„In Indonesië is kans op een reorganisatie" Asfaltrobot toont zijn kunnen Wet tegen het afluisteren van telefoongesprekken op komst Bevolkingsgroei vereist een aangepast beleid Agenda voor Haarlem en de IJmond en bondig Fa. B. ENGELENBERG Prof. Schermer hom in Rotterdam: Madurodam naar New York Budel heeft weer wethouders Gevreesde ziekte op nertsfarm Trein liep op twee sporen binnen Eindhoven is het snelst gegroeid Uitzonderingen voor overheid o.tn. ten behoeve van de staatsveiligheid Drs. v. d. Brink op gezondheidscongres: Drink a/s tjonge"moe f zfjn/ licht en tintelfris! Vader wil terug na dood van zijn kinderen Vorst houdt aan 4 tk DONDERDAG 3 NOVEMBER 1966 2 „De regering die nu in Indonesië zit hoeft er aan het eind van het jaar niet meer te zitten. Er zijn aan wijzingen dat er een niet onbelang rijke reorganisatie in Indonesië kan komen", aldus heeft oud-minister president prof. dr. ir. W. Schermer horn in Rotterdam verklaard tijdens een door het Rotterdams studenten gezelschap georganiseerd forumge sprek over de verhouding Indonesië- Nederland. Voor hoe lang? Inbreker bood gestolen spaarbankboekje aan U it zonderingen A f luister-apparaten Haarlem OFFICIëLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN MASKING TAPE (plakcrèpe) Velsen-IJ muiden Beverwijk WEERRAPPORTEN Sa se ES ES Prof. Schermerhorn waarschuwde die Nederlanders, die menen dat de 30 september-revolutie een „gunstige uit werking" heeft gehad. „Het staat hele maal niet vast dat Indonesië de goede kant is opgegaan", zo zei hij. Over de positie van president Soekarno zei de oud-minister-president dat er vol gens hem geen sprake van is dat deze op korte termijn aan de kant zal worden gezet. „Een dergelijke ontwikkeling is be slist niet te verwachten. Soekarno is nog steeds het vrijheidsideaal van het Indo nesische volk. Maar er blijft onzekerheid bestaan over de politieke situatie in dit land", zo zei prof. Schermerhom. De heer J. W. T. E. Sikkes, directeur van het centraal orgaan voor economische betrekkingen met het buitenland, zei dat De KLM en het bestuur van Madurodam zullen ook ditmaal weer een stukje mini- Nederland naar New York laten komen. De loco-burgemeester van Madurodam, de zeventienjarige middelbare scholier Herman Schaper, zal de tentoonstelling op 30 november officieel openen. (Van onze correspondent) BUDEL Voor de derde maal in nau welijks twee maanden tijd heeft Budel gisteravond wethoudersverkiezingen „be leefd". De stampvolle tribune van de raadszaal in Budels veel te grote nieuwe gemeentehuis hield zich muisstil bij het tellen van de stemmen. Gepraat werd er trouwens haast niet bij het voorlopige? laatste bedrijf van de dorpspolitiéke klucht, die in Nederland nog niet werd vertoond. Voor nieuwe kandidaten stond burgemeester Derkx geen pleidooien toe. De wethouders, die op bevel van de raad hun stoel moesten ontruimen, kregen al evenmin de kans zich nog tegen het wan trouwen van de raadsmeerderheid te ver dedigen. Kruidenier A. van Gils en kas telein J. Bakens zijn de nieuwe wethou ders van Budel geworden. Op een der grootste nertsfarmen van Nederland, die van de N.V. Renard te Eist (Utrecht), is een zeer gevreesde ziekte uitgebroken. Enkele honderden nertsen zijn reeds het slachtoffer geworden van deze virus enteritis, die voor de eerste keer in Nederland is geconstateerd. Men vermoedt dat buitenlanders, die de farm regelmatig bezoeken, de dieren heb ben geïnfecteerd. Gistermiddag is een reizigerstrein licht beschadigd bij het binnenkomen van het station