Zestig jaar r.-k. sociale arbeid in noordelijk stadsdeel Velsen Verenigingsnieuws uit de IJmond Maquette van Deltaplan voor Expo 1967 Politiek Jongeren Contact Velsen discussieerde over relatie kiezer - gekozene MO 0 Velser operakoor „Bel Canto" vierde tienjarig bestaan met „Cavalleria Rusticana" 'n ster matras de ruijter Zaterdag 5 nov. receptie in „Meerpaal" Hoofdverificateur voor douanepost IJmuiden bracht 4500 op Geslaagde rit van KMAC Beverwijk Jubilarissen bij Hoogovens „IJmond en O." exposeert in Heemskerk Door Spanjaard mishandeld Twee inbraken te Beverwijk Havenberichten MAANDAG 31 OKTOBER 1966 5 A rbeidersbeweging In IJmuiden verkrijgbaar bij woninginrichting MARKTPLEIN 30 Velsen-IJ muiden Beverwijk Pioniers Record belangstelling in Velsens stadhuis „Noord-Holland" bezig met berging van „Herman Cortes" „Friesland" in Aden met „Mare Nostrum" P. Zwaanswijk „St. Willibrordus" als nationale bond zou ker zal wegens zijn gezondheidstoestand WOrden opgericht. De strijd voor erken De tijd gaat snel voorbij en dit zullen i de drie nog in leven zijnde oprichters van de afdeling Velsen-Noord van de Ne derlandse katholieke bond van werkne mers in industriële bedrijven „St. Willi brordus" zich realiseren nu de afdeling I haar zestigjarig bestaan gaat vieren: de heren J. Mooy en A. W. Bakker vieren het zestigjarig feest mee; de heer Bak- niet persoonlijk het feest kunnen bijwo nen. Het is voor velen moeilijk te beseften wat het betekende zestig jaar geleden een fabrieksarbeidersbond op te richten en mensen aan te trekken die moed had den om zich te organiseren in een vak vereniging, die voor de arbeidende bevol king meer en betere sociale voorstond. gevoelens gadegeslagen. In Velsen-Noord was „St. Willibrordus" in velerlei opzicht actief; een lekenapostolaat, dat een zegen was voor de parochie van St. Jozef. De levensomstandigheden in deze jaren werden veel beter, waartoe ook de mannen van Velsen-Noord het hunne bijdroegen. De „zondagsrust", die lange jaren bij de papierfabriek van Van Gelder behouden bleef, kon door de sterke drang der tijden ning van de vakorganisaties door de I worden beh°uden werkgevers moest nog in volle hevigheid Doch wel wert ^mkt, d,rt ni«lange gestie» worden De epoorweüsfking van «jrfjrhmdeta, J') d,t bedr. I. van 1903 laV'ten kanzien van de sociak waar n0Ê steeds het g™otste aantal van van tauö tag ten aanzien van ae sociaie i_j__ ...„„vtriricr o^r. hphmr. actie nog vers in het geheugen en de Stichting van de Arbeid was toen nog een droom. Er werden acties gevoerd voor een tien- urige werkdag en een wereldoorlog, ge- verzorging volgd dooreen golf van revoluties, moest plaatsvinden alvorens de achturige ar beidsdag kon worden veroverd. De socia le wetgeving moest nog worden uitge bouwd, het kiesrecht was gebonden aan bepaalde factoren van geschiktheid en maatschappelijke welstand en het zou NKV), NVV en CNV hun intrede in de nog jaren duren, na vele acties van werk- geschiedenis nog doen en het zou nog zes nemerszijde, om het algemeen kiesrecht "aay^ jaren duren voordat de voorganger van voor mannen en vrouwen te verkrijgen. Op het terrein van de arbeidersbewe ging moesten in 1905 KAB' (thans de leden een werkkring heeft, een behoor lijk pensioen en een voorziening voor we duwen en wezen tot stand kwamen. De structuurwijziging heeft wel de groot ste invloed op de afdelingen gehad in de laatste jaren. Het strijdbare gedeelte is thans verlegd van de afdelingsbesturen naar de actiegroepen en districten. Het afdelingsbestuur bestaat nu uit de heren M. J. Vergouw, voorzitter; A. Zo mer, secretaris; N. J. Ruiter, penning