Democratische Partij verloor onder Johnson veel sympathie lÊÊKr 24" 22 CSU schuift oud-nazi Kiesinger naar voren Rassenstrijd en Vietnam speelden beperkte rol i3% 'H Mysterieuze moord op Franse televisieman in Marokko Muizen rukken op in Chili Van dag tot dag Fikse boete voor twee verfgooiers Griekse regering wordt gewijzigd Vliegende schotels op gevoelige plaat 95 Gerstenmaier trekt kandidatuur in I Benzine duurder in Italië ter dekking van herstelwerk Fianna Fail nieuwe premier van Ierland Opnieuw uitstel voor Gemini-12 - - r i'-yiS telegrammen DONDERDAG 10 NOVEMBER 1966 - Rassenkwestie Johnson wordt deze week niet geopereerd Vietnam Het allernieuwste van Saint Germain des Pres tassen met extra brede 4-delige soufflé. In lekker soepel pampas en in 4 kleuren lak. Met binnenvak. MÜNCHEN (Reuter en DPA). De partijleiding van de Beierse tak van de Westduitse Christen-Democra tische Unie, de CSU, heeft in Mün- chen met grote meerderheid besloten de premier van Baden-Württemberg, Kurt Georg Kiesinger, tot opvolger van kanselier Erhard aan te wijzen. De Beierse groep van de Christen- Democratische fractie in de Bonds- m dag, die vandaag uit drie kandidaten een opvolger van Bondskanselier Er hard zal aanwijzen, is 49 afgevaar digden sterk. De gehele CDU/CSU- fractie telt 245 afgevaardigden. Brandt Aberfan stuurt kleding De dagen zijn geteld van de Westduitse kanselier Erhard: zijn partij heeft het vonnis geveld. Drie jaar geleden is hij Adenauer opgevolgd als leider der rege ring. Maar hoewel een goed econoom en financier, bleek hij geen groot politicus. De mededingers in zijn eigen partij zijn steeds talrijk geweest. Als men Der Spiegel mag geloven heeft vooral de fractievoorzitter der christen-democraten in de Bondsdag, Rainer Barzel, de val van Erhard gewenst. Het is niet nodig uit te weiden over de onwaarschijnlijke verhalen in de Duitse pers omtrent de intriges binnen de Christen-Democrati sche Unie (CDU). Want één ding is dui delijk: Erhard is opgeofferd door zijn eigen partij. De kanselier kon, door het ontbreken van een meerderheid in de Bondsdag na dat de liberalen hem de rug hadden toe gekeerd, niet meer regeren. Maar zijn partij hoopt op een of andere manier, door het aangaan van coalities, toch nog regeringspartij te blijven. Het is echter geenszins duidelijk, hoe de CDU een mede-vennoot zou kunnen vinden, tenzij de liberalen met een andere leider van de CDU in zee gaan. Kandidaten voor de functie van partijleider der CDU zijn er genoeg: Barzel, Schroder (minister van Buitenlandse Zaken) of Kiesinger. Op 2 november was het lot van Erhard eigenlijk al bezegeld. Hij deelde toen mede bereid te zijn heen te gaan, als zijn persoon in de weg stond aan de vorming van een nieuwe coalitie. Een opinie-on derzoek had uitgewezen, dat het gezag van de CDU zwaar was aangetast: vol gens deze peiling van .ie openbare mening zou de CDU slechts 33 percent der kie zers achter zich hebben, de socialisti sche SPD echter 53 percent. Op 10 juli had de CDU een nederlaag geleden in de deelstaat Nederrijn-Westfalen, op 6 no vember in Hessen. Met angst worden de verkiezingen tegemoet gezien in Beieren (op 20 november) waar de Christelijk- Sociale Unie (CSU) de gewestelijke afde ling vormt van de CDU. Aan Erhard wordt verweten, dat hij zijn reputatie als „schepper van het eco nomische wonder" heeft verspeeld, want er komen steeds meer werklozen in de Bondsrepubliek; dat hij de vriendschap met Frankrijk heeft opgeofferd, zonder dat de