr. tot vrijdag bedrijfsdirecteur van de papierfa briek Van Gelder Zonen in Velsen-Noord, samen met de heer ir. mr. M. J. E. M. Heijnens, heeft gistermiddag onder grote belangstelling in gebouw Concordia in in tieme kring van het gehele personeel van hoog tot laag afscheid genomen in verband met zijn benoeming tot direc teur in de papierverwerkingssector van het concern der Koninklijke Papierfabrie ken Van Gelder Zonen n.v. De scheidende directeur, die vergezeld was van zijn vrouw, kwam na achter eenvolgens in de onderscheidene fabrie ken van het concern enige tijd te heb ben doorgebracht in 1952 naar de fabriek Velsen, zodat zijn afscheid een afsluiting van een directiefunctie aan dit bedrijf van veertien jaar betekende. Ingeleid door de personeelschef, de heer J. van de Ven, was de heer M. J. Ver gouw de eerste spreker, die namens de kern een summiere balans opmaakte van de voorbije tijd. Bij de spelregels van en voor de c.a.o. was de directeur een goede begripvolle tegenstander, die weliswaar wel eens tot botsingen aanleiding gaf, doch de schade voor beide partijen aanvaardbaar hield. De heer Vergouw wenste, dat de heer Heijnens als opvolgende bedrijfsdirecteur dezelfde wegen van overleg zou volgen, voortzetten en uitdiepen vfcoral nu ver- ZATERDAG 29 OKTOBER De Rank, Wilhelminakade, IJmuiden, 20 u.: Beat-avond Sociëteit „De Sleutel"; op treden van „The Shindies". Du Commerce, 20 u.: Kienavond „De Vo gelvrienden". ZONDAG 30 OKTOBER Patronaatsgebouw, IJmuiden-Oost, 20 u.: Operaconcert door Velser Operakoor „Bel Canto". MAANDAG 31 OKTOBER Cultureel Centrum, Moerbergplantsoen, IJmuiden, Nederlandse Vereniging voor Sexuele Hervorming, bibliotheek en in lichtingencentrum, geopend iedere maan dagavond van 19.30 tot 20.45 uur. Stadhuis, Plein 1945. IJmuiden-Oost is te bezichtigen op werkdagen van 10 tot 12 uur. Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945: 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.30 uur; filiaal Velsen-Noord, Wijkerstraat- weg 77, 14.30 tot 17.30 uur; filiaal Sant poort „Spaarnberg", Wüstelaan (ook voor r.-k. bibliotheek) 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.30 uur. R.-k. Openbare leeszaal en bibliotheek, Willemsbeekweg 96, IJmuiden: 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21 uur; filiaal Velsen-Noord, Banjaertstraat: 14 tot 17 en 19 tot 21 uur; Uitleenpost IJmuiden-West, parochiezaal onder Petruskerk, Venusstraat 1: 15 tot 18 en 19 tot 21 uur. ZATERDAG 29 OKTOBER Herv. Ver. Gebouw, Schans, 20 u.: Kien avond ten bate van de VARA-Speelgoed- actie. ZONDAG 30 OKTOBER Sportfondsenbad, Kuikensweg 84, ge opend van 9-13 uur. MAANDAG 31 OKTOBER Sratenhuis, Velserweg, 20 uur: Cursus autotechniek, docent: K. B. J. Heigel. Door pers. ver. „De Gieteling". Galerie Boumans, Breestraat 122, 20 uur: Filmcursus voor beginners, docent Ad Bak ker, georg. door Smalfilmclub „IJmond Dubbel Acht" m.m.v. de Bev. Soc. Cult. Raad. Sportfondsenbad, Kuikensweg 84, ge opend van 7-17.30 uur; 18.30-19.45 uur en 20.45-22 uur. Openbare leeszaal, Hendrik Burgerstraat 70, geopend van 15-17.30 uur en 19-21 uur. R.