leder gezin zijn eigen computertje Niet content met uw tent? R UIMTE- PRAAT a Leerzaam maar zinloos experiment van de wetenschap Conclusie: Viet Cong laat zich niet „aan tafel bombarderen" DE MENS VERBREEKT ZIJN AARDSE KLUISTERS ZATERDAG 5 NOVEMBER 1966 Erbij 21 ..w. -y -j If1 Succesje (Van onze correspondent) GRONINGEN Eindelijk is het dan gelukt, de in Vietnam strijdende partijen rond de tafel te krijgen, op een geheime conferentie in Zweden Het laatste nieuws? Helaas niet. Wel het resultaat van een nieuw spel, dat ernstig gespeeld, tot verras sende resultaten kan leiden. Een spel, een techniek, die het verdient verder ontwikkeld te worden, aldus drs. H. W. Tromp van het Polemologisch instituut dat zich bezighoudt met de wetenschappelijke bestudering van het oorlogsprobleem van de rijksuniversiteit te Groningen. Onweegbaarheden w^R ZIJN MAAR weinig tech- nieken die zich zo storm- achtig hebben ontwikkeld als de elektronica. De jongste FIAREX vaktentoonstelling, half oktober in de RAI gehouden liet ons duidelijk zien hoe snel die ontwikkeling gegaan is. Het meest sensationele is wel de zo genaamde micro-elektronica: complete ingewikkelde elektro nische schakelingen ter grootte van een vierkante millimeter. Nog niet zo lang geleden had den schakelingen die dezelfde functie konden verrichten de af metingen van een schoenendoos. Rob Geutskens Dan zijn hier nieuwe mogelijkheden t ij f i T, DE MENSHEID kijkt al zo lang als zij bestaat naar de hemel. Maar tot het jaar 1609 had niemand de sterren anders dan met het blote oog kunnen waarnemen: de verrekijker was nog niet uitgevonden. De Italiaanse sterrekundige Galileo Galilei was de eerste mens op aarde die een kijker gebruikte voor het observeren van de hemel. Het was in onze ogen een primitieve kijker, maar hij ont hulde toch de aanwezigheid van bergen en dalen op de maan, het bestaan van schijngestalten van de planeet Venus en de aanwezigheid van een aantal manen rondom de planeet Ju piter. Galileis werk betekende een mijlpaal in de geschiedenis van het sterrekundig onderzoek. Zijn gebrekkige instrument was de stamvader van onze grote en moderne telescopen, die het be staan onthullen van miljoenen kers te gaan gebruiken; er was meer nodig. Tegenwoordig kunnen wij, door het licht van verre sterren te ontleden in zijn samenstellen de kleuren, allerlei dingen te verre spiraalnevels. Maar de mijlpalen volgen el kaar in onze tijd sneller op dan vroeger. De astronomie zou nooit zover gekomen zijn door alleen maar steeds sterkere kij- weten komen over de eigen schappen van zulke sterren, hun ouderdom, hun samenstelling, enz. Door sterke radio-ontvangers (radiotelescopen) te gebruiken kunnen wij een soort straling uit het heelal opvangen waar van het bestaan enkele tiental len jaren geleden onbekend was. En tenslotte is het de mens in het midden van de twintigste eeuw voor het eerst gelukt, onderzoekingen te doen in de buitenaardse ruimte zelf, hetzij door middel van automatisch werkende robot-apparatuur, hetzij door waarnemingen van astronauten zelf. Nu de mens kan doordringen in die buitenaardse ruimte, kan hij waarnemingen doen die op de aardoppervlakte niet mo gelijk zijn. De dampkring die de aarde omgeeft, werkt als een soort filter, een verhullend gor dijn. De ruimtevaart heeft dat gordijn opzij geschoven. Ramen Motorisch eiland EEN SPELLETJE m:\ f -r VIETNAM ^.,«4 ten. Met een simulatiemodel heb je iets meer greep op de argumenta ties." Drs. Tromp voegt eraan toe: „poli tieke wetenschap, zo is wel gezegd, bestaat tenslotte uit niets meer dan beweringen omkleed met argumenten. Bewijzen zijn er nooit van tevoren te leveren. Dat doet alleen de geschie denis zelf, achteraf." De heer Tromp nam onlangs deel aan „een spelletje Vietnam", weten schappelijk gezegd: een Vietnamsimu- latie, in Zweden, waartoe het initia tief was genomen door het Koninklijke Zweedse instituut voor defensieonder zoek. Een aantal militairen en weten schappelijke medewerkers speelden zo goed mogelijk de rollen van presi dent Johnson. Ho Tsji Minh, Mao Tse Toeng, generaal Ky en vele andere