RAMIREZ VASQUEZ ORGANISATOR IN MEXICO I Ook cultuur krijgt plaats bij Olympische Spelen T Ron Clarke raakte twee wereldrecords kwijt aan de Belg Gaston Roelants Telstar naar Feijenoord-kuip i a p: Ruud Geels mèt Kindvall groot gevaar voor Telstar KEIZER (NOG) NIET BIJ SELECTIE VOOR ORANJE DE OPSTELLINGEN f Flinke prijzen in de sporttoto Twaalf doden na honkbalduel EDO—AGOVV Van Bracht knap in het Heesetoernooi Henk Zon in hoofdbestuur van de KNVB Weer verlies voor Antilopen ZATERDAG 29 OKTOBER 1966 Gas- en waterfitters, warmte en air-conditioning Budget Kunst - N»*. - Dr. Vuylsteke overleden Basketbalcompetitie Ramirez Vasquez heeft voor een zeer groot gedeelte het moderne gezicht van Mexico bepaald en wanneer bezoekers van dit land vol bewondering spreken over de architectonische droombeelden die hier zijn gebouwd dan spreekt men in negen van de tien gevallen over het creatieve werk van Vasquez. Zo bouwde Vasquez ruim 35.000 scholen over geheel Mexico en soortgelijke schooltypen werden overgenomen door Bolivia, Columbia, Cuba, Ecuador, India, Indonesië, Italië, Philippijnen, Joegoslavië en vele andere landen. Verder is hij de schepper van het beroemde Aztekastadion, de ministeries van Sociale Zaken, Buitenlandse Zaken en diverse andere in stellingen van nationale betekenis. Ook is hij de schepper van een der mooiste musea ter wereld, het antropologisch museum van Mexico City, het museum voor moderne kunst enz. Uit zijn vele lidmaatschappen en onderscheidingen noem ik slechts het erelidmaatschap van het „American institute of architects" en ridder in de orde van de Kroon van Leopold II van België. (Van een speciale verslaggever) „De voor-Olympische Spelen die nu in Mexico City zijn gehouden hehben hun gebreken getoond, er ontbrak wel het een en ander aan de organisatie. Men moet echter voor ogen houden dat deze Spelen zyn georganiseerd door het Mexicaanse Olympische Comité. Van het organisatiecomité voor de Spelen van i968 heeft het M.O.C. alleen een subsidie ontvangen. Wij hopen echter dat het Mexicaanse Olympische Comité in de toekomst flexibeler zal zijn". Met deze woorden verontschuldig de Pedro Ramirez Vasquez, president van het organisatiecomité voor de Olympische Spelen van 1968 zich over de uitermate verwarrende en soms uitgesproken slechte organisatie van de voor-Olympische Spelen. Wij spra ken met hem in het gebouw van het organisatiecomité op de Plaza de Republica in het centrum van de stad. In het gebouw heerst grote bedrijvig heid door de komst van vele officials uit verscheidene landen die graag ge informeerd willen worden over de Spelen van 1968. Maar in het gebouw heerst veelal dezelfde verwarring als tijdens de voor-Olympische Spelen. Slechts zeer weinig personen spreken Engels of een andere taal. Ook Rami rez Vasquez niet, ondanks zijn grote Internationale loopbaan. De 47-jarige president van het organisatiecomité werd in Mexico City geboren en in dezelfde stad behaalde hij in 1943 zijn graad in de architectuur. Van 1945 tot 1959 gaf hij colleges in steden bouw aan de nationale school voor architecten aan de universiteit van Mexico. ADVERTENTIE Techn. Advies- en Installatie Mij. HEEMSTEDE Gelderlandlaan 18a - Tel. 83945 BEVERWIJK Zonnebloemlaan 8 .