en PANDA EN DE MEESTER'ETER AVONTUREN VAN DONALD DUCK RECHTER TIE f KRAMMETJE FOK f Ons vervolgverhaal Politie stopt auto na wilde jacht De Rode Mieren" Pleidooi voor uitstel van Mammoetwet J8É# MAANDAG 7 NOVEMBER 1966 5 Een oorspronkelijke Nederlandse roman door Willy Corsari Ons nieuwe feuilleton: n Als de meeste mogelijkheden na je eindexamen HBS^B of Gymnasium-/3 je te kleurloos lijken,te geregeld, te geborgen, knip dan deze advertentie uit en prik hem aan de muur. Als marine-officier ben je nauticus, alert bedrijfsleider en i „ombudsman"voor de mannen die i onder je staan. De marine maakt een wetenschappelijk specialist van je, thuis in kern-energie, i elektrotechniek of in mechanica. Een wereldreiziger ook, die vele vreemde havens binnenvaart. I Ui (158) Wat kan het hém schelen? denkt hij. Waarover maakt hij zich zo druk? De schok. natuurlijk. Het moet een schok zijn geweest. Ja, het is nogal een schok. Matthias heft het gezicht op- „Ze is in de slaapkamer," zegt hij. „Er is 'n zuster bij haar. Ze is al afgelegd en we hebben bij haar ge beden. „Ze ziet er zo mooi uit, zo heel an ders danZijn stemt breekt. Alex staart naar hem Zijn ogen worden smal en zijn mond trekt scheef. „Waarom huil je?" vraagt hij. „Wat gaat het jou aan? Je kende haar bijna niet." „Neen", zegt Matthias. „Ik kende haar bijna niet. Maar God heeft mij een vreselijke les gegeven door haar vannacht." Alex gaat weer zitten. „Les? Wat les?" Matthias kijkt neer op zijn handen. „Ja. Ik heb opeens begrepen, dat het geen ware nederigheid van mij was, toen ik geen priester wilde wor den. Neen, het was hoogmoed. Want wat doet het er toe, hoe ik ben? Wat beteken ik? Ik heb mij ver beeld, dat ik het was, die dan be langrijk zou zijn. Ik? Als ik een priester was geweest, had ik haar kunnen helpen. Niet ik.maar God door mij. Ze is gestorven zonder die hulp." Hij krimt in elkaar, omdat Alex heeft gelachen, kort en hard. Dan ziet hij, hoe de ander hem aanstaart met woede in de ogen „Jullie", zegt Alex verbeten. „Jullie vrome mensenje hebt het maar gemakkelijk! Je doet iets verkeerd en dan is het God, die je een les geeft en je huilt een beetje van be rouw en dan is alles goed, nietwaar? Jij zult nu zeker wel priester wor den? Ja, als God je een les geeft, nietwaar? Maar ik. Hij schreeuwt opeens de ander toe: „Maar ik? Jij zit daar te grienen, omdat hij haar in vrede kon laten sterven als je priester was geweest) Maar ik had hagr gelukkig kunnen la ten sterven'. Ja zo i's hét. Misschien was zij helemaal niet gestorven, als ikZiek? Ja, van verdriët. Ik wou dat niet weten. Het kwam me beter van pas. Weet jij. Hij slikt en het is even, of de woor den, die hij wil spreken, hem bijna doen stikken. „Weet jij, weet jij, dat zij niets meer had dan een kind, haar kleinkind, Charles Charlotte dat alles voor haar betekende en dat zij voor dood hield? Maar het was niet dood. En ik wist, dat het leef de. Ik wist, dat al gistermiddag en heb het verzwegen. Weet je waar om? Ik wou de zaak hebben. Ik wou vrij zijn en onafhankelijk en rijk. Heel eenvoudig. Ga ergens anders zitten huilen. Ik begrijp niet, waar jij over te klagen hebt. Ik.ik heb niet eens een God om aan te verwijten, dat hij zo'n misbaksel van me heeft gemaakt. Ga weg en wordt priester, dan kun je de mensen ver geving brengen op hun sterfbed, maar wie kan mij vergeven?" Matthias is opgestaan. Een ogen blik heeft de schok hem als versuft. Hij kan niet denken. Dan stroomt een overweldigend - medelijden door hem heen. Hij zegt zacht: „Ga naar haar toe. Zij ziet er zo mooi uit, zo vredig en jong. Het is vreemd, maar ik moest denken aan een jong meisje in een witte bal japon Zijn stem breekt. „Neen", zegt Alex. Hij is