en Onderzoek naar de „trek van onweersbuien PANDA EN DE MEESTER*ETER AVONTUREN VAN DONALD DUCK RECHTER TIE R A MM ET JE FOK u I ill ijte Ons vervolgverhaal Eb en vloed in de zeearmen van invloed VRIJDAG 4 NOVEMBER 1966 21 Een oorspronkelijke Nederlandse roman door Willy Corsari 'n felle (0-80 km in 14 sec.) snelle (125 km/u) sterke (kooiconstructie) zuinige (1 op 14) mooie ruime vierdeursauto voor 'n schappelijke prijs inclusief verwarming, rolhoes, ruitesproeiers, passeerlicht, parkeerlicht, stuurslot, kindersloten, zonnekleppen, kleer- haakjes, 3 asbakjes, slaapbanken, laadvloer, radiale banden, gereedschap, rubber bumperrozetten, gebittacte carrosserie. Vraag nadere inlichtingen of gratis proefrit aan bij: Verbeek N.V., Bloemend.weg 1/9, Bloemendaal, tel. 59091 iI MOC/B 1 1 YERSRND- Kerkelijk nieuws i «ill iv.,: \.VK - - •- Aft/WWWWWWWWWM (156) Zij offerde zich op, uit vrees, dat hij tegronde zou gaan of zelfs een einde zou maken aan zijn leven. Mijn grootmoeder vertel de, dat zij haar had gewaarschuwd en dat alles was gekomen, zoals zij, vreesde. Toen hij haar eenmaal had veroverd, begon hij haar te verwaar lozen, te bedriegen, te kwellen. Zij was alleen nog goed om bij hem te zijn, als hij niemand anders bij zich durfde toelaten, uit schaamte over zijn toestand. Toen ben ik hem gaan haten. Ik wilde hem niet meer zien. Ik be schouwde hem bijna als een demon, die mij systematisch van haar had afgetrokken, om haar nog meer te martelen. Niet eer ik weer geloof de, kon ik mijzelf er toe brengen, hem te bezoeken, toen hij zwaar ziek was. Ik vond geen demon, geen gewetenloze schurk of sadist maar een ongelukkig mens, gebroken door de dood van mijn moeder. Ze was zijn engel geweest in duistere dagen van zijn leven, zijn houvast in de chaos van zijn bestaan. Ze had alles van hem verdragen, alles voor hem gedaan, maar hij wist, dat ze hem nooit had liefgehad. Dat was het, wat hem er toe dreef, alles te doen om van haar los te komen. Hij is niet gestorven, hij leeft nog, ergns in een kleine plaats in Zwitserland". Hij is een zeer vroom man, ge worden, en vroom zoals zij: op kin derlijke wijze. Het is, of hij zich vast klampt aan haar hand en zich laat leiden. Als ik ooit weer de neiging mocht voelen, iemand te veroorde len, behoef ik alleen aan hem te denken; aan het ondoorgrondelijke mysterie dat de mens is". „Mysterie?" Hij schrikt op, haar toon is hard, bijna fel geweest en nu ziet hij jaar gezicht zoals het was, toen zij staarde naar de ruïne, koud en star en van een stille boosaardigheid. „Mysterie". Hoe kon je zo spre ken, Matthias! Hoe durf je die man verontschuldigen, die je moeder dat alles heeft aangedaan?" „U begrijpt het niet", zegt hij zacht- Zij lacht. „O, ik begrijp het al te goed. Ik heb het ondervonden, wat het is, als men een zoon aftrekt van zijn moeder, met leugens en huichelarij". „Ik geloof niet, dat hij huichelde", zegt Matthias, „maar zelfs als ik dat geloofde, zou ik nog medelijden met hem hebben. Hij heeft werkelijk ge leden, omdat zij hem nooit liefhad, zich alleen opofferde voor hem. „Geleden uit gekrenkte ijdelheid". „Is dat géén lijden?" „Zij maakt een vaag, afwerend ge baar. „Matthias, laten wij hierover op houden. Wij kunnen elkaar niet be grijpen." „O ja", zegt hij zacht, „ik begrijp u heel goed. Ik weet nu, wat het is. dat ik u heb gevoeld. En ik smeek u, ik smeek u, laten wij hier over spreken". „Neen, een andere maal". „Er zal geen andere maal zijn. U gaat immers weg?" „Praten kan niets veranderen. En Charles Charlotte wat ik gedaan heb, was mijn recht- Ik heb mij niets te verwijten." „Wat weten wij ooit daarvan? Wat weten wij van het kwaad, dat wij mensen aandoen, zonder het te willen of te beseffen? Niemand van ons is zonder schuld. We hebben allen barmhartigheid nodig en hoe zullen wij die krijgen, als wij geen barm hartigheid voelen voor anderen? Als we vol haat zijn of