Tsjechische elftal zvinnaar temidden van grote chaos GA EENS FLUITENJA, GEZELLIG Cruyffs elleboog veel uit to VREUGDE NARIGHEID i Pacifistische gedachten ver te zoeken OOK CO PRINS v r i nm de elleboog heeft zijn werk gedaan MAANDAG 7 NOVEMBER 196 6 9 Tegen de lat Vernisje vriendelijheid Knock out Schaamrood Wonden gelikt Eerlijk Debutant PG zwak Theo Reitsma w',VV' £F Er ontstaat een jacht op spelers in een wit tenue. Het witte Tsjechen plan is geboren. Dan drumt de politiemacht naar voren, in gesloten rijen. Eén ding moet men hierbij vasthouden: het gaat om een sportief treffen, een verbroedering der volkeren. V Voetbalinterland werd een happening rond het lieverdje Cruyff (Van onze sportredacteur) Nou, dat was me het middagje passieve recreatie wel weer in het Olympisch stadion. Je gaat naar een inter land in de hoop goed of laten we zeggen redelijk voetbal te zien. Na een uurtje voetbal, dat zeer rustig aan de toeschouwer voorbijkabbelt, kom je dan ineens in een enorme pan terecht. De saaie vertoning ontaardt dan plotseling in een happening rond Amsterdams voetbal- ïievertje Johan Cruyff. Er ontstaat een jacht op spelers in een wit tenue (de Tsjechen, geen provo's). Het witte Tsjechen-plan is dan geboren. Woedende kijkers springen over hekken, suppoosten achteloos opzij werpend. De Tsjechen moeten ze hebben en de zwarte paljas in hun midden, scheidsrechter Glöckner, in hun ogen geen Gross Glockner. Dan drumt de politiemacht naar voren, in gesloten rijen. De oranje en witte hemden van de spelers vormen kleine vlekjes in dit donkere gebeuren op de grasvlakte van het Olympisch stadion. Eén ding moet men vast houden: het gaat hier om een sportief treffen, om een verbroedering der volken middels de sport. Het gaat hier ook om passief recreëren. Ver scheidene van de kijkers willen meer actief aan de slag. Vandaar dat ze de strijd aanbinden met de politie, dat ze achter de scheidsrechter aangaan, dat ze de Tsjechen willen grijpen. Want wat is er gebeurd? De Oostduitse heer Glockner heeft het gewaagd om Johan Cruyff van het veld te sturen. En dat gaat zo maar niet. De jongeheer Cruyff mag toch wel een trap geven en de jongeheer Cruyff mag toch wel het internationaal bekende gebaar van de wijsvinger naar het voorhoofd maken en de jongeheer Cruyff mag toch de scheidsrechter wel in een reflex tegen de kin raken? Wij zijn toch een volk van stavast? Ten strijde. Enfin. Terwijl de politie enkele lieden uit de zon dagse colbertjes tilt, Cruyff als een held uitgeleide wordt ge daan en scheldwoorden en kussentjes massaal van de tribunes afvliegen, gaan de voetballers weer aan de slag. Want dat is waar, er werd ook nog gevoetbald en de eindstand van Neder landTsjechoslowakije was 12. Men begrijpt het: het is weer een wei nig verheffende vertoning geweest in Amsterdam. Fanatici maakten het Sta- dionveld tot een podium, waarop de spor tiviteit ten aanschouwe van iedereen tot gruizels werd geslagen. Het idool, dat is je ware. En aan het idool mag je niet komen, wat het idool ook doet. Herr Glöckner zal tijdens de rust van de wedstrijd niet voorzien hebben, dat hij na afloop als een bedreigd man het terrein zou moeten verlaten. Het duel was uiterst vriendelijk en vredelievend geweest in de eerste vijfenveertig minu ten. De Tsjechen waren met hun gedach ten nog wat bij de match tegen Enge land op Wembley, waar het eervol 0-0 was geworden. Ook al had Jan Popluhar, de kalende crack van het Tsjechische voetbal, zijn ploeggenoten gewaarschuwd, zoals hij na afloop zei. „Pas op die Hol landers. Die jongens hebben in zes jaar (na de roemloze ondergang van oranje met 0-4) heel wat bijgeleerd." Deze Popluhar legde zijn piepjonge tegenstander Cruyff spelenderwijs uit, dat routine in internationale wedstrijden een handig en groot goed is. De kleine Amsterdammer, duidelijk de