IJmuiden en visserij op E '66 Verenigingsnieuws uit de IJmond Gans PONTIAC W. Gorter door Velsense raad herdacht Nieuwbouw en meer service voor visserijvaartuigen Pontiac Dealer De Boer EYRAN met de mode op stap Mevrouw Hoek nam afscheid van de gemeenteraad Moeilijkheden aan boord van de „Virgin Mary" Dit horloge behoorde eens aan Louise de Coligny; het is vele duizenden guldens ivaard. I p dat s een idee 0p goede voet met de warmte DONDERDAG 10 NOVEMBER 1966 5 Velsen-IJmuiden Beverwijk om te geven of te krijgen ER IS NOG VEEL MEER BIJ foto film Kennemerlaan 5 (bij de brug) Telefoon 5705 BURGERLIJKE STAND VAN BEVERWIJK Het weten van de juiste tijd was vroe ger een voorrecht voor enkelen: ge wone mensen moesten het maar met de torenklok doen. Maar voor u, die in deze moderne tijd leeft, is er een Pontiac, het horloge dat bekend is om zijn mooie vormgeving en spreekwoordelijke pre cisie. Er is een grote keuze, het ene model nog mooier dan het andere. PONTIAC TIJD - JUISTE TIJD KENNEMERLAAN 60 - IJMUIDEN - TEL. 4938 PONTIAC-DEALER TE BEVERWIJK: KONINGSTRAAT 122 I erkeerssituatie Dorpspolitiek Sehoenhandcl BURGERLIJKE STAND VAN HEEMSKERK „Mevrouw Hoek, u heeft het ons nooit gemakkelijk gemaakt. Ieder van ons aan deze kant van de tafel heeft talloze malen en op velerlei punten grondig met u van mening verschild en elk voor zich zou, indien hij daar van zou willen getuigen, uit een rijke ervaring kunnen putten. Een werke lijk „rijke ervaring", want in de dis cussie vroeg u van uw opposanten een volledige inzet en daarvan is nog nooit iemand armer geworden". WEEKABONNEMENTEN Het duw-sleepvaartuig van Mulder en Rijke uit IJmuiden is te zien op „Europort '66" in het RAI-gebouw te Amsterdam. Na Deutz en naast Stork gaat, met in gang van 1967, Van Voorden uit Zaltbom- mel een kantoor in IJmuiden openen. Alle drie zijn vertegenwoordigd op „Europort 66", de vijfde internationale tentoonstel ling op het gebied van scheepsbouw, scheepsmotoren en havenuitrustingen, die tot zaterdag in het RAI-gehouw te Am sterdam wordt gehouden. Voor de visserij zijn bovengenoemde stations in IJmuiden welhaast onontbeer lijk met het oog op een goede service voor die visserijvaartuigen welke zijn uit gerust met apparatuur van de respectie ve firm's. Van Voorden specialiseert vooral op het gebied van vaste scheeps schroeven en koelinstallaties; Stork en Deutz zijn bekende motorenbouwers. Deutz paradepaard op de tentoonstelling is de 528-71(0 pk motor, die bijzonder ge schikt wordt genoemd voor de grotere kot ters. Vier Franse trawlers zijn reeds met dit type motor uitgerust; de vier vaar tuigen werden indertijd gebouwd bij de Scheveningse Sleephelling mij. Volgende week wordt bij Laan en Kooy in Den Oever een nieuwe grote kotter te water gelaten, bestemd voor Wiron in IJmuiden. Het is een hekkotter, die zal worden uit gerust met een 528-620 pk Deutz motor. Het vaartuig zal geschikt zijn voor span-, bok-, trawl- en pelagische visserij. T. v. Duijvendijks Scheepswerf in Lek- kerkerk bouwde 250 jaar geleden al zalm- schouwen, roeiboten en binnenschepen; la ter werd overgegaan tot staalbouw en de laatste twintig jaar