wrok?" Zij lacht honend. „Ja, dat is de moderne idee: het medelijden met de moordenaar. Maar het slachtof fer?" „Ik heb medelijden met u," zegt hij zacht. „Maar ik ben bang om u. Ik weet immers hoe het is, als je iemand haat? Ik heb het zelf onder vonden. Het heeft mij gekweld, het was als een beest dat mij innerlijk opvrat, dat mijn ziel wegvrat. Jaag het beest weg van uw ziel, voor het te laat is." „Te laat? „Denk er aan, „dat u zult ster ven. Hoe zult u dan staan tegenover God, met dit in uw hart?" „Sterven?" Hij staart haar even aan en springt dan op. „Scheelt u iets? Mevrouw Renier- se, in 's hemelsnaam. Haar gezicht is asgrauw gewor- worden en volkomen verwrongen, onherkenbaar. Zij klemt de handen als klauwen om de leuningen van de stoel. Haar ogen sperren zich onna tuurlijk wijd open, haar mond ook gaat open. alsof zij wil schreeuwen, maar er komt alleen een verstikt geluid- Het zweet loopt langs haar gezicht. Dan zakt zij voorover. Hij springt naar haar toe en grijpt haar in zijn armen. Zij ligt roerloos tegen hem aan, bewusteloos. Voor zichtig laat hij haar op de grond glijden', loopt verwilderd de kamer uit, zoekt, tot hij de badkamer vindt een handdoek kan nat maken, waarmee hij haar gezicht bet. Na een tijd opent zij de ogen. Hij vraagt bevend. „Is het beter? Mijn God, heb ik u verschrikt? Ik wou u alleen helpen, alleen helpen.wie is uw dokter?" Zij antwoordt niet. Opeens rolt zij weg uit zijn armen, voorover op de grond, kreunend, krimpend. Hij staat radeloos. Dan knielt hij weer bij haar, streelt haar over het hoofd, in wanhopig berouw. Nog gelooft hij, dat alleen zijn woorden haar een schok hebben gegeven. Na een tijd ligt zij stil. Hij keert haar voorzichtig om en wist haar gezicht af- Haar lippen zijn blauw. Ze fluistert: „Mijn medicijn, in de badkamer, een flesjebij de spiegel." Hij rent naar de badkamer en vindt het flesje. Als hij terugkomt ligt zij hem aan te staren met grote doodsbange ogen. Ze fluistert: „Tien druppels, in het water. „Hij druppelt de medicijn in een glas water en helpt haar drinken. „Is het zo beter?" (Wordt vervolgd.) ADVERTENTIE KQDA1000MB NU"5695 PUZZEL NO. 44: (Van onze weerkundige medewerker) Vijf jaar lang, van 1963 tot 1968 wordt in Zeeland en het aangrenzende gebied een „onweer-onderzoek" gehouden, dat na het „Thunderstormproject", door de Amerikanen in Florida verricht, het meest nauwkeurige mag worden genortnd. Meteo Woensdrecht heeft in Zuidwest-Ne derland de medewerking bij dit onder zoek van 700 waarnemers. Men heeft in dit gebied meer dan 500 regenwaarne mers en er staan 18 bliksemtellers opge steld. Ook zijn deze zomer 2000 formulie ren uitgereikt die behalve naar de 700 waarnemers ook gingen naar land- en tuinbouwscholen in Zeeland en West-Bra bant. Uit het onderzoek is reeds gebleken dat de zeearmen bij bepaalde onweertypes (warmteonweders) een rol spelen, even als eb en vloed als het water bij vloed kouder en bij eb warmer is. Ook heeft men enkele duidelijke banen kunnen vast stellen waar de onweersbuien bij voor keur overtrekken. De eerste loopt over de westkust van Walcheren naar de noor delijker gelegen eilanden, een tweede baan loopt van België over het Sloe en Noord-Beveland naar Zierikzee en een derde over het oostelijke deel van Zeeuws Vlaanderen-Terneuzen-West Tho- len naar Willemstad. De afsluiting van het Veerse Gat, waardoor in dit gebied een sterkere ver warming ontstaat, heeft in Noord-Beve land zwaardere buien tot gevolg, een ver schijnsel dat men ook heeft kunnen con stateren bij de inpoldering van de Noord oostpolder en Flevoland. De omgeving van Kampen, in de tijd van de Zuider- COf, MARTIN lOONDÉR 22. Hef breken van de achteras van de vrachtwagen was een grote verrassing voor Joris. De auto zakte onderuit en veroorzaakte daardoor een grote verwar ring in de laadbak. De keurig opgestapelde lading kwam goed onderhouden! Ik zal hem toch