Laatste Gemini met Lovell en Aldrin gaat morgen omhoog Ruimtezvandeling van zeven kwartier op het programma Heilige koeien oorzaak van onlusten in India Vijf doden Frans-Britse vliegtuigbouw Twee belangrijke biografieën over president Lyndon Johnson aan U, die een sigaret zonder filter wilt Man lag zes weken dood in woning op en top drop 25 ct. Nieuwe partijen Zes maanden geëist tegen vader die zoon bedreigde Kernbomwaar hagel voldoende zou zijn DINSDAG 8 NOVEMBER 1966 13 Experimenten 1936 - Rothmans of Pall Mall brengt de eerste King Size sigaret ter wereld uit. Nu, dertig jaar later, heeft de King Size de 'ouderwetse kleine' sigaret bij de kwaliteits rokers van zijn plaats gedrongen. Pall Mali Export stijgt, en stijgt nog steeds, en het snelst, overal. Want Pall Mali Export is King Size en boordevol met de allerbeste, rijkste, zongerijpte amerikaanse tabakken - rook met plezier, rook Pall Mali Exportl Pali Mali Export - Wereldbekend aroma Bewondering (Van onze correspondent) LEIDEN. Morgen hopen de Amerikanen hun laatste tweemans- Geminicapsulc in de ruimte te bren gen met aan boord astronauten James A. Lovell en Edwin A. Aldrin. Deze vlucht van de Gemini-12 moet vier dagen duren. Wanneer dezer dagen geen Russisch bemand ruimtevaartuig wordt gelanceerd zullen de Ameri kanen met deze vlucht hun gehele programma voor tweemansvluchten hebben afgewerkt in een periode van nog geen twintig maanden, waarin de Russen geen enkele bemande ruimte- vlucht maakten. Toen in maart 1965 het Gemini-programma van start ging hadden de Verenigde Staten met zes eenmans-Mercury-vluchten slechts bijna 54 manuren ruimte-ervaring tegen de Russen 511. Na de vlucht van de Gemini-12 zal het aantal man uren van de Amerikanen gebracht zijn op bijna 2000, terwyl dat van de Russen nog altijd op 511 staat.. De Gemini-12 is de tiende bemande cap- sule in deze Amerikaanse tweemansserie. De eerste twee Gemini's werden onbe mand gelanceerd om de kwaliteit en hoe danigheid van de capsule te beproeven. Tussen de laatste Amerikaanse één- mansvlucht in een Mercury en de eerste tweemansvlucht in een Gemini lag des tijds een periode van 677 dagen, waarin de Amerikanen geen bemande ruimtevlucht maakten. In zoverre is de periode van on geveer 600 dagen waarin de Russen nu geen vlucht gemaakt hebben, niet zo op zienbarend. maar wel staat vast dat* de Amerikanen nu een zeer snelle overgang naar een volgende fase kunnen verwezen lijken. terwijl daar bij de Russen blijkbaar nog iets aan schort. verbonden blijven. Er staan voorts der tien andere wetenschappelijke en tech nische experimenten op het programma, die alle in de capsule zelf moeten wor den uitgevoerd. Het enige nieuwe experi ment is de waarneming van een wolk Sodium, die 64 uur na de start van de Gemini door een Franse raket in de zeer hoge luchtlagen boven Algiers wordt ge bracht. Alle andere experimenten zijn herhalingen van proeven, die al eerder zijn genomen. De commandant van de Gemini, Lovell, heeft vrijwel al deze experimenten al eens uitgevoerd tijdens zijn vlucht van twee weken in december van het vorig jaar. De remraketten van de Gemini moeten 94 uur na de lancering in werking worden gesteld en een half uur later zal de cap sule landen in het westelijk deel van de Atlantische Oceaan. Deze landing zal weer, zoals ook de vorige keer, geregeld worden door een boordcomputer. De be manningsleden stellen alleen op het juis te moment de remraketten in werking, waarna de computer voor de rest zorgt. Lovell en Aldrin zullen slechts ingrijpen wanneer mocht blijken dat de computer- landing niet geheel naar wens verloopt. Ruimtevaarder Lovell, de commandant van de Gemini-12, is 38 jaar oud. Hij be hoort tot de tweede groep van astronau ten, die Amerika heeft opgeleid. Hij heeft al een ruimtevlucht