Gemini-12 cirkelt om de aarde gekoppeld aan Agena-raket Diplomaten uit 22 landen woonden de lancering bij stereo versterkers bandrecorders STEREO HIGH FIDELITY SHOW Alphenaar Harriman, reizend diplomaat van VS VEZENO r Van dag tot dag Spoorwegongeluk in India Amnestie in Spanje Indonesisch blad beschuldigt Soekarno W. B0ESER Wêèêêü ZATERDAG 12 NOVEMBER 1966 33 seconden Geen hoge baan Uitstapje in ruimte Maandag- en dinsdagavond Vergelijking Eerste schreden Onderhandelaar Rechtuit Vietnam VERZEKERT ZIEKENHUISKOSTEN amm De Partij van de Arbeid maakt een bijzondere studie van het nieuwe basis programma, dat tegelijk ten grondslag moet liggen aan het verkiezingsprogram ma. Het ontwerp is tamelijk radicaal en beoogt de verschillen in inkomens kleiner te maken. Voorgesteld worden onder an dere: een wettelijk vastgesteld minimum loon voor werknemers, die de leeftijd heb ben van 21 jaar; zwaardere belasting op erfenissen; hogere studiebeurzen. Voorts zouden staatkundige hervormingen moe ten worden doorgevoerd, waardoor jonge ren van achttien jaar reeds het kiesrecht verkrijgen; en de Eerste Kamer zou moe ten worden afgeschaft. Bezuiniging op de uitgaven voor de vloot, erkenning van de Poolse westgrens (de Oder-Neisse-lijn) en het weren van Portugal uit de NAVO (in 1969) staan eveneens op de verlang lijst. Het is natuurlijk de vraag, welke wen selijkheden daarvan straks in het verkie zingsprogramma komen. En in hoe verre deze punten dan weer voorwaarden zijn voor het eventueel deelnemen aan een nieuwe regeringsvorming. Verleden week waren de kopstukken van de P.v.d.A. aan wezig op de conferentie over het partij wezen, die was georganiseerd door de Volkskrant, en verscheidene van hen ble ken niet geestdriftig over het bij voorbaat vaststellen van een minimumprogramma. Er zou dan bij de vorming van een kabinet onvoldoende speelruimte zijn om te onderhandelen. Het viel echter op, dat do heer Nederhorst aan het einde van de discussies wel de Anti-Revolutionaire Par tij wilde binden. Hij vroeg haar, of zij zich al vóór de verkiezingen kon uitspre ken over de partijen, waarmee zij even tueel een kabinet wilde vormen. Maar de A.R.P. zal dat stellig niet doen, want dan zou zij niet vrij zijn in haar onderhande lingen. En die hangen natuurlijk af van de uitslag der verkiezingen. Kent men de machtsverhoudingen nog niet, dan is het moeilijk al plannen te maken over een toekomstige coalitie. Bij de P.v.d.A. heerst optimisme over het resultaat der verkiezingen, doordat de Katholieke Volkspartij nog altijd innerlijk verdeeld is. Gehoopt wordt, dat veel werknemers uit christelijke kringen dit maal voor de P.v.d.A. zullen stemmen. Of dit dan de verliezen goed maakt, die gele den zijn bij de provinciale en de gemeen teraadsverkiezingen, moet echter nog wor- ddh afgewacht. De kans is groot, dat er nog meer kleine partijen of groepen naar de gunst der kiezers dingen dan in het verleden. In de Kamer zijn nu tien partijen vertegenwoordigd en verwacht wordt dat er in het voorjaar twintig zullen meedoen aan de politieke wedloop. Dit jaar heb ben tal van stemgerechtigden de P.v.d.A. de rug toegekeerd uit ontevredenheid over haar beleid als regeringspartij. Men moet afwachten, hoevele van hen terugkeren en bereid zijn te vergeten en te vergeven. Wanneer de P.v.d.A. als oppositie-partij in het strijdperk treedt zijn haar kansen natuurlijk het best. Dit kan men stellig niet zeggen van de K.V.P., die wel erg ongelukkig heeft ge manoeuvreerd, toen zij de val van het kabinet-Cals bewerkte. Wat zij ook doet zij zal in de komende maanden geen be leid kunnen voeren, dat zowel haar linker- als haar rechtervleugel bevredigt. Aller lei theorieën over een nieuw partijwezen waaraan de Volkskrant-conferentie was gewijd hebben nu geen zin. Men zou natuurlijk kunnen streven naar de vor ming van twee partijen in het centrum: één ter linkerzijde en een andere ter rech terzijde. Met