- Tel. 23899 aanleg, onderhoud en reparatie van centr. verw. alle loodgieterswerkzaamhéden luchtbehandeling. Ook de geringste storing verhelpen wij direct. Onze rijdende service wagens zijn direct ter plaatse. Voor particulier en bedrijf. Op de vraag waarom Mexico heeft aangeboden de Olympische Spelen te or ganiseren antwoordde Ramirez Vasquez dat hij de organisatie van de Spelen voor al ziet als een mogelijkheid de sportac tiviteiten onder de Mexicaanse jeugd te bevorderen. „Gedurende de laatste dertig jaar heeft Mexico een grote ontwikkeling doorgemaakt, niet alleen op educatief ge bied maar ook wat betreft de lichamelijke vorming en vrijetijdsbesteding. Met deze organisatie van de Spelen hoopt Mexico deel te nemen aan een internationale be vordering van broederschap en het is juist daarom dat naast de sport ook de cultuur een zeer belangrijke plaats zal innemen tijdens de Olympische Spelen in Mexico, aldus de president. Stellen de internationale sportorganisa ties en federaties nu meer eisen aan de sportaccommodaties van Mexico voor 1968 dan men in het begin had verwacht? Op deze vraag moet Vasquez absoluut ontkennend antwoorden. „We hebben al les vooruit geweten toen wij onze aan vraag voor de organisatie hebben inge diend bij het Internationaal Olympisch Comité. Vele Europese journalisten is opgeval len, dat Mexico zoveel en uitgebreide sportaccommodaties bezit, o.a. 95 inter nationale vijftig meter zwembaden, vele stadions met een capaciteit van 50.000 toe schouwers en meer. Staat deze grote hoe veelheid sportcomplexen nu niet in schril le tegenstelling met andere sociale voor zieningen. „Wij hebben vele sociale pro blemen en tekortkomingen", aldus een bedachtzaam antwoordende Vasquez, „maar wij proberen alles in gedeelten voor elkaar te krijgen. Toen wij besloten onze kinderen meer opvoeding te geven kwam daarbij ook het feit dat de spor tieve opvoeding een injectie nodig had. Zolang er nog niet voldoende huizen zijn bouwen we tegelijkertijd grotesportcom plexen waarmee we voor de kinderen het gebrek aan andere zaken compenseren Zo kunnen duizenden kinderen, die mis schien onder moeilijke omstandigheden leven plezier hebben in zwemmen, voet bal en andere sporten waarvoor ruim schoots voldoende accommodatie aanwe zig is. Hoeveel de Olympische Spelen Japan hebben gekost is niet precies bekend, maar bij benadering mag men dit schat ten tussen de 3.5 en 10 miljard dollar, een ongelofelijk bedrag. Alleen al de landonteigeningen ten behoeve van de spelen kostte de Japanners 280 miljoen dollar, de semi-permanente Olympische installaties 240 miljoen dollar en de toe gangswegen 470 miljoen dollar. Deze fan tastische bedragen hebben Mexico beslist niet aan het schrikken gemaakt. „Wi hebben hier in Mexico al een uitgespro- De cijfers van de sporttoto's no. 15 en 16 ren het afgelopen weekeinde zijn: Sporttoto 15: Aantal deelnemers 675.060, bruto inleg ƒ864.051, totaal prijzenbedrag ƒ310.136 Eerste prijs 156.824,80 4 meldingen bruto per kolom 39.206,20. Tweede prijs 85.540,80 44 meldingen bruto per kolom 1.944,-. Derde prijs 42.770,40 162 meldingen uitkering per kolom ca 262,50. Extra prijs 25.000,- 584 meldingen, per kolom ca. 50,-. Sporttoto 16: Aantal deelnemers 441.037, bruto inleg 505.707,60, totaal prijzenbedrag: 191.883 Eerste prijs 91.785,64 4 meldingen, bruto per kolom 22.946,20. Tweede prijs f 50.064,90 179 meldingen per kolom ca. 279,-. Derde prijs 25.032,45 487 meldingen per kolom ca. 50,-. Extra prijs: 25.000,- 93 meldingen, per kolom ca. 300,-. Gezien de ervaringen met de meldingen voor de extra prijzen, moet er rekening mee worden gehouden, dat een zeer groot aantal door de notaris foutief zal worden bevonden. ken toeristenland, zodat veel van de hotel accommodatie reeds gereed is. We ont vangen hier voornamelijk