sleutelfiguren in het Vietnam-conflict. Neutrale landen waren ook vertegen woordigd, evenals de factor openbare informatie, in de vorm van een krant. Drs. Tromp begon in het spel als minister van financiën van Zweden en eindigde, nadat hij de portefeuille van financiën kwijt was geraakt door „wanbeleid", als Zweeds premier. HET WAS een leerzaam experiment, zo bleek het in het spel onmogelijk, de partijen aan de conferentietafel te bombarderen (waarop in werkelijkheid de V.S. hun hoop hebben gevestigd). Ook pogingen om via de UNO of de officiële kanalen tot een gesprek te ko men faalden. Wel lukte het, de op ponenten op een geheime conferen tie in een neutraal land rond de tafel te krijgen. Het was echter een pover succes: eenmaal aan de tafel liepen de partijen vrijwel direct boos weg. De hypothese is nu, dat de confe rentie wel zou zijn gelukt, wanneer niet alleen het besprokene op de con ferentie geheim zou zijn, maar ook de conferentie zelf in het diepste geheim zou plaatsvinden. In het gespeelde ge val was het wel bekend, dat er een conferentie was. Bovendien wordt door de speldeelnemers verondersteld dat de besprekingen met zo weinig moge lijk deelnemers, dus bilateraal (twee partners), moeten plaatsvinden. Door tijdsgebrek konden deze laatste hypo theses echter niet meer worden uitge- Sp66ld. EEN SPELLETJE, hoeveel waarde heeft het voor de praktijk? Klopt het met de werkelijkheid en wat is het „waarheidsgehalte" van dit experi ment? DE NATUURKUNDIGE die experi menteert, kent de factoren, die invloed hebben op het resultaat van zijn expe riment, en heeft ze stevig in de handen. Voor vrijwel onoverkomelijke moei lijkheden echter, de man, die zich bezig houdt met sociale verhoudingen, in dit geval een conflictsituatie tussen groe pen mensen (staten). Als hij een proef zou willen inrichten zoals de natuur kundige dat deed, een getrouw model van de werkelijkheid maken dus, moet hij rekening houden met zeer veel fac toren. Hier zijn er een paar: mili taire kracht, economische kracht en stabiliteit, ideologie, traditie, stereo tiepe gedachtenpatronen, godsdienst, verdragen, persoonlijkheid van de lei ders, staatsinrichting, welvaartsverde ling, etc. etc. Zelfs een uitgelezen team van sociologen, politicologen, historici, economen, juristen, militai re deskundigen, psychologen, en tech nici zouden er niet in slagen, alle factoren tegen elkaar af te „wegen". Dat laatste is nodig. Om factoren te kunnen vergelijken, moeten ze ge waardeerd worden, het liefst in getal len. Men zou bij wijze van spreken, kunnen zeggen: een kilo nationale trots heeft hetzelfde effect als een halve kilo dynamiet, maar dat is natuurlijk onmogelijk. TOCH WIL de man van sociale we tenschappen experimenteren. „Maar we hebben in de sociale en politieke wetenschappen geen apparatuur om «ïeorieën te testen", zegt drs. Tromp. Het enige wat dan gedaan kan worden om tot proefnemingen te komen is: sterk vereenvoudigen. Voor de in Zweden gespeelde Viet- namsimulatie werd sterk vereenvou digd. De wereld werd teruggebracht tot acht partijen. China, Sovjet-Unie, Noord-Vietnam, de Viet Cong, Zuid- Vietnam. de Verenigde Staten Enge land en Zweden, de UNO en een krant „Internews". De staten zelf werden vertegenwoordigd door hun belangrijk ste leiders en de basissituatie van de staat werd teruggevoerd tot de meest essentiële, bij benadering meetbare factoren, onder te verdelen in kapi taalgoederen, consumptiegoederen en militaire macht. De conflictsituatie zelf werd herleid tot de belangrijkste besluiten in de staten. Een werkelijke tijdsduur van drie maanden werd in het spel twee uur. Zo ontstond een model. Is dit model, een zeer schematische weergave van de werkelijkheid, nog wel betrouwbaar? Drs. Tromp zelf is er niet al te optimistisch over. „We zijn nog in het stadium van het „uitproberen" van deze techniek met modellen van de internationale betrek kingen. En ik vrees dat we nooit ver der komen", zegt hij. „Er is bijvoorbeeld geprobeerd of een simulatie van de situatie in 1914 voor het uitbreken van de eerste we reldoorlog klopte. Hij