Roken en vuile lucht zijn van invloed op luchtwegen-ziekten Werkverzuim: 20 pet door ademhalingsstoornissen Bestaansrecht KVP aan orde op het Volkskrant-congres l AR-bestuur is niet gelukkig met houding van B. Roolvink Kort en bondig\J Agenda voor Haarlem en de IJmond Bejaarde vrouw overvallen Vuil heen, schoon terug Dr. Mansholt vraagt duidelijkheid Studentenprotest Kabinetsformatie onnodig vertraagd Doden in het verkeer Droste wil eigen flik niet in bed Rundervergiftiging door droge herfst Depressie DE LIMBURGSE KOLENHANDEL ZATERDAG 5 NOVEMBER 1966 2 Conclusie na onderzoek Vlagtwedde en Vlaardingen: Met Schmelzer Geen overleg RUM FEIJE Haarlem V elsen-lJ muiden Beverwijk Brabantse burgemeesters willen bospolitie TIJDELIJKE TYPISTE? STENOTYP.' BOEKHANDEL H. DE VRIES ZEVEN HEERLIJKHEDEN WEERRAPPORTEN e s s lx (Van onze correspondent) GRONINGEN Luchtverontreiniging en rookgewoonten spelen een duidelijke rol in het ontstaan en bevorderen van stoornissen of afwijkingen in de ademha lingsorganen. Ook leeftijd en geslacht zijn in dit verband niet te verwaarlozen facto ren. Dit is de voorlopige conclusie van een medisch team, dat reeds geruime tijd bezig is met een groots opgezet bevol kingsonderzoek op aandoeningen van de luchtwegen. Dr. R. van der Lende, een lid van dit medisch team, heeft een aantal gegevens bekendgemaakt over het bevolkingsonder zoek, dat in dit verband ruim een jaar ge leden in de gemeente Vlagtwedde is ge- ■Een onbekende jongeman heeft op klaarlichte dag in Valkenburg een over val gepleegd op een 78-jarige vrouw bij de „Lourdesgrot". De vrouw bracht naar gewoonte om streeks vijf uur een bezoek aan de grot. Nadat zij er enkele ogenblikken had ge beden wilde zij een kaars ontsteken, maar vond geen lucifers. Op het plein voor de grot wandelde een jongeman, die naar haar toekwam. De vrouw veronderstelde, dat hij haar lucifers kwam brengen. De onbekende greep haar echter bij de keel en trachtte haar te wurgen. Tijdens de worsteling viel de vrouw in de grote smeedijzeren kaarsenstandaard, waardoor zij aan hoofd en aan een been werd gewond. De jongeman rukte ten slotte haar tas uit de hand en vluchtte zonder een woord te hebben gesproken. Het tasje bevatte ongeveer 10 aan klein geld. houden. Ongeveer 2200 inwoners van deze gemeente werkten aan dit onderzoek mee. Gebleken is dat ongeveer dertig percent van dit aantal een lichte aandoening van de luchtwegen heeft. Ook in Vlaardingen heeft destijds een dergelijk onderzoek plaatsgevonden. De resultaten van Vlaardingen, in een laag gelegen streek met luchtverontreiniging, en Vlagtwedde in een hoger gelegen ge bied met geen luchtverontreiniging, wor den thans uitgewerkt en met elkaar ver geleken, De eerste slechts zeer voorlopige conclusies zijn thans bekend. In Vlagtwedde had 24,1 pet. last van hoesten en in Vlaardingen was dit per centage 27,8. In Vlaardingen had 24,3 pet. een afwijking aan de slijmvliezen, in Vlagtwedde is dit percentage slechts 10,3. Dit laatste zou, aldus de voorzichtige mening van de medici zijn oorzaak kun nen vinden in de luchtverontreiniging. Uit de onderzoekingen is duidelijk ko men vast te staan dat met het klimmen van de jaren meer wordt gehoest en meer slijm opgegeven. Ook is komen vast te staan, dat onder de vrouwen aanmerke lijk minder ademhalingsstoornissen voor komen dan bij mannen. Een schone koe is meer waard dan een vuile. Dat heeft een veehandelaar op pijnlijke wijze ondervonden tijdens de markt in Druten. 