aan de vleugels de socialis tische radicalen en de uitgesproken con servatieven. Maar zo'n hergroepering zou lange onderhandelingen eisen en veel on derling vertrouwen, terwijl de partijen nu juist in een gevechtshouding tegenover elkaar staan. In vergelijking met de ver wachte krachtmeting is de vorming van het zeer tijdelijke overgangskabinet eigen lijk bijzaak. Aller belangstelling richt zich op de nabije toekomst. tf^VWVVVWVVVWWWWVVWVWIWHArMVWWWyWVVVW (Van onze ruimtevaartmedewerker) Zonder enige hapering begon vrijdag avond op Kaap Kennedy de finale van het Amerikaanse programma voor twee- mans-ruimtevluchten. Nadat om 20.08 uur, Nederlandse tijd, een Agena doelra- ket de ruimte was ingejaagd door een At lasraket, startte om 21.46 een Titan-ra ket, die na zes minuten de Gemini-12 met aan boord de astronauten James A. Lo- vell en Edwin E. Aldrin, in een baan om de aarde bracht. Zij moeten een vlucht maken van 94 uur, waarin de Gemini 58 maal om de aarde cirkelt en 2,3 miljoen kilometer aflegt. Aanvankelijk verliep alles naar wens. Na een jacht over 102.500 kilometer kon de doelraket, binnen vier uur na de start, worden geenterd. Daarna traden echter moeilijkheden op, vermoedelijk door het niet goed functioneren van een turbine- pomp. Op grond daarvan heeft men een baanverandering naar 740 kilometer hoog te laten vervallen. Daardoor kan alsnog een ander experiment worden uitgevoerd, namelijk het waarnemen van de zonsver duistering vandaag boven Zuid-Amerika. De lancering van de doelraket en de Ge mini was tweemaal een etmaal uitge steld, wegens moeilijkheden met de Titan raket. Gisteren verliep bij deze dubbele operatie alles even vlot. Dat moest ook wel, want de Gemini diende zonder man keren 98 minuten na de Agena de ruimte te kiezen om een ontmoeting tot stand te kunnen brengen. Er was slechts 33 se conden speling. Het liep gesmeerd. Op de seconde nauwkeurig verliet de Titan met Gemini en ruimtevaarders het startplat form, terwijl de Agena de voltooiing van het eerste rondje om de aarde vrijwel over de lanceerbasis schoot op een hoog te van 297 kilometer. Aanvankelijk lag de baan van de Gemi ni op een hoogte van 161 tot 281 kilome ter. Laatsgenoemde afstand was slechts 13 kilometer meer dan in de bedoeling hadg elegen. Na enige corecties werd de baan ongeveer gelijk gemaakt aan die van de Agena, waarna de jacht kon be ginnen. Daarbij bleek de boordradar niet ideaal te werken, zodat voor een deel de manoeuvres op zicht moesten worden uitgevoerd. Na drie en half uur was de Agena, boven de Indische Oceaan, inge haald en even later kwam de eerste kop peling tot stand, doordat de ruimtevaar ders de neus van hun cabine in een kraag aan de voorzijde van de Agenaraket stuurden. Enige malen werd ontkoppeld en Een tekenaar in de Verenigde Staten heeft zijn fantasie de vrije loop gelaten, toen hij opdracht kreeg uit te beelden, hoe de astronaut Edwin Aldrin tijdens zijn wandeling in de ruimte de Gemini-12 vastbindt aan de Agena-raket. varen ruimtevaarders, van wie er zevenleven waren geroepen. Advertentie BEDRIJFSADMINISTRATIE BOEKHOUDING BELASTINGZAKEN FINANCIERINGEN HYPOTHEKEN VERZEKERINGEN VOOR AL UW ZAKEN Administratie- en Assurantiekantoor RIJKSSTRAATWEG 240 - TEL. 65104 HAARLEM NEW DELHI (AFP) Bij een spoor wegongeluk in de omgeving van Siligoeri aan de grens met Sikkim in het noordoos ten van India zijn vrijdag veertien men sen omgekomen en 35 gewond. Volgens de autoriteiten, die geen bijzonderheden over de toedracht van het ongeluk wilden bekendmaken, is er sabotage gepleegd. opnieuw geënterd, teneinde ervaring op te doen met dit soort operaties, die men volledig moet beheersen om mettertijd een bemande vlucht naar de maan te kunnen maken. Het had in de bedoeling gelegen dat de ruimtevaarders de motor van de Agena- raket zouden ontsteken en de gekoppelde ruimtevaartuigen naar een hoogte van 740 kilometer zouden sturen