Personeel met de helft ingekrompen Rond 1200 man van Demka Staal moet in drie maanden afvloeien Deel kan terecht bij de Hoogovens in IJmuiden BOVENS BESTE BOILER HET WEER Drie mannen gearresteerd Prins en ballon Regering helpt ontslagenen met geld Tram over de kop in Zürich Bewonen van woningwet huizen wordt duurder Nieuwe Britse stap tot EEG Nieuw Schiphol: 1200 reizigers per kwartier morris HOOFD SCHOTEL VLEES UST Route bloemencorso tot op Grote Markt in Haarlem Overval op een Uitzendbureau Nieuwe Westduitse coalitie in de maak: SPD-FDP Valse kaartjes A jax-Fey en oord Luchthaven gaat in april open DAALDEROP-TIEL gouden ringen Herman ii\terfa$l\k>[\$ 52e JAARGANG NUMMER 8 DONDERDAG 10 NOVEMBER 1966 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN W eerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 9, 13,-15 Van Dag tot Dag 3 Buitenlands nieuws 3, 13, 15 In de vishal en op zee 4 Uit stad en omgeving 4, 5, 7, 9 Topsy8 Ferdinand 10, 20 Radio en tv 17 Kunst17 Feuilleton 19 Beeldverhalen 19 Economisch nieuws 21 Scheepsberichten 21 Beurs 21 Sport 23 Luidsprekers 11 Dit nummer bestaat uit vierentwintig pagina's. Kouder Nieuw verlies Sanering Comité overweegt: In Nijmegen San Marino lijmt breuk r<;,, Het Vascomij-drama Voor hogereinkomens Het woord is uan LAMSVACHT JASJES liifetii SNACKBAR BLAAUW WIJK AAN ZEEËRWEG 31 - TEL. 5717 Kennemerlaan 36 IJmuiden IJmuider Courant Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement, bij vooruitbetaling, 11,70 per kwartaal, 12,95 franco per post, 90 cent per week Losse nummers 20 cent. Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Chef van de redactie: H. Landré Directeur: Mr. H. C. van der Mije (Van onze correspondent) UTRECHT. Demka gaal een aan tal afdelingen sluiten, waardoor on geveer de helft van het 2.500 man tel lende personeel moet afvloeien. Dat is de voornaamste inhoud van de mededeling die de directie van de Koninklijke Nederlandse Staalfabriek Demka n.v. in Utrecht vanochtend om tien uur gedaan heeft aan de werknemers, die daar voor in een van de hallen bijeengeroepen waren. Voor de afvloeiing wordt gemikt op een periode van drie maanden. Een deel van de in Utrecht overtollig geworden personeelsleden kan worden overge plaatst naar de Hoogovens in IJmui den (moederbedrijf van de Demka) of naar andere dochterondernemingen ervan. Het aantal werknemers voor wie een ontslagaanvraag wordt inge diend is nog niet bekend. Met de vak bonden heeft de Demka-directie over de al lange tijd in voorbereiding zijn de bedryfssanering en reorganisatie intensief contact gehad. De gespreks partners zijn het er over eens dat dit overleg in een goede verstandhouding gevoerd is. Het gesprek over de de tails van de afvloeiingsregeling zelf moet overigens nog beginnen. ADVERTENTIE ELEKTRISCHE BOILERS Verwachting van het K.N.M.I., geldig van donderdagavond tot vrijdagavond, opge maakt te 11.15 uur: Opklaringen, maar ook plaatselijk enkele buien. Zwakke tot matige noordoostelijke wind. Iets kouder en vannacht in het binnenland plaatselijk lichte vorst. Volledige weerrapporten op pagina twee. Formeel is de beslissing over Demka's toekomst pas gisteravond gevallen. Dat gebeurde in een vergadering van de raad van commissarissen van de Hoogovens. De afdeling die Demka en de Hoog ovens sinds lang de meeste zorg baart is de afdeling speciaal staal. Bij de ver vaardiging daarvan is ongeveer de helft van het personeelsbestand betrokken. Wordt de produktie daarvan in Utrecht stopgezet, dan blijven als Demka-afdelin- gen over de afdeling gietstaal, de smel- terij en de walserij (die profielen voor de Hoogovens zou gaan vervaardigen). Het Demka-bedrijf in Blerick blijft be staan; daar worden onderdelen voor voor gespannen constructies vervaardigd. De beslissing op die commissarissen- vergadering