Directeur hield er „speeV'vliegtuig op na Vascomij sloot op het laatst leningen af tegen 11.5 pet Joosten verkwanselde met fiat van Heerlen gemeenschapsgeld KERKELIJK NIEUWS Het nieuwe Premiespaarplan: Grijp de kans! fSI RAIFFEISENBANK „Tegen pil zijn geen medische of religieuze bezwaren" KOFFIE VHflE Fa. B. ENGELENBERG Scholieren naar huwelijk van Margriet Prof. dr. De F roe in Wagetiingen: A bortusreizen waarom Koffie Hag? DONDERDAG 10 NOVEMBER 196c 13 (Van onze speciale verslaggever) Gebroken man OFFICIëLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN AUTOLAKKEN Student Bijna gelyncht Fouten Wijze heren Ex-minister Van Rooy Doe mee aan het Premiespaarplan. Spaar in spaar- bewijzen. Verdien een premie van 20%. Dat be tekent f 50,- per jaar extra (Echtparen f 100,-). Bovendien rente - op - rente. Inlichtingen bij de spaarbank en alle bankzaken KOFFIE Twee burgemeesters naar andere gemeente EXAMENS i HEERLEN. Op 24 september van dit jaar gingen de vlaggen uit in Heerlen. Eén van de fraaiste winkel centra die in Nederland zijn ge bouwd werd feestelijk in gebruik ge nomen. Het idee was van Egidius Joosten, Limburgs „grote man" wiens geniale invallen velen enthousiast hebben gemaakt. Hij bouwde in de mijnstad, die hij reeds met enige dui zenden goedkope woningen en een Stadsschouwburg had verrijkt, een grote ondergrondse parkeergarage, met daarop twintig moderne winkel panden. Op 24 september zijn voor de heer Joosten en zijn VASCO- maatschappij de laatste maal de vlag gen uitgegaan. Het winkelcentrum zou worden geopend door Toon Her mans, die echter, toen een warenhuis dit vroegtijdig bekendmaakte, liet weten dat hjj niet kwam. Hij zal er achteraf geen spfjt van hebben; liij zou immers ongetwijfeld tot de kredi- teuren van Vasco zijn gaan behoren. In tegenstelling tot het septemberfeest spreekt men in Heerlen nu van de fiasco maatschappij. De luxe-flats die op het winkelcentrum zijn gebouwd, zijn nog niet klaar. De twee miljoen gulden om de woningen af te werken zijn er niet. El ders in Heerlen zijn 440 woningen in aan bouw, maar niemand weet of ze ooit wor den afgebouwd. Joosten's nevenbedrijf Vasco Bau in Aken, heeft op vijf plaatsen in Duitsland 470 woningen in aanbouw, in de steek moeten laten. Vasco Bau in Aken heeft zijn 250 Lim burgse pendel-arbeiders moeten ontslaan. De schuldenlast is gestegen tot 20 miljoen gulden en geld om het loon van de laatste dagen uit te betalen is er niet. De Vasco Mij in Heerlen is begonnen met alle 220 bouwvakkers op straat te zetten. Gisteren zijn daar 60 van de 90 administratieve medewerkers aan toegevoegd. De schul den zijn niet te overzien, de directe schuld is de 16 miljoen gulden reeds gepasseerd. Toeleveringsbedrijven en onderaannemers worden in het kielzog van het Vasco- debacle meegesleept: in Duitsland zijn 20 en in Nederland 15 bedrijven in gevaar, waardoor wordt verwacht dat nogmaals 500 werknemers de dupe worden van Vas- co's wanbeleid. Egidius Marie „Gied" voor de Lim burgers Joosten (50) het afgezette hoofd van het Vasco-miljoenenrijk, heeft zich opgesloten in zijn kapitale villa aan de Beatrixstraat te Geleen. De afgelopen jaren was hij een charmant gastheer die hier tallozen heeft onthaald in zijn wel voorziene huisbar. De gasten die zich nu aandienen zijn meest journalisten en zij worden niet ontvangen. Gied Joosten is niet meer instaat om iemand te ontvangen. Hij is een gebroken man. Het laatste jaar