zijn voor het buiten land diverse trawlers van genoemde werf in hun element gegleden. Vooral Frank rijk en Portugal waren goede klanten. Voor de Rederij Jacson in Schevenin- gfen werden de SCH 24 en SCH 33 opge leverd en een derde hektrawler voor de ze rederij is in aanbouw. Over nog een trawler wordt onderhandeld. Deze hek trawlers zijn of worden uitgerust met on der andere een diepvriesinstallatie en een 1180 pk Industriemotor. Mulder Rijke n.v. uit IJmuiden toont nu in Amsterdam haar nieuwste produk- ten: een duwsleepvaartuig, een polyester reddingboot, een polyester havenboei en een reddingvlot. Het duw-sleepvaartuig is gebouwd van polyester-glasvezel. De voortstuwing geschiedt door een luchtge- koelde Deutz dieselmotor van 115 pk, ge koppeld aan een Schottel roer-schroef combinatie. Het vaartuig is in de eerste plaats bedoeld voor sleepduwwerk in havens. De paal trek is circa 1500 kilo gram; de snelheid 11 mijl per uur; ge wicht 3850 kilogram. Bureau Wijsmuller uit IJmuiden en L. DONDERDAG 10 NOVEMBER Filiaal Gem. bibliotheek en r.-k. biblio theek Santpoort-Zuid, Wijkcentrum „De Duinpan", Willem de Zwijgerlaan: 14.30- 17.30 en 19-21.15 uur. Antonius Ziekenhuis, 19.30-20.30 uur: Spreekuur Interkerkelijke Stichting ter bevordering van Verantwoorde Gezins voorlichting (I.S.V.G.). VRIJDAG 11 NOVEMBER Stichting Muziekschool Velsen, zaal Pe- truskerk, Venusstraat 1, IJmuiden, 19.30 u.: Openbare demonstratieles algemene muzikale vorming. Moerbergschool, 20 u.: Ouderavond; lezing over „Kind en sexualiteit". Gem. Openbare leeszaal'en bibliotheek, Plein 1945: 14.30-17.30 u. en 19-21.30 uur; filiaal Wijkerstraatweg 77, Velsen-Noord: 14.30-17.30 en 19-21.15 uur; filiaal van de Gemeentebibliotheek en de r.-k. biblio theek in Santpoort-N., gebouw „Spaarn- berg", Wüstelaan 79: 19-21.30 uur; r.-k. Openb. leeszaal en bibliotheek, Willems- beekweg 96, IJmuiden: 14.30-17.30 en 19-21 uur; filiaal r.-k. Openbare leeszaal en bi bliotheek in Velsen-Noord, Banjaertstraat 13: 14-17 en 19-21 uur. Stadhuis, Plein 1945, IJmuiden-Oost is te bezichtigen op werkdagen van 10 tot 12 uur. DONDERDAG 10 NOVEMBER Galerie Boumans, Breestraat 122, 20 u.: Filmcursus voor gevorderden, docent Ad. Bakker; Smalfilmclub „IJmond Dubbel Acht" en B.S.C. Creatief Centrum, Hoflanderweg 104, 20 uur: Schilderen o.l.v. Tony Gerlach; Ken- nemerstaten. Kennemer Theater, Zeestr., 20 u.: To neeluitvoering door Rederijkerskamer Kennemerland; opgevoerd wordt „Be moeial" van Jack Popplewel. Harmoniegebouw, Groenelaan, 19.30 u.: Voordracht en creatief spel; Ru Kaebisch, voor Ned. Bond van Plattelandsvrouwen. Sportfondsenbad, Kuikensweg 84 ge opend van 20.15-21.30 uur. VRIJDAG 11 NOVEMBER Creatief Centrum, 20 uur: Cursus ko perwerk (volwassenen) o.l.v. Annie Brug- gert, door Kennemer Staten. Huize Scheybeeck, 19.30 uur: Cursus bloemenschikken (gevorderden); Stich ting voor huish. en gezinsvoorlichting. Creatief Centrum, Hoflanderweg 104, 14 u.: Schilder- en tekenlessen; St. Lucas- gilde, docent J. C. Heeck. Herv. Ver. gebouw, Schans, 20 uur: Clubavond voor Beverwij kse Amateur- fotografenvereniging. Gebouw Wijkerbaan, 20 u.: St. Maarten