YlOÜWi Heeft weggooi- verpakking voor melk toeko n Carnaby Street verliest zijn greep op de jonge hipsters m m ZATERDAG 5 NOVEMBER 1966 7 Erbij 19 MELK IN PLASTIC of karton werd nog niet zo lang geleden als een bespottelijk idee beschouwd. Langzaam maar zeker heeft de weg- gooi-verpakking zich tussen de gewone melkflessen een plaats veroverd. Hoe wel de fles nog steeds het meest wordt gebruikt, zijn er veranderingen op til. Bij de Verenigde Glasfabrieken in Schiedam volgt men de verpakkings- strijd met argusogen. Het bedrijf heeft met 25 tot 30 miljoen melkflessen per jaar een aandeel van 90 pet in de binnen landse flessenmarkt. Hoe denken de melkfabrikanten en de slijters over dit dilemma, en vooral: wat is de mening van Hare Majesteit de Huisvrouw? 1 - I ■Pif-ïV V""' gM <m, m fpvpif pwpas t Minder vrije keuze Experimenteren Gevoelsmatig Broekpakken Zilv /er en paars Alpino Wie krijgt gelijk 'ïï/të.- IliP mê j?» tëÉsfM -< N - v 9 I mm sp I J 1 HOE ZIET de melkverpakking er in de toekomst uit? Blijft het glas, of wordt het een soepel plastic zakje met bijpassende plastic schenkkan. Halen we over een paar jaar alleen doosjes melk bij het grootwinkelbedrijf, of blijven we het melkwinkeltje trouw waar de melk in flessen in de kratten staat? Alle betrokkenen bij de produk- tie van consumptiemelk reageren tamelijk heftig op de vraag over de toekomstverpakking. Hun antwoor den zijn gekleurd door de branche die zij vertegenwoordigen. Van een wezenlijk overleg over verpak kingsmogelijkheden tussen de vele melkfabrieken is geen sprake. DE EERSTE plastic zakjes voor melk zijn een jaar geleden geïntrodu ceerd in Den Haag, Delft en het West- land. De zakjes leken op de langer in Frankrijk gebruikte poly thy leen melk- zakjes, maar er was een belangrijk verschil. De Franse verpakking be stond uit enkelvoudige (doorzichtige) plastic vellen die op drie plaatsen wa ren dichtgemaakt. Dit was niet erg stevig. De meer geperfectioneerde uit voering van het Haagse bedrijf be stond uit zakjes die alleen aan on der- en bovenkant dichtgemaakt waren omdat de foliefabriek het plastic in buisvorm kon leveren. Bovendien was de verpakking dubbel: melkwit van buiten en zwart van de binnenzijde, waardoor de melk ontoegankelijk werd voor licht. De prijs van de bedrukte zakjes was 2 Vz cent, maar deze werd de consu ment niet in rekening gebracht; duurdere eenmalige verpakking zou on getwijfeld versnippering van het assor timent inluiden en het melkverbruik doen afnemen. Daarom handhaafde de fabriek de bestaande consumentenprijs voor de plasticverpakking en sloeg daarmee de concurrenten nogal wat argumenten uit de hand. De directie van dit be drijf gaat zelfs zo ver te beweren, dat in de toekomst de consumentenprijs relatief zou kunnen dalen, ondanks een verdere stijging van de arbeidskos ten. DAT DE HUISVROUWEN het met de gedachten van de directie van dit Haagse bedrijf eens zijn, wordt wel duidelijk, als men ziet, dat de omzet in dit korte tijdsbestek met zeven pro cent is gestegen. Men levert nu de melk voor 90 procent in eenmalige verpakking. Dat scheelt ongeveer 60 procent aan opslagruimte. Men zou zich kunnen voorstellen dat ook andere melkproduktien zo verpakt kunnen worden. De machines hebben een capaciteit van zo'n 4000 zakjes per uur. Voor de bijprodukten (vla, pap etc.) ligt het echter moeilijker, hoewel karnemelk in de toekomst mis schien ook in plastic verpakt zal kun nen worden. De Nederlandse Consumentenbond liet zich wat sceptisch uit over de plastic melkverpakking. Men vreest, dat de consumenten geen vrije keuze overhouden, omdat de slijter bijvoor beeld alléén de eenmalige verpakking zal verkopen. Bovendien had men het vermoeden dat het bedrijf gedurende de zomermaanden het homogeniseren van de melk (het zeer fijne verdelen van de vetbestanddelen, waardoor smaak en uiterlijk worden verbeterdl had nagelaten om de houdbaarheid te vergroten. Bij navraag bij het bewus te melkbedrijf bleek dit vermoeden evenwel onjuist te zijn. Ir. R. A. de