heeft hij op een vulkaan geleefd, die hij overigens zelf in werking heeft gesteld. Te laat heeft hij ingezien dat hij zijn ideeën en zijn en thousiasme in de leiding van het bedrijf, niet in evenwicht heeft laten brengen door nuchtere adviseurs. Met leningen, steeds meer leningen tegen steeds hogere renten, is het bestaan van Vasco gerekt. Tenslotte heeft hij al zijn persoonlijke be zittingen, tot en met zijn villa en zijn des tijds voor drie ton gekochte privé-hef- schroefvliegtuig, als garanties voor de le ningen ingebracht. ADVERTENTIE Doelstraat 59 Haarlem Tel. 15252 Het rijk van Joosten is ineengestort. Gied Joosten heeft aan zijn idealen alles opgeofferd: het geld van tal van particu lieren, het gemeenschapsgeld waarmee Heerlen garant stond, zijn honderden werknemers, het lot van de toeleverings bedrijven en onderaannemers met hun personeel, maar ook zichzelf, zijn gezin van vijf kinderen, zijn vader en zijn drie broers. Gied Joosten is even arm als zijn eigen arbeiders. Hij heeft zichzelf en zijn familie tot de bedelstaf gebracht. De ex-directeur van Vasco studeerde in het begin van de oorlog aan de Tech nische Hogeschool te Delft voor civiel- ingenieur. Hij weigerde echter de door de Duitse bezetter geëiste loyaliteitsverkla ring te tekenen, keerde terug naar Lim burg en werd daar één der leiders van het verzet. Na de oorlog stapte hij in het kleine aannemingsbedrijfje van zijn va der. Hij werd hier de stuwende kracht. Zijn idee om in de woningwetbouw een nieuw systeem van beton en aluminium toe te passen, trok grote aandacht. Meer aandacht kreeg echter de rol die Gied Joosten speelde bij de geboorte van het betaalde voetbal in Nederland. In 1953 richtte hij de Nederlandse beroepsvoet balbond op. Een jaar later had Joosten zijn doel bereikt: zijn bond fuseerde met de KNVB, en het betaald voetbal kon zich verder vrij ontwikkelen. Joosten bleef actief in de sportwereld. Hij richtte de NV Panta Rei op, een maatschappij die zich bezighoudt met aanleg, verhuur en verkoop van sport complexen en het bevorderen van de sport in het algemeen. Deze NV exploi teert o.a. de door Joosten in het leven geroepen voetbalclub Fortuna '54, de eer ste club in Nederland die een pensioen regeling trof voor beroepsvoetballers. Een idealist, een genie, een creatieve persoonlijkheid, dat is Joosten voor vele Limburgers. Hij was zijn tijd verre voor uit (vakantiereizen met personeel naar Oostenrijk en de Rivièra) en wilde baan brekend werk verrichten op het terrein van de sociale woningbouw (Vasco-wo- ningen werden tegen lagere huren aange boden dan soortgelijke typen). Soms struikelde hij in zijn enthousiasme. Zo is het sportblad „Run" dat hij financierde en leidde, nooit van de grond gekomen. Het staakte de verschijning met een groot tekort. Jarenlang was Egidius Joosten een ge vierd man en voor zijn werknemers „een fijn mens". Maar vorige week toen hij geen geld had om zijn personeel van Vasco Bau te betalen, werd hij op het kantoor te Aken bijna gesmoord door twee arbeiders die hem bij de stropdas grepen. En maandagmiddag toen hij zich even liet zien op het Vascokantoor te Heerlen, greep een tiental wanhopige personeelsleden hem naar de keel. Vak bondsleider Nijhuis en tijdelijk directeur Frantzen wisten te voorkomen dat hij werd gelyncht. De rol van Gied Joosten is uitgespeeld. Hij heeft zich opgesloten in zijn huis waar hij zijn verdriet verborgen houdt voor de buitenwereld. De