feestavond m.m.v, „Route Sixty Six"; In- «tuif „Het Plein". Sportfondsenbad, Kuikensweg 84, ge opend van 7-17.30 en 20.15-21.30 uur. Openbare leeszaal, Hendrik Burgerstraat 70, geopend van 15-17.30 en 19-21 uur. R.k. leeszaal, Arendsweg 61, geopend van 10-13, 15-18 en 19-21.30 uur. Gezamenlijke filialen: Wijk aan Zee, de Zwaanstraat 4, geopend van 19-21 uur; Oosterwijk, Amstelstraat 44, geopend van 19-21 uur; Meerestein, Parmentierstraat 2, geopend van 15-17 uur en 19-21 uur. WiMwrnlMMmM. Smit Co. Rotterdam ontbreken uiter aard niet op deze expositie. Deze inter nationale sleep- en bergingbedrijven zijn op „Europort '66" niet om direct zaken te doen. Zij horen er bij. Voor de scheep vaart op alle oceanen en reeën zijn ze een begrip geworden. Wie de tentoonstelling bezoekt, doet goed ook eens een kijkje te nemen bij de Ko ninklijke Noord- en Zuid-Hollandse Red ding-Maatschappij. Haar doel is de kust van Loosduinen tot aan de monding van de Eems, met inbegrip van het IJssel- meer, te voorzien van uitstekend redding- materieel, bemand door geoefende vrij willigers. Morgen, 11 november is de K.N.Z.H.R.M. jarig, want de Redding maatschappij werd op 11 november 1824 opgericht. Wist u, dat sedertdien meer dan negenduizend schipbreukelingen met haar middelen werden gered? Wie „Red der aan de wal" wil worden die kan dit door jaarlijks vier gulden bij te dragen of een gift ineens te storten op postgiro 26363. ADVERTENTIE ha! FOTO GANS HEEFT FIMVEWERS VAN 85.-TOT 145- Filmviewers kunt U in vele uit voeringen bij ons vinden. Met een groot of een klein matglas. Met of zonder versnelling op de omrollers. Voor Super 8 of ge woon Dubbel 8. Alle filmviewers zijn uiteraard voorzien van een merk-inrichting. Ook uit andere artikelen voor de filmmontage heeft U enorme keuze: Filmlijm, plakpersen, film spoelen, titelletters. Maar GEBOREN: Jolanda M. d.v. P. T. Rood en C. van Wonderen; Johannes B. z.v. J. B. Half en M.' Kraaijveld; Anna C. d.v. H. L. Verzijlenberg en C. P. M. Witteman; Martinus C. z.v. P. P. Hergarden en M. A. M. Besteman; Berta A. K. d.v. N. M. de Goede en B. Stam. ONDERTROUWD: J. H. Schuijt en G. van Wetering; T. P. Nijman en M. C. A, de Reus; T. J. Comelisse en B. Mous; A. A. van Brakel en A. M Hensen; R. J. Bartels en G. Tabak; S. E. J. Demmers en A. T. M. van Lint; P. Krijnen en N. van Houten; C. van de Water en G. Mots hagen; M. H. Jankowski en J. C. P. Ver steeg. GETROUWD: R, P. de Jong en M. C. van Huisstede; R. Bosscher en A. M. M. van Waveren; J. de Boer en C. M. Petra; L. Garau en G. van Putten; J. C. Visser en M. A. van der Does; T. Vogel en J. M. Blanken. OVERLEDEN: M. Kluivers oud 76 ja ren; V. de Weijer oud 64 jaren; G. W. F. Mol oud 76 jaren; A. P. M. Vlek oud 82 jaren. De kapitein van het bij de Papierfa briek Van Gelder Zonen N.V. in Velsen- Noord liggende schip „Virgin Mary" heeft gisteren assistentie gevraagd van de politie te Velsen. Het schip is eigendom van een aantal Grieken. De bemanning bestaat grotendeels uit Joegoslaven en de kapitein is een Cyprioot. Er zou een grote Dodge-auto van boord zijn gestolen. Bij een onderzoek bleek, dat er nogal wat moeilijkheden