Longarone in Noord-Italië is van buitenwereld afgesneden SSjaranka meubelen ook een kleine wijn kelder moet goed gekozen zijn Ongerustheid in Florence over ontsnapte gevangenen Kunstwerken beschadigd Chinezen liepen boos weg van grote parade op Rode Plein Commentaar op NPD-winst in het Westduitse Hessen NSTA Verkiezingen in de VS Van dag tot dag Zware gevechten in Zuid-Vietnam Minder VN-troepen in Negev-woestijn nieuwtjes kijken bij Maranka Hoger salaris voor Duitse geleerden President Swart wil eerder aftreden Studentenkoor met vliegtuig uit Italië gevlucht 3 4S» telegrammen DINSDAG 8 NOVEMBER 1966 in Venetië en Florence Minister Lücke: „Alarm" W vSA Zoals reeds werd verwacht zijn de ver kiezingen in de Westduitse deelstaat Hessen een grote teleurstelling geworden voor bondskanselier Erhard. Zijn chris ten-democratische partij (CDU) heeft op nieuw een nederlaag geleden. In de (fede rale) Bondsdag beschikt zijn regering niet meer over een meerderheid, nadat de Vrije Democraten (FDP) uit zijn kabinet zijn getreden. De kanselier heeft echter gisteren nog niet de conclusie getrokken, dat hij zou moeten aftreden. De oppositie zou dan overigens bij voorbaat in staat moeten zijn een nieuwe coalitie-regering te vormen en dat kan zij niet. Om twee redenen was de uitslag in Hessen belangwekkend. Dit land is wel varender dan het Ruhrgebied. Er wordt per hoofd der bevolking meer kapitaal ge vormd, meer verdiend, meer uitgegeven voor onderwijs, sociale maatregelen, ge zondheidszorg, woningbouw enz. dan het gemiddelde van de Bondsrepubliek. De oorzaak daarvan is, dat de industrie van Hessen niet berust op kolen en staal. Die hebben hun beste dagen gehad, wat in het Ruhrgebied blijkt. De nijverheid van Hessen levert chemische produkten (veel kunststoffen) de elektro-techniek is er hoog ontwikkeld, er zijn autofabrieken. Het land heeft veel aandacht geschonken aan de scholing van arbeiders, technici en ingenieurs. De structuur van de indus trie is aan het veranderen, en Hessen heeft een moderne nijverheid. Het wordt sinds 1951 geregeerd door een socialistische eerste minister, die niets heeft genationaliseerd, maar alle hulp heeft verleend aan de nieuwste privé- ondernemingen. Die betalen flinke belas tingen en een grote loonsom en zij heb ben bekwame arbeidskrachten naar Hes sen getrokken. Nu is dit echter niet ge gaan zonder „planning", niet zonder staatsbemoeiing. Bij zo'n „industriële revolutie" zijn er bevolkingsgroepen, die niet mee kunnen, die onvoldoende deel hebben aan de stijging van de welvaart, of die zich met al het nieuwe slecht kun nen verenigen: ongeschoolde arbeiders, kleine boeren, zwakke zelfstandigen, soms van huis uit behoudend, soms ver vuld van wrok tegen de modernste ont wikkeling. Men kent het verschijnsel ook in ons land. Deze groepen en dat is het tweede opmerkelijke feit hebben de zogenaamde Nationale Democraten (NPD) acht percent van de stemmen bezorgd. Aan de ene kant is de socialistische par tij nog weer iets vooruitgegaan. Zij heeft dus haar volstrekte meerderheid behouden en nog iets versterkt. Aan de andere kant hebben de CDU, de FDP en een kleine vluchtelingenpartij veel stemmen verlo ren aan de NPD. Deze partij der onte vreden elementen is bijzonder aantrek kelijk gebleken voor ex-nazis, die er zich in genesteld hebben; en het gevaar dat de NPD een soort fascisme gaat voor staan is niet denkbeeldig. Als door ver anderingen in de economische structuur verouderde bedrijven gesloten moeten worden, als er werkloosheid komt, of als