Kunstcentrum Florence door vieze modderbrij overspoeld Beroemde Ponte Vecchio is veranderd in kaal geraamte Organisatie van Afrikaanse Eenheid is weer eensgezind Frank Cousins uit parlement mimm Viva Italia STOUTENBEEK Von Choltitz overleden mm A V S-maanschepen gelanceerd Amerikanen wilden hogere koperprijs Brand op bouw plaats van SHAPE Kennedy held van Poolse studenten Sékou Touré toch naar Addis Abeba uimim Minder troepen in '67 van de VS naar Zuid-Vietnam Minister Brown naar Sovjet-Unie Lerarenstaking in Zweden afgelopen mm pïjE. j ;i ..ff. telegrammen MAANDAG 7 NOVEMBER 1966 Bronzen deuren Sabotage verijdeld Oostenrijk: 22 doden Vliegtuig verongelukt in de Franse Alpen r K i i SSSïMiï sra. s '1 fW UT0* A—v mm SLAM iFr t V 1U. Deux-pièces uit zuiver scheerwol. Let u eens op de hand- geminderde mouw-inzet, de kraag- en reliëf-garnering op het voorpand. Een echt voorbeeld uit onze Italiaanse stijl-kol lekti e. Tn melange-kleuren cognac, rose en turquoise f79.50 dames-mode met distinctie. kwart voor elf uit de weg geruimd. De gastheer van de congresgangers, keizer Haile Selassi maakte toen be kend dat Ghana erin had toegestemd de delegatie te laten vertrekken. (Van onze correspondent) ROME. Diep onder de indruk zyn de Italianen van de grote ver liezen, die ook materieel zyn geleden door de ramp van de afgelopen dagen. Het grote culturele centrum Elorence biedt een angstaanjagende aanblik. Door de straten hebben gedurende 24 uur woeste rivieren gestroomd met een snelheid van soms vijftig kilo meter per uur. Lijken, ook de ka davers van koeien, paarden, honden en katten dreven door de stad. Er dreven omgewaaide bomen en de in houd van bijna alle Florentijnse win kels. Nergens ter wereld vindt men zovele elegante winkels, zoveel anti quairs en juweliers. De deuren en vensters van hun zaken zijn openge rukt door de kracht van het water. De waren zijn weggespoeld en de win kels zelf zijn tot naargeestige spe lonken geworden, waarin ook het water nog meters hoog staat of reeds is vervangen door een vieze modder brij. De huizen van Florence worden voor het grootste deel verwarmd door centra le verwarming, die met stookolie wordt gevoed. De opslagplaatsen van die stook olie zijn alle gebarsten en de smerige olie heeft straten, pleinen, muren en mo numenten met een vieze laag bedekt. DE SCHADE, aangericht aan de mo numenten is bijzonder groot. Het ergst is de vermaarde doopkerk, gelegen naast de kathedraal, er aan toe. De doopkerk is het mooiste monument van Florence en de trots vormden de drie paar bronzen deuren, die er de toegang tot geven. De zuidelijke deuren, werk van Andrea Pon- tedera, ontworpen tussen 1330 en 1336, zijn voor een groot deel vernield. In één van de deuren is een scheur, ter breedte van een vinger, dwars door de ge hele laag brons ontstaan. Naar het schijnt is ook het model, dat Brunellechi maakte voor de vermaarde koepel van de kathe draal vernield. Men heeft er stukken van zien ronddrijven op 't water. Van 'n ander museum is de rijke verzameling van an tieke muziekinstrumenten onder de mod der verdwenen, Het huis Buonarotti, waar zich veel werken van Michel Angelo bevinden, is niet bereikbaar. Het is mogelijk, dat de directur, die boven het museum woont enige werken heeft kunnen redden. Men kan nog niets zeggen over de graven, waaronder het graf van Michel Angelo. Het is mogelijk dat het water alleen maar in de grafkelder is doorgedrongen. De Ponte Vecchi heeft zwaar geleden. De beroemde 14de-eeuwse brug lijkt een kaal geraamte: De vermaarde goudsmid winkels, aan beide zijden van de burg, zijn totaal vernietigd. Hoe de winkelpanden van Florence deze ramp te boven moet komen, is wer kelijk een raadsel, dat daarnaast enkele KAAP KENNEDY (AFP en Reuter) -- De Amerikanen hebben