FLORIS JESPERS - ruig Vlaams expressionist 'microfinecl' Kinderboeken Driedaags jazzfestijn in De Rotterdamse Doelen Harpiste Rosa maandag Spier wordt 75 jaar rad Want:'ASPRO'is nu SsSwU ONTVINGEN Subsidieregeling voor aankoop van kunstwerken Nobelprijswinnaar prof. Debije in VS overleden NEGEN MUZEN Reuzenboek over de bevrijding voor Canada tielpt u nu nog sneller van uw pl|n af! DONDERDAG 3 NOVEMBER 1966 15 EERBETOON IN ANTWERPEN AAN: (Van onze correspondent) BRUSSEL. De Antwerpse schil der Floris Jespers werd in 1889 ge boren en hij overleed verleden jaar. Korte tijd voor zijn dood bestond het plan hem met een overzichtstentoon stelling van zijn werk te eren. Dat eerbetoon is postuum geworden en het geschiedt in vier grote zalen van de veilinghouder Campo te Antwer pen. Tweehonderdendertig werken, voor het merendeel schilderijen, maar ook tekeningen, achterglasschilde ringen en sculpturen zijn daar bijeen gebracht. 30xfijner samengesteld. Dat betekent nög snellere opname in het lichaam nög sneller herstel Weihnachtoratorium van J. S. Bach in Gouda Houtsnede ontdekt van de Noor Edvard Munch Roland Manuel overleden H. P. LEOPOLDS UITGEVERSMIJ N.V. DEN HAAG. 'fr De radio geeft vrijdag Televisieprogramma Jos de Klerk Floris Jesper Jespers heeft tijdens zijn leven heel veel werk gemaakt en hij heeft daarbij steeds gelet op de nieuwste stromingen rondom hem: het postimpressionisme, het futurisme, het kubisme, het poëtisch sur reëel expressionisme en bereikte ten slot te zijn hoogtepunt in hetgeen de criticus André de Ridder eens het „berustigd ex pressionisme" heeft genoemd. Naderhand zijn dan in de gehele lijn van het werk weer heviger tendenties te onderkennen; wanneer Jespers in 1951 zijn eerste reis naar Kongo heeft gemaakt en hij in een soort lineair lijnenschrift, tegen de kleur rijke fond van zijn doeken, de mensen en dingen en landschappen daar in Afrika uitbeeldt. Er is bij vele schilders van de Vlaam se school, die later het expressionisme zouden aanhangen, een neiging te bespeu ren de stromingen, de soms zelfs vrij bruuske wijzigingen in de buitenlandse schilderkunst, met name in de Franse te volgen en ermee te experimenteren. Het zou voor een kunsthistoricus eens een aar dige bezigheid zijn zo de invloeden van tentoonstellingen van buitenlandse kunst te Brussel en Antwerpen tussen beide we reldoorlogen na te speuren. Jespers heeft veel geëxperimenteerd en deze expositie is te groot omdat veel in het experiment is blijven steken. Ande re keren, zoals in de achterglasschilderin gen van rondom 1924 brengt hij de nieu we verworven stijl plotseling tot iets zeld zaam boeiends en bekoorlijks. ADVERTENTIE boekenboekenboekenboeken! boeken boeken boeken boeker»! boekenboeken boekenboeken! boekenboeken boekenboeken! boekenboeken boekenboekenboekenboeken| boekenboekenboekenboekenl boe ken boeken boekenboeken| boekenboekenboekc De maatschappij tot bevordering der toonkunst afdeling Gouda en omstreken gemengd koor ,,Caecilia" zal op 13 de cember 1966 het Weihnachtsoratorium van Joh. Seb. Bach ten gehore brengen in de kerk aan de Gouwe in Gouda. De mede werkenden zijn: Karin Ostar (sopraan) Hannelore Pennink (alt), Chris van Woer- kom (tenor), Harry Holtman (bas), Klaas Boersma (orgel) en het Zuidhollands Or kest. Het geheel staat onder leiding van Nico Verhoeff. OSLO (AP) Op de zolder van een oud huis aan de zuidkust van Noorwegen is een tot nu toe onbekende houtsnede van de beroemde Noorse schilder Edvard Munch gevonden. De houtplaat is aan beide zijden gegra veerd. De ene kant toont een variatie op de beroemde schilderij „De voddenraper' de andere zijde een tot nu toe onbekend motief van Munch. Volgens deskundigen van tot Edvard-Munchmuseum te Oslo is het een tafereel uit een café te Parijs dat Munch omstreeks 1909 heeft bezocht De eigenaar heeft vier afdrukken van de plaat laten maken. De stroper (1939) Annie Winkler-Vonk. Derde deeltje van „Dagboek «n Droppie" „Ik ben groot" (voor jonge kinderen). Magda Donaszy: „Mitsko Matsko en de tovertak" illustraties van Karoly Reich (voor jonge kinderen). Thea Beckmann: „Micky en de vreem de rovers" illustraties van The Tjong Khing. (voor jonge kinderen). A. D. Hildebrand. „De gezellige boom" illustraties van Anne Mieke van Ogtrop.^ Truus Sparla. „Thomas wil het weten" illustraties van Anne Mieke van Ogtrop. Bijzondere aardige voorlichting voor jon ge kinderen over het „hoe, wat en waar van het geboren worden. KRIS KRAS UITGEVERIJMIJ. N.V. AMSTERDAM. Nog een paar „biok-boekjes" (we schre ven er al eerder uitvoerig over) Joan Heilbronner. „De verjaardagsboom" il lustraties van Mar}' Chalmers Else Hol- melund Minarik. „Kleine beer en zijn vrienden" illustraties van Maurice Sen- dak. Betty Bakker. „Snelle jager" illustra ties van Arnold Lobel. Alle drie voor heel jonge kinderen en voor de leeftijd dat ze zelf net lezen. „De Indianenjongen en zijn paardje door K. Recheis, uit het Duits vertaald door J. E. Smits, illustraties van M. Ret tich. „Vickie en de sterke mannen" door R. Jonsson, uit het Zweeds vertaald door mevrouw R. Törnqvist-Verschuur, be kroond met Duitse jeugdboekenprijs, (leeftijd plm. 8-11 jaar). „Avonturen van een zwerversjong door G. Urban, vertaald door An Rutgers van der Loeff (plm. 12 jaar). „Het grote boek over vriendschap met dieren" vertaald en bewerkt door An Rut gers van der Loeff met illustraties van Janusz Grabianski. In dezelfde serie en uitvoering zijn al eerder verschenen: „Het grote boek vol dierenverhalen", bewerking Hans Andieus. ADVERTENTIE Juist omdat niet alles goud Is wat er blinkt, zal mijn Vrouw een echt gouden collier dragen Wij tonen u een aparte col lectie in prijzen vanaf 95- tot f 1500.met en zonder Hij moet overigens een volbloed schil der zijn geweest, een veelschilder wel, maar een die zijn vak kende en die er van hield. Er zijn schilderijen van een overrompelende, ietwat ruige expressie, die wordt in toom gehouden door een prachtig ingehouden en aangehouden een heid van kleur en een brede, bijna vi sionaire manier van schilderen. Met na me geldt dat voor een interieur als dat van zijn eigen kamer of voor grote land schappen met koeien en boeren. Nogmaals: Floris Jespers heeft veel ge schilderd. Hij heeft getekend en gelitho grafeerd en hij heeft eveneens gebeeld houwd. Uit die sculpturen blijkt zijn be wondering voor het werk van Zadkine De expositie laat hem vooral zien als een Vlaams expressionist van formaat, die dikwijls zo'n geweldenaar kon zijn als