VAN DAG TOT DAG Reactie op persconferentie van president De Gaulle Prof. Mulliken - scheikunde Prof. Kastler - natuurkunde top :örm Dit is één van de Top Form bankstellen bij Stoutenbeek Ghana verbiedt acht Chinese diplomaten land te verlaten Verenigde Staten schorten hulp aan Guinee op Van nu af aan heet lijm L Overstromingsramp op West-Java Twee nieuwe Nobelprijswinnaars: Brown naar Bonn om over de EEG te praten Harriman in Parijs Wonindnrichting-Beverwijk^^^» adviseur amm VRIJDAG 4 NOVEMBER 1966 csssssssccswswssssacxsssscwcsscsscswsK Russisch diplomaat moet Italië verlaten Mitterrand: Volksfront" Giscard: Eigen lijst" Achtste Fransman Tour es dreigement De glasheldere kit, die alles muurvast aan elkaar lijmt. In extra grote tube. on- In allerlei politieke programma's der andere die van de groep D-66, van minderheden in de Partij van de Arbeid en in liberale kring, wordt gepleit voor de vrijheid van politieke demonstraties. In de Amsterdamse gemeenteraad heeft de fractievoorzitter van de P.v.d.A., drs. E. van Thijn, daartoe zelfs een concreet voorstel ingediend. Hij wordt bij zijn streven aangemoedigd door een merk waardig vonnis van de Rotterdamse kan tonrechter mr. J. Thors. Deze acht na melijk een verordening, die een optocht met propagandaborden verbiedt, onwettig. Het ging bij deze uitspraak om vier jongelui, die met borden, voorzien van opschriften en foto's, hadden gedemon streerd tegen de oorlog in Vietnam. Vol gens de politieverordening zou daarvoor toestemming van B. en W. nodig zijn. De kantonrechter betwist dit. Hij beroept zich met name op artikel 7 van de Grond wet. Volgens dit artikel is geen vooraf gaand verlof nodig om gedachten of ge voelens tot uitdrukking te brengen door middel van het gesproken woord, en ge drukte of geschreven stukken. Wat de in houd aangaat is degene, die zich tot het publiek wendt, strafrechtelijk verantwoor delijk, bij voorbeeld in geval van op ruiing. Daarvan was hier echter geen sprake. Ten tweede beriep de kantonrechter zich op de Europese conventie tot bescher ming van de rechten van de mens en zijn fundamentele vrijheden, welke conventie door Nederland getekend is. Dit verdrag geeft ieder het recht op vrijheid van me ningsuiting, inbegrepen „de vrijheid om die mening te ontvangen en door te ge ven zonder inmenging van overheidswe ge". Weliswaar bevat de conventie ook de bepaling, dat die vrijheid de rechtsorde niet mag aantasten, maar daarvan was in bedoeld geval geen sprake. Ook was in de dagvaarding niet gesteld, dat de openbare orde was verstoord. Deze be hoeft door een stoet, die borden mee draagt, ook geenszins verstoord te wor den. Misschien kan de politie optreden om het verkeer te regelen, maar niet om de demonstratie op zich zelf te verbieden, wanneer daarvoor geen vergunning is ge vraagd. Volgens de kantonrechter is die toestemming niet nodig. Van bijkomstige betekenis is het, dat mr. Thors protesten tegen de oorlog in Vietnam gerechtvaardigd acht, althans op de gronden die de jongelui hebben aangevoerd. Zij beweerden in hun op schriften en onderstreepten met hun foto's, dat in deze strijd geen onder scheid wordt gemaakt tussen burgers en oorlogvoerenden; dat Noord-Vietnam ge bombardeerd wordt zonder dat de Ver enigde Staten daaraan de oorlog hebben verklaard; en dat verscheidene verdra gen (van de Verenigde Naties, het Inter nationale Rode Kruis en het landoorlog reglement) zijn geschonden. De kanton rechter meende, dat er inderdaad reden is „om verontrusting daarover in het open baar kenbaar te maken". Maar voor zijn vrijspraak was dit niet van betekenis Een demonstratie ter verdediging van het Amerikaanse beleid zou immers ook toegelaten moeten worden. In tal van landen bestaat de vrijheid van demonstratie zonder vergunning, mits de openbare orde daardoor niet wordt verstoord. Men vindt daar met re den dat dit recht voortvloeit uit de vrij heid van spreken en schrijven, die niet aan censuur onderworpen is. Het is merk waardig, dat het in ons land zo lang heeft