Honderd jaar geleden begon aanleg van de Waterweg Prins van Oranje stak de eerste spade in de grond de In IJsselstein moet gehele woonwijk worden gesloopt r HOE IS HET ONTSTAAN SCHRIJVENDELEZERSSCHRIJ Betrapt bij openen van brandkast Automobieltjes Verbetering van de 65 woningen zou ruim een half miljoen kosten Partij voor de gewone man Doden in het verkeer Uitstapje met gestolen geld DONDERDAG 3 NOVEMBER 1966 11 DE ZON IN EEN FLES ROTTERDAM. Maandag was het een eeuw geleden dat de prins van Oranje aan de buitenduinrand van de Hoek van Holland de eerste spade in de grond stak. Het zou het hegin be tekenen van de doorgraving, die Rotterdam zijn nieuwe vaarweg naar zee zou geven. Daarmee werd een nieuw tijdperk voor de havenstad Rotterdam ingeluid, een tijdperk van snelle opkomst. mm w* Dit woord: TENNIS Dit woord: PENSEEL Dit woord: TOETJE BRANDING Examens Barbaarse executie Geduld Besparing Morgen brengen Afgedaan Voorspelling Voorbeeld ADVERTENTIE De Kuyper is erin geslaagd de zon in een fles te vangen. Bessen De Kuyper, gemaakt van zonrijpe bessen. En let wel: Bessen De Kuyper nog steeds In de heieliterfles. De havenstad aan de Maas worstelde al anderhalve eeuw met de dreiging door verzanding van de zeegaten te worden beroofd van zijn toegang tot de zee. Toen tegen het begin van de achttiende eeuw de Maasmond ernstige ondiepten begon te vertonen zocht Rotterdam een nieuwe vaarweg via Vlaardingen over de Oude Maas en de Dordtse Kil naar het Haring vliet en vandaar door het Goerese Gat naar zee. Een eeuw lang bleef deze lan ge vaarweg de enige behoorlijke verbin ding. De herwinning van onze onafhankelijk- heid in 1813, het snelle herstel van han del en scheepvaart en de komende stoom vaart dwongen tot een verkorting van de vaarweg, die verkregen werd door de aanleg van het Voornse kanaal. De snel in tonnenmaat toenemende schepen en de verzanding van het Goerese Gat brachten Rotterdam echter weer in grote verle genheid. Het Brouwershavense Gat moest uitkomst brengen. Weer werd Rotter dams toegang tot de zee een lange en moeilijke vaarweg. De stad werd ge dwongen naar een radicale en vooral snel le verbetering om te zien. Ze kwamen op tafel, plannen van knap pe waterbouwkundigen, plannen met fan tasie opgezet. De ingenieurs Conrad en Greve dachten aan een doorgraving van Goeree, het Brouwershavense Gat zo een korte verbinding gevend met het Voorn- se kanaal. Greve alleen kwam daarna met het plan het Goerese Gat weer be vaarbaar te maken door het aanleggen van een veertien kilometer lange en zeer kostbare dam. In zijn derde daarop vol gende visie kwam hij terug naar het Brielse Gat, de aloude Maasmond twee dammen die het zeegat weer be vaarbaar zouden moeten maken. Tot Caland het nog noordelijker zocht de doorgraving van de onnatuurlijke Hoek van Holland, het aanleggen van twee geleidehoofden in zee en de afdam ming van het Scheur. En dat alles ge baseerd op zijn theorie dat de getijstro mingen de vaarweg op de vereiste diepte zouden brengen én houden. Daarmee volgde hij Cruquius, die als eerste .„ver beteraar" deze doorgraving al in 1731 had gesuggereerd. De oplossing zou blijken de enige juiste, de enige natuurlijke te zijn. Later optredende onrustbarende verzan dingen dwongen de geniale ingenieur tot een wijziging in zijn tactiek. Met bagser- molens kwam hij de natuur te hulp. Het uitblijven van direct resultaat deed hem, teleurgesteld door het wantrouwen en de verguizing waaraan hij bloot stond, het werk uit handen geven. Maar het was ir. Leemans die met grote bekwaamheid en optimisme het werk van Caland voortzet te en voltooide. Na 1885, toen zelfladende zandzuigers aan het werk konden gaan, bleek Calands visie juist te zijn geweest. De natuur de helpende hand biedend voorkwam men de grote verzandingen van de eerste ja ren. Rotterdam had zijn nieuwe open vaarweg naar zee. die de jaren door aan diepte en bevaarbaarheid zou gaan win nen. Twee jongelui, die in de nacht van maandag op dinsdag de brandkast van een oliebedrijf bij de Julianahaven te Dordrecht hadden meegenomen met be