Kreeftenpark Scheveningen is uniek in ons land Weer inbraken in Velsen De Beurs Bervoets heeft strop aan zachte herfst Dividenden „Verschillen in loon worden steeds groter" DRIEKWART SHAG Speelgoed voor drie kindertehuizen In de vishal en op zee Autobanden gestolen „IJmuidens RoenT in Patronaatsgebouw Kotter vlotgetrokken Consumentenbond „onderzocht" de klassieke teddybeer Wereldluchtvaart draaide uitstekend Aflossingsplan obligaties De Olveh SCHEEPVAARTBERICHTEN Minder geld in werkruimte van banken Eerste steen voor Belgische vestiging van KNP Uitgifte van 25 min dollar „notes Gelijk resultaat bij Dikkers Kort economisch nieuws mm UIT DE ZAKENWERELD KEURIG MEISJE MAANDAG 31 OKTOBER 1966 4 NIEUWS Winsten stegen met 71/2 Tegen overvallen Interim ADVERTEERT IN DIT BLAD Gevraagd voor spoedige indiensttreding Zelfstandig kunnende werken. HOTEL ROYAL KENNEMERLAAN 93 (Van onze correspondent) DEN HAAG „Kreeftenpark Schevenin- fen" staat er op de deur 114 in de Scheveningse Koppestokstraat. Achter die deur houden de van oorsprong Zeeuw- te compagnons W. Aarnoudse en J. Twilt sinds kort maandelijks honderden kreeften in leven en welzijn om ze op bestelling van klasse-horecabedrijven in West-Nederland kersvers en goed „ver waterd" te kunnen leven. Binnen hoort men een'alles overstem mend geluid van voortdurend circulerend water. Zeven- tot tienduizend liter zeewa ter van de Doggersbank wordt constant zorgvuldig gefilterd, op temperatuur en zuurstofrijk gehouden. Maximaal 500 ki logram kreeft scharrelt met dichtgebon den scharen over de bodem van het bas sin. „Laatst hadden we er per ongeluk een met een open schaar tussen. Die heeft me onmiddellijk in mijn vinger gepakt," zegt de heer Aarnoudse, terwijl hij een vervaarlijk exemplaar van naar schatting anderhalve kilo laat zien. „De staart kan ook nog wel pijn doen, maar de bek is meestal dicht en niet gemakkelijk open te krijgen", wijst hij, achteloos met een vinger tussen wat ha rige kreeftdelen door porrend. De natuurlijke kreeftparken bakken in zout binnenwater hoofdzakelijk aan de Oosterschelde, worden in hun voortbe staan bedreigd door het Deltaplan. Het water daar wordt steeds zoeter en zo lang een kreeft niet kan worden veran derd in een zoetekauw, voelt hij zich het best in goed zout water, liefst met In de nacht van vrijdag op zaterdag heeft men zich door insluiping toegang verschaft tot een woning aan de Zwaan straat, waar in een benedenkamer een muurkast en een wandmeubel werden doorzocht. Ditzelfde geschiedde met enige, aan de kapstok hangende kledingstukken. Uit een portemonnee en enkele potjes werd in totaal een bedrag van honderd vijftig gulden vermist. Vervolgens werd in de nacht van zater dag op zondag ingebroken in de kleedka mer van het hoofdterrein van het sport park „Schoonenberg". Hier drong men binnen door eerst een glasruit te verbre ken, waarna het hierachter bevestigde gaas werd verwijderd. De indringers open den hierna een werkkast en met het hierin aanwezige gereedschap werden twee kas ten geopend, die door de masseur in ge bruik zijn genomen. Voor zover kon wor den nagegaan werd niets vermist, hoewel er in het aanwezige genees- en verband- materiaal een grote chaos werd aange richt. Tenslotte werden zondagmiddag