Aardgasexplosie spoorviaduct in vernielt Utrecht HET WEER Ik wist van wanbeleid bij de Yasco Mij" Erhard lijdt nederlaag K.V.P.-partijraad gaat zaterdag niet door morris mjman Artsen en fondsen hebben gebroken UST Hoe de ramp Florence trof Utrecht-Woerden via Nieuzversluis Schade voor NS driekwart miljoen Politieke kringen: Vrees dat tweedracht in de partij in openbaarheid komt Levenslang geëist tegen broers Mauer Onderzoek naar ontsporing bij Halfweg begonnen Mogelijk ingrijpen van dr. Veldkamp f WÊÊ 1 Voor modieuze dames- en teenerkleding 52e JAARGANG NUMMER 6 DINSDAG 8 NOVEMBER 1966 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement, bij vooruitbetaling, 11,70 per kwartaal, 12,95 franco per post, 90 cent per week. Losse nummers 20 cent. Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. IIÉséëIéP aparte stijl lage prijzen modehuis Derde Sase Schiphol» wegen gereed pagina 7 Gemini morgen de ruimte in pagina 13 Weerrapporten 1, 2 Agenda van lJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2, 9, 13 Van Dag tot Dag 3 Buitenlands nieuws3, 9, 13 In de vishal en op zee4 Uit stad en omgeving4, 5, 7 Radio en tv 15 Kunst15 Beeldverhalen17 Feuilleton17 Ferdinand13 Economisch nieuws 19 Beurs 49 Scheepsberichten 19 Sport 21 Luidsprekers 17 Dit nummer bestaat uit tweeëntwintig pagina's Veel bewolking Heerlens burgemeester: 99 in Bondsdag tzvee maal CAMEL - TWEEDJASSEN ELECTROTECHNIEK LICHTRECLAME Dienstregeling Het woord is aan Kamerlid stelt vragen SNACKBAR BLAAUW WIJK AAN ZEEËRWEG 31 - TEL. 5717 LANGE NIEUWSTR. 471 - IJMUIDEN IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Chef van de redactie: H. Landré Directeur: Mr. H. C. van der Mye Chaos in de straten van Florence. De stad lijkt één grote vuilnisbelt. Hier een door het water verwoeste auto in de Piazza Mentana. Gewapende 'militairen en politie mannen lopen door de modderige straten van Florence. Ze waken er voor dat plunderaars niet hun slag zullen slaan en speuren naar mis dadigers, die uit de gevangenissen zijn ontsnapt. (Vervolg op pagina 3) (Van onze correspondent) UTRECHT. Maandagmiddag zijn de Nederlandse Spoorwegen opnieuw door een ramp getroffen toen een aardgasexplosie het nieuwe viaduct over de Thomas a Kempisweg in de verbinding met het westen vernielde. De explosie ontstond doordat bij las- werkzaamheden aan de oude dam- wand een afgesneden stuk ijzer de aardgasleiding over een lengte van vier centimeter openscheurde. On middellijk volgde een hevige explo sie met een metershoge steekvlam, waardoor de bovenleiding afknapte. De gevolgen van dit ongeval zijn voor de N.S- te vergelijken met een ramp in de oorlogsjaren. De vermoedelijke schade aan het hegin oktober van dit jaar in gebruik genomen viaduct bedraagt 750.000 gulden. In 1961 schatte men de ADVERTENTIE Gen. Cronjéstraat 48 Verwachting van het K.N.M.I., geldig van dinsdagavond tot woensdagavond, opgemaakt te 11.15 uur: Over het algemeen veel bewolking. Op enkele plaatsen mist en slechts hier en daar enige regen. Over wegend zwakke wind. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. Volledige weerrapporten op pagina twee. (Van onze correspondent) HEERLEN Ik wist van het gevoerde wanbeleid bij de Vascomij. De stukken waren er nooit in orde, maar aansprakelijk heid voor dit fiasco aanvaard ik niet". Dit zei gisteren de burgemeester van Heerlen, drs. Gijzeis in een bewogen ge meenteraadsvergadering, waarin hem het vuur na aan de schenen werd gelégd. Ondanks deze kennis van zaken duurde het tot vorige week voordat hij de raads leden inlichtte. Zoals bekend was de ge meente voor niet minder dan 31 miljoen garant voor door de Vascomij aangega ne