Amerikanen, dus ook het comfort voor de bezoeker zal op deze basis zijn afgesteld. Ons budget bedraagt 300 miljoen pesos (on geveer 100 miljoen gulden) maar daarbij is niet inbegrepen de bouw van hotels en accommodaties die Mexico voor zich zelf gebruikt en er normaal toch hadden moeten komen. Ramirez Vasquez vervolgt met te zeg gen: „Wij proberen niet de wereld voor de gek te houden door bijvoorbeeld de kosten van de ringwegen rond de stad op het Olympische budget te laten druk ken zodat dat er indrukwekkender uit zal zien. Ook het Olympische dorp beschou wen wij niet als Olympische kosten om dat deze huizen direct na de Spelen zul len worden verkocht als normale wonin gen. Door dergelijke cij'fers in de boek houding op te nemen zouden wij de we reld bedriegen. Het is juist onze bedoe ling de wereld te tonen hoe een werkelijk kostenbudget eruit kan zien. Bij ons spre ken we alleen over de werkelijke cijfers Kessler: eerst kijken en niet over allerlei bijkomstigheden of kosten die we direct na de Spelen weer terugkrijgen". Tot slot vertelde de president van het organisatiecomité dat hij tijdens de bij eenkomst van het uitvoerend comité van het Internationaal Olympisch Comité in Mexico de organisatie zal inlichten over de vorderingen van Mexico en er op zal aandringen dat vooral het culturele as pect van de Spelen de volle aandacht krijgt. Zo bestaat het plan, dat nog door het I.O.C. moet worden goedgekeurd, om bij alle invitaties aan de nationale Olym pische comités een verzoek toe te voegen een kunstwerk mee te nemen dat repre sentatief is voor het land en een stuk mo derne kunst. Tijdens een speciale ten toonstelling gedurende de Spelen zullen deze kunstvoorwerpen worden getoond aan de jeugd uit de gehele wereld. Ver dere plannen ten aanzien van de cul turele aspecten bevinden zich nog in een experimenteel stadium. De Belgische atleet Gaston Roelants heeft vrijdag in Leuven de Australiër Ron Clarke twee wereldrecords ontnomen. Roelants, in 1964 in Tokio Olympisch kampioen 3000 steeple chase, liep de 20 kilometer in 58 min. 6,2 sec. en was daar mee 1 min. 16,5 sneller dan Clarke op 27 oktober 1965. Behalve het 20 km-record vestigde Roelants ook een nieuw uurre cord met een afstand van 20,664 kilometer. Ron Clarke legde, eveneens op 27 ok tober van het vorig jaar 20,231 kilometer af. Roelants die bij zijn recordpoging werd gesteund door enkele duizenden toeschou wers, legde de eerste tien kilometer af in Donderdagavond zijn na afloop van honkbalwedstrijden in het stadion van Managua (Nicaragua), waarbij 25.000 toe schouwers aanwezig waren, vele mensen onder de voet gelopen bij gedrang aan de uitgangen. 12 Mensen kwamen om 't leven en 100 werden gewond. WWMMWWM Geels Geels p ufr £oen Telstar-shirt (Van onze sportredactie) De voetballiefhebbers uit Kennemerland kunnen zondag kiezen uit twee semi- profwedstrijden. EDO speelt thuis tegen het Apeldoomse AGOVV, dat uitspelend nooit tot grootse prestaties komt en RCH treedt in Heemstede tegen het nog onge slagen Heracles In het strijdperk. Waar schijnlijk zullen veel Haarlemmers maar vooral Velsenaren er echter de voorkeur aan geven met Telstar en Haarlem mee te reizen naar respectievelijk Rotterdam en Zaandam. Feijenoord en ZFC zijn de te genstanders deze week van Telstar en Haarlem. Vooral de uitwedstrijd tegen Feijenoord is voor de Velsenaren zeer aantrekkelijk. Zij kunnen deze gelegenheid aangrijpen de ex-Telstarcrack Geels weer eens in actie te zien. Vorig seizoen debuteerde de toen 17-jarige