Amerikanen daartegenover meer hulp hebben geboden; dat de staatsfinan ciën door een tekort op de begroting van vier miljard mark in de war zijn; en dat hij niets heeft gedaan voor ontspanning in de verhoudingen tot Oost-Europa, hoe wel dat thema nu populair blijkt te zijn. Erhard gaat heen, dat moet wel vast staan. Zullen er in de Bondsrepubliek vervroegde verkiezingen worden uitge schreven? Dan schijnt een nederlaag voor de CDU onvermijdelijk. De kanselier heeft dus nog slechts één wens: een op volger te vinden, die een „burgerlijke coalitie" (dus opnieuw met de libera len!) kan herstellen, waardoor verkiezin gen worden voorkomen. En waardoor de socialisten buiten de Bondsregering wor den gehouden. Intussen zal één man leedvermaak heb ben: dat is Adenauer, die altijd heeft betoogd dat Erhard niet waardig was hem op te volgen. Toch is dat niet rechtvaar dig. De kanselier heeft de economische en politieke omstandigheden tegen zich gehad. En die zijn belangrijk veranderd, sinds Adenauer nog de scepter zwaaide. MELBOURNE (AP) De twee broe ders, die 21 oktober in Melbourne verf naar de auto van president Johnson heb ben gegooid, zijn veroordeeld tot geldboe ten van 680 Australische dollars. De twee broeders, de achttien jaar oude scholier David Ellis Langley, en de 21 jaar oude John North Langley hebben veertien dagen in voorarrest gezeten. (Van onze correspondent) WASHINGTON. Nu de uitslagen van Amerika's tussentijdse verkieziingen, die zulk een duidelijke overwinning voor de Republikeinen opleverden, meer in de tails binnen zijn, is het nuttig om de re kening op te maken en vast te stellen wat uit de uitslag te lezen is over de politieke gevoelens van het Amerikaanse volk. De voornaamste conclusie is dat de Democratische Partij onder president Johnson slechts beperkte sympathie ge niet en dat de Republikeinse Partij kans heeft gezien steeds daar te winnen waar een aantrekkelijke kandidaat werd ge presenteerd. Met andere wooden: het twee-partijensysteem in de Verenigde Staten is nog hoogst vitaal en er is geen sprake van dat de verpletterende republi keinse nederlaag van 1964 een ontwikke ling inluidde waarbij Amerika naar een eenpartijenstelsel zou zijn toegegroeid. Verder is het overduidelijk dat de Amerikaanse kiezers sceptisch staan te genover president Johnsons programma tot stichting van „een grootse samenle ving" en dat zij de bemoeienis van de federale overheid in vele gevallen graag gereduceerd zouden zien. Anders kan men tenminste onmogelijk de verkiezing van zovele republikeinse kandidaten ver klaren, die lokaal zelfbeschikkingsrecht in hun blazoen hadden geschreven. Wat de rassensituatie betreft levert de uitslag een verward beeld op. Het is ze ker niet waar dat tientallen verkiezings uitkomsten bepaald werden door blank ongenoegen met de negerstrijd voor ge lijkwaardigheid en integratie, een onge noegen dat vooral sinds afgelopen zo- SAN ANTONIO (Texas) (Reuter) President Johnson, die op zijn boerderij in Texas rust houdt in verband met een aanstaande operatie, zal niet deze week worden behandeld, zoals hij gehoopt had. Een woordvoerder van het Witte Huis deelde mee dat een datum voor de operatie nog niet is vastgesteld. Hij voegde hieraan toe, dat het uitstel niets te maken heeft met de gezondheids toestand van de president. De reden van het uitstel is dat men van een groot aantal artsen het oordeel wil hebben, voordat het tijdstip van de dubbele opera tie wordt vastgesteld. ATHENE (AFP) Premier Stephano- poelos