en Tom Zwaag leerde Noordhollandse meisjes geheim van de „beat-kus" Huwelijk maakt einde aan een bloeiend bedrijf PANDA EN DE MEESTER - ETER AVONTUREN VAN DONALD DUCK RECHTER TIE RAMMETJE FOK Ons vervolgverhaal wol, wol, wol, zuiver scheerwol CZU535} DONDERDAG 3 NOVEMBER 1966 17 Een oorspronkelijke Nederlandse roman door Wllly Corsari Beat-kus Diploma BETROUWBAAR W. G. TWEEHUYSEN Zes minuten ANEGANG 17- HAARLEM Burgemeesters veranderen van gemeente (155) Dat treft haar. „Fouten en vergissingen? Mijn le ven is niet anders geweest. Matthias". Hij slaat de ogen op en kijkt haar aan. „Ja. ik meende, wat ik daarstraks zei: ik zou eenonhandige priester zijn, ik zou zeker dikwijls aanstoot geven, met mijn eigenaardi ge gewoonte om de mensen te vervol genHij glimlacht even. „Zoals ik u vervolgd heb". Ze zegt snel. „Hoe bedoel je dat". Je bent toch niet dom?" Hij aarzelt. Graag zou hij zeggen. Neen, vertel mij over u, vertel mij over u, vertel mij, wat u ongeluk kig maakt. Nu, in de stilte van hun samenzijn, na het vertrek van de man, die een sfeer van onrust en spanning om zich verspreidde en nu zijn eerste schuchterheid wat is ver gaan, voelt hij weer, wat hij giste ren heeft gevoeld; iets, dat hem ver schrikt, iets dat om haar is, nu zij zo opgewekt praat, evenzeer als gis teren toen zij zwijgzaam was en koud. Maar hij weet, dat het soms nodig is zelf te spreken om anderen te doen spreken. „Toen ik nog een klein kind was, bestond er niemand voor mij dan mijn moeder. Wij waren altijd sa men. Mijn vaderHet is moeilijk om dit te vertellen." Ik heb nooit opgehouden van moe der te houden, maar ik ben haar gaan zien, zoals mijn vader mij haar liet zien". Hij zwijgt even. „Het is moeilijk, u een indruk te ge ven van hun huwelijk. Er waren mensen, die mijn moeder beklaag den als een verwaarloosde en be drogen vrouw. Er waren andere men sen die zeiden, dat zij mijn vader getrouwd had om zijn roem en zijn geld. De een verontschuldigde zijn levenswijze, zijn vrouw was te dom om hem te begrijpen. De ander meen de, dat hij een dwaasheid had be gaan, verblind door haar schoonheid, en dat bitter berouwde. Als kind dacht ik, dat mijn moeder wel on gelukkig moest zijn en was daar bedroefd over, maar ik vereerde mijn vader, van verre, want, hij be moeide zich weinig met mij. Als hij niet op tournee was omringde hij zich in ons huis in Lausanne met een ware hofhouding van vereerders en vereersters. Ik leefde met mijn mt*eder in haar eigen wereld. Als zij leed, heeft zij het nooit getoond. Zij was altijd gelijkmatig gestemd, zacht en vriendelijk. Maar een enig kind is gewoonlijk vroeg wijs en al les wat ik om mij heen zag ge beuren, overtuigde mij er van, dat zij diep in haar hart heel ongeluk kig moest zijn. Ik voelde mij haar trooster en beschermer. Maar toen ik twaalf jaar was, kwam ik in nau wer contact met mijn vader. Hij kreeg een van de aanvallen van zwaarmoedigheid, waaraan hij bij tijden leed en die hem ongeschikt maakten om op te treden of zelfs met mensen om te gaan. De vorige malen, dat- dit gebeurde, was ik te jong geweest om veel van zijn toe stand te merken, vooral omdat hij Charles Charlotte zich dan terugtrok ergens buiten en grotendeels de tijd in zijn kamer door bracht. Ik wist alleen, dat dit de pe riodes waren, waarin mijn moeder altijd bij hem was en zij alléén. Ditmaal gingen wij naar een plaats je in Frankrijk. Mijn vader schaam de zich over deze aanvallen. Hij was altijd bang, dat men hem voor waanzinnig zou houden. Het was een teken van naderende genezing, als hij zich buiten zijn kamer vertoon de en als hij buiten kwam, was de dag nabij, dat hij kon terugkeren, naar zijn gewone bestaan. Ditmaal gebeurde het, dat ik hem ontmoet te aan het eind van deze periode toen hij een wandeling maakte. Wij wan delden samen en hij begon met mij t<- spreken. Niet verstrooid vriende lijk, zoals anders, maar bijna als van man tot man. Hij sprak over zijn innerlijke verscheurdheid, die hem soms dompelde in deze zware melancholie, hij klaagde over een zaamheid, hij sprak