ARP ontstemd over Schmelzer Formateur zou AR-figuren polsen buiten hun partij om Militairen mishandelden te fanatieke collega HET WEER I IED0 Ghana weigert diplomaten van Guinee vrij te laten Winst Hoogovens fors omlaag f morris UST VANAVOND GEOPEND Tegenzet van Bonn op Oostduitse aanvallen tegen Bondspresident Parkeermeter tikt m Dr. J. J. R. Schmal overleden Metselaar reed op agent in Herfstrit 't binnenhuis n.v. Bemiddelingspoging van Oe Thant Voor modieuze dames- en teenerkleding 51e JAARGANG NUMMER 307 DINSDAG 1 NOVEMBER 1966 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Opwinding over Blake pagina 3 Egas prijst provo's pagina 13 Dividend EMS in aandelen pagina 15 W eerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 9 Van Dag tot Dag 3 Buitenlands nieuws 3, 9 Uit stad en omgeving 4, 5, 7 In de vishal en op zee5 Radio en tv 21 Kunst11 Feuilleton13 Beeldverhalen 13 Economisch nieuws 15 Scheepsberichten 15 Beurs 25 Sport 27 Ferdinand13 Luidsprekers 12 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's Koud en winderig aparte stijl lage prijzen modehuis Het woord is aan Oud-Kamerlid In derde kwartaal JUBILEUM- EXPOSITIE Emancipatie SUEDE - NAPPAJASJES SNACKBAR BLAAUW LANGE NIEUWSTR. 471 - IJMUIDEN IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement, bij vooruitbetaling, 11,70 per kwartaal, 12,95 franco per post, 90 cent per week Losse nummers 20 cent. Giro rekening IJmuider Courant no. 129.:ó8 Chef van de redactie: H. Landré Directeur: Mr. H. C. van der Mye (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. De Anti-Revolutio naire Partij heeft bezwaar tegen de manier waarop drs. Schmelzer een interimkabinet probeert te formeren. Zij is er slecht over te spreken, dat de formateur, ondanks de weigering van vooraanstaande A.R.-politici zo als prof. Zijlstra en mr. Biesheuvel, toch probeert om andere Anti-Revo lutionairen over te halen tot deel neming aan een tijdelijk kabinet. Het zou hierbij vooral gaan om de Hilver- sumse burgemeester mr. Boot en de vroegere president-directeur van de A.K.U., mr. Meynen (beiden A.R.) die gepolst zouden zijn voor minister schappen. De formateur heeft van middag de A.R.P.-bezwaren uiteenge zet gekregen door minister Biesheu vel en fractievoorzitter Roolvink die, naar gisteravond bekend werd, op hun verzoek door de formateur zou den worden ontvangen. De mededeling dat de politieke top van de A.R.P. toch weer met de formateur zou gaan praten wekte aanvankelijk in Den Haag veel verwarring. De aanvankelijke conclusie was dat de partij alsnog bereid zou zijn mee te doen, lag voor de hand. De NCRV-rubriek „Attentie", die als eer ste het bezoek aan de formateur meldde, verbond er dan ook die conclusie aan. La ter in de avond kon men echter uit wel ingelichte kring vernemen dat het bezoek een heel andere bedoeling had: Het onder strepen van het „neen" van de A.R.P. tegen de formatie-Schmelzer. De A.R.P. neemt geen verantwoordelijkheid voor het interimprogramma van drs. Schmelzer en wil zich die ook niet langs een omweg laten opdringen. Dat drs. Schmelzer on danks het „neen" dat hij zowel van prof. Zijlstra als van mr. Biesheuvel heeft ge kregen, toch doorgaat met het vragen van andere anti-revolutionairen, wordt hem door sommigen wel wat kwalijk genomen. Mr. Meynen is in het eerste na-oorlogse kabinet (Schermerhom-Drees) minister van oorlog geweest. Volgens politieke kringen zou drs. Schmelzer overwegen de demissionaire minister van Defensie, de heer De Jong, voor het premierschap te vragen. De heer Meynen zou dan defensie kunnen nemen. Mr. Boot zou in de visie- Schmelzer zijn partijgenoot Verdam van