Geels in het eerste van Telstar tegen Feijenoord. Zijn optreden in die wedstrijd is de Rotterdammers kennelijk goed bijgebleven. In de transferperiode werd Ruud Geels bij de rood-witte keur- ploeg ingelijfd. Voorlopig, zo heette het, zou hij het tweede elftal van Feijenoord gaan versterken, want het Feijenoord- bestuur verklaarde er niets voor te voelen roofbouw te plegen op zo een jeugdig talent. Sindsdien is Geels dan ook een vaste keus geweest voor heteerste elftal van de Rotterdammers. Het spreekt vanzelf dat Feijenoord de wedstrijd van zondag met meer vertrou wen tegemoet ziet dan Telstar. De Rotter damse ploeg heeft meer kwaliteit dan het Bondscoach Georg Kessler heeft vijf tien spelers uitgenodigd voor het driedaag se trainingskamp dat voorafgaat aan de voetbalwedstrijd Nederland-Tsjecho-Slo- wakije, die zondag 6 november in Amster dam wordt gespeeld. De ADO-er Kees Aarts, die behoorde tot de oorspronkelijke groep, maakt geen deel uit van Kessler's nieuwe selectie, evenmin als Piet Keizer. De overige vijftien kandidaten voor het oranjeteam werden allen opnieuw uitgeno digd. Flinkevleugel is door een schorsing uitgeschakeld. „Ik wil afwachten wat Aarts in een com petitiewedstrijd doet", luidde het commen taar van de bondscoach, die benadrukte dat het beslist niet vast staat dat het Nederlands elftal uit de vijftien geselec teerden zal worden samengesteld. „Ik ga zelf zondag naar Go Ahead-Ajax, zei hij, „omdat ik onder meer Piet Keizer aan het werk wil zien. Mijn medewerkers zijn voorts aanwezig bij de eredivisiewedstrij den en de belangrijkste wedstrijden van de eerste divisie. Pas als ik zondagavond met hen gesproken heb zal ik beslissen of de groep nog wordt uitgebreid." Kessler zal de opstelling van het Neder, lands elftal volgende week donderdag in de middag na het centrale trainig bekend maken. Spelers en reserves blijven daar na tot op de dag van de wedstrijd in het KNVB-sportcentrum te Zeist. De vijftien uitgenodigde spelers zijn: Eddy Pieters Graafland, Cor Veldhoen, Rinus Israël, Coen Moulijn (allen Feijen oord), Tonny van Leeuwen (GVAV), Wim Suurbier, Bennie Muller, Klaas Nuninga, Johan Cruijff, Sjaak Swart, (allen Ajax), Miel Pijs, Daan Schrijvers, Willy van der Kuylen (allen PSV), Piet de Zoete (ADO) en Willy Dullens (Sittardia). team uit Velsen, Fransen is weer geheel hersteld van zijn blessure, die hij tegen DOS opliep, en kan nu weer opgesteld worden. Telstar heeft weliswaar tegen Go Ahead bewezen, verrassend uit de hoek te kunnen komen, maar in Rotterdam is een huzarenstukje zoals destijds in Deventer toch wel veel moeilijker uit te halen. Tel star, dat na een zeer zwakke competitie start aan een langzaam herstel werkt, is echter niet geheel moedeloos. De Velsena ren verschijnen, omdat Clement nog steeds geschorst is, in dezelfde opstelling als te gen Twente. Feijenoord komt met de volgende spelers in het veld: Eddy Pieters Graafland Romeijn, Israel, Kraav en Veldhoen Fransen en Jansen Geels, Kindvall, Bild en Moulijn. RCH dat vorige week het slachtoffer werd van een zich herstellend Volendam, krijgt deze week opnieuw een topploeg uit de eerste divisie te bestrijden. Hoewel Heracles als enige ploeg uit deze divisie nog niet verloren heeft is het toch verre van onkwetsbaar. Dat blijkt wel uit de acht gelijke spelen, die de Almeloërs in deze competitie hebben moeten toestaan. RCH zou de duidelijke nederlaag van ver leden week kunnen uitwissen door Hera cles zondag in Heemstede zijn eerste ne derlaag toe te brengen. De