over zichzelf als een ongelukkig mens. Het gaf mij een schok. Voor mij was hij de schit terende en gevierde man geweest. Dat hij ongelukkig was, wekte voor het eerst in mijn inniger gevoel dan bewondering. Van die tijd af, hechtte ik mij steeds meer aan hem. Hij werd mijn afgod. Ik zag alles door zijn ogen, ik dacht wat hij wilde, dat ik zou denken. Ik zag mijn moeder, zoals hij mij haar liet zien; als een lieve, maar onbeduidende vrouw, een beetje belachelijk in haar kin derlijke vroomheid, een vrouw, niet in staat hem te begrijpen en die hem daardoor ongelukkig had gemaakt. Hij zei mij, dat ze hem nooit had liefhad en dat dit de geheime el lende van zijn leven was. Hij zei, dat ze onberekenbaar voor hem leef de in haar eigen wereldje en dat de eenzaamheid hem soms dreef tot dingen, die hij niet werkelijk wenste. Toen stierf mijn moeder. Zij was lang al steeds bleker en magerder geworden, haar lichaam werd onder mijnd door een bloedziekte. Na haar dood logeerde ik lange tijd bij mijn grootmoeder. Zij was het, die mij vertelde hoe mijn ouders waren ge trouwd. Zij verweet mijn vader, dat hij mijn moeders dood had veroor zaakt, dat zij van verdriet was ziek geworden en weggekwijnd. Zij vertel de mij, hoe mijn vader haar had ont moet op een bal en meer uit ge woonte, dan werkelijke verliefdheid, haar het hof had gemaakt. Dat zij daardoor, volkomen onaandoenlijk was gebleven, prikkelde hem. Hij begon zich grote moeite te geven haar te veroveren en kwam er ten slotte zelfs toe, haar ten huwelijk te vragen, hoewel hij altijd had gezegd, dat hij niet wilde trouwen. Zij wei gerde. Zijn ijdelheid was mateloos ge kwetst. Hij verviel in een van zijn aanvallen van melancholie en deed zelfs een poging tot zelfmoord. Toen besloot mijn moeder, dat zij met hem moest trouwen. Het was waar, wat hij mij had gezegd; zij had hem nooit lief. (Wordt vervolgd.) fWVVIIiniWWWIIWIWWWWHiWIIWWWWIIWWWIIWWIWIWIWWWWWI/WIIWWWWWWWWWWWIIIWI (Van onze correspondent) OUDE NIEDORP. Vanavond komt hij voor de radio en over enige tijd in een televisieprogramma. Een platenmaatschappij wil een grammo foonplaat met hem maken. „Vier jaar lang heb ik volop gewerkt, maar het is al die tijd nooit iemand opgeval len. Nu ik heb gezegd er mee op te houden krijg ik aan alle kanten publi citeit. Jammer, want nu zou ik pas echt goede zaken kunnen doen". Tom Zwaag is in het nieuws gekomen, doordat hjj zij 11 „bedrijf" heeft gesloten. Vier jaar lang heeft hg in Noord-Holland les gegeven in de kunst van het kussen. Op 18 november gaat hjj trouwen. Zijn bruid. Richtje Smit uit Den Helder, heeft als eis gesteld dat hg de lessen onvoor waardelijk staakt. Lessen in kussen werden een jaar of zes geleden reeds gegeven door de Helderse jongeman Minkema. Hij beperkte zich tot schriftelijk onderwijs, dat eindigde toen Minkema met een zijner cursisten in het huwelijk trad. Tom Zwaag (thans 22 jaar) besloot vier jaar geleden het systeem van Minkema over te nemen. Maar hij deed het anders: hij gaf alleen praktisch kus-onder- richt. „Ik ben begonnen met folders te laten drukken, die ik uitreikte in de danszalen in Noord-Holland", zo vertelde Tom Zwaag ons. „Ik vertelde daarin op een nette ma nier de beat-kus te onderwijzen. Onmid dellij k meldden zich cursisten en de toe loop was zelfs zo groot, dat ik overwoog om leraren in dienst te nemen. Omdat ook jongens kus-les wilden hebben zou er ook een lerares aan te pas moeten komen. Bij nader inzien vond ik het beter de zaak maar alleen op te knappen en mij te be. perken tot de vrouwelijke klanten. Kijk, lesgeven in kussen is een subtiele zaak. Je moet weten tot hoever je kunt gaan. Er zijn meisjes, die je haast dwin gen verder te gaan dan het les-programma. Dat wilde ik niet. Ik wilde de goede naam van mijn zaak niet bederven. Het is ge lukkig altijd goed gegaan. Maar oei, er zijn voor mij heel wat moeilijke momenten ge weest. Vooral als ik een knap meisje in de armen had". In Noord-Holland wonen meer dan vijf honderd meisjes, die bij Tom Zwaag een kus-diploma hebben behaald. Het