Permeke of onze Hendrik Chabot in zijn beste werken. Het eerbetoon aan de na gedachtenis is wel geslaagd. Organisatoren van de verkoop-tentoon stellingen van beeldende kunst, die in 1967 willen deelnemen aan de subsidieregeling voor de aankoop van kunstwerken, kun nen een verzoek hiertoe richten tot het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk werk. Het subsidieper centage is verlaagd van 30 tot 25 percent en het maximumbedrag is verlaagd van 300 tot 250. Door deze verlaging wordt het aantal kunstwerken, dat het publiek met hulp van deze regeling kan kopen, vergroot. In het algemeen kunnen ten toonstellingen in aanmerking komen waar aan ten minste tien kunstenaars deelne men met in totaal ten minste veertig wer ken. De Franse componist Roland Manuel een van de bekendste leerlingen van Maurice Ravel, is op 75-jarige leeftijd in Parijs overleden. Hij schreef voorname lijk werken voor orkest en voor ballet. Op dit laatste gebied zijn bekend gewor den „L'ecran des jeunes filles", „Le tournoi singlier" en „Elvire". (Van onze correspondent) ROTTERDAM De belangstelling voor het driedaagse jazzfestijn, dat zondag, maandag en dinsdag in „De Doelen" in Rotterdam wordt gehouden, is groot. Za terdag begon de losse kaartverkoop en nu staat al vast dat zondagavond alle 2250 plaatsen bezet zullen zijn. Vooral de va derlandse jazzclubs, die aanspraak mogen maken op twintig percent korting, heb ben gretig gebruik gemaakt van de gele genheid om een voor Nederlandse be grippen uniek jazzgebeuren te kunnen bij wonen. Schiedammer Martin Dielemans, teke naar en binnenhuisarchitect, een bekende figuur in het jeugdwerk van Rotterdam en omstreken, en Hagenaar Louis de Lus- sanet de la Sablonière, ex-drummer van het Dutch Swing College, verzorgen sinds april van dit jaar de publiciteit voor „De Doelen". De laatste weken zijn zij voor namelijk in de weer voor dit „Newport Jazz festival in Europe 1966". Eind deze week komen zij aan: Dave Brubeck nog altijd een der grootste kas magneten, Willie „The Lion" Smith, Max Roach, Sonny Rollins, Stan Getz, Astrud Gilberto en Albert Ayler. De Lussanet zegt: „Het is wonderlijk, maar de Nederlandse televisie heeft geen interesse voor het festival getoond. Ze vinden Rotterdam te ver zeggen ze. On begrijpelijk. De Zweedse t.v. komt wel ITHACA (Reuter) Professor P. J. W, Debije, die in Nederland werd geboren en in 1935 de Nobelprijs in de chemie kreeg, is na een langdurige ziekte op 82-jarige leeftijd in de Verenigde Staten overleden. De Nobelprijs werd hem in 1936 verleend voor zijn studie van het gedrag van zou ten in oplossing aan het Keizer Wilhelm- Instituut in Berlijn. In 1939 emigreerde hij uit Duitsland naar de Verenigde Staten. een kijkje nemen onder leiding van de regisseur Lassa Sarri". Voor een Avond Newport betaalt de jazzliefhebber een prijs, die varieert van 7,50 tot 20,—. Een „abonnement" voor het gehele festival kost ƒ15,ƒ22,50, 30,— of 45,—. Zondag 6 november concerteren pianist Willie „The Lion" Smith en het Dave Brubeck Quartet, bestaande uit de leider op piano, Paul Desmond altsax, Joe Mo- rello drums en Gene Wright bas. Maandagavond 7 november treden de Uptown Swing All Stars op, met onder meer Illinois Jacquet (tenor), Milt Buck ner (piano), Joe Jones (drums), Jimmie Woode (bas) en Roy Eldridge (trompet) Voorts een groep tapdancers uit het New yorkse Harlem. Na de pauze het kwartet van Stan Getz met zang van Astrud Gil berto. Dinsdagavond 8 november: tenorist Sonny Rollins, de avantgarde-groep van Albert Ayler en het kwintet van Max Roach, bestaande uit trompettist Freddy Hubbard, altist en fluitist James Spauling, pianist Ron Matthews, bassist Jimmy Merritt en de leider op drums. „Het grote boek over wilde dieren", be werking Annie en Joan Winkler. ,Het grote boek vol fabels", bewerking Ernst van Altena. Gertie Evenhuis „Er kan nog van alles gebeuren" (voor oudere meisjes). UITGEVERIJ PLOEGSMA AMSTERDAM Paul Gallico „De wereldreis van Ce- cile's Marmotje", in aansluiting op de eerder verschenen boeken over Cecile's marmotje: „En toen ging mijn marmotje praten" en „Het geheim van het verdwe nen marmotje". WERELDBIBLIOTHEEK N.V. AM STERDAM. „Sprookjeskaravaan" waarin koning Salomons toverring en andere sprookjes uit duizendeneendag. Voor de Nederland se jeugd naverteld door Harriet Laurey. KRUSEMAN'S UITGEVERSMIJ. N.V. DEN HAAG. Sipke van der Land „Wij zijn rebellen' M. E. Patchett „De geheimzinnige tij ger" (beide voor plm 12 jaar of ouder)-. UITGEVERIJ G. F. CALLENBACH N.V. NIJKERK. „De Pony-club" door C. N. Parkinson, vertaald door Dolf Koning. Twee HARKA boeken, „De strijd om de jachtvelden" en Boze krachten aan het werk" door L, Welskopf-Henrich en vertaald door me vrouw Cramer-Schaap. UITGEVERIJ HOLLANDIA N.V. BAARN Johan Fabricius „De avonturen van Jantje en zijn vrienden KOKO en Se bas ti aan". May d'Alengon „Reintje en Rood staart" (voor 8-10 jaar). Drie boekjes van Jaap ter Haar over „Lotje in de dierentuin", „Lotje met Roegan op stap" en „Lotje krijgt nieu we vrienden" 8-10 jaar). VAN HOLKEMA EN WARENDORF AMSTERDAM. Gertie Evenhuis „Erik en Anke" met illustraties van Jenny Dalenoord; een serie van vijf maal twee delen, met in elk deel een afgerond verhaal. Een soort kinderroman. (Voor kleintjes die niet kunnen lezen). Serie „Oud Goud", twee boeken. „20.000 mijlen onder zee" van Jules Verne en „Alleen op de wereld" van Hector Malot door P. de Zeeuw opnieuw aan de jeugd verteld. VAN GOOR ZN, DEN HAAG. Vier sprookjesboeken van Godfried Bo mans, illustraties van Alison Korthals Altes. De sprookjes zijn gekozen uit het verleden jaar verschenen „Godfried Bo mans' Sprookjesboek. „De Vijvervrouw'' „De pantoffelheld", „De Sproetenprin ses" en „Maraboe en Morsegat". Elsevier-Pockets bracht in de Winfair serie „De Paardendieven", „De Kidnap pers" en „De Prairiegangsters" enzo voort. N.V. AGON-ELSEVIER UITGEVERS MIJ - AMSTERDAM. Nederland I: Het voorprogramma be staat onder andere uit het jeugd- en ge westelijk journaal en het programma Mensen in de sport". Na het journaal speelt het Amsterdams Kunstmaandor- kest.onder leiding van Anton Kersjes een suite van Kodaly. „Ik wil naar huis" is de titel van het toneelstuk van vanavond van de Engelse auteur Bernard Kops. Een stervende joodse man (gespeeld door Sylvain Poons) ligt in een rooms-katho- liek ziekenhuis, met slechts één verlan gen: hij wil naar huis. Opgegroeid in een oeroude traditie kan hij zich nauwe lijks meer verzoenen met het modernis me van