weer gaan zitten. Zijn woede is verdwenen. Hij staart voor zich uit en zegt dof: „Neen, ik wil haar niet zien". „Het zou je misschien troosten", zegt Matthias zacht. „Zij glimlacht zo lief, zo teder. Ik moest denken aan woorden van de Heilige Philip- pus Neri: in het ogenblik van de dood zal God ons alleen vragen: Heb je mij lief? Ik geloof, dat zij veel liefde in zich had, veel liefde, die nooit iemand van haar heeft willen hebben. Die had zij God aan te bie den. Ga naar haar toe Alex slaat met de vuisten op de armleuning van zijn stoel en schreeuwt: „Laat me met rust! Laat me alleen! Ik wil haar niet zien. Hoe kan ik naar haar toe gaan, nu zij het wéét"! Matthias staat een ogenblik roer loos. Dan verlaat hij de kamer, neemt werktuiglijk zijn jas en hoed en gaat de trappen af. Buiten staat hij even te staren naar het schijnsel van de sterren in het zwarte grachtwater. In zijn moede hoofd klinkt de kreet, waarin een mens in bittere nood uit schreeuwde, wat hij zo hardnekkig verloochent. Hij sluit de ogen en denkt: O God, laat diepstraat vab Uw"' genade niet uitdoven in hem. Het is zo donker zonder U. EINDE „Charles en Charlotte" is een uit gave van H. P. Leopolds Uitgevers maatschappij te Den Haag. ft/WWUIIWWWIIWWWIII»WIIWIIWWWWWWWIIWWIIWWI«WIIWWWWIIWWWIIWWWWIW«IIWIWIWWWWWWIA/IIWIIWIAAWAIW Na een wilde achtervolging heeft de ge meentepolitie van Hoorn in de nacht van zaterdag op zondag, door gebruik te ma ken van een vuurwapen, een auto met drie inzittenden tot stoppen gedwongen. Tijdens surveilleren constateerde de po litie dat de wagen geen nummerbord had en dat de achterlichten niet brandden. Het stopteken van de politie werd genegeerd, de wagen draaide in tegenovergestelde richting en reed met grote snelheid weg. Na een wilde rit door Hoorn en West- Friesland reed de wagen richting Af sluitdijk. Hier loste de politie enige waar schuwingsschoten over de auto, die met een snelheid van ongeveer 120 km. per uur reed, echter zonder succes. Een op de banden gericht schot verbrijzelde zowel de voor- als de achterruit, waardoor de auto wel moest stoppen. De bestuurder was niet onder invloed, de ontsnapping was meer vanwege de „sport" gebeurd. WIE BEZORGD is over de toestand in Zuid-Oost Azië en Amerika's rol in dat deel van de wereld, zal door het boek „De Rode Mieren" van William J. Lederer en Eugene Burdick deze bezorgdheid zeker niet verliezen maar eerder op steviger funda ment plaatsen. Het speelt evenals de vorige vrucht van samenwerking tussen Lederer en Burdick (The Ugly American; Gekke lui, Die Ame rikanen) in de fictieve Azia tische staat Sarkhan, waarin niet direct enig Aziatisch land te herkennen valt, maar dat onge twijfeld veel lijkt op Laos. De kern van het boek is dat een ondergrondse communistische be weging het een prins-troonop volger uiterst moeilijk maakt, terwijl de Amerikaanse regering haar oude recept trouw blijft en een „rechtse", autoritaire gene raal steunt. Twee Amerikaanse agenten zien, in tegenstelling tot een goedwillende maar niets van Sarkhan begrijpende Ameri kaanse ambassadeur, welke tra gedie kan ontstaan als Washing ton zijn koers niet wijzigt. Hun rapporten komen echter in de Amerikaanse hoofdstad on der het oog van de doorgewin terde chef van de geheime dienst, die vanuit zijn rechtlijnig denk systeem alles verklaart in slo- gangs van communistische agres sie. Zowel de Amerikaanse rege ring als het publiek dringt niet tot de onrust van de toestand door. De kern van Sarkhans binnenlandse onrust is, dat daar door de communisten aan de macht zouden kunnen komen en dat de rode agressie van buiten af alleen bestaat in de verstarde Amerikaanse breinen in Wash ington, zo schrijft onze corres