Cubaans Nationaal Ballet gedecimeerd VLIEGENDE SCHOTEL! 0 Beatles" op hun retour? Opbloei van het Nederlandse speurdersverhaal DavitamonIO Elke dag. Veertigste kinderzegelactie begint in Rotterdam NEGEN MUZEN Eerste exemplaar van „Ultrakort en langer" Doek van Hobbema beschadigd Waardering voor „Brandpunt" Verrassende short-storyproduktie van eigen bodem Professor Presser in „Silhouet" DINSDAG 8 NOVEMBER 1966 15 ZO BOEIEND ZO BOEIEND IS PANORAMA DEZE WEEK Dirigent van het Gelders Orkest onderscheiden Onderzoek NTS en NRU Israels voor Utrecht van honderdjarige industrie Bert Japin Romanprijs van Amsterdam voor G. K. van het Reve De radio geeft woensdag Televisieprogra m ma Directeur Faunabeheer gaat met pensioen Cubaans Nationaal Ballet HR Tien leden van het Cubaanse Natio naal Ballet hebben in Frankrijk politiek asiel gevraagd. Enkele leden van het ballet wachten op het Parijse vliegveld Le Bourget op het vliegtuig naar Hongarije. Het 'vliegtuig vertrok met een uur ver traging wegens slecht weer boven Boedapest. ADVERTENTIE DEZE WEEK: Wanneer'Panorama's hoofd redactie besluit ruim tien pagina's beschikbaar te stel len voor een ongelooflijk boeiend verhaal dat aan de werkelijkheid ontleend is, mag men wel aannemen, dat het meer dan de moeite waard is. Panorama slaagde er in de hand te leggen op een volstrekt ver bijsterend en schokkend relaas: de ontvoering van twee mensen door een Nonsens? Neen! Een te goeder naam en faam bekend psychi ater heeft patiënten onder zware hypnose laten vertellen wat zij zelf niet wisten: dat zij door een vliegende schotel ontvoerd zijn geweest. DIT IS HET EERSTE ON PARTIJDIGE, ZUIVER-WE- TEN SCHAPPELIJK GE ANALYSEERDE VERHAAL OVER VLIEGENDE SCHO TELS EN HUN BEMANNIN GEN, verteld door twee volkomen nor male mensen. Droom of werke lijkheid? Men leze de commen taren van psychiater Dr. B. Simon en het magnetoband- verslag van zijn onderzoekin gen in Panorama deze week! Wees verstandig. Stuur naam en adres op een briefkaart aan Panorama-Haarlem. Dan krijgt u voortaan elke week Panorama thuis voor 45 cent. Dat is 10 cent goedkoper, dan het losse num mer dat u deze week voor 55 cent koopt, om dat verhaal over die vliegende schotel te lezen. Danskampioen. Dansleraar J. A. Bron- meijer in Den Haag heeft ter gelegen heid van zijn veertigjarig jubileum de gouden penning van de Imperial Socie ty of Teachers of Dancing ontvangen. De heer Bronmeijer geniet grote be kendheid mede door de lesmethode, die hij samenstelde. Het door hem geschre ven studieboek werd in het Engels uit gegeven. In 1938 behaalde hij in Parijs het wereldkampioenschap over negen dansen. LONDEN (AP) Gaan de Beatles uit elkaar? Miljoenen bewonderaars in de hele wereld wachten met spanning op de uitslag van een vergadering die de Beat les over hun toekomst gaan houden. Ma nager Brian Epstein zegt in de Daily Mail over de vraag of de Beatles nog ooit samen zullen optreden: „Daarover is nog niets besloten. De Beatles zijn in het verleden wel vaker van gedachten veran derd en dat zullen ze nog wel eens doen. Ik kan echt niet voorspellen hoe het zal aflopen". Epstein woont de vergadering waar het viertal hun toekomst zal bespreken ook bij. Britse bewonderaars zijn woedend dat de Beatles dit jaar niet in eigen land zijn opgetreden. Ze hebben al eens voor het huis van Epstein gedemonstreerd. Sinds eind augustus, toen het viertal van een reis van drie weken door Amerika terugkeerde, zijn ze