hulp van een kleine vrachtauto die zij uit de garage van dit bedrijf hadden gehaald, lijn dank zij wat dennenaalden bijzonder snel gearresteerd. De auto werd de morgen na de inbraak teruggevonden in Dubbeldam. In de laad bak trof men wat dennenaalden aan. De Dordtse politie waarschuwde haar colle ga's van bosrijke gemeenten, omdat zij vermoedde dat de brandkast naar een bos was gebracht, waar de inbrekers hem op hun gemak zouden kunnen openen. Een Teteringse boswachter zag gister middag op een inspectieronde in de verte twee jongemannen met iets bezig. Toen hij dichterbij kwam zag hij de brandkast in de greppel liggen. De jongelui sloegen op de vlucht, maar de boswachter kon het verzekeringskenteken van hun brom fiets noteren. Aan de hand hiervan kon de identiteit van een van de knapen worden vastge steld. De jongemannen ontkennen de in braak te hebben gepleegd, maar in hun bezit werden enkele aan het gedupeerde bedrijf toebehorende voorwerpen aange troffen. In de brandkast bevond zich een bedrag van 2000. De Russische jongetjes Borja (acht jaar ouden Sas ja (10 jaar) zijn winnaar geworden van de jaarlijkse competitie voor de jeugd in het ma ken van „auto's". De zelfgemaakte auto's van dit tweetal haalden een snelheid van ongeveer 25 kilometer per uur. Op het strand van Hoek van Holland stond in 1866 deze feesttent. (Van onze correspondent) GRONINGEN In Hoogeveen is een euwe politieke partij opgericht, die straks wil meedoen aan de Tweede-Ka- mer-verkiezingen. Initiatiefnemers zijn de Hoogeveense cafetariahouder R. Tha len, (oudlid van de A.R.-partij) en de timmerman G. Annen, ook uit Hoogeveen Zij noemen hun partij de „partij van de gewone man": een rechtse partij die zich richt op werknemers en kleine zelf standigen. (Van onze correspondent) IJSSELSTEIN De Julianawijk in IJsselstein zal binnen afzienbare tijd moe ten worden afgebroken. Het gaat om 65 eengezinswoningen, eigendom van de IJs- selsteinse r.k. bouwvereniging. Deze ri- goreuze maatregel neemt de gemeente op advies van het ministerie van Volks huisvesting. De verbeteringen aan de 45 jaar oude woningen zouden op 10.000 per woning komen en daarmee zou men nog geen huis krijgen dat aan moderne wooneisen voldoet. Daarom is besloten tot afbraak. De 65 gezinnen zullen zo mo gelijk in andere eengezinswoningen wor den ondergebracht in het uitbreidings plan, of in bestaande woningen. De bewoners van de Julianawijk ont vingen dit nieuws in een brief van de wo ningbouwvereniging. Het college van B. en W. had de bewoners en de raadsleden gelijktijdig schriftelijk over deze opzien barende affaire ingelicht. Het bestuur van de bouwvereniging had in 1965 een onderzoek ingesteld naar de toestand van de woningen Daarna wer den plannen tot verbetering van de 65 woningen voorgelegd aan de overheid, omdat het woningwetwoningen zijn. De provinciale directie van Volkshuisves ting en Bouwnijverheid in Utrecht stelde nog meer verbeteringen voor. De uit voering ervan zou op 10.000 per woning neerkomen. Het rijk deelde dezer dagen de woning bouwvereniging mede dat de voorgestel- In IJsselstein zullen 65 van deze woningen in de Julianawijk worden afgebroken, omdat herstel en mo dernisering f 10.000 per woning zou moeten kosten. de verbeteringswerkzaamheden niet kon den doorgaan. De gehele Julianawijk zal moeten wor den gesloopt. Vermoedelijk zullen er daar na betere huizen worden gebouwd. Rond kwart voor drie is gisterenmiddag op de Monnikendammerweg in Amster dam-N. de 15-jarige Marie Kloos om het leven gekomen, terwijl de bestuurster van de bromfiets waarmee zij naar huis werd gebracht, de 16-jarige Gerda Eshuis, ern stig werd gewond. De meisjes reden in een flauwe bocht van de weg, toen zij door een vrachtwa gen met aanhanger werden gepasseerd Kennelijk is daarbij de bromfiets ge raakt, waardoor de meisjes vielen en on der de aanhanger kwamen. In de vroege ochtend is in een zieken huis te Roermond de 30-jarige Belg J. F van den Heuvel overleden aan de ver wondingen, die hij even na middernacht bij een ongeval op de Napoleonsweg on der Beegden