tussen twaalf en twee uur tijdens de wedstrijden op het Waterlooterrein in de kleedkamers de kledingstukken van diverse spelers doorzocht, waarbij enkele geldbedragen werden meegenomen. Voor de politie zijn deze diefstallen aanleiding om er nog eens op te wijzen, dat het gewenst is bij het bezoeken van zwembaden of sportvelden niet meer geld mee te nemen, dan voor kleine uitgaven noodzakelijk is. De eerste Vara-speelgoedactie in Be verwijk heeft 649,80 opgebracht na een geanimeerde kienavond in het vereni gingsgebouw „De Schans". Het bedrag zal worden bestemd voor de kinderen in de drie geadopteerde kin dertehuizen: Sint Jozef in Hoek van Hol land, Zusters Blokland en Van Dijk in Den Haag en de kinderafdeling van het St. Elizabethziekenhuis in Amersfoort. Een gedeelte van het ingekochte speel goed is vanaf 1 november te zien in de etalage van het gebouw „Wijkerbaan" aan het Kennedyplein. In dit gebouw wordt op 5 november een tweede kien avond gehouden. Een beperkt aantal kaarten is nog verkrijgbaar bij: Van der Hoopstraat 43 en Amstelstraat 58 in Be verwijk. Aanvoer van maandag Door 91 vaartuigen werden maandag morgen in IJmuiden aangevoerd: 9800 kisten vis, 350 stijve kabeljauwen en 100 000 kilogram tong. Bij de aanvoer wa ren: 2280 kisteen schelvis, 620 wijting, 130 gul en kabeljauw. 480 torregul, 250 kool- vis, 730 haring, 950 kleine kisten haring, 660 makreel, 690 kleine kisten makreel, 160 haai, 1720 schol, 120 tarbot, 650 varia. Prijzen van maandag Per kilogram, in guldens: heilbot 7.40- 7,20 tarbot 4.70-4.50, grote tong 6.56-6.45, middel tong 6.05-5.89, kleinmiddel tong 3.48-3.26, tong een 3.47-3.22, tong twee 2.1 2.03. Per 125 kilogram: grote kabeljauw 140- 110, middel kabeljauw 130-106, grote kool- vis 98-90, grote witte koolvis 140, middel koolvis 100-90, grote leng 94-88. Per tien stuks: grote kabeljauw 140-106, middel kabeljauw 48-38. Per stuk: haai 122, kreeft 27-17. Per 50 kilogram: grote schelvis 54-50, middel schelvis 54-47, kleinmiddel schel vis 52-42, schelvis een en twee 47-32. gul een 26-15, gul twee 58-43, gul drie 45-50, koolvis een 36-32, koolvis twee 28-23, witte koolvis 44, grote en middel schol 61-56, kleinmiddel en schol een 57-44, schol twee 41-28, schol drie 23-17, schar 31-22, poon 17, haai 27-12, gestripte wijting 37-15, haring 36-14, makreel 41-14.40, tarbot 220- 110, griet 140, rode poon 76-40, ham 222- 156, hake twee 138, hake vier 22, schar- tong 45, kleine kreeft 45-30. Scheveningen Maandagmorgen werden te Schevenin gen aangevoerd: 5 kisten schelvis, 150 wijting, 70 gul en kabeljauw, 10 koolvis, 540 kleine kisten haring, 200 kleine kis ten makreel, 300 schol, 100 varia en 9000 kilogram tong. een temperatuur beneden de tien graden celsius. De Zeeuwse parkhouders moeten dus verhuizen of hun park kunstmatig maken: een kostbare installatie aan brengen om per schip aangevoerd zee water te kunnen gebruiken. Het park in Scheveningen is (nog) enig in Nederland. Binnenkort wordt er een vier meter hoog waterzuiveringstoren tje bijgebouwd, zodat het provisorische kiezelkistenfilter kan worden opgeborgen. De kreeften worden geïmporteerd uit Noorwegen en Engeland en komen droog en dorstig in kisten en dozen aan, niet geschikt voor onmiddellijke