-k. leeszaal, Arendsweg 61, geopend van 15-18 uur en 19-21.30 uur. Gezamenlijke filialen :Oosterwijk, Am- stelstraat 44, geopend van 14-17 u.; Meere- stein, Parmentierstraat 2 geopend van 19- 21 uur. Tegen een 22-jarige magazijnbediende en een 20-jarige betonijzervlechter, bei den uit Haarlem, heeft de officier van Justitie van de Haarlemse rechtbank donderdag tien maanden gevangenisstraf geëist, waarvan drie maanden voorwaar delijk en met aftrek van voorarrest. Te gen een 24-jarige betonijzervlechter uit Haarlem eiste hij zes maanden waarvan twee voorwaardelijk en met aftrek van voorarrest. Op 23 juli had het gezelschap een auto weggenomen. In Haarlem-Noord botste het drietal met de wagen tegen een stoep rand, waardoor een band lek raakte. Daarop lieten zij de wagen staan. Door de jongste vlechter en de bediende werd voorts bij een gebouw een ruit ingetrapt en een geldkistje geroofd. De buit, die 2500 bedroeg, ging schoon op. De officier van Justitie noemde het op sporen van de verdachten een staaltje van goed werk van de Haarlemse politie. Via een van de linker handpalmen van een wacht moet worden, dat tussen werkgever en werknemer in de huidige economi sche omstandigheden wel meer en zwaar der botsingen zouden kunnen ontstaan. Hij hoopte, dat hierin het heil van de men sen de boventoon zal voeren. Voor het personeel voerde de heer H, Warmerdam het woord door middel van een bijzonder geestig rijm op het ver blijf van de heer Smidt van Gelder in Velsen. Met een hartelijk dankwoord voor het begrip, dat de directeur steeds toonde voor het personeel en het opsommen van verscheidene anekdoten was de staf ge zwaaid over de scheidende. Dit vulde ir. R. van den Ende aan door met enkele woorden en als tastbaar bewijs van er kentelijkheid van het gehele personeel een prachtige fauteuil aan te bieden, waarbij mevrouw Smidt van Gelder bloemen ont ving. Ir. M. J. Kleinjan van de Crown van Gelder PM 51 had ontdekt, dat in 1960 de plannen voor de geboorte van deze machine uit de verf kwamen, waarbij la ter de heer Smidt van Gelder dit kind heeft helpen meewiegen Weliswaar be schouwde ir. Kleinjan de „51" als een ondankbare tiener, maar zal toch de „oog appel" van de heer Smidt van Gelder blijven. Namens de gehele personeelsbe zetting van deze Crown van Gelder machine schonk hij een abonnement op „De Ritselaar" het lijfblad van de Crown- mensen en van de bedrijfsleiding voor het verrichte vele en moeilijke werk van Op 1 november 1966 zal de heer ir. R. Kruk, technisch adjunct-directeur opwek king bij het Provinciaal Electriciteitsbe- drijf van Noord-Holland, 40 jaar in dienst van de overheid werkzaam zjin. De heer Kruk werd op 28 januari 1903 te Amsterdam geboren Hij behaalde het HBS-diploma en het MTS-diploma in zijn geboortestad en ging vervolgens studeren aan de Technische Hogeschool te Delft. Op 22-jarige leeftijd slaagde hij met lof voor het ingenieursexamen werktuig bouwkunde. Ir. Kruk trad op 1 november 1926 in overheidsdienst, namelijk als assistent van prof. ir. Ter Linden aan de Techni sche Hogeschool. In die tijd behaalde hij zijn tweede ingenieursdiploma, namelijk dat voor elektrotechniek. In 1929 werd hij bij het PEN aangesteld in de rang van adjunct-ingenieur Hij doorliep verschil lende ragen tot hij in september 1941 als hoofdingenieur met de leiding der centra le te Velsen werd belast. Van de 40 jaren in overheidsdienst heeft ir. Kruk, die sedert 1953 de rang van technisch adjunct-directeur opwek king bekleedt, derhalve al ruim 25 jaar de leiding van het opwekbedrijf van het PEN. In de groei en de uitbouw van het centralebedrijf van het PEN heeft ir. Kruk een belangrijk aandeel gehad. De heer Kruk heeft voorts zitting in verscheidene landelijke commissies op elektrotechnisch gebeid en was daarenbo ven adviseur van de Rijkswaterstaat voor de elektrische installaties van de tunnels onder het