Heemstede naren zouden zichzelf door zo een resul taat ook een goede dienst bewijzen. Dat moet dan bereikt worden door dezelfde spelers als vorige week, want RCH heeft zijn opstelling niet gewijzigd Het team van Heracles ziet er als volgt uit: Steunen berg - Hinnen, Enthof, Pesman en Ver schut - Knoef en Kalsbeek - Stapper, Roordink, Morsink en Veneberg. Voor Haarlem heeft de wedstrijd tegen Hilversum een onprettige nasleep gehad. Linksback De Boer die in deze ontmoeting wegens het wegtrappen van de bal van scheidsrechter Regtop een waarschuwing kreeg, is daarvoor door de KNVB gestraft met een schorsing van twee wedstrijden. Voor de belangrijke ontmoeting tegen ZFC is hij daarom vervangen door Van Duffe len. Met een derde pleats en twee punten achterstand op de leider neemt Haarlem een rooskleurige positie op de ranglijst in. Om die te behouden moet echter van ZFC gewonnen worden en dat is geen eenvou dige opgave. De Zaandammers zijn thuis moeilijk te verslaan. Couperus c.s. achten wij echter in staat genoeg doelpunten te kunnen scoren om de volle buit binnen te halen. De opstelling van ZFC is: Plekker S. Brouwer, Koopman, J. Brouwer en T. Zwarthoed Smit en G. Zwarthoed V. d. Ban, Veerman, Wagendrever en Marijt. Telstar (uit tegen Feijenoord): Stuy - Bakker, André, Kort en Van Essen - Koopman en Van Egmond - Cleeren, Bond, Van Wijk en De Vries. RCH (thuis tegen Heracles): Van der Meeren - Croes, Van Wooning, Ko ning en Nanai - Fransz en Maslo - Hendriks, de Goede, Strijks en Meyer. EDO (thuis tegen AGOVV): Amama - Van der Zon, Diselköter, Witkamp en De Looze - Hup en Van der Put ten - Spiers, Bosdijk, Koene en Burke. HAARLEM (uit tegen ZFC): Paternot- te - Wen tink, Koster, Peters en Van Duffelen - Smit en Kruyer - Peijs, Hoeben, Couperus en Van Haaren. In Roterdam is dr. Vuylsteke zeer bekend bij de oudere voetbalgeneratie overleden. Hij werd 72 jaar. Dr. Vuyl steke speelde in Sparta (en beoefende het cricket enige tijd in Hermes DVS). Later was hij clubarts van Sparta en ringarts bij het boksen. EDO komt er elke week beter in. Vorige week behaalden de Haarlemmers in Hel mond een verrassende overwinning. Thuis tegen AGOVV, dat in de onderste regionen van de ranglijst vertoeft, heeft EDO weer een uitstekende kans op een overwinning Trainer Klijn heeft een kleine omzetting in zijn ploeg aangebracht waardoor Spiers en Hup van plaats wisselden. De rest van het elftal bleef ongewijzigd. De opstelling van AGOVV is: Wiegerink Van Houttem Evers, Schaaphok en Nijdeken Panman en Keijzer Van Galen Last, Smits, Meier en Presta. Over de gehele linie hebben de deelne mers aan het Gerrit Heese driebanden toernooi zich op de tweede dag hersteld, Duidelijke bewijzen daarvan zijn de schit terende overwinningen van Jan Doggen en Cees van Oosterhout in 47 beurten op res pectievelijk Van Oosterhout en Henny de Ruyter, maar ook Jan Sweering en de jonge Rini van Bracht kwamen wat hun gemiddelde betreft een stuk omhoog. Vooral Van Bracht zorgde in zijn partij en tegen De Ruyter en Doggen voor het nodige vuurwerk. Tegen De Ruyter had hij in elf beurten al 20 caramboles bij een, maar hij sneuvelde toch nog toen de ex-kampioen van Nederland aan de rem ging trekken. 