om dan te gaan slapen. Er waren al wat moeilijkhe den met de radioverbinding met 'n grond station en met de boordradar opgetreden maar die waren niet van ernstige aard. Pijnlijker werd het na de koppelingsma noeuvres. Wat er precies is mis gegaan werd niet meteen duidelijk. Er zijn ech ter aanwijzingen dat een turbine-pomp niet juist functioneerde. In verband met die problemen, waarmee de ruimtevaar ders zich enkele uren hebben bezig gehou den, werd besloten de Agena-motor niet in te schakelen voor de sprong naar 740 kilometer hoogte. In plaats daarvan gaat men nu een an der experiment ondernemen, namelijk voor het eerst uit de ruimte waarnemen van een zonsverduistering, die vandaag boven Zuid-Amerika plaats vindt. Aanvankelijk had dit experiment op het programma ge staan, maar het moest worden geschrapt toen de lancering van de Gemini twee maal werd uitgesteld. Door het vervallen van de vlucht op grote hoogte hebben de ruimtevaarders opnieuw gelegenheid dit verduisteringsexperiment uit te voeren. Met behulp van de Agena-motor werd de capsule iets afgeremd, om vandaag in de juiste positie boven Zuid-Amerika te ko- 1 men. Vervolgens zijn de ruimtevaarders om half zes vanochtend hun eerste nacht rust van zeven uur begonnen. Het is niet bekend in hoeverre de op getreden moeilijkheden het verdere vluchtprogramma zullen beïnvloeden. Het ligt in de bedoeling dat Aldrin van daag, staande in het geopende luik van de Gemini, gedurende ongeveer twee en half uur foto's maakt, onder meer van de zonsverduistering en andere experi menten uitvoert. Morgen maakt hij een ruimtewandeling om een dertig meter lange kabel tussen Gemini en Agena te bevestigen en lichte werkzaamheden uit te voeren. Het plan is, dat hij een uur en drie kwartier buiten de cabine blijft. In de loop van de komende dagen zullen nog veel experimenten worden uitgevoerd, waarna de capsule dinsdagavond in de Atlantische Oceaan moet landen. ADVERTENTIE vanaf half acht doorlopend demonstraties BRINKMANN - Grote Markt - Haarlem - Kroonzaal KRUISWEG 47-49 HAARLEM TEL (02500)-11532 De huidige vlucht is de tiende en laat ste van het Amerikaanse tweemans-pro gramma en de dertiende Amerikaanse be mande ruimtevlucht. De Sovjet-Unie heeft 11 bemande vluchten gemaakt. De laatste in maart vorig jaar, voordat de Amen kaanse Gemini-vluchten begonen. In to taal heeft Amerika thans 22 keer een man in de ruimte gebracht. De Russen elf. De Amerikanen hebben nu negentien er- 1 —1 am n/WTAn tweemaal een ruimtevlucht maakten. De elf Russische ruimtevaarders hebben allen slechts één vlucht gemaakt. Wanneer de Gemini-vlucht volgens plan voltooid wordt zullen de Amerikanen ruim 1993 man uren ruimte-ervaring hebben. De Russen slechts 507. De Amerikanen hebben zoveel vertrou wen in het slagen van de bemande vluch ten, dat zij ditmaal 33 V.N.-diplomaten uit 22 landen, waaronder Polen en Roe menië, tot de lanceerbasis hadden toe gelaten om de start van de Gemini ga de te slaan. De Sovjet-Unie had de uitno diging afgeslagen. Aanneming zou ver plichtingen geschapen hebben en de Rus sen zijn nu eenmaal niet zo erg happig op buitenlandse belangstelling bij ruim te-lanceringen, zeker niet van Amerikaan se zijde. Het vertrouwen van de Amerikanen sprak ook uit grapjes die de ruimtevaar ders zich voor de start moesten laten welgevallen. Zo kregen zij bordjes op hun rug gehangen met de wooden „the end", waarmee niet hun toekomst voorspeld werd, maar alleen werd gezinspeeld op het einde van het grandioos uitgevoerde Gemini-programma. Amerika staat na de huidige vlucht klaar voor de experimen ten met de driemans Apollo-capsule, die in 1968 of 1969 een vlucht naar de maan moet maken voor de landing van twee astronauten. MADRID (AFP) De Spaanse regering heeft besloten volledige en algemene arn- nestie te verlenen aan politieke delin- quenten uit de tijd van de burgeroorlog. Dat heeft de minister van Voorlichting, Fraga