kritiek op het beleid van Joosten is overigens niet nieuw. Zijn naaste omgeving erkende weliswaar zijn vele goede eigenschappen, maar verweet hem.vaak dat hij zich niet door deskun dige medewerkers wilde laten adviseren en dat hij steeds de fout maakte de ver keerde mensen om zich heen te verzame len. De belangrijke posten in het Vasco- concern werden ingenomen door de va der en de drie broers van directeur Joos ten. Toen zijn oudste dochter trouwde met Rob Rottier zoon van de president directeur van de Staatsmijnen werd ook deze in het bedrijf opgenomen. Aan vankelijk werd het evenwicht in de lei ding verkregen door de aanwezigheid van compagnon-aannemer Reumkens, die de commerciële belangen waarnam, terwijl Joosten de technische leiding had. Toen de heer Reumkens zich wegens een hart kwaal steeds minder met de leiding kon bemoeien, deed Joosten het alleen. Hij besefte niet dat hij dynamischer was dan de wereld om zich heen. Om zijn doel te bereiken nam hij risico's, waarover men zich achteraf kan verbazen. Terwijl de da- Geref. Kerken (vrijgem.) Beroepen te Rotterdam-Delfshaven (voor de geestelijke verzorging van va renden) J. Blokland te Rotterdam-Feije- noord c.a. Aangenomen naar Wezep (2de pred.pl.) L. W. G. Blokhuis te Zuidhorn naar Rot terdam-Delfshaven (voor de geestelijke verzorging van varenden) J. Blokland te Rotterdam-Feijenoord. Vrije Evang. Gemeenten Bedankt voor Groningen Q. v. d. Vrie te Wormerveer. Beroepen te Hilversum R. te Velde te Schildwolde. Aangenomen naar Krommenie J. H. Veefkind te Buitenpost. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Elburg (2e pred. pl.) C. Jongeboer te Apeldoorn; - te Wierden (3e pred. pl.) J. Zwijnenburg te Oude water; - te Reeuwijk J. Bos te Lunteren; - te Hoevelaken-Stoutenburg B. Haverkamp te Blauwkapel-Groenekan. Bedankt voor Veendam (vac. P. H. Kap- teijn) (toez.) D. J. Miedema te Dokkum. Geref. Kerken Beroepen te Treebeek J. Baaijens te Leimuiden; - te Nieuweroord G. Sinia te Ee. Aangenomen naar Leiden (vac. J. H. de Boer) Dr. W. v. d. Zwaan, woonachtig te Eindhoven; - naar Lochem N'. Schelhaas te Oostwold, die bedankte voor Elburg en voor Geldermalsen. Bedankt voor 's Gravenhage-Oost (vac. D. J. de Roos) G. Goeman te Utrecht- Oost. Aangenomen naar Wieringen H. Procee, kand. te Lemmer, die bedankte voor 2e Exloêrmond, Giessenburg en voor Ho- gersmilde. Aangenomen naar Opende (Gr.) A. A. Oosterbrink te Varsseveld naar Vianen E. Groenenberg te Oppenhuizen. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Amsterdam-West H. Bies- ma te Stadskanaal. Bedankt voör Nieuw-Vennep D. H. Biesma te Lisse. Geref. Gemeenten Bedankt voor Vlissingen M. G. Mouw te Middelharnis; - voor Slikkerveer L. Huisman te Vlaardingen. Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Goes (tevens tot bij stand in het pastoraat te Vlissingen) (toez.) J. C. v. d. Berg te Haaksbergen. Bedankt voor Hedel C. Treure te Has selt voor Poortvliet G. Veldjesgraaf te Nederhemert voor Wijk bij Heusden C. Vos te Gouda voor Emmeloord D. J. Miedema te Dokkum ling van het aantal orders en de krapte op de kapitaalmarkt iedere ondernemer tot waakzaamheid en voorzichtigheid zou manen, ging Gied Joosten onverdroten voort met de realisering van zijn drieste plannen. Dat is zijn einde geworden. In zijn idealisme maakte Joosten vele fouten. Zijn in Aken gevestigde Vasco Bau, die grote projecten in opdracht van particulieren en overheden uitvoerde, was