met de Gemini-7 in december vorig jaar op zijn naam staan. Aldrin, het tweede bemanningslid, is 36 jaar oud. Hij zal bij deze vlucht zijn ruimtedoop ondergaan. Hij behoort tot de derde groep astronauten van Amerikanen geselecteerd in oktober 1963. Door een tip van omwonenden heeft de politie van Den Haag gisteren een bijzon der lugubere ontdekking gedaan. N'a het verbreken van een ruit aan de achterzij de van een woning werd daar de bewo ner, de 68-jarige meubelmaker B. N. dood op de vloer aangetroffen. Voor zo ver de recherche heeft kunnen nagaan moet de man reeds in de laatste week van september zijn overleden, zonder dat dit iemand is opgevallen. Buren werden echter langzamerhand achterdochtig omdat ze al een week of vier niets meer van de bejaarde bewo ner hadden gezien of gehoord. Daarom werd de politie voor alle zekerheid ge waarschuwd. Bij het door de recherche ingestelde onderzoek naar de mogelijke doodsoor zaak, hetgeen in samenwerking met de GG en GD geschiedde, is niets van een misdrijf of van zelfmoord gebleken. Men veronderstelt dat de man een natuurlijke dood is gestorven. ADVERTENTIE De vlucht van de Gemini-12 moet 94 uur en 30 minuten duren. Men wil dat de Gemini tijdens de derde omwenteling om de aarde op een hoogte van bijna 300 kilometer een Agena-raket entert. Deze doelraket moet 98 minuten voor de Ge- mini van Kaap Kennedy worden gelan ceerd. Na de entering wordt de Agena-motor gestart, waardoor de baan van de gekop pelde ruimtevaartuigen gewijzigd wordt tot hoogten tussen de 300 en de 740 kilo meter. In de achttiende omwenteling gaat de combinatie dan weer terug naar een cirkelvormige baan op 300 kilometer hoog te. Ruimtevaarder Aldrin zal tijdens de vlucht op grote hoogte ongeveer 20 uur en 30 minuten na de lancering van de Ge- mini, het luik van de capsule openen om staande op zijn stoel een reeks fotografi sche experimenten uit te voeren. Hij zal hiermee twee uur en een kwar tier bezig moeten zijn. Nadat de Gemini weer in een lagere baan is teruggebracht zal Aldrin 43 uur na de start opnieuw het luik openen en de capsule verlaten. Terwijl hij met een navelstreng aan de Gemini verbonden blijft moet hij dan een kabel bevestigen tussen de Gemini en de Agena. Ook Gordon voerde die taak uit tij dens de vorige Gemini-vlucht, hetgeen hem evenwel veel meer moeite bleek te kosten dan was voorzien. Aldrin zal nu zeven kwartier buiten de capsule blijven en behalve het leggen van die verbinding, ook andere taken uitvoe ren. Na terugkeer van Aldrin in de Ge- mini worden de twee ruimtevaartuigen ontkoppeld. Dit geeft gelegenheid tot nieuwe experimenten met formatie-vlie gen waarbij de twee ruimtevoertuigen al leen door de dertig meter lange kabel is» Gemini-astronaut Edwin Aldrin. Commandant van de Gemini, James LovelL RED BAND ROOSENDAAL NEW DELHI (AP). In India zyn ernstige onlusten uitgebroken, als na sleep van een massale demonstratie van hindoes die een totaal verbod eis ten op het slachten van koeien. Vol gens niet-officiële berichten werden door kogels van de politie in New Delhi zeven mensen gedood. De ziekenhuizen hebben meer dan 500 gewonden opgenomen. De federale regering heeft een uitgaansverbod van 48 uur afgekondigd en de nood toestand ingesteld. Elke bijeenkomst van vijf of meer mensen is verboden. Legereenheden zijn de stad binnenge trokken. Zij staan geposteerd bij het ge bouw van het parlement, het regeringsra diostation, ministeries en langs de parle- mentsstraat. De gewoonlijk vredige straat leek vanavond op een oorlogszone. Rook kringelt omhoog uit het nieuwe hoofd kwartier van het ministerie van Verkeer waar de menigte aan de ingang brand stichtte en enkele auto's, die er voor stonden, in brand stak. Er ligt bloed op straat en er hangt de zurige stank van traangas als herinnering