's Morgens vroeg verkocht hij een koe, die er nogal vuil uitzag. De nieuwe eigenaar maakte het dier schoon, wreef de vacht in met boter, borstelde en kamde. Dat had resultaat, want de koe bracht 75 gul den meer op. Koper: die niets vermoe dende vorige eigenaar (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG „De kiezer heeft er recht op een duidelijke keuze te kunnen doen. Hij dient invloed te kunnen uitoefenen op het te voeren beleid en moet zich daar om kunnen uitspreken voor een bepaalde coalitie." Dat betoogde dr. S. L. Mans- holt, vice-voorzitter van de Europese com missie, op een conferentie over het par tijwezen, die de Volkskrant in het Kur- haus te Scheveningen heeft georganiseerd. De conferentie, die onder leiding staat van de Tilburgse hoogleraar prof. dr. H. Bosman en die door tal van prominen te politici is bijgewoond, heeft zich giste ren en vandaag vooral beziggehouden met de vraag of de confessionele partijen nog wel bestaansrecht hebben. Dr. Mansholt, wijzende op de heersende ontevredenheid, vond dat het de taak van de politieke partijen is zich aan een ge ducht zelfonderzoek te onderwerpen. Een politiek systeem, dat na twee oorlogen niet is vernieuwd, kan volgens hem niet goed zijn. Hij wilde echter geen nieuwe partijen maken, maar kabinetten formeren aan de hand van duidelijke verkiezingsprogram ma's, welke dan ook uitgevoerd moeten kunnen worden. De programma's dienen aan te geven waar de middelen vandaan moeten komen die voor de realisering no dig zijn. Dat schept de zo nodige duide lijkheid. De tweede inleider op het congres, prof. mr. W. C. L. van der Grinten, hoogle raar te Nijmegen, hield een pleidooi voor het voortbestaan van de KVP als on- fessionele centrumpartij Hij voerde aan dat er nog steeds sprake is van een katho liek bevolkingsdeel dat beschikt over eigen scholen, dat met elkaar trouwt en dat elkaar vindt in eigen culturele en maatschappelijke organisaties. Op die grond is er bestaansrecht voor een ka tholieke partij als de K.V.P., die kan gel den als een dwarsdoorsnee van de bevol king en die niet is gebonden aan stand of klasse. Volgens prof. Van der Grinten zijn de tegenstellingen binnen de K.V.P. niet gro ter dan in andere partijen. Hij verwierp het streven naar samen werking op brede basis. Hij bepleitte een vaste coalitie met de Partij van de Ar beid en schoof de A.R. de schuld in de schoenen van het gezichtsverlies, dat het kabinet-Cals heeft geleden. Met de heer Smallenbroek (op de voorste rij) in het aangezicht, haalde hij diens sigarendoosje als voorbeeld aan. Een coalitie met de V.V.D. is volgens prof. Van der Grinten voor de K.V.P. onlogisch en zou alleen maar spanningen onder het kiezersvolk verwekken. Het roken van sigaretten is eveneens duidelijk terug te vinden in het cijferma teriaal. Ruim dertig percent van de siga rettenrokers vertoont afwijkingen aan de ademhalingsorganen. Bij pijp- en sigaren- rokers is dit percentage 16,5, een halve ring dus. Het doel van dit onderzoek is om meer inzicht te krijgen in de ademhalingsstoor nissen en de bestrijding daarvan. In me dische kringen acht men het hoog nodig tijd, dat meer gegevens worden verkregen over deze specifieke ziekten. Het is namelijk gebleken, dat ruim twintig percent van het werkverzuim in Nederland te wijten is aan stoornissen aan de ademhalingsorganen. Veelal