Noordzeekanaal. Vrijdagavond is in het Verenigingsge bouw aan de Schans in Beverwijk door het Fries Toneelgezelschap Roel Nijboer uit Friesland een opvoering gegeven van het blijspel „Ja poes, nee poes" van Avery Hopwood. Het is een avond ge weest, waarin de lach niet uit de zaal was. Het stuk behandelt in hoofdzaak het le ven van twee gezinnen die veel op elkan der gelijken doch in werkelijkheid heel anders zijn. Is in het gezin Bargerbos de man rustig en de vrouw levenslustig, in het gezin Sybesma is het juist andersom. En het zijn juist de twee „drukken", die het niet zo lang kunnen uithouden. Dit leidt tot allerlei verwikkelingen, die ech ter toch nog tot een goed einde komen. De rollen zaten er goed in en er werd vlot spel ten tonele gebracht. De regie was in handen van Jan de Boer. Bij het hulppostkantoor aan het Cano- pusplein in IJmuiden is een post-cheuqe met een waarde van 195,45 ter inning aangeboden en uitbetaald. Met het geld heeft de persoon, die de cheque aanbood, deze ook weer teruggenomen, zonder dat dit aan de andere zijde van het loket werd bemerkt. De kantoorhouder verzoekt thans hem of haar, die de cheque meenam, dit waardevolle papier bij hem in te leveren. van de verdachten had zij het gezelschap weten op te sporen. terug was, kwam hij weer in de enghar- De raadsman van de magazijnbedien de schetste het gezin, waaruit de ver dachte kwam. Hij voerde aan dat hij in een streng christelijk milieu was opge voed. In militaire dienst in Suriname moest hij alles zelf opknappen. Toen hij terug was, kwam hij weer in de eng-har- tigheid van het milieu. Dit gaf aanlei ding tot conflicten, die hij niet kon ver werken. De raadsman meende dat de opzet van diefstal van de auto niet was bewezen en meende dat het hier om joyriding ging. Daarom vroeg hij op dit punt vrijspraak. De raadsvrouwe van de 20-jarige beton ijzervlechter schetste eveneens het milieu van haar cliënt en pleitte voor clementie. Hij zou zeer streng gereformeerd zijn op gevoed. De raadsman van de andere be tonijzervlechter meende dat hier even eens sprake was van joryriding. De rechtbank doet 10 november des ochtens om half tien uitspraak. de scheidende directeur een fraaie pick- upinstallatie. Voor de heer Smdt van Gelder was het moeilijk lijdend voorwerp te zijn, temeer wegens de ontketende actie, die voor hem tot een bijzondere dag was gemaakt. Met dankbaarheid gewaagde hij van de rede lijke verhoudingen en oplossingen met en van de kern, waarbij ook de „onofficiële" voor beide partners een nuttig effect had den. Voor de heer Heijnens noemde hij het nuttig zich te verdiepen in de goe de herinneringen, vertolkt in het rijm van de heer Warmerdam. Grote dank toonde hij voor de prachtige stoel, die lange ja ren aan Velsen zal herinneren. De overdracht van het commando aan ir. M J. E. M. Heijnens, thans de enige bedrijfsdirecteur geschiedde op symboli sche wijze door het overhandigen van de lopersleutel, waarmede alle deuren in de onderscheidende afdelingen geopend kunnen worden en de sleutel van de di rectiekamer, waarin vele gesprekken, af scheidswoorden aan personeelsleden en jubilea tot een stukje historie hebben ge leid. Ir. Heijnens toonde zich blij met de sleutels. Hij wees toen op de tijd van twee jaar, die samen is doorgebracht in openheid van samenwerking. Ook was hij dankbaar voor de wijze, waarop de heer Smidt van Gelder met de mensen is om gegaan. De heer Heijnens voelde zich trots de leiding te hebben overgenomen van een bedrijf, dat boeiend en