De Rode Mieren" Afrikaanse conferentie Samen wachten op Touré PANDA EN DE MEESTER'ETER AVONTUREN VAN DONALD DUCK haar journaal Italiaanse mode-ontwerpers geruïneerd door overstromingen RECHTER TIE KRAMMETJE FOK m op en top drop 25 ct Een actuele Amerikaanse roman Roken en tekenen in Addis Abeba Ook witte fietsen in Oxford Rustpauze voor Geraldine DONDERDAG 10 NOVEMBER 19 6 6 19 Ons vervotgverhaai door William Lederer en Eugene Burdick Bloemmotieven Gouden ringen ueve WAT 7 Heerlijk - speculaas - avondje D££>- Legioen atleten naar cross Le Soir r 5 a •- 3) „Hanoi gaat met onze voorstellen akkoord", zei Tuc zonder enige inlei ding. „Niet helemaal, maar in grote lijnen." Hij vertelde hun in het kort wat er in Hanoi in de Uitvoerende raad was voorgevallen. „We hebben alles uitgebreid en meermalen besproken", zei Tuc. „De enige belangrijke wijziging is dat het sein voor de eerste relletjes tegen de Amerikaanse ambassade zal be staan uit het bombarderen van het klooster van Boeddha en Mohammed door een vliegtuig met Amerikaanse kentekenen. Dat zal over een week of zes gebeuren. Heeft nog iemand iets te vragen?" Allen schudden het hoofd. Tuc maakte zijn kaartentas open en liet hun voorbeelden zien van de nieuwe propaganda die in Hanoi was voorbereid. Het materiaal zou later in Haidho worden vermenigvuldigd. Tuc stond op, sloeg met zijn handen op zijn dijen en zei: „We zullen el kaar over tien dagen weer ontmoeten op de gewone plek." Ze gingen uiteen; elke leider nam het pad dat naar zijn eigen werk terrein voerde. Nam Tho, de jonge man met de gouden tand. keek nog eens om naar Tuc. Hij aarzelde en wou dat ze langer met elkaar hadden kunnen praten. Het tijdstip van de vuurproef kwam snel nader en hij voelde zich onzeker. HOOFDSTUK II Een opstootje Om kwart over zeven 's morgens stond Edward Coldstream op het in ternationale vliegveld van Haidho op een vliegtuig te wachten. Hij zat te lezen in een extra-nummer van de Far Eastern Star. De hele voorpagi na werd ingenomen door het nieuws over het bombarderen van het kloos ter van Boeddha en Mohammed, het heiligste gebouw van Sarkhan, in de afgelegen bergen bij de grens van Noord-Vietnam. Het bombardement was uitgevoerd door een Amerikaans vliegtuig. Coldstream kende het klooster goed. Het was duidelijk zichtbaar en kilometers in de om trek het enige grote gebouw. Geen enkele militaire vlieger, hoe onge oefend ook, kon zich in die beroem de plek vergissen. Het Amerikaanse straalvliegtuig was juist geland. Knipogend tegen de zon zag Coldstream het grote toe stel naar het houten stationsgebouw met zijn pagode-achtig dak taxiën. Het toestel bonkte hard op de gra- nietblokken van de lange landings baan. Lange jaren op zee hadden Coldstream geleerd hoe hij in de zon moest kijken. De rimpels naast zijn grijze ogen waren hier het bewijs van. Hij liep' naar de uitgang met de stap van een man die in uitsteken de lichamelijke conditie verkeert. Zijn houding had hij jaren geleden meegekregen van het opleidingsinsti tuut voor zee-officieren. Het zee mansleven had hem slank gehouden tot hij de marine verliet. Sindsdien reisde hij voor de Zuidoostaziatische handelmaatschappij door het gehele Oosten, met stoomschepen en jon-' ken, te voet en te paard. Hij wachtte op Thaddeus McCau- ley, hoogleraar in het Sarkhanees in Cornell. Dit was de achtste reis van McCauley naar Sarkhan, en