leningen. Inmiddels hebben de Tweede-Kamerle den Hoekstra (CPN) en Oele P.v.d.A.) de regering gevraagd een uitvoerig onderzoek in te stellen naar de gang van zaken bij de ondergahg van de Vascomij, die aan 1.100 man hun werk zal kosten. De heer Oele is bijzonder benieuwd naar de re latie tussen de directie van de Vascomij en het gemeentebestuur. Meer nieuws hierover op pagina 19. BONN, (AP) De Christen-Democra tische Partij van bondskanselier Ludwig Erhard heeft in de Westduitse Bondsdag tweemaal een nederlaag geleden in een stemming over de vraag of de bonds kanselier al of niet zal worden verzocht de vertrouwenskwestie te stellen. De sociaaldemocraten en de Vrije De mocraten stemden voor het houden van een debat over deze kwestie. Erhard heeft laten weten dat hij niet van plan is officieel onr een vertrouwensvotum te vragen, wat de afloop van het debat ook mag zijn. Het voorstel van de sociaal-democraten om kanselier Erhard te dwingen de ver trouwenskwestie te stellen, is vandaag op de agenda van de Westduitse Bondsdag geplaatst. Voor plaatsing op de agenda stemden ook de vrije democraten. (Van onze parlementaire redactie DEN HAAG. Het bestuur van de K.V.P. heeft besloten de vergade ring van de partijraad, die zaterdag in Amsterdam zou worden gehouden, voor onbepaalde tijd uit te stellen. De vergadering was uitgeschreven ter bespreking van de kabinetscrisis. Volgens de directeur van het partijbu reau, de heer W. Perquin, is de verga dering uitgesteld omdat het weinig zin heeft over de kabinetscrisis te praten zo lang die nog niet is opgelost. De ware toedracht van de ontwikkelingen kan vol gens hem namelijk pas geheel uit de doeken komen wanneer een nieuw kabi net is gevormd. De partijraad zal worden bijeengeroepen zodra de kabinetscrisis voorbij is. Op 26 november komt de par tijraad bijeen ter bespreking van het verkiezingsprogramma. Als de kabinets- WENEN (AFP) De openbare aan klager in het proces tegen de gebroeders Mauer, dat in Wenen wordt gevoerd, heeft tegen de twee verdachten levens lange gevangenisstraf geëist. Wilhelm en Johann Mauer worden ervan beschuldigd te hebben meegewerkt aan de uitroeiing van 40.000 tot 50.000 joden in de oorlog in het Poolse Stanislav. De aanklager deed een beroep op de jury zich te laten leiden „door de prin cipes van menselijkheid en rechtvaardig heid, om de bases van de menselijke ge meenschap in Oostenrijk niet ernstig te compromitteren". „Spreek ons vrij. Ik smeek het u. Wij hebben niemand gedood of gemarteld, op niemand honden losgelaten", aldus Jo hann Mauer, nadat de eis was gesteld. De verdediger van de broers beschul digde in zijn pleodooi de getuigen-a-char- ge van leugens. Pers, radio en televisie verweet hij vooringenomenheid tegen zijn cliënten. Alle processen tegen oorlogsmis dadigers zijn volgens hem eigenlijk „on billijk en in strijd met het recht. Men kan toch geen mensen veroordelen voor het feit dat ze de in die tijd geldende wetten hebben gehoorzaamd". ADVERTENTIE Barteljorisstraat - Haarlem Tel. 15332 leidsestraat (bij Koningsplein) Teteloon (020) 22 3596 Amsterdam crisis dan is opgelost, kan volgens de heer Perquin ook het beleid van de Tweede- Kamerfractie van de KVP aan de orde komen. Dat de bijeenkomst van de partijraad is uitgesteld uit vrees de tegenstellingen binnen de partij openlijk aan de dag zou den treden, noemde de heer Perquin onzin. In politieke kringen werd echter reeds rekening gehouden met de mogelijkheid dat de oppositie tegen het beleid van de KVP-Tweede-Kamerfractie en het par tijbestuur zich in deze bijeenkomst zou gaan roeren. De partijraad wordt gewoon lijk ook door de ministers van de K.V.P. bezocht en