de hoogconjunctuur zou afnemen, wordt dit gevaar nog groter. Waarschijnlijk komt daarbij, dat in de socialistische SPD, de christelijke CDU en de liberale FDP steeds meer stemmen zijn opgegaan om te streven naar ont spanning in de verhouding tot Oost-Euro pa. Er zijn door vooraanstaande leiders der drie partijen allerlei plannen ontwor pen, om door betere contacten met de communistische wereld een toekomstige hereniging der Duitsers naderbij te bren gen. Dit moet veel kwaad bloed hebben gezet bij de felle anti-communisten, die zich daarom tot de NPD hebben gewend. Zo zijn de tegenstellingen in de Bonds republiek verscherpt. Zij gaat een moei lijke tijd tegemoet. Er komen economische veranderingen, die onrust wekken. Er is geen eenstemmigheid meer ten aanzien van de „harde" politiek jegens Oost-Euro pa. Men mag slechts hopen dat de de mocraten van de drie grote partijen el kaar vinden, om een halt toe te roepen aan de Nationaaldemocratische Partij, die tot herleving van het nationaal-socialisme zou kunnen bijdragen. ftlVVWMWWWUWWWMWIIIIIWfWVWWWWMWIIWWWWIIMW UVWVIAA/UVWWVWVWWWWWVMIWWWIAMWIMWWIAAAAA/WWWW SAIGON (Reuter) In het dichtbebos- te gebied van Tay Ninh bij de Cambod jaanse grens hebben Amerikaanse troe pen bij een van de zwaarste gevechten tot dusver in de Vietnamese oorlog 433 Vietcongstrijders gedood. De verliezen aan Amerikaanse zijde werden „over het ge heel genomen licht" genoemd. Het ge vecht heeft drie dagen geduurd. NEW YORK (REUTER) De sterkte van de VN-troepenmacht aan de Egyp- tisch-Israëlische grens wordt terugge bracht van 4.580 tot 3.400 man. De lege- ringskosten worden voor het komende jaar op 14,3 miljoen dollar geraamd, bij na 1,85 miljoen dollar minder dan dit jaar. Secretaris-generaal Oe Thant deelde dit maandag aan de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties mee. Hij waar schuwde dat er „een element van gevaar" schuilt in de inkrimping van de strijd macht, die sinds de Suez-crisis van 1956 in het grensgebied is gelegerd. (Van onze correspondent) ROME. Florence begint, nu aan het slechte weer een einde is ge komen, langzaam maar zeker orde op zaken te stellen. De burgers van de beroemde stad aan de Arno, hebben met grote moed en verbeten kalmte de situatie het hoofd geboden en vooral daaraan is het te danken ge weest dat de enorme kunstschatten van het Uffizi-museum vrijwel alle gered zijn. Geholpen door militairen zijn de bewoners van de stad nu, van jong tot oud, bezig met emmertjes, kolenschoppen enzovoort de straten van de modderbrij te reinigen, die soms zoals in de Via Tornabuoni, één van de elegantste winkelstraten van Europa, één meter hoog ligt. In som mige delen van de stad brandt weer licht en ook de drinkwatervoorzie ning begint weer op gang te komen. Behalve door de slijmerige, kwalijk riekende drek, en de aangerichte vernie lingen wordt het statige uiterlijk van Florence nu geschonden door een groot militair vertoon: soldaten, in de afgelo pen dagen bij duizenden aangevoerd, pa trouilleren gewapend door de straten om inbraken en plunderingen te voorkomen. Hun komst is de inwoners die zich ern stig zorgen maken over de ontvluchting van vele gevaarlijke misdadigers uit één van de gevangenissen van de stad, een pak van het hart. Op het platteland buiten Florence is het helikopters, en soms ook legerauto's gelukt verscheiden^ alleenstaande boer derijen te bereiken, waar de mensen drie dagen en drie nachten in de neergutsen de regen op de daken hebben doorge bracht. In de buurt van de zeer zwaar