als hij in Haidho was, logeerde hij altijd bij Coldstream. Het doel van zijn reis was ditmaal grondig kennis te ne men van de troonopvolging en van de plechtigheden die zouden plaats hebben bij de kroning in Sarkhan. Prins Lin, de aangewezen troonop volger, zou gekroond worden over 2 maanden, de 15e november. Op die dag zou de oude koning Diad afstand doen van de troon overeenkomstig de raadgevingen van de koninklijke as troloog. Slechts weinig westerlingen hadden enig begrip van de macht van deze functionaris. Twee konin gen die op de aangekondigde dag geen afstand hadden willen doen van de troon waren op geheimzinnige manier ziek geworden en gestorven. Dit zou de eerste troonsafstand en tegelijk kroning zijn sinds meer dan vijftig jaar. McCauley was van plan het ritueel te bestuderen en zfjn vriend prins Lin had hem alle mede werking toegezegd. Toen McCauley de trap afkwam, zag Coldstream geamuseerd dat hij nog altijd hetzelfde afgedragen kos tuum aan had. Het was gekreukt en puilde uit van de papieren en potlo den, en McCauley's kort dik lichaam bewoog zich er moeilijk in. Hij mocht zich ook wel eens scheren. McCauley was pas tweeënveertig maar zag er ouder uit dan Coldstream, die ne genenveertig was. De twee mannen maakten geen drukte van hun ontmoeting, ook al hadden ze elkaar langer dan een jaar niet gezien. Coldstream hield hem de voorpagina van de Far Eas tern Star voor. „Tad, heb je het al gehoord? Een van onze vliegtuigen heeft het kloos ter gebombardeerd." McCauley las de koppen. „Wat zeggen ze op de ambassade? Is het heus een van onze vliegtuigen ge weest?" „Ik weet het niet. Ik heb het ook nu pas gelezen. We zullen onderweg even bij de ambassade aapgaan. Je moet er toch zijn voor je post." Een Sarkhanese officier in het uniform van de Koninklijke Garde kwam naderbij en groette. „Profes sor McCauley?" „Ja". „Zijne Hoogheid prins Lin", zei de officier, „heeft me opgedragen u, zijn oude vriend, welkom te heten bij uw terugkeer in Haidho. Prins Lin verlangt ernaar om u volgende maand te ontmoeten als hij terug keert van zijn meditatieve retraite." Hij overhandigde McCauley een dunne envelop, groette, glimlachte en verdween. „Tad, ik walg werkelijk van de slinkse manier waarop jij te werk gaat", zei Coldstream. „Je bent een geboren strooplikker. Besef je wel dat je de enige buitenlandse intieme vriend bent van de troonopvolger? (Wordt vervolgd.) (Van onze reisredacteur, mr. H. L. Leffelaar) ADDIS ABEBA. Door de hel lende straten van het op 2.400 meter hoogte gelegen Addis Abeba, de hoofdstad van Ethiopië, rijden deze dagen tientallen niet meer zo nieuwe, luxueuze auto's, voorzien van een wapperende standaard en een bedrukt kartonnen bord achter de voorruit. Op het bord staat de naam van een land. Op de achterbank zit, meestal alleen, het bijbehorende Afrikaanse staatshoofd. Zij zijn op weg naar de „Africa Hall", het moderne confe rentiegebouw waar de derde bijeen komst wordt gehouden van de Orga nisatie voor Afrikaanse Eenheid. Wanneer de eerste bijeenkomst van de Afrikaanse staatshoofden plaatsvindt, zijn het de kleine details die interessanter zijn dan de formele, veelal verborgen in vaak lange toespraken. Bij de entree worden alleen de Ethiopische keizer Haile Selassi, die doet denken aan een kleine, oude en elegante muis, en president Nasser met een applaus door de gedelegeerden be