consumptie. Om waterverontreiniging tegen te gaan worden de kreeften niet gevoederd. Ze kunnen dus niet te lang in het park blij ven. De aankoop is dan ook zeer ge spreid. De dieren moeten voorzichtig wor den behandeld. Als een grote kreeft te ruw wordt opgepakt kunnen de in ver houding loodzware scharen afbreken. Ook valt wel eens een poot af. Dat ruimt men onmiddellijk op, alweer om iedere kans op infectie van het water te vermijden. Overigens, als u kreeft gaat eten: in een kolos van anderhalve kilo (25 jaar oud...) zit maar vier ons vlees en dan gaat het beest nog door voor een heel dikke dikkerd. VAN DE IJMOND „UNIEK" SHOWDE HAAR AUTOPARK Enige honderden hebben in het afgelo pen weekeinde een bezoek gebracht aan de autoshow van garage „Uniek" aan het Hilbersplein in Beverwijk, waar alle ty pen Volkswagen, die op de markt zijn te zien waren. Tot en met de modellen voor 1967. Bijzondere interesse toonde men vooral voor het zogenoemde „kever-mo del" met achter ingebouwd de stabilisatie stang en tevens met een grotere spoor breedte, welke V.W. dus dientengevolge een betere wegligging heeft gekregen. Voorts waren er de Karman Ghia, de „kever" met 1500 cc motor, de Formula Voort waren er de Karmann Ghia, de 1600 L, de 1600 A en de 1600 TL, alsme de de 1600 Variant in diverse uitvoerin gen. Ook de bestelwagens met kleinbus- sen en de pick-ups ontbraken niet. Als bijzonderheid mocht gelden, dat de VW- kever met 1500 cc motor als testauto voor adspirant kopers ter beschikking stond. Na een proefrit kon men zijn be oordeling kenbaar maken. De meest juis te uitspraak wordt gehonoreerd met een reis naar de fabrieken in Wolfsburg of met een bedrag van duizend gulden. Voor degenen, die nog geen nieuwe VW kunnen aanschaffen stond een uitgebreide collectie occasions ter bezichtiging opge steld. Op verzoek van de Alkmaarse politie heeft de recherche te Velsen een 29-jarige inwoner van Oud-Velsen aangehouden, die ervan wordt verdacht in Alkmaar enige autobanden te hebben gestolen. Hij is met twee in zijn bezit zijnde banden naar Alk maar overgebracht. De accordeonvereniging „IJmuidens Roem" geeft zaterdag 5 november een uit voering in het Patronaatsgebouw te IJmui den. Op deze avond zullen voorts optreden Sjakie Schram en „The Vendelly's. Na deze uitvoering volgt een bal bij Kraak aan het Marktplein. De kotter „Ora et Labora (OD 9), die donderdagavond laat nabij Terheijde aan de grond was gelopen, is zaterdag middag door twee botters vlot gesleept. Speelgoedbeesten kunnen de ge negenheid die zij ondervinden soms op uiterst kwaadaardige wijze beant woorden. Vooral als hun jeugdige be zit(s)ters onafscheidelijk van hen zijn en ze aan een poot overal naar toe slepen. De bevestigingen van lede maten en ogen begeven het dan vaak en vertonen scherpe punten, waaraan een kind zich gemakkelijk kan be zeren. In verband hiermee heeft de Consumentenbond een onderzoek in gesteld naar de constructie en de prijs van de klassieke teddybeer. De conclusie van de bond is dat wie een kind een beer van ongeveer 30 centimeter wil geven er dan goed aan zal doen ten minste drie rijksdaalders te besteden Onder die prijs is de kans groot dat ogen, kop of ledematen van de beer op gevaar lijke wijze zijn bevestigd, dat