komt men pas met dergelijke patiënten in contact als zij zich met ernstige klachten in een ziekenhuis melden. Tot nu toe kwamen medici zelden of nooit in aanraking met mensen, die lichte klachten hadden. Juist dit beginstadium acht men zeer belangrijk voor het vaststellen van een juiste thera pie en voor het opsporen van de oorzaken Het studentendispuut Amphiktione van de Amsterdamse Vrije Universi teit heeft een protestmars gehouden tegen de kruitfabriek in Muiden. Aan de burgemeester van Muiden werd een petitionnement over handigd. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In de A.R.-partij valt een toenemend onbehagen waar te nemen over het optreden van de voorzitter van de A.R. Tweede Kamerfractie, de heer B. Roolvink. Het partijbestuur heeft on langs de hele morgen over de positie van de heer Roolvink gedebatteerd. Aanleiding tot het debat was het voor nemen van de heer Roolvink om bij wij ze van protest zijn functie ter beschik king te stellen. Hij had dit protest iaten horen nadat in toenemende mate onbe hagen over zijn optreden was ontstaan en met name de A.R. minister van land bouw en Visserij, mr. B. W. Biesheuvel, te kennen had gegeven niet samen met de de heer Roolvink lijsttrekker te willen zijn. Omdat een breuk met of een heengaan van de heer Roolvink waarschijnlijk zal leiden tot grote verdeeldheid in de A.R.- partij streeft de partij stelling ernaar de gemoederen te kalmeren en de samen werking te herstellen. Sinds het optreden van het kabinet- Cals zijn de moeilijkheden niet van de lucht geweest. Voor een deel zijn deze te verklaren uit afkeer van de socialisten. Nadat de C.H.U. bij de formatie-Cals reeds was afgevallen, heeft de heer Rool vink op een vergadering in Boskoop C.H.U.-leider mr. Beemink toegezegd, alsnog een goed woordje voor hem te doen. Men zag dit als doorkruising van de partijlijn. De Kamerfractie had im mers al voor samenwerking met de P.v.d.A. gekozen. Vooral het verzet van de heer Rool vink is er de oorzaak van dat de heer Smallenbroek na het rechterlijke vonnis niet in de Tweede Kamer is terugge keerd. De verhouding tussen beide he ren is zo slecht dat de heer Smallenbroek aarzelt een nieuwe kandidatuur voor de Kamer te aanvaarden zo lang de kans bestaat dat de heer Roolvink als fractie voorzitter terugkeert. De ernstigste moeilijkheden hebben zich afgespeeld rond de kabinetsformatie. De heer Roolvink had drs. Schmelzer be loofd steun te verlenen aan de motie van de heer Schmelzer, die tenslotte het ka binet-Cals ten val heeft gebracht. Toen hij donderdagmiddag 13 oktober met dit voorstel in de fractie kwam is zijn plan met verontwaardiging van de hand ge wezen. De A.R.-fractie, de heer Roolvink incluis, stemde tegen de motie-Schmel- zer. Verontwaardiging in en buiten de ei gen kring wekte de A.R. fractievoorzit ter toen hij een dag later de socialis tische fractievoorzitter drs. Nederhorst mede de schuld gaf van de kabinetscri sis. Hij heeft deze woorden inmiddels weer moeten intrekken. Tijdens de formatie heeft de heer Rool vink aan formateur Schmelzer laten we ten, dat de A.R.P. hem ter wille zou zijn, zonder daarbij te melden, dat de A.R. bewindslieden de formateur niet zouden steunen. Dit laatste werd pas later dui delijk, toen prof. Zijlstra bedankte voor het premierschap en de A.R.