Boer, directielid en lid van de raad van bestuur van de Ne derlandse Melkunie, zegt: „de fles heeft het een paar duizend jaar uitge houden. Daar kun je niet overhaast vanaf stappen. In Zweden en Amerika heeft men enige jaren ervaring met papierverpakking. Een nadeel is, dat het drie a vier cent duurder is dan de bestaande consumentenprijs. O ja, daar is dan al de circa zeven cent afgetrokken die men uitspaart op de bewerking van de lege flessen en bo- Melk in plastic, geplaatst in een speciale schenkkan, verlost de huis vrouw van het schoonspoelen, sjou wen en verrekenen van lege flessen. vendien nog 2/10 cent afschrijving We hebben heus een open oog voor de voordelen, maar toch neemt de een malige verpakking bij ons een beschei den vlucht". De N.M.U. omvat bedrijven in Rot terdam, Den Haag. Amsterdam, Het Gooi en Zierikzee en neemt ruim twin tig percent van de landelijke omzet van consumptiemelk voor haar reke ning. De verpakkingsactiviteiten van de N.M.U. hebben geleid tot een en kelvoudig plastic zakje voor gepas teuriseerde melk. Men heeft welis waar berekend, dat de meest ideale verpakking driedubbel zou moeten zijn een laag wit, dan zwart en van binnen weer wit maar deze zou circa acht cent meer moeten kosten dan de huidige consumentenprijs. VOOR DE ongeduldige consument is de trage ontwikkeling van een eenma lige melkverpakking een raadsel. Hij heeft gehoord dat in sommige steden melk wordt afgeleverd in een plastic zakje maar zijn eigen melkboer heeft het niet. O ja, de melkslijter zou er wel voor voelen want het spaart een hoop kracht en tijd en hij zou geen gezeur meer hebben met al die retour flessen. Waarom heeft hij dan geen melk in wegwerp-verpakking? Omdat zijn melkfabriek er nog niet aan wil. Heel begrijpelijk als er juist een jaar tevoren twee nieuwe flessenvulmachi- nes zijn aangeschaft. Zo snel zijn die niet afgeschreven. HET PROBLEEM van al of niet een malige verpakking voor melk is veel gecompliceerder dan de argeloze con sument op het eerste gezicht denkt. De ontwikkeling is allerminst traag. Alle melkfabrieken houden zich met nieuwe verpakkingsmethoden bezig. Ze expe rimenteren met verschillende soorten plastic folie, enkelvoudig of twee- en driedubbel. Ze hebben gedacht aan kartonverpakking, aan driehoekspak- ken of rechte modellen. Jaren geleden hebben zij de bruin gekleurde melkfles geïntroduceerd als eerste poging de smaakbedervende invloed van licht op de melk tegen te gaan. Maar de Ne derlandse huisvrouw bleek niet zo ge lukkig met die toch mooie bruine fles. De drijfveer voor de research-activi- teiten van de verschillende melkfabrie ken moet niet zozeer gezocht worden in de progressiviteit van het bedrijf, al is dit bij enkele wel het geval. Voor de meesten is het volgen van de ont wikkeling een bittere noodzaak: men kan het zich niet veroorloven achter te blijven. De slijters zouden gemakkelijk van melkfabrikant kunnen wisselen, meent men in deze kringen. Bij de melkslij- ters krijgt men de indruk, dat zij graag de eenmalige verpakking zou den willen verkopen. Tenslotte weegt één lege fles 3 4 kg en een slijter moet dagelijks heel wat kratten met lege en volle flessen wegsjouwen om zijn bevoorrading goed te laten lopen. Glasexperts W. G. Roessingh en D. W. Hinse, commercieel directeur en produktie-manager van de groep ver pakkingsglas van de Verenigde Glas fabrieken in Schiedam delen mee dat eind 1965, naar aanleiding van de eer ste berichten over eenmalige verpak king, de vraag naar flessen iets is gedaald. Maar na mei herstelde de vraag zich weer. Verpakkingsglas wordt ook geleverd door België en Engeland, maar het Schiedamse bedrijf neemt negentig percent van de flessen voor zijn reke ning. Er'zijn verschillende enquêtes over het gebruik van glas gehouden. Een NIPO-onderzoek heeft geleerd dat de fles veruit het regelmatigst wordt ge bruikt. Twee op de drie huisvrouwen zouden voor het regelmatig gezinsge bruik de melk in de fles prefereren. Een op de vier heeft liever losse