Italië's sociaal-democraten en socialisten zijn verenigd Nenni: „Het belangrijkste vraagstuk is Vietnam' Aardbeving schudde corruptie omhoog Bondskanselier Erhard in Hessen uitgejouwd Op enTopCardin STOUTENBEEK J Vladimirovs gezin naar Engeland Mislukte opstand in Venezuela In India dreigt weer hongersnood Radio-activiteit neemt weinig toe Munitiedepots in Vietnam opgeblazen Grove fouten willens en wetens begaan Bonn speculeert over coalities VS kan Vietnam in zes dagen ontruimen Ver. Staten fabriceren regelbare ruimte-motor 3 MAANDAG 31 OKTOBER 1966 Rijzende zon Prinses Irene leidt Carlisten-vergadering Nenni (Van onze correspondent) BONN. Onzekerheid en verwar ring beheersen nog steeds het beeld in Bonn, na het uittreden afgelopen week van de liberale ministers uit de regeringscoalitie van de CDU/CSU en FDP. De minderheidsregering van kanselier Erhard leed al meteen zijn eerste nederlaag, toen de Bondsraad de vertegenwoordiging van de deelstaten afgelopen vrijdag de veelomstreden begroting afwees, die tot de breuk in de regering had ge leid en die, naar insiders veronder stellen, ook binnenkort tot de val van bondskanselier Erhard zelf zal leiden. r deze jeugdige mantel in Shetland mohair met kokette bever-kraag. De nieuwe redingote-lijn samen met de handsteek garnering op het voorpand geven deze mantel juist dat vleugje „PARIJS", waaraan onze kollektie zo rijk is. f235.- dames-mode met distinctie. Geruchten Chinees olksdagblad Afrikaanse organisaties vragen gratie voor dr. Soebandrio Terugkerende immigranten uit Australië Moderne sloppen Monsterachtig Deze drie Italiaanse socialistenlei ders kunnen breeduit lachen: de vereniging van de twee socialistische partijen in Italië is een feit gewor den. Van links naar rechts Francesco de Martino, Pietro Nenni, die voor zitter wordt van de nieuwe partij en Mario Tanassi, secretaris van de sociaal-democraten. (Telefoto). (Van onze correspondent) ROME. Zondagochtend waren wij in het Palazzo dello Sport in Rome getuige van een uiterst feestelijke plechtigheid, die tevens de grootste manifestatie was, ooit door een poli tieke partij >n Italië georganiseerd, bjj gelegenheid van de oprichting der Verenigde Italiaanse Socialistische Partij. Tot nog toe is het eigenlijk al tijd zo geweest, dat een socialistisch partijcongres een zaak was waarbij al tijd wel een of ander groepje zich af scheidde van de meerderheid. Zo'n scheuring kwam geregeld voor. Maar nu zien wij een hereniging, die te gelijk een vernieuwing is. Het gaat niet alleen om de hereniging tussen socialisten en sociaal-democraten, er zijn ook de talrijke kleinere groepjes, veelal even rijk aan ideeën als arm aan leden en middelen, die in de nieuwe geünieerde partij hun plaats hebben gevonden. Er waren in Rome ongeveer 15.000 men sen aanwezig. Niet alleen de gedelegeer den voor de beide partijcongressen, maar ook alle kamerleden en oud-kamerleden van de beide partijen, de vertegenwoordi gers van 33 buitenlandse sociaal-democra tische partijen, de burgemeesters en loco burgemeesters, de wethouders van auto- .19 nome gewesten en in provinciale raden, leiders van vakvereniging en vooral ook de bonte groep der sympathiserenden met het socialisme, die tot nu toe nog tot geen enkele partij behoorden en menen thans een politiek onderdak te hebben ge vonden. Het belangrijkste van de ochtend was de toespraak van Nenni, die voorzitter wordt van de nieuwe partij. De Martino en Tanassi zijn de beide secretarissen en een voorman van de meest linkse groep der socialisten, Brodolini, evenals een voor aanstaande figuur van de meest rechtse groep der sociaal democraten, Cariglia. worden vice-secretarissen. De belangrijkse redevoeringen van de laatste dag van het congres waren alle in de geest van Nenni. Ze kwamen hier op neer, dat men zeer zeker ernaar moet streven de Christen-Democraten wat ener gieker te maken in het ten uitvoer leg gen van het regeringsprogramma van centrum-links. Maar dat centrum-links in ieder geval nog jarenlang voor de boeg heeft en dat