aan een orgie van geweld die drie uur duurde. De minister van Binnenlandse Zaken, Goelzari lal Nanda, beschuldigde in de regeringsverklaring over de onlusten Swa mi Ramesjwaranand, een lid van het parlement, van het uitspreken van een „zeer opruiende rede" voor de grote me nigte Hindoes die zich in de parlements- straat verdrong. De betoging was georga niseerd door Jan Sangh, een militante rechtse Hindoe-organisatie. In het parlement werd Ramesjwara nand, lid van de Jan Sangh uit de zaal verwijderd. Hij mag het parlementsge bouw tien dagen lang niet meer betreden. Hij had zijn eisen voor een verbod op het slachten van koeien luid uitge schreeuwd en geen acht geslagen op de verzoeken van de voorzitter op zijn plaats te gaan zitten. Behalve bij het ministerie van Vervoer weid ook bij de Indische radiozender brand gesticht. Bij het ministerie van Be vloeiing werden ruiten ingegooid en auto's verbrand, evenals bij het ministerie van Arbeid en een naburig kantoorgebouw waar een aantal kranten is gevestigd. Een menigte oproerkraaiers bestormde het huis van Kumaraswami Kamaraj. de voorzitter van de regerende Congrespar tij, die zich in veiligheid wist te stellen. De massa bracht een bediende ernstige verwondingen toe, plunderde het huis en stak het in brand. Patrouilles van het le ger en de politie liepen de hele nacht door de straten. LONDEN (AFP) De Franse minis ter van Defensie, Messmer, zijn Britse ambtgenoot Healy en de Britse minister van Luchtvaart Mulley hebben in Lon den besprekingen gevoerd over gezamen lijke vliegtuig- en raketbouw. Zij hebben besloten de samenwerking voort te zet ten. Ze hebben opdracht gegeven een indus trieel en financieel plan voor seriepro- duktie aan de lucht-grondraket Martel op te stellen. Zij zijn het eens geworden over de bouw van het jacht- en oefen vliegtuig Jaguar en willen hiervan even eens een plan laten maken. De gezamen lijke bouw van hefschroefvliegtuigen is nog in studie. De kiesraad heeft vier nieuwe partijen ingeschreven: „Progressief rechts, Heereweg 69, Bak- kum (N.H.) „Partij voor de gewone man", Prins Mauritsplein 34, Hoogeveen „Partij van het recht", Koningin Em- malaan 4, Leidschendam en de „Nationa le christelijke unie", Koningslaan 49, Utrecht. Wegens bedreiging met zware mishan deling heeft de officier van Justitie bij de rechtbank te Maastricht zes maanden ge vangenisstraf, waarvan drie voorwaarde lijk geëist tegen een 50-jarige timmer man uit Brunssum, die op 9 juli van dit jaar in zijn woning twee karabijn- schoten had afgevuurd op zijn 27-jarige zoon. Tijdens de rechtzitting zei de vader dat hij zijn zoon slechts schrik had willen aanjagen. Hij kon de karabijn met zo'n grote precisie hanteren dat hij te allentij- de zijn zoon zou hebben kunnen raken. De zoon bevestigde dit. Op verzoek van de raadsman, mr. M. Moszkowics uit Maas tricht, stelde de rechtbank de verdachte onmiddellijk in vrijheid- Uitspraak op 21 november. yy (Van onze correspondent) WASHINGTON. President Lyn don Baines Johnson is een lichtge raakt en zeer ydel man. Zijn ergernis moet kosmische vormen hebben aan genomen bij het zien van de eindeloz» rij boeken over zijn voorganger John Fitzgerald Kennedy, die de afgelopen jaren de Amerikaanse boekwinkels vulden. Tegenover de immense Ken- nedy-bibliotheek kon hij niet veel an ders stellen dan een boekje over een niet bestaand onderwerp: „De humor van Lyndon Johnson", een beledigend geschrift uit ultra-conservatieve hoek „A Texan looks at Lyndon" en het voor alle buitenstaanders onaan trekkelijke monument, dat Johnsons vriend en naprater William S. White oprichtte en dat als titel heeft „The Professional". Die barre tijden zijn nu voor Johnson voorbij. Maar liefst drie boeken zijn de afgelopen maanden verschenen, waarin de president, zijn