had opgelopen. Voor de verklaring van het woord penseel moeten wij teruggaan tot het reeds in het oudste Latijn voorkomen de woord penis: staart. Een verklein woord daarvan luidde peniculus: staartje. En daarvan is weer een ver kleinwoord gevormd: penicellus dat dus betekende: heel klein staartje of kwastje. In het Oudfrans komt dit woord penicellus voor als pincel, in hedendaagse Frans is het pinceau. Het Nederlands heeft pincel overgenomen als penseel. In het Duits luidt het woord: Pinsel, in het Engels in enigs zins andere betekenis: pencil. De Deense en Zweedse vorm pensel is blijkens het accent aan het Duits ont leend. Een toetje is iets dat „toe" gegeven wordt, een nagerecht dus. Het woord is gevormd door achter het bijwoord toe de verkleiningsuitgang -tje te plaatsen. Op precies dezelfde wijze is het woord uitje gevormd in de betekenis: uitstap je. Ook achter telwoorden kan deze verkleigingsuitgang voorkomen: hij ging er in zijn eentje heen, maar wij met ons drietjes. Een enkele keer vindt men -etje achter een werkwoordsstam. Men zegt: hij weet z'n weetje. En ten slotte is het mogelijk om een samen stelling te vormen uit enige losse woor den met de uitgang -tje: bijeenkomst in de huiselijke kring is een onderons je. En iedereen kent een vergeetmij- nietje. Reeds in de 14e eeuw bestond er een spel, gespeeld met een slaghout, een lederen, met wol gevulde bal en een net. Men noemde dit spel in Enge land, waar het ook wel binnenshuis en tegen een muur gespeeld werd, tennis, een verengelsing van het Franse tenez: pak, houd tegen! In 1873 heeft William Hart Dyke, maar volgens an deren in 1874 majoor Wingfield de thans nog geldende regels vastgesteld van een spel dat hij lawntennis noemde, omdat het op een grasveld werd ge speeld De eigenlijke betekenis van branding vindt men in de Statenvertaling van de bijbel. Daar gebruikt men het woord in de zin van: het verbranden van iets, vooral als offer. Bij de dood van Aza brandden de Israëlieten „eene gantsch groote brandinge" leest men in 2 Kronieken 16. Daarna gaat bran ding ook betekenen: de brandstof zelf. Men spreekt van: hout en andere branding. Ook in figuurlijke zin bezigde men het woord in de zin van: harts tocht. Zo gebruikte bijvoorbeeld Bil- derdijk het. Al deze betekenissen zijn nu verouderd. Wij kennen branding nog slechts voor: het bruisen en schui men van de golven tegen kusten en rotsen, het breken van de golven tegen het strand, hetzij omdat men meent dat zij „als een vlam opvliegen", hetzij om dat ze aan kokend water doen denken. Een 17-jarige kantoorbediende uit Rot terdam, die op 23 september met onge veer 3000,- verdween, is na een avon tuurlijke reis in Rotterdam teruggekeerd. De kantoorbediende ging met geld bestemd voor uitbetaling van lonen, naar Italië. De politie daar hield hem aan en zette hem op de trein naar Rotterdam. In Frank rijk wist hij uit de trein te komen maar hij werd spoedig opnieuw aangehouden. De Franse politie zette de jongen in een vliegtuig, dat zonder tussenlanding naar Schiphol vloog. Daar stond de Rotter damse politie hem op te wachten. Amsterdam (V. U.). Doctoraal geologie H. Nijman (Amsterdam). Doctoraal schei kunde W. Ferwerda (Amsterdam), F. J. A. Louman (Amsterdam), M. Osinga (Woudsend). Doctoraal psychologie A. F. Ploeger (Amsterdam). Doctoraal econo mie (vrije studierichting) J. Houtman (Zetten). Amsterdam (Gem. Un.). De heer Sartono Kartodirdjo uit Amsterdam is cum laude gepromoveerd tot doctor in de letteren op een proefschrift getiteld „The peasant's re- volt of Banten in 1888' its conditions, cour se and sequel. A case study of social move ments in Indonesia" Promotor was prof, dr. W. F. Wertheim. De Duitse commandant van een aantal Duitse krijgsgevangenen in Amsterdam kreeg na de oorlog toestemming krijgs raad te houden, daar hij twee mannen in het kamp had die beschuldigd werden van desertie. Die Canadese commandant die toestemming gaf om geweren en mu nitie te geven aan die Duitse comman dant, moet vervolgd worden wegens deel neming aan moord. Hij alleen was ver antwoordelijk