van Griekenland heeft de leden van zijn kabinet verzocht hun portefeuilles be schikbaar te stellen. Er zal een gedeel telijke reorganisatie van de regering wor den doorgevoerd. Premier Stephanopoelos hoopt door de reorganisatie de ontevredenen weer aan zijn kant te krijgen en zo zijn meerder heid van slechts twee ot drie stemmen te genover de resterende aanhangers van Papandreoe en de groeperingen van links te behouden. Omdat koning Konstantijn zich in Londen bevindt, zou koningin An- ne-Marie de leden van het nieuwe kabinet moeten beëdigen. Twee twaalfjarige jongens uit New Jersey, Gary Schwend en Robert Kreie, maakten dezer dagen een serie foto's met een eenvoudig toe stel van een vliegende schotel. Dat beweren ze tenminste. Ze vertellen dat ze het toestel zelf hebben gezien. De Amerikaanse luchtmachtautori teiten hebben opdracht gegeven een onderzoek in te stellen naar de be trouwbaarheid van hun beweringen. Hoe dan ook, hun plaatjes veroor zaakten heel wat opschudding. Of ze werkelijk een vliegende schotel hebben gefotografeerd, zal het onderzoek misschien uitwijzen. (Tele foto). mer met al zijn rassenrellen groeiende leek. Anderzijds is het onloochenbaar dat anti-negergevoelens in sommige gevallen bijdroegen aan republikeinse overwinnin gen, zoals in Californië en Illinois. Beslis send waren racistische gevoelens evenwel nergens. Zo lijkt het tenminste. Ook in het diepe zuiden niet, waar meestal kan diaten van de Democratische Partij zowel als van de Republikeinse Partij elkaar in racisme naar de kroon staken. In staten, waar kandidaten afwijkende posities innamen over de rassenintegra tie, zoals Arkansas, gelukte het zelfs de meer gematigde Republikeinen van hun racistische democratische tegenstanders te winnen, zodat de conclusie gewettigd lijkt dat het racisme een geringere rol bij de verkiezingen heeft gespeeld dan al gemeen werd verwacht en dat de wind in de zeilen, die de Republikenen in het Huis van Afgevaardigden tenslotte maar liefst 47 zetels winst opleverde naast acht gouverneurschappen en drie senaatsze tels, meer te maken had met algemene onvrede met het democratische beleid in de sociaal-economische sector dan met racistische gevoelens. Voor die waarnemers die speciaal hun aandacht op Vietnam richtten, leverde tenslotte de verkiezing geen klare ant woorden op. De Republikein Hatfield in Oregon, een linkse criticus van president Johnsons Vietnam-politiek, won weliswaar overtuigend, maar volgens waarnemers uit zijn staat kreeg- hij vele stemmen van kiezers die meer ondanks dan dank zij De vroegene nazi-generaal Artur Schmitt was een van de kandidaten van de NPD, de organisatie van de nieuwe nazi's, in de verkiezingen in de deelstaat Hessen. Schmitt maakte een „speciale" verkiezingsfoto open baar. Hij prijkt erop in zijn volle glorie als Hitler-generaal, mét me dailles en mét swastika. Toen men hem vroeg, waarom hij juist deze foto voor de verkiezingen gebruikte, zei hij, dat hij van zichzelf geen andere foto had. De ex-generaal deed voor heel wat Duitsers de „goede" oude tijd van de dertiger jaren herleven. Zijn partij kreeg maar liefst 200.000 stemmen en ver overde acht zetels in de Landdag. De einduitslag van de verkiezingen luidt, met nog slechts één gouverneurs post onbeslist: Senaat: Democraten zeventien zetels (was twintig), Republikeinen achttien (was vijftien). Samen met de 65 zetels die niet verkiesbaar waren is de zetel verdeling: Democraten 64 - Republikei nen 36. Huis van