PREMIE SPAARPLAN Bussen straks van en naar de vliegtuigen zijn op nieuwe Schiphol overbodig Dr. Beel zoekt mogelijkheid voor een compromis Een levensverzekering beschermt uw gezin en helpt u sparenelk jaar neemt het Rijk 20% van de premie voor zijn rekening. Gemeenten gaan met „Het Dorp" spreken over opnamebeleid Samson-prijsvraag geen „kansspel" Hoofdkantoor KLM komt niet op Schiphol IJsbestrijder voor vliegvelden Nederlander moet Zuid-Afrika uit Haagse raad wil verbetering buitenhaven DONDERDAG 10 NOVEMBER 1966 9 Een levensverzekering geeft u en uw gezin zekerheid. Met periodieke betalingen (waarvan u zelf de hoogte bepaalt) vormt u waardevol bezit. Het Rijk geeft hierbij daadwerkelijke steun.met het Premie Spaarplan. Hoeveel? Over maximaal f 500,jaarlijks aan ver zekeringspremie ontvangen u en uw vrouw1) na vier volle kalenderjaren een belastingvrije spaarpremie van 20%, dus maximaal 100,2). Hoe? Bij uw betalingen Iaat u eenvoudig aan tekenen, dat u en uw vrouw deelnemen aan het Premie Spaarplan. Na verloop van 4 jaar krijgt u de spaarpremie uitgekeerd. Voorbeeld Als u dit jaar f 500,aan ver- zekeringspremie betaalt, krijgt u begin 1971 de spaar premie van f 100,Het betaalde bedrag mag natuur lijk ook minder zijn dan f 500,de spaarpremie is altijd 20 Op die manier kunt u vanaf 1971 ieder jaar de spaarpremie verdienen, zolang als u aan uw verzekering betaalt. De bijdrage van het Rijk kan zo in de loop van de jaren tot een flink bedrag oplopen. Wie? U kunt aan het Premie Spaarplan deel nemen als: 1. uw belastbaar inkomen in het voorafgaande jaar ten hoogste 15.000,was; 2. u ten minste 21 en nog geen 60 jaar bent (en niet reeds deelneemt aan de Zilvervloot). Waar? Bij de Levensverzekeringmaatschappijen en de Assurantie-tussenpersonen. Vraag de gratis brochure! BASIS VOOR PERSOONLIJK BEZIT (Vervolg van pagina 1) Nog goedkoop Lening Idee van vijf militairen met 14.000 beloond Kort nieuws i) Per deelnemer maximaal f 250,—. 7) Spaarpremie per deelnemer maximaal f 50.—. (Van onze correspondent) Een van de meest opvallende onder delen van het nieuwe Schiphol is het twee verdiepingen hoge stationsge bouw, waaraan drie „pieren" zitten. Aan deze pieren zullen bij de inge bruikneming van de nieuwe lucht haven tegelijkertijd 25 vliegtuigen kunnen „meren". De passagiers zullen dan via gesloten luchtbruggen in en uit kunnen stappen. Hierdoor wordt het tijdrovende vervoer met bussen van en naar de vliegtuigen overbodig. Het pierenstelsel kan zo uitgebreid worden dat er plaats komt voor 45 vliegtuigen. Aan de voorkant van het stationsgebouw- Is een pier gebouwd met een lengte van ongeveer 250 meter, waaraan op het ein de nog eens twee zijtakken komen met een lengte van ieder ongeveer 120 meter. Aan de zijkant van het gebouw zijn twee kleinere pieren aangebracht. In het on vertakte deel van de hoofdpier wordt de luchtreizigers het komen en gaan verge makkelijk door rollende voetpaden. Bezoe kers van de luchthaven zullen boven op de pieren de activiteiten op de luchthaven kunnen volgen. Tn de pieren wordt bij iedere instap- plaats een wachtkamer ingericht, die plaats biedt aan ongeveer zeventig perso nen. De afhandeling van de passagiers gaat in het stationsgebouw op twee ni veaus plaatsvinden, op de begane grond voor de aangekomen reizigers en op de eerste verdieping voor de vertrekkenden. Bij de vertrekhal komt een grote wacht kamer voor de passagiers met expresso en snackbars en een winkelcentrum. On der deze wachtkamer worden een aantal rustkamers en douches ingericht, voorna melijk ten behoeve van doorgaande rei zigers. In de aankomst- en vertrekhal