pondent te Washington over ons nieuwe vervolgverhaal. Niemand, die het Amerikaanse beleid in Zuid-Oost Azië gedu rende de afgelopen twintig jaar overziet, kan beweren dat Lede rer en Burdick zich aan ficties overgaven bij het schrijven van dit boek over de imaginaire staat Sarkhan. De gebeurtenissen, in dit boek beschreven, zijn maar al te reëel, zoals iedereen die zich de Amrikaanse politiek tegen over Laos (tot aan Kennedy's re alistischer aanpak) en bovenal jegens Vietnam herinnert, moet beseffen. Met onloochenbare kennis van zaken en gevoel voor dramatiek hebben de schrijvers hun boek, dat een belangrijk as pect van Washingtons beleid on der handen neemt, geschreven. Die kennis van zaken zal niemand verwonderen, die Burdicks we tenschappelijke carrière kent hij was vijftien jaar lang hoog leraar in de politieke weten schappen aan de universiteit van Californië in Berkeley terwijl Lederer tijdens zijn marine-car rière achttien jaar lang in Azië woonde en reisde. Een eerder boek van hem alleen, „A nation of sheep", getuigde er reeds van dat hij een open en kritisch oog heeft voor Amerika's projectie in de wereld. Dezer dagen is ons nieuwe feuilleton, eveneens onder de ti tel „De Rode Mieren", bij F. G. Kroonder in Hilversum in boek vorm verschenen. MA*TEN TOONOEn 24. De stroom geldstukken uit Joris' bagage gat de vrachtautobestuurder veel te denken. „Zo, leef jij in een vuilnisbak, huh?" riep hij. „En wat is dat dan? Daar slaap je zeker op! Nee, baas.' Dat gaat niet op! Mij kan je niet flessen! Je hebt m'n auto in een puinhoop veranderd en een stuk uit de achteras ge haald! Dat wordt betalen!" Jors begreep dat de om standigheden tegen hem waren. Hij liet het op straat liggende geld voor wat het was en verwijderde zich geschokt. „Het is verkeerd verdeeld in de wereld prevelde hij. „De een raapt de munten op, en de ander sleept zich voort met een ongewenst kleuter tje. Hier loop ik nu, overmand door zorgen en te gengewerkt. door wat, eigenlijk? Het is vreemd! maar ik heb het gevoel dat iemand mij saboteert!" Hij zette zich op de stoeprand en plaatste Hapicap afwezig aan zijn zijde, om beter na te kunnen denken. „Eerst was daar die vrachtauto, waarop ik mij heenrepte.bepeinsde hij. „Daaruit bleek plotseling een stuk as te ontbreken. En vervolgens was daar een aardige en stevige, goed gevulde geldzak, die in eens een hinderlijk lek vertoonde.Dat is toch vreemd, als ik het goed naga. DAAR KUN OE GOEDE ZAKEN MEE DOEN... DIE DINGEN VER KOPEN 21CH2ELF. U c Walt Disney Production» World ftigtiti Reserved Distributed by King Feature» Syndicate ADVERTENTIE HIER IS JE KANS OP EEN LEVEN VOL VARIATIE, EEN LEIDINGGEVENDE FUNCTIE: MARINE-OFFICIER! Aan de voorzitter van de Aannemingscommiasie van Adelborsten, Postbus 22, 's-Gravenhage. TeL 070-117533. Naam: Adres: Woonplaats Geboortedatum:........ Denkt einddiploma vante behalen in 196... Vraagt uitvoerige Inlichtingen over de studie aan het Koninklijk Instituut voor de marine. Wil in aanmerking komen voor een keuring in de kerst vakantie. Aankruisen wat gewenst wordt. 2058-AB 1 -..s-vy-, -fW** „Er zijn redenen genoeg om te over wegen de invoeringsdatum van de mam moetwet op te schorten. De mammoet is te duur gebleken, zodat temporisering ge noodzaakt blijkt. Maar temporisering be tekent dat het nu geen geld mag kosten. Het is daarom geen aanlokkelijke oplos sing, als het al een oplossing is." Dit zei dr. P. J. Reimer, voorzitter van het Genootschap van Leraren aan gymna sia en athenea in de in Scheveningen gehouden jaarvergadering van het ge- »•»-- Dr. Reimer merkte op, dat uitstel nut tig is, omdat de Yoajdicjitirig over de nieu we onderwijsstrucmur nauwelijks op gang is gekomen. Voorts