Afgevaardigden: Democra ten 248 (was 295) Republikeinen 187 (was 140). Gouverneurs: Democraten elf (was twintig), Republikeinen 23 (was vijftien). Eén onbeslist). (Er werden in vijfendertig van de vijftig staten gouverneursverkiezingen gehouden). zijn Vietnam-denkbeelden voor hem wa ren. In Montana gaven kiezers eveneens de voorkeur aan een tegenstander van het Vietnam-beleid, namelijk Metcalf, maar ook hier is het moeilijk te zeggen in hoe verre de Vietnam-kwestie een werkelijk beslissende rol speelde bij deze overwin ning. Nergens was trouwens Vietnam de hoofdinzet van een verkiezingscampagne. Bij voorverkiezingen in de afgelopen zo mer was dat wel een paar keer het ge val, maar toen verloren steeds de uit gesproken critici van de Vietnam-politiek. Als men de nieuwe samenstelling van het Congres bestudeert, lijkt de Senaat wat Vietnam betreft iets naar links ge schoven te zijn door de komst van Hat field, Percy en Brooke, alle drie Repu blikeinen met twijfels aan de juistheid van Johnsons militaire escalatiebeleid. Het Huis van Afgevaardigden lijkt daarente gen „krijgszuchtiger" geworden te zijn, evenals het college van gouverneurs, waarin door het toestromen van conser vatieve Republikeinen zoals Reagan, Cirk, Williams, Levandre en Laxalt be paald geen milde verzoenende wind lijkt te zullen waaien. ADVERTENTIE Haarlem: Grote Houtstraat 168 - Hilversum: Kerkstraat 18. Amsterdam: Kalverstraat 165 - Nieuwendijk95 - van Woustraat71 Bos en Lommerweg 365 - Ferd. Bolstraat 54 - de Clercqstraat 28 Ie van Swindenstraat 115-117. Apeldoorn: Hoofdstraat 144 PARIJS Tussen Frankrijk en Ma rokko is, na het drama Ben Barka, op nieuw een mysterie ontstaan, waarbij weer een dode valt te betreuren. Zonder verdere parallellen te kunnen trekken, zijn de rollen dit keer echter omgekeerd. Want het is in de buurt van de Marok kaanse hoofdstad Rabat geweest, dat ruim drie weken geleden door twee Amerikaan se studenten langs het strand het lijk werd ontdekt van de 43-jarige Fransman Yves Alain, die sedert korte tijd de Fran se radio en televisie in Marokko verte genwoordigde. De verdwijning van Yves Alain werd pas deze week in Parijs be kendgemaakt. Aanvankelijk spraken de Marokkaanse autoriteiten van zelfmoord. Sedertdien moet lijkschouwing en het verdere ge rechtelijke onderzoek aan het licht hebben gebracht dat de Fransman werd vermoord. Zijn schedel zou met een zwaar voorwerp verbrijzeld zijn, waarna zijn moordenaars het stoffelijk overschot in zee hadden wil len doen verdwijnen. Enkele dagen gele den werd uit Marokko bericht, dat men de moordenaars op het spoor zou zijn. Sindsdien ontbreken alle informaties. De weduwe van het slachtoffer is gis teren van een kort bezoek aan Marokko in Parijs teruggekeerd, zonder verder publiekelijk enige veronderstelling over toedracht van de moord te formuleren. o I X-& Kiesinger heeft opnieuw ontkend dat hij lid was van de SS of SA. Hij was wel in 1933 lid van de nazipartij geworden, maar in 1934, na het optreden van Hitier tegen Röhm en de zijnen, was hij begonnen zich tegen de nazi's te verzetten. In 1940 was hij door het Duitse ministerie van Buitenlandse Zaken aangewezen als tech nisch assistent, belast met het onderhou den van het contact met diverse rege ringsafdelingen. Die functie heeft hij tot het einde van de oorlog vervuld. De be wering dat hij als verbindingsman heeft gefungeerd tussen minister van Propagan da Josef Göbbels en minister van Buiten landse Zaken Von Ribbentrop, is volgens