Cruyff alleen JAX geschorst voor interlands EIJENOORD I Zouden we stieren vechten moeten gaan invoeren? Tweeslachtig Cassius Clay had weer zin om een rijm te maken TELSTAR - D.W.S. Voetballen en meezingen bij Telstar-DWS op Schoonenberg De opstellingen Wij moeten maar nuchter blijven IJmond favoriet tegen Concordia Derby van Aurora en Oosterkwartier SPOR TIEF BEZIEN EDO EN RCH SPELEN UITWEDSTRIJDEN Geen winnaars eerste prijs toto Aalbrecht leidt Duitse interland .y ZATERDAG 12 NOVEMBER 1966 11 „Je wordt tegenwoordig niet meer moe van het spelen, maar van al dat gekrakeel om een voetbalwedstrijd", zegt Henk Groot aan de voor avond van de nationale topper AjaxFeijenoord. „Is dat nou allemaal nodig voor sport: extra politiemaatregelen, vervalsingen van plaats- kaarten en wat er allemaal meer gebeurd is de laatste dagen? Daar moeten wij, spelers, maar nuchter onder blijven. Feijenoord is geluk kig een ploeg die voetbal speelt, niet gauw grijpt naar grove mid delen, maar kunnen die Rotterdamse collega's zondag hun zelfbeheer sing ook bewaren als er in die wedstrijd iets gebeurt? Kunnen wij Amsterdammers dat? Al dat gedonder legt je maar extra-lasten op je schouders, die door het belang van de wedstrijd toch al zwaar be laden zijn". Klein handbalprogramma wmÊm* PP1SP!wm Training van Feijenoord Korfbalprogramma Sensatie H *P 1 Wmmwm Je zit er mee UITDAGER WILLIAMS BOKST MET KOGEL IN ZIJN LICHAAM Badmintonteam niet 1 opgewassen tegen Schotten Sportpark Schoonenberg ZONDAG 13 NOVEMBER - eredivisie - IJmuiden 2.30 UUR Jeugd tot 15 jaar vrije toegang Vooraf: „Community Singing" m.m.v. DICK HUIS (Hammondorgel) t Valse kaartjes. ff (Van een onzer verslaggevers) Twaalf maanden uitsluiting van het spelen van internationale wedstrijden in vertegenwoordigende elftallen. Dat is de straf voor de 19-jarige Johan Cruyff van Ajax, omdat hy afgelopen zondag in de wedstrijd tussen oranje en Tsjechoslowakije zich „in gehaar jegens de scheidsrechter" schuldig heeft gemaakt aan wangedrag. In Hotel Terminus te Utrecht kwam de zaak gisteravond voor. Drie uur lang hebben de heren mr. A. Lobsteijn, M. Dronkers, mr. C. Pet, L. Martens en J. Bronkhorst zich over de stukken gebogen, getuigen gehoord en filmbeelden van het bewuste moment gezien. De beschuldiging omvatte drie punten: a. het slaan van de scheidsrechter, b. misdraging door houding en c. misdra ging door gebaar. Alleen op het laatste punt werd Cruyff tenslotte veroordeeld, waarbij ten aanzien van de zwaarte van de straf rekening is gehouden met de maatstaven die de FIFA aanlegt. Aanvankelijk wilde de strafcommissie, die zich in dit bijzondere geval verte genwoordiger van de FIFA voelde, ook het natrappen in zijn beschouwing be trekken, maar Ajax-voorzitter Van Praag kreeg op formele gronden gedaan, dat men dit plan liet varen- De heer Van Praag stelde namelijk, dat dit niet in de aanklacht stond vermeld en de commis sie bijgevolg niet competent was hier over te oordelen. Behalve de verklaring van scheidsrech ter Glöclper uit Oost-Duitsland, diende tot bewijs een één minuut durend film verslag van de NTS, dat zes maal door operateur J. Alberts in slow-motion werd gedraaid. Daarop was niet te zien, dat Cruyff geslagen of nagetrapt had. Wél bleek, dat de Ajacied het niet bepaald eens was met scheidsrechter Glöckner. Deze film èn de verklaring van Glöckner, zo zei voorzitter mr. Lobsteijn later, wa ren voldoende bewijs voor een veroorde ling. Als getuigen werden gehoord: bonds coach Georg