zijn vacht al gauw kaal wordt en dat hij een schoon maakbeurt niet overleeft. Al zijn de duur dere beren, wat veiligheid betreft, meest al wel te vertrouwen, ook dat gaat weer niet altijd op. Met name kwamen er een aantal voor met scherpe insteekogen. De vraag of het een lieve beer is laat de Con sumentenbond graag over aan de cadeau gevende oma's en tantes. MONTREAL (AP) Ondanks voortdu rend stijgende kosten zijn de exploitatie baten van de luchtvaartmaatschappijen der werd gestegen van 612 miljoen dollar in 1964 tot 890 miljoen dollar in het daar op volgende jaar. De exploitatiebaten zijn de baten vóór aftrek van belastingen en rentekosten. Dit is de kern van een verslag van Knut Hammarskjold, directeur-generaal van de IATA (International Air Transport Association) uitgebracht voor de 22ste jaarvergadering van de Vereniging in Stad Mexico. De totale ontvangensten van de aange sloten luchtvaartmaatschappijen zijn ge stegen van 8.112.000.000 dollar in 1964 tot 9.346.000.000 dollar in 1965. Dat is een toe neming van 15,2 pet. De exploitatiekosten bedroegen 8.456.000.000 dollar in 1965 te gen 7.500.000 dollar in 1964. Dat is een toe neming an 12,7 pet. Hierdoor bleef een exploitatiebate over van 890.000.000 dollar (9,5 pet. van de totale baten) over waar mee een exploitatiebate van 612.000.000 dollar of 7,5 pet. van de totale baten voor 1964 vergeleken kan worden. De directie van de Olveh van 1879 heeft een bedrag van ƒ400.000 nominaal 4 pet zekerheidsfondsobligaties aflosbaar gesteld. De raad van commissarissen heeft, voor de na deze aflossing nog uitstaande obli gaties, tot een bedrag van 4.454.575, een aflossingsplan vastgesteld. Volgens dit plan zullen, behoudens even tuele gehele of gedeeltelijke vervroegde aflossing, op 31 december van de jaren 1967 t.m. 1975 steeds obligaties tot een bedrag van 400.000 nominaal a pari wor den afgelost en op 31 december 1976 het restant, tot een bedrag van 454.575. Overeenkomstig de voor de obligaties gel dende voorwaarden geschiedde de aflos sing in volgorde van de op de stukken ver melde jaren van uitgifte (1957 t.m. 1962). Gedeeltelijke aflossing van de in een be paald jaar uitgegeven obligaties ge schiedt in volgorde der nummers, in elke serie evenredig met het in die serie nog uitstaande bedrag van dat jaar. Abida 29 v. Porta Cardon n. Buenos Aires. Aldabi 30 te Santos. Algorab 29 te Bremen. Almkerk 29 te Rotterdam. Amerskerk 29 rede Chittagong. Ammon 28 v. Rotterdam n. Hamburg Amstelland 29 v. Hamburg n. Amsterdam. Anco Spray 30 v. Rotterdam n. Houston. Averdijk 31 te Le Havre. Ba long 29 te Barcelona. Bat jan 30 te Calcutta. Bengkalis 31 te Vera Crux. Blitar 29 te Rotterdam. Caltex Madrid 1 te Balik Papan verw. Cinulia 29 te Rotterdam. 30 v. Rotterdam n. Teesport. Colytto 29 te Montreal. Dahomeykust pass. 31 Finisterre n. Dakar. Daphnis 30 te Port au Prince. Delft 29 v. Ponta Delgada n. Livorno. Dinteldijk 29 v. Rotterdam n. Cristobal. Echo 28 v. Buenos Aires n. Rotterdam. Eemhaven 30 v. San Juan n. Guanta. Eenhoorn 30 te Rotterdam. Eos 31 te Tripoli. Esso Den Haag 30 te Banias. Forest Hill 31 te Napier. Forest Town 29 v. Suez n. Mena al Ahmadl. Gaasterdijk 29 v. Rotterdam n. New York. Gaasterkerk 30 te Aqaba. Garoet 30 v. Antofagasta