Kiesinger een leugen. De vierde kandidaat voor het premier schap, die gisteren nog werd genoemd, Eugen Gerstenmaier, voorzitter van de Westduitse Bondsdag, heeft zich terugge trokken als kandidaat voor het bondskan selierschap Hij heeft de voorzitter van de Christen- Democratische Bondsdagfractie in een brief verzocht hem als kandidaat voor deze post te schrappen om zo de keuze tussen de drie overgebleven kandidaten te vergemakkelijken. De drie overgebleven kandidaten zijn Rainier Barzel, voorzit ter van de Christen-Democratische Bonds dag-fractie, Kurt-Georg Kiesinger, minis ter-president van de deelstaat Baden- Württemberg en Gerhard Schroder, West duits minister van Buitenlandse Zaken. Het staat niet vast dat de volgende bondskanselier een Christen-Democraat zal zijn, hoewel dit in de zeventien jaar van de Westduitse bondsrepubliek altijd het geval is geweest. De socialisten overwegen kandidaatstelling van de burgemeester van West-Berlijn Willy Brandt. Dit besluit wordt'wellicht morgen op een SPD-ver gadering in Bonn genomen. Officieel hebben de Franse autoriteiten zich evenmin uitgesproken. Door de ge spannen diplomatieke verhoudingen die se dert de Ben Barka-affaire heersen tussen Frankrijk en Marokko, wordt het gezamen lijke onderzoek uiteraard niet bevorderd. Men schijnt in Parijs geen redenen te zien om enig verband tussen deze moord op de Franse radio- en televisievertegen woordiger en de verdwijning van de Ma rokkaan Ben Barka te leggen. ROME (AP). De Italiaanse regering heeft de eerste economische noodmaatre- gelingen uitgevaardigd om het hoofd te bieden aan de overstromingsramp. De belasting op benzine werd met 6 cent per liter verhoogd tot 72 cent. Het nieuws van de verhoging van de benzinebelasting drukte zo goed als ge heel de berichten over het reddingswerk weg van de frontpagina's. De automobiel club van Italië, een organisatie met drie miljoen leden, leverde scherpe critiek op de beslissing. De club klaagde er over dat de auto bezitters te vaak uitgezocht worden om een nationale financiële last te dragen. Ook worden verhogingen verwacht op ta bak, alcoholische dranken en andere goe deren. Aberfan, deze kleine stad in Wales die een generatie aan kinderen heeft verlo ren bij de ramp ontstaan door de ver schuiving van een kolenafvalberg heeft besloten een bus met o.a. veel kinderkle ren te sturen naar de slachtoffers van de overstromingsramp in Florence. DUBLIN (Reuter De regerende Fianna-Failpartij in Ierland heeft woens dag op een speciale partijbijeenkomst de minister van Financiën, Lack Lynch, als leider gekozen om de 67-jarige Sean Le- mass op te volgen, die vandaag als pre mier aftrad. Hij wordt daarmee automa tisch de nieuwe eerste minister van de Ierse Republiek. Op een bijeenkomst van het parlement, waarin de Fianna Fail een meerderheid heeft, is Lynch formeel als opvolger van Sean Lemass gekozen. Lemass is sinds 1956 regeringsleider. Zijn gezondheid was het afgelopen jaar niet goed. SANTIAGO (Reuter) Muizen, steeds meer muizen, komen Chili binnen uit de heuvels aan de voet van de Andes. De voorhoede van de horde is twintig kilome ter van Santiago. Niemand weet, waarom zij komen. Zijn ze uit hun nesten opge jaagd door een aardbeving, of is de trek door overbevolking veroorzaakt) Niemand kan zich herinneren dit al eens eerder meegemaakt te hebben. Wel weet iedereen wat ze doen op hun weg door de grazige valleien. Ze eten alles op. De horde heeft zich al een weg ge knaagd door 1.300 hectare koren. De