niet op tournee ge weest hoewel hun platen evenveel suc ces hebben als altijd. De Beatles beginnen hun eigen weg te zoeken. De 26-jarige John Lennon heeft een film opgenomen in Spanje waarvoor hij zijn lokken moest offeren. De 24-jarige Paul McCartney heeft zijn snor laten staan en is bezig aan de muziek voor een Britse film. De 23-jarige George Harrison, die ook al een snor heeft, heeft in India sitar leren spelen. De 26-jarige Ringo Starr heeft vakantie gehouden in het bui tenland. Arthur Howes, die Beatle-toumees door (Van onze correspondent) HILVERSUM. In de VARA-studio is vorige week het eerste exemplaar van de bundel „Ultrakort en langer" door de directie van uitgeverij n.v. De Arbeiders pers overhandigd aan VARA-voorzitter J. B. Broeksz. De in de bundel opgenomen verhalen en gedichten zijn geselecteerd uit de ruim vierduizend manuscripten, die werden ingezonden voor de litteraire prijsvraag ter gelegenheid van het veer tigjarig bestaan van de VARA. De eerste prijs bij de verhalen ging naar de 48-jarige Jan Banen voor „Ste nen ruiten" en bij de korte gedichten naar „De God-kick" van de jonge cineast Pie- ter Beek. Bij de lange gedichten of cyclussen werd geen eerste prijs toegekend, wel drie tweede prijzen. Aan de prijsvraag hebben, zo blijkt ook wel uit „Ultrakort en langer" weinig gevestigde auteurs deelgenomen. Het overgrote deel van de inzendingen was afkomsig van begin nende auteurs, serieuze amateurs of lie den, die gewoon eens een gokje wilden wagen. WASHINGTON (AP) Het schilderij „Dorp aan de Plas", van de 17de eeuwse Nederlandse schilder Meindert Hobbema is in de National Gallery of Art in Wash ington beschadigd door een vrouw, die een nagelvijl dwars over het doek haalde. Hoe ernstig het schilderij, dat naar schatting een waarde van 160.000 dollar vertegenwoordigt, beschadigd is zal pas kunnen worden vastgesteld wanneer de buitenste laklaag verwijderd is. De vijl is in ieder geval niet door het doek heen gegaan. De culturele prijs van de gemeente Arnhem voor 1966 is toegekend aan Carl von Garaguly, dirigent van het „Gelders Orkest". Gedurende de periode 1962-1966 heeft, aldus de overwegingen van de ju ry, Carl von Garaguly als dirigent van dit orkest een centiale positie ingeno men in het muziekleven van stad en ge west. In deze functie heeft hij zich doen kennen „als een bezield en bezielend or kestleider, wiens vertolkingen werden ge kenmerkt door een sterke persoonlijke herscheppingskracht en een grote am bachtelijke bekwaamheid", aldus het ju ryrapport, waarin verder wordt gezegd, dat Von Garaguly zich „een voortreffelijk orkestinstructeur" heeft betoond, „die door zijn inspirerende persoonlijkheid en efficiënte wijze van repeteren een uit muntende orkestdiscipline wist op te bou wen." Groot-Brittannië organiseert, begint de geruchten zo langzamerhand zelf te gelo ven. Hij vertelde: „Ik heb geen idee of er nog een tournee op het programma staat. Net als de fans kan ik alleen maar af wachten. We worden overstroomd met verzoeken van bewonderaars die de Beatles willten zien optreden, we krijgen wel 50 of 60 telefoontjes per week. Vroe ger kregen we petities met duizenden handtekeningen, maar een heleboel tie ners schijnen de hoop op te geven". Uit een continu programma-onder zoek van de NTS en de NRU is geble ken dat 40 percent van het Nederlandse tv-publiek - ongeveer 3 miljoen kijkers met een gemiddelde van 75 punten on gewoon veel waardering had