Kessler, oranje-aanvoerder Daan Schrijvers en speler Piet Keizer. Ajax-voorzitter Jaap van Praag, die lijkbleek de uitspraak aanhoorde, was dankbaar, dat de strafcommissie niet Ajax gedupeerd had. Terecht naar zijn mening, want Cruyff was 4 dagen aan het gezag van Ajax onttrokken geweest en bijgevolg kon Cruyff dus alleen ge straft worden met schorsing voor het Ne derlands elftal. De heer Van Praag per sisteerde echter bij zijn bewering, dat Cruyff niet geslagen had en op deze ma nier veel te zwaar gestraft was. Om een en ander duidelijk te demonstreren schud de hij Cruyff ten overstaan van een twin tigtal journalisten en fotografen de hand met de woorden: „gefeliciteerd, dat je toch voor Ajax mag blijven spelen, 12 maanden is een hele tijd, maar ik blijf achter je staan, want je hebt dit niet verdiend." Met dat laatste vertolkte de heer Van Praag ook de mening van Piet Keizer en Daan Schrijvers, die voorbeelden in het buitenland aanhaalden, waar spelers eveneens van het veld waren gestuurd en hoogstens 2 of 3 wedstrijden niet met hun nationale team mee mochten doen, waarop Van Praag antwoordde: „hier in Nederland zijn ze koninklijker dan de koning." De Concordia-dames ontvangen om half drie op eigen terrein de pioeg van IJmond, dat nog steeds ongeslagen aan de kop gaat, maar tweemaal met een gelijkspel genoe gen moest nemen (tegen Rapiditas). De Haarlemse dames doen verwoede pogin gen om zich veiliger te stellen, doch z(j zullen deze plannen moeten uitstellen tot het voorjaar, want IJmond zal wel met de winst gaan strgken. De Velser herenploeg ontmoet in Am sterdam-Noord Tonido. dat twee weken ge leden Velsen met een nederlaag verliet. Misschien is het zelfvertrouwen van IJ mond na de nederlaag tegen Concordia ge schokt; in ieder geval zal Tonido grote tegenstand bieden en een verrassing is ze ker niet uitgesloten. Aangezien de wedstrijd Blauw Wit Full Speed de vorige week plotseling werd uitgesteld, zullen beide ploegen het ko mende zondag opnieuw mogen proberen. Misschien heeft Full Speed wat meer hoop gekregen, nu Blauw Wit van Spirit ver lor. Een gelijkspel is beslist een haalbaar resultaat voor de IJmuider dames. «*v Mtmmm Henk Groot zit languit in een grote fauteuil in zijn smaakvolle huis in Zaandijk. Hij heeft het daar best naar zijn zin. („Dat we ons hier thuis voelen, kun je wel aan het Zaanse zingen van mijn vrouw horen"). Hij werkt hard, de blonde schakelspeler van de landskampioenen, die een anderhalf jaar geleden van toenmalig landskampioen Feijenoord voor een topbedrag werd teruggehaald naar het stadion in de Watergraafsmeer. „Op Moulijn na - die misschien zondag niet mee doet, omdat hij ge blesseerd is - is de hele aanvalslinie van Feijenoord anders dan toen ik er in speelde. Bergholtz ging naar An- derlecht, Kruiver naar DWS, ik naar Ajax terug en Bouwmeester naar !ii^ de ploeg uit Rotterdam trainde normaal Haarlem gaat zondag op bezoek bij D.T.V. in Amsterdam: beide ploegen hebben slechts 2 winstpunten behaald en behoren tot de zwakkere eerste-klasse ploegen. In de tweede klasse staat de plaatselij ke derby Oosterkwartier-Aurora op het programma, die ongetwijfeld veel toe schouwers zal hebben. Het is te hopen, dat het Oosterkwartierveld ditmaal wel bespeelbaar is, want anders zou de wed strijd voor een tweede maal moeten wor den uitgesteld. Animo Ready heeft een lastige wed strijd voor de boeg, want het speelt te gen Z.K.V. in Zaandam. De thuisclub versloeg zondag Allen Weerbaar met 7-2 en doet een serieuze poging om