boeren trachten de muizen met stokken, hooivorken, honden en rattevallen uit te roeien. Er zijn muren van vuur ontsto ken om de invasie tegen te houden. Maar de muizen rukken op! KAAP KENNEDY (Reuter) De lan cering van de Gemini-12 met de ruimte vaarders Jim Lovell en Edwin Aldrin is opnieuw 24 uur uitgesteld, tot morgen avond. Oorspronkelijk zou het ruimte vaartuig gisteren de lucht ingaan, maar moeilijkheden met het automatisch be sturingssysteem van de Titan-aandrijfra- ket dwongen tot het uitstel. De nieuwe moeilijkheden worden veroorzaakt door een ander deel van het systeem. J Signalen. Amerikaanse ruimtevaartfunc tionarissen hebben de televisierobot Sur veyor 1, die in juni een zachte landing op de maan maakte en vervolgens meer dan elfduizend foto's van het maanop pervlak naar de aarde zond, woensdag opnieuw tot leven gewekt. Er werden radiosignalen opgevangen, maar geen foto's meer hoewel volgens de deskundi gen de camera van het ruimteschip nog werkt. Demonstratie. Ongeveer 20.000 mensen zullen zondag deelnemen aan een beto ging op de Piazza del Popoio in Rome om de invoering van de mogelijkheid tot echtscheiding in Italië te eisen. Dat heeft een woordvoerder van de Italiaan se echtscheidingsbond woensdagavond meegedeeld. Hij acht het onwaarschijn lijk dat katholieken zullen proberen de betoging te verstoren. Kunstdief. Een Belg die op de jongste an tiekbeurs in Delft heeft geprobeerd twee etsen van Rembrandt te verkopen, is woensdag door de Brusselse rechtbank voor ontvreemding van kunstschatten veroordeeld tot drie jaar gevangenis straf. Duel. Twee afgevaardigden in het Congres van Bolivia wonden zich bij een debat over het tinmijn-beleid van hun land zo op dat ze na afloop van de vergade ring duelleerden. Geen van beiden werd gewond. Studenten. Zes studenten die zich in rede voeringen afkeurend hebben uitgelaten over de Poolse Communistische Partij en de regering, zijn geschorst,en zullen misschien van de Warschause universi teit verwijderd worden. De rector mag nificus heeft hen per brief laten weten dat hun gedrag een student niet past en dat zij later zullen horen welk lot hun te wachten staat. Chinezen. Er wonen in Indonesië drie mil joen Chinezen, van wie de helft het In donesische staatsburgerschap heeft. Wei nigen van hen willen naar China. Pe king heeft herhaaldelijk verklaard de Chinezen uit Indonesië te zullen laten terugkeren. Zendtijd. De Franse regering bestudeert een voorstel tot verdeling van de tele visie- en radiozendtijd in gelijke delen tussen de gaullistische meerderheid en de oppositiepartijen in de verkiezings campagne komend jaar voor de Natio nale Vergadering. Schoonheid. Miss Spanje, de zwartharige Paquita Torres, heeft zich uit de strijd om de titel „miss wereld" teruggetrok ken, omdat er ook een miss Gibraltar meedoet. Defensie. De V.S., Groot-Brittannië en West-Duitsland hebben woensdag in Washington het onderzoek hervat naar de westelijke defensiestructuur in Euro pa. In verband met de regeringscrisis in Bonn verwacht men echter niet dat er vorderingen van betekenis gemaakt zullen worden. Laatste eer. President De Gaulle heeft woensdag het protocol genegeerd om de laatste eer te kunnen bewijzen aan zijn vriend uit het verzet, de journalist Remy Roure die diensdag op 81-jarige leeftijd in Parijs overleed. De Gaulle en Roure raakten met elkaar bevriend, toen beiden in de eerste wereldoorlog in Duitsland gevangen zaten.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 3