zijn voor zieningen getroffen die een eind maken aan de vaak irritant harde manier van aankondigen van vluchten op het oude Schiphol. Via een systeem van een groot aantal kleine luidsprekers zullen de aan kondigingen er duidelijk maar niet nadruk kelijk hoorbaar gemaakt worden. Op de derde verdieping van het stations gebouw komen een aantal kantoren en bo ven de wachtkamer een restaurant voor de passagiers. Aan de kant van het plat form komen voor bezoekers van de lucht haven een drietal restauraties. Vertrek en aankomsthal kunnen via het juist in gebruik genomen klaverbladcircuit in rijksweg 4 bij Badhoevedorp, waarmee de luchthaven een directe verbinding heeft, gemakkelijk per auto bereikt worden. De aan- en afvoer van de bagage van de pas sagiers wordt in het stationsgebouw geheel via transportbanden geregeld. Voor het binnenlandse luchtvervoer dat buiten het douaneterrein om moet gaan, zijn specia le voorzieningen getroffen. Wanneer de ontwikkeling dit noodzake lijk maakt kan het stationsgebouw ver groot worden. Ook de bouw van een twee de stationsgebouw behoort tot de mogelijk heden. Personeel, passagiers en bezoekers krij gen de beschikking over parkeerterreinen met een totale capaciteit van ongeveer 6.500 automobielen. Bij de aanleg van het nieuwe Schiphol is rekening gehouden met de bouw van een ondergronds station van de Nederlandse Spoorwegen dat gebouwd zal worden wanneer de nu reeds zeer lang toekomstige spoorlijn Amsterdam-Schip- hol-Den Haag verwezenlijkt wordt. Het oude Schiphol zal na de verhuizing voor een belangrijk deel als vrachtauto centrum ingericht worden, waarmee de in tegratie van lucht- en wegverkeer wordt vergroot. Onlangs is bericht, dat de 44-jarige in Utrecht wonende Fransman Roger Lebret niet in „Het Dorp" kon worden opgenomen omdét de gemeente Utrecht hem sociale bijstand weigerde. De Vereniging van Nederlandse Ge meenten zal nu in samenwerking met het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk op korte termijn een bespreking houden met het bestuur van de stichting „Het Dorp" over het opnamebeleid waarover de stichting tot nu toe geen overleg heeft gepleegd met de gemeentebesturen. „Het Dorp" blijkt andere maatstaven bij het opnamebeleid te hanteren dan de gemeentebesturen. Utrecht heeft de aanvraag van de heer Lebret getoetst aan de voorschriften van de Algemene Bijstandswet, waarin spra ke is van de noodzakelijke kosten van het bestaan ten aanzien Waarvan de gevraag de bijstand moet worden beoordeeld. Uit dit onderzoek bleek, dat op grond van sociale en medische omstandigheden op name niet noodzakelijk was, waarna af wijzing van de aanvraag volgde. De rechtbank in Groningen heeft uit spraak gedaan in het proefproces, waar bij het er om ging of de n.v. Niemeijer al dan niet de Wet op de Kansspelen had overtreden met de Samson-Voetbalprijs- vraag, die in februari van dit jaar werd gelanceerd in advertenties. De rechtbank sprak de n.v. vrij. De prijsvraag bestond uit twee delen. Deelnemers moesten het juiste doelpunten- totaal van een door henzelf aangewezen wedstrijd goed raden en voor een rijmpje een slotregel vinden. De rechtbank was van oordeel dat dit laatste afhankelijk is van de creativiteit en niets met kansbe palingen heeft te maken. Het eerste deel van de prijsvraag beschouwde de recht bank als een soort toelating tot het twee de deel. Een beeld van het interieur van de middenpier tot de splitsing naar vertrek- en aankomstarmpjes. In het midden loopbruggen voor passa giers, lengte 250 meter, terwijl links en rechts afhandelingsbalies en aviobruggen komen. De nieuwe verkeerstoren. Martins