Europort 1966 in het RA I-gebouw geopend IJmuider Courant Nieuw deel rijksweg 4: twee rijbanen met elk drie rijstroken Omzet Wiliem Smit 12% hoger Ï3 weken IJmuider Courant! Tentoonstelling uit Rotterdam naar hoofdstad uitgeweken Korter werken bij scheepswerf in Meppel Hulpcomité van gedupeerden T eixeira Graanoogst in Sovjet-Unie groter dan ooit Vrije ondernemers in Tsjechoslowakije CHEQUE Acht kilometer weg bij nieuw Schiphol kostte f 80 miljoen IJmuidenaar reed in Leidsevaart in Heemstede Verkoopdag Dorcas DINSDAG 8 NOVEMBER 1966 7 Afgesloten UMUIDEN 'VELSEP^'N NE i PLEH /ZANOPUT 3PAARNW0UDC SAO OOO iANOPUT BADHOEVE DORP 3.000 OOQ-» JTtLVrtW ygBKi-ABiNe ■HBS— BBUS Mi VIADUCT voor de prijs van 1 WEEK 90 cent. Naam Adres Gemeente Deze cheque is alleen geldig voor hen. die nog niet op de IJmuider Courant zijn geabonneerd. WVWWWWW*W*WW/WWWWV%fVAA/WVWWVWVV%A#WWWWWVWWWWWWVVWW*«VW|JVW^i Klaverbladcircuit morgen in gebruik Het betreft hier een inzending van scheepsmodellen en een stand van de centrale bond van scheepsbouwmeesters. Nieuw voor de tentoonstelling is een speciale service voor buitenlandse gasten onder de naam „Meet-your-man-service". Buitenlandse gasten blijken hun bezoek aan Europort gaarne *e combineren met andere zaken die hen naar Nederland drijven. De tijd die beschikbaar is, is vaak zeer beperkt zodat persoonlijke ar rangementen er dikwijls bij inschieten. Om hieraan tegemoet te komen is aan de duizenden buitenlandse ondernemingen naast de uitnodiging tot het bezoek aan Europort een formulier gezonden waarop de bezoeker kan invullen wie hij bij zijn bezoek aan Europort wenst te ontmoeten. Tegelijk met de tentoonstelling wordt in het internationaal congrescentrum-RAI een congres gehouden waar zal worden gesproken over container-transport, het bouwen van container-schepen, havenmo» dernisering, haven-planning en bagger technieken. Europort 1966 is tot en met zaterdag ge opend. De directie van de Meppeler Scheeps werf Worst heeft vergunning gekregen de werktijden te bekorten tot 22% uur per week. Tevens is aan vijf van de twin tig werknemers ontslag aangezegd. De betrokken personeelsleden, allen onge- huwden, hebben tegen dit ontslag pro test aangetekend en zij blijven, in af wachting van de beslissing van de ar beidsinspectie, op de werf werkzaam. De directie van de scheepswerf heeft, zo heeft zij verklaard, tot deze maatrege len moeten besluiten wegens de heersen de malaise in de scheepsbouw, veroor zaakt door een gebrek aan opdrachten. Het voormalige actiecomité Teixeira de Mattos, waarvan de heer Vos secretaris was, is na het uittreden van de heer Vos en mede gezien het feit dat thans door de arrondissementsrechtbank in Amsterdam een zogenaamde commissie van crediteu ren is benoemd, omgezet in een hulpcomi té gedupeerden Teixeira de Mattos, Voor lopig hebben in dit hulpcomité zitting ge nomen de heren J. G. Larrewijn, drs. J. W Bakker en J. F. van der Bilt. Het is de bedoeling het comité verder aan te vullen met enkele leden te benoe men uit of buiten de kring van gedupeer den. Het hulpcomité zal de belangen van de gedupeerden in de affaire Teixeira de Mattos dienen, zo mogelijk in zeer nauw contact met bewindvoerders en de nieuw benoemde commissie van crediteuren. WASHINGTON (Reuter). De buiten landse agrarische dienst van het Ameri kaanse ministerie van landbouw heeft be kendgemaakt dat de graanoogst in de Sov jet-Unie groter is dan ooit tevoren. De oogst van granen en peulvruchten in de Sovjet-Unie wordt nu geraamd op 130 tot 135 miljoen ton. De tarweoogst zal onge veer 70 a 75 miljoen ton bedragen, dat wil zeggen 25 miljoen ton meer dan de slechte oogst van het vorige jaar en 7 a 12 miljoen ton meer dan de grootste tar weoogst die tot