Prins Bernhard stelde eerste containers in gebruik al 75jaar tHoogeHuys Verenigingsnieuws uit de IJmond Groot karwei aan buitenhaven Laad- en loscapaciteit voor Amsterdam uitgebreid 'n ster matras de ruijter Tyfoon 2 sloeg tegen ODIN al in eerste set zijn slag De Vredesduif' Plaat board vloog door Velsertunnel Schuur van gemeente tweemaal in brand Klaprooscollecte in Velsen Begrafenis van V. de Weyer Volleybal in de IJmond Aardgasbuis onder water en weg in Beverwijk Kerkeveiling in Heemskerk Boete van 500 voor visser showt eigen vogels Hokkenshow van „Ons Genoegen" rf UU..A./A DINSDAG 8 NOVEMBER 1966 LEVENSVERZEKERING SCHADEVERZEKERING Velsen-IJ muiden Beverwijk „C ontainerisatie" Groeiende betekenis Universitaire samen werking Groningen- Oost-Afrika imWm t v. mwmm Groenteprijzen van Beverwijk Zoals in ons blad van gisteren nog in het kort kon worden bericht, heeft prins Bernhard maandagmorgen in de Westhaven van Amsterdam de eer ste standaardlaadkisten van de n.v. Container Terminal „Amsterdam" offi cieel in gebruik gesteld. Ongetwijfeld voor de hoofdstad een belangrijke gebeurtenis, omdat door dit nieuwe systeem de laad- en loscapaciteit van de havens niet weinig wordt verhoogd. Dit belang bleek trouwens wel uit het feit, dat prins Bernhard bereid werd gevonden deze handeling te ver richten en voorts uit de internationale samenstelling van het gezelschap genodigden, bestaande uit talrijke bekende figuren uit scheepvaartkringen, met als officiële functionarissen onder meer de commissaris der koningin voor Noord-Holland, mr. F. J. Kranenburg; de burgemeester van Amster dam, mr. G. van Hall en de nieuwe commissaris van politie uit de hoofd stad, de heer P. A. Jong. ADVERTENTIE Al L/ K A A A n ALKMAAR DINSDAG 8 NOVEMBER Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek, filiaal Wijkerstraatweg 77, Velsen-Noord: 19-21.30 uur. Gem. Vergaderlokaal, Velsen-Noord, 19 30 uur: Openbare demonstratieles A.M.V. WOENSDAG 9 NOVEMBER Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945: 14.30-17.30 uur en 19-21.30 uur; filiaal Wijkerstraatweg 77, Velsen-Noord: 14.30-17.30 uur; filiaal gemeentebibliotheek en r.k. bibliotheek in Santpoort-Noord, gebouw „Spaarnberg", Wüstelaan 79: 14.30-17.30 uur. R.-k. Openbare leeszaal en bibliotheek, Willemsbeekweg 96, IJmuiden: 10-12 en 14.30-17.30 uur; filiaal Velsen-Noord, Ban- jaertstraat 13. 14.17 uur. Stadhuis, Plein 1945, IJmuiden-Oost is te bezichtigen op werkdagen van 10 tot 12 uur. Velser Zwem Vereniging. Velserbad. Briniostraat, IJmuiden: van 19.30-20.15 uur zwemtraining tot 16 jaar; van 20.15- 21 uur zwemtraining vanaf 16 jaar; van 21-21.30 uur polotraining of wedstrijden. „De Hoeksteen", Santpoort, 19.30 uur: Openbare demonstratieles A.M.V Gymnasium „Paulinum", Driehuis, 19.30 uur: mr. drs. H. G. van Beek spreekt over „De actuele politieke situatie i.v.m. de Ka binetscrisis" voor de K.V.P.-jongeren. DINSDAG 8 NOVEMBER Huize Scheybeeck, Velserweg 2, 19.30 u.: Toneel voor jongeren vanaf 16 jaar, door Toneelgroep „Perine". Gem. Huishoudschool, C. H. Moensstraat, 19.30 u.: Cursus koken door de Stichting Huish. en Gezinsvoorlichting. Huize Scheybeeck, 19 u.: Cursus naaien, door de St. Huish. en Gezinsvoorlichting. Creatief Centrum, Hoflanderweg 104. 20 uur: Beeldhouwen en boetseren o.l.v. Jan Campfens, door Kennemerstaten. Gebouw Wijkerbaan. 20 u.: Gespreks- avond door N.V.V.