Air Charter is de enige charter maatschappij, die op korte termijn op de nieuwe luchthaven Schiphol de beschik king krijgt over een eigen gebouw. Zij heeft overeenstemming bereikt met een financieringsmaatschappij, die bereid is een gebouw neer te zetten en dit aan haar te verhuren. Aanvankelijk was het de bedoeling de N.V. Luchthaven Schiphol voor de be huizing van de chartermaatschappijen zorg zou dragen. Hiervan moest worden afgezien in verband met de hoge kosten die de bouw en inrichting van de nieuwe luchthaven vergden. De chartermaat schappijen werden toen in de gelegen heid gesteld zelf een nieuw gebouw neer te zétten. Samengaah* tussen M.A.C. en Schreiner Airways in dezen bleek niet mogelijk. Ook Schreiner denkt in de toekomst op de nieuw luchthaven een eigen ge bouw te vestigen. Wanneer dit zal ge beuren is niet bepaald. Voorlopig blijft deze maatschappij, uitgezonderd enkele afdelingen die een plaats krijgen in een kantoorgebouw op de nieuwe luchthaven, op het oude Schiphol gevestigd. De nieuwe luchthaven Schiphol zal on danks de verhoging van de landings rechten met dertig percent één van de goedkopere Europese luchthavens blijven Bij een vergelijking van de landingsgelden met inberip van de verlichting voor een D.C.-8 op de veertig belangrijkste vlieg velden in Europa, komt Schiphol na de verhoging met 972,95 op de 24ste plaats. Het huidige tarief is 750. Behalve de landingsgelden wordt ook de toegangsprijs voor bezoekers verhoogd Deze gaat van 0.25 naar 0.50. Over een verhoging van de passagiersbelasting is nog geen beslissing genomen. De n.v. luchthaven Schiphol zal nog een bedrag van 100 miljoen gulden moe ten lenen voor de financiering van de bouw voor het nieuwe Schiphol. De totale kosten hiervan bedragen 400 miljoen gul den. Hiervan heeft de n.v. zelf 75 miljoen kunnen betalen. De aandeelhouders four neerden eveneens 75 miljoen gulden. Daarnaast werd tot nu toe reeds een be drag van 250 miljoen geleend. (Van onze correspondent) AMSTERDAM Het nieuwe hoofdkan toor van de K.L.M. komt niet op de lucht haven Schiphol. Dit is gisteren meege deeld door mr. J. 'C. H. A. van Stapele, één van de directeuren van de n.v. lucht haven Schiphol. Op de nieuwe luchthaven worden, omdat deze ingesloten wordt tus sen vier landings- en startbanen alleen be drijven toegelaten die daar functioneel beslist thuis horen. Met het hoofdkantoor van de K.L.M. is dit niet het geval, al dus de heer Van Stapele. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Kabinetsinforma teur dr. Beel krijgt vanavond nadere gegevens van het kabinet-Cals over de economische situatie. De ministers, die samen de Raad voor Economische Aangelegenheden vormen, hebben vanmorgen hierover met de direc teur van de Nederlandsche Bank en de directeur van het Centraal Plan bureau vergaderd. Bij dit overleg zal ook het halfjaarlijkse S.E.R.-rapport zijn betrokken, dat gisteren is gereed gekomen. Ook zal de toenemende in krimping van de industriële be drijvigheid, waarvan de situatie bij de Demka een symptoom is, aan de orde zijn gekomen. In politieke kringen wordt uit dit alles afgeleid, dat de informateur nog bezig is na te gaan of er mogelijkheden zijn voor een compromis, dat de weg kan vrijmaken voor een terugkeer van het kabinet-Cals. Dat compromis zou gevonden moeten wor den in een beperking van de verlaging van de Loon- en Inkomstenbelasting per 1 januari en een vervroegde invoering van de omzetbelasting. Wat de belastingverlaging betreft zou de formateur denken aan een verlaging met ongeveer 75 pet., hetgeen de staat geen 700 miljoen, maar 500 miljoen