voor de uit zending van KRO's actualiteitenrubriek „Brandpunt" van 14 oktober. Het pro gramma van die avond bevatte naar aan leiding van de val van het kabinet-Cals interviews met de fractieleiders Rool- vink (AR) Nederhorst (P.v.d.A.) en met NKV-voorzitter Mertens. Ook drie van de vier fraktieleden van de K.V.P. die tegen de motie Schmelzer hadden gestemd kwamen aan het woord. Het programma onderdeel werd besloten met een lang interview met de fractieleider van dg K.V.P., drs. Schmelzer. Voorts was in deze Brandpunt-uitzending een impressie opgenomen van de nieuwe Neder landse speelfilm „Het gangstermeisje" en een interview met mgr. Bluyssen, op genomen in Rome. Opvallend is de hoge waardering van de KRO-leden, die met 77 punten slechts overtroffen werden door de VPRO-aan- hang met 79 punten. De uitzending heeft met de studiointerviews in K.V.P.- kringen nogal enige critiek ontmoet. Ge zien naar ontwikkelingsniveau werd de Brandpunt-uitzending het hoogst gewaar deerd door de kijkers met een mediale of hogere opleiding (77 punten). Ruim éénderde (34 percent) van deze cate gorie heeft de uitzending gevolgd. De laagste opleidingsniveaus noteerden een kijkcijfer van 43 percent en kwamen op het algemene waarderingsgemiddelde van 75 punten. De N.V. Koninklijke Nederlandsche Lood- en zinkpletterijen v.h. A. D. Ham burger in Utrecht heeft de gemeente Utrecht ter gelegenheid van haar hon derdjarig bestaan een doek van de schil der Isaac Israels aangeboden. Het grote doek, voorstellend „Dame in avondtoilet", heeft de beroemde schilder omstreeks 1905 vervaardigd. Bij de overhandiging van dit geschenk was het voltallige per soneel van het bedrijf (600 man) aan wezig. DE NEDERLANDSE detective-story be leeft in de laatste tijd een ongekende op bloei. Allerwegen staan schrijvers op die de huisbakkenheid waarover ik voorheen in deze rubriek nogal eens de lans moest breken als er speurderslitteratuur van eigen bodem aan de orde was, weten te vermijden en waarvan men sommigen een internationaal niveau en zeker litte rair gehalte niet zou willen ontzeggen. Niet in de laatste plaats is dat te danken aan die paar, aan de vingers van één hand te tellen, serieuze Nederlandse detec tive-critici, die in de laatste paar jaar hard hebben gevochten voor erkenning van het, met name Nederlandse, goede speurders- verhaal. Onder hen neemt Ab Visser een niet weg te cijferen plaats in, niet alleen door zijn werk als theoreticus maar ook door het redigeren van het, uit zijn initia tief geboren, detective-magazine DUBBEL M (de M.svan „Misdaad en Mysterie"), een uitgave van Kruseman, waarvan thans de tweede aflevering is verschenen. De grote verdienste van DUBBEL-M (waar op mijn enige critiek is dat het met gro ter frequentie zou dienen te verschijnen! is, dat het een enorme stimulans vormt voor auteurs die zich voelen aangetrok ken tot het korte misdaadverhaal naar mijn smaak nog altijd de boeiendste vorm van het genre dat tevoren bij ons een voudig niet beoefend werd bij gebrek aan enige publicatiemogelijkheid. HET EERSTE NUMMER van DUBBEL- M heeft kennelijk enkele over het alge meen vrij jonge, schrijvers aangemoe digd hun krachten op het korte-misdaad- verhaal te beproeven, en het resultaat van deze poging, in de tweede aflevering weer spiegeld, heeft mij eenvoudig verbijsterd. Plotseling blijkt Nederland een arsenaal te bezitten van short-storyschrijvers in het misdaadgenre, die zich kunnen meten met