-Jongerencontact. Sportfondsenbad, Kuikensweg 84, ge opend van 20.15-21.30 uur. R.-k. leeszaal, Arendsweg 61, geopend van 19-21.30 uur. WOENSDAG 9 NOVEMBER Creatief Centrum, Hoflanderweg 104, 14 uur: Cursus handenarbeid voor de jeugd, o.l.v. Annie Bruggert. Creatief Centrum, Hoflanderweg 104. 20 uur: Cursus pottenbakken o.l.v. Otto Heu- velink, door Kennemerstaten. Huize Scheybeeck, Velserweg 2, 19.30 u.: Bloemenschikken (beginners) door Stich ting Huish. en Gezinsvoorlichting. Gebouw Wij kerbaan, 20 u.: Lezing door mej. E. Raadsen voor Soc. Voorzieningen bij Hoogovens, voor Vrouwenbond van het N.V.V., afd. Beverwijk. Sportfondsenbad, Kuikensweg 84, ge opend van 7-10 *i„ 10-11.30 u. (dameszwem- men), 12-13.45 u., 14.15-15.30 u„ 16-17.30 u. en 20.45-22 uur. Openbare leeszaal, Hendrik Burgerstraat 70, geopend van 15-17 30 u. en 19-21 uur. R.-k. leeszaal, Arendsweg 61, geopend van 10-13 uur en 15-18 uur. Gezamenlijke filialen: Wijk aan Zee, De Zwaanstraat 4, geopend van 14-17 uur. Een 42-jarige bestuurder van een Volks wagenbusje uit Haarlem verloor maan dagmiddag in de Velsertunnel vanaf zijn imperial een plaat hardboard. De plaat zwiepte door de buis en kwam terecht op het dak van een achter het busje rijdende personenauto van een Santpoorter, die met twee flinke deuken in zijn autodak verder moest rijden. Dit ceremonieel geschiedde overi gens op een bijzonder originele wijze, want nadat prins Bernhard met een enorme schaar het traditionele lint had doorgeknipt, werd een serie con tainers onthuld en de weg vrijge maakt voor een met bladen met gla zen champagne volgeladen vorkhef truck. Deze werd bij het podium voorgereden, waar prins Bernhard en de heer P. Josselin de Jong hun rede voeringen hadden uitgesproken, waarna de bestuurder erin slaagde het presenteerblad door middel van het mechaniek feilloos naar boven te stuwen, zodat beide sprekers als eer sten een heildronk op de nieuwe onderneming konden uitbrengen. Daarvoor had de heer P. de Josselin de Jong als president commissaris het internationale gezelschap al in het En gels toegesproken, waarbij hij onder meer in de transportwereld een belangrijke schaalvergroting constateerde, mede ver oorzaakt door de snelle voortgang van technische kennis en mogelijkheden. Volgens spreker is uit de wens onze dure en ingewikkelde samenleving zo ef ficiënt mogelijk te maken het nieuwe idee van „containerisatie" tot leven geko- ADVERTENTIE ADVERTENTIE In IJmuiden verkrijgbaar bij woninginrichting MARKTPLEIN 30 men, omdat reders, vervoerders, stuwa doors en expediteurs allen met deze pro blemen hebben te kampen. Toch groeit bij de betrokkenen wel haast het besef, dat vooralsnog moeilijk kan worden bepaald welke economische consequenties de toepassing van containers met zich mee zal brengen. Spreker achtte zich dan ook gerechtigd ervoor te waar schuwen, hiervan geen aanzienlijke finan ciële voordelen of economische wonde ren te verwachten, omdat een en ander dan wel eens tot een desillusie zou kun nen leiden. De heer De Josselin de Jong besloot zijn toespraak met erop te wijzen dat allen in Amsterdam, die desondanks hun kapitaal en energie voor de C.T.A. be schikbaar wilden stellen, zulks hebben gedaan indachtig aan het oude gezegde „De cost gaet voor de baet uit". Uiter aard tevens met vertrouwen in de toe komst, waarbij de traditionele kwalitei ten van de oude, maar