deze tijd. Wanneer zijn vrienden familieleden zich rond zijn sterfbed hebben verzameld, zakt hij steeds weg en beleeft in „flash backs" opnieuw de hoogte- en dieptepunten van zijn leven. De belangrijkste rollen worden gespeeld door: Elisabeth Versluis, Eric van der Donk, Pleuni Touw en Magda Janssens. mmm Sylvain Poons en Elisabeth Ver sluis spelen vanavond onder andere in het spel „Ik wil naar huis" dat de K.R.O. via Nederland I uitzendt. Nederland 2: De V.P.R.O. begint met het tweede avontuur van Tom Sawyer naar het boek van Mark Twain. Vervol gens wordt voor de tweede maal het programma „Cinema" uitgezonden over fikn en filmmakers. Jan Blokker heeft interviews met Ingmar Bergman, Karl Reisz en Folker Schlöndorff. Verder zijn in dit programma fragmenten opgeno men uit de film „Morgan" van Karl Reisz, „Der junge Törless" van Schlön dorff en uit de laatste films van Berg man. Na een toespraak door ds. F. E. van Leeuwen over „kortsluiting in het contact met de ander" wordt een afle vering van de filmserie „Onaantastbaar" uitgezonden, waarin tijdens paarderen- nen een geheimzinnige moord wordt ge pleegd. Hierdoor komt inspecteur Eliott Ness op het spoor van een instituut waar jonge mensen een opleiding krij gen om geruisloos te kunnen doden. Wereldomroep. Op de jaarlijkse conven tie van de National Association of Edu cational Broadcasters in de Verenigde Staten is Radio-Nederland Wereldom roep onderscheiden met de „Merit Award". De Wereldomroep kreeg de onderscheiding voor haar programma's „European Review" en „Transatlantic Profile", die door meer dan honderd van de driehonderd bij de NAEB aan gesloten radiostations worden uitgezon den. ANDERMAAL vestigen wij de aan dacht op een jubilerende figuur uit de Nederlandse muziekwereld; ditmaal is het de bekende harpiste Rose Spier, die maan dag 7 november haar vijfenzeventigste levensjaar bereikt. Aan deze rasartieste denkend, zie ik met gesloten ogen, in een ver verleden vol herinneringen een feeë riek wezen, geflankeerd tegen de driehoek van het goudglanzend tokkelinstrument, waarmee zij als het ware één geheel uit maakt; en tevens bespeur ik de schimmen van Willem Mengelberg (of is het Pierre Monteux?) bij zijn dirigeerstoel voor het Concertgebouworkest en van concert meester Louis Zimmermann. Het is een beeld, betrapt op een moment dat de ma gische heerser over het instrumentale en- K ijl!» M HILVERSUM I 7.00 Nws. 7.10 Meditatie 7.15 Gram.mu- ziek. (7.30-7.32 Nws. 7.40-7.42 KNAC-ANWB- berichten.) 7.55 Overweging. 8.00 Nws. 8.10 Lichte muz. 8.30 Nws. 8.32 Voor de huis vrouw. (Om 9.35 Waterstanden.). 10.00 Gram.muziek. 11.00 Voor de zieken. 12.00 Licht ensemble. 12.27 Mededelingen land- en tuinbouw. 12.30 Nws. 12.40 Actualiteiten. 12.50 Platennieuws. 13.00 Herhaling Zinge- ning. 14.00 Muziek kent geen grenzen. 15.00 Pizzicato. 17.00 Lichte muziek voor de jeugd. 18.30 Voor de twintigers. 19.00 Nws. 19.10 Actualiteiten. 19.30 Muzikaal Spectrum. 20.00 Opera. 21.00 Klare taal, 21.15 Volksmuziek. 21.35 Radiorama. 22.10 Parlementair week overzicht. 22.30 Nws. 22.40 Moderne muziek. 23.35 Gram.muziek. HILVERSUM II. 7.00 Nws. 7.23 Gram.muziek. (7.30-7.35 Van de voorpagina). 7.55 Meditatie. 8.00 Nws. 8.10 Gram.muziek. 9.00 Gewijde klassieke muziek. 