n. Valparaiso. Geeststar 31 te Barbados. Grebbedijk 29 te Savannah. Grotedijk 30 te Rotterdam. Hagno 30 te Rotterdam. Hathor 29 v. Curagao n. Santa Martha. Hilversum 31 te Charleston. Isis 29 v. Antwerpen n. St. Vincent. Jagersfontein 28 v. Rotterdam n. Bremen. Johannes Frans 30 v. St. Petersburg n. Aruba. Kalydon 29 v. Lagos n. Curagao. Kamperdijk 30 te Rotterdam. Karachi 30 te Hsinkang. Keizerswaard 29 v. Miri n. Singapore. Kelletia 29 rede Liverpool. Kloosterdijk 31 te New Orleans. Koratia 29 v. Thameshaven n. Stanlow. Korendijk 29 te Antwerpen. Kossmatella verm. 1 v. Auckland n. Lyttelton. Lelykerk 30 ten anker nabij Mena al Fahal. Madison Lloyd 31 te Rotterdam. Main Lloyd 29 v. Hongkong n. Manilla. Marathon 28 v. Mobile n. Port Arthur. Marne Lloyd 29 v. New York n. Cristobal. Maron 29 v. New York n. Aruba. Memnon 30 te La Guaira. Merwe Lloyd 29 te Djibouti. Minos 29 v. Rotterdam n. Lissabon. Mississippi Lloyd 1 te Muscat verw. Montferland 28 v. Rotterdam n. Charleston. Neder Elbe 31 te Curagao. Nijkerk 29 v. Antwerpen n. Amsterdam. Ondina 30 te Banias. Osiris 30 v. Barbados n. Charleston. Ossendrecht 30 te Chicago. Parthenon 29 te Port of Spain. Peperkust 29 te Le Havre. Pericles 29 v. Hamburg n. Bremerhaven. Poeldijk 30 v. Rotterdam n. Bremen. Prins Frederik Willem 28 v. Hamilton n. Montreal. Prins Willem-2 30 te Cleveland. Randfontein 29 v. Durban n. East London. Rempang 30 te Bremen. Rondo 29 v. Aqaba n. Suez. Rotte 29 v. Port of Spain n. Paramaribo. Sanana 28 v. Singpore n. Calcutta. Sarpedon 31 te Punt Arenas. Schelde Lloyd 30 te Rotterdam. Schiekerk 29 v. Hamburg n. Bremerhaven. Seine Lloyd 29 te Rotterdam. Senegalkust 29 te Victoria Skadi 29 v. Saloniki n. Salerno. Slamat 28 te Rotterdam. Solon 30 te Baltimore. Stad Vlaardingen 30 te Tampa. Statendam 29 v. Sydney n. Wellington. Steen wijk 30 te Durban. Steven 29 v. Lattakia n. Bourgas. Straat Cook 30 te Brisbane. Straat Franklin 29 rede Lagos Straat Frazer 30 te Yokkaichi. Straat Fushimi 28 v. Rio de Janeiro n. San Salvador. Straat Lombok 30 te Penang. Tamara 29 v. Wilhelmshaven n. Mena al Ahmadi. Tegelberg 29 v. Tamatave n. Mauritius. Theano 29 v. Rotterdam n. Dublin. Tjibodas 30 te Mombasa. Tjitlelengka 30 te Port Elizabeth. Westertoren 30 te Singapore Wieldrecht 29 te Calcutta. Willemstad 30 te Santo Domingo. Wonosari 30 te Portland. Zonnekerk 30 te Antwerpen. SLEEPVAART Cycloop, 30 oktober werkzaam te Marsa el Brega, Libye. Friesland, 27 oktober aangekomen te Aden met „Mare Nostrum". Gelderland, 24 oktober vertrokken van Cobh, Ierland. Groningen. 26 oktober vertrokken van Thuy Hoa. Hector. 27 oktober aangekomen te IJmuiden van Oostmahorn met zuiger. Jacob van Heemskerck, 6 oktober vertrokken van Mountsbay, nabij Landsend Noord-Holland, sinds 19 oktober bezig met ber ging Panamese „Hernan Cortes" op Alacran Reef. Utrecht, 24 oktober vertrokken van Brest. Willem Barendsz, 28 oktober 20 mijl zuid Beachy Head, onderweg met baggermolen en 2 bakken van Vlaardingen naar Rio de Janeiro. VOORBEURS VAN HEDEN lste tijdv. 