aan boord zijn, door dat er onder meer geen geld beschikbaar is voor de gages. Een van de opvarenden, een 36-jarige Griekse emigrant uit Canada, wilde te rug naar zijn vaderland en liet in Que bec zijn auto aan boord l^den. Hij maak te de reis mee als passagier. Woensdag morgen vroeg hij aan personeel van Van Gelder Zonen N.V. om de auto met een kraan op de wal te zetten, hetgeen ge beurde. Hij haalde zijn spullen uit de hut van de kapitein en vertrok. De kapitein wenst nu nog 2500 Canadese dollars van hem te ontvangen. ADVERTENTIE De woensdagavond gehouden ver gadering van de gemeenteraad van Velsen moest, wegens het onverwacht en tragisch overlijden van het lid van de V.V.D.-fractie de heer W. Gorter worden voorafgegaan door een korte herdenkingsrede, welke door de voor zitter, burgemeester mr. J. C. Bühr- mann, met een onmiskenbare be wogenheid werd uitgesproken. De burgemeester gaf daarbij eerst uit drukking aan de algemene ontsteltenis, waarmee het overlijdensbericht in Velsen was ontvangen, om er vervolgens op te wijzen dat de heer Gorter, in de betrek kelijk korte tijd dat hij lid van de ge meenteraad is geweest, een grote maat schappelijke interesse toonde, waarbij zijn constante belangstelling in het bijzonder naar de gemeentelijke financiën is uitge gaan. Daarnaast had het onderwijs zijn in teresse, waarbij spreker dan in het bij zonder de deskundigheid van de overlede ne wilde memoreren, bij de behandeling van het technisch en het visserijonderwijs. Bovendien voelde de heer Gorter zich nauw betrokken bij het welzijn van mens en maatschappij en hij bracht dit, in en buiten de raad, tot uitdrukking door zijn tegelijkertijd zakelijke en van een we zenlijke verontrusting sprekende benade ring van het probleem van de verontrei niging van de biosfeer. Door dit alles verliest de raad in hem een gewaardeerd medelid, wiens overwo gen oordeel en deskundige toewijding zo wel bij de openbare discussies, als bij het werk in de raadscommissies, steeds dui delijk zijn gebleken. De gedachten van de burgemeester gingen daarbij tevens uit naar de nabestaanden van de overledene, zijn echtgenote en drie kinderen, waarbij spreker wilde vaststellen dat zo er van enige menselijke troost sprake kan zijn, deze voor hen dan moge liggen in het be sef dat de raad van Velsen in de heer Gorter een, om de gaven van hoofd en hart hoog gewaardeerd medelid herdenkt. Nadat ook de heer Th. Kruisman, als nestor van de raad en de heer A. J. Schotman namens de V.V.D.-fractie nog een kort herdenkingswoord hadden ge sproken, werd door de aanwezigen staan de een minuut stilte in acht genomen. De hierna volgende agendapunten heb ben niet veel tijd meer in beslag geno men, waarschijnlijk omdat er bij de sa menstelling daarvan rekening was gehou den met een enigszins feestelijk getint af scheid van mevrouw A. S. H. Hoek-Feen- stra. Door het plotseling overlijden van de heer Gorter kon aan dit voornemen ADVERTENTIE uiteraard nog geen gevolg worden gege ven. Tot haar opvolger werd haar echt genoot de heer C. Hoek aangewezen, wiens geloofsbrieven daarvoor reeds in or de waren bevonden. Toen was echter al unaniem