gevaarlijk ste voorhoedespeler van dit elftal, werd aanvankelijk steeds weer afgestopt, als hij in het centrum kwam aangestormd. Cruyff leerde ervan, want hij ging het nu anders spelen. Popluhar kreeg er zijn handen en voeten vol aan. Debutant Suurbier, die zwak startte en gedurende de wedstrijd aantoonde, dat zijn grootste kracht meer schuilt in zijn onverwachte rushes dan in het af dekken van een tegenstander, proefde in de 22ste minuut het zoet van de toejui chingen. Keizer en Swart begrepen de aanvaisdrang van hun teamgenoot, toen deze langs de lijn naar voren stormde en die ren besloot met een daverende knal, die op de lat zijn einde vond. Dat was ge luk voor doelman Viktor, die een betere indruk maakte dan Pieters Graafland. De keeper van Feijenoord greep bij een voorzet van de handige rechtsbuiten Het is zondag zonder dat het eerste elftal in het veld kwam voor Ajax een zeer slechte dag geworden. Want naast het uit het veld zenden van Johan Cruyff, hetgeen de negentienjarige mogelijk op een schorsing komt te staan, kreeg Co Prins, een van de mogelijken voor de be langrijke wedstrijd zondag tegen Feije noord, een officiële waarschuwing. Dat gebeurde in de voor de interland gespeel de wedstrijd Ajax 2-Volendam 2, waarin Co Prins zich met de leiding bemoeide. Vesely mis, liet daarna een ver schot lopen, waardoor de Tsjechen een hoek schop kregen te nemen. Dat was in de zevenentwintigste minuut. De corner werd genomen door Adamec. De bal flitste naar Geleta, die al even laag en hard inschoot, 0-1. Het Nederlands team stelde daar aan vallend weinig effectiefs tegenover. Kei- m zer imponeerde nog niet, Nuninga kon zijn draai niet vinden en Swart zwierf té veel naar binnen. Daardoor kwam de last van het ontwrichten van de Tsjechi sche defensie geheel op de schouders van Cruyff terecht. Israel onderscheidde zich in deze periode door samen met Szikora wat te gaan liggen natrappen. Een eer ste aanwijzing dat onder het vernisje vriendelijkheid de harde laag van de voetbalprofs stak. Een tweede aanwij zing was de manier, waarop Suurbier de linksbuiten Kabat naar de kleedkamer trapte. Heus, de oranje-mannen waren geen lieverdjes Vlak na de pauze ging Schrijvers knock out. Dat was geen gevolg van ruw spel van de Tsjechen, maar van een misslag van Pieters Graafland, die zijn eigen aanvoerder even buiten westen hielp. Ge lukkig was het geen Ajacied, die door de Feijenoorder werd getroffen. De reacties van het (grotendeels Amsterdams) pu bliek zouden dan zeker minder plezierig zijn geweest. Dat publiek het had zich praktisch niet laten horen, zich koesterend in de prettige temperatuur van deze mid dag sprong overeind, toen na vijf mi nuten de gelijkmaker werd geboren. Een „korte" corner tussen Keizer en Swart gaf de Ajax-rechtsbuiten de gelegenheid voor te schieten. De bal ketste via het been van een verbijsterde Smolik in het Tsjechische doel, 1-1. Het oranje voetbalvolk drong op, maar de nuchter spelende withemden waren vier minuten later weer zeer tevreden. Een voorzet van Vesely maakte een hele trits Nederlandse verdedigers tot figu ren, wie het schaamrood naar de kaken steeg. Israel en Suurbier misten en Pie ters Graafland liet het schot van invaller Hrdlicka tussen de benen glippen, 1-2. Dullens en Muller probeerden op het middenveld de zaak ten goede te doen keren en Cruyff deed er aanvallend al- les aan. Cruyff moest twee keer door de Tsjechen afgestopt worden door unfair ingrijpen. Toen dat weer een keer ge beurde vergat Cruyff zich. Hij nam re vanche. Vervolgens demonstreerde hij de scheidsrechter, die kwam aangerend, hoe hij was getrapt. De Amsterdammer haal de geëmotioneerd uit met de elleboog. „Eruit", was terecht het woord, dat over 's mans lippen kwam. Dat was het sein voor verwarring, gepraat, getrek en ge duw. De heer Glöckner hield zich bij zijn