2de tijdv A.K.U. Hoogovens Kon. Olie Philips 83.50-83.70 83.30 Unilever 78 gl K.L.M. 344-347 Minder geld in de werkruimte van ban ken is één van de maatregelen tegen bankovervallen, waarover men het in de kringen van het bankwezen eens is ge worden. Dat dit voor sommige cliënten tot langere wachttijden kan leiden, ziet men in, maar men hoopt, dat de cliënten begrip zullen tonen. De maatregelen zijn aanbevolen door de „werkgroep beveiliging" van de Neder landse Bankiersvereniging. Vandaag is be kendgemaakt, dat de aanbevelingen door de vereniging zijn aanvaard en dat met de uitvoering van een aantal voorstellen ter beveiliging tegen bankovervallen reeds een begin is gemaakt. Het rapport is ge baseerd op een grondige bestudering van de technieken van roofovervallen in bin nen- en buitenland. Bij haar aanbevelingen is de werkgroep ervan uitgegaan dat de beroepsmisdadi ger, alvorens hij tot actie overgaat, de mogelijkheden die hij heeft terdege on derzoekt. Hij zal zelfs bereid zijn een ze ker risico te nemen dat hij betrapt wordt. Dit risico zal dan echter wel in een juis te verhouding moeten staan tot de groot te van de buit, die hij verwacht te kun nen maken. De werkgroep heeft de in druk dat het afgelopen jaar enkele in Nederland gepleegde overvallen werden uitgevoerd door international benden, die blijkbaar van mening zijn dat hun risi co's in Nederland minder groot waren dan in streken waar zij gewoonlijk ope reerden. Van een snelle arrestatie, zo meent de werkgroep, zal een grote pre ventieve werking uitgaan en van Neder land voor internationale benden een min der gewenst werkterrein maken. Zaterdagmorgen heeft de Belgische mi nister van Verkeerswezen, de heer A. Bertrand, de eerste steen gelegd van de nieuwe fabriek van de Koninklijke Ne derlandse Papierfabriek te Lanaken in België. Deze plaats is gelegen even over de grens nabij Maastricht, waar de hoofd zetel van de Koninklijke Nederlandse Pa pierfabriek is gevestigd. Minister Ber trand betoogde in zijn redevoering dat de vestiging van deze produktie-afdeling, die een investering van circa 65 miljoen gul den vergt, een concrete uitdrukking is van de wil tot samenwerking in de Benelux- gemeenschap. Het bestuur van de Kon. Ned. Papier fabriek wil in de statuten van de n.v. de mogelijkheid openen voor de uitgifte van cf-stukken en de uitkering van interimdi vidend, zo blijkt uit een voorstel tot sta tutenwijziging dat op 16 november in een buitengewone algemene vergadering aan de orde zal komen. Daarnaast wordt voorgesteld in de statuten een leeftijds grens voor directeuren van 65 en een voor commissarissen en leden van de raad van bestuur van 70 jaar op te nemen. Het maatschappelijk kapitaal wordt ver dubbeld tot 120 miljoen. 77 De 2e week is de uitgifte te verwachten van 25.000.000 vijfjarige „notes" ten las te van Hercules International Finance Corp, een dochtermaatschappij van Her cules Incorporated, welke laatste de „no tes" onvoorwaardelijk garandeert. Ingezetenen of onderdanen van de Ver enigde Staten mogen op deze lening niet inschrijven. Hercules is een belangrijk internationaal chemisch concern, dat zich onder meer bezig houdt met de vervaar diging van plastics en petrochemische pro- dukten. De rentevoet en de emissiekoers zullen zoals gebruikelijk met deze Amerikaanse leningen, eerst kort vóór de uitgifte wor den vastgesteld. Een Nederlands prospec tus zal niet worden uitgegeven en even min zullen de „notes" ter