het beste dat op dit gebied in het buiten land pleegt te verschijnen! Kon ik over DUBBEL-M nummfer 1 met veel enthou siasme, maar hier en daar toch ook nog met een zekere reserve, schrijven: deze tweede aflevering staat in zijn geheel op een niveau waarvoor een Ellery Queens Mystery Magazine zich niet zou hoeven te generen. Van Jan Spierdijk is er een bijzonder sfeervol geschreven thriller, licht aanleu nend tegen de ghost-story en gesitueerd in de sfeer van het eenzame landhuis, dat het in een dergelijk verhaal altijd wel doet; alleen de, op zichzelf goede, pointe had ik graag wat sterker geserveerd ge zien en de daaraan voorafgaande dialogen wat soberder, waardoor de sfeer ongerep ter behouden zou zijn gebleven. Ton Vervoort excelleert met „Ontmoe ting in een bar" door het gegeven van de mislukkende moordaanslag, overtui gend in Amsterdam gesitueerd zonder op de gebruikelijke wijze Amsterdams-chau vinistisch te zijn, in een zo eigen trant en stijl te verwerken dat het in een goed Amerikaans magazine niet zou misstaan. Kort en snel weefde ook Ad Venema een goed verhaal rond een dergelijk mo tief, al ziet de listige lezer zijn pointe ADVERTENTIE misschien een halve bladzij te vroeg aankomen. Hans Koekoek zocht het in „De Mees- ter-Speurder" meer in de ironiserende toets en leverde daarmee een even ori ginele als amusante story. „Parken kijken" van Hellinger, met zijn uitstekend geschilderde Parijse sfeer, is ook alweer zo'n on-Hollands vlot ver teld verhaal, waarin het voornamelijk draait om de spanning van een, lichtelijk in het absurde getrokken, spionagecon- flict en een daarmee gepaard gaande ontvoering. Ab Visser en Anton Quintana leverden allebei een scherp getekend portret van het kind dat uit louter kinderlijke motie ven met de misdaad „speelt" en tot moord komt, dat altijd weer even boeien de als gruwelijke gegeven, dat, uitge werkt zoals hier, en vooral bij Visser, evenzeer tot de „gewone litteratuur" als tot de crime-fiction kan worden gerekend. Verder bevat dit nummer twee belang wekkende essays: een interessante, met vier pagina's reprodukties verluchte, ver handeling van Ed Wingen over „Misdaad en schilderkunst" en een „Lof van het papegaaien", waarin nog eens met na druk de vinger wordt gelegd op de wonde plek van de incompetentie der Neder landse detectivecritiek, die er mede de oorzaak van is geweest dat onze speur derslitteratuur zo moeizaam op gang is gekomen. Wel, die gang zit er dan nu goed in met dit nummer van DUBBEL-M, dat een aardige gedachte van de re dactie besluit met de eerste aflevering van de rubriek „Verbaal Proces", waar in moeilijkheden van verbale en politiële aard zullen worden besproken die zich zo wel aan de lezer als aan de vertaler en schrijver van detectiveromans kunnen voordoen. In dit eerste „Verbaal Pro ces" geeft Pim Hofdorp een handzaam vergelijkend overzicht van Nederlandse, Engels en Franse politierangen. MET ZES ZAKEN VOOR RECHTER TIE (Kramer pocket) heeft ook onze, in ternationaal erkende, Robert van Gulik het zijne bijgedragen tot de bloei van het korte Nederlandse misdaadverhaal. In zijn bekende, kleurrijke trant, zet Van Gulik hier een zestal boeiende misdaad- gevallen tegen de achtergrond van het zevende-eeuwse China een procédé dat inmiddels afdoend heeft bewezen het bij een breed lezerspubliek goed te doen, niet in de laatste plaats waarschijnlijk door de historische en exotische lokale kleur van deze verhalen. De