de samenwerking tussen so cialisten en christen-democraten nog lan ge tijd onvervangbaar zal blijken. Italië, zo zeiden verschillende sprekers, voelt be hoefte, aan regeringen die lange tijd aan het bewind zijn, zo enigszins mogelijk van de ene verkiezing tot de andere. (Van onze correspondent) LONDEN De Russische regering heeft het gezin van de Russische journa list Leonid Vladimirov, die in juni bij een bezoek aan Engeland „de vrijheid koos", toestemming gegeven zich bij hem te voegen. Dit besluit is een rechtstreekse en unieke reactie op het beroep dat Vladi mirov negen oktober in de Sunday Tele graph in een open brief op premier Kosy- gin heeft gedaan. Vladimirov, wiens werkelijke naam Finkelstein is, had zijn open brief be sloten met het uitspreken van de hoop dat Kosygin hen via de Sunday Tele graph zou antwoorden. Vrijdag arriveer de daar de heer Yevgeny Rogov van de Russische ambassade in Londen om de hoofdredacteur persoonlijk officieel van het besluit van de Russische regering in kennis te stellen. CARACAS (Reuter) De Venezolaan se Nationale Garde heeft zondag een mi litaire opstand tegen de regering van pre sident Raul Leoni neergeslagen. De lei der van de kortstondige rebellie, die in een opleidingsschool voor officieren in Ramo Verde, dertig kilometer van Cara cas, uitbrak, werd doodgeschoten. In een communiqué van het ministe rie van Defensie dat niets zegt over de aanleiding tot de opstand, wordt nog mee gedeeld dat de poging is mislukt doordat de rebellen geen steun kregen. NEW YORK (Reuter) Er zal mogelijk meer dan zeven miljoen ton graan nodig zijn om de bevolking van de Indische staten Bihar en Uttar Pradesj volgend jaar te vrijwaren voor hongersnood. Dit heeft de Indische minister, dr. Ram Soeb- hag Singh, op een bijeenkomst van de Congres-partij gezegd na een rondreis door Bihar. Minister Singh zei dat alleen de staat Bihar maandelijks 400.000 ton graan nodig heeft, hetgaan viermaal zo veel is als doir de regering wordt ge geven. Uttar Pradesj heeft 200.000 ton per maand nodig. De oogst is in deze staten voor een deel vernield door droogte en door over stromingen. NEW YORK (Reuter) Een rapport van de V.N. constateert dat de huidige radio-activiteit in de wereld, of zij nu door de natuur of door kunstmatige kernexplo sies is teweeggebracht, ongeveer op het zelfde peil blijft als twee jaar geleden. De kernexplosies van China in 1964, 1965 en 1966 hebben de radioactiviteit in de wereld niet belangrijk doen toenemen. Dit is wel het geval geweest met vorige kernexplosies, bedoeld worden kennelijk de Amerikaanse, Russische en Britse ont ploffingen voor de totstandkoming van het gedeeltelijke kernstopverdrag in 1963. Het rapport is voltooid vóór de jongste reeks Franse proeven in het gebied van de Stille Oceaan. SAIGON (AFP) Vrijdag zijn in Long Binh, vijftien kilometer ten noorden van Saigon, enkele munitieopslagplaatsen in de lucht gevlogen. Ze werden kort voor de ontploffing met mortieren in brand geschoten door de Vietcong. Dit is door een Amerikaanse woordvoerder meege deeld. Twee Amerikaanse soldaten zijn omgekomen. Twintig werden gewond. Tot in Saigon sprongen er ruiten. Zondagmorgen was de zaal in het Pa lazzo dello Sport versierd met rode ba nieren, waarop geschreven stond „Vrij heid, rechtvaardigheid, arbeid, vrede". Achter de tribune, waar het zeer talrij ke presidium meer dan honderd per sonen plaatsnam, zagen wij twee enor me rode rechthoeken met de emblemen der beide partijen: voor de socialisten, hamer, sikkel en boek, voor de sociaal democraten de rijzende zon boven de zee. Verder waren in de zaal duizenden ro de vlaggen. De secretaris van de sociaal-democra ten, Tanassi, legde vooral de nadruk op de mislukking van het communisme, zo wel op het economische als op het po- (Van onze correspondent) ROME. Op 19 juli werd éénvijlde deel van de Siciliaanse stad Agrigen- to door een aardverschuiving onbe woonbaar gemaakt. Van de 47.000 in woners zijn er nu ruim 10.000 dakloos. Wie de tóestand ter plaatse enigszins