Binnenlandse Zaken moeten opvolgen. Vooral dit laatste denkbeeld dat dus zou inhouden dat de ene Anti-Revolutionair de andere, die solidair is met het demis sionaire kabinet-Cals, zou opvolgen, heeft enig kwaad bloed gezet. Men mag aannemen dat het bezoek van de heren Biesheuvel en Roolvink ook tot enige adviezen aan de formateur zal lei den. Het is mogelijk dat zij hem zullen voorstellen nog eens met de P.v.d.A. te praten om te proberen of er nog niet een compromis te vinden is waardoor het ka binet-Cals zou kunnen terugkeren. De Anti-Revolutionaire Tweede Kamerfractie is vanmorgen bijeen geweest waarschijn lijk om ook hierover te spreken. Formateur Schmelzer heeft gisteren zeer uitvoerig gepraat met de beide ka tholieke hoogleraren Bosman en Steen kamp. Het gesprek met prof. Bosman, die (Van onze correspondent) KAMPEN Een forse snee naast het linkeroog, een wond aan zijn linkerhand, een bontgekleurd oog, een dikke kaak, op gezette lippen, een blauwe elleboog en een tand te weinig in zijn gebit.dat zijn de herinneringen van de 21-jarige recruut Theo Klappe aan de afstraffing, die mede soldaten uit de infanterie-kazerne in Den Bosch hem vorige week donderdagavond hebben gegeven. Verwachting van het K.N.M.I., geldig van dinsdagavond tot woensdagavond, opgemaakt te 11.15 uur: Veranderlijke bewolking met in het westen van het land aanvanke lijk hier en daar enige regen. El ders opklaringen en droog weer. Vannacht voornamelijk in het oosten en zuidoosten van het land nachtvorst, overigens weinig ver andering in temperatuur. Matige, nu en dan vrij krachtige wind tus sen zuidoost en noordoost. Volledige weerrapporten op pagina twee. Een groep van dertig of veertig bewo ners van twee naast gelegen kamers I stormde om half negen op de Kampenaar af, die met de rug naar de deur zijn ge weer stond schoon te maken. „Ze sloegen meteen mijn bril af en mijn kunsttand uit mijn mond. Razendsnel sleurden ze me over de gang naar het waslokaal. Ze smeten me in een wasbak en zetten de kranen open. Opeens riep iemand: „Schei uit, hij verzuipt". Toen smeten ze me op de grond. Daar-1 bij kreeg ik die snee naast mijn oog. Ze stonden met zijn allen voor de deur. Ik was razend maar kon er niet doorkomen. Ik heb toen twee ruiten ingeslagen en sneed mezelf aan de scherven. Omdat ik om hulp begon te schreeuwen sloegen ze me weer van alle kanten. Er kwam pas een eind aan toen de pelo tonscommandant binnenkwam. Hij nam I me mee naar mijn eigen kamer. Ik zal wel een shagje voor je draaien, het komt allemaal voor mekaar. In dienst wordt al les geregeld, zei hij. Hij zei ook nog zoiets van een borreltje drinken en er niet meer over praten". Zo doet Theo Klappe zijn relaas in de I ouderlijke woning aan de Oudestraat in Kampen. Hij werd dezelfde avond behan deld in het hospitaal in Vught, bleef er 1 s nachts en ging vrijdagochtend terug naar de kazerne. „Iedereen liep opgewekt en vrolijk I rond", aldus recruut Klappe. ,,Ik dacht dat ze er toch wel een paar in de bak gezet zouden hebben. Bij de kapitein heb ik ver slag moeten uitbrengen, maar hij zei vrij wel geen woord. Ik heb niet gezegd dat ik duizelig was en beroerd, dan kon ik tenminste 's avonds naar huis." De reden waarom hij „in elkaar werd I getramd" zoals de soldaten het noemen? „Ik heb el eerder last gehad. Ze zeiden dat ik teveel brood at en ze beschuldigden me er ook van dat ik de wasbak als w.c. had gebruikt, maar dat was beslist niet waar. Er komt ook bij, dat ze me te fanatiek vonden". Twee jaar geleden was Theo Klappe tien dagen in dienst, maar hij kreeg uit stel om tijdens ziekte van zijn vader hun I zaak in lederwaren te