korte verha len in deze bundel sluiten, hoewel het ge heel zelfstandige geschiedenissen zijn, min of meer aan «op vroegere avonturen van Van Guliks speurende magistraat, in tal van zijn vorige romans beschreven. Het was weer de schrijver zelf, die zorgde voor een aantal illustraties in de stijl van oude Chinese houtsneden. EVENALS ENGELAND beginnen wij een traditie te krijgen van geleerden die zich als auteur op het detectivegenre wer pen. Na de oriëntalist Van Gulik en onder anderen de historicus Geijl doet tegen woordig ook de historicus professor J. Presser in dit opzicht van zich spreken. In de Kramers Pockets verscheen zijn „Moord in de Poort", dat zich evenals zijn vroegere „Moord in Moordrecht" af speelt in het milieu van de fantastische sekte der „filosomaten", die in „de Poort" een eigen faculteit bezitten, waar buitengewoon bizarre toestanden heersen en onder andere wordt gedoceerd in de „Praktische Erotiek", een vak dat uiter aard nogal eens tot vreemde situaties en spanningen aanleiding geeft, vooral als men in aanmerking neemt dat het vak „knuffelen" wordt getentamineerd door de wulpse freule. Het hoeft geen betoog: een boek vol grillige fantasie, maar naar mijn smaak niettemin aanmerkelijk over tuigender, ook in zijn misdaadconceptie, dan „Moor din Moordrecht", waarin de satire zich nogal eens te ver buiten de grenzen van een aanvaardbare realiteit afspeelde. In „de Poort" is Pressers iro nie uitgegroeid tot een humor met een diepere, soms bittere achtergrond, en wat bovendien belangrijk is: mensen en situ aties blijven het grillige gegeven eenmaal aanvaard reëel genoeg om de lezer niet af te leiden van de, op zich zelf goede, detectivepiot. Een boek, waar mee men alleen al blij kan zijn als ge slaagde poging om de platgetreden paden van het speurdersverhaal te verlaten en een nieuwe koers te zoeken, die zich niet te ver verwijdert van bepaalde normen waarmee het detectivegenre nu eenmaal staat of valt. (Van onze correspondent) Dinsdag 15 november begint in Rotter dam de officiële verkoop van de zegels van de veertigste landelijke kinderpost zegelactie. Professor R. Hornstra. voor zitter van het Nederlands comité voor Kinderpostzegels zal de zegels in ont vangst nemen van professor ir. G. H. Bast, directeur-generaal der PTT. Daar na zal de commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, mr. J. Klaa- sesz., de eerste zegels kopen van me vrouw A. N. Thomassen-Lint, echtgenote van de burgemeester van Rotterdam. Tevens zal het op die dag veertig jaar geleden zijn dat de Rotterdamsche Phi- latelisten Vereniging werd opgericht. Dit samenvallen van twee gedenkwaar dige momenten heeft het Nederlands co mité voor Kinderpostzegels doen beslui ten het begin van de kinderpostzegelac tie te combineren met het openen van de jubileumtentoonstelling van de Rotter damsche Philatelisten Vereniging. Deze vereniging is de grootste plaatse lijke vereniging in Nederland. Ze maakt deel uit van de Werkgemeenschap Fila telie Nederland, waarbij 17.000 georgani seerde filatelisten zijn aangesloten. De veertigste kinderpostzegelactie wordt begeleidt door een reeks postzegelten toonstellingen van kinderpostzegels tussen 15 en 19 november in Rotterdam, Haar- Burgemeester en wethouders van Am sterdam hebben, op advies van de jury bestaande uit A. Kossmann, R. Nieuwen- huys en B. J H Stroman, besloten de romanprijs 1966, die betrekking heeft op in 1964 en 1965 gepubliceerde werken, toe te kennen aan G. K. van het Reve, voor zijn in de Stolareeks van G. A. van Oor schot verschenen werk „Op weg naar het einde". De prijs is 4000 gulden groot. HILVERSUM I 7.00 Nws. 7.10 Dagopening. 