de kam pioenstitel te behalen. Daar voor deze zondag een inhaalpro gramma is vastgesteld, zijn er in de der de klasse geen wedstrijden vastgesteld. Boksen. Bas van Duivenbode, de Neder landse kampioen in het halfzwaarge- wicht, bokst 15 november in Oslo tegen de Noor Roy Askevold. Het ge vecht is afgesloten op acht ronden. lachen. „Mijn broertje Rob heb ik dit weekeinde zien spelen in de Zaanstreek- jeugd. Hij is 18 jaar, een beetje uit zijn krachten gegroeide lange slungel, die heel leuk voetballen kan, makkelijk combi neert en linke dieptepasses kan geven. Weet je dat ik zondag jaloers was op hem. Die speelt lekker onbezorgd voor een handjevol toeschouwers. Wat een verschil". „Ik heb iemand deze week horen zeg gen: dat beroepsvoetbal gaat hoe langer hoe meer op beroepsboksen lijken. Bij beroepsboksen, zei-ie, is het belangrijker wat er buiten de ring gebeurt, dan in de ring. Zover is het gelukkig nog niet, maar als het zo doorgaat Er komt steeds Ik denk, dat het accent van de wed strijd vooral zal komen te liggen op de vraag wat onze voorhoede tegen die Rot terdamse achterhoede zal doen. Daar zijn Henk Groot NAC. Het is moeilijk die aanvalslinie van toen te vergelijken met de Rot terdamse voorhoede van nu. Ik meen - een mening gebaseerd op de enkele keren dat ik Feijenoord voor televisie zag - dat ze het nu meer van indivi duele acties moeten hebben. Die twee Zweden bewijzen hun waarde anders wel. Ik vind vooral die Bild een knappe speler, erg gevaarlijk voor een achterhoede. Kindvall is meer een kansenruiker en -benutter. Toch lijkt me die aanvalslinie wel in bedwang te houden. De kool en de geit zijn weer gespaard in de kwestie-Cruyff. De strafcommissie van de KNVB heeft schijnbaar een Salo- monsoordeel geveld door Cruyff alleen maar een schorsing op te leggen voor vertegenwoordigende elftallen. Ajax is daarmee ten volle tevreden gesteld en meer dan dat. Nu loopt Cruyff geen kans meer geblesseerd te raken of geschorst te worden, omdat hij niet meer in natio nale teams uitkomt. Ajax lacht. De strafcommissie heeft onderscheid gemaakt tussen clubvoetbal en interland voetbal. En zo kan het gebeuren, dat een speler, die zich zondag misdragen heeft op een voetbalveld morgen weer doodge moedereerd meehuppelt. De KNVB heeft de mond er van vol om de clubs er op te wijzen, dat er minder hard en brutaal moet worden gespeeld en dat elke over treding zwaar moet worden gestraft. Een voetballer is een voetballer, of hij nu voor zijn club of voor een vertegenwoordigend elftal uitkomt. Misdraagt hij zich dan moet hij voorlopig niet meer op een voet balveld getolereerd worden, of dat nu voor de KNVB of een club is. Kan men nu na deze uitspraak bijv. een voor een club geschorste speler wel in het Neder lands elftal opstellen? Dat zou wel vol gens de logica van de KNVB zijn. Een andere zaak is, dat de KNVB de ordeverstoringen bij Nederland-Tsjecho- slowakije gewoon in de doofpot stopt. Ware een zo'n schandelijk vertoning voor gevallen bij een clubontmoeting dan was de thuisclub, die verantwoordelijk is voor de ordehandhaving, zeker gestraft met een wedstrijd zonder publiek spelen. Ook hier zijn er twee maatstaven: interland voetbal is iets anders dan clubvoetbal. De KNVB is Real Sranang niet, dat ge straft werd. De KNVB sluit de hekken niet bij een interland. Zij kijkt wel uit. in de loop der jaren weinig veranderin gen in aangebracht, die is goed op elkaar ingespeeld. Voorlopig is het nog steeds de minst gepasseerde defensie in het be taalde