eens op de gevaren daarvan wijzen! Maar niet nu ik moet eerst even mijn kapitaal veilig stellen! Waar is het gebleven?" Hij begon met enige spoed in de wrakstukken te zoe krakend naar beneden en brak open, zodat de passagier ken, en door het lawaai van het daarbij brekend aarde in korte tijd geheel was bedolven onder houtwerk en serviesgoed. „Wel, wel, wel," prevelde Joris zich vrij worstelend. „De bestuurder van dit mobiel is wel erg onbesuisd opgetreden! Of hij heeft zijn voertuig niet werk had hij niet in de gaten dat de chauffeur intus sen naderbij kwam. „Wat moet dat!!!" bulderde die. „Wat doe jij in mijn lading? Rommel maken en de achteras doorzagen, huh? Maar ik zal je leren!" Walt Disney Productions World Ri|hu Reserved mi Piatributed by King Feature* Syndicate zee een der droogste streken van ons land kreeg na de inpoldering aanzienlijk meer buien. Ook is uit het onderzoek gebleken dat buien, die flinke hagelval met zich mee brengen, meestal weinig onweersver schijnselen te zien geven. Het is waar schijnlijk dat bij een verdere voltooiing van de Deltawerken zich nog een aantal veranderingen in de zomer-buientrek zul len gaan voordoen. Dit zelfde speelt in het hele gebied boven en rond het IJssel- meer ook een rol wanneer straks ook westelijk Flevoland en over een aantal ja ren ook de Markerwaard droogvalt. Wij hebben hier te doen met miniatuur-kli maatveranderingen, waarbij in de zomer iets hogere temperaturen en tijdens onsta biele lucht meer buien voorkomen en in de winter lagere temperaturen met meer vorst- en ijsdagen. Het is de Zeeuwse waarnemers geble ken dat bij vallend water er weinig of vrijwel geen onweer voorkomt en dat in de nazomer de buien de voorkeur geven aan het kustgebied en minder ver het land in komen. Buien die tegen de vloed en ebstroom intrekken zijn meestal zeer zwaar. Het volgend jaar eindigt dit on derzoek van zes jaar boven Zuidwest-Ne der land. Het zou interessant zijn wanneer een dergelijke onweeronderzoek ook eens in andere delen van ons land gehouden zou kunnen worden. Het linker en rechter deel van deze puz zel is precies gelijk aan elkaar, dus een tweeling. De omschrijving van beide delen wordt steeds tezamen opgegeven. Zo geeft horizontaal 1 als omschrijving: hachelijk, reptiel: in beide gevallen woorden van elk 7 in te vullen letters. Aan de puzzelaar om uit te maken, in welk deel van het dia gram het juiste antwoord moet komen te staan, links of rechts OPGAVE Horizontaal: 1. hachelijk, reptiel; 6. tocht, uitroep; 8. speelgoed, wig; 10. geneesmiddel, deel van het hoofd; 12. hond, zwaar; 14. gebruik in kleding, vette vloeistof; 16. fa milielid, de oudere (afk.); 17. geogr. mijl (afk.), ambtshalve (Lat.); 18. maanstand (afk.), lidwoord; 20. start, verdrietig; 22. tijdperk, mil. opl.school (afk.); 24. wind richting (afk.), bijb. naam; 25. plaats in Drente, insect; 27. dun, landbouwwerk- ADVERTENTIE 5.95 UK 16.50 Geref. Gemeenten. Beroepen te Hoofddorp H. Rijksen te Gouda. Geref. Kerken. Aangenomen naar Hoevelaken H. G. Meynen em. pred. te Loenen a. d. Vecht naar Zetten G. Dijkstra te Oudega (Wymbr.). tuig; 28. dus (Eng.), anno (afk.); 29. onder het nodige voorbehoud (Lat.), pers. vnw.; 31. rivier in Italië, insect; 33. drinkgerei, ligplaats voor schepen; 35. in dat geval, waterplantje; 36. dwaas, vogel; 39. verlan gen, danskoor; 42. puur, afmeting. Verticaal: 1. zangnoot, voorzetsel; 2. ge wicht (afk.), meisjesnaam; 3. voorzetsel, eikenschors; 4. vers, koraaleiland; 5. bevel, bijwoord; 7. zuivelprodukt, gewicht; 9. plakmiddel, vrij; 10. fijn aardewerk, an dersom; 11. Chin, maat, eerwaarde heer (Lat.); 13. schriftkundige, legerplaats; 15. plaats in Gelderland, aanzien; 19. insecten eter, deel van het hoofd; 20. boreling, ge manierde vrouw; 21. Frans pers. vnw., voegwoord; 23. het Romeinse rijk (Lat.), lengtemaat (afk.); 26. bijb. naam, edelgroot- achtbaar (afk.); 28. plaats