toch nog zo le vendige hoofdstad in ^ere zijn gehou den. Prins Bernhard, die zich vervolgens eveneens in het Engels tot de aanwezigen richtte, herinnerde er hierbij aan dat men in de Verenigde Staten dit nieuwe systeem voor het eerst heeft toegepast. Evenals de rest van de wereld waar de scheep vaartindustrie er bijna door werd over rompeld slaat dit systeem nu ook al in Europa aan. De groeiende betekenis van dit type transport, ook voor goederen die naar Europese havens worden, vervoerd, heeft dan ook geleid tot de bouw van speciale containerschepen. De prins merkte hierbij op, dat de bestaande haveninstallaties in hun geheel ontoereikend zijn, zodat naar mogelijkheden moet worden gezocht voor het vlugger laden en lossen van contai ners. Spreker constateerde daarbij echter met voldoening, dat Amsterdam thans als een van de zeer weinigen het initiatief heeft genomen om de hoofdstad met een dergelijke moderne haveninstallatie te verrijken. Onder het uitspreken van zijn beste wensen aan 'het adres van de ambitieu ze ondernemers en alle betrokkenen, ver richtte prins Bernhard tenslotte de offi ciële handeling, welke.boven reeds nader werd omschreven. De Groninger rijksuniversiteit en de universiteit van Oost-Afrika (bestaande uit de drie colleges Nairobi, Kampala en Dar-es-Salaam) overwegen een vorm van samenwerking, die vooral gericht zou zijn op maritiem biologisch (inclusief visserij) onderzoek en misschien in een later sta dium op maritiem economisch en sociolo gisch onderzoek. In Dar-es-Salaam, waar het initiatief werd genomen, wordt gedacht aan een project van technische bijstand waarbij Groningen als donor zou optreden bij het inrichten van dergelijke studies en van de daarvoor benodigde laboratoria en der gelijke. Teneinde de mogelijkheden tot samenwerking nader te verkennen heeft de ambassadeur van Tanzania, de heer C. P. Ngaisa, deze dagen een werkbezoek ge bracht aan de universiteit van Groningen, waarbij hij ook officieel werd ontvangen door de commissaris der koningin in de provincie Groningen, mr. C. W. L. Fock. - ■'M w. Een voor de sloop bestemde schuur van de gemeente Velsen op een terrein aan de Brederodestraat raakte maandag in de namiddag in brand. De vulling van de dub bele wanden was zeer droog en bleek een trekpleister te zijn voor jeugdige vuurtjes stokers. De brandweer doo'fde de vlam men, maar vanmorgen om zes uur werd de brandweer opnieuw gealarmeerd voor brand in dezelfde loods. De schuur brand de nu geheel uit en de brandweer beperk te zich tot het nablussen. De gemeente behoeft de schuur in ieder geval niet meer te slopen. Deze week wordt in de gemeente Vel sen de Klaprooscollectie gehouden onder auspiciën van het Nederlands Oorlogsgra ven Comité. De straatcollecte vindt plaats op zaterdag 12 november. Collectanten kunnen zich melden op on derstaande adressen: mevrouw C. P. J. Anten Butzelaar, Aagtevonklaan 8, tel. 7153, Driehuis; H. Andrea, Ladderbeek straat 129, Velsen-Noord; P. J. v.d. Boo gaard, Thorbeckelaan 11, tel. 5568, Vel- sen-Zuid; A. van Kampen. Kon. Wilhel- minakade 11, IJmuiden; M. W. Jonker, Bloemendaalsestraatweg 135, Santpoort- Zuid; P. J. v.d. Berg, Duinlustparkweg 62, tel. 8024, Santpoort-Zuid; voor Sant poort-Noord secretariaat Hagelingerweg 85, tel. 8951. De traditionele openingsceremonie met het lint, welke echter een origi neel gevolg had. Onder zeer