drijven. „Ik had toen al getekend voor Suriname, maar daar pieker ik nu niet meer over. Dan zou ik met dezelfde knapen gaan en dan pak ken ze me daar weer. Het lijkt me logisch dat ik nu word overgeplaatst. Ik heb daar al eerder om gevraagd toen ze me ge dreigd hadden, want ik voelde wel, dat het toch niets meer werd". in Tilburg geld-, krediet- en bankwezen doceert, duurde vier uur. Het gesprek met prof. Steenkamp, lid van de Eerste Kamer en hoogleraar in sociaal recht aan de technische hogeschool te Eindhoven, duur de ongeveer even lang en werd bijge woond door prof. Bosman. Men gaat er in Den Haag vrij algemeen van uit dat beide heren „ja" hebben gezegd tegen een tij delijk ministerschap. Prof. Bosman zou voor Financiën in aanmerking komen, prof. Steenkamp voor Sociale Zaken. Drs. Schmelzer heeft voor vandaag geen andere afspraken dan die met de heren Roolvink en Biesheuvel. (Van onze correspondent) BONN In de vanuit Oost-Berlijn ge leide actie om het verleden van bondspre sident Lübke, heeft nu de bondsregering een tegenzet gedaan. Sinds jaar en dag beweren de Oostduitse communisten, dat Lübke deel had aan de bouw vaii con centratiekampen, en zeggenschap over door Hitier uit de bezette gebieden naar Duitsland gesleepte dwangarbeiders. Toen kortgeleden een cabaret in Mün- chen de beweringen uit Oost-Berlijn over nam, werden de aan de voorgevels van het cabaret tentoongestelde Lübke docu menten in beslag genomen. Zij moesten echter door de politie worden teruggegeven, toen de regering in Bonn besloot geen aanklacht tegen al diegenen in te dienen, die zich in het openbaar achter de Oost duitse beschuldigingen scharen. In een lijvige documentenbundel tracht minister van Binnenlandse Zaken, Lücke, nu aan te tonen, dat de Oostduitse zoge naamde bewijzen vervalst zouden zijn. De minister verdedigt ook zijn besluit het verleden van de bondspresident niet tot een onderwerp van een rechtszitting te maken, omdat dit de Oostduitse propa ganda in de kaart zou spelen. Aan de hand van ingenieuze opnamen en vergrotingen een werk, dat door de Westduitse criminele politie is verricht wil minister Lücke aantonen, dat de handtekening van Lübke onder documen-' ten, die betrekking hebben op de bouw van het concentratiekamp Neu-Staszfurd. vervalsingen zijn. ADVERTENTIE Gen. Cronjéstraat 48 Zoals de parkeermeter voor Erhard tikt, zo tikt hij nergens, is een nieuw spreekwoord in West-Duitsland. In Bonn waar gefluisterd wordt dat de uren van de Bondskanselier geteld zijn, vraagt men zich af wie er nog een dubbeltje in Erhards parkeer meter zal durven gooien. - - I êm *X Guido Gezelle: Al te veel woorden versmoren de waarheid. In Den Haag is overleden dr. J. J. R. Schmal, oud-lid van de Tweede Kamer voor de Christelijk Historische Unie. Hij was specialist op het gebied van de handeldrijvende en industriële midden stand en trad op als algemeen secretaris van het economisch instituut voor de middenstand. De heer Schmal was voor zitter van de Fins-Nederlandse vereniging, vice-voorzitter van de Zuidhollandse ver eniging Het Groene Kruis en consul van Finland te 's-Gravenhage. Dr. Schmal, die sinds 1949 lid was van de raadgevende vergadering van de Raad van Europa in Straatsburg, heeft vele publikaties op zijn naam staan. Zo schreef hij onder meer „De rationalisatie van het winkelbedrijf" (1928), „Democratie en levensbeschouwing" (1937), „Christe- lijk-historisch en antirevolutionair" (1939) „Uit de gedachtenwereld van Charles Secretan" (1941), „Gunning en zijn bood schap voor onze tijd" (1947), en een Deens-Nederlands woordenboek. De titel van zijn dissertatie was: „Tweeërlei