getroffen stad Grosseto, waar vliegtuigen ontsmettingsmiddelen spuiten om te voor komen dat door de duizenden in ontbin- ROME (AP) Geleerden hebben een voorlopige lijstopgesteld van kunstwerken, die de laatste dagen in Florence en Ve netië zijn doorweekt, besmeurd, bescha digd of weggespoeld. FLORENCE, dat bijna geheel uit re- naissance-wonderen bestaat, is het zwaarst getroffen. De grootste schade is aange richt in de Santa Croce Basilica, de doop kapel van de kathedraal, de nationale bi bliotheek, het Uffizi-museum en de ar chieven. Van de doopkapel, een van de oudste gebouwen van Florence, werden vijf van de tien panelen van de bronzen deuren, kunstwerken van de 15e-eeuwse Lorenzo Ghiberti afgerukt. De vijf rag fijne panelen werden later in de olieach tige modder teruggevonden, beschadigd door ronddrijvende auto's en wrakstuk ken. VENETIë, de op het water gebouwde stad die door de eeuwen heen betere voor zorgsmaatregelen tegen overstromingen heeft getroffen, is er minder erg aan toe. De mozaïeken van de Basilica van St. Marco zijn hoog op muren en zuilen aan gebracht, waar ze buiten het bereik van het water bleven. Maar het water richtte grote schade aan onder de vaak prachtig versierde gondels. Zeker zeventig zijn te gen bruggen en paleizen te pletter gesla gen. De gondels worden vervaardigd van kostbaar kersenhout en met de hand af gewerkt met speciale lakken, koperversier selen en stoffering. Ze kosten ongeveer 36.000 gulden per stuk. Vele gondeliers hebben hun scheepjes gered door ze op zettelijk met water te vullen en tot zin ken te brengen. ding verkerende kadavers van koeien en paarden epidemieën zouden ontstaan, maakt men zich ernstig zorgen over het lot van een aantal automobilisten, wier wagens van de Via Aurelia, de weg langs de kust, zijn weggespoeld. Vele kilome ters landinwaarts zijn de auto's, waaron der enkele met een buitenlands nummer bord, teruggevonden. Men weet niet of de inzittenden zich hebben kunnen redden. Meer dan 150 lijken van de geschatte driehonderd doden zijn al geborgen. Intussen komen uit Noord-Italië zeer verontrustende berichten binnen. In de Dolomieten trachten reddingsploegen met groot gevaar voor eigen leven de door aardverschuivingen geïsoleerde bergdor pen te bereiken. Wilde bergstromen en lawines stortten zich daar omlaag, nu plotseling de temperaturen zijn gestegen. Langs de Po is men dag en nacht in de weer om de bedreigde dijken te verster ken. Het ernstigst schijnt de toestand echter te zijn in de omgeving van het iets ten noorden van Venetië gelegen Longarone, de streek waar in 1963 de ramp met de Vaiontdam ruim 1800 doden eiste. Militai ren, politiemannen, burgers en Amerika nen van NAVO-bases, zwoegen zij aan zij om de bewoners, wier wankel opge bouwde dorpen soms gheel zijn wegge spoeld, in veiligheid te brengen. Velen hadden echter hun dorpen al verlaten voordat het water toesloeg. Er zijn al tientallen doden geteld. Pilo ten die boven de vallei, waarin ongeveer zes miljoen mensen woonden, hebben ge vlogen, beschreven het tafereel beneden zich als een „zee van modder". In de dor pen die „droog" zijn gebleven, bestaat grote behoefte aan levensmiddelen. Op vele plaatsen moet men het stellen zonder elektriciteit, drinkwater en verwarming. Tienduizenden mensen zijn dakloos ge worden. Soldaten maken gebruik van vlammenwerpers om de kadavers van het omgekomen vee te vernietigen. OP HET wereldberoemde San Marco- plein in Venetië ligt de modder één me ter dik. In de Dogenstead, die is getroffen door een