kent, twijfelde geen ogenblik of deze ramp was het gevolg van hoogst on voorzichtig bouwbeleid. Maar wat er bij het ingestelde onderzoek aan het licht is gekomen, overtreft verre de meest sombere verwachtingen. Agrigento is een oeroude stad. een Griekse stichting, die door de dichter Pindaros werd bezongen als „de mooi ste stad der stervelingen". Uit het roemrijk verleden is heel veel bewaard gebleven, onder andere een groep tem- MADRID (AFP) Ongeveer tweedui zend Carlisten hebben zich zondag verza meld bij het koninklijk paleis in Madrid waar zij leuzen riepen als „leve koning Xavier" en „weg met de onderdrukking". Zij werden door de politie verspreid toen zij in de richting van het bureau van de nationale veiligheidsdienst trokken. In de middag waren ongeveer 20.000 Carlisten in Cerro de los Angeles, veer tien kilometer van Madrid, bijeengekomen De bijeenkomst werd geleid door prinses Irene, echtgenote van prins Charles Hughes. litieke vlak. Uitbreiding van de produktie is uiterst belangrijk, zei hij, maar mag nooit een doel op zichzelf worden. Het uiteindelijke doel moet zijn, de mensen een meer menswaardig lot te bezorgen en te bevrijden van angst en van uitbui ting. Maar ook de welvaartsstaat en het neo-kapitalisme zijn geen oplossing. Het opvoeren van de consumptie blijkt de intellectuele en scheppende werkzaam heid van de mens nadelig te beïnvloe den. Het is verkeerd dat de mens zich steeds meer moet inspannen en zijn lichaamskrachten tot het uiterste moet ge bruiken alleen om op die manier steeds grotere hoeveelheid verbruiksgoederen te kunnen kopen. Hij prees Italië gelukkig, dat de beide socialistische partijen, ook al hebben zij elkaar vinnig bestreden, trouw zijn gebleven aan de socialistische ge dachte en tenslotte elkaar dus weer heb ben kunnen vinden. Het grote moment was wel de toespraak van de vereerde oude leider Pietro Nenni. Hij begon met te zeggen, dat de „con- strituente" niet een punt van aankomst is, maar een punt van vertrek. De „con- stituente" duurt voort tot het eerste par tijcongres, dat in 1968 zal worden gehou den, na de verkiezingen. In die tussentijd moeten de leden zelf de nieuwe partij stichten. Het doel van de Dartij is, een maat schappij te doen ontstaan, waarin de vrije ontwikkeling van ieder individu voorwaar de is tot de vrije ontwikkeling van allen. Sprekende over de buitenlandse politiek, zei Nenni, dat het belangrijkste vraagstuk op het ogenblik stellig Vietnam is. Dat kan men op twee verschillende manieren benaderen. Men kan protesteren en be schuldigen en men kan ook zoeken naar een oplossing door vergelijk. De Socia listische Internationale is die tweede weg ingeslagen. De eenheid van Europa wordt ten zeerste bemoeilijkt door De Gaulle en zijn aanhang en op dat terrein is er voor de nieuwe partij een ruim arbeidsveld. Viereneenhalf miljard is er tekort op de ze begroting voor het komende jaar en de vraag is hoe dit gat dient te worden ge vuld. De liberalen waren tegen belasting verhoging en traden af, toen de kanse lier niet wilde beloven dat belastingverho gingen te vermijden zouden zijn. De wa re oorzaak van de stap der liberalen is echter het algemeen onbehagen over het stuurloze beleid van kanselier Erhard, dat ver op de politieke ontwikkelingen in binnen- en buitenland is achtergebleven. Ondanks de regeringscrisis ging de kan selier het weekend toch op verkiezings tournee in de deelstaat Hessen, waar op zes november a.s. verkiezingen voor de ADVERTENTIE HAARLEM. HOUTPLEIN 10- BEVERWIJK. BREESTRAAT 6S-ALKMAAR. LANGESTRAAT 79 landdag worden gehouden. In dit door de sociaal-democraten geregeerd land, werd Erhard uitgejouwd en uitgefloten. Hij wist toen niet anders te reageren met een: „Ik zal op grond van de wet, bij welke ik mijn ambt aanvaardde, ook ver der mijn ambt en werk blijven voortzet ten." Steeds meer wordt er in Bonn op ge rekend, dat het einde van de kanselier komt, na het bekend worden van de uit slag van de verkiezingen voor de deel staat Beieren, die op 20 november plaats vinden. Hier