grote belangstelling heeft maandagmorgen op de begraafplaats Duinrust te Beverwijk de begrafenis plaats gevonden van de heer V. de Weyer, die vrijdag plotseling op 64-jarige leeftijd overleed. De heer De Weyer genoot in de bloembollenwereld grote bekendheid als mede-eigenaar van het koelhuis van de NV Gebr. de Weyer. Hij was in de dertiger jaren een der eersten die zich met koelen van bollen bezig hield. In het specialiseren van de vroege broei verwierf hij zich eveneens een grote naam. Voorheen bezat de over ledene een groot broeikassencomplex aan de Hoflanderweg, waar nu de nieuwe sportvelden liggen. Tot de. velen, die hem gisteren de laatste eer bewezen behoorde ook het bestuur van de Raiffeisenbank te Beverwijk. Tijdens zijn leven maakte de heer De Weyer namelijk deel uit van de Raad van Toezicht van deze bank. Voorafgaande aan de teraardebestelling werd door pater Weterings een plechtige uitvaartmis in de parochiekerk van O.L.V. van Goede Raad aan de Arendsweg op gedragen. Beverwijk, 7 nov. De noteringen op de groenteveiling te Beverwijk waren als volgt: andijvie 8-42, spinazie 25-88, bloem kool 25-78, bospeen 25-52, waspeen 12-38, witlof 80-140, tomaten 33-150, prei 14-32, spruiten 55-125, rode kool 12-22, groene koe1 8-°' -^en 9-18, uien 26-34, selderie- knollen 6-34. (Van onze volleybalmedewerker) De belangrijkste wedstrijd in de heren eerste klas was ontegenzeggelijk Tyfoon 2-ODIN 1. Beide teams voerden de rang lijst aan met gelijk aantal punten en nu zou moeten blijken, welke van de twee aanspraak zou mogen maken op de boven ste plaats. Tyfoon 2 heeft van begin af direct het heft in handen genomen en het bleek dat ook hier het gezegde „De eerste klap is een daalder waard" van toepas sing was (15-7). ODIN 1 was hierdoor mentaal aange slagen, zodat Tyfoon de tweede set de zelfde tactiek met succes toepaste, hoe wel het nu wat moeilijker ging (15-10). Langzamerhand was ODIN echter de slag een beetje te boven gekomen en kwam er iets meer rust in de ploeg, zo- In opdracht van de Nederlandse Gas unie is de N.V. D. Verstoep uit Den Haag momenteel druk bezig om onder de bui tenhaven langs de Kanaalweg te Bever wijk een gasbuis annex zinker te leggen. Dit gevaarte, met een diameter van omstreeks 1 meter en een lengte van 120 meter, zal naar verwachting eind deze maand op zijn definitieve plaats liggen. Ten tijde van het leggen zal het scheep vaartverkeer vermoedelijk 24 uur ge stemd worden. Het diepste punt van de zinker die door 80 meter water moet worden geleid komt plm. 14 meter onder de waterop pervlakte. Ten behoeve van de scheep vaart en toekomstige baggerwerkzaamhe- den wordt de zinker afgedekt door een bo demlaag van 4 meter. Aan weerszijden van de buitenhaven wordt tevoren een bouwput gegraven, waarvan de diepte 3 meter onder het maaiveld ligt. De lengte en breedte van beide bouwputten bedraagt respectievelijk Behalve deskundige mankracht is ook de inzet van imposante machi nes onontbeerlijk om het reusach tige karwei in en om de buiten haven van Beverwijk te klaren. 