kunnen opopge- loste problemen in een rustiger sfeer worden bestudeerd. Bovendien krijgen de gemeente- en schoolbesturen meer tijd om zich voor te bereiden op de nieuwe stijl. Dr Reimer besteedde ook aandacht aan het voortbestaan van vijf lerarenorgani saties. Hij drong aan op samenvoeging opdat men één krachtige stem kan la ten horen. Te vaak nog vallen er beslis singen zonder dat de leraren er in ge kend worden, aldus dr. Reimer. Hij drong aan op het bepalen van een stand punt inzake de kwestie van vervroegd pensioen en functioneel leeftijdsontslag. De minister van Onderwijs en Weten skappen, prof. Diepenhorst, hield voor het genootschap een toespraak, waarin hij de betekenis van het gymnasium na ging. Hij concludeerde, dat deze vorm van onderwijs niet los te zien is van de gegroeide maatschappij lke situatie. Gymnasiaal onderwijs biedt een aantrek kelijke concentratie van leerstof, waar bij elf eeuwen Griekse en Romeinse ge schiedenis aansluiten bij onze huidige maatschappij, maar men dient zich meer te verdiepen in het verschil tussen de Griekse en Romeinse beschaving ener zijds en de Christelijke beschaving an derzijds. 50. Als Tsjiao Tai de vier bedelaars naar Rechter Tie's werkkamer heeft ge bracht, verandert hun argwaan in onge lovige vreugde. Er staat een tafel klaar vol koeken en andere versnaperingen, en bovendien twee volle kannen wijn. „Tast gerust toe, mannen", zegt Rechter Tie vriendelijk, „u kunt niet praten met een lege maag". De bedelaars laten het zich geen tweemaal zeggen en beginnen gretig te eten. Als ze vroeger ooit naar het gerechtsgebouw werden gebracht beteken de dat meestal dat ze een paar weken in het cachot terechtkwamen. Over dit feestelij ke onthaal zullen ze voorlopig niet uit gepraat raken. Intussen neemt Rechter Tie Tsjiao Tai apart en zegt: „Heb je overal rondverteld dat ik de bedelaars wil verhoren in verband met de twee moorden, en dat de dader op het punt staat gearresteerd te worden"? „Ja, Edel achtbare", zegt Tsjiao Tai, „dat nieuwtje zal zich intussen wel door de stad ver breid hebben". „Prachtig", vervolgt de Rechter „dan beginnen we aan het tweede deel van mijn plan. De lokeend waarmee ik de moordenaar wil vangen bestaat uit deze vier bedelaars. Zoek een paar sterke dienders uit en stel je ver dekt op bij de uitgang van het gerechts gebouw. Als ik de bedelaars zometeen weg stuur, volgen jullie ze. Zodra iemand ze aanklampt om te vragen wat ik van ze weten wilde, arresteer je de man en brengt hem hier". 671. Als Tutu in duikvlucht bovenop de koning der Eiermannen was terechtgeko men zou deze net zo gedeukt zijn als een ei van Columbus. Maar helaas.ook de ze gedachte van de papegaai was door de Eierkoning geraden. Zonder zelfs zijn ge sprek te onderbreken en zonder omhoog te kijken deed hij op het laatste moment een stapje terzijde. En daar stortte Tutu met een geweldige smak op de grond. „Pardon" zei de koning vriendelijk. Langzamerhand drong het tot Bram- metje door, dat zijn taak een hopeloze was. Er scheen niets anders op te zitten dan zich net als de andere schipbreuke lingen te onderwerpen aan de wil van de vreemde mannetjes. Zuchtend begon Bram dus mee te bouwen aan de stenen wonink jes, waar de Eiermannen eindelijk eens met hun gedachten alleen hoopten te zijn. Aan Karo dacht hij niet meer. En Tutu vroeg zich evenmin af waar de scheeps kat was gebleven. En omdat ze er niet aan dachten, hadden ook de Eiermannen geen erg meer in de poes. Maar Karo was in de buurt..en hij was er inmiddels achter gekomendat de Eiermannen zijn ge dachten niet konden lezen! Dat gaf hem de kans in zijn eentje alle anderen te redden.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 5