Verenigde Staten staan voor dilemma in het Nabije Oosten Russisch beleid afgestemd op Arabisch nationalisme f Hr RIGOLETTO 34 ct haar journaal VANAVOND GEOPEND Dader van bank overval gepakt Vallend betonblok vernielde gas leiding 't binnenhuis n.v. - -mH TWAALFDE HIS WA RISOTTO IJ sber en-nummer Albanese aanval op Sovjet-Unie en VS Obligatielening Reineveld Snoep verstandig eet 'n appel EK» Snoep verstandig eet 'n appel Snoep verstandig eet 'n appel DONDERDAG 3 NOVEMBER 1966 13 Oosters Zwitserland Revolutie-kansen JUBILEUM- EXPOSITIE i 1 ,f 1 Kerkelijk nieuws - alle Hofnar produkten, uitsluitend tabak 1.5 min a pet ft (Van onze correspondent) JERUZALEM. Minder dan tien jaar geleden kon inen zeggen, dat het gehele Nabije Oosten tot de invloedssfeer van de westelijke staten behoorde. Vooral de Verenigde Staten hadden er een lange vinger in de politieke pap. Die situatie behoort tot het verleden. Op het ogenblik staan de zaken zo, dat het initiatief door Moskou is overgenomen. Het Kremlin is er door een dynamisch en op het Arabisch nationalisme afgestemd beleid in geslaagd het ministerie van Buitenlandse Zaken in een verdedigende positie te dringen. Dit is in de hand gewerkt door de beperkingen, die de oorlog in Vietnam de Amerikaanse diplomatie oplegde. Het resultaat is er daardoor niet minder om. Waarschijnlijk zou Moskou weinig min der hebben bereikt, als men in Washing ton niet zo de handen vol aan Zuidoost- Azië had gehad. Dat neemt niet weg, dat de V.S. zich moeilijk gewonnen kunnen ge ven in een gebied als het Nabije Oosten, dat rijk is aan olie en strategisch van groot belang is. De V.S. verweren zich dan ook met hand en tand tegen de succesvolle pe netratie van zijn tegenspeler op het we reldtoneel. Veel succes heeft het daarbij niet kunnen boeken, want de leiders in Washington zien zich gevangen in een kolk van tegenstrijdige factoren, die het nemen van effectieve beslissingen tot een uiterst moeilijke aangelegenheid maakt. DE FRUSTRATIE wordt merkwaardig genoeg veroorzaakt door een figuur, die men in Amerika als een trouw vriend en waardevolle bondgenoot beschouwt. Ko ning Feisal van Saoedi-Arabië, een gesle pen politicus, vindt meer en meer gehoor bij de Arabische staatshoofden, die hij tracht te winnen voor zijn conceptie van een islamitisch verbond, dat een dam moet opwerpen tegen het soort socialisme, dat in een aantal Arabische staten opgeld doet en deze landen meer of minder innig in de armen van Moskou heeft gevoerd. De V.S. kunnen aan een dergelijk anti communistisch streven moeilijk hun gunst onthouden. Maar in het openlijk blijk ge ven van hun sympathie voor Feisals doel stellingen worden zij geremd door de in Washington als noodzakelijk aangevoelde meegaandheid jegens de man, tegen wie zijn politieke pijlen in de eerste plaats zijn gericht: de Egyptische president Nasser. Niet ten onrechte vreest men op het Ame rikaanse ministerie van Buitenlandse Za ken de toch al niet grote sympathie, die Amerika bij de Egyptische heerster geniet, te verspelen, als men openlijk partij voor de Saoedi-Arabische monarch zou kiezen en zijn waardering voor Nassers gevaar lijkste tegenstander al te sterk zou laten uitkomen. Dat zou immers betekenen, dat Nasser nog meer in de richting van Mos kou zou worden gedreven. Uit deze vrees is het ook te verklaren, dat de V.S. zich er angstvallig van ont houden in Jemen tussenbeide te komen, hoe gewenst dit voor hen op zichzelf ook moge zijn. En om dezelfde reden klopte Egypte niet helemaal aan dovemans deur, toen het Washington om tarwe vroeg. Om het Amerikaanse dilemma nog te vergro ten kwamen er vertogen van Londen, dat ook in beperkte economische hulp aan Koning Hoessein van Jordanië. Nasser een vorm van steunverlening zag voor een man, die verantwoordelijk is voor de anti-Britse terreur in het zuiden van het Arabische schiereiland. Washington kan op onvoorwaardelijke steun rekenen bij Feisals Saoedi-Arabië bij Jordanië, waar de jonge, doortastende koning Hoessein er tot dusver in geslaagd is het communisme te beletten de kop op te steken, en bij Libanon, dat als het Zwit serland van het Nabije Oosten te welva rend is om het communisme een kans te geven. Of de sympathie van die landen plus Israel voor de V.S voldoende gewicht in de schaal legt om het tegen de Sovjet- Unie en haar beschermelingen met een re delijke kans op welslagen te kunnen