van gisteravond rondde het onderzoek af dat de directie van Demka sinds geruime tijd in overleg met de Hoogoven-directie voert om een einde te maken aan de verliessituatie bij het Utrechtse staalbedrijf, dat sinds enkele jaren onderdeel vormt van het Hoogoven concern. Verleden jaar leed Demka een verlies van vijf miljoen gulden, wat over eenkomt met een verlies vóór belasting van tien miljoen. Sindsdien zijn de resul taten nog slechter geworden. Het reorga nisatieplan, waartoe nu is besloten, vindt onder andere zijn basis in het kort gele den afgesloten onderzoek van een Ameri kaans efficiency-bureau dat in opdracht van de directie het bedrijf doorgelicht heeft. Half oktober, juist in de dagen waarin Utrecht in opschudding werd gebracht door een ontslaglij st van 200 namen bij Werkspoor, bleek uit een mededeling van de Demka-directie aan het personeel dat Het Centraal Comité „Bloemencorso Bollenstreek" overweegt om het corso in het vervolg door een groter gebied te laten trekken. Men denkt in dit verband aan een uitbreiding van de route tot in Haarlem, waar men het corso dan wil beëindigen op de vernieuwde Grote Markt. Het Comité is van mening, dat geen mooiere plaats als finish bestaat als de Haarlemse Grote Markt, waarop men zeker het gehele corso kan opstellen en waar de oude gebouwen een prachtig de cor vormen voor fotografen en televisie. Bij een groep kwekers in de Bollen streek stuiten deze plannen van het Co mité echter op tegenstand. Het corso is „voor" de Bollenstreek, is het oordeel van deze kwekers. Het Comité is echter de mening toegedaan, dat het corso niet „voor", maar „van" de bolenstreek is. (Van onze correspondent) NIJMEGEN Vanmorgen hebben twee mannen geprobeerd de kas te bemachtigen van een Nijmeegs uitzendbureau. De po ging is mislukt. De overvallers zijn spoor loos. Een negentienjarige typiste van het uit zendbureau „Benelux Staal- en Construc tiewerken Internationaal P.V.B.A." in Nij megen kreeg vanmorgen om negen uur de schrik van haar leven Toen ze, nadat was aangeklopt, de deur van het kantoor open deed, werd ze door twee onbekende man nen aangepakt. Blijkbaar onwetend dat zij op dat ogenblik de enige aanwezige in het kantoor was zeiden de overvallers de baas te willen spreken. Ze sleurden het meisje naar het nabij gelegen keukentje, onderwijl uitroepend dat ze haar geen kwaad zouden doen. v De typiste verzette zich hgvig, onderwijl luidkeels gillend. Dit was de twee over vallers kennnelijk te veel. Zij kozen ijlings het hazepad. De typiste, die ten gevolge van de korte schermutseling een dikke lip en geschaafde knokkels opliep, heeft wel licht een van de mannen lichte verwondin gen toegebracht. SAN MARINO (AP) San Marino, de republiek in midden-Italië die jaarlijks een groter oppervlak aan postzegels uit geeft dan haar eigen grondgebied groot is, heeft na een kabinetscrisis van honderd dagen weer een regering. De regerings-crisis was op 2 augustus uitgebroken na een ruzie over een stem- menkwestie. Alleen de oude coalitie bleek een werkmeerderheid te kunnen opleve ren, zodat de ruzie maar werd bijgelegd. het staalbedrijf saneringsmaatregelen overwoog, waaruit eveneens mogelijk ont slagen zouden kunnen voortvloeien. Over de sociale consequenties van de beraam de saneringsmaatregelen is sindsdien overleg met de vakbonden gepleegd. De sfeer waarin die gedachtenwisseling heeft plaatsgehad wordt „open en ontspannen" genoemd. De kleine commissie uit de onderne mingsraad is een week geleden op de hoogte gesteld. Dinsdag is de onderne mingsraad ingelicht maar in verband het de formele beslissing over het pro ject door de raad van commissarissen van het Hoogoven-concern op woensdag avond, kon de Demka-directie het perso neel niet eerder inlichten dan vandaag. BONN (AP) De Westberljjnse burge meester Willy