klopte inderdaad met de werkelijkheid. Maar wie zegt dat een model dat voor 1914 goed is, dat ook per se is voor 1966?" „De moeilijkheid is, dat te veel fac toren niet goed meetbaar zijn. Wat je wel kunt doen is aanwijzingen vin den, veronderstellingen testen. Prak tische politiek is namelijk gebaseerd op veronderstellingen, niet op exact we- ER ZIJN niettemin enkele dingen, die voor het spel met de modellen pleiten. Tot nu toe is bijvoorbeeld niet gebleken dat het veel uitmaakt welke personen meespelen. De in Zweden uitgespeelde simulatie (die in zeven ronden van twee uur elk een werkelijk tijdsverloop van 21 maan den dekte) is in Engeland gespeeld door heel andere mensen, maar had dezelfde uitkomsten. Dit zou erop kun nen wijzen, dat de in het model ge bruikte factoren inderdaad de facto ren zijn, waar het om gaat in de po litieke praktijk. Verder moet men niet vergeten, dat de deelnemers aan het spel zich zo goed mogelijk in de rol inleven, waar door allerlei psychologische factoren (die niet in het schema zijn opgeno men) hun invloed doen géldfen. Het mislukken van de pogingen (in het spel) om via de UNO ën de diploma tieke kanalen of door bombardemen ten Noord-Vietnam aan de ondehandel- lingstafel te krijgen, klopte met de realiteit. Wat in de simulatie een ge deeltelijk succes was, de niet gehei me conferentie met geheime inhoud van de besprekingen is „in het echt" nooit geprobeerd. Ondanks zijn scepsis heeft drs. Tromp voldoende vertrouwen in de simulatie om te zeggen: „Ik vind dat deze techniek verder uitgewerkt moet worden" en: „Als president Johnson eerst eens zo'n simulatie had gepro beerd, zou hij wellicht nooit Noord- Vietnam hebben laten bombarderen." DEZE microscopisch-kleine scha kelingen zijn niet alleen maar ver bazingwekkend. Het heeft wel dege lijk nut dat ze zo klein zijn. Met behulp van deze schakelingetjes kunnen apparaten worden samenge steld die ondanks een zeer grote gecompliceerdheid hanteerbare af metingen behouden. Er zijn reeds rekenmachines die uit 100.000 scha kelingen zijn opgebouwd. Ik heb even voor u uitgerekend dat u tien flinke huiskamers nodig zou hebben als u een dergelijk apparaat op de conventionele manier, dus met elek tronenbuizen. zou willen bouwen. Als de elektronische schakelingen niet steeds kleiner waren geworden zou de computertechniek reeds lang zijn overleden aan corpulentie, want zelfs eenvoudige rekenmachines zouden dan niet te hanteren afme tingen hebben gekregen. OOK VOOR de ruimtevaart is de miniaturisering van het grootste belang. Dankzij deze ontwikkeling hebben de Amerikanen een groot deel van hun achterstand op de Rus sen ingelopen Ruimtevaart is na melijk niet alleen een kwestie van grote en betrouwbare raketten, maar ook, en misschien wel vooral, van elektronische apparaten die de baan berekenen, de motoren bedie nen, alle onderdelen van de raket doorlopend controleren en ingrij pen als er iets misgaat. Op het ge bied van de elektronica hebben de Amerikanen, die de stoot hebben gegeven tot de ontwikkeling van de micro-elektronica, zeker een voor sprong op de Russen. OP ANDERE terreinen zullen micro-schakelingen ook belangrijk kunnen worden, bijvoorbeeld voor medische toepassingen. Het is nu mogelijk een pil te maken met een zendertje erin dat allerlei gegevens van de patiënt die de pil heeft ingeslikt naar buiten seint. Het hoorapparaat is in tijd van enkele jaren gekrompen van een tamelijk omvangrijk kastje, dat men in een vestzak moest dragen, tot een bijna onzichtbaar apparaatje in het montuur van een „hoorbril". Op het ogenblik is het reeds moge lijk het gehele apparaatje onder te brengen in een oortelefoontje dat niet groter is dan het bekende rose knoopje dat hardhorenden sinds de komst van hoorapparaten in hun oor dragen. Binnen enkele jaren zal het echter mogelijk zijn hoorappa- raatjes zo klein te maken dat ze operatief achter één oor of achter beide oren aangebracht kunnen worden. ALLE ONDERDEELTJES van een microschakeling, en dat zijn er dikwijls honderden, worden langs fotografische weg op een schijfje silicium, het hoofdbestanddeel