instemming betuigd met de in het leven geroepen stichting „Dorp Vel sen" welke, zoals wij reeds uitvoerig heb ben vermeld, het herstel van de oude dorpskern beoogt. Als vertegenwoordigers van de raad werden in het stichtingsbe stuur de heren C. Ockeloen, A. J. Schot man en W. N. Koopman benoemd. De enige duscussie tijdens deze verga dering ontstond dan ook op het ogenblik, dat door het college werd voorgesteld het adres van de verschillende oudercommis sies over de verkeerssituatie op de Drie- hu izerkerkweg, ter afdoening in handen van B. en W. te stellen. De eerste die tegen deze gang van za ken protesteerde was de heer Kruis man (C.P.N.), die erop wees dat het schrijven van de ouders tot de gehele raad is gericht, zodat hij meende dat de leden ook in de verdere behandeling die nen te worden gekend. In ieder geval drong spreker op een spoedige beslissing aan, omdat over deze kwestie nu al ne gen maanden zonder enig succes wordt ge correspondeerd. Ook mevrouw Van H e e 1-M o n t i j n (V.V.D.) betreurde het dat de raad op deze wijze een oordeel zou worden onthou den, waarna de heer Buist (P.S.P.) te kennen gaf bijzonder onder de indruk te zijn gekomen van de argumenten van de oudercommissies. Hij achtte dan ook een één-richtingsverkeer de enige oplossing, zodat hij verzocht het antwoord van het college niet eerder te verzenden, dan na dat de inhoud daarvan aan de raad zou zijn voorgelegd. Enigszins geprikkeld bracht burgemees ter Bührmann de opponenten daarop on der het oog, dat de raad het college des tijds een volledige machtiging heeft ver leend dergelijke kwesties af te handelen. Indien de leden deze materie zelf weer onder hun berusting willen nemen, dan adviseerde de voorzitter hen bij de raad een beslissing uit te lokken. „Maar dan verlaagt u zich tot een dorpsgemeente raad, waar men zich met elke straathoek kan bemoeien," meende de burgemees ter. De voorzitter werd hierin bijgevallen door mr. Van Roozendaal (K.V.P.) die de raad erop attent maakte dat de spelregels loyaal in acht dienen te wor den genomen. Men heeft een en ander des tijds inderdaad aan het college gedele geerd, waarmee de procedure definitief is vastgesteld. En omdat de heren Algra (Prot.-Chr.) en Van Os van den Abelen (P.v.d.A.) dezelfde mening ble ken te zijn toegedaan, kon de voorzitter het korte debat beëindigen met de toe zegging, dat alle leden nog zullen wor den ingelicht over het door de verkeers- commissie gevolgde systeem. ADVERTENTIE Heerlijk warm gevoerde pantoffels van suède met sterke gevulcaniseerde zool. 36-43 11.90 Kennnemerlaan 63 IJmuiden Telefoon 4781 K 31 GEBORENAntonius N. A., z.v. E. J. M. Oud en C. C. M. Stet; Johannes A., z.v. P. de Munck en M. A. Duineveld; Pau lina M„ d.v. C. J. van Schie en C. W. T. van der Knoop; Jacqueline C. J. d.v. C. A. Res en W. T. Rab; Hermina C. A. d.v. B. Wierdsma en H. C. A. Westra; Brigitta C. M. d.v. A. M. Zonneveld en T. M. Stam; Jeroen M„ z.v. H. Voogd en I. H. Blaauw; Linda J. d.v. R. G. Landwehr Johann en J. Nat; André W., z.v. A. W. Czeyki en D. Klein; Christina M. d.v. P. J. T. Dijk man Dulkes en C. Spanjaardt; Marcel R. F. z.v. A. A. F. C. Kleinmann