voor dat Duitse krijgsgevan genenkamp en niet die Duitse comman dant. Hij heeft medewerking gegeven en daarom is hij de verantwoordelijke per soon. Die zaak moet ook door de Nederland se instanties grondig worden onderzocht, zodat diegenenen, die aan het komplot hebben meegewerkt of hun medewerking hebben gegeven hun straf niet zullen ont lopen. E. CASSEé, Haarlem. Nieuwe verkiezingen komen in zicht. Nu moeten de kiezers voor het over grote deel „die kleine man met z'n con- fectiepakkie aan" weer gelijmd wor den. Als om strijd hebben de grote par tijen weer slechts de belangen van de grote massa op het oog. En weer zal die massa na de verkiezingen merken „in de boot" genomen te zijn. En al zouden de partijen willen ze kunnen hun beloften aan de kiezers niet waar maken zolang er per jaar zo'n drieduizendmiljoen ruim acht miljoen per dag aan be wapening wordt uitgegeven. Daarbij ko men nog eens ettelijke miljoenen voor de BB, terwijl zelfs een Adenauer van de kant van de boeman, Rusland, geen ge vaar meer ducht. Dat smijten met ons geld in de bodem loze put van het militaire apparaat heeft tot gevolg dat de staat voor hoogst nut tige zaken geen geld heeft. Dan gaat men lenen, tegen 6 of 7 percent. Een goede en veilige belegging voor kapitaal-bezit ters, onder meer verzekeringsmij'en, die de nodige miljoenen graag lenen. Aan deelhouders worden steeds rijker en het geleende geld moet hoofdzakelijk door eer der genoemde „kleine man" mèt de ver schuldigde rente worden opgebracht. Ge deeltelijk door directe, maar hoe langer hoe meer op slinkse wijze door indirecte belastingen. Instellingen, die, hoewel nut tig, voor beleggers niet aantrekkelijk zijn, mag de staat beheren. Is er winst te maken olie, gas, verzekeringen dan moet dat aan het hooggeroemde particu liere initiatief worden overgelaten. Mag ik tenslotte een woord van Borah aanhalen: „Het wonderlijkste in de ge schiedenis is het geduld, waarmee de mensen de lasten blijven dragen, die hun regeringen zonder noodzaak op hun schou ders leggen". H. D. v. MOORSELAAR, Santpoort. Zou het niet beter zijn dat iedere werk nemer in plaats van in geld per chèque werd uitbetaald? Gaat men met vakantie dan kan men de bank verzoeken tegen zakkenrollers travellerchèques te ver strekken, welke alleen geldig zijn wan neer zij ter plaatse bij uitbetaling gete kend worden. Zou dit systeem niet sti muierend werken, op de spaarzin, roof' overvallen tegengaan en veel tijd be sparen? L. G. HAGEMAN. Op 20 oktober wilde ik mijn fiets per trein meenemen naar Leiden en vervoeg,-, de mij daarvoor op een rustig uur om 9 uur 's morgens aan het loket van het station Heemstede-Aérdenhout. Toen ik mijn wens kenbaar maakte aan de loket tist gebaarde deze naar een bagagebe ambte, die in de hal heerlijk stond te nik sen, met de woorden „Een fiets voor Lei den, kan dat?" „Nee morgen," was het antwoord. Dus zei de lokettist mij dat de fiets de volgende dag naar Leiden ver stuurd zou worden. Ik ging daarop naar de bagagebeambte en trachtte hem te overreden met de trein van 9.24 uur de fiets te versturen, maar nadat ik zei de 'fiets zelf wel naar boven en naar de ba gagewagon te zullen brengen, gaf hij ge nadig toe dat het dan „mocht". Na het invullen van het recu door de lokettist sjorde ik mijn fiets langs de trap pen omhoog (ik ben 62 jaar) terwijl de bagagebeambte rustig doorging met nik sen. Deze ondervinding sterkte mij in mijn mening dat er in onze hedendaagse wel vaartsstaat toch iets mis gaat. Zo lang er mensen zijn die het steeds voller worden de loonzakje als vanzelfsprekend en als hun goed recht beschouwen, maar de daar tegenover staande arbeidsprestatie dusda nig opvatten dat zij zonder noodzaak de dingen die zij heden kunnen doen klakke loos uitstellen tot morgen, zolang zit het toch wel een beetje scheef en is het geen wonder dat verschillende instanties met tekorten werken en de tarieven steeds stijgen. Gelukkig zijn er ook werknemers die een humanere opvatting van hun taak hebben, want toen ik in Leiden mijn fiets bij de bagagewagon in ontvangst nam