melk. Een enquête die van 4 tot 11 juli 1966 is gehouden maakte duidelijk dat circa zes percent van de huisvrouwen de voorkeur gaf aan melk in plastic. Het waren voornamelijk „beter gesi tueerden" en mensen die in het westen van ons land wonen. De helft van de ondervraagde huisvrouwert noemde de volgende voordelen van flessenmelk: de hygiene, de zindelijkheid, gemakke- lijk en praktisch in gebruik. Nu is er één nadeel verbonden aan dit soort onderzoekingen. Plastic of andere een malige verpakkingen zijn nog niet zo algemeen dat de Nederlandse huis vrouw uit ervaring zal kunnen zeggen wat h.i. het beste is. Zij zal alleen min of meer gevoelsmatig kunnen con cluderen, dat zij waarschijnlijk voor of tegen plastic is. Het Nederlandse Zuivelbureau in Rijswijk beschikt over analyses waaruit blijkt dat tussen half maart en half april 15 percent van de ge- De melkslijter, zwoegend met zijn zware flessenlast, wil wel van „het glas" af. Deze melkman draagt een zuurstofmasker om de trappenhui zen in de flats zonder ademnood te kunnen beklimmen. De eigenaar van „Lady Jane", één van de mode- „mod"-winkeltjes in Carnaby Street in Londen, pakte uit een doos een visnet-ensemble van zilver draad. „Dit is het allernieuwste". Het pakje be stond uit een b.h.'tje, broekje en rokje, alles mini, zeer grof gehaakt van zilverdraad. Hoeveel moet dat kosten? „Een gulden of honderdvijftig". Het was het toppunt van zotheid en toch geloofde de man dat de pakjes zijn winkel uit zouden vliegen. Hij had wel meer stuntjes uitgehaald, zoals een open modeshow in zijn etalage, inclusief het aan- en uitkleedritueel. HOEWEL LONDEN Parijs van de modetroon aan het verdringen is, is het duidelijk dat Carnaby Street het niet volhoudt. De kleding is er duur en niet al te best en al- De glorie van Carnaby Street in Londen, waar de jeugd de gekste en „hipste" kleren kan kopen, dreigt ten einde te lopen, zo heeft onze medewerkster Henn.v Sehoute geconstateerd. Het is niet de eerste mode-rage die verbleekt, het is nog maar kort geleden dat pop-art, op-art, topless en Courrèges het gesprek van de dag waren. De mode van Carnaby Street waar de beat- muziek uit de winkeltjes knalt, zal het misschien ook niet lang meer maken. en de kleuren zilver en paars. De minirok is gebleven en voorzichtig wordt gepropageerd er een lange dr. Zhivago-jas bij te dragen. Een warme suggestie. Er is een tendens de rokken nog korter te maken. De zomen echter worden steeds rui mer. leen de twee of drie winkelkonin gen die alle winkeltjes in dit straat je exploiteren, beconcurreren el kaar. Hun zaakjes zijn vooral nog in trek bij de buitenlanders, die denken dat Carnaby Street het al leenrecht heeft voor de jonge Lon- dense mode. Broekpak van witte flanel van Stephen Mono. Wie voor hetzelfde geld goede kleren wil kopen, gaat naar betere zaken in Regent Street, Oxford Street, naar Austin Reed, Fifth Ave nue, Galeries Lafayette, Selfridges of C. en A. Want het Londense mo debeeld heeft zich verplaatst naar de grote magazijnen. Daar, geëxpo seerd in de etalages, is nu te zien wat in het centrum de toon aangeeft. Verder komen er steeds meer „bou- tiekjes" in Kensington en Chelsea. Zaakjes met muziek, korte en gekke kleren en accessoires. Het accent voor deze winter ligt op de kleurencombinaties, de broekpakken De broekpakken worden heel veel verkocht. De jasjes zijn meestal lang met een slank silhouet. De re vers zijn groot. De broekspijpen to nen lang en slank omdat ze van on deren iets uitlopen. Zowel de ruit als de streep wordt gebruikt. Er zijn pakken van effen stof, van wol, kamgaren, fluweel. Wat dat fluweel betreft, dat heeft de mod-jongens en -meisjes op een idee gebracht om samen de garderobe te gaan kopen. Er wordt nu een pak uitgekozen dat door beiden kan worden gedragen. De meisjes kopen in de heren- boutiekjes. De ontwerpers hebben rekening met de smallere leest van de jongedames gehouden. Brede dassen en overhemdjes zijn „in", de korte haren zijn nog steeds mo de voor de vrouwelijke