7.15 Moderne orkestmuziek 7.30 Nws 7.32 Orkestmuziek. 7.40 Radiokrant. 8.00 Nws 8.10 Gewijde mu ziek 8.30 Nws. 8.32 Moderne kamermuziek. 9.00 Voor de zieken. 9.35 Waterstanden. 9.40 Voor de huisvrouw. 10.30 Morgensienst 11.00 Gramm muziek. 12.27 Mededelingen land- en tuinbouw 12.30 Nws. 12.40 Variant 13.30 Amu sementsmuziek 14.00 De familie Leenhouts (hoorspel) 14.25 Klassieke en moderne or kestwerken 15.20 Klassieke en moderne lie deren 15.50 Bijbelvertelling voor de jeugd. 16.00 Voor de jeugd. 17.00 Five o'clock 17.15 Jazz 17.50 Overheidsvoorlichting 18.00 Mu ziek in vrije tijd. 18.30 Spektrum 18.50 Hoo- tenanny 19.00 Nws 19.10 Radiokrant 19.30 Le ger des Heils 19.45 Wereldpanorama 19.55 Haarlemse orgelmaand 1966. 21.15 Over de grens 21.45 Oor-Zaken 22.15 Overdenking 22.30 Nws 22.40 Geestelijke liederen. 22.55 Pedagogische etherleergang. 23.15 Platen- nieuws 23.55 Nws. HILVERSUM II. 7.00 Nws 7.20 Socialistisch strijdlied. 7.23 Gramm muziek (7.30-7.35 Van de voorpagina: persoverzicht Aansluitend: wegeninformatie dienst) 7.55 Deze dag. 8.00 Nws. 8.10 Gr. muz. 8.v0-8.35 Van alle markten thuis, praat je voor de vrouw) 9.00 Amusementsmuziek 9.40 Schoolradio 10.00 Semi-klassieke gramm muziek 10.45 Voor de kleuters 11.02 Terug blik op 20 jaar Unesco. 11.40 Klassieke mu ziek 12.00 Gramm muziek 12.22 Voor het platteland 12.27 Mededelingen iand- en tuin bouw 12.30 Metropoleorkest 13.00 Nws. 13.10 Actualiteiten 13.25 Pianotrio 13.50 Gesproken portret 14.05 Klassieke liederen 14.30 Mo derne en klassieke muziek 15.00 Voor de jeugd (16.00-16.02 Nws) 17.00 Voor de zie ken. 17.30 Militair commentaar 17.40 Film muziek 18.00 Nws 18.15 Actualiteiten 18.20 Uitzending van de C.H.U. 18.30 Platenmarkt 19.05 Licht ensemble met zangsolisten. 19.30 Artistieke Staalkaart 20.00 Nws 20.05 Tram melant in Loeren aan de Hor 20.55 Ik loop door het land 21.10 Gramm.muziek 21.35 Lied jes 22.00 Licht orkest 22.30 Nws 22.40 Ac tualiteiten 22.55 Klassieke en moderne mu ziek 23.55 Nws. HILVERSUM III. 9.00 Nws 9.02 Actualiteiten 9.05 Lichte or kesten 10.00 Nws 10.02 Verzoekplaten (11.00 Nws) 12.00 Nws 12.02 Operette 13.00 Nws 13.02 Actualiteiten 13.05 Gramm muziek (14. Nws) 15.00 Nws 15.02 Lichte muziek 16.00 Nws 16.02 Platenprogramma 17.00 Nws 17.02 Actualiteiten 17.05 Rhythm and Blues 17.35- 18.00 Country en Western. BRUSSEL 324 m. 12.00 Nws. 12.03 Gevarieerde muziek. 12.40 Weerbericht. 12.48 Gevarieerde muziek. 12.55 Buitenlands persoverzicht. 13.00 Nws. 15.20 Tafelmuziek. 14.00 Nws. 14.03 Amusements muziek. 14.20 Koormuziek. 14.30 Voor de jeugd. 14.50 Koorzang (15.00 Nws.). 15.15 Voor de kinderen. 16.00 Nws. 16.03 Beursberichten. 16.09 Jazz. 17.00 Nws. 17.15 Tienerprogram ma. 18.00 Nws. 18.03 Uitzending voor de sol daten. 18.30 Lekenmoraal en -filosofie. 18.50 Sport. 18.55 Taalwenken 19.00 Nws. 19.40 Dansmuziek 20.00 Casinoconcert. 21.20 Klankbeeld. 21.35 Discovaria. 22.00 Nws. en berichten. 22.15-22.30 De zeven kunsten. VOOR DINSDAG NEDERLAND I 11.10 Schooltelevisie. 19.00 Nws. 19.01 Pipo de Clown. 19.05 Journaal voor gehoor gestoorden. 19.35 't Is zo bij de luchtmacht. 20.00 Journaal. 20.20 Attentie. 20.45 Koningin Victoria. 21.30 Twaalf ambachten, dertien Bueno's amusementsprogr. 