voetbal. Hou daar goed rekening mee. Voorlopig hebben ze onder de lat nog steeds de beste keeper van ons land staan. Amsterdamse chauvinisten die be weren dat Eddy Pieters Graafland zondag, tegen Tsjechoslowakije toonde, dat hij in vorm achteruit gaat, kennen hem niet. Hij blijft een doelman die een wedstrijd kan beslissen. Sommigen beweren, dat hij zondag twee keer blunderde bij die Tsje chische doelpunten. Lariekoek. Die eerste goal was een blind schot, zowel voor de maker als voor de doelverdediger. Als er zo'n kluwen spelers voor het hok staat heb je als schutter net zoveel geluk nodig om met zo'n schot te doelpunten als een keeper om zo'n schuiver te hou den. En dat tweede doelpunt was een samenloop van omstandigheden." „Die defensie van Feijenoord is nog ver sterkt door Rinus Israël, maar toch ge loof ik, dat we er met onze voorhoede wel doorheen kunnen komen, tenminste als Johan Cruyff meespeelt. Ook die af faire doet ons team natuurlijk geen goed. Ik geloof persoonlijk niet dat hij de scheidsrechter geslagen heeft, misschien in een reflex-beweging aangeraakt. Jo han mag dan veel babbels hebben op het veld, dat is zijn karakter, zijn manier van spanningen ontladen, maar het is feen bokser, geen jongen die aan slaan enkt, simpel ook al omdat-ie te fragiel is om daarmee ooit iets te kunnen be reiken. Niemand van ons gelooft, dat Cruyffie die scheidsrechter geslagen heeft, maar intussen zit je er maar mee. Dan is er nog die schorsing van Co Prins, die zich volgens de scheidsrechter te veel met de leiding bemoeide. Ik heb in diezelfde wedstrijd ook in het tweede gespeeld. Goed, Co praatte veel, maar moet zo'n scheidsrechter dan direct klaar staan met z'n boekje? Begrijp me goed, ik oordeel niet, ik schud alleen maar m'n hoofd over al die dingen die er aan de wedstrijd Ajax-Feijenoord vooraf gingen Neem ook die zaak over dat wel of niet in het Olympisch Stadion spelen? Ik blijf er buiten, maar iedereen moet het toch met me eens zijn,dat dat allemaal niet bevorderlijk is voor je concentratie". Henk Groot begint plotseling te glim meer sensatie bij, sensatie die bepaalde journalisten maar wat graag aangrijpen om er stukjes van te maken. In een och tendblad zeiden ze dat die hele rotzooi om Cruyff een gevolg was of kwam door de ruzie tussen Ajax en Feijenoord, dat daardoor de gemoederen zo verhit waren. Ik ben er geweest, maar ik heb er niks van gemerkt. Hebben die verslaggevers dan betere ogen dan ik? Nou moet je eens even denken aan het moment dat wij zondag onder de tribune vandaan het veld opgaan.Welke ge dachten zullen er dan in onze hoofden rondspoken? Ik weet zeker een heleboel gedachten, die niks met het eigenlijke spel te maken hebben. En toch verlangt het publiek dat wij ons beste spel tonen, dat die Rotterdamse en Amsterdamse roodwitten een mooi spelletje op de gras mat leggen. Je gaat je langzamerhand afvragen of dat voor de meesten nog wel het verlangen is. Of ze hun geld betalen voor mooi voetbal of sensatie. Zouden we voor die mensen dan niet beter het stie ren vechten in ons land kunnen invoeren? Ik speel nu anderhalf seizoen in Ajax. De twee vorige keren dat we tegen Feijenoord speelden, eindigden we een keer gelijk en wonnen we een keer. Op papier staan we er als alles normaal is nu sterker voor dan het huidige Rotterdamse team. Maar het is niet nor maal mee". Het Belgische voetbalelftal heeft vrij dagmiddag in het Heyselstadion van Brus sel met 2-1 gewonnen van Frankrijk. Al le doelpunten werden na de rust