fascinerend is, waarbij door gezamenlijke inspanning men in staat moet zijn er een goed be drijf van te maken. (Van onze medewerker voor bloembollencultuur) Het was reeds bekend, dat het bestuur van het Produktschap voor Siergewassen dinsdagmiddag in Den Haag zou beslui ten de teeltbeheersing voor de bloem kwekerij op te heffen. Wel is er nog eens nadrukkelijk op gewezen, dat men om bloemen te kunnen telen als bloem kweker erkend moet zijn. De Nederland se Vereniging „De Bloemisterij" is na melijk zeer bezorgd over de toename van de produktie van tulpebloemen in de bloembollenbedrijven. De handel in bloembollen is nu weer wat wijzer ge worden, want het bestuur besloot, nu de binnenlandse minimumprijzen zijn ver vallen, een overnameprijs voor onver kochte tulpebollen te stellen op 5 voor zift twaalf, 4 voor zift elf en 3 voor zift tien van alle tulpen. Over de wijze waarop het hiervoor benodigde geld zal worden geïncasseerd zal nader worden beslist. Het Produktschap voor Siergewassen, dat nu onder leiding staat van de waar nemende voorzitter, de heer H. Hylke- ma, had wat moeite met het marktonder zoek in Engeland, dat men twee seizoenen lang wil organiseren om de verkoop van bolbloemen via warenhuizen, supermar kets en zelfbedieningszaken te proberen. Het onderzoek van tiet afgelopen jaar was geen groots succes, maar leverde wel het positieve resultaat, dat men veel geleerd had. Het grootste bezwaar van de zijde van de bloemenproducenten is, dat er wat weinig kans op vervolg is. De Engelse groothandel brengt de produkten niet bij de afnemer. Het wordt wat bezwaarlijk voor de grote winkelbedrijven om de zo bederfelijke waren als bloemen zelf op de markt te gaan inkopen. Men was het met de opvatting eens, dat het PVS de mogelijkheden van de verkoop moet on derzoeken en dat dan daarna de praktijk gebruik zal moeten maken van de ver kregen gegevens. Om de verkoop te ver gemakkelijken zullen bedrijven, die door willen gaan, door het PVS ontworpen standaards kunnen verkrijgen, waarin de in met lucht gevulde plasticzakken verpak te bloemen ordelijk te koop kunnen wor den aangeboden. De gevraagde 78.200 krediet werden toegestaan. In Brussel zijn regeringsvertegenwoor digers druk doende met het ontwerpen van een regeling voor siergewassen in de EEG. Men zal zich niet uitsluitend be perken tot de bloembollen, zoals in het vorige ontwerp. In deze raamverordening zullen leemten zitten, die men door aan vullende verordeningen aan de hand van ontwikkelingen in de praktijk zal moeten In verband met de voorgenomen bouw van een aantal autoboxen en een be- drijfsgarage in een doodlopend zijstraatje van de Surinamestraat te Santpoort- Noord, is het gewenst dat dit zijstraatje van een naam wordt voorzien. Daar het straatje in het verlengde ligt van de Curagaostraat is het mogelijk, zonder deze straat te moeten overnum- meren, aan de onderhavige straat even eens de naam Curagostraat te verlenen. De motorhektrawler Goeree 9 is bij Terheijde aan de grond gelopen. Het schip ligt dicht bij het strand. Er is geen gevaar voor de bemanning. De motor reddingboot Bernard van Leer uit Sche- veningen is uitgevaren om polshoogte te nemen. completeren. Een dergelijke verordening zal echter ook een regeling van de kwa liteitseisen bevatten, waardoor de consu menten in de detailhandel geen minder waardig produkten zullen kopen. Men stelde zonder nadere discussie de kortingspercentages voor de opkoop van het surplus vast. Het blijft alleen vijf percent voor