21.55 Vertel het aan alleen progr. van het Ned. Bijbel genootschap. 22.25 Journaal. 23.00 Teleac. NEDERLAND II 20.00 Nws. 20.01 Don Quichotte. 20.30 Pre mière: nws over films. 21.00 De Bezetting. 22.00 Levend Verleden: De leeuw van Juda, documentaire. 22.30 Journaal. VOOR WOENSDAG NEDERLAND I 17.00 Voor de jeugd. 18.30 Teleac. 19.00 Nws. 19.01 Pipo de Clown. 19.05 Mona Een oude vlam, TV-film. 19.30 Internat, agr. nws. 19.55 Socutera. 20.00 Journaal. 20.20 Uit zending van de P.S.P. 20.30 Inburgeren: po litieke vragen en antwoorden. 21.00 De onbe kende uit de Noord-Express. Hitchcock- film. 22.35 Journaal. NEDERLAND II 20.00 Nws. 20.01 Waauw. 21.00 Silhouet: ge sprekken met een bekend tijdgenoot. 21.30 Kijk op Kunst. 22.05 Epiloog. 22.10 Journaal. lem, Amersfoort, Groningen, Meppel, De venter, Weert en Maastricht. In samen werking met de Stichting tot bevordering van de amateurfotografie, is er een fo towedstrijd georganiseerd voor iedereen onder het motto: „Met het oog op het kind". Deelnemersformulieren zijn ver krijgbaar bij fotozaken en de plaatselijke comités voor kinderpostzegels. Het rijdend postkantoor van PTT maakt een rondrit door Nederland. Op zaterdag 14 januari 1967 is alles achter de rug. Dan kan worden uitgerekend hoeveel de 40ste kinderpostzegelactie heeft opgeleverd. In 1965 was het totaalbedrag 4% miljoen gulden. Nederland 1: In het voorprogramma ziet men onder andere het journaal voor gehoorgestoorden en een aflevering uit de filmserie „Het is zo bij de luchtmacht". Na het journaal en Attentie wordt het vierde en laatste deel uitgezonden van „Koningin Victoria". Deze aflevering be staat weer uit drie episoden: 1887, wan neer zij vijftig jaar vorstin is; 1898, als generaal Kitchener de opstandige Soedan heeft uitgemoord en 1897, wanneer zij haar zestigjarig regeringsjubileum viert. Na het programma „Twaalf ambachten, dertien ongelukken" van Bueno de Mes- quita, bespreekt Peter van Campen het boekje „Jezus is geboren" uitgegeven door het Nederlands Bijbelgenootschap. Het is het eerste in een reeks van veer tig tot vijftig boekjes die als totaliteit een bijbelvertaling voor zwakzinnigen in houden. Nederland 2: De NTS begint de avond met een aflevering van „Don Quichot" naar het verhaal van de Spaanse schrij ver Miguel de Cervantes. Vervolgens „Première", een programma met nieuws op filmgebied. Het onderwerp van de derde aflevering van „De Bezetting" van dr. L. de Jong is het begin van de jo denvervolging. Aan ir. C. H. J. Maliepaard, directeur Faunabeheer van het ministerie van Landbouw en Visserij, gaat per 1 decem ber met pensioen. Als directeur Faunabeheer heeft de heer Maliepaard bijzonder geijverd voor de coördinatie van de dikwijls zeer tegen strijdige belangen van boeren en beheer ders van voor het wild belangrijke gronden. De heer Maliepaard is mede-oprichter van het Landbouw Economisch Instituut. Hij is auteur van een aantal boek- en plaatwerken over de Nederlandse land bouw en veeteelt. Samen met prof. dr. A. de Vos schreef hij: „Dieren sterven uit, de fossielen van morgen in vijf werelddelen". Morgenavond, woensdag 9 november, is professor dr. J. Presser hoofdpersoon in het tv-programma „Silhouet" dat via Nederland 2 wordt uitgezonden. Profes sor Presser is onder andere schrijver van het boek „Ondergang". Voorts komt de jodenvervolging in Nederland en de geschiedschrijving in het algemeen aan de orde.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 15