groet. Gedurende de zitting blijft de Egyptische president vrijwel onbewegelijk voorover gebogen zitten. Hij rookt af en toe een sigaret, die hij op de een of andere manier tussen de midden- en ringvinger van zijn rechter hand geklemd houdt. Er zijn niet veel rokers. De Tunesische minister van Bui tenlandse Zaken, Habib Bourguiba jr. rookt afwisselend een pijp en filter-siga retten uit een lange pijp. Enkele zijn luchtig gekleed de presiden ten Kenneth Kaunda van Zambia en Ju lius Nyerere van Tanzania, die beiden een hoog dichtgeknoopte tuniek-achtige witte jas met korte mouwen dragen en een pan talon van dezelfde kleur. De overige dra gen donkere colbert-costuums, al of niet met vest. Tijdens de redevoeringen wordt er druk gebruik gemaakt van de bloknootjes. Ook hierin heeft ieder zijn eigen stijl. President Nyerere tekent grote ganzeve- ren. Minister Bourguiba zet kleine cir kels op een rij over de breedte van het papier. Eerste-minister Hassein Maziq van Lybië bepaalt zich tot rechthoekige vlakken, terwijl Togo's minister van Bui- ADVERTENTIE zijn geen pepernoten. U hoeft er dus niet mee te strooien. Maar aan haar, 1 1 f"~ 27. De politieman trok zijn opschrijfboekje en likte aan de punt van zijn potlood. „Als meneer hier een klacht wil indienen," sprak hij bars, „Over schade door een bouwvallig gebouw, zal ik even de naam van meneer Vogelenzang noteren!" „Ach.'...." prevelde Joris, die zich met moeiete van een koperen aardbol had bevrijd, „Zo ver zou ik niet willen gaan! Ik ben al tevreden met een kleine schadeloosstelling! M'n klei ne Hapwapje zal onder psychiatrische behandeling moeten vanwege de schokkende ervaring. En ikzelf zal een week of acht geen brood kunnen verdienen wegens zenuwtrekkingen in de arm. Zodat ik het totale onge rief op zo'n dukaat of negenhqnderd schat!" De heer Vogelenzang haalde verbeten zijn portefeuille te voor schijn en telde het geld uit. „En toch vertrouw ik het niet!" mompelde hij, toen hij even later de an deren zag verdwijnen. „Die kleuter zat een stuk uit m'n pilaar te eten ik zag het duidelijk uit mijn raam! Maar niemand zal me willen geloven! Bah!" IK WEET HET NIET. IK 06 N NET THUIS GEKOMEN Z'JN UW NEEFJES THUIS T HE OONGENS JULLIE gOVEN 26 SCH'JNEN NIET THUIS TE Z'JN. VERTEL 7B DAN DAT IK ER 0EN GEWEEST EN DAT IK ZEER, KWAAD WAS tenlandse Zaken, Georges Apedoamah, het ene vel na het andere vult met sierlijke bloemmotieven. Van de delegaties hebben alleen Bots wana en Lesotho nog geen permanente naamborden. Beide landen, die onlangs onafhankelijk werden, maken de zitting van dë O.A.E. voor de eerste keer mee. Koning Moshoeshoe II van Lesotho, jong en gecultiveerd Engels sprekend, is de enige die in de aanhef van zijn korte toespraak het woord majesteit gebruikt doelend op de aanwezigheid van de Ethi opische keizer. Hij is dan ook de enige, behalve de keizer, die aanspraak kan maken op deze titulatuur. De conferentie heeft inmiddels naam gemaakt als „wachten op Touré" Dit slaat op president Sekou Touré van Gui nee, die eerst wél, toen niet, daarna weer wel, en tenslotte beslist niet naar >?ddis Abeba zou komen. (Van onze correspondent) LONDEN Studenten in Oxford, langharige, anarchistisch georiënteerde jongens en bleke meisjes met ongekamd kapsel, hebben in navolging van de Am sterdamse provo's witte fietsen inge voerd. De 20-jarige John Birtwhistle („noem me alstublieft