op nemen valt te betwijfelen. DE INMENGING in Vietnam heeft ook in het Nabije Oosten de reputatie van de V.S. geen goed gedaan. Bovendien heeft Moskou zijn sympathiebetuigingen aan het adres van het extreme Arabische nationa lisme vergezeld laten gaan van royale wa penleveringen en technische hulpverlening op grote schaal, wat in verscheidene Ara bische staten aanzienlijke winst'heeft op geleverd voor een ideologie, die de wereld van het Westen vereenzelvigt met een alles opslokkend imperialisme, dat voor Ara bisch zelfbestemmingsrecht geen plaats laat. ADVERTENTIE ADVERTENTIE President Nasser van Egypte. Onder deze omstandigheden schijnen de V.S. voorlopig niet veel anders te kunnen doen dan hun bondgenoten in het Nabije Oosten te vriend te houden en te hopen op een verandering van politiek klimaat in die landen, wier heersers van Moskou alle heil verwachten. Bij de politieke constella tie van het ogenblik moet daarbij in de eerste plaats worden gedacht aan Syrië, dat onder zijn regering-Zayen een vooruit geschoven post van Moskou is geworden, maar waar volgens Westerse waarnemers de bevolking meer en meer verzet tegen de officiële politiek aantekent en een zo veelste revolutie een goede kans schijnt te maken. De Haagse recherche heeft twee man nen gearresteerd, die waarschijnlijk de overval op de Raiffeisenbank in de Zui- derparklaan gepleegd hebben. Zij zijn een 25-jarige en een 22-jarige barkeeper beiden goede bekenden van justitie en po litie. Op 28 september stopte voor de bank een, naar later bleek, gestolen Citroën Een man bleef achter het stuur zitten. De andere man liep het gebouw binnen, trok een pistool, bedreigde de kassier en eiste geld. De kassier schoof acht mille door het loket. De overvaller stopte de bundels bankbiljetten in een acte tas en verdween. De gestolen auto, waarmee de mannen wegreden, werd later op de Hoef- kade teruggevonden. De 25-jarige barkeeper is aangehouden nadat zijn vingerafdrukken waren gevon den in een villa, waar voor zestig mille was gestolen. Onder meer was een kost bare zilvercollectie weggehaald. De poli tie arresteerde nog een tweede man, bij wie het zilver bij huiszoeking werd te ruggevonden. In Den Haag is gisteren een stuk be ton uit een grijper gevallen op een nog bloot liggende aardgaspersleiding op het terrein van de gasfabriek. Via deze lei ding werd een buizennet gevoed in het Westland en in het Westen van Den Haag. De brandweer en personeel van het energiebedrijf trachtten de anderhal ve meter lange scheur in de gasbuis met zandzakken te dichten, hetgeen echter niet lukte. Korte tijd later kon een nevenlei ding in gebruik worden genomen om de gasvoorziening niet te stagneren. Daarna werd de druk in de hoofdleiding vermin derd, waarna tot reparatie kon worden overgegaan. VAN 7.30 TOT 10 UUR ook nog morgenavond. woninginrichting julianapark 58-62 haarlem tel. 02500-58391 i; r#f ri'-vv/s Geref. Gemeenten Bedankt voor Amsterdam en voor Vee- nendaal A. W. Verhoef te Barneveld. Kerkelijk nieuws HR Ned. Herv. Kerk Beroepen te Wezep J. v. d. Velden te Amersfoort; te Dinxperlo (2de pred.pl.) (toez.) C. Overdijk te Alsten; te Wie- ringermeer (wijkgem. Middenmeer) G. J. F Versteegh te Oudwoude-Westergeest; te Krabbendijke (toez.) G. v. Noordennen te Berkel-Rodenrijs; te Ede (vac. I. Schip per) (toe.) G. Spilt te Utrecht; te Woer den (wijkgem. centrum) J. J. Poot te Woerden (wijkgem. Noord. Aangenomen naar Amersfoort (gestichtsgemeente Zon en Schild) (2de pred.pl.) A. O. Zijlstra aldaar; naar Molenaarsgraaf P. H. v. Har ten, kand. te Woubrugge, die bedankte voor Babyloniënbroek, Brandwijk en voor Wouterswoude. Ds. Ph. M. Kranenburg te Overasselt heeft de benoeming tot bij stand in het pastoraat te Wanswerd-Jis- lum aangenomen. Bedankt voor Groot- Ammers (toez.) J. v. d. Velden te Amers foort; voor Woudenberg (2de pred.pl.) G. Veldjesgraaf te Nederhemert. Geref. Kerken Beroepen te De Bilt (U.) (2de pred.pl.) F. B. Fennema te Schoonrewoerd; te Ach terveld W. H. Dekker te Noordwijk-Bin- nen. Aangenomen naar Leek W. J. ,de Ruiter te Harkema-Opeinde. Bedankt voor Enschede (vac. J. P. Dondorp) R. J. de Jong te Groningen-Z.; voor Lemmer A. Segger te Middelstum. Geref. Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Groningen-Noord (vac. L. L. v. d. Vliet) dr. C. Trimp te Voorburg. Aangenomen naar Zaamslag A. C. Haits- ma te Heerde, die bedankte voor Monte- Alegre (Brazilië) en voor Alblasserdam- Nieuw-Lekkerlandnaar Uithuizen J. v. Dijkte Nagele (N.O.P.). ADVERTENTIE HOFNAR ten gaar is. Leg de laatste' vijf minu ten 100 g gewassen en in plakjes ge sneden champignons op de rijst en kook deze mee. Maak de risotto op smaak met zout, peper, paprika en tijm. Doe de massa in een beboterde vuurvaste schotel, strooi er een dikke laag geraspte kaas over en plaats de schotel ongeveer drie kwartier in een matig hete oven. De twaalfde Hiswa, de internationale watersport- en kampeertentoonstelling, zal plaatsvinden van vrijdag 10 tot en met zondag 19 maart 1967 in het nieuwe RAI-gebouw, op het Europaplein in Amsterdam. Ook op deze Hiswa-tentoon- stelling zal de bezoeker een grote ver scheidenheid van boten, motoren, ten ten en verdere watersport- en kam- peerartikelen aantreffen. De organisa toren overwegen evenals dit jaar het geval was, ook de RAI-haven te benut ten voor het exposeren van schepen. De Hiswa-tentoonstelling van dit jaar werd bezocht door rond 178.000 bezoe kers. Wie ooit een vacantie doorbracht in Italië en zich de typisch Italiaanse ge rechten goed heeft laten smaken her innert zich ongetwijfeld de risotto. In feite betekent risotto niets anders dan rijst, maar de Italianen weten deze voortreffelijk op smaak te maken met groentes en vissoorten. Het is ook mo gelijk de vis te vervangen door vlees, zoals in het onderstaande recept is aangegeven. Fruit een ui goudgeel in 40 g boter. Voeg 250 g rundergehakt toe en zorg Ook al komt de temperatuur 's nachts al een paar graden onder nul, tn dat dit korrelig uiteenvalt. Bak twee Parijs is men er totaal ongevoelig voor. Vooruitstrevende Parijse coutu- kopjes ongekookte rijst mee. tot de fiers leven al weer in de sfeer van zon en strand. Zij presenteerden enige korrels goudgeel zijn en voeg daarna modellen bedoeld voor de zomer van 1967. De mannequin links draagt een drie kopjes water met een bouillonta- ivoorkleurig gewaad met goudborduursel. Rechts: een lange jurk van rose biet toe. Zorg dat de rijst heel zacht- crêpe. Beide modellen zijn geïnspireerd op Tunesische gewaden en mis- jes doorkookt en in ongeveer 20 minu- schien ook tvel een beetje op t klimaat van die streek In de Engelse stad Leyton worden circusvoorstellingen gegeven waar in de 22-jarige Sandra Shrimpton, een voormalige danseres een hoofd rol vervult. Ze laat de toeschouwers griezelen door elf vervaarlijke ijs beren kunstjes te laten verrichten. (Telefoto). ADVERTENTIE Kunst van Bali. In de kunsthandel Aalde- rink in Amsterdam wordt tot en met vrijdag 2 december een tentoonstelling gehouden onder de titel „Jonge kunst van Bali". De leeftijd van de schilders, van wie werk wordt geëxposeerd, ligt tussen de 16 en 18 jaar. ADVERTENTIE SliÜOKMSClIÏEII •5 november a-tadscentrum vemiemrd ao vorfmaga - snop - barteljorisstraat 5 beter bereikbaar dan ooit - aifrop - dat sieve mannenmode zaakje - stop - n weet wel dot zaakje met die typisch eigen sfeer,waar u j«i»t de dingen kunt kopen welke a in die prettige stemming brengen - stop - wait let «.onze verkopers popelen om a in die stemming te brengen non s*op november 1966 16.30 TIRANA (AFP) In zyn op het vijfde congres van de Albanese Communistische Partij uitgebrachte rapport heeft Enver Hoxha, de secretaris van de Albanese par tij, in het bijzonder het „Amerikaanse im perialisme" en het „Russische revisionis me" gehekeld. „De Moskouse revisionisten zijn zich, on danks de ophef die zij van de ontwape ningskwestie maken, tot de tanden aan het bewapenen en zetten nieuwe militaire alli anties op om samen met de Amerikanen de wereld de wet te kunnen stellen", aldus Hoxha. „Het strategische plan van de Amerikanen omvat voor dit ogenblik vrede in Europa en oorlog in Azië, vrede met de Sovjet-Unie en oorlog met China". De Chinese volksrepubliek speelt volgens het rapport van Hoxha een beslissende rol in „de grote strijd tegen het imperialisme en zijn lakeien". ADVERTENTIE De Machinefabriek Reineveld gaat een TWU obligatielening uitgeven, groot 1,5 miljoen met een iooptjjd van 15 jaar. De houders van 6°/o niet cumulatief pre ferente aandelen zullen in de gelegenheid worden gesteld hun stukken zonder kosten tegen de hierboven genoemde obligaties om te ruilen in de verhouding 1 1. De uitgif- tekoers is nog niet bekendgemaakt.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 13