meester; N. Verduin, tweede voorzitter en J. T. Vink, A. G. Clazing en J. H. Smole- commissarissen. Naast hun be- ADVERTENTIE stuursfuncties hebben de heren Vergouw, De verschrikkelijke 'crisis'van* de'Afaren I Zomer' Vink. Verduin en Smolenaars in dertig werd evenzeer een str^ toor so- de afdeling <*>k in de «Wegroepen, ciale rechtvaardigheid. I n De papierfabriek van Van Gelder Zonen t\6C6ptl€ 6YI tïllS n.v. te Velsen was in 1906 nog slechts MAANDAG 31 OKTOBER Cultureel Centrum, Moerbergplantsoen. I IJmuiden, Nederlandse Vereniging voor Sexuele Hervorming, bibliotheek en in lichtingencentrum, geopend iedere maan- dagavond van 19.30 tot 20.45 uur. Gem. openbare leeszaal en bibliotheek, I Plein 1945: 19 en 21.30 u.: filiaal Sant poort „Spaarnberg", Wüstelaan (ook voor r.k. bibliotheek): 19 tot 21.30 uur. R.K. openbare leeszaal en bibliotheek. I Willemsbeekweg 96, IJmuiden, 19-21 u.; filiaal Banjaertstraat 13, 19-21 u.; Uit- leenpost parochiezaal onder Petruskerk, Venusstraat 1, IJmuiden 19-21 u. DINSDAG 1 NOVEMBER Herv. Jeugdgeb., Rembrandtlaan, IJmui- den-Oost, 14.30 u.: Alg. Bond van Bejaar den, film en dia's van bejaardentocht. Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek, Willemsbeekweg 96, IJmuilen: 10.12.30 en 14.30-17.30 u.; filiaal Wijkerstraatweg 77, Velsen-Noord: 14.30-17.30 u. 19-21.30_ uur. Katholieke openbare leeszaal en biblio theek Velsen, Willemsbeekweg 96, IJmui den: 10-12 u. en 14.30-17.30 u. Stadhuis, Plein 1945. IJmuiden-Oost is te bezichtigen op werkdagen van 10 tot 12 uur. Federatie Bejaardenzorg Velsen, sociaal advies voor bejaarden. Spreekuur: IJmui den e.o.: 9-10 u. in het gebouw Cultureel Centrum, Moerbergplantsoen 22 te IJmui den, benedenzaal 3, tel. 02550-5510; Velsen-Noord, 11-12 u. in de gemeentelijke vergaderzaal in de Smit van Gelderstraat 5, te Velsen-Noord; tel. 02510-2550; Sant poort 15-16 uur in het gebouw „Cusa", Hoofdstraat 117, Santpoort, tel. 02560-8014; verder volgens afspraak. Secretariaat: Hoofdstraat 117 te Santpoort, tel. 02560- 8014. Stichting huishoudelijke en gezinsvoor lichting. Spreekuur leidster: van 9.30-12 u. in de Willebrordstradt 102 te IJmuiden, tel. 02550-7715. tien jaar in bedrijf. Het was in die dagen dit bedrijf, dat de meeste van de „St. Willibrordus"-leden telde. „St. Willibror dus" was ook de grootste vakorganisatie I destijds bij deze fabriek. De grootste pionier tot de oprichting van de afdeling Velsen-Noord was pastoor F. M. de Rooy, die als eerste geestelijk adviseur optrad. Het bestuur bestond uit de heren E. Nooy, voorzitter: A. Mand jes, secretaris; C. Bank, penningmeester; E. P. de Jong, tweede voorzitter; W. Eij man, tweede secretaris; J. Molenkamp, tweede penningmeester en J Vessies, commissaris. De afdeling koos als patroon Sint Johannes de Deo. Met de afdeling jubileren de beide bo vengenoemde leden, terwijl met dit jubi leum drie „vijftigjarigen" van de partij zijn, namelijk de heren G. B. van Roon en A. en C. Warmenhoven. Voorts zijn er een flink aantal met veertig en vijfentwin tig jaren lidmaatschap. Het lidmaatschap van een vakorganisa tie werd behalve door de werkgevers ook in eigen katholieke kring met gemengde De invoering van de volcontinudienst bij Van Gelder Zonen n.v. heeft van het af delingsbestuur, waarvan op twee leden na allen in de papierindustrie werkzaam zijn, veel geëist. Er is een goede samenwer king met de afdelingen IJmuiden, Bever wijk, Heemskerk en Castricum. Zaterdagmiddag (5 november) is er een receptie van drie tot vijf uur in „De Meerpaal" aan de Banjaertstraat en zon dag zullen bestuur en