van gewoon zand, aangebracht. Hierdoor ontstaan uiterst kleine en bedrijfs- zekere schakelingen, zonder dat er een mensenhand aan de montage van de onderdeeltjes te pas komt. Deze techniek kan ertoe leiden dat binnen een afzienbaar aantal jaren ieder gezin zijn eigen computer zal hebben, die allerlei informaties kan verschaffen, telefoonnummers kan onthouden, de belastingaangifte kan berekenen en als baby-oppas kan fungeren. „(Van onze correspondent) KEULEN De tenten die het zich nog steeds vermenigvuldigende legioen kampeerders volgend jaar wachten, zullen nog weer veel groter en luxueu zer zijn dan dit jaar al het geval was. De „bungalowtent met luifel", die tien jaar geleden populair werd, is al weer bezig om plaats te maken voor een vrij pompeus bouwsel waarvan enkele tientallen exemplaren een hele camping kunnen vullen. Dit is de les van de grote internationale vakbeurs voor sport- camping- en andere vrije tijdsartikelen, de Spoga, die in de Keulse beursgebouwen is gehouden. HET SIMPELE enkel- of dubbeldaks- tentje van weleer stond hier als een antieke curiositeit tussen enorm grot» nakomelingen soms met een grond oppervlak van 5 bij 5 meter en met drie of meer binnententen. Zelfs voor kinderen worden al lage, maar niette min complete bungalowtentjes gefabri ceerd. De tendens die een jaar na de entree van de bungalowtent al merk baar was, zet zich in 1967 duidelijk voort. Het begon met een ruimte waar van de helft werd ingenomen door een binnentent. De woonruimte kon bij mooi weer worden vergroot door een of meer zijwanden als luifel op te zet ten. Maar mooi weer komt in veel lan den maar zelden voor en dus kreeg die luifel al heel spoedig al dan niet uit- ritsbare zijwanden. Ook dat was echter nog niet voldoende, want kort daar op waren voor die voortent ook al deu ren verkrijgbaar. Inmiddels is nu de ruimte onder de luifel gemakshalve maar helemaal bij de tent getrokken, waardoor de oorspronkelijke tent min stens eens zo groot geworden is. Maar een luifeitje boven de in gang is zeker bij regenachtig weer toch wel gemakkelijk en dus zit het er in dat we over een verloop van ja ren met nog veel grotere tenten ko men te zitten, want op de Spoga za gen we de nieuwe reuzententen op nieuw met luifels uitgerust. DE ZIJWANDEN van de tenten krij gen voorts steeds grotere plastic ra men. Boven, die ramen komen dan weer luifels, tenzij men, zoals we bij Governor zagen, de zijwand van plas tic een naar binnen gebogen vorm krijgt. Nieuw is ook het tentdoek dat met een aluminiummist bespoten wordt en dat weersveranderingen be ter heet op te vangen. Nog een nieuw tje: er bestaan nu ook tenten die ge heel uit kunststof zijn vervaardigd. Ze heten 20 percent lichter te zijn dan die van katoen, maar gezien het stre ven, steeds grotere en dus zwaardere te vervaardigen, zal dit argument wel niet van doorslaggevende betekenis blijken te zijn. HET AANBOD opblaasbare boten zal volgend jaar ook aanzienlijk groter zijn dan dit jaar. Het assortiment bo ten is bij alle fabrikanten toegeno men, niet alleen wat betreft boten die geschikt zijn om door een kleine motor te worden voortgestuwd, maar vooral zeilboten zijn zeer in trek. Ze zijn er nu al van 3000 en meer gulden. Nieuw was op deze vakbeurs, waarvoor dit maal rond de 700 exposanten hadden ingeschreven, een op twee luchtkus sens drijvend zonneëiland, dat door een motor kan worden voortbewogen en waarop zelfs een tent kan worden ge plaatst. Het aantal variëteiten waarin kam- peerstoelen verkrijgbaar zijn is zelfs niet bij benadering te schatten. Maar ook hier: ze worden steeds groter en luxueuzer, maar gelukkig ook steeds lichter in gewicht. Men hoeft niet lan ger op doek te zitten maar op dikke lagen schuimrubber of polyester, vaak bekleed met skaileer, plastic of doek in allerlei kleurrijke dessins. Dat tenslot te op deze beurs vele soorten privé- zwembaden te bewonderen vielen, moge een bewijs zijn dat althans naar de verwachting van de fabrikan ten het met de welvaart voorlopig nog wel goed blijft gaan.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 21