en Bevolkingsgroei keren door nieuwe medische ethiek PANDA EN DE MEESTER-ETER Zeer kostbare seconden voor geleerden uit de hele wereld Record vasten RECHTER TIE AVONTUREN VAN DONALD DUCK 4! I RAM MET JE FOK J. ZEEGERS Ons vervolgverhaal Leidse hoogleraar meent: A Opstand van '56 in Hongarije herdacht Grafkruisen beklad in Yenray Zonsverduistering in Zuid-Amerika Spoorwegongeluk in Italië ir BRENG SFEER IN UW WONING ZATERDAG 5 NOVEMBER 1966 8 Een oorspronkelijke Nederlandse roman door Willy Corsari Laat NU uw meubelen vakkundig stofferen WONINGINRICHTING Achtervolgen 'M- «•X'dtètaffiwr'V (157) „Ik ben ziek", fluistert zij. „Ik ben erg ziek.ik sterf.o God, Matthias, ik heb het niet geloofd, ik kon het niet geloven, ik dacht, dat ik niet bang was, maar ik geloof het nietde dokter.bel de dokter zo is het nooit geweest Een nieuwe pijnaanval doet haar krimpen over de grond. Hij vindt het nummer en herademt als de dok ter thuis is en belooft te zullen ko men. Dan knielt hij weer bij haar. „Ik wil niet sterven", fluistert haar blauwe lippen, „nog niet, nog niet, ik kan niet, help me, Matthias ei- is zoveel.ik weet het niet al les meerik kan niet goed den ken ik ben slecht geweest-. heel dikwijlsik heb die arme, oude vrouw vergeten. Hij grijpt haar handen, die ijskoud en klam zijn en klemt ze in de zij ne. „Ja, houd me vast," fluistert zij, „laat me niet wegzinken.dan kom ik niet terug.en ik ben bang. Hij stamelt: „God, ontferm u over ons beiden, ontferm u over hear, geef haar tijd, geef haar tijd, o God „Matthias?" „Misschien.heb ik ook. ver keerd geoordeeld en nu is het te laat." „Neen, neen, hei is niet te laat. Hij zoekt vertwijfeld in zijn ge dachten naar woorden van hulp. Haar wijdopen ogen staren hem aan. Zij wil spreken, maar er komt niets meer dan een zucht. Dan schrilt de bel door het doodstille huis. Hij richt zich op en rent naar beneden. Het is de dokter. Hij zegt bevend: „Goddank dat u er bent, dokter. Het kwam opeens. ze is dood ziek." „Ja," zegt de dokter. „Dit kon elk ogenblik gebeuren. Heeft zij zich soms opgewonden?" Matthias wankelt, alsof de woor den hem een stoot tegen de borst hebben gegeven. Hij leunt tegen de gangmuur en blijft daar staan, met bonzend hart. O God, denkt hij, ik wou toch alleen helpen. Is het dan verkeerd? Hij staat daar nog, als de dokter in de gang komt, en staart met bange ogen in zijn ernstig ge zicht. „Er moet een priester komen," zegt de dokter alleen. Hij volgt de dokter terug naar bin nen, de handen voor zich uit, als een blinde. Het is de dokter, die opbelt, om een priester, om een zuster. Matthias knielt bij de divan, het gezicht in de handen en tracht te bidden, maar hij kan het niet en die onmacht is als een oordeel. Het is bijna half drie, als Alex thuiskomt. Hij is licht beneveld, maar denkt er toch aan, zacht de deur te openen en de trap op te gaan. De drank heeft tenslotte de gek makende rondedans van gedachten in zijn hoo'fd doen ophouden. Hij is bijna vrolijk. Als hij op de tweede verdieping komt, staat hij even verwonderd, te Charles Charlotte staren naar de oude jas en hoed. Wat nog altijd hier? Dan hoort hij een deur openen en keert zich om. Mat thias is uit de slaapkamer gekomen. Alex staart naar het gezicht, dat hij nauwelijks herkent. Het lijkt opeens ouder, vervallen en doodsbleek. „Ik heb op u gewacht," zegt Mat thias. „Op mij? Zo?" Waarom in de slaapkamer? denkt Alex. Matthias heeft hem bij de arm ge nomen. „Laten we.even hier binnen gaan." Alex laat zich meeleiden in de voorkamer, in een wat suffe ver bazing. Hij kijkt rond in de kamer, die wat deint voor zijn wazige blik. Hij heeft zijn regenjas nog aan, zijn hoed staat wat schuin op zijn hoofd. Wat is er met de kamer, denkt hij. Waarom lijkt het een kamer uit een angstige droom. Ik ben dronken, dat is het. „Ga even zitten," zegt Matthias. Alex