nu toe in de Sovjet-Unie werd binnengehaald, namelijk die van 1958. Het Tsjechische persbureau Ceteka meldt, dat in Noord-Bohemen voor het eerst ver gunningen aan handwerkslieden zijn ver strekt om voor eigen rekening te werken. Het betreft hier 100 metselaars, 100 huis schilders, 50 kleermakers, 42 kappers en 36 elektriciens. ADVERTENTIE veruit het meest gelezen dagblad in IJmuiden en omgeving Een toekomstbeeld, dat, naar ver wachting, eind 1972 gerealiseerd zal zijn. Vanaf de Veisertunnel loopt rijksweg 6 via Haarlem naar het klaverblad bij Badhoevedorp. Daar kruist deze weg de omgelegde rijks weg 4 en loopt dan verder langs Ouderkerk en Amstelveen. De laatste hand wordt gelegd aan het gedeelte van rijksweg 4, dat morgen in gebruik wordt genomen. De foto is genomen ter hoogte van het circuit, in de richting Amster dam. Links de oprit van de weg SchipholDen Haag. Het is een van de beide „lussen", die voor het verkeer worden opengesteld. (Van een onzer verslaggevers) Morgen om half tien 's morgens zal een stukje autoweg, dat 80 miljoen gulden heeft gekost, van de rijksweg nr 4, ter hoogte van het nieuwe Schiphol, 'door het snelverkeer in gebruik worden genomen. Het nieuwe gedeelte omvat ook twee lussen van het zogenaamde „klaverblad" bij Badhoevedorp, het grote verkeersknooppunt, dat zeven meter boven het maaiveld, over enige tijd de kruising zal vormen tussen rijksweg 4, en de grotendeels nog aan te leggen rijksweg 6, die van de Velsertunnel via Haarlem en de Schipholrotonde naar Utrecht zal leiden. Met de openstel ling van het klaverbladcircuit en het daarop aansluitende weggedeelte van rijksweg 4, is de derde fase ingegaan van het gigantische project, dat in Haarlemmermeer wordt gerealiseerd. Enkele weken geleden kon bij Den Haag reeds een nieuw gedeelte van rijksweg 4 in gebruik worden genomen Het deel, dat morgen voor het verkeer wordt opengesteld, loopt van Schiphol tot het motel Amsterdam. Daar sluit de wèg weer aan op het reeds bestaande gedeelte. Het deel, dat is gesitueerd tussen de Kruisweg en de Ringvaart in Haarlem mermeer heeft drie rijstroken per rij baan. Tussen het motel en de twee nieuwe bruggen over de Ringvaart (waarvan er nu één gereed is), liggen de viaducten van de Geerban, de nog te realiseren westelijke route door Osdorp naar het westelijk havengebied. Het verkeer wordt tussen de Ringvaart en de Kruisweg in twee richtingen over de westelijke, juist gereedgekomen brug geleid. Deze brug wordt hiervoor tijde lijk van vier rijstroken voorzien. Het traject van rijksweg 4, dat mor gen voor het snelverkeer wordt opengesteld, loopt van de Kruisweg tot aan het motel in Amsterdam. Het tot nu toe gebruikte stuk rijksweg, dat ten zuiden van de Schipholweg is gesitueerd, komt hiermede te ver vallen (stippellijn)Het verkeer, dat uit Amsterdam of Den Haag naar Haarlem of Amstelveen gaat, moet gebruik maken van de beide weste lijke lussen van het klaverblad. Zo komt dit verkeer op de Schipholweg terecht. De ingebruikname van dit splinternieu we weggedeelte is enkele maanden vroe ger dan was gepland, een feit geworden. De vervroegde openstelling is noodzake lijk, omdat het nieuwe Schiphol het oude gedeelte van rijksweg 4, waarvan het verkeer tot nu toe gebruik maakte, no dig heeft voor het eigen areaal. Hieruit volgt, dat de helft van het daar in aan7 bouw zijnde klaverblad voor het verkeer zal moeten worden opengesteld. Vanaf het begin van de bouw van het klaverblad en nieuwe weg, zijn de werkzaamheden bijzonder vlot verlopen. Het verkeer moest vanaf 1 september van dit jaar voortdurend worden omgelegd om vrij baan voor de bouw te verkrijgen. In september maakte het verkeer Amster dam-Den Haag gebruik van de rijksweg 4 door de westelijke buis van