leven en beleid onder de loep worden genomen. Eén van de drie, dat zich beperkt tot Johnsons dui zend dagen van vice-presidentschap (Leo nard Baker: „The Johnson Eclipse"), heeft niets om het lijf. Maar de andere twee zijn intelligente informatieve analy tische boeken, waaraan men zijn tijd niet vergooit. HET MEEST omvattende boek is „Lyndon B. Johnson: the Exercise of Power", geschreven door de twee politie ke commentatoren Rowland Evans en Robert Novak, die ook samen een poli tieke kolom in een groot aantal couran ten schrijven. Hun bijdrage aan de John- son-litteratuur kan men een biografie ADVERTENTIE 20 Pali Mali Export f 1.50 noemen, als men daar tenminste niet on der verstaat dat veel aandacht wordt ge schonken aan psychologische analyse of privéleven van de beschrevene. Het boek geeft voornamelijk politieke feiten en anekdotes, uiteraard vooral uit de lan ge jaren van Johnsons senatorschap, de drie frustrerende jaren van vice-presi dentschap en zijn tijd in het Witte Huis. Interessant, hoewel misschien tè sym pathiek, is hun analyse van Johnsons tijd als senator van de staat Texas. Volgens Evans en Novak moest Johnson toen wel laveren door de tegenstellingen tussen vooruitstrevenden en conservatieven in Texas. Wie echter juist het geestige arti kel van de insider uit Texas Larry Smith in Harper's van oktober gelezen heeft, weet dat wat Texas betreft dit laveren nogal meeviel: Johnson wierp zijn ge wicht steeds in de schaal van de conser vatieven, van de olie-industrie en de machtstructuur. HOEWEL EVANS en Novak duidelijk veel sympathie hebben voor Johnson en zij hun bewondering voor diens succes sen niet onder stoelen of banken steken, laten zij toch niet na een paar eritische kanttekeningen te maken. Van politieke organisatie op nationaal niveau heeft de president weinig kaas ge geten, beweren zij en zij geloven dat, als na Kennedy's dood Johnson niet het ge luk had gehad een verwarde wildeman als Goldwater tot tegenstander te heb ben, zijn positie in het Witte Huis bepaald niet zo hecht zou zijn als nu het geval is. Ook Johnsons echte belangstelling voor iets anders dan macht trekken zij in twij fel. Hij wil grootse dingen verrichten met steun van heel het volk, zo luidt hun con clusie, zonder dat hij zelf veel idee ervan heeft wat die grootse dingen zouden moeten zijn. Johnson overdrijft te vaak. zeggen ze. in woorden, maar ook in machtsgebruik. Hij heeft de neiging, om in de politiek „een kernbom te laten ontploffen, waar een schot hagel genoeg zou zijn geweest." HET TWEEDE goede boek over de pre sident heet „Lyndon B. Johnson and the World" en is van de hand van Philip Gey- lin, de diplomatieke correspondent van de degelijke conservatieve Wall Street Jour nal. De conclusie van dit scherpzinnige kri tische boek lijkt te zijn dat Johnson als president van de Verenigde Staten natuur lijk in relatie staat tot de wereld buiten Amerika, dat zijn invloed en macht onge twijfeld belangrijk zijn, maar dat hij geen buitenlands beleid heeft. In sommige inci denten boekt hij succes, maar in gecom pliceerde zaken als Vietnam, waar men niet ver komt met denken in termen van winnen of verliezen, schiet hij tekort, aldus Geyelin, die vooral uitvoerig analy seert welk een grote rol in de formule ring van het buitenlandse beleid de pre sidentiële drang naar populariteit en daar om de opiniepeilingen spelen. De grootheid van een president wordt tenslotte afgemeten naar de morele kan ten van zijn daden, zo concludeert Geye lin, en hij acht het een benauwende vraag of Johnsons neiging om zijn beleid te baseren op zo groot mogelijke eenstem migheid onder de bevolking, ooit tot op lossingen in Vietnam zal leiden, die John sons moreel leiderschap zouden bevesti gen.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 13