sexe, en „zij" is nauwelijks van „hij" te onderscheiden. Pril meisjesjurkje van gevoerde jersey. Ontwerp: Mary Quant. Het meest opvallende van de win tercollectie zijn de kleuren en de kleurencombinaties. Naast de mo dekleur paars is er veel zilver: zil veren laarzen, zilverkleurige kou sen, zilveren jacks, bijpassende ac cessoires, zilveren avondkleding en bijpassende mutsjes. Een ware kerstballensfeer, voortreffelijk voor winterfeestjes, maar niet om zo maar mee over straat te lopen. De laarzen, tasjes en kousen zijn te betalen. De jassen, jurken e.d. worden erg duur. Men heeft daar om meer baat bij een wintergarde- robe in smaakvolle kleurencombina ties. Er is o.m. paars-blauw, rood geel, paars-beige, blauw-groen en oranje-bruin. De winterkleren zijn verre van somber: ze worden extra opgevrolijkt door plastic oorbellen en armbanden in dezelfde frisse kleurencombinaties. Helemaal com pleet is de Londense teenager als zij bijpassende (lak)schoenen in fel le kleuren draagt. Met op haar hoofd een alpino of een breedge rande hoed. zinnen in de drie grote steden eens of meerdere malen melk in plastic verpakking heeft gekocht. In de rest van het westen was dat maar 7 per cent. Maar het konden ook moeilijk meer gezinnen zijn, wanneer men ziet dat in het eerste kwartaal van dit jaar maar 5,8 percent van alle drinkmelk werd afgeleverd in plastic en karton verpakking. De eerder genoemde zes percent huisvrouwen die een eenmalige ver pakking verkozen boven iets anders passen dan ook aardig in het beeld. Alleen wanneer alle huisvrouwen gedu rende een week bijvoorbeeld de plastic verpakking zouden hebben gebruikt, zou men een onderzoek naar hun voor keur kunnen laten doen. Tot zolang experimenteren de fabri kanten verder met plastic zakjes in verschillende uitvoering. Zelfs via hun eigen propagandabureau, het Neder lands Zuivelbureau, is geen overkoe pelend overleg tussen de scherp con currerende melkproducenten mogelijk, om van de bonden maar niet eens te spreken. Een internationale resolutie over de verpakking is dit jaar uitge sproken tijdens het internationale zui- velcongres, dat in München is gehou den. Hierin is dringend geadviseerd voor eenmalige verpakkingen alleen materiaal te gebruiken dat ondoorlaat- baar is voor licht, gassen en andere vluchtige stoffen. Er zijn begrijpelijke remmingen van de zijde der fabrikanten. De doorgaans hoge investeringen in fles- sespoel- en vulmachines en het feit dat zij naast een eventuele zakjesvul- machine ook nog een produktielijn voor het vullen van de bijprodukten in glas moeten behouden, maakt hen terughoudend. Aan de andere kant zullen die afschrijvingen niet meer dan tien jaren duren. De voordelen van de weggooi-ver- pakking gelden vooral in de steden. Schoolmelk behoort in wegwerp ver pakking te worden geleverd. Het melk verbruik zal zeker toenemen onder de groep fabrieks- en kantoorpersoneel en overblijvende scholieren, wanneer deze melk in dergelijke verpakking kan ko pen. En wie weet komen de handige melkautomaten, die een paar jaar ge leden door gebrek aan geregelde be langstelling moesten verdwijnen, dan ook weer in de gratie. Ook voor klein behuisde en/ of werkende huisvrouw betekent een plastic of karton melk verpakking, waar die dan ook ver kocht wordt, een gemak. HET IS alleen de vraag wie er ge lijk gaat krijgen. De Haagse fabri kant die meent dat plasticzakjes slechts 214 cent kosten (in de toe komst waarschijnlijk nog minder) en die bovendien deze kosten niet wil verhalen op de consumenten. Of zijn concurrenten, die de plastic en andere soortige verpakking berekenen op vier tot acht cent en die ook zullen moe ten berekenen. Volgens een overheids beschikking in verband met de prijs- beheersing moet de goedkoopste soort van een onontbeerlijk volksvoedsel (zoals melk) altijd beschikbaar blij ven. De eenmalige verpakking voor melk is net als die voor andere voe dingsmiddelen echter niet meer tegen te houden.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 19