valt in een stoel. Hij zit wat in elkaar gezakt, moe opeens, ver langend naar bed, verward. Matthias staat naast hem en zegt zacht: „Ik moet u voorbereiden op een schok." Alex beweegt zich niet. Hij trekt alleen de wenkbrauwen op. „Het kwam.opeens.de dok ter kwam te laat. Alex heft het hoofd op- „Wat? Dokter". Wat zeg je toch, ouwë jongen?" Ik ben wat wazig. Af- scheidsfuifje, weet je. Wie is er ziek?" „Ze is.ze is dood". „Wie is dood?" „Mevrouw Reinierse." Mevrouw Reinierse, denkt Alex. Z Mevrouw Reinierse is dus dood? Dan richt hij zich op. De kamer deint niet meer voor zijn blik, hij ziet de man die naast hem staat, helder en duidelijk. Hij vraagt scherp. „Waar is Charlie?" „Matthias wendt zich af- Hij gaat op de divan zitten en steunt het hoofd in de handen. „Ze is dood," zegt hij, „ze is dood. misschien wel doop mijp.( schuld. Al zegt de dokter, dat ze al lang ziek was, heel ernstig, dat het elk ogenblik kon gebeuren. maar zij moest rust hebben ën ik heb haar iets gezegd, waarover zij zich opwond.ik met mijn gepraat. O, God". „Hij snikt opeens, het gezicht in de handen. Alex zit naar hem te staren. „Onzin", zegt hij, „dat kan niet. Dat is onzin. Dat kan niet. Ik moet haar iets zeggen." Hij staat plotseling op. Zijn hoed valt af. „Dat kan niet," zegt hij woedend, „ze is flauwgevallen, ze kan niet opeens dood zijn, dat is een rot streek, dat is. Hij rukt zijn das los, zijn gezicht is opeens vuurrood, hij hijgt naar adem. Dan kijkt hij naar de man op de divan en zegt na een ogenblik: „Zo. Ja. Ze is dus dood." (Slot volgt) Op het congres voor bevolkingsgroei en volksgezondheid heeft prof. dr. J. H. van den Berg. hoogleraar in de psychologie te Leiden, als mogelijkheden om de bevol kingsgroei af te remmen sterilisatie en abortus provocatus genoemd. Prof. Van den Berg benaderde het vraag stuk van de bevolkingsgroei als conflicts psycholoog. Lange tijd bestond de mening dat alle subjectief verwerkte, pathologische en neurotische conflicten door jeugdig en individueel geleden psychotrauma veroor zaakt zouden zijn. Thans vindt volgens prof. Van den Berg de overtuiging aanhang dat deze conflicten uit actuele sociale fac toren voortkomen. Als conflictgevende of neurotiserende factoren der Westerse samenleving noem de hij de moderne verplaatsbaarheid van de mensen, de verzwakking van het ge zinsverband, het toenemen van tussenmen selijke arbeid, vermindering van gezag en ontzag en de druk van de tijd (manager ziekte). Twee factoren kunnen de groei van de bevolking remmen, de welvaart en de sexualisering van het leven, aldus prof. Van den Berg. Thans is het aantal mensen in ons land reeds een plaag zodat het zijns inziens on afwendbaar is zich te beraden over maat regelen ter verkleining van die plaag, ter voorkoming van een ramp. Prof. Van den Berg meent dat het bezwaar tegen semi- pornografische lectuur dient te vervallen. „Hoe meer kopers van „Playboy", des te minder kinderen.". Men stimulere de sexu alisering van het leven. Gebeurt dit, dan zal willen nieuwe conflicten worden voorkomen de vruchtbaarheid der ge slachtelijke relatie drastisch verminderd moeten worden door voorbehoedmidde len goedkoop of gratis te verstrekken en ze in alle medisch verantwoorde vormen aan te bevelen. Als dat niet voldoende is heffe men de bezwaren tegen abortus pro vocatus op en de arts sterilisere elke vrouw die dat wenst, aldus prof. Van den Berg, die voorts opmerkte dat de ethiek van het bezwaar tegen sterilisatie en abortus stamt uit een tijd waarin de arts niet machtig was. Nu is hij dat wel. Dan is een andere ethiek geboden. Het kan volgens prof. Van den Berg getuigen van menslievendheid, wanneer in een tijd van rampzalige bevol kingsgroei ongewenst menselijk leven niet meer wordt beschermd „Wie niet ontkomt aan de walging jegens het massakarakter der zo overdadig op zingenot