de Schip- holtunnel, die was aangesloten op een tijdelijke enkelbanige verbindingsweg tussen de verlegde rijksweg 4 ten noor den van de Schipholtunnel en de oude rijksweg ten zuiden van het viaduct over de Schipholweg. Het verkeer van en naar de Schipholweg (dus richting Haarlem en Schiphol) sloeg bij het viaduct af, zoals dat tot dan toe gebruikelijk was. Toen de oostelijke buis van de Schipholtunnel me dio september gereed kwam. kon het verkeer in de richting Amsterdam daar van gebruik maken. Vanaf morgen is de situatie weer geheel anders. Het verkeer Amsterdam-Den Haag volgt de verlengde Rijksweg 4. Deze is tussen Kruisweg en Ringvaart dubbelbanig. Tussen de Ring vaart en de Geerban wordt het verkeer in twee richtingen over de. westelijke nieuwe Ringvaartbrug en de westelijke rijbaan geleid. Het verkeer tussen rijksweg 4 en de Schipholweg, verkeer dus dat van Den Haag of Amsterdam komend naar Haar lem of Schiphol wil, kan nu gebruik ma ken van de twee lussen in het klaver blad. Want ten zuiden van de Schiphol weg is de oude rijkweg 4 met zijn ver bindingswegen vanaf morgen gesloten. Het andere deel van het klaverbladcir Omstreeks drie uur vannacht is een personenauto, bestuurd door een 34-jarige vletter uit IJmuiden, in de Leidsevaart in Heemstede gereden. De bestuurder kon op eigen gelegenheid uit de wagen komen en liep geen letsel op. De man verklaarde van de weg te zijn afgedwongen door een tegenligger die hem tévens verblindde. Het ongeval ge beurde toen de man terugkeerde uit Kat wijk waarheen hij enkele familieleden had gebracht. Hij verklaarde vier borrels te hebben gedronken. Hij weigerde zich aan een bloedproef te onderwerpen. De man is aangehouden op verden king van het rijden onder invloed. De auto zou vandaag uit het water wor den gehaald. cuit wordt opengesteld, wanneer de ge- helq rijkweg 6 tussen Haarlem en de Schipholkruising is opengesteld. Deze weg zal in de toekomst doorlopen naar de Velsertunnel. Zover is het echter nog niet. De vlotte afbouw van deze rijksweg hangt van di verse factoren af, die op het ogenblik nog niet zijn te voorzien. Het ligt in de bedoeling de weg. die van de Velser tun nel via Haarlem. Schiphol en Amstelveen komt te liggen, door te trekken naar Mui- derberg en dan aan te sluiten aan de ont worpen rijksweg naar Steenwijk en Gro ningen. Wat betreft rijksweg 4: de bruggen over de Ringvaart ten noorden van het klaverblad, zullen, ijs en weder dienende, begin februari van het volgend jaar alle vier gereed zijn. Op 1 april 1967 zal het gehele Schipholareaal, naar verwachting, afgerond zijn. Dan is de oude rijkweg 4 ten noorden van het viaduct Geerban kruisingvrij geworden en dan bestaat een verbinding met de Geerban via de toe- en afvoerritten langs de opritten naar dit viaduct. Tachtig miljoen gulden heeft het 8 kilo meter lange weggedeelte, inclusief kla verblad en kunstwerken, dat morgen in gebruik wordt genomen, gekost. De n.v. Luchthaven Schiphol neemt in deze kos ten deel vqor een bedrag van 28 miljoen gulden. Amsterdam heeft een bijdrage ge leverd van acht miljoen gulden als voor investering. De werkzaamheden, die nog volgen, zijn nauwkeurig door Rijkswaterstaat ge pland. Zoals gezegd, zal de ingebruikna me van het andere gedeelte van het kla verblad afhangen van het gereedkomen van het deel Haarlem-Schiphol van Rijks weg 6. Naar verwachting zal dit in juni het geval zijn. Rijksweg 6 hoopt men overigens in 1970 geheel gereed te hebben. De omzet van Willem Smit en Co Trans- formatorenfabriek in Nijmegen is in het op 30 juni afgesloten boekjaar met bijna 12 pereent gestegen tot 94.7 miljoen. Na afschrijving op basis van vervangings waarde ten bedrage van 4.2 miljoen, een aftrek van 2 ton bijzondere lasten en ba