rekent men op een flinke winst van de SPD, wellicht enige vooruit gang voor de liberalen en weinig specta culaire uitkomsten voor de C.S.U. van Franz Josef Strauss. Inmiddels circuleren er geruchten over mogelijke coalities tussen sociaal-demo craten en de christen-democraten en tus sen de sociaal-democraten en de liberalen. In dit stadium van de crisis is het ech ter nog te vroeg aan dergelijke geruch ten enige waarde te hechten. HONGKONG (Reuter). China heeft de Verenigde Staten gezegd dat het zijn troepen onmiddellijk en onvoorwaardelijk terug moet trekken „als een daad van on wrikbare eenvoudige gerechtigheid". Het orgaan van de Chinese Communistische Partij schrijft in een commentaar op de Manilla-conferentie: „Het hoeft geen zes maanden te duren om de troepen uit Zuid- Vietnam terug te trekken. Zes dagen zou den voldoende zijn". Volgens het blad zal het Vietnamese volk niet ingaan op de voorwaarden, zo als vastgesteld op de conferentie in Ma nilla, want dan zou het „de vruchten van zijn overwinning na meer dan twintig jaar bloedvergieten opgeven". DEN HAAG (ANP). In de V.S. wordt in opdracht van de NASA (Bureau voor Lucht- en Ruimtevaart) een nieuw type raketmotor ontwikkeld die maanden lang op non-actief in de ruimte kan hangen om opeens, na een enkel sein van de aarde, tot leven te komen. De motor kan worden stopgezet en ge bruikt worden voor allerlei manoeuvres in de ruimte. De RSVP (Restartable Solid Varaible Pulse) zoals de motor wordt aangeduid, gebruikt vaste brand stof, die mormaal in de luchtledige ruim te niet brandt. Een paar druppels van een zeer heftig reagerende fluorinever- binding brengen de motor echter direct volop tot leven. De hoeveelheid ontwik kelde stuwkracht wordt geregeld door meer of minder fluorine erop te druppe len. DAR-ES-SALAAM (Reuter) Vier Afrikaanse nationalistische organisaties waaronder het Pan-Afrikaanse Congres en het Zimbabwe Afrikaanse Nationale Ver bond van Rhodesië, hebben een beroep ge daan op president Soekamo het leven te sparen van dr. Soebandrio, de dinsdag ter dood veroordeelde voormalige minister van Buitenlandse Zaken van Indonesië. Het verzoek is vrijdag op de Indonesi sche ambassade in Dar-Es-Salaam afge geven. Het vonnis wordt onmenselijk ge noemd. De tenuitvoerlegging ervan zal het aanzien van Indonesië onder de vooruit strevende en vredelievende volken niet vergroten, aldus het verzoek. CANBERRA (Reuter) Gemiddeld gaat jaarlijks negen tot zestien percent van de naar Australië gekomen landver huizers terug naar het land van herkomst. Dat heeft de minister voor Immigratie zaken, Hubert Opperman, in Canberra verklaard. Van de immigranten uit Britse Gemenebestlanden blijft ruim 86 per cent, waarna de Duitsers, Nederlanders, Joegoslaviërs, Italianen en Grieken vol gen met resp 90,7, 92,2. 98,9, 98,6, en 98,7 percent. Van de vertrekkenden gaat drie kwart naar „huis" en de rest naar Nieuw- Zeeland, Canada of de V.S. pels, die de vergelijking kunnen door staan met die van Athene. Juist dat oude gedeelte van Agrigento is in de laatste tien jaren verworden tot een woud van torenhoge flatgebouwen, vijftien en meer woonlagen. Het gaat om bouwsels ontworpen door improviserende „aannemers", die op slecht terrein bouw den zonder voldoende funderingen, zonder rekening te houden met het grondwater of met de zeer slechte riolering van de stad. Tussen die afzichtelijke „moderne" flatgebouwen liet men, om toch maar elke vierkante meter grond te gebruiken, straatjes of juister sloppen over, die zelden meer dan vier meter breed zijn en vaak minder dan drie. Een huivering wekkende parodie op het toch aan zeer veel Sicilianen welbekende Amerika. Op 19 juli stortten de met het aller goedkoopste materiaal gebouwde „luxe flats" als kaartenhuizen ineen en ver dwenen in de afgrond. De minister van Openbare Werken, de socialist Mancini, die enkele dagen later ging kijken wat er was gebeurd, sprak in het parlement over „ongelooflijke, door en door misda dige feiten". Een commissie werd in het leven geroepen om een