geen leider, die kennen we niet") zei, dat in een stad vol auto's het publiek moet worden aange moedigd om fietsen te gebmiken. In de drukke straten van Londen en de Engelse industriesteden is een fiets een hoge uitzondering, hetgeen het auto verkeer aanzienlijk vergemakkelijkt. Maar in de oude universiteitssteden Oxford en Cambridge is voor de studenten de fiets bij traditie het gebruikelijke vervoermid del. In de ontgroeningstijd behoort het tot de vaste stunts, om na een -le vensgevaarlijke klimpartij een fiets op te hangen aan een uitsteeksel op de top van een toren van een oud collegegebouw. „Wij hopen dat de mensen wakker wor den. Het doel van de witte fietsen is het gemeenschapsbezit te propageren" zegt Birtwhistle en hij voegt er aan toe, dat vele studenten eikaars fietsen plegen te gebruiken. „Ik geloof niet, dat de witte fietsen zullen worden gestolen de men sen zijn in wezen eerlijk". De politie, die toch al niet veel met anarchisme op heeft, is er minder gelukkig mee en houdt zich met de kwestie bezig. Zij wil weten wie er verantwoordelijk is voor de fiet sen, als deze gestolen worden of als ze bij een ongeluk worden betrokken. Onbe heerde fietsen moeten worden beschouwd als afval, die dan opgeruimd dient te wor den, vindt de politie in Oxford. MAAIWWWWWWWWIAAIIAAAIVAMUWWWWWWI hij. „Toch weet ik dat ik zelf opnieuw zal beginnen. Maar kijk eens wat er met de kleinere couturiers en ande- Te handwerkslieden van Florence is gebeurd. Meer dan zesduizend winkels zijn verwoest. Als we niet iets voor hen doen, kunnen ze gedwongen zijn de stad te verlaten, misschien voor altijd." De ateliers van fucci, zijn boutique en zijn magazijnen hebben twee me ter onder water gestaan. Het gehele bedrijf van Pucci is gevestigd in het renaissance-paleisje van de familie Pucci. Hij zei te hopen, dat andere landen Italië te hulp willen komen met langlopende kredieten. Italië zelf heeft volgens hem onvoldoende financiën voor adquate hulp. „Dit is niet min der dan een noodsituatie en ik ben bang dat men in het buitenland wel licht onvoldoende beseft hoe groot en hoe ernstig de ramp was die ons heeft getroffen", aldus de Florentijnse mode koning. De Italiaanse mode-ontwerper Emi- lio Pucci, de onbetwiste leider van de mode-industrie van Florence, heeft op de wereld een beroep gedaan zijn door overstromingen geteisterde stad te hel pen. Als er geen grote financiële steun komt, zal de stad van kunstschatten antiquiteiten, leerwerk en haute cou ture zich nooit kunnen herstellen. Pucci sprak als modekenner en par lementslid. Hij is afgevaardigde voor de liberale partij. Hij stond de pers te woord bij zijn door het water getrof fen atelier, waar hopen bedorven kle ren en stoffen met scheppep in vuilnis auto's werden geladen. „Mijn levenswerk is verwoest" zei Nog een kleine vier weken en de nacht van het wilde geraas is weer daar. Om alle makkertjes op 5 de cember te verrassen volgt hieron der een recept voor een dikke roomboterspeculaas, die men in el ke gewenste vorm kan bakken. Overheerlijk op dat toch al zo heer lijke avondje! Recept: 200 gr. zelfrijzend bakmeel, 150 gr. roomboter (1 pakje 250 gr.), 140 gr. bruine basterdsuiker, Z2 eetlepel speculaaskruiden, Z2 eetlepel citroenrasp, zout. Kneed alle ingrediënten soepel dooreen en druk het deeg uit op een beboterde bakplaat. Maak een hart of een pop en garneer deze