Iribarne, meegedeeld. Bovendien is een wet goedgekeurd over de ophef fing van de rechterlijke instanties die onder de uitzonderingstoestand in het (Van onze redactie buitenland) William Averell Harriman „onverwoestbare Ave" voor zijn vrien den wordt dinsdag 75 jaar. De altijd reizende diplomaat, adviseur van vier presidenten Roosevelt, Truman, Kennedy en Johnson is een uitzonderlijke figuur, een persoonlijkheid die waarschijnlijk meei dan enig ander modern Amerikaans diplomaat de richting heeft bepaald van de buitenlandse politiek van zijn land. Hij doet dat reeds een kwart eeuw. Hij is daarmee laat begonnen. Tot zijn veertigste jaar zat hij „in zaken. Dat wil zeggen hij beheerde en ver meerderde het vermogen dat hij van zijn vader had geërfd. Die had dat als spoorwegmagnaat en bankier ver diend. Harriman had een financiële neus. Hij maakte geld met zijn geld en heeft nu een vermogen dat op veer tig miljoen dollar wordt geschat, zo'n 150 miljoen gulden dus. En dat bete kent dat hij financieel onafhankelijk is en zich geen zier hoeft aan te trekken van wie dan ook. Hij is geen car rière-diplomaat en hoeft tegen geen en kele president een blad voor de mond te nemen. Dat, en zijn onmiskenbaar talent om te onderhandelen, heeft hem waar schijnlijk gemaakt tot een diplomaat die op het wereldtoneel voor zijn land vrijwel onafgebroken zijn onmisbaar heid heeft bewezen. Hij sprak met staatslieden als Churchill, Stalin, De Gaulle, Tito, Kroesjtsjev, Tsjombe, Nasser, Mossadegh, Ayoeb Khan en Nehroe. Zijn talent als onderhandelaar wordt door Sulzberger van de New York Times als volgt gehonoreerd. „Harriman is een goede onderhande laar, omdat hij geduldig, hardnekkig en pragmatisch is. Hij weet dat bui tenlandse politiek minder een zaak van abstracte feiten is dan van een wijze van benadering." Toen hij onlangs in Tokio was pre sident Johnson had hem op een we reldreis gestuurd om regeringen te pol sen over de situatie in Vietnam noemde een vooraanstaand Japanner hem „de betrouwbare man die bran den blust." Het was Eleanor Roosevelt, echtge note van Franklin, die Harriman op zijn veertigste jaar ertoe bracht zich met politiek in te laten. Hij bekende zich tot de beginselen van de Demo cratische Partij en werd een vurig voorvechter van de New Deal, het programma waarmee president Roose velt de crisis in zijn land te lijf ging. Hij werd spoedig in die partij een van de topfiguren. Er is na de zesde president van de Verenigde Staten, John Quincy Adams, geen Amerikaan geweest die zoveel be langrijke overheidsposten heeft be kleed en zoveel vitale opdrachten op het gebied van de internationale diplo matie heeft uitgevoerd. Om er enkele te noemen: Directeur van de landelijke organi satie die in 1933 werd opgericht om de economische crisis in de V.S. te bestrijden; Roosevelts speciale vertegenwoor diger in Groot-Brittannië; Ambassadeur in Groot-Brittannië; Minister van Handel; Hoofd van de veiligheidsdienst; Gouverneur van New York; Onder-minister van Buitenlandse Zaken. Harriman is er ondanks zijn vele bekwaamheden nimmer in geslaagd een populaire figuur te worden. Hij is daarvoor waarschijnlijk te zeer de man van het rustige geheime overleg, te zeer een aristocraat. Hij spreekt de massa niet aan. Hij benadert proble men met een analytische precisie, on- geëmotioneerd, wetenschappelijk. Dat is er de oorzaak van geweest dat de Newyorkers hem in 1958 niet herkozen als gouverneur van hun staat. Zij gaven toen de voorkeur aan Nelson Rocke feller. Waarschijnlijk speelde zijn gebrek aan populariteit hem ook parten in de eigen partij. Twee keer heeft hij ge poogd de kandidaat van die partij te worden voor het presidentschap. Twee keer moest hij de vlag strijken voor mannen die de massa van de kiezers meer aanspraken. Niet als partij-politicus, maar als on derhandelaar voor zijn land op het ter rein van de wereldpolitiek, ligt de gro te betekenis