10.00 Gevarieerd muziekprogram ma. 11.00 Nws. 11.02 Voor de vrouw. 11.30 Fragmenten uit de opera Norma. 12.00 Lich te orkestmuziek en saxofoon. 12.27 Medede lingen land- en tuinbouw. 12.30 Overheids voorlichting. 12.40 Sport. 13.00 Nws. 13.10 Journaal. 13.30 Klassieke muziek. 14.00 In leiding tot muziekbegrip. 14.15 Gevarieerd programma. 15.30 Thuis. 16.00 Nws. 16.02 Klassieke en moderne orkestmuziek. 17.00 Voor de jeugd. 17.25 Gramm.platen. 17.45 Actualiteiten. 18.00 Nws. 18.15 In alle Staten: 18.20 Uitzending van de P.S.P. 18.30 Jazz. 18.50 Informatie over informatie. 19.00 Voor de jongeren. 19.30 Nws. 19.35 Gram.muziek. 19.40 Zuster Henriëtte (hoorspel). 21.00 Mo derne muziek. 22.15 Oud-Nederlandse volks liedjes. 22.30 Nws. 22.40 Actualiteiten. 22.55 Gram.muziek. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM III. 9.00 Nws. 9.02 Journaal. 9.05 Platenpro- gramma. 10.00 Nws. 10.02 Platenprogram- ma. 12.00 Nws. 12.02 Buitenlands persover zicht. 12.05 Een uurtje Frans. 13.00 Nws. 13.02 Buitenlands persoverzicht. 13.05 Platenprogramma. 14.00 Nws. 14.02 Buiten lands persoverzicht. 14.05 Gram.muziek. 15.00 Nws. 15.02 Lichte muziek. 16.00 Nws. 16.02 Gevarieerd platenprogramma. 16.30 Gram.muziek. 17.00 Nws. 17.02 Journaal. 17.05 Gram.muziek. BRUSSEL 324 m. 12.00 Nws. 12.03 Waarom eens niet? 12.40 Weerbericht. 12.48 Pauze. 12.55 Buitenlands persoverzicht. 13.00 Nws. 13.20 Tafelmuziek. 14.00 Nws. 14.03 Schoolradio (15.00-15.03 Nws) 15.30 Lichte muziek. 16.00 Nws. 16.03 Beurs berichten. 16.09 Tijd voor thee. 17.00 Nws. 17.15 Pianomuziek. 17.30 Zang en dansmu ziek. 17.50 Blokfluitmuziek. 18.00 Nws. 18.03 Uitzending voor de soldaten. 18.28 Paarden sport. 18.30 Tips voor het weekendverkeer. 18.45 Sport. 18.52 Taalwenken. 18.55 Nws. 19.40 Trio Martial Solal .20.00 Lichte muziek. 20.30 Trammelant. 22.00 Nws. 22.15 De zeven kunsten. 22.30 Jazz. 23.00 Lichte muziek. 23.30 De Nachtvlinders. 23.55 Nws. VOOR DONDERDAG NEDERLAND 1 19.00 Nws. 19.01 Pipo de Clown. 19.05 De Verrekijker. 19.15 Van gewest tot gewest. 19.35 Sportprogramma. 20.00 Journaal. 20.20 Amsterdams Kunstmaand orkest. 20.50 Ik wil naar huis, TV-spel. 22.00 Brandpunt. 22.20 Journaal. 22.25 Brandpunt. 23.00 Teleac: Ge programmeerde instructie. NEDERLAND II 20.00 Nws. 20.01 De avonturen vgn Tom Sawyer, 20.30 Cinema: filmprogi 21.15 Le zing. 21.20 Onaantastbaar, TV-film. 22.05 Journaal. VOOR VRIJDAG NEDERLAND I 12.00 Teleac: De boerderij als onderne ming. 19.00 Nws. 19.01 Film. 19.05 Twien magazine voor tieners en twens. 20.00 Journaal. 20.20 Attentie. 20.45 De Lucy Show. 21.10 Op de helling, programma over scheepsbouw. 21.50 Stiefbeen Zoon 22.35 Dagsluiting. 22.40 Journaal. NEDERLAND II 20.00 Journaal. 20.01 De Graaf van Monte Christo. 20.50 Achter het nieuws. 21.15 Trio Hellénique. 21.30 Portretten, cabaret. 22.00 Uitgerekend geldbesparing bij het kopen. 22.05 Journaal. 22.10 Pauze. 