1. De Ruyter 6 pnt. alg. gem. 0.973 2. Doggen 6 pnt. 0.863, 3. Sweering 6 pnt 0.796, 4 .Van Oosterhout 4 pnt. 0.815, Lorist 4 pnt. 0.669, 6. Van Bracht 2 pnt 0.753, 7. Van Braam 2 pnt. 0.553, 8. Hoog lander 2 pnt. 0.492. Gaston Roelants 29 minuten en 13 seconden De tweede tien kilometer had hij een tijd nodig van 28 min. 53,2 sec., hetgeen één seconde sneller was dan de tijd waarmee Emil Zatopek op 1 juni 1954 in Brussel een 10 kilometer-wereldrecord vestigde. Na af loop van de wedstrijd verklaarde Roelants dat de recordverbeteringen mede te dan ken zijn aan zijn recent verblijf in Mexi co, waar hij vorm en conditie heeft opge voerd. De na-oorlogse geschiedenis van beide records ziet er als volgt uit: 20 km.: 22 september 1949 - Viljo Heino (Finl.) 1 uur 2 min. 40 sec.; 15 september 1951 - Emil Zatopek (Tsj. SI.) 1 uur 1 min. 16 sec.; 29 september 1951 - Emil Zatopek (Tsj. SI.) 59 min. 51.8 sec.; 23 augustus 1963 - Bill Baillie (Nieuw Zeeland) 59 min. 28 6 sec.; 27 oktober 1965 - Ron Clarke (Austr.) 59 min. 22.7 sec.; 28 oktober 1966 - Gaston Roelant* (België) 58 min. 6.2 sec. één uur: 30 september 1945 - Viljo Heino 19 339 km.* 15 september 1951 - Emil Zatopek 19,558 km.; 29 september 1951 - Emil Zatopek 20,052 km.; 23 augustus 1963 - Bill Baillie 20,190 km.; 27 oktober 1965 - Ron Clarke 20,231 km.; 28 oktober 1966 - Gaston Roelants 20,664 km. (Van onze correspondent) Henk Zon, de voorzitter van Excelsior, is hoofdbestuurslid van de KNVB bewor- den. Hij kwam op de plaats van de heer W. Notten uit Maastricht, die is overle den. Henk Zon heeft zijn sporen in het werk van de KNVB al verdiend. Hij was in 1948 voorzitter van de onderzoekcommis sie van de afdeling Rotterdam van de KNVB en in 1952 werd hij lid van de bondsvergadering. Zijn belangrijkste werk zou hij pas gaan doen toen het betaald voetbal zijn intrede deed in Nederland. Zon maakte in 1954 deel uit van de zo genaamde „slaapkamer-conferentie" in Utrecht waar hij met de heren Kieboom, Coler, Martens en in tegenwoordigheid van de toenmalige bondsvoorzitter Hop- ster en van secretaris Brunt, tot de eer- ste-steenleggers behoorde van het semi- professionalisme. In 1958 ging Henk Zon deel uitmaken van het bestuur van de sectie betaald voetbal, waarvoor hij sinds dien bergen werk heeft verzet. Dit is on der te verdelen in vier opzienbarende rapporten: a. jeugdcompetitie betaald voetbal, b. rubricering van de transfer regeling, c. de zelfstandigheid van de sec ties, d. het nieuwe reglement van de sectie betaald voetbal. Hij is nu al weer druk doende om in besprekingen met het departement de sociale verzekeringsbank, de SER en de WCS de nieuwe sociale wetten, die volgend jaar in werking te- den, in overeenstemming te brengen met full- en semi-profcontracten van voetbal lers. „Geen gemakkelijk karweitje", zegt Zon. „Maar misschien krijgen we door de kabinetscrisis enig respijt". Excelsior heeft hij, behalve als actief speler sinds 1938 organisatorisch gediend. Hij is 23 jaar bestuurslid en 14 jaar voorzitter. „Ik heb dus m'n steentje wel bijgedragen", zegt Zon. „Voorlopig blijf ik onveranderd doorgaan doch mocht het me te veel worden dan weet ik wat ik moet kiezen, nu ook tot de het hoogste werk van de voetbalbond ben geroepen". Zon is 50 jaar. (Van onze basketbalmedewerker) De dames van Antilopen hebben het in de basketbalcompetitie ook tegen Sloter- meer niet tot winst kunnen brengen. Voor rust wisten de Haarlemse meisjes een achterstand van 7-12 weg te werken, 14- 14, om bij rust zelfs met 20-18 te leiden. In de tweede helft werd Slotermeer weer sterker en won via 25-32 met 33-53. De overige uitslagen zijn: Dames: HOC 3White Stars 3 8-22; Red TwinsSpetters 2 26-42. Heren: HOC 4Zandvoort 51-18; Akri- desSpetters 68-30; White StarsSchoten 25-65.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 9