Massale reddingsactie vlot en doeltreffend Nobelprijs voor Alfred Kastler Bussen namen vervoer van reizigers over Leraar achter stuur NZH-bus Van nu af aan heet lij'm 1 Mark Lane dreigt met een proces RAVAGE NA ONTSPORING BIJ HALFWEG „Alsof vliegtuig noodlanding maakte" Modder naast de spoorbaan voorkwam ernstige ramp Nog twee gewonden in ziekenhuis Na de klap „Het is goed afgelopen" TOT TEVREDENHEID VAN SPOORWEGEN Van het Reve niet strafbaar DONDERDAG 3 NOVEMBER 1966 9 Ravage Met man en macht Franse natuurkundige Actuele proef Met bloed van Louis XVI bevlekt hemd in veiling Bostik 1 in extra grote tube met handige uitsmeerdop. Geen lijm meer aan uw vingers. Foto's Kennedy-moord Rechtbank beslist: WEEKABONNEMENTEN Examens w - - (Van een onzer verslaggevers) „Het leek precies een vliegtuig, dat een noodlanding maakte. Een doffe klap, niet eens zo heel erg hard, een huizenhoge fontein van modder. V eel lawaai maakte het niet, doordat het voorstuk van de trein zich in de zachte modderbrei stortte". Dit vertelde ons een verbouwereerde wegenwachter die gistermiddag, toen hg op de Amsterdamse Vaart bij Halfweg reed, het ongeluk met de uit Haarlem komende reizigerstrein zag gebeuren. Ook dicht bij de plaats van het onge val wonende ingezetenen van Haarlem- merliede hebben weinig of niets van de ontsporing gehoord. Pas toen de politie en brandweer met groot materieel uitrukten, werden zij gealarmeerd. Zij liepen hun huizen uit en keken verbaasd naar de vier gekantelde treinstellen, waarvan het eerste deel met een dikke laag modder was bedekt. Wanneer de trein naar de andere kant was ontspoord, zou het leed niet te over zien zijn geweest. Daar is men in Half weg van overtuigd. De grond aan de lin kerzijde van de dijk bestaat uit harde klei. Was de trein daarop terechtgeko men, dan zouden zeker doden en vele zwaargewonden te betreuren zijn ge weest. De modderlaag heeft de trein op gevangen. In Haarlemmerliede staat men er niet van te kijken, dat de trein is ontspoord. „Dit moest wel gebeuren", zegt een ou dere man. „Op het zijspoor, waarop de trein opeens werd geleid, kan niet harder dan 40 tot 45 kilometer per uur worden gereden. Geen wonder, dat hij eruit vliegt met meer dan honderd kilometer per uur De ravage was groot na de ontsporing De rails van het zijspoor stonden recht omhoog, de bovenleiding was over een af stand van honderd meter totaal vernield. De draden hingen gevaarlijk dicht bij de verongelukte trein, waaruit ongedeerde passagiers te voorschijn kropen. Er viel geen spoortje van paniek te bekennen, hoewel de meeste passagiers de schrik van hun leven hadden gekregen. Binnen vijf minuten waren de politie en de brandweer van Haarlemmerliede en Spaarnwoude op de plaats van het onge luk. Even later kwam politieversterking uit Amsterdam en Haarlem. Zeven am bulances, afkomstig uit Amsterdam en Haarlem, waren binnen tien minuten bij de ontspoorde trein. Acht wegenwach ten assisteerden bij het zoeken naar ge wonden. Enkele militairen, die zich in de ongelukstrein hadden bevonden, assisteer den bij het dragen van de brancards. De reddingsactie verliep uiterst vlot. De zeventig ongedeerde, maar danig ge schrokken passagiers werden naar het seinwachtershuisje gebracht. Drie dokters uit Haarlemmerliede en Spaarnwoude ver zorgden de licht gewonden. Dertien passa giers werden naar het Wilhelmina Gast huis in Amsterdam en naar het Grote Gasthuis in Haarlem vervoerd. Acht van hen mochten enkele uren later alweer naar huis. Voor drie anderen brak dat moment gisteravond aan. Er liggen nu nog twee passagiers in het ziekenhuis. Hoewel de ravage op het traject nog steeds groot is, rijden sinds vanmorgen half tien de treinen tussen Haarlem en Amsterdam weer. Gisteravond en van nacht werd onder het felle licht van schijnwerpers met man en macht ge werkt om de ontspoorde wagens bij de hoofdrails weg te trekken. Ten behoeve van de bovenleiding werden drie nood masten opgericht. De Spoorwegen zijn inmiddels een in tern onderzoek begonnen naar de oorzaak van het ongeluk. Vandaag zal de machi nist nader gehoord worden. Hij liep geen verwondingen op, maar was gisteren te geëmotioneerd om een uitvoerige verkla ring af te leggen. Bij het onderzoek wor den de N.S. geassisteerd