22.30 Teleac Kernfysica. semble zich naar links wendt en, met een kort beweginkje van zijn toverstaf in de richting van Zimmermann, de sprookjes- verhalende „Scheherazade" uit Rimsky Korsakovs orkestsuite tevoorschijn roept, om daarna, met een knipoogje naar Rosa Spier, de volklinkende harpakkoorden te ontlokken die de sprookjes van de sultane moeten begeleiden. WAS HET de fascinerende harpklank die mij deze close-up tol een blijvend ge- heugenbezit maakte? Blijkbaar wel, want telkens als ik naderhand Rosa Spiers meesterlijk spel hoorde, hetzij solistisch of in orkestverband, dook dit beeld uit mijn onderbewustzijn op. En hoe vaak is dit wel niet voorgekomen! Velen hebben met mij de tijd beleefd dat mevrouw Spier als virtuoze artieste het harpspel in ons land hooghield, tussenbei ook iets compo nerend voor haar instrument en op ruime schaal haar kunst en kunnen doorgevend aan de generatie die thans van zich doet spreken. Geboren te 's-Gravenhage werd zij leerlinge van de Koninklijke Muziek school aldaar. Nadien voltooide zij haar studie te Berlijn bij Otto Müller, om ver volgens als soloharpiste aangesteld te worden bij het Residentie-Orkest en te vens haar carrière als pedagoge te begin nen aan het instituut waar zij naar eerste vorming verwierf. Toen echter de plaats vrij kwam in het Concertgebouw-Orkest snoepte Mengelberg de intussen befaamd geworden harpiste van het Residentie- Orkest af. Daarbij volgde haar lenoeming tot hoofdleraresse aan het Amsterdams Conservatorium. Tevens werd zij als peda goge verbonden aan het Rotterdams Con servatorium. Men kan zeggen dat de op merkelijke opbloei van het harpspel in Nederland, van Rosa Spier uitgegaan is. En zulks niet alleen als „moeder" van èen nieuwe generatie van harpisten, doch ook afgezien van haar prestatie in onze grote orkesten door haar propagandis tisch optreden bij school- en jeugdorkes ten alsmede bij koorverenigingen en se dert 1946 ook bij de radio; zij werd toen verbonden aan het Radio-Philharmonisch Orkest. HET WONDER dat „muziek" heet heeft tot op heden haar leven begeleid in de etherische klanken van het instrument waarop zij zich als voorbeschikt kon uit leven. Van die blijmoedig aanvaarde en trouw vervulde roeping heeft Rosa Spier dankbaar willen getuigen op het graf van de aartsvaderlijke harpenaar koning Da vid, toen zij in 1959, met velen voor wie zij een lichtend voorbeeld geweest is, Rosa Spier op Palestijnse bodem. deelnam aan het internationale harpfeest Een schat van mooie herinneringen is de rijkste beloning van haar kunstenaars leven. Laten wij er nog tal van gezonde levensjaren bij wensen. De commissaris-generaal wereldten toonstelling Montreal 1967 afdeling Ne derland, ir. S. H. Visser, heeft in Den Haag de prijzen uitgereikt aan de vijf Nederlanders, wier inzendingen voor het grote Canadaboek op de wereldtentoon stelling zijn bekroond. De bijdragen heb ben betrekking op de bevrijding in 1945. De prijs bestaat uit een reis naar Cana da om de opening van het Nederlands pa viljoen te kunnen bijwonen en een rond reis van tien dagen. Tijdens die rondreis zullen ook New York en Washington wor den bezocht. Het reuzenboek in het Nederlandse pa viljoen draagt de titel „Thank you, Ca nada merci Canada". Het formaat is 2,5 bij 3,5 meter. De bladzijden worden mechanisch omgeslagen. Er wordt in het Engels en het Frans tevens een pocket uitgegeven onder dezelfde titel die in het paviljoen zal worden verkocht. De net to-opbrengst is voor de Nederlandse oor logsgravenstichting. 4

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 15