Brandt heeft overleg ge pleegd met de (liberale) Vr(je Democraten over de mogelijkheid dat hij de nieuwe Bondskanselier wordt De liberaal-socia listische coalitie zou een krappe meerder heid van zes zetels in de Bondsdag hebben. Brandt heeft gisteren gesproken met Erich Mende, voorzitter van de Vrije De mocraten. De Christendemocraten kiezen vandaag in een besloten vergadering hun kandidaat voor het premierschap. De uit slag werd vanmiddag verwacht. (Vervolg op pagina 3) De Rotterdamse politie heeft vannacht een goede slag geslagen in de kaartjesslag voor AjaxFeijenoord. Afgelopen nacht deed de Rotterdamse recherche een routine-onderzoek naar aanleiding van de mededelingen van de Amsterdamse politie dat de valse kaarten mogelijk in de Maasstad waren vervaar digd. Bij een inval in een Rotterdamse drukkerij werden inderdaad materialen aangetroffen, die bij de vervaardiging van bedoelde plaatsbewijzen waren gebruikt. Ter plaatse werden de 20-jarige drukker- eigenaar W. A. N. L. en de 2i-jarige drukker G. de W. beiden uit Rotter dam aangehouden. Later in de nacht werd ook de 34-jarige koopman B. V. uit Rotterdam aangehouden. H(j was in het bezit van een aantal valse entree bewijzen. De valse kaartjes geven „recht" op de eretribune 6) en dragen alle het nummer 001168. Een ieder die in het bezit is van dergelijke valse kaarten wordt ver zocht zich in verbinding te stellen met de Rotterdamse recherche, tel. 010-143144 toestel 3374. is .i'S oudste zoon van Japanse kroonprins, Hiro. kent waarschijnlijk het liedje van Toon Hermans over het ballonnetje niet. Maar hij is daarom, als elk klein kind, niet minder gelukkig met de ballon die hij kreeg op een feest van zijn school. Voor het eerst droeg hij toen ook zijn schooluniform. Hij was er maar wat trots op. (Van onze correspondent) HEERLEN. De regering heeft gelden beschikbaar gesteld voor de gedupeerde werknemers van het Vascomij-concern in Heerlen en Aken. Staatssecretaris dr. J. F. G. de Meyer van Sociale Zaken heeft na overleg met ambtenaren van de dienst arbeidsvoorziening van het depar tement, Commissaris der Koningin in Limburg, dr. Ch. van Rooy en burge meester drs. F. Gijzeis van Heerlen woensdag bekend gemaakt, dat de re gering de bedragen op tafel zal leggen, die nodig zijn voor de betaling van de restlonen. Uit de bijdrage van regering zullen de ontslagen arbeiders van Vasco-Bau in Aken loon krijgen uitbetaald over de periode 31 oktober tot en met 7 novem ber. De 67 beamten van Vascomij in Heer len krijgen van de regering nog loon be taald van 1 november tot en met de ont slagdatum 9 november. Beide groepen werknemers komen daarna onmiddellijk in aanmerking voor werkeloosheidsuit kering. Staatssecretaris De Meyer heeft boven dien toegezegd, zijn medewerking te wil len verlenen bij het scheppen van nieuwe werkgelegenheid. Daartoe zullen gelden worden beschikbaar gesteld uit de pot voor „aanvullende werken nieuwe stijl" Voor een uitgebreid verhaal over het fiasco van V'asco Mij van onze speciale verslaggever zie pag. 13. Eén passagier werd gedood en 71. anderen raakten gewond bij een ongeluk met een tram in de Zwit serse stad Zürich. Het zware voer tuig kwam een helling af en ging steeds sneller rijden. Het vloog bij een bocht uit de rails, botste tegen een gebouw en sloeg over de kop. Op de foto een overzicht van de ravage. Minister Bogaers wil met ingang van 1 januari volgend jaar de bewoners van goedkope woningwetwoningen met een inkomen, dat ligt boven de 12.750,- be lasten met een verplichte belasting, die varieert van 250.- tot 910.- per jaar. Voor het vijfde kind of meer kinderen mag 50.- per kind worden afgetrokken. Een wetsontwerp daartoe is vandaag bij de Tweede Kamer ingediend. Er zijn vier tarieven ontworpen: inkomen per jaar van 12.750.- tot 15.000.-, heffing 260.