geduurd, voordat deze kwestie eens gron dig is bekeken. De Rotterdamse officier van Justitie, die tegen elk der beklaagden elf gulden boete had geëist, is van de vrijspraak in beroep gegaan. De zaak zal wel tot in de Hoge Raad worden uitge vochten. Maar mocht dit rechtscollege de uitspraak van de kantonrechter niet on derschrijven, dan kan elke gemeenteraad nog de politieverordening wijzigen. Vol gens mr. Thors heeft de Rotterdamse raad bij het vaststellen van de bestaande verordening „de grenzen van zijn taak overschreden". Ook als dit niet wordt aangenomen kan een raad vroegere be sluiten herzien. Wat dit aangaat zal het besluit van de Amsterdamse raad met meer dan gewone belangstelling worden tegemoet gezien. ))Vl^yyvyyilWWWWIM/WWWWWWVWVVVWMWWVWI/WMW De heer Schmelzer is er niet in ge slaagd een nieuwe regering te vormen. Zijn besluit om de opdracht daartoe terug te geven is met ongeduld verwacht. Veel kostbare tijd ging verloren, veel wrevel werd gewekt door de geheimzinnigheid van zijn pogen. Het kabinet-Cals viel door zijn motie van wantrouwen. Daarvóór stemden katholieken, christelijk-histori- schen en liberalen. Met hen had drs. Schmelzer een regering kunnen vormen. Dat wilde hij niet om vrij vage redenen. Waarschijnlijk vreesde zijn partij haar linkervleugel dan te veel af te stoten. Hij ging daarom experimenteren. Er waren toen nog vier oplossingen denkbaar. De heer Schmelzer heeft be wezen, dat twee daarvan onbereikbaar bleken: er komt géén christelijke coali tie en géén katholiek minderheidskabinet, aangevuld met deskundigen van andere kleur. Blijft de kans op een extra-parle mentaire ploeg van specialisten, die al- alleen de noodzakelijke begrotingen laat goedkeuren en vervroegde verkiezingen uitschrijft. Of: een verzoek aan het ka binet-Cals aan te blijven en deze taak op zich te nemen. Na alle geharrewar zou de laatste oplossing de minste tijd verspilling en ergernis veroorzaken. ROME (AFP) Een functionaris van de Russische ambassade in Rome is tot ongewenst persoon verklaard. Hij moet binnen 48 uur Italië verlaten. De Rus heet Kir Kemznko, hij is handelsattaché. Tot zijn uitwijzing is besloten na een onder zoek door de Italiaanse veiligheidsdienst SINGAPORE (Reuter) Radio-Dja karta heeft bekendgemaakt dat overstro mingen en aardverschuivingen in West Java veel slachtoffers hebben geëist. Hele dorpen zouden zijn bedolven. De gouver neur van West-Java zou de regering Djakarta gevraagd hebben de overstro mingen tot nationale ramp te verklaren. (Van onze correspondent) PARIJS. Zowel Francois Mitterrand in zijn kwaliteit van „premier" van het Franse linkse „schaduwkabinet", als de voormalige minister van Financiën Gis card d'Estaing heeft deze week geant woord op de verschillende punten die ge neraal De Gaulle vorige week in zijn jongste persconferentie te berde had ge bracht. Mitterrand had op zijn beurt de pers uitgenodigd, om in het bijzonder zijn visie op de buitenlandse politiek van het Staatshoofd te geven. Zoals men weet wordt die buitenlandse staatskunde speciaal in Moskou en ook door de Franse cpmmunisten nog al op prijs gesteld. Mitterrand wees gisteren op verscheidene aspecten zoals het kern zwaard en de ondermijning van de Euro pese eenwording, die in zijn ogen de na tionalistische inspiratie van de huidige politiek van Frankrijk duidelijk onder streepten. Over de hoofden van de jour nalisten richtte de voormalige kandidaat voor het Franse presidentschap zich dan ook in het bijzonder tot de Franse com munisten die hij probeerde te overtuigen dat zij er verkeerd aan deden De Gaulle vanwege zijn buitenlandse politiek te vol gen. Hij verzekerde, in navolging van de so cialistische secretaris-generaal Mollet, dat de communisten nog steeds de voor- keursbondgenoten waren van zijn Fede ratie in de komende verkiezingscampagne. Mitterrand kondigde dan ook nieuwe be raadslagingen met de communisten aan, zonder, naar het leek, nu echt een beslis sende stap in hun richting te hebben gedaan. GISCARD D'ESTAING, die de leider is