gul den zou kosten. De omzetbelasting zou niet per 1 januari 1968, maar reeds op juli 1967 met 1 in plaats van 2 pet. moe ten worden verhoogd, hetgeen de schat kist rond 150 miljoen gulden opbrengt Met de extra-dekking van 350 miljoen die hierdoor ontstaat, zou dr. Beel het gat willen dichten dat de K.V.P. en de A.R, in de begroting van dr. Vondeling heb ben aangetroffen. In politieke kringen 'wordt dit compro mis weinig kans gegeven. De K.V.P. heeft zich steeds verzet tegen elke aantasting van de belastingverlaging en de P.v.d.A, heeft steeds elke vervroeging van de om zetbelasting onaanvaardbaar genoemd. Prinses Christina terug. Prinses Christi na is gisteren met een vriendin, een dochter van een arts uit Amersfoort, te ruggekeerd van een bezoek aan Enge land, dat een week heeft geduurd. Van daag heeft de prinses haar studie aan de universiteit in Groningen hervat. De demissionaire minister van Defensie, de heer De Jong heeft de hoogste tot nu toe verleende premie van de Rijksideeën- organisatie uitgereikt aan enkele perso neelsleden van de Koninklijke Lucht macht. De prijs van f 14.000 is verleend voor een ontwerp van een ijsbestrijder voor start- en landingsbanen. Zij werd in ontvangst genomen door de echtgenote van de inmiddels overleden sergeant-ma joor C. F. Langbroek en door vier ser geants eerste klas, de heren G. A. Cop- pens, A. Koopmans, J. A. Beekwilder en W. J. Stoop. Mevrouw Langbroek ontving 4.000, de vier medewerkers van wijlen haar echtgenoot ieder ƒ2.500. Het ontwerp betrof een voertuigonder stel met twee straalmotoren welke aan de voer- en achterzijde zijn geplaatst. Zij produceren de hitte voor het smelten van sneeuw en ijs en zorgen tevens voor de aandrijving van het wagentje. De elek- trisch-liydraulische besturing van de voor- en achterwielen is onafhankelijk van el kaar, waardoor bijzondere korte bochten gedraaid kunnen worden. JOHANNESBURG (AFP). Een Ne derlands anglicaans geestelijke, de 29-jarige P. Dil, moet Zuid-Afrika verla ten. Hij heeft tien dagen om tegen de uitwijzing, waarvoor, het Zuidafrikaanse ministerie van Binnenlandse Zaken geen redenen noemt, in beroep te gaan. De heer Dil is lid van de vooruitstrevende partij. Stappen, die de Nederlandse am bassade in Johannesburg heeft gedaan om het besluit ongedaan te maken heb ben niets opgeleverd. Bij de voortgezette behandeling van d# Haagse gemeentebegroting voor 1967 ia een door alle fractievoorzitters gesteunde motie ingediend, waarin het college van B. en W. wordt verzocht er bij regering en Staten-Generaal op aan te dringen dat de verbeterde Scheveningse buitenhaven uiterlijk 1 januari 1970 zal kunnen wor den opgeleverd. In mei van dit jaar is bekend gewor den dat het rijk heeft aangeboden de Scheveningse buitenhaven te verbeteren om deze daarna in eigendom over te dra gen aan de gemeente 's-Gravenhage. Vol gens de rijksbegroting van Verkeer en Waterstaat zal echter pas volgend jaar een begin kunnen worden gemaakt met de verbetering van de Scheveningse bui tenhaven. In de motie verlangt de Haag se gemeenteraad nu dat het rijk deze ver plichting zal nakomen. Voorzitter. Tot voorzitter van het hoofdbe stuur van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij ter Bevordering der Phar- macie is gekozen dr. J. H. M. Winters, apotheker te Delft, tot dusver algemeen secretaris van deze organisatie. Dr. Win ters is voorts op het in Madrid ge houden tweejaarlijkse congres van d Fèdération Internationale Pharmaceuti benoemd tot president van deze interna tionale apothekersorganisatie. ADVERTENTIE

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 9