van Raalte, doordat hij over twee verschillende sporen tegelijk binnenkwam. Door een verkeerde wisselstand kwam het eerste deel van de trein namelijk op een ander spoor dan het laatste deel. Door dit ongeluk, dat om kwart over twee ge beurde, liepen de reizigers een vertraging van een uur op. Gedurende de laatste twintig jaar is de bevolkingsgroei van Eindhoven bijzonder sterk geweest, te weten ruim veertig per cent. De gemeente Eindhoven is daar mee koploper geworden in de rij van ne gen gemeenten, die in 1946 meer dan 100.000 inwoners hadden. De groeipercen tages van de acht overige gemeenten wa ren als volgt: Nijmegen 37, Tilburg 32,5, Utrecht 28,7, Den Haag 24,4, Groningen 19,6, Rotterdam 18,2, Haarlem 14,5 en Amsterdam 11,5 percent. Door de oplettendheid van een emplo yé van het filiaal van de spaarbank van de gemeente Apeldoorn aan het Hofveld heeft de politie een achttienjarige Apel- doomer kunnen aanhouden, die verschei dene inbraken in Apeldoorn heeft ge pleegd, waarbij hij duizenden guldens buitmaakte. De jongen liep in de val, toen hij met een gestolen spaarbankboekje naar de bank was gegaan om geld op te nemen. De loketbediende constateerde dat het op het boekje vermelde nummer door de politie was opgegeven in verband met diefstal en nam onmiddellijk contact op met zijn superieuren. De jongeman, die dit zag, nam de benen maar de politie kon hem vrij snel achterhalen. het Nederlandse bedrijfsleven op het ogen blik de pas markeert, nu de situatie in Indonesië nog niet geconsolideerd lijkt. De heer Sikkes zag overigens belangrijke perpectieven in het nauwer aanhalen van de handelsbetrekkingen tussen Nederland en Indonesië. „Wij zouden een belangrijke rol kunnen spelen in de verhandeling van Indonesische produkten", zei de heer Sikkes, die het noodzakelijk achtte dat Nederlandse handelshuizen zich weer kun nen vestigen in Indonesië. Verder achtte de heer Sikkes het nodig dat er weer mogelijkheden komen voor het opbouwen van bedrijven voor geza menlijke rekening (joint ventures). w dan \/ftnrto wotr aan Tiror lz ffoxror onnt i De regering meent dat de wet geving ten aanzien van het telefoon geheim tekortschiet en dat een meer bevredigende regeling tot stand moet worden gebracht. Zij heeft nu bij de Tweede Kamer een wetsontwerp in gediend met nieuwe bepalingen ter bescherming van het telefoongeheim. Wat de staatsveiligheid betreft be paalt het wetsontwerp dat afluisteren mag plaatsvinden op bijzondere last van de betrokken ministers. De re gering wijst erop, dat de werkzaam heid ten behoeve van de veiligheid van de staat een onmisbaar onderdeel is van de overheidstaak bij de ver dediging van het grondgebied en van de democratische rechten en vrijheden tegen aantasting door een van buiten komende of binnenslands opererende vijand. Volgens het wetsontwerp mag de mo gelijkheid voor de overheid tot afluisteren ten behoeve van de strafrechtpleging niet ontbreken. Deze mogelijkheid wordt ech ter beperkt. Vereist is dat in de straf zaak een gerechtelijk vooronderzoek is in gesteld en dat het gaat om een misdrijf waarvoor voorlopige hechtenis is toege laten. De bescherming van het telefoongeheim bestond tot dusver vooral in de wettelijke garantie, dat de telefoondienst niet weder rechtelijk aan derden doorgeeft wat hij uit het telefoonverkeer te weten komt. De moderne techniek maakt het echter moge lijk ook buiten de telefoondienst om ge sprekken af te luisteren. Daartegen be vat de tegenwoordige wet geen bepalin gen. In deze door de vorderingen van