door de rijksin specteur van het ministerie van Verkeer en Waterstaat, die secretaris is van de Spoorweg Ongevallenraad. STOCKHOLM (AP). De Nobelprijs voor natuurkunde 1966 is vandaag toege kend aan de Franse professor Alfred Kastler uit Parijs. De prijs van 216.000 gulden werd toe gekend „voor de ontdekking en ontwikke ling van optische methoden voor bestu dering van de Hertz-resonantie in atomen" Met het ongeluk en de (vermoedelijke) oorzaak is een proef die de Spoorwegen op het baanvak Apeldoorn-Amersfoort nemen, weer aktueel geworden. Daar ex perimenteert men met een automatisch beveiligingssysteem, waarbij de snelheid van treinen die een sein passeren waar dat niet geoorloofd is, automatisch beïn vloed wordt. Dit systeem zal zonder tegenslag echter op zijn vroegst pas in 1975 in geheel Ne derland ingevoerd kunnen zijn. Tot dan zullen er in ons land waarschijnlijk nog zestien treinongelukken plaatsvinden. Het hoofd van de voorlichtingsdienst, de heer Wissink zei daarover: „Wij rekenen op één ongeluk per half jaar." Met brancards werden de gewonden langs de spoordijk naar de gereed staande ambulancewagens gedragen. (Van een onzer verslaggevers De meeste passagiers konden pas nadat de deuren waren opengewrikt uit de in drie stukken gebroken trein geholpen worden. Een van de eersten die zich naar buiten wist te werken was de 39-jarige bediende van de trein- restauratie, de heer Deijkers uit Roo sendaal. Hij was juist met een blad verfrissingen de trein rond geweest, toen het ongeluk gebeurde. Hij vertelde, „ik had net mijn blad in de keuken neergezet. Toen ging ik onderuit. Ik hoorde een enorme klap en ik zeilde onder een paar tafels door. Ik sprong weer op en zag anderen het zelfde doen. Toen wist ik: het is goed afgelopen. Gelukkig bleef iedereen vrij rustig en ontstond er geen paniek". Een andere passagier, de heer C. de Groot, herinnerde zich: „ik zat de krant te lezen. Ik dacht eerst we passeren een wissel, maar toen werd het ineens er ger. Ik liet me bliksemsnel op de grond vallen en dacht meteen: als dit maar geen tweede Harmeien wordt. Iemand achter me zei heel kalm: deze trein gaat niet verder. Na een paar flinke schokken werd het plotseling stil". (Van onze correspondent) PARIJS Liefhebbers van historische reliquieën zullen zich op 15 november verdringen in de zalen van het grootste Parijse venduhuis „Hotel Drouot" wan neer enkele hoofdharen en een hemd van Lodewijk XVI onder de hamer komen Het hemd werd door de koning gedragen toen hem als „Burger Capet" door de guillotine het hoofd werd afgehakt. Bloed vlekken op het hemd getuigen zichtbaar van deze macabere daad waarmee de mannen van de revolutie voor eeuwig met het koningschap in Frankrijk meen den te hebben afgerekend. (Van een onzer verslaggevers) Onmiddellijk na het spoorwegongeval begonnen bussen van de N.Z.H. op ver zoek van de Spoorwegen een pendeldienst te rijden. Later kreeg deze Haarlemse vervoermaatschappij assistentie van de NACO (Alkmaar), NBM (Gooi) en het Gemeentelijk Vervoer Bedrijf uit Amster dam, dat onder meer zijn gelede bus in zette. Om twee uur waren reeds vijftien bus sen op de weg. Elk uur werden dat er meer. Zij reden van station Haarlem naar het Centraal Station in Amsterdam. Met angst en vreze werd het spitsuur tege moet gezien. Om vijf uur werd dan ook besloten een andere regeling te treffen: vanaf dat moment werd er gependeld van station Haarlem naar station Am sterdam - Sloterdijk, vanwaar de reizi- ADVERTENTIE gers met extra lange treinen naar het hoofdstedelijk station werden gebracht. De gehele middag en avond is busper- soneel bezig geweest met het vervoer van treinpassagiers. De regeling verliep vrij vlot, al moesten de reizigers rekening houden met een vertraging van ongeveer een uur. De NZH versterkte zijn korps chauffeurs met garage- en kantoorperso neel. Ook controleurs werden opgeroepen om te rijden. Zelfs een oud-werkstudent, die thans leraar is, werd van huis ge haald en was bereid om enkele ritten te maken. De NZH had al haar materieel ingezet: van de oudste stadsbus (uit 1955) tot en met de modernste, met air-conditio- ning uitgeruste, toerwagens. De Haarlemse vervoersonderneming heeft gistermiddag en -avond in totaal 179 rit ten