ten en een belastingvoorziening van 2.8 miljoen leverde het boekjaar een netto winst op van 2.8 miljoen of wel 240.000 meer dan in het vorig boekjaar. De directie zegt dat de in het vorig jaarverslag uitgesproken verwachting tqn aanzien van de omzetstijging is gereali seerd. De hoop op verbetering van het rendement is echter niet vervuld. Facto ren die een nadelige invloed uitoefenden waren onder meer de sterk gestegen per soneelskosten en de zeer hoge koperprijs. De directie acht het niet mogelijk een concrete uitspraak ten aanzien van het lo pende boekjaar te doen. In een statutenwijziging wordt aandeel houders voorgesteld commissarissen een vaste beloning toe te kennen met daarbo ven een met het dividendpercentage boven vijf pet. tot een bepaald maximum stij gend variabel deel van hun bezoldiging. De beloning van de leden van de raad van bestuur zal in hoofdzaak bestaan uit een vast salaris en een met het super dividend stijgend variabel gedeelte, dat bij 18 pet. dividend op zijn maximum komt. Winstinhouding zal voortaan alleen voor afgaand aan de winstdeling kunnen ge schieden. De christelijke vrouwenvereniging Dor cas houdt mórgenmiddag en morgenavond een verkoopdag in de Elo.nkapel aan de Vareniusstraat in IJmuiden. Aanvang 's 'middags twee uur, 's avonds zeven uur. De leden zullen dan zelfgemaakte wol len goederen, handwerken en poppen ver? kopen ten bate van de zending, 's Avonds zal de verkoping worden besloten met een vertoning van dia's door ds. G. van 't Wout, die zal vertellen over het be zoek, dat hij onlangs aan de zendingsge bieden in Suriname heeft gebracht. (Van onze speciale verslaggever) AMSTERDAM De staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat ir. S. A. Post humus heeft vanmorgen in het RAI-ge- bouw te Amsterdam de internationale scheepvaarttentoonstelling Europort 1966 geopend. Europort, die thans voor de vijfde ach tereenvolgende/maal wordt gehouden, is een typisch Rotterdamse tentoonstelling. De organisatoren zijn deze maal naar Amsterdam uitgeweken omdat de Maas stad door het afbreken van de Ahoy-hal- len ten behoeve van de nieuwbouw van de medische faculteit geen huisvesting meer kan bieden. De expositie neemt met een oppervlak te van 24.000 vierkante meter drie hallen van het RAI-gebouw in beslag. Dat wil zeggen dat Europort sinds vorig jaar veertig percent in oppervlakte is ge groeid. Er zijn 270 standhouders die niet min der dan zeshonderd binnen- en buitenland se industrieën vertegenwoordigen. De ge- exposeerde produkten komen uit Oosten rijk, Australië, België, Canada, Denemar ken, Oost-Duitsland, Frankrijk. Grieken land, Hongarije, India, Japan, Noorwegen, Zweden, Zwitserland, Engeland, de V.S., Wcst-Duitsland en Nederland (32 percent). Een aanwijzing voor de groei van de tentoonstelling is dat niet minder dan 45 verschillende merken scheepsdieselmoto- ren worden getoond, waaronder vele mer ken in diverse typen. Een dergelijk aan tal is in de geschiedenis van de maritieme tentoonstellingen een unicum te noemen. Ook de Nederlandse scheepsbouw heeft een duidelijk standpunt ten gunste van Europort ingenomen. Een aantal scheeps werven heeft een eigen stand ingericht, terwijl daarnaast twee collectieve inzen dingen uit deze sector worden getoond. Op de nog steeds belangrijke krui sing Wijkermeerweg-Parallelweg te Beverwijk heeft de ANWB nu een nieuive wegwijzer geplaatst. Deze grote zuil geeft voorlopig alleen maar de richtingen Assendelft en zekere w Zaandam aan. Voor de automobi listen betekent dit een belangrijke verbetering, aangezien zij bij de af rit van de tunnel wel een aanwij zing vonden voor de richting Zaan dam maar voor de rest in het on- en gelaten.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 7