in Drente, harde val; 30. kledingstuk, keukengerei; 32. jon gensnaam, rondhout; 34. smalle opening, deel; 37. jongensnaam, hond; 38. de onbe kende (afk.), voegwoord; 40. titel (afk.), N.V. (Frans); 41. heilige (afk.), namelijk (afk.). Oplossingen, uitsluitend per briefkaart, dienen uiterlijk woensdag a.s. in ons bezit te zijn. OPLOSSING PUZZEL NO. 43: Horizontaal: 1. kg, 2. hut, 5. den, 8. eg, 10. n.o., 11. terrarium, 14. r.o„ 16. trio, 18. koran, 19. Oder, 21. Erna, 23. Nel, 24. slee, 25. one, 26. aai, 27. ent, 28. Spa, 30. nut, 32. een, 34. aks, 36. doel, 40. aard, 42. aanden ken, 43. sela, 45. dons, 48. eng, 50. set, 52. pijl, 53. rad, 55. rio, 56. Eli, 57. iep, 59. leve, 61. nar, 63. tand, 65. girl. 66. laars, 68. geep, 70. ad, 71. Australië, 74. l.o., 75. as, 76. oke, 77. sas, 78. de. Verticaal: 1. koren, 2. he, 3. Urk, 4. tro nie, 5. dralen, 6. ein, 7. nu, 9. greep, 10. n.t., 11. ton, 12. are, 13. mol, 15. or, 17. Irene, 20. dessa, 22. aat, 24. sta, 25. oud, 29. and, 31. ulaan, 33. eleve, 35. kandy, 37. ore, 38. a.n.p., 39. ski, 41. ren, 43. sir, 44. leder, 46. oline, 47. sop, 49. Gre, 50. sonate, 51. terras, 52. pit, 54. Alida, 58. edele, 60. vla, 62. aar, 64. age, 65. ga, 66. l.s.k., 67 sla, 69. Po, 72. uo, 73. is. De prijswinnaars vindt u elders In dit blad. 48. Na overal rond verteld te hebben dat de Rechter op het punt stond de moordzaak op te lossen stijgt Tsjiao Tai af bij de herberg De Rode Karper en loopt naar de deur. Het is waar dat de bedelaars Rechter Tie vaker van dienst zijn geweest, bedenkt hij. Ze weten beter dan wie ook wat er in de stad gebeurt en onderhouden contacten met alle lagen van de onderwereld. Hun inlichtingen wa ren vaak waardevol als het ging om het opsporen van rovers of inbrekers. Maar dit was een heel andere zaak. Tsjiao Tai gaat de herberg binnen, waar als het zo als gewoonlijk een drukte is van belang. Op dit uur komen de bedelaars hun geld afdragen aan de hoofdman van het gilde die dan aan ieder een gelijk deel geeft. Het wordt stil als Tsjiao Tai binnenkomt. De bedelaars worden niet elke dag in hun hoofdkwartier opgezocht door de voornaamste helper van Rechter Tie. Tsjiao Tai kijkt even om zich heen en gaat dan aan het tafeltje zitten van Lioe Kei, de welgedane hoofdman van het gilde. „Ik kom in verband met de twee moorden die vandaag ontdekt zijn", zegt hij. „De moordenaar staat op het punt om gear resteerd te worden, maar de Rechter wil eerst nog een paar dingen vragen aan enkele bedelaars die gewoonlijk in de wilgenwijk werken. Wilt u een paar man nen aanwijzen, die met mij mee kunnen gaan naar het gerechtsgebouw. Na het verhoor kunnen ze meteen weer terugke- Jit hKSKA. 669. Hoopvol gestemd sloop Brammetje Fok door het struikgewas. Net zomin als de schipbreukelingen had hij geloofd, dat het hem lukken zou ongemerkt weg te ko men. De Eiermannen waren immers in staat zijn gedachten te lezen! Maar toch hadden ze niet op hem gelet, toen hij ach ter hen langs kroop. En nu vond hij nie mand op zijn weg. Het goede schip Kokanje lag nog pre cies, zoals hij het had achtergelaten. Op handen en voeten betrad Bram de loopplank. Als een dief in de nacht kwam hij aan boord van zijn eigen schip. Nauw keurig luisterde hij naar het kleinste ge rucht, dat de aanwezigheid van een te genstander kan verraden. Maar er was slechts het ruisen van de zee en het zach te geritsel van gebladerte. „Het is gelukt" dacht Bram. „ze heb ben me niet ontdekt.nu kan ik hulp gaan halen". Op dat moment was het, alsof hij van schrik bevroor. De kajuitdeur was open gegaan en daar stonden de Eiermannen met bolle ogen en strakke grijnslachjes naar hem te staren. „Uw gedachten waren heel duidelijk", zei één van hen zonder boosheid. „We wis ten, dat u hierheen ging. Het leek ons be ter u hier op te wachten". Verslagen liet Bram het hoofd hangen.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 21