de techniek ontstane leemte wil het nieuwe wetsontwerp voorzien. Bovendien wordt in de nieuwe wet bepaald, in welke gevallen de overheid inbreuk mag maken op het telefoongeheim om de aan haar toever trouwde gewichtige belangen te bescher men. Het wetsontwerp noemt in dit verband de strafvordering, de veiligheid van de staat en inbreuken op het telefoongeheim in de burgerlijke uitzonderingstoestand en de staat van beleg. Voorgesteld wordt een aanvulling van het Wetboek van Strafrecht, waarbij het verboden wordt: Een telefoongesprek af te luisteren anders dan in opdracht van een deel nemer aan dat gesprek. Een telefoongesprek op te nemen bijvoorbeeld op een geluidsband zonder zelf deelnemer aan het ge sprek te zijn of anders dan in op dracht van zulk een deelnemer. De door verboden afluisteren van een telefoongesprek verkregen kennis over te dragen. Het verbod voor personeel van de tele foondienst, rechtmatig verkregen weten schap over de inhoud van telefoongesprek ken wederrechtelijk aan anderen over te dragen, blijft gehandhaafd. Van het verbod is uitgezonderd het op vangen van een radio-telefonisch gesprek met een normaal ontvangtoestel. Het ver bieden hiervan heeft geen zin en boven dien weet ieder die zich van deze vorm van communicatie bedient, dat zijn ge sprek op deze wijze kan worden opgevan gen. Voorts mag een werkgever controle uitoefenen over in zijn bedrijf gevoerde telefoongesprekken. Verder zijn uitzonde ringen opgenomen voor de controle op de goede werking van de telefooninrichting, op de afwikkeling van het telefoonver keer en voor de opsporing van storingen. In het wetsontwerp wordt niets gezegd over elektronische afluisterapparaten. De minister van Justitie, prof. Samkalden, heeft echter op vragen van het Eerste- Kamerlid, de heer S. van den Bergh (V.V.D.), geantwoord dat de werkgroep, die tot taak heeft de mogelijkheid van een wettelijke regeling tot bescherming van de persoonlijke levenssfeer te onder zoeken, voorrang heeft gegeven aan de problematiek van het afluisteren van ge sprekken met elektronische hulpmiddelen. De minister verklaart al het mogelijke te zullen doen om door passende maatrege len de aantasting van het privé-leven door dergelijke apparatuur te voorkomen. Bij de in aanleg zijnde omlegging rond Brummen (rijksweg 48), onderdeel van de toekomstige IJs- selweg, is gisteren een nieuwe op bulldozer-looprupsen werkende wegenbouwmachine, een zogenoem de asfaltrobot, gedemonstreerd. Deze machine heeft de grootste werkcapaciteit ter wereld (300 ton per uur) en kan als maximum prestatie een dertig centimeter dikke asfaltlaag over een breedte van zes meter als een tapijt neervleien. De robot, die de naam „Titan" mee kreeg en waarvan de wegenbouwer F. J. Bruïl te Arnhem de primeur heeft, is gebouwd door een Duitse machinefabriek te Hameln. Het arbeidsintensief-procédé van meerdere asfaltlagen over elkaar, die vaak bij koud weer te snel af koelen om de wals goed te kunnen laten functioneren, behoort door de Titan tot het verleden. Door deze nieuwe vinding kan ook bij vriezend weer of regen zonder stagnatie wor den doorgewerkt. De asfaltrobot vraagt slechts een eenmansbedie- ning, terwijl voor een conventionele soortgelijke unit drie a vier arbeids krachten nodig zijn. De heer K. Zeevenhoven te Rot terdam, die deze vinding in ons land importeert, vertelde ons dat de machine op het mammoet-traject van de autobaan München-Salzburg reeds verrassende prestaties heeft geleverd. Op alle terreinen van ons economisch en maatschappelijk