overstroming als zij sinds de vroege middeleeuwen niet meer heeft ge kend, zijn uit de riolering duizenden gro te ratten, van oudsher de plaag van Ve netië, naar boven gekomen. De beesten zijn door de honger zo brutaal geworden, dat ze zelfs op straat mensen hebben aangevallen. Hoewel de omvang van de schade nog niet bij benadering valt te schatten, is het wel duidelijk dat de economie van Italië' een vernietigende slag is toege bracht. In de getroffen gebieden is de oogst voor jaren bedorven, het vee ver dronken, het spoorwegnet heeft grotere verwoestingen opgelopen dan tijdens de tweede wereldoorlog. Bruggen en wegen zijn verwoest. Fabrieken en elektrische centrales buiten werking gesteld. Miljarden guldens zullen nodig zijn om de nood te lenigen in de Po-vlakte en de streek rond Belluno iets ten noorden van Venetië, waarvandaan nog steeds de meest alarmerende berichten binnenstro men. ADVERTENTIE Deze draaibare fauteuil van Menilio Taro met benenbank exclusief bij Anegang 39-Haarlem. Tel16340 Geopend van 9-6 uur -'s maandags van 1-6 uur. p:, ;:p SSSs :v MOSKOU Maandag, op het hoogte punt van de feestelijke herdenking van de Russische revolutie, is het tot een nieuw diplomatiek incident gekomen. Het gebeurde tijdens de traditionele militaire parade op het Moskouse Rode Plein. Toen de bij dit gelegenheid het woord voeren de minister van defensie, maarschalk Malinovski, behalve de Verenigde Staten en West-Duitsland ook China aanviel, verlieten de Chinese diplomaten de tri bune. Malinovski beweerde opnieuw dat (Van onze correspondent) BONN. Het stembussucces van de rechts-extreme „Nationaal-Demo- cratische Partij van Duitsland" bij de verkiezingen voor de Landdag in Hessen, beheerst de commentaren in de Duitse pers van gisteren. Nog bij de Bondsdag-verkiezingen van vorig jaar zomer had de NPD niet meer dan 74.000 Hessische kiezers voor haar doelstellingen hoe vaag die dan ook mogen zijn warm kunnen maken. Zondag waren het 8,2 percent van de uitgebrachte stemmen. En 81 percent van de 2}/2 miljoen stem gerechtigden had aan de verkiezingen deelgenomen. Algemeen wijten de dagbladcommenta toren de opkomst van de N.P.D. in Hes sen in de eerste plaats aan de misera bele toestanden, die rond de bankroete regering Erhard zijn ontstaan. „De NPD trekt velen aan, die zich door de „Bon- ner-partijen", niet meer vertegenwoor digd voelen" schrijft het dagblad „Die Welt". Bedenkelijk noemt het blad het, dat de ontevredenheid zich kennelijk ook uitstrekt tot de sociaal-democratische op positie. ADVERTENTIE Het huis met het Carillon Grote Houtstraat 49 - Tel. 20049 V Het succes van de NPD is ook al „een schoolvoorbeeld" genoemd van wat er gebeurt, wanneer een bevolking het ver trouwen in de regering heeft verloren, terwijl tevens economische teruggang valt te constateren. In de links vooruitstrevende „Kölner- stadt-Anzeiger" wordt er de aandacht op gevestigd, dat de toeloop tot de NPD in Hessen plaatsvond in een deelstaat, die al jarenlang voorbeeldig wordt bestuurd, wat ook blijkt uit het feit dat de Soci aal-Democratische Partij opnieuw de stembusoverwinning behaalde (met 50,8 pet van alle stemmen) Ook dit blad ziet de oorzaak van de rechts-extreme op komst overigens allereerst in een onbeha gen met de Bonds-politiek. Belangwekkend is de uitlating van de minister van Binnenlandse Zaken, Lücke, die het hoofd is van de binnenlandse vei ligheidsdienst. Hij sprak van een „aiarm- teken" en hielp „alle democratische krachten op, nu zonder treuzelen met dit fenomeen