zondagavond een maanverkenner gelanceerd, die foto's moet nemen van gebieden op de maan waarvan men de geschiktheid wil nagaan als landingsplaatsen voor toekomstige ruimtevaarders. De „Orbiter 2", die eerst in een par- keerbaan om de aarde werd gebracht al vorens ze in de richting van de maan werd geschoten, volgt een bijna perfecte koers die maar weinig gecorrigeerd hoeft te worden. De zonnepanelen, die het toestel de no dige energie leveren, en de antennes voor de verbinding met de aarde hebben zich volgens plan ontvouwd. „Het ziet ernaar uit dat het een uitstekende vlucht wordt", aldus een woordvoerder van het Ameri kaanse bureau voor lucht- en ruimte vaart. WASHINGTON (Reuter) De Ameri kaanse federale recherche heeft twee mannen gearresteerd die hebben getracht mensen om te kopen om in Zambia een belangrijke spoorwegbrug op te blazen. Ze wilden de spoorwegbrug bij Mazaboe- ka laten opblazen, hetgeen tot een inter nationaal tekort aan koper zou hebben geleid als gevolg waarvan de prijzen van dit metaal zouden zijn gestegen op de in ternationale markt. (Van onze correspondent) BRUSSEL Zaterdagavond is door tot nu toe onbekende oorzaak brand uitge broken in een loods op de bouwwerf van het nieuwe SHAPE-hoofdkwartier in Casteau bij Bergen. De loods en daarin en in de buurt opgeslagen materiaal gingen verloren. De schade wordt op 150.000 gul den geschat. tienduizenden auto's zijn vernield, wordt eigenlijk van geringe betekenis. Er is zo veel verloren gegaan. Ook 180 renpaar den in de stallen van de renbaan zijn al le verdronken. Veel Florentijnen zijn, zodra dit moge lijk was per auto de stad ontvlucht. Hoe ongehoord de ramp heeft huis gehouden blijkt enkel wel uit het feit, dat van enke bruggen de balustraden zijn weggespeold en dat sommige der kaden langs de Arno geheel zijn verdwenen. Dat geldt voor de Lungarno Accinioli, waar enkele der be langrijkste hotels gelegen zijn. Als men uit de huisdeuren van de daar gelegen woningen stapt, verdwijnt men zonder meer in de Arno, die vroeger op vijf me ter afstand van de huizen stroomde. Het noodweer dat dit weekeinde zijn stempel drukte op een deel van Europa, heeft in Oostenrijk minstens 22 mensen levens geëist. Tweemaal in ruim een jaar tijd was het land al door een grote watersnood geteisterd, voordat het nu de derde catastrofe beleefde. Oorzaak van die catastrofe is een plot selinge en voortdurende regen geweest, die volgde op ook al onverwachte sneeuw, die smolt toen al snel het weer omsloeg. Weer zijn dezelfde provincies vooral het slachtoffer: Karinthië en Oost-Tirol. Het dorpje Irschen, dat nog altijd van de buitenwereld is afgesneden, alleen al telt negen doden. In Lappen bij Irschen Een groot deel van Noord- en Midden-Italië en delen van Oosten rijk zijn in het afgelopen week einde door noodweer getroffen. Vooral in Florence waren de ge volgen rampzalig. I is een huis onder een steen- en mod- derlawine bedolven, waarbij vijf kinde ren en twee volwassenen de dood vonden. Nog dertig andere huizen kwamen daar terecht onder een reusachtige lawine van modder en steen, zodat alle mensen ge- evacueerd moesten worden. In Pöllan, eveneens bij Irschen, zijn twee kinderen onder de balken en het puin van hun ge kraakte woning omgekomen, maar in het zelfde Irschen konden drie kinderen nog op het laatste ogenblik door soldaten wor den gered. Zij hebben de kinderen met hun handen uit het puin van het verniel de huis moeten graven. WARSCHAU (AP) Bij een opinie onderzoek onder 734 studenten aan een mijnbouwhogeschool in Krakau, heeft een meerderheid van de Poolse studenten verklaard dat hun held uit het ware le ven wijlen president John F. Kennedy is. Dit meldt het weekblad Zycie Literackie in het jongste nummer. Het onderzoek toont volgens het blad aan dat Polen