20 en 3,25 meter. Om het water te kun nen keren zullen damwanden worden ge slagen. Ook de dijken van de buitenhaven worden afgedamd, opdat het water in de boezem blijft. Als de werkzaamheden rond de buitenhaven klaar zijn, moet de gasbuis nog onder het wegdek van de Kanaalweg worden geperst. Voor kerst mis hoopt de aannemer met het project gereed te zijn. Ten bate van het onderhoud aan de beide Heemskerkse parochiekerken, de St. Laurentius en de H. Maagd, zal ten overstaan van notaris Batenburg op dins dag 8 november 's avonds om 8 uur in zaal Dam de kerkeveiling 1966 worden ge houden. Deze kerkeveiling bestaat eigenlijk al een ongekend aantal jaren; de vorm, waarin een en ander is gegoten, is ech ter totaal verschillend met vroeger. Toen Heemskerk nog echt een agra risch dorp was, bestonden de ten ver koop aangeboden artikelen alleen maar uit bloembollen. Vandaar ook de naam uit die tijdkerkebollenveiling. Heemskerk verloor steeds meer het agrarisch karakter, zodat ook de vorm van de kerkeveiling een wijziging moest ondergaan. De laatste jaren worden de meest uit eenlopende artikelen ten verkoop aange boden. De catalogus voor de komende veiling omvat naast een buitengewoon groot assortiment levensmiddelen, dran ken, gebruiksvoorwerpen, planten, rook artikelen en gevogelte onder andere ook een avond kaarten bij pastoor Schoonder- woerd en snert-eten bij pastoor Van Stijn. Om dit keer direct om acht uur te kun nen beginnen, wordt er onder de eerste 150 kopers een splinternieuwe fiets ver loot. Het is dus zaak op tijd aanwezig te zijn, wil men althans tot de eerste 150 kopers behoren en daardoor een kans maken een nieuwe fiets voor niets te bemachtigen. Deze keer zal ook voor de „kleine" beurs een gelegenheid worden geboden een steentje tot het welslagen van deze veiling bij te dragen en wel door mid del van het rad van avontuur. Bovendien ontvangt iedere bezoekster of bezoeker een gratis consumptie, ter wijl na afloop van de veiling nog vijf taarten zullen worden verloot. Als de omzet van vorig jaar, zevendui zend gulden, gehaald zal zijn, wordt er een rondje gegeven. Beide pastoors en kerkbesturen hopen en verwachten, dat een groot aantal mensen naar deze veiling zal komen om er een „feestavond" van te maken, waarop zij met een blij gezicht weten te offeren voor de twee kerken, die deze steun zo hard nodig hebben. De Haarlemse economische politierech ter heeft maandag een 51-jarige visser bij verstek conform de eis van de offi cier van Justitie veroordeeld tot 500 boete. De visser, die zijn beroep op de Noordzee uitoefent, had met netten ge vist, waarvan de mazen te klein waren. Opvallend was de medewerking, die de visser bij zijn aanhouding aan de politie had gegeven. De netten had hijzelf naar een politiebureau in België gebracht. De katholieke toneelstichting „Kunst Door Oefening" uit Beverwijk geeft zater dag 19 november in het Kennemer Theater haar eerste toneelvoorstelling van dit sei zoen. Opgevoerd wordt „Het derde woord", toneelspel in drie bedrijven door Alejandro Casona. De regie is in handen van de heer M. Langeveld. Na afloop van de voorstel ling wordt er nog gedanst op muziek van het „Duo Eminent". dat ze de derde set verstandiger aanpak ten, hetgeen meteen resulteerde in een grote voorsprong, welke tot het einde van de set werd gehandhaafd (7-15) ODIN rook een gelijkspel en met vereende krachten werd weer een vorrsprong op gebouwd, welke uiteindelijk uitgroeide tót 7-11, toen zakten de Heemskerkers zon der aanwijsbare reden volkomen in en moesten ze deze set prijsgeven (15-12) daarmee een gelijkspel uit handen ge vende. Dat Tyfoon 3 een overwinning op Dij- namo zou behalen was geen verrassing, hoewel de Beverwijkers