rekening te houden." De conservatieve „Bonner Generalan- zeiger" citeert met reden een uitspraak van de overleden sociaal-democratische voorman Kurt Schumacher, die eens op merkte dat men „het nationale met zijn symbolen, data en begrippen, niet aan de een of andere extreme partij kan over laten." BONN (Reuter). Om de uittocht van geleerden naar de VS tegen te gaan heeft de Westduitse regering besloten de sala rissen van geleerden in overheidsdienst met driehonderd mark per maand te ver hogen. Een gehuwde geleerde met twee kinderen kan nu tot drieduizend mark per maand verdienen. Hoeveel geleerden er na de tweede wereldoorlog uit Duitsland zijn weggetrokken is niet precies bekend, maar bijna allen zijn naar de VS gegaan. Amerikaanse statistieken geven aan dat 4300 Duitse geleerden tussen 1949 en 1961 naar de VS zijn geëmigreerd. WASHINGTON (AP) Vandaag wor den in de Verenigde Staten verkiezingen gehouden, waarbij 435 leden van het Huis van Afgevaardigden, 35 van de Se naat en 35 gouverneurs gekozen zullen worden. Bovendien wordt een groot aan tal plaatselijke functionarissen gekozen. Kiesgerechtigd zijn daarvoor 85 miljoen Amerikanen, maar omdat het geen presi dentsverkiezingen zijn, wordt een op komst van niet meer dan 59 miljoen kie zers verwacht. Van de 435 zetels in het Huis van Af gevaardigden, zijn er nu 295 bezet door democraten en 140 door Republikeinen. In de Senaat hebben de Democraten twintig van de 35 zetels. Zij bezetten ook twin tig van de 35 gouverneursposten waar het in de verkiezingen om gaat. de Chinese leiders de gezamenlijke actie van de „socialistische landen" ondergra ven en daardoor de imperialisten in Viet nam en elders tot nieuwe activiteiten an- moedigen. Belangrijker dan deze beschuldiging was het feit dat het conflict tussen de Sovjet-Unie en China nu tijdens het be langrijkste feest van de communisten openlijk aan de orde werd gesteld. On langs, bij de viering van de geboortedag der Chinese Volksrepubliek, heeft men iets dergelijks beleefd. Daar zagen de Russische diplomaten, trouw gevolgd door een aantal collega's uit Oosteurope- se landen, zich genoodzaakt de eretribune op het Plein voor de Hemelse Vrede in Peking uit protest te verlaten. De polemiek tussen de Sovjet-Unie en China heeft bovendien een nieuw aspect gekregen door het feit dat bij de gepu bliceerde officiële gelukwensen aan de communistische leiders en de regering in Moskou niet die van de Chinezen is. Mo gelijk wordt zij de komende dagen met andere gelukwensen nog gepubliceerd. Op de dag van de revolutie werden echter slechts de gelukwensen van Polen, Bul garije, Hongarije, Roemenië, Tsjechoslo- wakije, Oost-Duitsland, Mongolië, Noord- Korea, Noord-Vietnam en van de com munistische partijen in Frankrijk en Ita lië bekendgemaakt. Ongedrukt bleven misschien voor lopig de Chinese en Albaanse en ook de Joegoslavische en Cubaanse telegram men. Het verschil in behandeling van de communistische broederlanden heeft onge twijfeld een politieke achtergrond. De meeste gepubliceerde boodschappen, uit gezonderd slechts de Koreaanse, de Viet namese en de Roemeense, spreken zich uit voor versterking van de eenheid in het wereldcommunisme, hetgeen aansluit bij de Moskouse standpunten in het conflict met de Chinezen. Grotonderzoek. De Franse grotonderzoe ker Jean Pierre Maiteret zit nu al 160 dagen onder de grond. Hij verblijft in een grot in het massief van Audibergue in de Provence. Hij is het begrip voor tijd geheel kwijt en meent dat het augustus is. Men wil hem 1 