ingestelde huidige mensheid, is ADVERTENTIE Wij komen gaarne met grote collctie stalen vrij ter inzage bij u aan huis. Wacht niet te lang - wij kunnen u nu j= nog tijdig helpen. RIJKSSTRAATWEG 84 - 86 hk. Over- tonweg - Telefoon 60473 Volop parkeergelegenhid. \u». tril' .mill verblind of onnozel. Niettemin nemen ook degenen die deze walging kennen aan dat zelfde bestaan deel. Dan is het geboden de consequenties te aanvaarden en zich af te vragen wat van de oude, eens onschadelijke ethiek nog deugt. Bij een drastische veran dering in 's mensen leven op aarde past een eveneens drastische verandering in ons aller instelling", aldus prof. Van den Berg, die zijn referaat besloot: ,:De conflictspsy choloog is niet geneigd die maatregelen doeltreffend te achten die buiten de alge mene gang van zaken vallen, ongeacht of deze gang nu gunstig is of niet. Het lijkt hem integendeel geboden de algemene gang van zaken te steunen en te verhevigen, waardoor de kwade factoren zichzelf tref fen en mogelijk verdwijnen. Dan is het weer de tijd zich de goede principes te her inneren en opnieuw een menswaardig be staan na te streven. Een mensenmassa is in zichzelf niet menswaardig, maar banaal, vulgair, zonder ideaal, onmenswaardig. Dan make men zich geen illusies. Men zij hard, zoals de tijd dat vraagt". WENEN (Reuter) De Hongaarse regering heeft gisteren voor de eerste maal de opstand van 1965 herdacht. Com munistenleider Janos Kadar, die aan de macht kwam nadat Russische tanks de opstand hadden neergeslagen, legde kransen bij monumenten en graven van „de slachtoffers van de tegenrevolutie". Het Hongaarse partijblad „Nepsza- badsag" schreef in een hoofdartikel dat de meeste schuld voor de opstand lag bij de „Vergissingen en misdaden" van de vroegere communistenleider Matyas Ra- kosi en diens medewerkers. „Zij veroor zaakten een ernstige crisis in het Hongaar se parlement en in de regering". In de nacht van donderdag op vrijdag hebben onbekenden het gedenkteken op het Engels oorlogskerkhof aan de Hoeder straat te Venray beklad door er met zwar te verf onder andere scheldwoorden op te schilderen. Op 182 van de ruim 600 krui sen waren met zwarte verf hakenkruisen geschilderd. De Engelse militairen zijn allen in 1944 bij de bevrijding van Venray gevallen. (Van onze correspondent) MONTEVIDEO De aandacht van de „wetenschappelijke wereld" is weer op Latijns Amerika gericht. De laatste keer dat dit gebeurde was toen in het kader van het internationale geofysische jaar talrijke expedities naar de Zuidpool werden onderno men. Nu gaat het om seconden: op 11 november zal in een slechts 89 kilo meter brede strook, lopend van Peru tot Zuid-Brazilië een totale zonsver duistering te zien zijn. In Lima, de hoofdstad van Peru zal de volledige verduistering tachtig seconden duren. In Noord-Argentinië 110 en in Zuid- Brazilië 117 seconden. Voor die korte spanne tijds zijn weten schapsmensen uit alle delen van de we reld naar Latijns Amerika gekomen. On geveer honderd men treffen in Lima hun voorbereidingen, bijna 500 in de Zuidbra- ziliaanse zone van Bage en Playa Cassi- no. De natuurkundigen hopen voor het eerst het juiste aantal neutronen dat door de zon wordt uitgestraald te meten. De meteorologen de veranderingen van tem peratuur en luchtstromingen. Natuurwe tenschapsmensen zullen de gedragingen van dieren en planten tijdens de onver wachte duisternis bestuderen. Een totale verduistering in deze vorm komt slechts met tussentijden van 250 tot 700 jaar voor. Het is echter de vraag of de kostbare seconden geheel zullen kun nen worden benut. Bewolking kan waar neming vanaf de grond verhinderen. Om dit gevaar te bestrijden worden vliegtui gen, ballonnen en raketten ingezet. Noord amerikanen en Zweden zullen de maan- schaduw met supersonische vliegtuigen .achtervolgen". Die beweegt zich met een