late tulpen. Veel moeilijker bleek het zich een beeld te vormen van de situatie in 1967 als de binnenlandse minimumprijzen zijn vervallen. Men heeft deze laten opvolgen door een zoge noemde overnameprijs. Deze is voor hyacinten en narcissen dezelfde als de minimumprijzen in 1966. Men stelt zich voor een bodem in de tulpenmarkt te leggen door overgeschoten tulpen over te nemen tegen de bovengenoemde prijzen. De heer Huibers was van mening, dat men zich meteen maar radicaal in de te verwachten situatie in de EEG moest be geven en de prijs nog een gulden moest verlagen. Hij kreeg slechts steun van de heer Hoogerland, die het oog eveneens gericht hield op de mogelijkheden na 1967. De voorzitter wees er met nadruk op, dat men dient te streven naar een geleidelijke aanpassing. Doet men dat niet dan zal men marktverstoringen kun nen veroorzaken. Men dient de uitvoer naar landen buiten de EEG niet in ge vaar te brengen door te grote verschil len te maken tussen de voor die gebie den geldende minimumexportprijzen en de Nederlandse overnameprijzen. De Katholieke Vereniging van Onder nemers in het Bloembollenbedrijf stelde voor de hiervoor benodigde gelden te ver krijgen door middel van een heffing op het door de teler aan de handelaar en broeier afgeleverde aantal bollen. Daar er niet voldoende tijd was geweest deze brief te bestuderen wordt dit punt tot de volgende vergadering aangehouden. Het systeem van de minimumexport prijzen voor landen buiten de EEG wordt ook al vereenvoudigd. Er waren hierte gen geen bezwaren. Er was een wat on logische sprong gemaakt met de prijzen van de krokussen, die volgens de advies commissie bijgoedprijzen 10 per 1000 hoger zouden moeten worden. De Ko ninklijke Algemene Vereniging protes teerde hiertegen en met succes. Bij de besprekingen in de werkgroep bloembollen van de Europese organisa ties in Brussel is de gedachte levend, dat men de verkoop van late tulpen onder zift tien aan particulieren zou moeten verbieden. Dit kan, omdat het bedrijfsle ven in de EEG nu toch de beschikking heeft over alle maten. Het leek het beste de mening van de organisaties hierover te vragen. Dat zou dan wel snel moeten gebeuren, aldus de vertegenwoordiger van de regering mr. Kanstein, omdat de re geringen binnenkort weer besprekingen hierover in Brussel zullen voeren. Aan de groentenveiling Kennemerland in Beverwijk heeft men deze week de schaarser wordende produkten belangrijk in prijs oplopen. Daartoe behoorde onder meer de spinazie, tomaten en bonen. Het zag er in het begin van de week naar uit dat ook de andijvie duurder zou worden, want er werd toen tot 30 cent per kilo voor betaald. Dat was maar voor één dag want later kwamen de prijzen weer niet hoger dan 16 cent per kilo. Spinazie raakt op, er werd tot 95 cent per kilo betaald Bloemkool trekt ook iets in prijs aan. Zo zag men nog kool tot 60 cent per stuk ver kopen. Sla kon men bij een bescheiden aan voer behoorlijk goed van de hand doen, er werd tussen de 8 en 22 cent per stuk voor betaald. De bospeen noteerde de ge hele week regelmatig tussen de 18 en 42 cent per bos, terwijl de waspeen van 12 tot 33 cent per kilo noteerde. De heer J. T. Rutte (Princestraat 2 te Velsen-Noord) heeft gistermiddag een rij dende zelfbedieningswinkel in gebruik ge nomen. Deze eerste rijdende winkel in de IJmond werd geopend door de heer A. P. van Doornik, directeur van de N VMelk- inrichting Velsen. Tijdens een druk bezochte receptie in het jeugdgebouw „De Meerpaal" prees de heer