van de gaullistisch gezinde conservatie ven die de regering voor haar Kamer meerderheid niet kan missen, reageerde vooral op een passage uit de persconfe rentie van generaal De Gaulle, waarin op wat dreigende toon tegen politieke scheurmakers werd gewaarschuwd. De ambitieuze Giscard die op zijn veertigste jaar al een oogje op het Elysée heeft la ten vallen, wenst zijn „betrekkelijke" on afhankelijkheid te bewaren door bij de verkiezingen in zoveel mogelijk districten met eigen kandidaten uit te komen. Daarentegen is uit de woorden van de president van de Franse republiek nu duidelijk geworden, dat hij alleen bereid is kandidaten te steunen die zich zonder enige reserve aan de gaullistische wacht woorden en discipline onderwerpen. Vol gens Giscard eist de democratie, dat ook in de regeringsmeerderheid zich bepaalde nuances toch kunnen doen gelden, vooral wanneer straks een president van minder uitzonderlijke kwaliteiten en dimensies zijn intrek op het Elysée zal nemen. Voor generaal De Gaulle wegen die overwe gingen van democratische orde echter kennelijk minder zwaar en het is dan ook twijfelachtig of Giscard d'Estaing de solo-rol die hij in het gaullistische orkest wil blijven spelen nog heel lang zal kun nen vervullen. Ondertussen heeft Giscards rivaal bul ten het gaullistische kamp de leider van het Democratische Centrum Jean Leca- nuet bekendgemaakt, dat hij van zijn kant zal laten weten welke gedachten de laatste uitlatingen van generaal De Gaulle hem wel hebben ingegeven. STOCKHOLM (Reuter en AP) De Nobelprijs voor Scheikunde voor 1966 is toegekend aan de Amerikaanse professor Robert S. Mulliken van de universiteit van Chicago. De koninklijke Zweedse academie van wetenschappen, die de prijs toekende, liet weten dat Mulliken onderscheiden is „wegens zijn fundamentele bijdrage aan het onderzoek inzake chemische verbin dingen en de elektronische structuur van moleculen door middel van de moleculai re orbitaal-methode". De Nobelprijs voor natuurkunde werd gisteren, zoals wij reeds meldden, toege kend aan de Franse prof. Kastler. Professor Mulliken is de vijftiende Amerikaan die de Nobelprijs voor schei kunde heeft gekregen. Mulliken werd in 1896 in de Amerikaanse plaats Newbury- port geboren. In 1921 behaalde hij de doctorstitel in de fysische chemie aan de universiteit van Chicago. Hij doceerde Franse prof. Kastler (natuurkunde). onder meer aan de universiteit van New York en de Harvard-universiteit. In 1931 werd hij benoemd tot hoogleraar in de natuurkunde aan de universiteit van Chi cago. Prof. Mulliken, die het denkbeeld van in moleculaire baan opperde dat voor al de tegenwoordige computers verder ontwikkelde, heeft een methode gescha pen voor de zuiver theoretische bestude ring van kleine moleculen, die bij proe ven niet te beschouwen zijn. Hieronder vallen bij voorbeeld tussenstadia van chemische reacties en moleculen die van belang zijn voor het onderzoek van de ruimte. Prof. Kastler is de achtste Fransman die een Nobelprijs voor natuurkunde ont vangt. Voor hem ontvingen onder anderen Pierre en Marie Curie in 1903 deze Nobel prijs. „Hoge berg". De leider van de Chinese communistische partij, Mao Tse Toeng, heeft Albanië een „hoge berg" ge noemd en de Sovjet-Unie een „hoop stof". Mao zei dit in een gelukwens die hij zond aan het vijfde congres van de Albaanse partij uit naam van het cen trale comité van de Chinese Communis tische Partij. Kastler is 64 jaar oud. Hij werd in Gübwiller in de Elzas geboren. Hij ging in Colmar op school, waarna hij natuur kunde studeerde in Parijs. Tot 1941 do ceerde hij aan de universiteit van Bor deaux, daarna bekledde hij eenzelfde post in Parijs. Het werk waarvoor hij nu is onderscheiden heeft hij verricht aan de école normale superieure. Prof. Kastler is ere-doctor van de universiteiten van Leuven en Pisa. De Nobelprijs voor natuurkunde werd vorig jaar toegekend aan drie personen, prof. Sin-Itiro Tomonaga van de univer siteit van Tokio, prof. Julian Schwinger en prof. Richard Feynman in