diepgaand onder zoek in te stellen. Geen wonder, dat de regeringscommissie op allerlei manieren werd tegengewerkt. In het Commissie-rapport het is 270 bladen dik en één lange aanklacht le zen wij: „In Agrigento hebben wij niet zonder verbijstering, een nieuwe, monster achtige wereld aangetroffen. en verder: „In Agrigento heeft men willens en we tens zeer grove fouten begaan, op admi nistratief en op technisch gebied. De ver antwoordelijken zijn zowel personen die een openbaar ambt bekleden als particu liere ondernemers. De schade aangericht door die gedragslijn, bestaande uit wel bewuste overtredingen, uit machtsmis bruik, uit intriges, uit willekeur, uit grenzeloze minachting voor alles wat een democratisch optreden dient te ken merken, is niet te becijferen. Een paar voorbeelden van de wijze, waarop men te werk ging. De ingenieur belast met het ontwer pen van het uitbreidingsplan der stad, bouwt als eerste een torenhoog gebouw op een plaats die hijzelf had aangeduid als „intact te bewaren landschap". Op een terrein, bestemd om te die nen als stadspark, zijn illegaal 27 wolken krabbers verrezen met tezamen 273.000 kubieke meter inhoud. Een of andere „aannemer" vroeg ver gunning een gebouw neer te zetten van drie verdiepingen hoog. Wat er ten slotte ontstond was een bouwsel van vijftien verdiepingen (met de fundamenten voor drie). Dat alles ging met verzoeken aan de ge meenteraad, aan de commissie van toe zicht, aan monumentenzorg in die archeo logisch belangrijke stad een macht op zichzelf). En die verzoeken werden inge willigd, weer ingetrokken, opnieuw inge willigd, al naar gelang de „vriendelijkhe den" die de aanvragers aan de verschil lende hoge heren bewezen. Betoging. Zaterdagavond hebben twee honderd mensen betoogd voor het Brit se consulaat-generaal in Barcelona. Zij riepen „Gibraltar Spaans" en „dood aan het Britse kolonialisme". Stenen vlogen door de ruiten van het gebouw. De politie heeft de betogers uiteenge dreven. Verzoek. De Episcopaalse bisschop Jame» Pike en de uitgever van het Ameri kaanse tijdschrift Ramparts, Edward Keating, hebben verklaard, dat zij een comité zullen vormen, dat aan presi dent Johnson moet vragen, „achterge houden" bewijsmateriaal met betrek king tot de moord op president Kenne dy, vrij te geven. Grondverschuiving. 24 mensen zijn om het leven gekomen en vijftien gewond door een grondverschuiving in Tjian- doer, in het gebied van Bandoeng. De aardverschuiving, die ook grote ver woestingen heeft aangericht aan ak kers en wegen, werd veroorzaakt door stortregens. Regen. De zware en langdurige regenval die zich in geheel Noord-Italië voor doet, heeft in Venetië een overstroming veroorzaakt die het San Marco-plein in een meer veranderde. Winkels en wo ningen zijn ondergelopen. Studenten. Tweehonderd Noordvietname- se jongelui zijn zaterdagavond in Oost- Berlijn aangekomen voor het volgen van een universitaire opleiding. Regelmatig. Een rechtbank in Texas heeft vastgesteld, dat er niets onregel matigs is in het huwelijk dat de 95- jarige miljonair Otis Birch enkele da gen geleden sloot met de 57-jarige ver pleegster Pearl Choate. Aftreden. De Ierse premier Sean Lemass zal tegen het einde van dit jaar om ge zondheidsredenen aftreden. Lemass werd in 1959 eerste-minister, als opvol ger van Eamon de Valera. Warschijn- lijk zal hij door zijn schoonzoon, de te genwoordige minister van Landbouw Charles Haughey, worden opgevolgd. Verbinding. De laatste rechtstreekse tele foonverbinding tussen Oost- en West- Berlijn is verbroken. Het was de ver binding tussen de brandweerbrigades van de twee stadsdelen, die 22 septem ber j.l. door Oost-Berlijn werd verbro ken. Bezoek. De Japanse minister van Bui tenlandse Zaken Sjiina is in Londen aangekomen, na bezoeken aan Thai land, Maleisië, Singapore en Indonesië. Hij zal met Britse ministers beraad slagen over zaken als de Vietnamese oorlog, communistisch China, ontwape ning, de toestand in Zuidoost-Azië en handelsvraagstukken.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 3