volgens politieke kringen zou het niet uitgesloten zijn dat de katholieke bewindslieden het in deze vergadering te gen de Tweede-Kamerfractie zouden wil len opnemen. ADVERTENTIE Spaarne 34 - Haarlem - Tel. 15758 totale bouwkosten van dit viaduct op 7 miljoen; het aandeel van de N.S. be droeg 1,5 miljoen. Per etmaal passeren er ongeveer 250 reizigers- en goederen treinen. De frequentie van de dienstre geling komt neer op tien reizigerstreinen per uur. Er zal een noodviaduct worden ge bouwd, waarover de treinen echter zeker niet eerder dan donderdag zullen kunnen rijden. Gistermiddag heerste een enorme drukte op en rond het Utrechtse station. Met bussen onderhielden de N.S. de ver binding tussen Utrecht en Woerden, onaf gebroken werden de reizigers via luid sprekers op de hoogte gebracht. De 48-jarige thermische lasser Johan nes van der Heyde uit Maarssen, die in dienst is van de N.V. Spoorwegbouwbe drijf, wist niet dat er onder het viaduct een aardgasleiding liep. Hij stond op een ladder bij de damwand aan de zijde van de Cremerstraat om de spoortstaven uit de oude damwand te verwijderen. Bij de ontploffing werd hij ver weggeslingerd, maar hij belandde gelukkig in een zand hoop. De lasser liep enkele brandwon den in zijn nek op. Hij hoefde niet in het ziekenhuis te worden opgenomen. Men vraagt zich af waarom de leiding niet beter tegen vallende stukken ijzer be schermd was. Men is thans druk bezig de beide spo ren over het viaduct te verwijderen. De enorme gasvlam moet een geweldige hit te hebben veroorzaakt, waardoor het via dukt zeker voor de helft opnieuw zal moe ten worden gebouwd. De dwarsbalken van de rails zijn voor een gedeelte volkomen verschroeid en het beton is op vele plaat sen als los zand afgebrokkeld. Op het overkoepelingsbureau van de N.S. in Utrecht was men maandagavond druk bezig met het ontwerpen van een gewijzigde dienstregeling voor het trein verkeer tussen Den Haag. Rotterdam en Utrecht. Deze dienstregeling zal dinsdag gelden en zonodig ook donderdag. Een treinstel pendelt via Nieuwersluis op en neer tussen Woerden en Utrecht. Dit betekent dat de reizigers zowel in Utrecht als in Woerden moeten overstap pen. Morgen wil men deze noodpendeldienst opheffen en alle treinen uit de gewone dienstregeling via Nieuwersluis leiden. Aangezien deze omweg tijdverlies met zich meebrengt zullen de treinen uit Den Haag en Rotterdam veertien minuten vroeger vertrekken dan normaal, terwijl omgekeerd de reizigers uit Utrecht er re kening mee moeten houden dat zij twin tig minuten later dan anders in Rotter dam en Den Haag aankomen. De N.S. raden de reizigers uit Utrecht, die naar Roosendaal moeten, aan via en Bosch te gaan. Een beeld van het viaduct vlak na de ramp. Otto Weiss: Menigeen 'wordt beschouwd als ge temd, ofschoon hij slechts geketend is. Een bedrijfscommissie van de Neder landse Spoorwegen waarin alle diensten zijn vertegenwoordigd, is maandagmid dag een intern onderzoek begonnen naar de oorzaak van het spoorwegongeluk bij Halfweg, waar vorige week een personen trein met een snelheid van 120 kilometer ontspoorde. Deze commissie zal de spoor wegdirectie moeten adviseren over even tuele tegen de machinist te nemen disci plinaire maatregelen. De 50-jarige machinist van de ramp- trein, die bij de Nederlandse Spoorwe gen een voortreffelijke staat van dienst heeft, houdt vol dat hij kort voor het on geluk geen sein heeft gezien dat de snel heidsvermindering voorschreef. Dit sein was in de gegeven situatie voorschrift, aangezien wegens een mankement aan de hoofdbaan de treinen over een korte afstand van een zijspoor gebruik moes ten maken. De wissel mocht slechts met een snelheid van 