beurze van Amsterdam worden genoteerd. Het uitzonderlik zachte najaar werkt niet gunstig op de omzet van de kleding magazijnen. De consument komt er min der toe om regenjassen of winterkleding te kopen. Dit werd gisteren duidelijk op de aandeelhoudersvergadering van N.V. Gebr. Bervoets' Kleedingbedrijven te Rot terdam. „Het seizoen zit niet mee", aldus een iets somber geluid van de kant van de directie. Het is daarom moeilijk om over de gang van zaken in het lopende boek jaar 1966-1967 iets te zegen. Wij ver wachten echter het volgend jaar weer tot een bevredigend resultaat te komen", zo zei de president-commissaris m. J. P. Ber voets. De directie van G. Dikkers en Co N.V. deelt mee dat door een gunstiger samen stelling van de omzet, die tevens enigs zins hoger was, de resultaten over de eer ste 8 maanden van dit jaar ongeveer ge lijk waren aan die van de overeenkomsti ge periode van het vorige jaar. De stijging van lonen en kosten, die zich in 1966 onveranderd heeft voortgezet, blijft er evenwel de oorzaak van dat, niet tegenstaande de genomen efficiencymaat regelen, de zo noodzakelijke rentabiliteits- verbetering niet kon worden bereikt. De directie van de N.V. Gebr. D. Schuitema deelt mee dat de tot nu toe over het lopende boekjaar bereikte om zetten aanleiding geven tot de verwach ting, dat, indien de omstandigheden zich niet wijzigen, een uitkering van een on veranderd dividend van 8 percent kan worden voorgesteld. Nationaal Grondbezit n.v. zal over het boekjaar 1966 een onveranderd interim dividend uitkeren van 1314 pet over het door aandeelhouders verplicht op hun aan delen gestort bedrag, per 31 december 1965 uit de winst verhoogd van 275 tot 300. In de 16 november te houden algemene vergadering, zal door Nationaal Grondbe zit aan aandeelhouders een statutenwij ziging ter goedkeuring worden voorge legd. Het belangrijkste punt is: de ver deling van de overwinst. Volgens de voor gestelde nieuwe tekst komt tien pet. (onv.) van de overwinst aan het reserve fonds A.: aan de raad van toezicht 6)4 (7)4) en aan de raad van bestuur (12)4) als deze uit twee leden bestaat en 12 (15 pet) indien deze uit drie leden of meer bestaat. Zodra en zolang het reserve fonds a 75 (50) pet van het geplaatste maatschappelijk kapitaal bedraagt, wordt daaraan uit de overwinst niets meer toegevoegd. Belegging van hef Levensverzekeringbedrijf in het bedrijfsleven Uk ich!jf|e stalt 2% van de Totale beleggingen voor (1965: geraamd) De beleggingen van de levensverzeke ringmaatschappijen zijn in de eerste zes maanden van 1966 met een half miljard gulden toegenomen. Zij bereikten een to taal van 13,5 miljard per 30 juni. De financiering van het bedrijfsleven is in de afgelopen jaren een steeds belang rijker plaats gaan innemen. Handel, scheepvaart en industrie hebben na 1945 op ruime schaal geput uit de middelen, die de bevolking via het levensverzeke ringbedrijf bijeenbrengst. Deze financie ring is sinds 1945 gestegen van f 89,6 mil joen of 4 pet van alle beleggingen van het levensverzekeringbedrijftot naar schat ting thans 4 miljard of 30 pet. Leningen aan de overheid, het bedrijfs leven en aan instellingen en particulieren vormen samen de hoofdmoot van de be leggingen, te weten f 10,4 miljard Qf 