leven zal met een nog lang voortdurende en omvangrijke bevolkingsgroei rekening moeten wor den gehouden en een zeer grote krachts inspanning worden gevraagd. Temeer omdat deze groei zich gaat voltrekken op een beperkt grondgebied en in een periode van welvaart en een streven naar een zo groot mogelijk wel zijn. Een op deze ontwikkeling aangepast beleid zal op elk gebied, ook dat van de volksgezondheid, aan speciale eisen moe ten voldoen. Dit stelde drs. T. van den Brink, hoofd afdeling algemene tellingen en bevolkingsstatistiek van het CBS, in zijn inleiding vanochtend onder voorzit- ADVERTENTIE terschap van prof. dr. P. Muntendam, be gonnen tweedaags congres in Eindhoven. Dit congres over „Bevolkingsgroei en volksgezondheid" is georganiseerd door „Nederlands congres voor openbare ge zondheidsregeling." Drs. van den Brink herinnerde voor eerst aan de reeds eerder en met toe lichting gepubliceerde uitkomsten van be rekeningen volgens welke de Nederlandse bevolking van 12,2 miljoen op 1 jan. 1965 tot 21 miljoen in het jaar 2000 zal groeien. Wel is van verschillende kanten gewezen op de vrij sterke daling van het geboortecijfer en is voor 2000 een inwonerstal van 18 miljoen genoemd, doch volgens spreker leiden deze ramin gen tot te optimistische beschouwingen. Bij de groei moet mede rekening ge houden worden met verschuivingen in de leeftijdsverdeling en de gevolgen daar van voor de omvang van bepaalde acti viteiten en accentverlegging tussen de verschillende soorten van zorg. Als voor beelden noemde inleider: een relatief sterkere bezetting van de categorie 0-4 jarigen (prenatale zorg, hospitalisatie, kraamzorg, consultatiebureaus voor zui gelingen en kleuters), een verdere ver oudering binnen de groep bejaarden (ver houding tussen verzorging en verpleging) en een toenemend aantal echtparen onder hen (wijze van huisvesting). Verder het toenemend aantal jonge gezinnen (voor lichting en begeleiding in een periode van voortgaande geboortedaling). Tenslotte noemde drs. Van den Brink de zich wijzigende verspreiding van de be volking over ons land en de voortgaande verstedelijking op ons beperkte grondge bied als factoren van de ontwikkeling die -en niet het minst aan de gezondheids zorg en de gezondheidsbescherming- spe ciale eisen zal stellen. Concertgebouw, vandaag 20 u.: Concert door het P.T.T.-Mannenkoor. Stadsschouwburg, vandaag 20 u.: Haagse Comedie met „Professor Bernhardi" van Schnitzler. Regie: Paul Steenbergen en Eric van Ingen. Vrijdag 20 u.: Toneelgroep Centrum met „Het moeizame liefdesleven van Attila Galop" van Dimitri Frenkel Frank. Regie: Walter Kous. BIOSCOPEN Cinema Palace, 14, 19 en 21.15 u.: „De mensheid in verval", 18 j. Frans Hals, 19 en 21.15 u.: „Psycho", 18 j. Lldo, 14 en 20 u.: „The Battle of the Bulge", 14 j. Luxor, 14, 19 en 21.15 u.: „Africa Addio", 18 j. Minerva, 20.15 u.: Lady L", 14 j. Rembrandt, 14, 19 en 21.15 u.: „Rififi in Parijs", 18 j. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 u.: „Meisjes zon der kamers", 18 j. Studio, 14.15, 19 en 21.15 u.: „Darling", 18 j. TENTOONSTELLINGEN Vishal: „Scheuren, knippen, plakken" (Kinderboekenweek). Geopend dagelijks van 10 tot 17 u. en van 19.30 tot 22 u. Zondags van 10 tot 17 u. Tot 6 november. Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62): Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 16e tot en met de 19e eeuw, waaronder Hals' meesterwerken. Dagelijks geopend van 10-17 uur. Zondags van 13-17 uur. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79): Permanente expositie van oude religieuze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeld houwwerken, handschriften en kunstnij verheid. Dagelijks, behalve maandag, ge opend van 10 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 17 uur; zondag van 14 tot 17 uur. Kunstcentrum „De Ark", (Nieuw Hei ligland 113): Bootzaal' „100 ambachten" van Jan Luyken. Dagelijks, behalve dins dag, van 10 tot 20 uur expositie van werk van Hartlib-Rex. Tot 5 november. Artificia (Binnenweg 65, Heemstede)Ex positie van monotypes en schilderijen van Eduard Heymans. Op werkdagen van 9.30 tot 18 uur. Tot 7 november. In 't Goede Uur, (Nieuwe Kerksplein): ADVERTENTIE Doclstraat J» Haarlem - Tel. 15252 Expositie van tekeningen van Harry Pre- nen. Dagelijks van 10-18 uur en 20-22 uur. Zondag van 14-17 uur en 20-22 uur. Teylers Museum (Spaarne 16): Perma nente tentoonstelling van schilderijen 19e en 20ste eeuw. Tekeningen van de Hol landse, Italiaanse en Franse school. Fos sielen e.d. Dagelijks behalve zondag: van 13 tot 16 uur. Expositie van etsen van Rembrandt. Museum Van Looy (Kamperlaan): Ex positie van leden van Kunst Zij Ons Doel. Dagelijks van 10 tot 17 uur; op zon- en feestdagen van 14 tot 17 uur. Tot 13 no vember. Woonhuis Jacobus van Looy (KI. Hout weg): geopend op donderdag van 10 tot 12.30 u. en van 13.30 tot 17 u.; op zon- en feestdagen van 14 tot 17 uur. DIVERSEN Raadhuis Hoofddorp, vandaag 14.30 uur: Gemeenteraadsvergadering Haarlemmer- DONDERDAG 3 NOVEMBER City, 20 u.: „Zijn duister verleden". Galerie „De Kastanjeloot", Wüste- laan 32, Santpoort-Zuid: Expositie aqua rellen en tekeningen van Rie van Goor. De tentoonstelling duurt tot 14 november en is dagelijks open van 10 tot 18 u. en 's avonds (behalve zondag) 21 u.; zondag van 13 tot 17 u. van 19 tot VRIJDAG 4 NOVEMBER City, 20 u.: „Invasie op Ambush Bay". Stadsschouwburg, 20 u.: „Beau Geste". Galerie „De Kastanjeloot", Wüste- laan 32: Expositie aquarellen en teke ningen van Rie van Goor. De tentoonstel ling duurt tot 14 november en is dagelijks open van 10 tot 18 u. en 's avonds (be halve zondag) van 19 tot 21 u.; zondag van 13 tot 17 u. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 u. DONDERDAG 3 NOVEMBER Kennemer Theater, 19.30 u.: „The sound of music". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Veel liefs uit Moskou". VRIJDAG 4 NOVEMBER Kennemer Theater, 19.30 u.: „The sound of music". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Veel liefs uit Moskou". W.B. Theater, 20 u.: „De vlucht van Phoenix". Galerie Boumans, Breestraat 122: Ten toonstelling schilderijen en gouaches van Henk Willems, te bezichtigen van 9 tot 12.30 u. en van 13.30 tot 18 u. Erfenis van steuntrekker. Een onlangs overleden oud-inwoner van de Gooise gemeente Laren, die jarenlang finan ciële steun heeft ontvangen van de ge meentelijke sociale dienst, heeft uit dankbaarheid hiervoor een aantal ge bruiksvoorwerpen en sieraden aan de gemeente Laren nagelaten. Totale waar de van de nalatenschap bedraagt onge veer 14.000 gulden. Hoogleraar. Dr. H. J. Drossaart Lulofs uit Leiden is aan de universiteit van Am sterdam benoemd tot gewoon hoogleraar in de wijsbegeerte van de klassieke oud heid. Demonstranten veroordeeld. De Amster damse kantonrechter mr. J. D. Carrière, heeft veertien demonstranten tegen de oorlog in Vietnam tot een boete van 50 subs, tien dagen hechtenis ver oordeeld. Zes werden vrijgesproken en een aantal zaken werd aangehouden. Raadsheer Hoge Raad. Voor de vervul ling van de vacature van raadsheer