- per jaar. inkomen per jaar van 15.000.- tot 18.000.-, heffing 390.- per jaar; inkomen per jaar van 18.000.- tot 24.000.- heffing 650.- per jaar. inkomen per jaar van 24.000.- of meer 910.- per jaar. (Vervolg op pagina 21) Bernhard Shaw: De meeste mensen eten dieren. De meeste dieren hebben een betere smaak. (Van onze correspondent) LONDEN Verwacht wordt dat het Britse kabinet vandaag zijn goedkeuring zal hechten aan het plan om Groot-Brit- tannië aan te melden voor het lidmaat schap van de Europese Economische Ge meenschap, de E.E.G. Gisteravond hebben de ministers gedu rende meer an drie uur de kwestie be sproken. Men gelooft in Londen, dat zij nu gereed zijn om die historische be slissing te nemen. AJs dit waar is, zal premier Wilson vanmiddag omstreeks half vijf in het Lagerhuis een speciale verklaring afleggen. Hij is van plan mor genavond over het onderwerp een grote rede te houden in de Oostlondense voor stad Poplar. De televisie zou dit uitzen den. (Van onze correspondent) Het is nu zeker dat de nieuwe lucht haven Schiphol volgend jaar april in ge bruik genomen kan worden. De werk zaamheden zijn op het ogenblik zo ver gevorderd dat de belangrijkste gebouwen op afwerking en inrichting na gereed zijn. Van de vier 3.300 meter lange start en landingsbanen, die de nieuwe lucht haven omsluiten, zijn er twee klaar. De derde, die voor een' deel over de omge legde rijksweg no 4 loopt zal in de tweede helft van het volgende jaar operationeel kunnen worden. De vierde en laatste moet ten westen van de rijksweg nog aange legd worden, maar zal eind 1968 gereed zijn. Met het nieuwe Schiphol krijgt ons land de beschikking over een aer meest mo derne luchthavens ter wereld, met een capaciteit van ongeveer 1.200 passagiers per kwartier. Bij de opstelling van de plannen voor de nieuwe luchthaven is men uitgegaan van een aantal van vier miljoen passagiers in 1975. Als de huidige ontwikkeling zich voortzet zal dit aantal reeds in 1970 bereikt worden. De directie van de luchthaven ziet de toekomst echter gezien de mogelijkheden tot uitbreiding met vertrouwen tegemoet. In het nieuwe Schiphol is rekening ge houden met een toekomstig spoorwegsta tion. Ten aanzien van een nieuwe spoor lijn Amsterdam-Den Haag via Schiphol is echter nog steeds geen definitieve beslis sing genomen. Wel hebben twee van de drie commissies, die zich in opdracht van de minister van Verkeer en Waterstaat over dit probleem beraden, positief gead viseerd. Mr. J. C. H. A. van Stapele, een der ADVERTENTIE Barteljorisstraat - Haarlem - Tel. 15352 Leidsestraat (bij Koningsplein) Telefoon (020) 22 35 96 Amsterdam twee directeuren van de n.v. luchthaven Schiphol, liet er in een persgesprek gis termiddag geen twijfel over bestaan, dat hij de spoorlijn dringend noodzakelijk acht om de tegen 1970 te verwachten vier miljoen reizigers per jaar behoorlijk te kunnen verwerken, maar hij betoonde zich uiterst pessimistisch over de voort gang van de plannen. Als de minister in 1967 een principiële beslissing ten gunste van de spoorlijn zou nemen, zou het vol gens de N.S. nog tien jaar duren eer de verbinding er is. (Vervolg op pagina 9) ADVERTENTIE ADVERTENTIE Lust u ook wel eens wat anders bij de lunch? Serveer boerepannekoeken! Bakkleine stukjes spek, gesnipperde ui, kleingesneden worteltjes en aardappelen in de koekepan lichtbruin. Doe er het panne- koekbeslag bij tot de bodem goed bedekt is. Daarna op een zacht vuur gaar bakken tot de pannekoek lekker bros is. Kostelijk Advertentie EVEN GAUW een broodje BLAAUW Belegde broodjes - di verse soepen (ook per liter) - kroketten - gehakt - fricandellen - kip aan 't spit enz. ADVERTENTIE DAMESKAPSALON Telefoon 8166 LANGE NIEUWSTR. 471 - IJMUIDEN ADVERTENTIE 1i;»W mode voor heren

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 1