ongetwijfeld vele leden om negen uur 's morgens in de parochiekerk St. Jozef aanwezig zijn tij dens een plechtige misviering. In opdracht van de Rijksvoorlich tingsdienst heeft een architecten bureau een grote maquette gemaakt van het Deltaplan, die bestemd is voor de Wereldtentoonstelling in Montreal volgend jaar. De maquette is gemaakt op een schaal van 1 250 en heeft een oppervlakte van 30 m2. Hier een beeld van de ma quette, waaraan de laatste hand gelegd wordt. De eerste bijeenkomst in dit seizoen van I het Politiek Jongeren Contact Velsen had een geanimeerd verloop. In het IJmuiden- se stadhuis waren jongerengroepen van de K.V.P., P.v.d.A., V.V.D., A.R.P., C.P.N. en P.S.P. vertegenwoordigd. Alleen de frac tie van de C.II.-jongeren had bericht van veHiindering gezonden. De belangstelling was groter dan ooit. Met ingang van 1 november zal de post van douane en accijnzen in IJmui den weer een hoofdverificateur hebben. In deze functie is benoemd de heer A. A. P. Fraterman, die thans verifica teur aan de douanepost te IJmuiden is. De heer Fraterman bekleedt al zeven tien jaar deze functie in dienst van de Rij ksbelastingen. Nu de douanepost IJmuiden d" I algemeen adjimd opgevolgd; dë heer Jac. vorige week afgekondigde beschikking w 1 ,,nni-lr,nic als secretaris Aan het politieke onderwerp „relatie 1 tussen kiezer en gekozene" ging een huis houdelijke vergadering vooraf. P.J.C.V.- preases Jaap Verhoog (A.R.-jongeren) werd herkozen; de heer Bert Veen (JO- V.V.D.) is de heer Gerard Hoogeveen als van het ministerie van Financiën (waar over wij eerder berichtten) voor de in- en uitklaringshandelingen op hetzelfde niveau is gebracht als Amsterdam, bete kent deze benoeming een belangrijke pro motie voor de heer Fraterman. ADVERTENTIE MAANDAG 31 OKTOBER Sratenhuis, Velserweg, 20 uur: Cursus autotechniek, docent: K B. J. Heigel. Door pers. ver. „De Gieteling BICO - wasautomaten 498.- 798.- CANDY-wasautomaten 598.- 798.- AEG, EDY, ZANUSSI bij Zuurbier zal voorlopig als secretaris fungeren. In zijn jaarrede dankte voorzit ter Verhoog het Velsense gemeentebestuur voor de verleende steun, maar hij sprak de hoop uit, dat met betrekking tot de or ganisatie van voorlichtingsavonden voor jonge kiezers in Velsen in tegenstelling met voorheen het P.J.C. daadwerkelijk zal worden betrokken. Voor de discussie en de inleidingen van de fractie-voorzitters over het onder werp „de relatie tussen kiezer en gekoze ne" bestond een ruime belangstelling. Zei den is een vergadering van het Contact zo druk bezocht geweest, terwijl de aanwe zige fracties voltallig waren. Mevrouw Jannie Schmitz (P.S.P.) pleit te voor een verkleining van de afstand tussen kiezer en hun vertegenwoordigers door meer aandacht te gaan besteden in het onderwijs voor de staatsburgelijke vorming. Zij wees confessionele partijvor ming af. De fractievoorzitter van de K.V.P.-jon geren, de heer Jac Zuurbier, zag verbete ringen door: het herinvoeren van een dis trictenstelsel, vernieuwingen van de par de vertrouwenszaak waar uw groot moeder reedt kocht LANGE NIEUWSTRAAT - IJMUIDEN TELEFOON 4654 (ook voor gemakkelijke betaling) tijstructuur in Nederland en door betere voorlichting van de politieke partijen. Terwille van de duidelijkheid in de Ne derlandse politieke verhoudingen is hij voorstander van een zodanige vernieuwing van de partijstructuren dat er 3 partijen bestaan. Eén conservatieve partij, één democratische partij en één extreem linkse partij. De cohfe'sSfe" Van. volgent: helrf, gèen basis meer zijn voor de politieke partij van morgen, maar-slechts een uitgangs punt. De ideeën van de Democraten-'66 met betrekking tot de herinvoering van het districtenstelsel stond de heer Bert Veen J.O.