diploma ADVERTENTIE RIJDEN RIJDEN Bloemendaalseweg 200 - Overveen Zoekt u een goede Volvo - occasion Belt u ons even Tel. 55602 werd uitgereikt als de leraar meende dat het meisje de moderne kus-kunst goed be heerste. Zy werd dan automatisch lid van de internationale moderne kus-club. Ieder diploma is aan de achterzijde voor zien van foto en handtekening van Tom Zwaag, die zich bediende van de schuil naam Johnny van der Laan, een naam die hij zich had aangemeten als leider van de fan-club Cliff Richard De kus-lessen werden gegeven in een portiek, op een bankje in een park, in de stations-wachtkamers en soms in leeg staande treinen op het emplacement van Den Helder .„Mijn tarief was f 1,50 per les. Zo'n les duurde zes minuten, onderver deeld in twee minuten staan, twee minuten zitten en twee minuten liggen. Als voor waarde stelde ik, dat de meisjes zestien jaar moesten zijn. Eén keer kreeg ik een meisje, dat zei zestien te zijn, maar later veertien lentes bleek te tellen. Toen kreeg ik wat moeilijkheden met de ouders en de politie. De meisjes kwamen meestal niet alleen, maar in gezelschap van een vriendin. Soms had ik het zo druk, dat ik volg nummers moest uitreiken en tien klan ten op een avond had. Opvallend was dat de meeste cursisten knappe meisjes waren. De knapsten liet ik wel vijf keer terugkomen eer zij het diploma kregen. De lelijke meisjes kregen het diploma na de eerste les. Ja, het is wel eerlijk. Het was voor mij ook niet altijd een lolletje. Ik had altijd een speciaal doekje bij me om mijn mond af te vegen. Aan zwaar opgemaakte meis jes had ik een hekel. Dat werkte moeilijk. In Hoorn heb ik veel gewerkt. De aan vragen kwamen meestal telefonisch bin nen. Dan zei ik tegen zo'n meisje: „Probeer maar een clubje van tien te vormen, want anders loont het niet om naar je toe te komen". Nou, zo'n ploegje was al gauw bij elkaar. Het kus-diploma heeft heus grote waar de. De meisjes, die een dancing bezoeken willen graag door een jongen worden thuisgebracht. Het blijkt, dat als zij een kus-diploma kunnen tonen, er altijd wel jongens zijn dip daartoe bereid zijn". Hij is niet altijd goed begrepen, Tom Zwaag. door zijn ouders niet, door de po litie niet en door zijn verloofde niet. „Mijn Küsmeester Tom Zwaag «MR 21. Joris plaatste de zak met geld en Hapwap naast zich op de laadbak van de auto en zette zich gemakke lijk neer. „Foei!" prevelde hij, afkeurend naar de rennende gestalte van Jollipop kijkend. „Toen wij nog jong waren, draafden livreiknechten niet langs de we gen! Zij bewogen zich statig voort en gaven hoogstens van hun afkeuring blijk door een licht optrekken van de wenkbrauwen. Deze om baby's roepende dienaar is hoogst stuitend. Gelukkig zullen we hem snel uit het oog verliezen!" En zo was het. De vrachtauto zette er een aardige vaart in, die de bediende helaas niet bij kon houden. „Nu dat probleem naar de achtergrond is verhuisd," vervolgde Joris, „krijgen we het volgen de; hoe deze wagen tot stilstand te brengen, opdat ik mij heen kan reppen. Met medeneming van het geld en achterlating van deze peuter natuurlijk!" Nauwe lijks was hij uitgedacht, of het voertuig zakte krakend door zijn achteras en kwam in het geluid van scheu rend metaal en tunnelend houtwerk tot stilstand GR»BT3E1 A ipuc* Li GT?IET3€, ixjoci >lltribut« .1 by Kmg Features Syndicate. Walt Disney Productions World Rights Reserved ADVERTENTIE verwerkt tot vlotte, prachtige pullovers met kraag, pullovers met rol- kraag(col), pullovers met V-hals of ronde hals, perfekt afgewerkte vesten. Prijzen van 23.50 tot 49.75 ouders vonden het maar een vreemd be drijf. Ze waren er sterk op tegen. De po litie vertrouwde me niet en heeft me tot tweemaal toe in mijn kraag gepakt, maar na het verhoor van de meisjes kwam wel* vast te staan, dat alles zich heel netjes had toegedragen en ik altijd mijn handen thuis hield. Ja, en dan mijn verloofde. Ik leerde haar vorig jaar kennen. Ieder weekend ging ik naar Den Helder maar voor ik bij haar kwam moest ik altijd enige cursisten af werken. Aanvankelijk