-bewindslie- den de formateur schriftelijk lieten we ten, dat hij op hen niet behoefde te reke pen. Deze houding heeft de formatie Schmelzer ernstig vertraagd. Toen tenslotte de heer Roolvink, sa men met mr. Biesheuvel, naar de for mateur ging om een „bemiddelingsplan" op tafel te leggen deed hij dit zonder daarin ook maar één lid van zijn fractie te hebben gekend. In de A.R.-fractie heeft dit tot een hooglopende discussie aanleiding gegeven. De taktiek van de heer Roolvink bij dergelijke gelegenhe den is, dat hij met zijn portefeuille ram melt. De critiek verstomt dan meestal omdat de andere fractieleden weten, dat een aftreden van de heer Roolvink voor talrijke partijleden onverteerbaar zal zijn. In Staphorst is de 61-jarige landbouwer W. Hoeve, toen hij op zijn bromfiets op het kruispunt „De Hoek" rijksweg 31 overstak, aangereden door een vracht auto. Hij was op slag dood. De ernstig gewonde T. Beusekamp uit Oolde die tegen een trein op was gere den bij Gorssel is aan zijn verwondingen overleden. Bij een verkeersongeluk op rijksweg 43 bij Drachten zijn twee personen om het leven gekomen. Het zijn de 35-jarige mej. Z. van Haeringen uit Den Haag en de 60 jarige mej. G. Zwikken uit Bergen op Zoom. De personenauto, waarin zij zaten, reed de rijksweg op zonder voorrang te verlenen aan een uit de richting Groningen komende personenauto. De 74-jarige kunstschilder Frans Hage naars is bij het oversteken van de provin ciale weg Halsteren-Steenbergen aangere den door een vrachtwagen. De man werd zo ernstig gewond, dat hij ter plaatse is overleden. De 45-jarige A. Siepel uit Wildervank is gisteren om het leven gekomen bij een frontale botsing tussen twee personenauto's op rijksweg 33 Gieten-Veendam in de ge meente Gieten. De 77-jarige W. Koolmans uit Amster dam, die op 17 oktober op het Hekelveld in de hoofdstad door een auto werd aangere den is aan zijn verwondingen overleden. (Van onze correspondent) AMSTERDAM De Koninklijke Droste- fabriek, die onder meer chocoladepastilles in de handel brengt die „flikken" worden genoemd, heeft de president van de Am sterdamse rechtbank gevraagd de uitge very „De Bezige By" te verbieden op de omslag van een boek een doos Droste- flikken af te beelden. Het boek, dat is ge schreven door de auteurs J. N. Hulsbergen en R. Geel, zal binnenkort verschijnen on der de titel „Met een flik in bed". De president, mr. U. H. W. Stheeman heeft gisteren de pleidooien aangehoord. Namens de chocoladefabriek stelde mr. H. J. Pot dat „De Bezige Bij" inbreuk maakt op het merkenrecht van Droste. De fabriek zou de inhoud van het boek niet graag voor haar rekening nemen en heeft vooral bezwaar tegen de titel. Deze heeft volgens pleiter iets onsmakelijks. Hij vroeg een verbod van het gebruik van de titel en merk op straffe van een dwangsom van 1000 gulden per dag. Mr. Th. R. Bremer, pleitend voor „De Bezige Bij" voerde aan, dat de afbeelding juist is gekozen om iedere dubbelzinnige gedachte uit te sluiten. De hoofdpersoon in het boek vertelt jeugdherinneringen die bij hem opkomen als hij naar bed gaat met een Droste-flik, die hem de smaak van het verleden in de mond geeft. De uitspraak volgt vrijdag. Bevolkingsgroei. Het congres over bevol kingsgroei en volksgezondheid in Eind hoven heeft op voorstel van de voorzit ter, prof. dr. P. Muntendam, een tele gram gezonden aan prinses Beatrix, waarin het congres zijn blijdschap uit spreekt over de „bevolkingsgroei" op Drakenstein. Wurgpoging. Tegen een 19-jarige kantoor