toch nog een set met grote cijfers af moesten staan (4-15) De derde wedstrijd uit deze klas The Smash 2-VCK 1 had ook een spannend verloop. Na twee setoverwinningen (15-2, 15-10) dacht Smash op rozen te zitten en schakelden ze over op een lagere ver snelling. Dit hadden de Castricummers niet moeten doen, want VCK gooide op dit moment er een schepje boven op (5-15). Beide teams hebben de vierde set hun uiterste best gedaan om deze set in hun voordeel te beslissen. VCK, dat na de derde set nieuwe inspiratie had opge daan trok aan het langste eind (14-16) en sleepte zodoende een gelijkspel uit het vuur. In de heren tweede klas hebben zich nogal wat verschuivingen voorgedaan. Lijstaanvoerder Tyfoon 4 kwam niet vol ledig op, wat hun 2 verliespunten be zorgde. ODIN 2 leed een nederlaag tegen DEM 1 (1-3), zodat DEM nu de ranglijst aanvoert. Tyfoon 5 had ook een goede dag, want door winst op Kennemerland 2 (3-0) stegen ze ook enkele plaatsen. Kennemers 1 won van Schorpioen 4 (3-1) en VCK 2 speelde Schorpioen 3 naar een nederlaag (3-1). VCK 2 heeft in de dames tweede klas door een gelijkspel tegen Kennemers 3 (2-2) de aansluiting met het kopgroepje een beetje verloren, want Smash 1, dat Dijnamo 2 volkomen overspeelde (3-0) en Schorpioen 1, dat Tyfoon 2 met grote cijfers versloeg (3-0) geven nu de toon aan in deze klas. Voor het vierde achtereenvolgende jaar houdt de Heemskerkse postduivenvereniging „De Vre desduif" een expositie van eigen dieren en wel op vier aaneensluitende weekenden. Het afgelopen derde weekend waren in het clubgebouw aan de Carel van Mander- straat 80 oude duiven tentoongesteld. De keurmeester, de heer Snelders uit Zaan dijk, kwam tot de volgende uitslag: 1. A. v. d. Kolk 92.5 p.; 2. P. v. d. Kolk 92.5 p.; 3. H. Tromp 92 p.; 4. C. Broerse 92 p.; 5. A. v. d. Kolk 92 p. Gedurende het laatste weekend van deze ten toonstellingsserie zullen de oude doffers aan de beurt komen, welke dieren dan zullen worden gekeurd door de heer P. van den Outenaar uit Beverwijk. De expositie is opengesteld op zaterdagavond 11 november van half negen tot tien uur en op zondagochtend 12 november van tien uur tot half een. Zondagmorgen werd in café „Sport" in Beverwijk door de voorzitter van „Ons Genoegen" de tiende hokkenshow geo pend, waarvoor onder meer 110 jonge duivinnen waren ingezonden, die werden gekeurd door de heer D. Philippi. Naast de inzendingen van de Reisduif waren ook vertegenwoordigd de leden van Atoom uit Velsen-Noord, terwijl er voor de eer ste maal een vijftal leden uit IJmuiden aan deze show deelnam. Iedere deelnemer had twee duivinnen voor deze keuring ingezonden. De beste resultaten van deze keuring waren, waarbij het hoogste aantal pun ten per duivin werden gegeven, 1. Brasser en Teeling Ons Genoegen 92 p„ 2. J. de Boer Atoom 92 p„ 3. A. van Heulen O.G. 92 p., 4. H. van Leeuwen A. 92 p., 5. C. Boerenbach O.G. 91% p., 6. C. Rietkerk O.G. 91% p., 7. Th. Ven del IJmuiden 91% p„ 8. Aardenburg Reisduif 91% p., 9. Duinmeyer O.G. 9 p., 10. Schoo A. 91% p., 11. Voorhout A. 91% p., de stand na de eerste keuring is voor twee duivinnen 1. Brasser en Teeling O.G. 183% p., 2. Vendel IJmui den 183 p„ 3. R. Zoontjes O.G. 183 p., 4. J. de Boer A. 183 p„ 5. H. van Leeu wen A. 183 p., 6. A. de Bot 182% p. Zondag 13 november is er een keu ring van jonge doffers.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 5