gescoord. De wedstrijd werd gespeeld voor groep 7 van het toernooi om het Europese kam pioenschap voor landenteams, waarin naast België en Frankrijk ook Luxem burg en Polen uitkomen. Angelo Dundee, de manager van Cas sius Clay, is er van overtuigd, dat de wereldkampioen maandagavond wanneer hij in Houston zijn wereldtitel in het zwaargewicht verdedigt, zijn uitdager Cleveland Williams knock out zal slaan. „Wij weten dat het een zwaar gevecht wordt", verklaarde Dundee gisteravond. „Clay ziet in Williams een zeker zo ge vaarlijke tegenstander als Sonny Liston destijds was. De uitdager steekt in een uitstekende vorm, ik reken er dan ook op dat het gevecht zeker acht, negen of tien ronden duurt, doch op zijn hoogst elf. En uiteraard wint Clay". Hugh Benbow, de Amerikaanse miljo nair, die vier jaar geleden voor 20.000 dollar het contract van Cleveland Wil liams overnam en daarna de bokser op zijn farm te werk stelde, heeft gezegd dat Williams, direct vanaf het begin in de aanval zal gaan om een snelle knock out te forceren. Voor T jndee leverde dit geen problemen op: „dat is voor ons al leen maar prettig, wij weten hoe zo'n bokser bestreden moet worden". Benbow, rijk geworden in de olie van Texas, heeft in ieder geval al één over winning op Clay behaald. De manager van Williams, die gezien zijn uitlatingen dé laatste dagen, bepaald niet op zijn mond is gevallen, heeft Clay er in ieder geval weer toe verleid, om zich in vers vorm over een gevecht uit te drukken. De wereldkampioen had namelijk zijn ge woonte om de afloop van het gevecht op rijm aan te kondigen, enkele maanden definitief verlaten. Vrijdagavond toen hij zijn laatste trai ning afsloot, vergastte Clay het publiek op het volgende fraaie vers: „Tot Benbow het zwijgen verbrak zag ik Williams in de vijfde als wrak, nu ben ik niet langer te vree voor hij knock uit gaat in twee". De 24-jarige Cassius Clay is negen jaar jonger dan Cleveland Williams. Williams, die voor de helft Indiaans bloed in de aderen heeft, was twee jaar geleden voor het laatst in het wereldnieuws toen hij door een politieman bij een twist over een verkeersovertreding in de buik werd geschoten. Tijdens de operatie in het zie kenhuis was Williams driemaal klinisch dood maar de doktoren slaagden er tel kens weer in het hart op gang te bren gen. De uitdager is hoewel hij nog steeds een kogel in het lichaam heeft vol ledig hersteld en lijkt sterker dan ooit te voren. De fans van Williams verwach ten dat Clay knock out zal gaan op do gevreesde linkse hoek van hun favoriet, die van de 71 gevechten, welke hij tot nu toe leverde, er liefst 51 door k.o. won. Het Schotse badmintonteam, dat na de eerste dag van de Thomascupwedstrijd tegen Nederland in Ayr met 4—0 de lei ding had genomen, plaatste zich voor de tweede ronde van de Europese zone door Nederland uiteindelijk met 72 te verslaan. ADVERTENTIE (Van onze sportredactie) Door de vrije zondag van Haarlem en de uitwedstrijden van EDO en RCH moet Haarlem het zondag zonder betaald voet bal stellen. Voetballiefhebbers kunnen echter uitwijken naar Velsen, waar zij op Schoonenberg Telstar aan het werk kun nen zien tegen DWS. Een nummertje community-singing is op Schoonenberg bij de toegangsprijs inbegrepen, zodat voor Haarlemse bezoekers de wellicht iets langere reis de moeite waard is. EDO gaat, na twee thuiswedstrijden, naar Til burg, waar het NOAD als tegenstander heeft. Ook RCH gaat op stap. De Racing speelt in Doetinchem tegen de Graafschap. Zowel Telstar als