-V.V.D.) wel aan. Hij toonde zich een voorstander van het rechtstreeks kie zen van een minister-president. De woordvoerder van de P.v.d.A.-jon geren, de heer Kingma, vond dat de zend tijd voor politieke partijen groter moet zijn. In die programma's zouden politieke tegenstanders ook aan het woord moeten kunnen komen, waardoor het geheel le vendiger wordt. De communistische frac tie. onder leiding van de heer Rob van der Molen, stelde dat de macht van supra nationale organen van EEG, Euratoom en EGKS, en van de P.B.O. de verantwoor delijkheid voor de kiezer doet verkleinen. Veel heil zag het A.N.J.V. in buiten-par lementaire acties. Van een districtenstelsel en van de invloed van pressie-groepen verwacht de heer Van der Molen slechts onduidelijkheid. Een betere voorlichting van de politieke partijen was het stokpaardje van de woordvoerder van de A.R.-jongeren, de heer Verwoerd. Hoewel een andere op stelling met betrekking tot de politiek geboden werd geacht, werd het voor de aanwezigen toch niet duidelijk wat de A.R.-jongeren bedoelen. In de discussie na deze inleidingen stond de bestaanszin van confessionele partijen en de sanering van de politieke partijen centraal. Pas laat kon praeses Verhoog deze geslaagde bijeenkomst sluiten, waar bij hij stelde dat deze avond bewezen had dat het P.J.C.V. nog steeds reden van be staan heeft. De zeesleepboot „Noord-Holland N.V. Bureau Wijsmuller, die onder com mando staat van kapitein P. Langbroek uit IJmuiden, is sinds woensdag 19 oktober Galerie Boumans, Breestraat 122, 20 uur: ri 70 O mk VfOU WÊIl de Go,f van Mexico in de weer om te Filmcursus voor beginners, docent Ad Bak- lia/iddl l vJ 14 \^ll P! ker, georg. door Smalfilmclub „IJmond Dubbel Acht" m.m.v. de Bev. Soc. Cult. Raad. Creatief Centrum, Hoflanderweg 104, 20 uur: Cursus tekenen o.l.v. Jan v. d. Schoor, Kennemerstaten Huize Scheybeeck 19 uur: Cursus naaien door de Stichting voor huish.- en gezins voorlichting. Sportfondsenbad, Kuikensweg 84, ge De tweedaagse bazaar van de vrouwen-1 vereniging „Sint Engelmundes" waarin samenwerkende vrouwenverenigingen „Samenwerking", „Sursum Corda" en .Onder ons" heeft ruim 4.500 opge bracht. Dit is 800 meer dan de bruto trachten het op een rif gestrande Paname vrachtschip „Hernan Cortes" vlot te brengen. opend van 18.30-19A5 uur en 20.45-22 uur. „besomming" welke vorig jaar werd ge- Openbare leeszaal, Hendrik Burger-1 maakL Onder de oud-Jiatholieken m de "S'. 'iSS;dA"»Sw« geopend m"r IJmond heerste zaterdagnacht, toen in De „Hernan Cortes", die 7259 brt. meet en die met ongeveer 10.000 ton pot-as on derweg was van Tampa in de Verenigde Staten via Mexico naar Montevideo, liep op 15 oktober vast op het Alacran Reef ten noorden van Progreso in Mexico. Het schip trachtte eerst op eigen kracht vlot te komen door een deel van de la van 19-21.30 uur. IJmuiden het resultaat bekend werd ge- Gezamenlijke filialen: Meerestein, Par-1 maakt, grote vreugde mentierstraat 2, geopend van 19-21 uur. DINSDAG 1 NOVEMBER Huize Scheybeeck, 19.30 uur: Toneel voor jongeren vanaf 16 jaar, door toneel groep „Perine". Huize Scheybeeck, 14.30 uur: Cursus uiterlijke verzorging en hygiëne, St. v. huish. - gezinsvoorlichting. Gem. Huishoudschool, Moensstraat ,19 Pastoor J. C. M. Keman opende vrij dagmiddag de bazaar Er was vrijwel van alles te koop: fraaie hand- en breiwerken, kinderspeelgoed en een grote keuze van kruidenierswaren. Pastoor Keman dankte de vrouwenver- had geen succes Op 19 oktober kwam de „Noord-Holland die juist een sleepreis met olieboormateri- aal had uitgevoerd van Trinidad naar Beaumont, bij de strandingsplaats aan. Reeds de volgende dag werd de hulp van de Nederlandse zeesleper op basis van „Lloyds open form" (geen resultaat geen betaling) aanvaard. De weersomstandigheden waren aanvan- enigingen voor het vele werk dat zij had- den verricht. De opbrengst is bestemd kelijk te slecht om een sleep verbinding tot liem nuisnuuuscnuui, .voor kerkelijke paramenten en voor bij- stand te brengen maar op vrijdagavond uur- Cursus koken. St. v. huish. en gezins- zondere doeleinden; die alle met kerke- 21 oktober slaagde de „Noord-Holland - voorlichting. werk en kerkgebouw te maken hebben. bemanning er in vast temaken, Sportfondsenbad, Kuikensweg 84. ge- De Haarlemse zustervereniging gaf blijk opend van 7-17.30 en 20.15-21.30 uur. van haar belangstelling door de aanwe Openbare leeszaal, Hendrik Burgerstraat zigheid van een afvaardiging. Terwijl de lossing van de „Herman Cor tes" wordt voortgezet, ligt de „Noord-Hol land" sinds die avond volle kracht op de 70, geopend van 15-17.30 uur. R.-k. leeszaal, Arendsweg 61, geopend van 10-13; 15-18 en 19-21.30 uur. Gezamenlijke leeszalen. Meerestein, Par- mentierstraat 2, geopend van 15-17 uur. Voor de kinderen waren op deze bazaar Panamees te trekken. Tot nu toe is er geen vele attracties. Zowel vrijdagmiddag als beweging in het schip gebracht, maar de zaterdagmiddag en -avond heerste er in bemanning van de „Noord-Holland" heeft het verenigingsgebouw een enorme druk- goede hoop het karwei binnenkort te kla te. I ren. Na een moeilijke en zware sleepreis door de Arabische Zee en de Golf van Aden is de IJmuidense zeesleper „Friesland" van N.V. Bureau Wijsmuller, die onder bevel staat van kapitein H. Korendijk uit Bever wijk, donderdag 27 oktober aangekomen te Aden met de 20.501 brt. metende tanker Mare Nostrum", die bij de stranding op een eiland in de Kuria Muria Archipel bij na de gehele scheepsbodem verloor. De sleepreis met het schip, dat drijvend bleef doordat lucht in de dertig ladingtanks was geperst, moest met de grootste zorg geschieden en vergde dan ook twee weken over de betrekkelijk korte afstand van 800 mijl. De bemanning van de „Friesland" en een speciaal uitgevlogen bergingsploeg van Wijsmuller zijn met de berging van de Mare Nostrum" een maand bezig geweest. Nadat de tanker half september was ge strand en door de 42 opvarenden was ver laten omdat het schip „total-loss" werd ge acht, kwam de „Friesland" op 21 september ter plaatse. De berging begon op 1 oktober, nadat ook de bergingsinspecteurs kapitein B. Gatersleben en S. de Nobel per vlieg tuig waren aangekomen. Op 14 oktober werd het 200 meter lange schip door de „Friesland" vlotgebracht. Nu de „Mare Nostrum" in veilige haven ligt, zal te Aden beslist moeten worden waarheen het schip gesleept moet worden om het voor reparatie in een droogdok te plaatsen. De oriëntatierit van de Kennemer Mo tor en Automobiel Club had deze keer 109 deelnemers. De rit ging van Bever wijk over Velsen-Noord, Wijk aan Zee, Heemskerk, Castricum, Uitgeest en As sendelft terug naar Beverwijk. De heer Van Wijngaarden werd eerste in de B.-klasse (voor nieuwelingen) met 344 strafpunten; 2. C. Hofland, Beverwijk, 492; 3. H. Schuurman, Velsen-noord, 508 A.