en M. Koopman; Charlotte M. d.v. M. de Groot en H. M. W. Honnebier; Richard z.v. L. Doll en S. Sijtsma; Neeltje F. d.v. E. W. J. van Leersum en A. Vledder; Petrus C. z.v. P. C. Kaandorp en M. J. Schuijt; Barbara A. d.v. E. H. Lawa en E. G. H. Manshande; Arnoldus C. J. z.v. A. P. M. van de Graaf en M. C. Brakeboer; Wouter J. z.v. P. Visscher en J. Kok. ONDERTROUWD: Jacobus T. Beentjes en Johanna B. M. van der Kolk; Sijbran- dus Hiemstra en Iemkje Zijlstra. GETROUWD: Egbert van Wendel en Hendrika T. Brok. OVERLEDEN: Bernandus J. A. Haanen 57 jaar; Camilla C. Disco, 1 jaar; Henricus J. Harder, 86 jaar; Guurtruida Dekker, 48 jaar. Met deze woorden richtte aan het ein de van de woensdagavond gehouden ver gadering van de Velsense gemeenteraad burgemeester Bührmann zich tot me vrouw A. S. H. Hoek-Feenstra, die haar raadszetel wegens voor haar verheugende omstandigheden heeft moeten opgeven. Zoals bekend zal zij door haar echtge noot, de heer C. Hoek worden opgevolgd. De burgemeester verklaarde voorts er behoefte aan te hebben haar bij dit af scheid duidelijk te laten blijken, dat de raad haar zeer nadrukkelijke aanwezig heid altijd bijzonder op prijs heeft ge steld en men de consequente manier, waarop zij haar taak wenste uit te oefe nen altijd met bewondering heeft ge volgd. „Vandaar dat wij u, gewoon maar „graag mogen", mevrouw, zodat u ervan overtuigd kunt zijn dat onze allerbeste wensen u vergezellen en dat wij, als de tijd daar is dat een jong leven „om de Hoek" komt kijken, van onze blijdschap en belangstelling opnieuw zullen doen blij ken", besloot de voorzitter, die mevrouw Hoek tenslotte ter herinnering aan de pe riode van haar raadslidmaatschap een in gelijste foto overhandigde. De heer Th. Kruisman voegde hier als nestor van de raad aan toe, dat mevrouw Hoek gelukkig niet vertrekt omdat de kiezers haar onwaardig bevonden. Inte gendeel, dit afscheid is het gevolg van voor de heer en mevrouw Hoek bijzon der verblijdende omstandigheden. De heer Kruisman verzekerde haar dat de raad de wijze waarop zij de belangen van de burgerij meende te moeten behartigen steeds met bewondering heeft gadegesla gen. evenals de enthousiaste en dikwijls hardnekkige manier, waarop zij haar partij vertegenwoordigde. Volgens spre ker kan mevrouw Hoek er dan ook van overtuigd zijn dat de beste wensen van alle raadsleden haar zullen vergezellen, die overigens met vreugde naar de tra ditionele beschuit met muisjes uitzien. Mevrouw Hoek maakte op haar beurt van het laatste woord in de raad gebruik om de leden te verzekeren, dat het af scheid haar toch wel even moeilijk viel, hoewel dit uiteraard door de reden daar voor volledig wordt gecompenseerd. Ove rigens betuigde zij haar oprechte dank voor de wijze, waarop in deze raad de samenwerking met een betrekkelijk kleine fractie mogelijk wordt gemaakt, met als gevolg een prettige plaatsbepa ling in het totaal. Vandaar dat mevrouw Hoek alle leden voor de toekomst het al lerbeste wenste. xyxiooooofxicxionorioooooocxwoooocxxwoooooooooorkig dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE N

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 5