worstelt met het probleem, hoe studenten beter kunnen worden geïndoctrineerd als burgers van een staat die' het socialis me opbouwt. NICE (Reuter) Een reddingsploeg heeft zondag geen overlevenden gevonden bij het wrak van een Iljoesjin-vliegtuig van Air Mali dat zaterdag met zeven be manningsleden in een sneeuwstorm neer stortte in de buurt van het dorp Entrau- nes in de Franse Alpen. De wrakstukken liggen op een hoogte van 1600 meter verspreid. De zeventien leden van de reddingsploeg, die vanuit' Esteng waren vertrokken, hadden drie uur nodig om de plaats van het ongeluk te bereiken. Het sneeuwde hevig. Het ver ongelukte toestel was op weg van Zagreb naar Marseille. T A t.*- r KQtHMte MfiOöO v £"S- r (Van onze reisredacteur) ADDIS ABEBA. Het belangrijk ste dat de derde bijeenkomst van de Organisatie van Afrikaanse Eenheid tot dusver heeft opgeleverd, is dat er nog steeds sprake kan zijn van een heid. De dreigende ruzie, ontstaan doordat Ghana de Guinese delegatie op weg naar de conferentie in Accra vasthield, werd zaterdagavond om LONDEN (Reuter) Frank Cousins, voormalig Brits minister voor Technolo gie, zal als parlementslid bedanken en zich geheel wijden aan zijn taak als lei der van de Bond van Vervoerspersoneel. Enkele maanden geleden legde Cousins zijn ministersambt neer, omdat hij het on eens was met de loon- en prijspolitiek van de Labourregering. ADVERTENTIE j'£ï-ri;/ï r iv: HAARLEM. HOUTPLEIN 10- BEVERWIJK. BREESTRAAT 65-ALKMAAR. LANGESTRAAT 79 De bekendmaking volgde na een ge sprek van vier uur, waaraan behalve door de Ethiopische keizer ook werd deel genomen door president Nasser en luite nant-generaal Ankrah, de sterke man van Ghana. Hiermee was ook de weg geëf fend voor de aanwezigheid van president Sekou Touré van Guinee, die te kennen had gegeven de conferentie niet bij te zullen wonen zolang zijn delegatie in Ghana werd vastgehouden. In zijn openingstoespraak heeft keizer Haile Selassi vooral de nadruk gelegd op de Rhodesische kwestie. „Wij zijn ervan overtuigd", zei hij, „dat, wanneer toe komstige gevaarlijke ontwikkelingen in het hart van Afrika vermeden willen wor den, de Britse regering het illegale re gime in Rhodeisë moet cntzetelen met alle middelen die haar ten dienste staan, in- idusief het gebruik van geweld". De keizer verzekerde de „vrijheidsstrij ders" van Rhodesië dat zij op de steun van de Organisatie van Afrikaanse een heid konden rekenen, en hij bracht hulde aan president Kenneth Kaunda van Zam bia voor zijn opofferingen in de vrijheids strijd van Rhodesië. Andere onderwerpen die ter sprake kwamen, waren het Portugese kolonialis me in Angola en Mozambique, de kwestie- Zuidwest-Afrika en tenslotte ook een ver wijzing naar Vietnam, waarbij werd aan gedrongen op een wapenstilstand en on derhandelingen op basis van de Geneefse overeenkomst van 1954. De conferentie wordt bijgewoond door ruim veertig Afrikaanse staatshoofden en bijna tien keer zoveel journalisten. Het merendeel van alle besprekingen wordt in het geheim gevoerd. JOHNSON CITY, (Reuter en AP) De Amerikaanse minister van Defensie, Ro bert McNamara heeft president Johnson meegedeeld dat volgend .jaar misschien voor vijftig percent minder Amerikanen zullen worden opgeroepen voor militaire dienst in verband met een voorgenomen vermindering van de aanvoer naar Viet nam. De minister van Defensie zei dat het aantal Amerikaanse troepen in Vietnam eind december zal worden verhoogd tot 385.000 manschappen. Op het ogenblik is dit cijfer 345.000. Maar volgend jaar zal de aanvoer aanzienlijk minder zijn dan de 200.000 manschappen van 1966. Voorts maakte hij plannen bekend voor een nieuwe bezuiniging op aankopen van vliegtuigen, bommen en munitie. McNamara was van mening dat de mi litaire toestand in Vietnam nu in even