verzweeg ik dat, maar je kunt begrijpen dat het niet lek ker zat, toen ze er tenslotte achter kwam. Uiteindelijk heb ik haar moeten beloven het kus-bedrijf te stoppen. Het ging net zo lekker. Ik werkte wel in tien plaatsen in Noord-Holland, maar ik reisde ook naar Essen in België, waar de meisjes het kussen in de nieuwe stijl wil den leren". Tom Zwaag moet het kussen nu beper ken tot zijn aanstaande vrouw. „Maar haar kan ik werkelijk niets meer leren". Hij hoopt een woning te krijgen in Schagen. waar hij als gemeente-arbeider bij de plantsoenendienst werkt. „Mijn pa is nooit zo gelukkig geweest met de wijze waarop ik probeerde een centje bij te verdienen. Nieuwe activitei ten? Ja, de laatste tijd geef ik tegen een tarief van 2,schriftelijke adviezen in liefdesproblemen. Dat loopt aardig. Ik amu seer mij er geweldig mee. Verder blijf ik actief in de Cliff Richard- fanclub en de Rex Gildo-beweging en or ganiseer ik dansavonden met beat-bands. Dat laatste uit liefhebberij. De opbrengst sta ik altijd af aan gehandicapten. Dat is heel dankbaar werk" Tot burgemeester van de gemeenten Kamerik en Zegveld is benoemd de heer J. van Wijk. De heer Van Wijk, die 39 jaar is, is sinds 16 augustus 1963 burge meester van Zaamslag. Hij is Nederlands Hervormd en lid van de C.H.U. Tot burgemeester van de gemeente Brouwershaven is benoemd mr. J. P. Boersma. De heer Boersma, die 37 jaar is, is sinds 1 juni 1963 burgemeester van Wedde. Hij is lid van de P.v.d.A. i# 47. „Het plan dat ik heb zal je mis schien een beetje verbazen, Tsjiao Tai", zegt Rechter Tie, maar je moet precies doen wat ik zeg. Ga naar de herberg De Rode Karper, waar de bedelaars van de stad zich altijd verzamelen. Je scharrelt een paar bedelaars op die meestal in de Wilgenwijk werken en die breng je naar mij toe, en dan komt het belangrijkste: „Je vertelt iedereen die het maar horen wil dat de moorden bijna zijn opgelost, en dat de bedelaars ondervraagd moeten worden in verband met nieuw bewijsma teriaal". „Is het een list, Edelachtbare?" vraagt Tsjiao Tai nieuwsgierig. „In zeke re zin", antwoordt de Rechter. Herin ner je je nog dat ik vanochtend na de eendenjacht' zei dat ik een nieuwe manier wist om misdadigers te vangen, namelijk met een lokeend? Dat gaan we nu doen". Tsjiao Tai begrijpt er nog steeds weinig van, maar dat is hem wel vaker overko men als Rechter Tie een plan heeft. Hij gaat naar buiten, springt te paard en rijdt in de richting van de Rode Karper. Als hij onderweg een groepje dienders van de Nachtwacht tegenkomt, roept hij ze opgewekt toe: „De Rechter staat op het punt om de moordzaken op te lossen". Hij kent de nachtwakers goed genoeg om te weten dat ze het nieuws als een lopend vuurtje door de stad zullen verbreiden. 668. Van de ongelukkige schipbreukelin gen kreeg Bram eindelijk te horen, waar om ze hier door de Eiermannen gevan gen werden gehouden. „Weet je, wat het is?" zei de oudste zeerob. Die wezentjes willen ook wel eens rust hebben. Je moet eens nagaan hoe vermoeiend het is, als je altijd maar de gedachten van anderen hoortals je nooit eens met je eigen gedachten al léén bent! Daarom laten ze ons die huis jes bouwen. Want door steen breken de gedachten niet heen. Wie wil, kan zich dus terugtrekken in zo'n stenen huisje." „Dus als die gebouwd zijn laten ze jul lie vrij?" vroeg Bram. „Geen sprake van. Want ten eerste wil len ze niet, dat anderen van hun bestaan op de hoogte komen. En bovendien: ze hebben geen armen of handen en iemand moet toch voor hen de af sluitstenen in de huisjes open en dicht doen." Bram keek grimmig. Zonder iemand iets van zijn plannen te vertellen liep hij naar buiten. Zijn be doeling was naar de Kokanje te sluipen en met dit schip hulp te gaan halen. Voorzichtig bewoog hij zich voort achter enkele Eiermannen, die zelfs niet naar hem opkeken. Dat gaf Bram njeuwe moeden hij zag niet, dat de Eier mannen elkaar een vrolijke knipoog gaven alsof ze allang gemerkt hadden, wat zich achter hun rug afspeelde.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 17