bij de Hoge Raad der Nederlanden, ont staan door het eervol ontslag van mr. dr. E. Tekenbroek, is mr. D. A. van der Line, raadsheer in het gerechtshof te Amsterdam, eerste op de voordracht geplaatst. Boerderij en vee verbrand. In Dwingelo is de kapitale boerderij van de land bouwer W. Zantinge geheel door brand verwoest. Veertien pinken, een aantal kalveren, de gehele hooioogst, de be- drijfsinventaris en een naast de boerde rij staande grote schuur gingen verlo ren. De in Zuid-Afrika verblijvende echtge noot van de vrouw, die gisterochtend in Millingen aan de Rijn haar vijf kinde ren met bijlslagen heeft gedood, is nadat hij de feiten vernomen had door een dok ter met kalmerende middelen behandeld. Volgens verklaringen van vrienden zou de man, 38 jaar oud en eigenaar van een schoenmakerij, in de veronderstelling ver keerd hebben dat vrouw en kinderen zich binnenkort bij hem zouden vestigen in Oudtshoorn, zijn woonplaats in Zuid-Afri ka. Hij had volgens deze zegslieden een huis gehuurd en ingericht met het oog op hun overkomst uit Nederland. De familie bij wie hij momenteel in huis is verklaarde nog dat de man van plan is naar Holland terug te keren na dit gebeurde. **l>,*W,WVVWIfWVWtfWWWWVWWWWMWWWWA<WWWVVMI Het KNMI deelt mee: Bij langdurige opklaringen kwam het de afgelopen nacht op de meeste plaatsen weer tot lichte vorst. Een aantal waar nemingsstations rapporteerde minimum temperaturen van 5 tot 6 graden onder nul. Op de vliegvelden Twente en Eelde viel wat lichte sneeuw. Leeuwarden, Den Helder en enkele lichtschepen meldden echter enkele lichte regenbuitjes. De luchtdruk daalt nu onder invloed van oceaandepressies bij IJsland en van een depressie bij de Riviera. Van de laatste depressie wordt verwacht, dat zij naar het noordoosten zal trekk'-n. Hierdoor blijft de wind in onze omgeving in de oosthoek. De kennende nacht zal weer op lichte vorst gerekend moeten worden en op enkele plaatsen mogelijk zelfs op ma tige vorst. In het zuidoosten van het land is er kans op wat neerslag. Maximum- en minimum temperaturen binnen- en buitenland w a -3 ■3 O SE Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Z.-Limburg Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locamo Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome Barcelona Madrid Mallorca Lissabon half bew. mist onbewolkt sneeuw zw. bew. zw. bew. onbewolkt onbewolkt zw. bew. zw. bew. geh. bew. geh. bew. onbewolkt regen mist zw. bew. licht bew. zw. bew. geh. bew. regen onweer geh. bew. onbewolkt geh. bew. zw. bew. geh. bew. geh. bew. geh. bew. zw. bew. half bew. half bew. geh. bew. licht bew. mist regen half bew. zzo no no zo ozo verand. ono o zw w n wnw wzw nno o ono no nno nnw windst. nnw ozo nno o no no o zzo wnw ono windst. zo nnw windst. windst. wnw 4 2 3 4 3 1 2 2 2 2 2 4 6 8 3 2 2 5 9 8 13 2 5 -0 5 6 9 5 8 11 24 17 13 11 20 15 1 -2 -1 -2 -5 -5 -5 -6 -1 -5 -2 1 0 1 -2 -4 -5 -2 3 4 9 1 -3 -1 0 4 0 2 -2 2 13 12 6 -1 10 6 Vrijdag 4 november Zon op 7.39 uur; onder 17.07 uur. Maan op 21.23 uur; onder 14.09 uur. Maanstanden Laatste kwartier 5 november 23.19 uur Nieuwe maan 12 november 15.27 uur Eerste kwartier20 november 1.21 uur Volle maan28 november 3.41 uur Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 3 november Hoog water 6.17 uur en 18.33 uur. Laag water 2.02 uur en 14.16 uur. Vrijdag 4 november Hoog water 7.00 uur en 19.20 uur. Laag water 2.39 uur en 14.58 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 min. vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 2