december naar boven halen. De gezondheid van Mmteret wordt gecontroleerd door art sen. ADVERTENTIE Uw slijter maakt u wijnwijs (zijn vak is wijnkunde) Op het Rode Plein in Moskou is maandag, voor de 49ste keer, de oktoberrevolutie herdacht. Een grote parade vormde het hoogtepunt van het feest. Een rede van maarschalk Malinovsky links op de foto was voor de Chinese diplomaten aanleiding het podium demonstra tief te verlaten. Naast Malinovsky staan Brezfnev, Kosygin en Pod- gorny. Een groepje uitverkoren meisjes en jongens mocht de parade van het podium af gadeslaan. PRETORIA (Reuter) President Charles Swart van Zuid-Afrika heeft te kennen ge geven volgend jaar 31 mei te willen aftre den, een jaar voordat zijn ambtstermijn is verstreken. Dit is maandagavond door pre mier Vorster bekendgemaakt. De president, die 71 jaar is, heeft toegezegd zijn ambt niet voor het einde van dit jaar te zullen neerleggen, wat hij aanvankelijk van plan was. Als voornaamste kandidaten voor het presidentschap worden de minister van Financiën, dr. Eben Dongres, en de minis ter van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, senator Jan de Klerk, genoemd. Het Utrechts studentenkoor en orkest, dat een tiendaagse concertreis naar Ita lië heeft gemaakt, is in het afgelopen weekeinde met een charter-vliegtuig uit het Italiaanse rampgebied gevlucht. De bussen, waarmee het USKO reisde, kon den geen veilige uitweg meer vinden. De ze (letterlijke en figuurlijke) vlucht be zorgde de studenten een strop van 15.000. i J Bier. Volgens de Britse vereniging van bierbrouwers is er vorig jaar in de we reld 45 miljard liter bier gedronken. De Westduitsers waren de grootste ge bruikers, 118 liter per hoofd. Diefstal. Uit de kluis van een juweliers zaak in New Orleans is voor een mil joen dollar aan juwelen gestolen. De inbrekers namen er de tijd voor. Ze kozen zorgvuldig de kostbaarste stenen uit. Radioactiviteit. De Amerikaanse Dienst voor de Volksgezondheid heeft bekend gemaakt dat in verscheidene delen van de VS zeer kleine hoeveelheden radio actieve neerslag zijn gevallen, afkom stig van de'Chinese kernproef van 27 oktober. Stormschade. Schattingen van de schade, veroorzaakt door de storm die verleden week woedde in het noordelijke deel van het Adriatische gebied, maken mel ding van vijftien miljoen dinar, ruim vier miljoen gulden. Belasting. James Hoffa, de voorzitter van de Amerikaanse Bond van Vrachtauto chauffeurs is akkoord gegaan met be taling van ruim 24.000 dollar inkomsten belasting. Hij en zijn vrouw waren eerst aangeslagen voor ruim 100.000 dollar achterstallige belastingschuld over een periode van vijf jaar. Overstromingen. Delen van Brisbane in Australië zijn maandagavond onder wa ter komen te staan door zware regen val, dertien cm in vijf uur. Tientallen auto's werden weggespoeld. Het open bare vervoer werd ontwricht. Watersnood. Door de zwaarste overstro mingen die Panama sinds dertig jaar hebben geteisterd, zijn zeker 35 mensen om het leven gekomen. Veertig mensen worden vermist. De watersnood doet zich ten oosten van het Panamakanaal voor. Daar staan tientallen dorpen on der water. De kadavers van duizenden dieren drijven erin rond. Verkiezingen. Het uitvallen van de stern- machines en tropische stormen hebben maandag de verkiezingen bemoeilijkt op Trinidad en Tobago, waar voor het eerst sinds deze eilanden in 1962 onafhanke lijk werden, algemene verkiezingen werden gehouden. Ze zullen verlengd moeten worden.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 3