bood een der dienstdoende beambten aan de fiets voor mij naar beneden te bren gen. C. KUIPER-KUIPER, Haarlem Naschrift: De chef van het station Heemstede-Aerdenhout zei ons geen com mentaar op de brief te kunnen geven aan gezien daarvoor eerst een nauwgezet on derzoek naar de gehele toedracht noodza kelijk zou zijn. De stationschef kon zich moeilijk voorstellen dat de gang van za ken inderdaad volledig was geweest zoals mevrouw Kuiper schrijft. Hij deelde ons mee dat de briefschrijfster zich niet met hem in verbinding had gesteld. Redactie. Met de inhoud van het schrijven van de heer H. Schouten in uw blad van vrij dag 28 oktober jl. kan ondergetekende over het algemeen wel instemmen. Al leen wat betreft de laatste zinsnede daar in, moge opgemerkt worden dat vele „ouderen" dat heel graag zouden willen, mits men zorg draagt voor goede kleine woningen met een voor hen betaalba re huurprijs. En daar wringt nu net de schoen. Grote winkelpanden, grote dure huizen en flats rijzen als paddestoe len uit de grond, maar kleine goedkope huisjes worden niet gebouwd. Indien dit wel gebeurde kon de heer Schouten van opaan, dat de „ouderen" daar spoe dig gebruik van zouden maken. Maar hun hoop zal wel vervliegen; er wordt niet voldoende aan verdiend en „die oudjes" hebben toch afgedaan. T. BLOKKER, Haarlem In deze rubriek worden eenmaal per week brieven opgenomen, die met uit drukkelijk verzoek tot publikatie aan de redactie worden toegezonden; voorwaar den tot publikatie zijn: Het onderwerp dient van genoegzaam algemeen belang te zijn en uit het oog punt van dat algemeen belang te zijn beschouwd. De inzender moet de brief met zijn volle naam en adres ondertekenen en instemmen met de vermelding van zijn naam en woonplaats. (Dus geen pseudo niem of Initialen). De brief moet gesteld zijn ln behoorlijk Nederlands en in begrijpelijke, beknopte vorm. De redactie behoudt zich het recht voor de brief ter publikatie te bekorten op niet essentiële punten, of opneming te weigeren. Opneming van een bepaalde brief be tekent allerminst, dat de redactie het eens is met daarin vervatte meningen of argumenten. Uw artikel in het avondblad van 27 oktober over de sterrenhemel in novem ber deed mij onmiddellijk terugdenken aan het artikel in het blad van 25-9-1963, waarin een door de astronoom Ferrada gedane voorspelling zware meteorieten regens medio november 1966, werd aange haald. Voor de lezers lijkt het mij inte ressant, indien u dat artikel herplaatst; zij kunnen dan zelf de waarde van astro nomische voorspellingen op lange ter mijn (anders dan bijvoorbeeld voor zons- en maansverduisteringen) aan de werke lijkheid toetsen. A. M. CORNELISSEN, Heemstede. Naschrift. De heer Cornelissen heeft gelijk. In on ze beschouwing van 27 oktober over „De sterrenhemel in november" wordt met geen woord gerept over te verwachten meteorietenregens rond medio november 1966, hetgeen dus in flagrante tegen spraak is met wat de Mexicaan Munoz Ferrada drie jaar geleden liet weten. „ASTRONOOM VOORSPELT EINDE DER WERELD" „In het jaar 2000 op donderdag 18 mei 13.30 uur precies, vergaat de wereld, zegt de Chileense astronoom Munor Ferrada. Ferrada is directeur geweest van het obser vatorium te Villa Alemana in Chili. Over drie jaar, op 15 november 1966, krijgt de wereld een eerste waarschuwing: de aard baan snijdt de baan van de resten van drie kometen, waardoor een waarlijk „di luviale" regen van meteorieten zal ont staan, aldus Ferrada. Conclusie: De heer Ferrada was er naast, en de wereld vergaat niet (althans niet in het jaar 2000, op donderdag 18 mei te 13.30 precies). Tenzij er alsnog, op 15 november 1966, een meteorietenbui zou komen. Wij blijven uitkijken. (Redactie). Een majoor van het leger is wegens verduistering en valsheid in geschrifte te ruggezet tol kaptein, vindt u dit een mil de straf? Mij dunkt van niet: in het le ger behoort men volledig betrouwbare per sonen te hebben; vooral een officier die het voorbeeld moet zijn voor zijn min- deren. P. SIKSMA, Haarlem V

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 11