snelheid van 2500 kilometer per uur, terwijl de vliegtuigen 1300 kilometer ha len. Zij kunnen de tijd van waarneming door deze achtervolging aanzienlijk ver groten. LONDEN (AFP) Een patiënte, die in een ziekenhuis van Glasgow voor zwaar lijvigheid is behandeld, heeft 249 dagen gevast, waardoor zij op een aanvankelijk gewicht van 119 kilogram 33,5 kilo verloor. De langste periode van vasten onder medisch toezicht omvatte tot dusver 117 dagen. In totaal vijftien patiënten onder gingen in twee ziekenhuizen van Glasgow een behandeling tegen zwaarlijvigheid .Zij kregen onbeperkte hoeveelheden vloeistof en vitamines. BARI (AFP) De sneltrein Turijn- Bari is bij Molfetta (30 kilometer van Bari) ontspoord. Vierentwintig reizigers werden gewond. De oorzaak van het on geluk is onbekend. De trein had een snel heid van 110 kilometer op het ogenblik van de ontsporing. Vandaag een heel drukke dag gehad. Allemaal dingen die noodzakelijk afge handeld moesten worden; telefonen, brie ven, boodschappen en een vergadering van een bestuur waarin ik per ongeluk terecht ben gekomen. Een drukke dag. Wanneer ik andere mensen druk doen de zie met hun werk; bedrijvig met akte tassen en mooi-platte diplomatenkoffer tjes vol papieren; in auto's, trammen, treinen, taxi's, vliegtuigen; al hun heen en weer rennen; besprekingen, vergade ringen, lunches met spijkers en koppen, transacties, telefonades, dringende tele grammen, contracten denk ik man- nekes, kereltjes-, ventjes, heren, excellen ties, wat maken jullie je toch druk; wat zit jullie je zelf toch allemaal in te praten dat het allemaal zo hoogstnoodzakelijk is, dat dat allemaal zonder jullie niet kan. Als morgen alle leiders van alle poli tieke partijen Tom, Dick en Harry; Enzo, Norbert, Jo en Molly, Hendrik, Jan Piet en Klaas er de boel bij zou den neergooien en zich zouden terugtrek ken in een verzorgingsflat of de Raad van State dan zouden er ommers op staan de voet weer allemaal vlugge ventjes, rappe rakkerskiene kereltjes klaar staan om op de plaatsen-aan-de-top te springen? En als alle opperkoningen van gans het bedrijfsleven er de bijltjes, waarmee zij zo fortuinlijk te hakken ple gen, bij zouden neerleggen en ergens in de zon kopjes koffie zouden gaan zitten drinken dacht u dat er dan een kanne tje petrolie, een pakjej magarine, een kluwetje kunstzij, een gloeilampje minder op de markt zou komen? Zij zouden allemaal, na enig kort be raad, vervangen worden door andere ca pabele heren. Alle vergaderingen zouden doorgaan; alle vliegtuigen zouden blijven vliegen, schepen varen, rekenmachines ratelen, computers denken, olie vloeien. De zee zou blijven ruisen. De wind blij ven waaien. De regen vallen. In de len te zou het teder groen aan de bomen ko men. Komt, kameraden, maakt het werk dat je onderhanden hebt even af; zorg dat de schrijftafel schoon is voor de opvol ger; was de schimmel van de voeten en de roos uit het haar, pak de koffer en trek er tussen uit. Misschien komt er een kort bericht in de kranten dat u bent af- en uitgetreden en dat drs. Foefjes, mr. dr. Van Dam, ir. Bovendewijngaerdt, prof. mr. dr. Klus- meijer en J. J. H. T. Baron van Leeuwar den tot den Oldenmeule in uw plaats zijn getreden en alles gaat gewoon door. Denk ik dan. Alleen: voor wat mij zelf aangaat breng ik deze opperste wijsheid niet in praktijk en blijf ik doen wat ik ten onrechte meen te moeten doen. Zit uren en uren achter de schrijftafel; met papieren, bladen, boeken; telefonen, brie ven, samenkomsten; en soms ren ik met zo'n plat koffertje naar een taxi, bespring trein of tram, voer besprekingen op tien tallen niveaus en verbeeld mij zelf dat zonder al dat gehurrie de zon niet meer op zou gaan. Alles wat hierboven staat is banale wijsheid. Ik ben er zeker van dat Enzo. Molly Jo en Norbert, Jan van de olie, Piet van de margarine en Frits van de