Van Doornik het initiatief van de heer Rutte. Spreker memoreerde, dat de melkslijters het tegenwoordig niet gemak kelijk hebben vanwege een dalende melk- omzet. Hij weet dat vooral aan de hoge bezorgkosten die ongeveer 11 cent per minuut bedragen. De heer Van Doornik hoopte, dat het publiek het zou weten te waarderen dat het voortaan behalve melk- produkten ook levensmiddelen bij de heer Rutte kan inslaan. Foto: een kijkje in het fraaie interieur van de nieuwe winkel, waar de huisvrouw een ruim assortiment vindt. Ondanks de nog vr\j grote aanvoeren is het de afgelopen week aan de bloemenvei ling ,,'t Centrum" in Beverwijk nog al duur geweest. Er werden prjjzen betaald die men de laatste weken niet gezien heeft. De bui tenchrysanten komen nog in grote partijen aan de markt, er gaat door het zachte na jaarsweer ook geen bloem verloren. Zag men vorige week al verschillende partijen boven een gulden per bos gaan. nu zag men geen party bloemen meer lager dan een gulden per bos verkopen. Soorten als Golden Glint, Red Bree en Bornholm kwamen rond 1,50 per bos. De hoogste notering was 1,95 per bos. De kaschrvsanten waren in sommige gevallen nog iets duurder en gingen tot drie gulden per bos. De geplozen chrysanten waarvan nu gro te partijen aangevoerd worden, waren iets gemakkelijker te verkopen, maar voor be paalde soorten werd toch tot goed dertig cent per stuk betaald. Anjers waren zeker honderd percent duurder dan in de voorgaande week. Vrij dag lagen de prijzen tussen de 23 en 37 cent per stuk voor de eerste soort; de twee de kwaliteit noteerde rond 15 cent per stuk. Er gaan grote partijen voor export weg. Rozen stijgen ook in prijs. Soorten als Ping Sensation, Super Star en dr. Verha- ge noteerden van 22 tot 62 cent per stuk. De Garet en Karol lagen tussen 8 en 18 cent per stuk. Fresia trok wel iets in prijs aan, maar men had toch een toer om tot een gulden per bosje te komen. Gerbera's Tomaten waren goed aan de prijs, de aanvoeren vielen voor de tijd van het jaar niet tegen, er ging nog veel voor export weg waarvoor tot ƒ1,30 per kilo werd be taald. De prei schommelde ge gehele week tussen de 14 en 28 cent per kilo, het andere erwtensoep-artikel, de selderij knol noteer de bij een matig aanbod van 8 tot 27 cent per stuk. Witlof ging behoorlijk in prijs naar bene den. Zag men lange tijd prijzen van royaal boven een gulden per kilo, vrijdag betaal de men van 65 tot 88 cent per kilo. Sprui ten komen iets meer aan de markt. Er werd van 40 cent tot 1.16 per kilo voor betaald. In de koolsector kwam niet veel verande ring in het prijsbeeld, de rode- en boeren kool kwamen tot nauwelijks twintig cent per kilo terwijl de groene kool niet verder dan 15 cent per kilo opleverde. Uien liepen in het laatst der week wat in prijs terug en noteerden van 20 tot 26 cent per kilo. Zowel de snijbonen als de laatste sperzie bonen kwamen royaal boven twee gulden per kilo, waarbij de snijbonen nog tot 2,70 per kilo kwamen voor zich lieten betalen. Winterpeen lag tussen de 9 en 17 cent per kilo. GENEVE (Reuter) De Wereldge zondheidsorganisatie heeft gewaar schuwd voor het groeiend gevaar dat de mensheid zich geplaatst ziet voor het uitbreken van pest-epidemieën, veroorzaakt door ratten. Het gevaar wordt vooral veroorzaakt door de snel le verstedelijking en achteloosheid. Vlooien op veldratten zijn overbren gers van de ziekte. Ze dragen de ziek te over op het toenemend aantal stads- ratten. Met het oog op dit groeiende gevaar zijn dertig geleerden