de VS voor hun werk op het gebied van de quanten- elektrodynamika. De Amerikaanse prof. (scheikunde) Müllike ADVERTENTIE 3#b Bij Stoutenbeek vindt u vele, vele, vele bankstellen. Van stijlvol klassiek tot oprecht modern. Exclusieve staaltjes van Top-Vakmanschap, in prijzen die u hoger zou verwachten. Trouwens, bij Stoutenbeek vindt u alles op het gebied van Woninginrichting. De meubelen (met 5 jaar garantie) die u zoekt, de gordijnen, de vloerbedekking, de verlichting, de slaapkamerinrichtingU kunt „proefinrichtingen maken", binnenhuisarchitecten raadplegen. Bovendien staan in eigen werkplaatsen vakmensen voor u klaar. TOP FORM-adviseur Stouten beek doet alles - maar dan ook alles I - om u op maat volgens uw wensen te bedienen. Komt u eens langs dan zullen wij u het graag bewijzen I Het eerste bewijs is de nieuwe catalogus boordevol kleurenfoto's. Wordt u op aanvraag gratis toegezonden. stoutenb eek 250 modelkamers-Breestraat 82-teL (02510)-2364I-Dinsdagmiddag gesloten ACCRA (Reuter). Acht Chinese diplomaten die gisteren uit Accra naar Peking wilden terugkeren, zijn op het vliegveld door Ghanese func tionarissen aangehouden en terugge bracht naar hun ambassade. In een Ghanese regeringsverklaring werd later gezegd dat er een misver stand bestond met betrekking tot de uitreisvisa van Ghanese diplomaten die uit Peking zijn teruggeroepen. De Chinezen zullen morgen Accra ver laten. Op diezelfde dag zal de Gha nese diplomatieke staf uit Peking naar huis terugkeren. China had besloten zijn diplomaten uit Ghana terug te trekken nadat de Ghanese regering een dergelijke stap voor haar amhassadestaf had ge nomen. De betrekkingen tussen Ghana en China zijn verslechterd na de omverwerping van het regime-Nkroemah in februari. Nkroemah was toen op weg naar Pe king voor een officieel bezoek. De VS hebben de economische hulp aan Guinee opgeschort omdat in dat land de bewegingsvrijheid van de Amerikaanse burgers is beperkt. Sinds 1962 heeft Gui nee 245 miljoen gulden aan hulp van de VS ontvangen. Guinee acht de Verenigde Staten ge deeltelijk verantwoordelijk voor de ar restatie van negentien Guinezen in Gha na. Zij reisden met een Amerikaans vliegtuig. De VS wijzen alle verantwoor delijkheid af. De Guinese gijzelaars die in Accra (Ghana) worden vastgehouden, zullen voor het begin van de conferentie van staatshoofden en regeringsleiders van de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid worden vrijgelaten. Dit heeft, volgens een Guinese zaakgelastigde, de Ghanese delegatie verzekerd aan enkele met Gui nea bevriende delegaties. De Amerikaanse ambassadeur in Con- nakry, de hoofdstad van Guinee, Robin son Mcilvaine, heeft verklaard dat de anti-Amerikaanse betogingen in Guinee LONDEN (AP) De Britse minister van Buitenlandse Zaken George Brown is na een kabinetsvergadering over Groot- Brittannië en de E.E.G. naar Bonn ver trokken om Westduitse steun te vragen voor Britse toetreding. Premier Wilson liet in het Lagerhuis doorschemeren dat zijn regering nog geen overeenstemming heeft bereikt over de bewoordingen en het tijdstip van een of ficiële verklaring, waarin het verlangen tot toetreding zal worden uitgesproken. In een felle woordenwisseling met op positieleider Edward Heath zei Wilson „U vraagt of er zo'n verklaring zal wor den uitgegeven als in 1961 (toen de con servatieven aan de macht waren). Wacht maar liever tot ik die verklaring kan af leggen." Wilson voegde hier aan toe dat de verklaring van de conservatieve pre mier MacMillan geen rekening hield met de gevolgen voor de Gemenebesthan- del of met de vele andere problemen Dit belemmerde de onderhandelingen van Heath over E.E.G.