in wezen een gezond bedrijf dat goede winsten afwierp. De Vasco Mij in Heerlen echter bouwde niet alleen, maar exploi teerde de woningen ook. En omdat Joos ten zich verbond om lage huren te vra gen op grond waarvan hij toestem ming kreeg zijn woningen te bouwen gingen de winsten van het bouwbedrijf voor een groot deel teloor in de exploi tatie van de woningen. Van de 2100 huizen die Vasco in Heerlen bouwde, zijn de meeste in eigen beheer gebleven. Er moest geld komen om de gaten te stoppen. Aanvankelijk gebeurde dat via langlopende leningen. Later via kortlopen de leningen waarbij er banken zijn ge weest die de noodsituatie waarin Vasco verkeerde hebben uitgebuit. Eén van de laatste leningen bijvoorbeeld werd belast met een rente van 11% pet. Niet alleen de winsten van de Duitse Vasco Bau vloeiden naar het Nederland se bedrijf af, tenslotte werden ook ge deelten van het werkkapitaal naar Heer len overgemaakt. Moeilijkheden in Aken bleven dan ook niet uit. Zo konden ten slotte de sociale premies voor de werk nemers niet meer worden betaald en bleken de chèques waarmee het personeel werd uitbetaald ongedekt. Liquiditeits moeilijkheden betekenden uiteindelijk ook het einde van de Vasco Mij in Heerlen. Ex-directeur Joosten. In het Vasco-kantoor aan het Loon .te Heerlen zitten thans twee tijdelijk direc teuren. Zij hebben de afgelopen week per dag gemiddeld 18 uren gewerkt om te red den wat er te redden valt. Zij werken onder een zo hoge druk dat men zich nauwelijks kan voorstellen hoe zij die overige zes uren rustig kunnen slapen. Zij zijn alleszins bekwame mannen om de mogelijkheden die Vasco wellicht nog heeft te onderzoeken en te onderkennen. Ir. A. L. G. Hoefnagels, directeur van Openbare Werken te Heerlen, is vroeger als bedrijfsingenieur aan een grote bouwmaatschappij verbonden geweest en heeft de technische kant onder de loep genomen. De heer J. W. H. Frantzen, adjunct-directeur van de woningvereni ging „Ons Limburg" te Sittard, is een deskundige op het gebied van de woning exploitatie. Een man die de afgelopen dagen ook enige malen in het nieuws is geweest, is Heerlens burgemeester drs. F. Gijzels. Hij was een der eersten die werden ge confronteerd met de problemen bij Vas co. Drs. Gijzels, die destijds staatssecre taris van economische zaken was, werd drie jaar geleden tot burgemeester van Heerlen benoemd, waarbij hij zelf wel licht had gehoopt het wat rustiger aan te kunnen doen. Hij wist toen niet dat hij een erfenis van zijn voorganger (dr. van Rooy, de huidige gouverneur van Lim burg) overnam, die hem vele slapeloze nachten zou bezorgen. Burgemeester Gijzels en zijn gemeen tebestuur zitten met de enorme last van 31 miljoen gulden aan garanties, die in de loop der jaren Vasco zijn verstrekt. Zij zitten ook met de problemen die zich zul len voordoen op de arbeidsmarkt. Oost- Limburg is bij de herstructuering van Zuid-Limburg toch al niet erg goed be deeld. Er zijn geen industrieën waar de werkzoekenden snel kunnen worden on dergebracht. De burgemeester wijst alle mede-aan sprakelijkheid van de gemeente voor het wanbeleid bij Vasco van de hand. En niet geheel ten onrechte, want wie de beschul digende vinger richt op de gemeente moet dat ook doen op gedeputeerde sta ten van Limburg, die alle raadsbeslui ten betreffende de garanties aan Vasco hebben goedgekeurd. 