DWS komen zondag in hun sterkste opstelling in het veld. Bij Telstar heeft trainer De Visser de zaken hard aangepakt. Tegen HVC en de afge lopen week tegen de Amsterdamse vierde klasser Energia zijn oefenwedstrijden ge speeld. In deze laatste wedstrijd bleek dat Althoff geheel hersteld is van zijn blessure en zondag weer van de partij is. Ook Clement, wiens schorsing voorbij is, maakt zijn rentree op Schoonenberg. An- dré en De Vries hebben hun plaats aan deze twee spelers moeten afstaan. Voor het eerst sinds vele weken kende De Vis ser bij de samenstelling van zijn elftal geen bijzondere moeilijkheden. Bij DWS blijft Jaap van der Leek aan doelman Schrijvers de voorkeur geven boven Jong bloed, die de laatste tijd niet in vorm was. Een nieuw gezicht bij de Amsterdammers is Van der Wijer, een speler uit het tweede elftal, die als linksachter is op gesteld. Die verdediging is bij DWS dit seizoen niet het sterkste deel van de ploeg en dat opent voor de Velsenaren gunstige perspectieven. De strijd is dan Telstar (thuis tegen DWS) Stuy Bakker, Althof, Kort en Van Essen Koopman en Van Egmond Cleeren, Bond, Van Wijk en Clement. RCH (uit tegen De Graafschap) Van der Meeren Croes, Van Dijk, Koning en Nanai Fransz en Maslo Van Doesselaar, Van Wooning, Strijk en Meyer. EDO (uit tegen NOAD) Amama - Van der Zon, Disselköter, Witkamp en Breeuwer Spiers en De Looze Bosdijk, Burke, Koene en Koek. ook volkomen open,» waarbij het terrein voordeel voor Telstar wellicht beslissend zal zijn. DWS komt met de volgende op stelling in het veld: Schrijvers-Flinke- vleugel, Cornwall, Pijlman, en Van der Wijer-Vonhof en Boogaard-Geurtsen, Waayenberg, Kruiver en Rensenbrink. In het elftal van RCH is Van Doesse laar weer teruggekeerd. Hij neemt de plaats in van Hendriks. Bovendien is Van Wooning van de defensie naar de aan valslinie verhuisd, zijn plaats in de ver dediging wordt ingenomen door Van Dijk. Deze wijzigingen zijn kennelijk bedoeld om de stootkracht van de Heemsteedse voprhoede op te voeren. De Graafschap stelt de volgende spelers op: Hentenaar- Huls, Keuben, Koenders en G. Hulshorst- Nieuwenhuis en Van Brussel-Partelink, Hartjes, Beekman en A. Hulshorst. Ook EDO heeft zijn opstelling gewij zigd. De blessure die Van der Putten in de wedstrijd tegen Wilhelmina opliep, i* nog niet genezen. Zijn plaats in de ver dediging wordt nu door Breeuwer ingeno men. Ook Hup kan nog niet van de partij zijn. De tegenstander van EDO, NOAD, behaalde de afgelopen weken enkele fraaie overwinningen, maar vertoeft desondanks nog steeds in de onderste regionen. NOAD verschijnt in de volgende opstelling: Van Dieden-Simons, Netten, Janssen en Van der Ven-De Beer en von Ranzou-Van der Velden, Maas, Stovers en Zieltjens. De cijfers van sporttoto 18 van het afge lopen weekeinde zijn: aantal deelnemer* 658.941; bruto-inleg 908.836,80; prijzen- bedrag 229.916,—. Eerste prijs: 164.953,80; geen mel dingen. Tweede prijs: f 89.974,80 plus 109.969,20 (®/i van eerste prijs) is totaal 199.944, Aantal meldingen 17. Bruto-opbrengst per kolom 11.761,40. Derde prijs 44.987,40 plus 54.984,60 (Vi van eerste prijs) is totaal 99.972, Aantal meldingen 147, waarvan 1 met 2 kolommen. Bruto-opbrengst per kolom 675,50. De heer Aalbrecht uit Hoek van Hol land zal op zaterdag 19 november de voetbalwedstrijd West-DuitslandNoor wegen, die in Keulen wordt gespeeld, lei den. Hij zal hierin worden bijgestaan door de grensrechters Boogaerts en Bom.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 11