staatsbeschouwing in het reveil". De heer Schmal was ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. Een 20-jarige Utrechtse metselaar is met zijn auto ingereden op een hoofd agent, die hem probeerde aan te houden. De hoofdagent herkende de metselaar en wist dat diens rijbewijs was ingetrokken. Hij gaf een stopteken, maar de metse laar reed op de hoofdagent af, die zich met een sprong in veiligheid moest stellen. De metselaar kwam echter daar na in botsing met een auto die hem juist passeerde. Beide wagens werden zwaar beschadigd. De metselaar werd gearresteerd en opgesloten. Nederland geniet van een mooie herfst. En hoe kun je de sfeer beter proeven dan te paard? Deze ruiters in het Vondelpark genieten met volle teugen. Hoogovens in IJmuiden heeft blijkens het vandaag verschenen geconsolideerde resultatenoverzicht in het derde kwartaal een netto winst geboekt van 18.8 miljoen tegen 22.7 miljoen in de overeenkomstige periode van 1965. De winstmarge, die zolas gemeld in het tweede kwartaal een lichte verbetering onderging bleef echter in het derde kwartaal op 13.7 percent gehand haafd. Voor meer nieuws hierover ver wijzen wij naar de pagina financiën en ADVERTENTIE VAN 7.30 TOT 10 UUR (ook op woensdag-, donderdag- en vrijdagavond) woninginrichting julianapark 58-62 haarlem tel. 02500-58391 ADDIS ABEBA (Reuter en AP). Een missie van de Organisatie van Afrikaanse Eenheid is vandaag naar Ghana vertrokken om vrijlating te verkrijgen voor de negentien man sterke delegatie van Guinee, die op weg naar de conferentie in Ethiopië in Ghana werd gearresteerd. De mis sie bestaat uit vertegenwoordigers van Liberia, Sierra Leone en Tanza- nië. Tienduizenden mensen hebben gedemonstreerd voor de Amerikaan se ambassade in de Guinese hoofdstad Conacry uit protest tegen de arresta tie. De ambassadeur van de Verenig de Staten in Conacry was tijdelijk onder huisarrest gesteld, maar na een krachtig protest uit Washington mag hij zijn huis weer verlaten. Guinee geeft de Verenigde Staten er de schuld van dat de Guinese delegatie in Ghana uit een toestel van de „Pan Ame rican Airways" werd gehaald. Ghana heeft inmiddels een afgezant van keizer Haile Selassie van Ethiopië laten weten dat het de negentien Guinese di plomaten en studenten, onder wie de mi nister van Buitenlandse Zaken van Guinee. Bea Vogui, niet zal vrijlaten, tenzij pre mier Sekou Touré van Guinee de Ghane- zen vrijlaat die tegen hun wil in dat land worden vastgehouden. De gezant, de Ethiopische minister van Justitie, Mamo Tadesse, heeft een bespreking gehad met luitenant-generaal J. A. Anrkah, voorzitter van de Ghanese nationale bevrijdingsraad. De secretaris-generaal der Verenigde Naties, Oe Thant, heeft boodschappen ge zonden aan de regeringen van Ghana en Guinee in een poging het geschil tussen deze landen op te lossen. Keizer Haile Selassi hééft gisteren de zevende zitting van de ministerraad van de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid geopend met een oproep aan de bewonen van het Afrikaanse continent zich op nieuw aan de algehele emancipatie van Afrika te wijden. ADVERTENTIE Barteljorisstraat - Haarlem - Tel. 1SS32 leidiestraat (bij Koningsplein) Telelsen (020) 22 2596 Amsterdam De Guinese minister van Buiten landse Zaken, Beavogui, één van de achttien diplomaten die in Ghana gevangen wordt gehouden. (Telefoto). ADVERTENTIE EVEN GAUW een broodje BLAAUW! Belegde broodjes - di verse soepen (ook per liter) - kroketten - gehakt - fricandellen - kip aan 't spit enz. WIJK AAN ZEEËRWEG 31 - Tel. 5717 ADVERTENTIE DAMESKAPSALON Telefoon 8166

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 1