beslissing, hoe er ook gebeden en ge smeekt werd. Cruyff moest weg. Zijn weg was „geplaveid" met eerbetoon van het publiek: „Cruyffie, Cruyffie". Het lieverdje verdween onder de tribune. Er werd weer met voetballen gestart. De sfeer was grimmig en geladen. Geen wonder, dat even later het voetbalveld een stuk grond werd, waarop primitieve instincten hun kansen kregen. Veldhoen en Vesely kregen het met elkaar aan de stok. Er werd nagetrapt. Prompt ont stond de chaos. Woeder.de lieden, die kennelijk geen aanhangers zijn van de pacifistische gedachte, lieten het passief recreëren varen en togen aan de slag. De slopende supporters trokken op. De slo pers van de sportieve waarden, de vuist gebald of de bierfles in de hand. De Tsjechen zullen op dat moment gedacht hebben: „nee, hier in Amsterdam zullen wij, als wij dat zouden willen, maar geen asiel aanvragen". Er werd weer gevoet bald, terwijl de politie het ergste ra paille onder handen nam. Een vreemd, onwezenlijk gezicht eigenlijk op dat mo ment voetballers achter een stuk leer te zien aandraven. De aftocht van de scheidsrechter was weer zo'n fijn tafereeltje. Er werd met allerlei projectielen gegooid. Leve de sport, Leve het edele voetballen. Rinus Israel kreeg een kussentje tegen het hoofd. Hij wankelde even en werd opge vangen. Later, toen de wonden in de kleedkamers gelikt waren, zei de bonkige Feijenoorder (die een echte Mokummer is gebleven): „ik kopte dat kussentje te rug naèr de tribune". Muller kon op dat moment niet lachen om zijn maat. Hij kreeg wat jodium op een hoofdwond ge smeerd. Buiten bij de ingang kreeg een supporter van een collega met een fles een klap op zijn achterhoofd. Bloedend lag hij op de grond. In de verbandkamer, enkele meters daarvandaan, werd een andere man behandeld. Het was me 't middagje wel Hans Rombouts Politie op het veld, een verheffende vertoning in het Olympisch stadion. Eerst vreugde om het doelpunt van Swart, dat de stand op 11 bracht. Later louter narigheid, toen Cruyff, hier getroost door zijn boezem vriend Piet Keizer, door scheids rechter Glöckner uit het veld werd gestuurd, ondanks alle smeekbeden en protesten. h (Van onze sportredactie) „Ik deed zo, met m'n elleboog" en Cruyffie demonstreerde na afloop. „Hij deed zo" en scheidsrechter Glöckner voelde aan zijn kin bij zijn demonstratie van Cruyffs handeling. Want Cruyffs elleboog had Glöckners kin geraakt en dat deed de maat overlopen net toen de Oost duitse scheidsrechter „de zaak wilde sussen tus sen Horvath en Cruyff". Met aanvoerder Daan Schrijvers had de jonge Amsterdammer na af loop nogmaals de verklaring over het uit het veld sturen aangehoord. Schrijvers: „ik heb de zaak geargumenteerd bij de scheidsrechter. Ik heb hem gewezen op Cruyffs leeftijd en hem gezegd dat er nu misschien een schorsing op zou volgen". Cruyff zelf was na afloop nerveus in zijn verkla ringen over de momenten, dat hij geagiteerd was. Over het trappen naar de Tsjech, eerst: „dat was een reflex, nadat hij me vasthield", later: „ik wilde het voordoen wat hij tegen mij had gedaan". En over de beweging met de elleboog „ach iedereen zat aan me te rukken, ik wilde loskomen. Nou en daar heb ik hem (de scheidsrechter) zeker bij geraakt". De 37-jarige Glöckner, afkomstig uit Leipzig en in zijn woonplaats betaald secretaris van de plaatselijke voetbalorganisatie, was bijzonder positief. „Ik heb hem niet uit het veld gestuurd omdat hij natrapte, wel omdat hij mij in mijn gezicht sloeg. De mening van Glöckner, wiens vierde interland het was (de eerste drie waren in Tokio tijdens het Olympisch voetbaltoernooi) over de wedstrijd was: „tot de rust was het een goede wedstrijd. Dat het daarna zo rom melig moest worden begreep ik niet. Er stonden toch 22 zeer behoorlijke voetballers in het veld. Cruyff verontschuldigt zich, maar het besluit van