-lidmaatschap. Met het oog op de moeilijkheden voor de Westduitse regering is het tijdstip van Browns bezoek ongelukkig gekozen. Men vreest dat Browns Westduitse collega, Gerhard Schroder niet in staat zal zijn onder deze omstandigheden verplichtin gen aan te gaan. voorbij zijn en dat hij er eindelijk in is geslaagd een gesprek te hebben met pre sident Sekou Touré. Hij zei dat alleen de regeringsradio de campagne tegen de Verenigde Staten nog voortzet. Mcilvaine is korte tijd onder huisar rest geweest, nadat in Guinee was ver nomen dat vier Guinese diplomaten en vijftien scholieren in Accra uit een toe stel van „Pan American Airways" waren gehaald. De Amerikaanse ambassadeur had toen onmiddellijk verzocht om een onderhoud met president Touré, maar pas dinsdag middag vond het gesprek plaats. Daar voor had Touré al een rede gehouden waarin hij bedekte dreigementen uitte dat hij „de voor de hand liggende be sluiten" zou nemen als de Verenigde Sta ten in de kwestie „niet aan hun verplich tingen voldeden". Mcilvaine zei niet te weten waar Touré op doelde met deze woorden. Hij zei dat een Guinese politieman hem overal heen vergezelt. Hetzelfde gebeurt met andere Amerikaanse diplomaten. De gezinnen van de diplomaten hebben begin deze week opdracht gekregen in huis te blij ven voor hun eigen veiligheid. ADVERTENTIE Jonge verliefde mensen, die anders willen zijn, ontdekken „de rinq met brillant". Wij tonen u een mooie col lectie in de prijzen van f 85.- tot 5.000.- Rechters. De Libanees Fouad Ammoun, de Pool Manfred Lachs en de Nigeriaan Charles Onyeama zijn gekozen voor de vervulling van drie van de vijf vacatu res bij het Intemationale'Hof van Jus titie in Den Haag. ADVERTENTIE 1 PARIJS (Reuter) De Amerikaanse reizende ambassadeur, Averell Harri man, heeft aan de permanente NAVO- raad in Parijs verslag uitgebracht van de onlangs in Manilla gehouden confe rentie. Hij gaf ook een uiteenzetting van het Amerikaanse standpunt inzake Viet nam. Daarna bracht hij een beleefdheidsbe zoek aan de Franse minister van Bui tenlandse Zaken, Couve de Murville. Harriman zal nog bezoeken brengen aan Bonn en Londen. Overleden. Mohammed Achmed el Mar- di, Soedans minister van Handel, is donderdag in een Londens ziekenhuis op 65-jarige leeftijd aan een hersen bloeding overleden. Luchtverbinding. De luchtvaartmaat schappij „Air Canada" heeft een dienst tussen Montreal en Moskou geopend. Een DC-8 maakte de openingsvlucht. De vlucht duurde ongeveer tien uur. Soeslov. Michael Soeslov, de theoreticu» van de Russische Communistische Par tij, heeft in een rede in Helsinki ge zegd dat West-Duitsland onder geen en kele omstandigheid toegang tot kern wapens mag krijgen. Mijnexplosie. Het aantal slachtoffers alj gevolg van een ontploffing in een kolen mijn op het Japanse eiland Hokkaido is tot zestien gestegen. Vier mijnwerkers worden vermist. Uitnodiging. De Verenigde Staten hebben bekendgemaakt dat er 27 andere leden van de Verenigde Naties, waaronder acht communistische landen, zijn uitge nodigd om getuige te zijn van de lan cering van de Gemini-12-capsule volgen de week woensdag. Geluk. Een negentienjarige Italiaanse pa- rachutiste is met een half geopende parachute van 300 meter hoogte naar omlaag gevallen. Zij kwam terecht op een door de regen doorweekt grasveld, maar liep alleen wat schrammen en builen op. Arrestatie. In de Indische staat Andhra Pradesj zijn vijftien communistische lei ders gearresteerd nadat de communis ten een algemene staking hadden uitge roepen te ondersteuning van eisen voor de bouw van een staalfabriek in Visak- hapatnam. Nooit. De meest gezochte misdadiger in de Canadese provincie Quebec, de 24- jarige André Daoust die gezworen had zich nooit levend aan de politie te zul len overgeven, heeft zich zonder slag of stoot laten arresteren. Nadat de politie een paar traangasgranaten had gegooid in zijn motelkamer, kwam Daoust met de handen omhoog naar buiten. Instemming. In de Verenigde Naties is met overweldigende meerderheid in stemming betuigd met een oproep van de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie aan alle landen om zich te onthouden van elke daad die de verspreiding van kernwapens zou bevorderen. De resolu tie werd aangenomen met honderd stemmen voor en één tegen. Cuba ont hield zich van stemming. Albanië stem de tegen.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 3