500 ontslagen, straks misschien 1000. Het zijn even zovele drama's in de be trokken gezinnen. Maar Heerlen is een stad met 80.000 inwoners en heeft geluk kig méér benen om op te staan. Het Vas- co-fiasco is daarom geen ranp voor stad en streek. Wel voor de bouwvakkers, van wie een groot deel naar andere, min- der-betaalde beroepen zal moeten uitzien. DEN HAAG Bij het huwelijk van prinses Margriet en mr. P. van Vollenho ven op 10 januari zullen in de Grote of Sint Jacobskerk in Den Haag 22 plaatsen zijn gereserveerd voor scholieren, ouder dan tien jaar, die op die dag jarig zijn, een jongen en een meisje uit elke pro vincie, die zoveel mogelijk elk een van de schooltypen in ons land vertegenwoordi gen. De minister van Onderwijs en Weten schappen, mr. I. A. Diepenhorst, heeft een verzoek hiertoe ingediend. De leden van de delegatie schooljeugd zullen met hun begeleider "des avonds tevoren naar Den Haag komen. De begeleiders kun nen- de huwelijksplechtigheid in de kerk niet bijwonen. De scholieren, die door loting worden aangewezen, zullen voor 16 december hun uitverkiezing kunnen vernemen van het hoofd van hun onderwijsinstelling. Zij komen allen op negen januari in Den Haag, waar zij de gasten zullen zijn van het ministerie van Onderwijs en Weten schappen. Na in Den Haag of omgeving te hebben overnacht gaan de jongens en meisjes op hun verjaardag per bus naar de Grote Kerk. ADVERTENTIE V -X.S.V-. >A (Van onze correspondent) WAGENINGEN. „Tegen de pil zijn geen medische, wetenschappelijke of re ligieuze bezwaren." Dit heeft prof. dr. A. de Froe, hoogleraar in de antliropo- biologie en menselijke erfelijkheidsleer aan -de gemeentelijke universiteit te Amsterdam gezegd tijdens het congres van de lustrum-vierende studentenvereni ging „Societas Studiosorum Reformato- rum" te Wageningen. Een studente vroeg in dit verband naar Reisbureaus in de Scandinavische landen, de Verenigde Staten en Frank rijk verzorgen reeds geruime tijd zo genaamde „abortus-reizen" naar lan den achter het ijzeren gordijn. Dat heeft dr. Cole, een docent aan de Aston-universiteit in Birmingham, de zer dagen meegedeeld, toen hij een lezing hield over de noodzaak in Groot-Brittannië de anti-abortuswetten te veranderen. Hij stelde voor dat ook Britse reis bureaus dit soort reizen gaan organi seren. Hij onthulde dat vele zwangere vrouwen in speciaal gecharterde vlieg tuigen in groepen naar Polen gaan. Daar wordt hun zwangerschap onder broken. Zwitserland en Joegoslavië zijn vooral in trek bij Franse en Mexico bij Amerikaanse vrouwen die ongewild in verwachting zijn geraakt. De tarieven van de reisbureaus die deze reizen organiseren, voorzien in de bestrijding van allekosten, inclusief de retour-vliegreis, het vervoer van en naar de klinieken in het betreffende land en het verblijf en de verpleging. de pauselijke uitspraak, waarop prof. De Froe zijn standpunt verduidelijkte: „De paus heeft zich helemaal niet uit te spre ken als paus. Dit is een menselijke zaak. De paus heeft niets te decreteren. Het aantal van 20.000 arbortus-provoca- tusgevallen van het afgelopen jaar be treft even zovele gevallen van vrouwen die getroffen zijn door deze decretering. Abortus is wel afwijsbaar. Dat is een in-humaan middel. U moet voor uzelf beslissen of u anti-conceptionele midde len wilt gebruiken. U heeft toch de vrij heid een kind wel of niet te hebben." Prof. De Froe vervolgde met pathos: „Elk middel dat geen schade op weten schappelijke of medische gronden ople vert mag worden gebruikt en wanneer de rooms-katholieke