Glöckner staat vast. De gevolgen van het uit het veld sturen hielden overigens niet alleen Cruyff bezig. Muller dacht ook aan zondag (AjaxFeijenoord), toen hij zei: „in het buitenland wachten ze wel met een schorsing, daar spelen ze zelfs gewoon door. Maar hier zijn we altijd zo eerlijk". Pieters Graafland verdreef als buurman van de jonge Amsterdammer in de kleedkamer de sombere vooruitzichten met „ach joh, zondag gaat gewoon door". En Israel merkte op „een zeer ernstige zaak voor de jongens van Ajax, als hij wordt ge schorst". Bondscoach Kessler zei van het incident met Cruyff niets te hebben gezien. „Op dat moment keek ik naar de verdediging, hoe ze zich organiseerde". Kessler was niet tevreden met het resultaat, al vond hij het wel verdiend. „Een ploeg, die zo veel kansen heeft gehad en die niet heeft benut, behoort niet te win nen". Hij rekende Tsjechoslowakije tot de beste drie ploegen van Europa (met West-Duitsland en Enge land). Tegen dat sterke land had Nederland naar Kesslers mening gespeeld „met een elftal, waarin zich enkele zwakke plekken manifesteerden, waaraan we kunnen werken. Dat was het winstpunt van deze wedstrijd". Schrijvers oordeelde wel in de geest van zijn coach. „Zij kunnen langzaam spel laten overgaan in snel spel, volkomen foutloos, als een vloeiende beweging. Dat kunnen wij nog niet. Wij spelen óf snel óf lang zaam. Na rust hadden we wat meer succes met de overgang van het ene naar het andere type". Debutant Suurbier vond zijn eerste interland geen lastige wedstrijd. „In het begin kreeg ik geen bal, toen dacht ik wel, hoe moet dat, maar later ging het verdedigend goed, toen kon ik ook aanvallen. Dat was mijn opdracht, eerst verdedigend safe zijn en dan mee in de aanval. Die linksbuiten lag overigens wel steeds op de loer als ik naar voren ging. Dat maakt je wel angstig natuurlijk". Clubgenoot Nuninga, Kesslers oogappel, doordat hij in vele wedstrijden zeer nuttig en goed speelt, was gisteren niet zo op dreef. Nuninga: „je speelt met een elftal en als dat dan niet redelijk draait, dan ben je zelf ook niet zo goed". En andere doorgaans zeer zekere, maar gisteren niet zo goede speler was doelman Pieters Graafland. Over de goals merkte E.P.G. op: „Bij dat eerste wist ik niet dat de bal corner zou gaan en uit die corner, acht ineens werd er geschoten en was het raak. Daar kan je dan niet voor zijn". En over het tweede: „ik moest te snel van de ene naar de andere hoek, toen dat schot kwam kon ik niet gauw genoeg terug in de bedreigde hoek zijn". De Tsjechische bondscoach Marko noemde Pieters Graafland een van de zwakste Nederlandse spelers. Hij had respect voor de klasse van Keizer en Cruyff en sprak waarderend: „als het Nederlands voetbal zo doorgaat behoort het binnenkort tot de Europese top". Overigens, Nederland had wel precies zo ge voetbald als Marko had verwacht en dat maakte de Tsjechische tactiek wel eenvoudiger natuurlijk. „We hebben economisch gespeeld. We hebben gedaan wat nodig was en dat ging goed". Marko had de wedstrijd van het Nederlands elftal tegen Hongarije via de tele visie gezien. Veteraan en aanvoerder Popluhar door Go Aheads trainer Fahdronc begeleid als tolk noemde Neder lands spel beter dan zes jaar geleden, toen Nederland voor het laatst tegenstander van Tsjechoslowakije was geweest en Popluhar ook meespeelde. Van de andere Tsjechen keek Vesely nog wat vreemd toen hij dacht aan de dreigende blik, waar mee Veldhoen hem had nagekeken op weg naar de kleedkamer. „Denk erom, ik pak jou" waren de laat ste woorden van Veldhoen alvorens hij de kleed kamer instapte. De kleine Vesely begreep de beteke nis van de woorden, al verstond hij het niet. Hij zag Veldhoens woedende blik en behaaglijk voelde hij de geruststellende arm van Marko om zijn schouder. 4

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 9