lampjes het volledig met mij eens zijn. Eliat 23. Joris slaagde er in om Hapwap en de geldzak te vinden in de resten van de vrachtauto-lading, en klom van de laadbak af. „Ach, chauffeur" sprak hij met gebroken stem. „Maak het ons niet moeilijk! Al leen met mijn peutertje zwerf ik over straat. Nooit gaan wij eens uit. En nu eindelijk wilden wij een dagje op stap, en uw auto valt onder ons uit!" De be stuurder van de wagen was van plan geweest om Jo ris een flink pak klappen te geven, maar dit verhaal ontroerde hem toch. Daar maakte de ander dankbaar gebruik van. „Het is triest!" vervolgde hij daarom lijdend. „Maar nu gaan we maar weer terug naar onze vuilnisbak om in armoe en nederigheid iwedsel te garen..Kom. mee, Hapwap je!" Nu gebeurde er echter iets onverwachts. De zak met munten bleek plotseling een lek gekregen te hebben, en een grote stroom geldstukken regende op het plaveisel neer. „Armoe en nederigheid.mompelde de chauffeur twijfelend. „Vuilnisbak.Hmmmm. DAT IS NIET 1 IK DENK ZICH VER- PRACHTIG WEERTOE VAN DAAG Hfe IK GA NAAR 2ANDVOORT AAN DE ZEE. FUN' Distributed by King Features Syndicate yOHU HOUDT ZEKER. NIET VAN DE ZEE U GAAT LIEVER NAAR DE NEE... MAAR DEZE TREIN GAAT NIETNAAf? 2ANDVOORT. 49. „Het is mij een eer om mijn vriend de Rechter een dienst te kunnen bewij zen", zegt de hoofdman van het gilde der bedelaars hoogdravend. „En het verheugt mij dat de moorden bijna zijn opgelost. Wij bedelaars hebben het niet begrepen op moordenaars, want die geven geen aal moezen. Tsjang, Kwee, Fong en Lin, kom hier"! De vier genoemde bedelaars schuifelen naar de tafel en wachten argwanend af. „Deze vier eersteklas be delaars werken in de Wïlgenwijk"zegt Lioe Kei, de hoofdman van het gilde. „Hun dagtaak moet nog beginnen, want zij bedelen vooral in de wijn- en dans huizen, waar het leven pas 's avonds goed op gang komt. Jullie gaan mee naar mijn goede vriend de Rechter en vertelt alles wat je weet". Tsjiao Tai bedankt de snoeverige hoofdman beleefd en gaat met de vier bedelaars naar buiten. Stap voets rijdt hij voor het viertal uit, en elke keer dat hij een groepje mensen ziet staan, zegt hij, zoals de Rechter hem heeft opgedragen: „Goed nieuws, mensen. De moordenaar zal nog vandaag gear resteerd worden. Jullie kunt weer gerust slapen". Maar in zijn hart twijfelt hij aan zijn eigen woorden. Ook de bedelaars begrijpen er niet veel van. Ontevreden mompelend lopen ze achter Tsjiao Tai aan. Wat kan de Rechter aan hun ge tuigenis hebben? Ze weten van de hele zaak niets af. 670. Niet uit angst was Tutu intussen weggevlogen van het gebied van de Eier- mannen. De trouwe papegaai had gezien dat dit avontuur tot dusver voor Bram geheel verkeerd dreigde te gaan. Daar zijn hersens niet zo snel werkten, had hij besloten de ruimte te kiezen om een plan te bedenken. Al klapwiekend kwam hij tot een besluit. Er was maar één ding, dat de Eier- mannen naar zijn mening onmogelijk kon den weten. Dat was hef feit, dat hij de sterkste papegaai ter wereld was en over enorme krachten beschikte. Als hij daar van gebruik kon maken. De rimpels in het groene voorhoofd ver dwenen. Achter in de keel giechelde Tu tu, alsof iemand hem kopje krauwde. „Dat is het Forrrrrmidabel!" Het was hem allang duidelijk geworden, dat de koning de figuur was, die het werk van de Eiermannen organiseerde. Als hij de koning zou ontvoeren, waren de Eier mannen hun leider kwijt.en dan kon er van alles gebeuren.' Lang dacht Tutu er niet over na, want hij had het sterke gevoel, dat de tijd ging dringen. Onder zich zag hij de koning bij enkele Eiermannen staan, terwijl de schipbreukelingen weer aan het metselen van de bouwwerkjes waren geslagen. Niemand keek naar boven. En niemand zag, dat Tutu zich als een steen omlaag liet vallen om de koning te pakkenl i

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 8