uitgevoerd. Vanmorgen nog werden 87 ritten gemaakt. Ook daarvoor waren door de NZH twintig bussen ingezet, als ook tien bussen door de NBM. De vlotte en adequate hulpverlening door het personeel van de verschillende bus maatschappijen heeft lof geoogst van de zijde van de Spoorwegen. De hoofd stationschef in Amsterdam heeft de direc ties en het personeel zijn grote erkente lijkheid betuigd voor de vlotte wijze waar op het busvervoer te hulp was gesneld. Ook vele trein) reizigers hadden inmid dels laten weten, dat zij over de gang van zaken bijzonder tevreden waren. COLUMBUS (AP) De Newyorkse advokaat Mark Lane, die een boek heeft geschreven waarin de officiële uitspraak van de commissie-Warren over de moord op president Kennedy in tw(jfel wordt getrokken, heeft met een proces gedreigd om de foto-archieven in verband met de moord geopend te krijgen. Lane, die in Columbus, in de staat Ohio was om de verkoop van zijn boek „Rush to Judgement" te bevorderen, gaf een ver klaring uit waarin hij het optreden van de regering laakte wegens de wijze waarop zij de 65 foto's en röntgenfoto's die zijn genomen bij een lijkschouwing op de ver moorde president aan de nationale ar chieven heeft overgedragen. Veel van deze foto's zullen jarenlang niet toegankelijk zijn. Artsen hebben gezegd dat deze foto's niets toevoegen aan het bewijsmateriaal dat al is geleverd. Maar Lane beweert dat deze maatregel van de regering „officieel bevestigt" dat de „commissie-Warren een aantal van de meest belangrijke en vitale documenten in de zaak niet heeft onderzocht". Geknakt ligt de trein in het drassige talud van de spoordijk. Het feit, dat de trein na de ontsporing aan die kant van de spoorbaan is terecht ge komen, is er waarschijnlijk de oor zaak van, dat het ongeval nog zo goed is afgelopen. (Van onze correspondent) AMSTERDAM De Amsterdamse rechtbank heeft vanmorgen de schrijver G. K. van het Reve ontslagen van rechts vervolging inzake de hem ten laste ge legde smadelijke godslasteringen. Van het Reve stond veertien dagen ge leden terecht wegens enige, volgens de officier van justitie „smadelijke godslas teringen, geschikt om de godsdienstige ge voelens van anderen te krenken". De eis, die was gebaseerd op artikel 147 sub 1 van het wetboek van straf recht was een boete van 100,-. De vervolging had plaats op grond van een zin in een artikel in het tijdschrift voor homofilie „Dialoog" en een zin in het boek „Nader tot U". In de overwe gingen stelde de rechtbank, dat het be schrijven van een geïncarneerde God als ezel waarmee de ik-figuur geslachtelijke gemeenschap heeft, anderen in de gods dienstige gevoelens kan krenken. De rechtbank meende, dat er wel spra ke is van een godslastering, maar niet van een smalende godslastering. Zij was in haar beoordeling niet uitgegaan van de beperking van de ten laste gelegde zinnen, doch heeft deze zinnen willen zien in verband met het gehele boek. Het openbaar ministerie zal tegen dit vonnis appel aantekenen bij het gerechts hof in Amsterdam. Of de heer Van het Reve ook in beroep zal gaan kon zijn raadsman vanochtend nog niet mededelen. xy^xwoooorrfjoooooooooooooctoooooooooooooot dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE rvgnpr»viiYYYYYYlfinrm¥mmi)f)nOOLXX>i XTGOU AA I Kampen. Doctoraal examen: H. de Jong (cum laude) (Wageningen). Amsterdam (Gem. Un.). A. G. M. Willems uit Amsterdam is gepromoveerd tot doctor in de wiskunde en natuurwetenschappen op een proefschrift getiteld „Synthese van enkele verbindingen met een 11, 12-diazas- teroidskelet". Promotor was prof. dr. H. O. Huisman. Eveneens tot doctor in de wiskunde en natuurwetenschappen promoveerde cum laude F. W. H. M. Merkus uit Sittard op een proefschrift getiteld „Kwalitatieve ana lyse van kationen met behulp van dunne- laagchromatografie". Promotor was prof. dr. C. G. van Arkel. De heer Asjwiniekoemaar uit Amster dam is gepromoveerd tot doctor in de wis kunde en natuurwetenschappen op een proefschrift getiteld „Hilbert spaces in in- tuitionism" en „Hilbertaj spacoj en intuici- ismo". Promotor was prof. dr. A. Heyting. Het bijzondere van dit proefschrift is dat het geheel in het Esperanto is uitgegeven. -.-' V c V

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 9