bediende uit Amsterdam, die op ge- weldadige wijze gepoogd had van een 22-jarige prostituee van de haar betaal de 100 gulden 75 gulden terug te krij gen heeft de officier van Justitie bij de Amsterdamse rechtbank twaalf maan den gevangenisstraf waarvan twee voorwaardelijk geëist. De jongeman had geprobeerd de vrouw te wurgen. Man bedreigde echtgenote. De rechtbank in Utrecht heeft een 41-jarige grond werker uit Amersfoort wegens het be dreigen van zijn vrouw met zware mis handeling veroordeeld tot een gevange nisstraf van elf maanden. De rechtbank besliste voorts dat de man onvoor waardelijk ter beschikking van de rege ring moet worden gesteld. Handelaren veroordeeld. Twee handela ren in oud ijzer en schroot zijn door de rechtbank in Utrecht veroordeeld tot gevangenisstraffen van enkele maanden. Zij hadden hoeveelheden koper en lood gekocht, die van diefstal afkomstig waren. ADVERTENTIE Voor de BETERE ANTRACIET: Brouwersvaart 106 HAARLEM Telefoon 10748 In Overijssel en andere zandprovincies hebben zich de laatste dagen verscheidene gevallen van plotselinge sterfte onder het rundvee voorgedaan, nadat de dieren op- gestald en met stoppelknollen gevoerd waren. De gezondheidsdienst voor dieren in Overijssel deelt mee dat hier waarschijn lijk sprake is van nitraatvergiftiging. Deze nitraten hebben zich de laatste tijd door de betrekkelijk droge herfst opgehoopt in <e planten die erg bladryk zijn. Concertgebouw, vandaag 20 u.: Harmo nie-concert met onder meer medewerking van de Acordeon Vereniging „Esmeralda". Zondag 9.30-17 u. en 19 tot 23 u.: Groot Nationaal Accordeon Concours. Stadsschouwburg, vandaag 20 u.: The ater Terzijde met „Een Zaak Lorca is ons niet bekend" van Federico Garcia Lorca. Zondag 20 u.: Toneelvereniging Vriend schap Zij Ons Doel met „Bemoeial". Teylers Museum, zondag 15 u.: Orgel concert door Anton de Boer. Oosterkerk, maandag 20 u.: Concert door Klaas Bolt (orgel), Tine van Raalte (sopraan) en Gerrit van Sloten (trom bone). BIOSCOPEN Cinema Palace, 14, 19 en 21.15 u. en zondag ook 16.15 u.: „De mensheid in verval", 18 jaar. Frans Hals, 14 en 21.15 u. en zondag ook 14 en 16.30 u.: „Psycho", 18 jaar. Lldo, 14 en 20 u.: „Battle of the Bulge", 14 jaar.; zondag 11 u.: „Mondo Cane", 18 j. Luxor, 14, 19 en 21.15 u. en zondag ook 16.15 u.: „Africo Addio", 18 jaar. Minerva, vandaag en zondag 19 en 21.15 u. en zondag 20.15 u.: „Lady L", 14 jaar; zondag 14 en 16.15 u.: „Zoetwatermatro zen", a.l. Rembrandt, 14, 19 en 21.15 u. en zondag ook 16.15 u.: „Rififi in Parijs", 18 jaar; zondag 11 u.: Flying Clipper Ahoy", a.l. Roxy, vandaag 14.30, 19 en 21.15 u. en zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „De bruut van de rimboe", 14 jaar. Van maandag af 14.30, 19 en 21.15 u.: „Meisjes zonder ka mers", 18 jaar. Studio, 14.15, 19 en 21.15 u. en zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „Darling", 18 jaar; zondag 11 u.: „Uit Hollywoods lachfa briek", a.l. TENTOONSTELLINGEN Vishal: „Scheuren, knippen, plakken (Kinderboekenweek). Geopend dagelijks van 10 tot 17 u. en van 19.30 tot 22 u. Zondags van 10 tot 17 u. Tot 6 november. Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62): Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 16e tot en met de 19e eeuw, waaronder Hals' meesterwerken. Dagelijks geopend van 10-17 uur. Zondags van 13-17 uur. Bisschoppelyk Museum (Jansstraat 79): Permanente expositie van oude religieuze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeld houwwerken, handschriften en kunstnij verheid. Dagelijks, behalve maandag, ge opend van 10 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 17 uur; zondag van 14 tot 17 uur. Kunstcentrum „De Ark", (Nieuw Hei ligland 113): Bootzaal' „100 ambachten" van Jan Luyken. Dagelijks, behalve dins dag, van 10 tot 20 uur expositie van werk van Hartlib-Rex. Tot 5 november. Artificla (Binnenweg 65, Heemstede): Ex positie van monotypes en schilderijen van Eduard Heymans. Óp werkdagen van 9.30 tot 18 uur. Tot 7 november. In 't Goede Uur, (Nieuwe Kerksplein): Expositie van tekeningen van Harry Pre- nen. Dagelijks van 10-18 uur en 20-22 uur. Zondag van 14-17 uur en 20-22 uur. Teylers Museum (Spaarne 16): Perma nente tentoonstelling van schilderijen 19e en 20ste eeuw. Tekeningen van de Hol landse, Italiaanse en Franse school. Fos sielen e.d. Dagelijks behalve zondag: van 13 tot 16 uur. Expositie van etsen van Rembrandt. Museum Van Looy (Kamperlaan): Ex positie van leden van Kunst Zij Ons Doel. Dagelijks van 10 tot 17 uur; op zon- en feestdagen van 14 tot 17 uur. Tot 13 no vember. Woonhuis Jacobus van Looy (KI. Hout weg): geopend op donderdag van 10 tot 12.30 u. en van 13.30 t.ot 17 u.; op zon- en feestdagen van 14 tot 17 uur. DIVERSEN Waagtaveerne, vandaag 21 u.: Cobi Schreyer met haar internationaal pro gramma Gasten: Dick Poons en Don Paulin. Zondag 21. u.: Hootenany-avond. Poppentheater Merlijn, vandaag 14.30 u.: „Het sprookje van de zon". ZATERDAG 5 NOVEMBER City, 19 en 21.15 u.: „Invasie op Ambush Bay". Stadsschouwburg, 20 u.: „Beau Geste". Galerie „De Kastanjeloot", Wüstelaan 32: Expositie aquarellen en tekeningen van Rie van Goor. De tentoonstelling duurt tot 14 november en is dagelijks open van 10 tot 18 u. en 's avonds (behalve zondag) van 19 tot 21 u.; zondag van 13 tot 17 uur. ZONDAG 6 NOVEMBER City, 14.30 u.: „Samson tegen de piraten"; 19 en 21.15 u.: „Invasie op Ambush Bay". Stadsschouwburg, 15 u.: „Zorro kruist de degens"; 20 u.: Beau Geste". Galerie „De Kastanjeloot", Wüstelaan 32: Expositie aquarellen en tekeningen van Rie van Goor. De tentoonstelling duurt tot 14 november en is zondag van 13 tot 17 uur open. MAANDAG 7 NOVEMBER Heden geen filmvoorstelling in de bio scopen. Galerie „De Kastanjeloot", Wüstelaan 32: Expositie aquarellen en tekeningen van Rie van Goor. De tentoonstelling duurt tot 14 november en is dagelijks open van 10 tot 18 u. en 's avonds (behalve zondag) van 19 tot 21 u.; zondag van 13 tot 17 uur. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 uur. ZATERDAG 5 NOVEMBER Kennemer Theater, 19.30 u.: „The sound of music"; 23.30 u.: „Het bezoek". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Veel liefs uit Moskou". W.B. Theater, 20 u.: „De vlucht van Phoenix". ZONDAG 6 NOVEMBER Kennemer Theater, 14.30 uur: „Ten noorden van Alaska"; 16.30 en 19.30 uur „The Sound of Music". Luxor Theater, 14.15 uur: „Brenno, de vijand van Rome"; 16.30, 19 en 21.15 uur „Veel liefs uit Moskou". W.B. Theater, 14.30 uur: „Uit Holly woods lachfabriek"; 16.30 uur: „De vlucht van Phoenix"; 20 uur: „Moord als spel". MAANDAG 7 NOVEMBER Kennemer Theater, 19.30 u.: „The sound of music". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Veel liefs uit Moskou" W.B. Theater, 20 uur: „Moord als spel' Galerie Boumans, Breestraat 122: Ten toonstelling schilderijen en gouaches van Henk Willems, te bezichtigen van 9 tot 12.30 u. en van 13.30 tot 18 u. (Van onze correspondent) DEN BOSCH De burgemeesters uit de kring Oss bestuderen momenteel de moge lijkheid om een speciaal politiekorps te vormen voor de bewaking van de uitge strekte bossen in dit deel van Brabant. Mo menteel is er in de bossen nauwelijks toe zicht. Door de oprichting van een in Ne derland nog onbekend korps bospolitie wil len de burgervaders de criminaliteit ver minderen. ADVERTENTIE ADVERTENTIE kondigt de verschijning op 1 dec. a.s. aan van over geschiedenis en volksleven van de voormalige gemeente SCHOTEN 150 pag. tekst, verlucht met ca. 25 ill. naar oude prenten, in lin nen band. Intekenprijs 10.90, na 1 jan. 1967 12.50. Reserveer nü reeds uw exemplaar. Ged. Oude Gracht 27 - Jacobynestr. 3 Telefoon 10785 - 10885 HAARLEM Het K.N.M.I. deelt mee: In de afgelopen nacht heeft het in het zuiden van ons land ongeveer 4 graden gevroren, in het noorden daalde de tem peratuur vrijwel niet beneden het vries punt. Daar handhaafde zich namelijk nog be wolking, terwijl elders flinke opklaringen voorkwamen. Het opklaringsgebied was aanwezig tussen twee depressies, gelegen boven de Duitse Bocht en bij Ierland. Een rand- storing van de laatstgenoemde depressie naderde vanochtend de Spaanse noord kust. Morgen zal de randstoring dicht bij Nederland kunnen komen. Het is daarom waarschijnlijk dat het weer mor gen een verslechtering ondergaat. De neerslagkansen worden groot, terwijl de wind zal toenemen uit oostelijke richtin gen. Rondom de depressie stroomt een hoeveelheid minder koude lucht. Het is onzeker of deze lucht Nederland morgen zal kunnen bereiken. In de komende nacht zal de temperatuur in hoofdzaak in het noorden van het land tot enkele graden beneden het vriespunt dalen. Maximum- en minimum M .2 j d temperaturen tj d B S binnen- en buitenland •rl O Den Helder onbewolkt z 4 -1 Ypenburg onbewolkt zzo 2 -2 Vlissingen onbewolkt zo 7 1 Eelde geh. bew. z 4 -0 De Bilt onbewolkt zo 2 -3 Twente geh. bew. z 2 -1 Eindhoven onbewolkt zo 4 -3 Z.-Limburg onbewolkt z 2 -3 Helsinki zw. bew. z 4 2 Stockholm geh. bew. zo 6 6 Oslo regen no 3 2 Kopenhagen geh. bew. zzo 5 7 Aberdeen regen ono 6 4 Londen regen O 6 5 Amsterdam onbewolkt z 4 -2 Parijs regen zo 4 -4 Bordeaux regen wzw 9 8 Grenoble regen zzw 1 -1 Nice mist zo 4 -2 Berlijn motregen zzw 5 4 Frankfort geh bew. O 2 -0 München zw. bew. ono 3 -0 Zürich mist windst. 2 -4 Genève sneeuw wzw 4 -2 Locarno geh bew. no 4 2 Wenen regen zo 13 10 Innsbruck zw. bew. O 8 1 Belgrado zw. bew. ZO 17 13 Rome licht bew. zw 19 12 Barcelona zw. bew. w 14 10 Madrid geh. bew. zw 12 8 Mallorca zw. bew. w 14 10 Zondag 6 november Zon op 7.43 uur; onder 17.04 uur. Maan op uur; onder 15.08 uur. Maandag 7 november Zon op 7.45 uur; onder 17.02 uur. Maan op 0.13 uur; onder 15.28 uur. Maanstanden Laatste kwartier 5 november 23.19 uur Nieuwe maan 12 november 15.27 uur Eerste kwartier20 november 1.21 uur Volle maan28 november 3.41 uur Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 5 november Hoog water 7.54 uur en 20.22 uur. Laag water 3.22 uur en 15.47 uur. Zondag 6 november Hoog water 9.04 uur en 21.40 uur. Laag water 4.20 uur en 16.55 uur. Maandag 7 november Hoog water 10.29 uur en 23.14 uur. Laag water 5.45 uur en 18.22 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 min. vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 2