77 pet. van het totaal. De overige beleggings objecten, zoals onroerend goed en effec ten, hebben een ondergeschikte plaats. De loonverschillen in absolute geldbe dragen tussen de laagst- en de hoogstbe- taalden worden steeds groter zei de voor zitter van de Algemene Nederlandse Agrarische Bedrijfsbond, de heer S. van der Ploeg, zaterdag tijdens de najaars vergadering van de vakgroep landbouw van zijn organisatie. Weliswaar is de ach terstand in percenten sinds 1962 elk jaar met 1 percent teruggelopen tot 20 percent in 1965, maar als het inhalen van de ach terstand in dit tempo doorgaat hebben wij pas in 1987 het peil van de industrie arbeider bereikt, aldus de heer Van der Ploeg. Het hoofdbestuur van de A.N.A.B. wenst daarop niet te wachten. De heer Van der Ploeg betoogde voorts, dat onder de arbeiders een steeds grotere aandrang ontstaat om loonsverhogingen voortaan niet in percenten maar in cen ten en nog liever in guldens en rijksdaal ders te geven. De ervaring van de laat ste tien jaar heeft immers geleerd dat de laagste lonen langzamer stijgen dan de hoogste. De heer Van der Ploeg pleitte voorts voor een minder emotionele bena dering van het probleem van het spaar loon. Hij is het met de tegenstanders eens dat dit in feite een systeem van ge dwongen sparen is, maar beseft dient te worden dat op deze wijze wellicht snel ler de bestaande achterstand kan worden ingehaald. B. en W. van Rotterdam hebben de raad voor gesteld het binnenhavengeld te verhogen en de brug- en sluisgelden af te schaffen. De tariefs verhoging betekent voor de gemeente een toe neming van de inkomsten met 1,75 miljoen, dat wil zeggen 2 miljoen meer uit binnen havengeld en 250.000 gulden minder door het afschaffen van het brug- en sluisgeld. Met ingang van 15 oktober is het chemisch reinigingsbedrijf van Hoyer N.V. in Groningen overgenomen door het Palthe-concem. Het Hoyer-bedrijf bestaat uit een fabriek en 16 win kels in de stad Groningen en omgeving. De algemene vergaderingen van de Alge- meene Friesche Levensverzekering-Maatschappij en van de Groot-Noordhollandsche van 1845 hebben wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd met ingang van 1 januari 1967 eervol ontslag verleend aan de directeuren mr. W. J. Oosterhoff en prof. dr. L. J. Smid. Dezelfde vergaderingen hebben met ingang van 1 januari 1967 tot directeuren benoemd mr. C. Colenbrander en mr. T. M. Halbertsma, thans adjunct-directeuren. De heer H. F. van den Hoven, zal worden opgenomen in de centrale directie van Unilever, verantwoordelijk voor het internationale beleid op het gebied van produktie en marketing van margarine, spijsoliën en vetten. Tot zijn opvol ger in de directie van Van den Bergh en Jur- gens is benoemd mr. E. J. Verloop tot dusver voorzitter van de directie van Van den Bergh SPA Italië. De produktie over augustus van Productora Agricola Tropical Ecuatoriana SA (PATE) ln Ecuador, onder directie van H. G. Th. Crone N.V. heeft 24.173 trosssen bananen bedragen (over juli 1966 29.573 trossen), tegen 25.772 trossen ln augustus 1965. De produktie over de periode januari/augustus 1966 bedroeg 198.255 trossen, tegen 135.970 trossen in 1965. tüssen zwaar dat is JUDO

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 4