met ontpelde amandelen. Bestrijk het deeg met wat losgeklopt ei en schuif de bakplaat in een matig warme oven (ongeveer 150°). Bak de speculaas in ongeveer 30 minu ten gaar en lichtbruin. WWWWVWWVWlJVIfWMMWWmWMIWllMVWWWWWIlWWWWWWIfWVWWWWmWVWMWWWVWWWWtMAA Geraldine Chaplin (dochter van de grote Charlie) rust even uit tijdens de opname van de film „Stranger in the house", waarin zij de rol speelt van Angela Sawyer. Haar tegenspeler is James Mason. ADVERTENTIE RED BAND ROOSENDAAL Niet minder dan 1409 Nederlandse sport mensen zullen zondag op het vliegveld Evere in Brussel deelnemen aan de cross van Le Soir, een evenement dat zonder de z.g. Cross der Azen aan kracht heeft ingeboet. Zondagochtend vroeg starten bussen uit alle delen van ons land om toch maar op tijd om 10.30 uur in Brussel aanwezig te zijn. Er komen 934 senioren, 242 junioren en 233 scholieren uit Neder land aan de start. u 53. Terwijl de vier bedelaars nog steeds napratend over de wijze waarop ze door Rechter Tie ontvangen zijn, worden ze op korte afstand gevolgd door Tsjiao Tai en zijn gerechtsdienaars. Het is niet moeilijk om de bedelaars onopvallend te volgen, want er zijn overal langs de weg poort jes, nissen en inspringende muren om zich schuil te houden. Na ongeveer vijf honderd meter gelopen te hebben duikt plotseling een man in zwart gewaad uit een steegje te voorschijn en wenkt de voorste bedelaar naar zich toe. Hier is een zilverstuk," sist hij als de bedelaar hem genaderd is. „Je kunt er nog een krijgen als je precies vertelt wat de rech ter julliegevraagd heeft." De bedelaar stopt het geldstuk snel weg, zijn geluk schijnt vandaag niet op te kunnen. „Ik zal u alles vertellen, Edele Heer," zegt hij, „eerst gaf de Rechter ons gebak en twee kannen wijn om de tong wat los te maken.„Schiet op, wat vroeg hij!" bijt de man in het zwart hem toe. „Eens even denken, Edele Heer," zegt de bede laar, bang om het tweede zilverstuk te verspelen. „Hij vroeg of we gisteravond nog verdachte personen op straat hadden gezien, en of we iemand de weg hadden zien inslaan naar het huis van dichter Meng." Intussen is Tsjiao Tai geruisloos naderbij geslopen. Snel geeft hij een wenk aan zijn mannen om de onbekende te grij pen. 674. Bevend had Karo zich in zijn ver momming tussen de Eiermannen ge waagd. Nadat hij van de pompoen een Eiermasker had gemaakt, had hij zich lang en nauwkeurug in een waterplas bekeken. Op dat moment was hij erg te vreden geweest met de gelijkenis, welke hij had getroffen. Maar zodra hij tussen de andere Eiermannen was gekomen, had hij zich erg onzeker gevoeld. De onverschilligheid van de Eierman nen had hem brutaler gemaakt. En hij sloot gewoon in het rijtje aan, toen de Eierkoning zijn onderdanen bijeen riep om zijn plan te bespreken: „We moeten voorzichtig zijn. We kun nen wel gedachten lezen, maar jullie we ten net zo goed als ik dat dit niet altijd werkt. In dat geval is het gevaarlijk als er een schip klaar ligt, waarmee onze werkers zouden kunnen vluchten. Laten we de Kokanje dus proberen los te ma ken en weg laten drijven". „Goed plan", zeiden de anderen. Ka ro had genoeg gehoord. Snel liep hij weg en zonder zijn vermomming af te leg gen haastte hij zich naar de ligplaats van het goede schip Kokanje. Eerder dan de Eiermannen moest hij Brams vaar tuig zien te bereiken!

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 19