-klasse: 1. P. Steffen, Haarlem, punten; 2. W. Geursink, 118; 3. T. van de Putten, Beverwijk, 122. De voorzitter reikte de prijzen uit in de „Promenade". In de lijst van jubilarissen bij Hoog ovens IJmuiden, die wij vorige week pu bliceerden, ontbreekt een naam: tot de genen die in november hun zilveren dienst jubileum hopen te vieren behoort name lijk ook de heer G. Krijgsman uit IJmui den. HET VELSER operakoor „Bel Canto" heeft zondagavond met een jubileumcon cert in gebouw St. Fidelis te IJmuiden- Oost, zijn tienjarig bestaan gevierd. Een aantrekkelijk, gevarieerd operaprogram ma met Pietro Mascagni's opera „Caval leria Rusticana" als hoofdnummer was voor deze feestavond samengesteld. IN HET BIJZONDER met de integra le uitvoering van dit spannende muziek drama, bestemd voor het tweede gedeelte van het concert, stonden het koor, zijn dirigent Henk Weimar, de medewerkende solisten en vooral ook de begeleidende pianiste Willy Griffioen-Doornebosch voor een veeleisende taak. Het ging om de uitvoering van een veristische opera in concertvorm, waarbij bewust afstand werd gedaan van toneelactie, kostumering en sfeerscheppende decors. De indruk van het drama moest nu worden bewerkt door de muziek, de voordracht daarvan en door de zegging van het woord, hetgeen, ge zien de realistische intentie van deze opera, geen eenvoudige aangelegenheid was. Men moet respect hebben voor de uitvoerenden, die met hun bewogen zang en uitdrukkingsrijk musiceren een vaak aangrijpende indruk van de noodlotswer kelijkheid, ondanks het ontbreken van de toneelhandeling, hebben gegeven. Het was begrijpelijk, dat de solisten zich zo nu en dan bevrijdden van de actiebelem mering der concertuitvoering en hun rol len mede in gebaar en mimiek gingen uit beelden. Zo konden de sopraan Christina Cünne, als Santuzza de sopraan Ans Poppe als Lola, de tenor Nino Adami als Turridu, de bariton Gé Genemans als Al fio en de mezzosopraan Leny van Dort als Lucia hun typeringen met de zang nog een extra emotie-accént geven. Bewogen heid doortrilde de dramatische stem van Christina Cünne. Ans Poppe wist haar mooie stem uitnemend te benutten, even als Leny van Dort. Nino Adami zong zijn partij met gave welluidendheid en Gé Ge nemans imponeerde door zijn volumineuze baritonstem. HENK WEIMAR leidde de uitvoering alsof hij naast zijn koor ook beschikte over een volledig orkest voor de begeleiding Deze was zoals ik al schreef, toevertrouwd aan Willy Griffioen-Doornebosch, een uit stekende pianiste, die met romantisch geaarde muzikaliteit de voor klavierbe werkte orkestpartij vertolkte. Een knappe prestatie, die veel bijdroeg tot het succes van de uitvoering. Het koor heeft daarin een groot aandeel gehad met toegewijde zang, treffend door uitdrukking en ook door de verzorging van de klank. Voor de pauze hebben Henk Weimar en „Bel Canto" en de solisten de talrijke toe hoorders aan zich verplicht met de ver tolking van gedeelten uit opera's van Do nizetti, Verdi, Puccini, Bizet, Bellini en Wagner. De in IJmuiden zetelende kleindier- sportvereniging „IJmond en omstreken" houdt op 17 en 18 december in zaal Dam te Heemskerk een clubtentoonstelling. Ter voorbereiding van dit evenement kwamen de leden onder voorzitterschap van de heer C. M. Bos bijeen. Het lid F. Jansen stelde voor om voor wat sierduiven betreft van de clubtentoon stelling een kringtentoonstelling te ma ken. De leden van de pas opgericht» „De Sierduif" zouden dan ook gelegen heid krijgen hun dieren in te zenden. Van bestuurszijde en enkele leden wer den daartegen bezwaren aangevoerd om dat de expositieruimte dan te beperkt zou zijn. Het lid J. H. Kruize stelde voor de leden van „De Sierduif" toch te laten meedoen. Deze vereniging heeft nog geen leden en kasmiddelen genoeg om een eigen ex positie te houden. Men vroeg zich af waarom de oprichters van „De Sierduif" zich niet onmiddellijk bij de „IJmond en omstreken" hadden aangemeld. Het ar gument schijnt te zijn geweest dat de sierduiven bij de hoenders en konijnen in de verdrukking komen. Dit werd van van bestuurszijde ten stelligste ontkend. Het voorstel van de heer Kruize werd tenslotte aangenomen. Voor het opbouwen van de tentoonstel ling en het voorbrengen van de dieren meldden zich een groot aantal vrijwilli gers. De voorzitter releveerde ook nog het succes van de heer J. A. Boots op „Or- nithophilia": met een zwarte kleurdwerg behaalde hij o.a. de grote prijs van Ne derland. Een 18-jarige lasser uit Beverwijk heeft bij de Velsense politie een geval van mis handeling aangeven, dat door een Spaanse arbeider zou zijn gepleegd. De Spanjaard had hem vrijdagavond bij het beëindigen van zijn werkzaamheden in de omgeving van „De Plaatwellerij" opgewacht en hem vervolgens met een paal afgetuigd. Teven» beet hij hem in de linkerpols. De politie heeft de zaak in onderzoek. Opnieuw is er in de gemeente Bever wijk ingebroken. Nu werden in de nacht van vrijdag op zaterdag 2 offerblokken geforceerd en gelicht van de St. Agatha- kerk in de Breestraat. De ongewenste be zoeker verschafte zich toegang tot de kerk door het inslaan van een glas-in-lood- raam naast de hoofdingang. Aan geld wordt er ongeveer 20.vermist. Een bedrag van ongeveer 4,50 aan kleingeld werd in dezelfde nacht ontvreemd uit de cantine van de voetbalvereniging „Bever wijk" aan de St. Aagtendijk. De toegangs deur van dit gebouw werd geforceerd. De politie stelt een nader onderzoek in. Zaterdag aangekomen te IJmuiden: Pollux, van Three River, Velsen; Chantenay, Londen, IJmuiden; Staland, Hamburg; Castor, Londen; Wakenitz, Boston; Spaarnestroom, Huil; Lang- koeas, Antwerpen; Vega, Gefle; Tilly, Skutskaer, Zaandam, Oste, KristinahamnWestzaan; Free State, Bremerhaven; Dinkelstroom, Londen; Ivoorkust, Hamburg; Hinde, Londen; Navigare, Goole; Taurus, Hull; Drittura, Sheerness, Louise, Baton Rouge Zondag aangekomen te IJmuiden: Stella, van Delfzijl; Senority, Swansea; Buka, Londen; Gladonia, Swansèa; Hondsbosch, Londen, Zaan- dam; Arnhem, Kalyvia; Sektos, Delfzijl; Am- stelland, Hamburg; Balmung, Gothenburg; Al- stern, Karlstad; IJstroom, Leith; Wilpo, Koeping, Zaandam; Delfzijl, Great Yarmouth; Waver- stroom. Par; Dania, Kopenhagen; Mare Li- berum, Dagenham; Nijkerk, Antwerpen; La Paloma, Londen; Longstone, Pepel, IJmuiden; Vechtborg, Kotka; Goettingen, Antwerpen; At las. Aarhus; Povolje, Grangemouth, Zaandam; Brinda. Workington, IJmuiden; Berkelborg, Kop- mansholmen; Altefaer, Rauma; Annie G., Stock holm; Netherlands Coast, Newcastle; Bilma, Duinkerken; Kolga, Par; Brali, Gravenchon; Gazelle. Boston, Zaandam; Rigel, Kotka, Velsen; Trito, Belfast; Stella Maris, Hamburg. Maandag aangekomen te IJmuiden: Styrsoe, van Kotka; Olympic Wind, Milazzo; Plover, Felixtowe; Hainig, Onega; Kamerad, Stocka; El Kanemi, Hamburg; Gaasterland, Cabadello. Zaterdag vertrokken van IJmuiden: Ladon, naar Curacao; Willy, Hansweert; Carl Meentzen, Funchal; Seine Lloyd, Rotterdam; Algol, Kaap stad; Hoegh Traveller, Tokio, IJmuiden; Pri- mero, Mena al Ahmadi; British Splendour, Antwerpen; Jean E., Londen; Wartena, Malmoe, IJmuiden; Royal Arrow, Persian Gulf; Jytte Skou, Le Havre; Buur, Emden; Ittersum, Bre men; Thea, Londen, IJmuiden; Archimedes, Curagao; Theresia, Pepel, IJmuiden; Hada 2, Hull; Hermann Helena, Aalborg; Chantenay, Nankes, IJmuiden. Zondag vertrokken van IJmuiden: Rijn stroom, naar Shoreham; Hontestroom, Sheer ness. Maandag vertrokken van IJmuiden: Lulse, naar Hamburg.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 5