wicht begint te komen. Hij voorzag voor het volgende jaar 'ook in de luchtaan vallen van Amerika geen veranderingen van betekenis. LONDEN (Reuter) De Britse minis ter van Buitenlandse Zaken, Bfown, zal 22 en 23 november een informeel bezoek aan Moskou brengen voor besprekingen over Vietnam, de nietA verspreiding van kernwapens en andere internationale kwesties. Britse functionarissen deelden mee dat het belangrijkste overleg zal worden gepleegd met Gromyko. Het zal het eerste bezoek van Brown aan Mos kou zijn. Begin volgend jaar zal hij een meer formeel en langer bezoek aan de Sovjet-Unie brengen. STOCKHOLM (AFP/ANP) De sta king van leraren in Zweden is vandaag beëindigd. Beide partijen hebben zater dagmiddag de voorstellen van de bemid delingscommissie aanvaard. Deze voor stellen voorzien in belangrijke verbetering van de salarissen van de leraren. Een triest beeld uit het Italiaanse kunstcentrum Florence, waar door de kracht van het water auto's als kinderspeelgoed op elkaar zijn ge smeten. Bewoners van de stad zoe ken tussen de modder naar eigen dommen, die door de vloed zijn mee gevoerd. (Telefoto). - A i BADEN-BADEN (DPA) De voormali ge commandant van Parijs tijdens de oor log, de Duitse generaal A. D. Dietrich von Choltitz, is zaterdag op 71-jarige leeftijd in Baden-Baden overleden. De naam van de ze generaal kwam vorige week in het nieuws door de vertoning van de film „Brandt Parijs?" Von Choltitz negeerde in augustus 1944 het bevel van Hitier om Parijs te ver woesten, nam contact op met de Franse verzetsstrijders om de stad te sparen en capituleerde 24 augustus 1944. Sinds 1947 woonde hij in Baden-Baden. J Moord. In Anniston in de Amerikaanse staat Alabama is een man doodgescho ten die voor moord terecht moest staan. De man, Hubert Strange, was op borg tocht vrijgelaten. Hij moest terechtstaan verdacht van de moord op de neger Wil lie Brewster in december van het vorige jaar. Gelukwensen. President Johnson heeft de Russische president Podgomy zijn geluk wensen gestuurd met de verjaardag van de revolutie. Bezoek. Averell Harriman, de Amerikaan se reizende ambassadeur, is zondag in Londen aangekomen om de Britse rege ring op de hoogte te stellen van de on langs in Manilla gehouden Vietnam- conferentie. Grootvadersolympiade Karl Grünewald, een 64 jaar oude elektrotechnische inge nieur uit Kaiserslautern, is de snelste grootvader van de Bondsrepubliek. Zon dag heeft hij een veldloop over 5.000 meter voor grootvaders gewonnen. Hij versloeg 48 hijgende, blazende tegen standers. Stalin. Voor het eerst sedert de destalini satie is de beeltenis van Jozef Stalin op de Russische televisie te zien geweest. Dit gebeurde bij een uitzending over het militaire défilé van 7 november 1941. Gedurende vijf minuten konden de kij kers Stalin zien voor het mausoleum van Lenin op het Rode Plein. Storm. Bij overstromingen in Canada zijn zeker vijf mensen omgekomen. Honder den mensen moesten fyun huizen verla ten. Een storm woedde boven grote ge bieden van Ontario, Quebec en de ooste lijke kustprovincies. Parachutist. De 22-jarige Kenneth Smith is naast een weg bij Andover neergestort en om het leven gekomen, na op negen honderd meter hoogte uit een vliegtuig te zijn gesprongen. Smith was pas lid geworden van een parachutistenclub. Brand. Een brand in een woonhuis van drie verdiepingen heeft zondag in de Amerikaanse stad Baltimore aan acht mensen het leven gekost. Overstroming. Bij overstromingen in Pa nama, de ergste die dit land sedert dertig jaar heeft gekend, zijn zeker twintig ihensen omgekomen. Het dodencijfer zal waarschijnlijk hoger worden. Men vreest dat vele Indianen in het oostelijk deel van het land verdronken zijn. Vijftig mensen worden vermist.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 3