45 kilometer worden ge passeerd. Drie voorgaande treinen pas seerden Halfweg met deze snelheid. De voorlichtingsdienst van de Nederlandse Spoorwegen kon omtrent het verloop van het onderzoek nog geen mededelingen doen. Het tweede-kamerlid de heer Jager (CPN) heeft inmiddels de minister van Verkeer en Waterstaat schriftelijke vra gen gesteld naar aanleiding van de trein ontsporing. De heer Jager vraagt of het juist is, dat toen een wissel in de hoofd lijn Amsterdam-Haarlem defect was ge raakt, het treinverkeer over een zijspoor werd geleid, waardoor de toelaatbare snelheid werd teruggebracht tot 45 km per uur. „Zijn de machinisten van de treinen, welke na deze sterk veranderde situatie vanuit Haarlem naar Amsterdam ver trokken, op het station Haarlem schrifte lijk of mondeling gewaarschuwd voor de ze veranderde situatie?" Naar aanleiding van een uitspraak van de heer W. K. Uhlenbeck, chef Lijndienst van de Nederlandse Spoorwegen district noord-west, dat het ongeluk op de lijn Haarlem-Amsterdam niet had kunnen ge beuren, indien op dat baanvak het auto matische treinbeïnvloedingssysteem aan wezig was geweest, vraagt de heer Jager of het juist is, dat wegens bezuinigingen bij de Nederlandse Spoorwegen het aan brengen van dit a.t.b.-systeem sterk wordt vertraagd. „Is de minister bereid, indien afdoen de beveiliging met het a.t.b.-systeem is te bereiken, voldoende financiële middelen aan de Spoorwegen te verstrekken, welke een versnelde invoering van dit systeem mogelijk maken?", aldus de heer Jager. (Van onze correspondent) UTRECHT. De Landelijke Huis artsenvereniging (LHV) is niet langer bereid met de ziekenfondsen overleg te plegen over de kwestie van de honorariumverhogingen. De breuk tussen artsen en fondsen is hiermee een feit. De LHV heeft dat besluit genomen, omdat volgens haar de fondsen niet bereid zijn, de artsen- voorstellen in bespreking te nemen. Hierdoor hebben de ziekenfonds organisaties de voortzetting van de besprekingen bewust onmogelijk ge maakt, aldus een communiqué van de LHV, dat gisteravond werd uitge geven. Gisteren hebben de ziekenfondsen nog vergaderd over de vraag, of zij de art- senvoorstellen in het overleg aan de orde moesten laten komen of niet. De uitslag was negatief: het standpunt van de zie- kenfondsorganissties met betrekking tot de honorariumvoorstellen van de LHV bleef ongewijzigd, en dus afwijzend. De fondsen waren enkel bereid, op de van daag te houden gezamenlijke vergadering, hun bezwaren toe te lichten en een na dere verklaring te geven lop hun eigen voorstellen. De huisartsen zullen niet op de afgesproken vergadering verschijnen. De ziekenfondsen houden zich vandaag bezig met de vraag, o'f zij nu niet snel minister Veldkamp moeten inschakelen. De minister kan alsnog bemiddelingspo gingen ondernemen, en als die mislukken, vaststellen welk bedrag de ziekenfondsen per behandeling aan de dokter mogen uit keren. Is de rekening van de dokter ho ger, dan moet de patiënt het verschil zelf ADVERTENTIE EVEN GAUW een broodje BLAAUW Belegde broodjes - di verse soepen (ook per liter) - kroketten - gehakt - fricandellen - kip aan 't spit enz. DAMESKAPSALON Telefoon 8166 bijbetalen. In ziekenfondskringen rekent men op een vergoeding van 5 gulden per consult. De artsen willen echter een tarief van 8 gulden, zodat in dat geval de ver zekerde nog drie gulden erbij legt. Deze noodmaatregelen komen in ieder geval niet vóór 1 januari 1967 in werking. Bij de vorige onderhandelingen in juli van dit jaar is afgesproken, dat beide partijen zich gedurende het hele jaar '66 gebonden achten aan eerder gemaakte afspraken.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 1