leer van 65 jaar geleden weliswaar voorschrijft „dan maar onthouden", dan zeg ik: dat is een in-humane manier, waarmee men een huwelijk breekt. De enige zekerheid die je hebt is je eerlijkheid en de religie doet hier niets terzake. Prof. De Froe zei dit tijdens zijn voor dracht over de betekenis van de biolo gie en de geneeskunde voor het mense lijk leven nu en in de toekomst. Over geboortebeperking vervolgde hij: „Weten schappelijk is het niet te bediscussiëren. Het voorkomen van een kind dat nie mand schaadt kan een daad van liefde zijn". Prof. De Froe vervolgde: „Zeven kinderen gemiddeld is een verdubbeling van het aantal mensen. Dat kan niet en is onmenselijk. Het enige middel is dan de pil. Maar de mensen durven niet. Men is soms niet vrij en de anti-concep tionele middelen zijn noodzakelijk voor de mens om hpm vrij te laten zijn. Een onderzoek heeft uitgewezen dat de Ne derlandse vrouw niet meer dan vijf kin deren wenst. Al die anderen zijn onge wenste kinderen. U ziet dat het ouder schap zijn natuurlijke grenzen heeft in strijd met de natuurlijke mogelijkheden. De natuur is niet in overeenstemming met de mens. Hij moet dus blijven in grijpen", aldus prof. De Froe. ADVERTENTIE Drinkt u graag koffie? Maar reageert u slecht op coffeïne? Slaapt u slecht als u 's avonds koffie hebt gedronken? Neem dan Koffie HAG! Pittig, rijk van aroma èn ...coffeïnevrij, dus veilig voor het hart en zenuwen, maag, lever en gal. Er is nu ook coffeïnevrije HAG Oploskoffie. Handig om altijd in huis te hebben! coffeïnevrij COrrclNf Villi Oploskoffie met hart voor uw gezondheid Tot burgemeester van de gemeente Ge- mert is benoemd de heer H. M. A. C. de Wit, die sinds juli 1958 burgemeester van Nistelrode is geweest. Hij is 52 jaar en lid van de K.V.P. Zundert is benoemd mr. A. F. C. L. Kie- vits, die sinds januari 1961 burgemeester is geweest van Ammerzoden. Hij is 39 jaar en lid van de K.V.P. Gepromoveerd tot doctor in de genees kunde op proefschrift getiteld: „The secretion and reabsorption of salt and water in the sweat gland", J. F. G. Sie gers, geboren te Helmond. Promotores: prof. dr. G. A. J. van Os en prof. dr. J. W. H. Mali. De promotie geschiedde cum laude. Gepromoveerd tot doctor in de genees kunde op proefschrift getiteld: „De in vloed van het longfilter op het verloop van de vetembolie,'' W. H. A. Govaert, ge boren te Stein. Promotores: prof. dr. G. M. San Giorgi, prof. dr. P. H. M. Schil lings. Amsterdam (V.U.). Doctoraal theologie: H. R. Stroes (Rotterdam). Bevorderd tot arts: J. H. W. Keur (Amsterdam), H. L. C. Meuzelaar (Diemen), D. Post (Amstel veen) en W. van Tilburg (Diemen). TILBURG. Gepromoveerd tot doctor in de rechtsgeleerdheid mr. F. H. M. Grap- perhaus uit Amsterdam op een proef schrift, getiteld „De besloten n.v., fiscaal vergeleken met de persoonlijke onder nemer en met de open n.v.". Promotor was prof. dr. M. J. H. Smeets. AMSTERDAM (Gem. Un.) P. Verhoef uit Amsterdam is cum laude gepromo veerd tot doctor in de wiskunde en na tuurwetenschappen op een proefschrift getiteld „Geomorphological and pedolo- gical investigations in the redangesur- attert area" (grand-duchy of Luxemburg). Promotor was dr. J. P. Bakker. DELFT. Ingenieurs, bouwkundig inge nieur: D. E. Wentink (Baarn). AMSTERDAM (V.U.) Doctoraal rech ten: F. X. A. M. van Hasselt (Goes), Doctoraal notariaat: D. H. A. Palstra (Zutphen).

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 13