uit zestien landen in Genève bijeengekomen om methoden te bespreken ter bestrijding van ratten en andere knaagdieren en de op deze dieren levende parasieten. Het aantal geregistreerde gevallen van pest is dit jaar tot dusver 3.293. Het aantal doden als gevolg van pest is 211. In 1965 waren de getallen res pectievelijk: 1.326 en 120. In beide ja ren is het grootste aantal pestgevalien en doden als gevolg daarvan in Viet nam voorgekomen. Naar schatting gaan elk jaar 33 mil joen ton graan en rijst in de wereld verloren door knaagdieren. In India bijvoorbeeld, komt vijfentwintig per cent van het verlies aan graan op re kening van knaagdieren. Op Cuba lijdt de suikerindustrie jaarlijks een verlies van zestien miljoen gulden, dat door ratten wordt veroorzaakt, aldus de we reldgezondheidsorganisatie. ADVERTENTIE GARAGE L. v. d. LEDEN Scheldestraat 13-17 DAG «n NACHT varieerden van 12 tot 42 cent per stuk. Dan waren er nog enige partijen goede irissen van de soort prof. Blauw, deze brachten maandag 3,60 per bos op, woensdag ƒ4,90 en vrijdag ƒ5,10. Tulpen zijn iedere marktdag aanwezig, de prijzen zijn niet zo hoog meer. Er werd van 12 tot 30 cent per stuk betaald. Er was nog een flinke partij asters waarvoor 55 cent per bos werd betaald Dan komt er veel eikeblad, dat grif weg van de hand werd gedaan. Potplanten kon men ook nu weer goed verkopen, vooral de witte potchrysanten, die met het oog op Allerheiligen zeer gevraagd waren. Er werd tot 2,50 per stuk voor betaald. Van 31 oktober tot 6 november a.s. zullen alom in ons land de collectebus sen rammelen ten behoeve van het gees telijk gehandicapte kind tijdens de na tionale inzameling 1966 van de Stich ting Federatie Soc. Pedagogische Zorg voor Zwakzinnigen. De overheid subsidieert voor c.a. 80 percent het geld dat voor het werk van de geestelijk gehandicapte mens nodig is; de ontbrekende 20 percent dient het particulier initiatief bijeen te brengen. Dat het hierbij niet gaat „om nog slechts een klein bedrag" maar om een even omvangrijke als onmisbare aan vulling van de beschikbare middelen, moge blijken uit de volgende feiten. De geestelijk gehandicapte bevol kingsgroep maakt minstens 25 percent uit van onze nationale samenleving. Van de ongeveer 250.00C kinderen, die jaar lijks worden geboren zijn er 8.000 ge handicapt, een beangstigend getal, dat nog stijgend is. Het is dan ook te be grijpen. dat voor het grote aantal gees telijk gehandicapten veel, zeer veel gel den nodig zijn voor medische, geestelij ke en maatschappelijke verzorging en verpleging, voor werk- en ontspannings mogelijkheden veelal in bescherm de omgeving kortom: voor begelei ding door het leven. Dagverblijven, internaten, gezinsver vangende tehuizen, observatiecentra, vakantieoorden, werkplaatsen, enz. enz. zijn objecten, waarin de zes landelijke organisaties, die in de Stichting Federa tie Soc. Pedagogische Zorg voor Zwak zinnigen zijn verenigd, in nauwe sa menwerking met overheidsinstanties reeds veel hebben bereikt. Mede dank zij radio, televisie en pers- publikaties wordt het grote probleem van de geestelijk gehandicapte tot voor een twintigtal jaren een „vergeten" mens opengelegd en voorgelegd aan ons allen, opdat wij ons bezinnen op onze rijkdom aan geestelijke gezond heid en op onze medeverantwoordelijk heid voor al die geestelijk „anderen". Moge voor deze collecte de bevolking hart en beurzen openen. De burgemeester van Velsen, mr. J. C. Biihrmann.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 4