van deze Amerikaan. Hij had de leiding van de delegatie van de V.S. die deelnam aan de con ferentie van Genève die vrede in Laos bracht. Hij bracht de Russische regering er toe met de Verenigde Staten het be perkte kemstop-verdrag van Moskou te sluiten. Hij ging voor president Kennedy naar Kongo om poolshoogte te nemen. Hij stelde voor president Kennedy ter plaatse een onderzoek in naar de oorzaken en gevolgen van de contro verse tussen India en Pakistan. Hij is een van de grondleggers van de Verenigde Naties. Harriman neemt nooit een blad voor zijn mond. Toen hij eens door een commissie uit de Senaat over een be paalde zaak werd gehoord, zei hij op een gegeven ogenblik tegen een belang rijke senator: „Senator, u weet niet waarover u praat. Ik wel!" Hij is een kenner van het internatio nale communisme en weet waarschijn lijk beter dan welke Amerikaan ook wat er in het Kremlin omgaat. De Russen respecteren hem en steken dat niet onder stoelen of banken. Zij we ten dat hij staat voor wat hij zegt. Hij heeft lak aan de vaak lege gewoon ten en taboes van het ministerie van Buitenlandse Zaken. Hij haat vergade ringen van de staf en lange informa tieve bijeenkomsten. Het kan hem geen zier schelen, hoe op het ministe rie „altijd iets gedaan wordt". „Kana len" negeert hij rustig en bij voor keur. Ambtenarij is hem een gruwel. Over de situatie in Vietnam is zijn mening bekend. Hij gelooft dat de communisten daar proberen hoever zij kunnen gaan met de Verenigde Sta ten. „Als zij in Vietnam succes heb ben, zullen zij geloven dat zij hetzelfde William Averell Harriman 75 jaar. kunnen doen waar ter wereld ook", heeft hij gezegd. Hij meent dat „wij in een gevecht zijn gewikkeld met de communisten die proberen hun systeem overal ter we reld aan de volken op te dringen. Viet nam is slechts een veldslag in die strijd". Hij zegt keer op keer dat men in de VS het doorzettingsvermogen en het inzicht van de communisten niet mag onderschatten. „Hun uiteindelijke doe! is alle vrije landen over te ne men en tenslotte de Verenigde Staten te verslaan". Harriman is nu 75 jaar. Hij denkt er niet aan stil te gaan leven. Hij is kern gezond en heeft kennelijk geen last van de vermoeiende reizen die hij moet ma ken en de inspannende opdrachten die hij moet uitvoeren. Meer dan een kwart eeuw is de onverwoestbaarheid van Harriman voor de Amerikaanse buitenlandse politiek van onschatbare waarde geweest. Hoe lang zal deze rei zende ambassadeur van Amerikaanse presidenten dit nog volhouden? DJAKARTA (ANP) Het r.-k. Indo nesische blad Kompas meldt dat president Soekarno in de zomer van 1965 150 mil joen dollar van de toenmalige Ameri kaanse ambassadeur in Indonesië, Howard Jones, heeft ontvangen voor het laten drukken van Engelse leerboeken. Kompas herinnnert er aan dat Soekarno in de tweede helft van het vorige jaar meer dan eens heeft beweerd dat een Indonesiër 150 miljoen dollar van de Ame rikaanse inlichtingendienst had ontvangen om hem en de regering ten val te brengen. „De bekende verzetsstrijder Bing Tomo bezit een fotokopie", aldus het blad, „waaruit blijkt dat Soekarno zelf de ont vanger van dat bedrag is". ADVERTENTIE VEZENO N V -ZAANDAM-STATIONSSTRAAT 83-TEL. 6 74 51 IHiyKyjjygiHIWyWWIRIVWWUWWWWWMUWWWVVWWtflIMIIWWWIIHMI Vonnis. Een leider van een communis tische cel op het eiland Majorca is vandaag tot veertien jaar gevangenis straf veroordeeld voor ondergrondse activiteit en het verspreiden van pro paganda tegen de regering. Ruimtevaart. Spanje zal met hulp van Amerika een vijf-jarenplan voor ruim tevaart uitvoeren. Bezoek. Premier Kosygin van de Sovjet- Unie zal begin december een bezoek aan Frankrijk brengen. Water. In verscheidene delen van Frank rijk doen zich overstromingen voor, waardoor wegen worden afgesloten en woningen moeten worden ontruimd. Verlenging. Het Britse Lagerhuis heeft zich eenstemmig uitgesproken voor verlenging met één jaar van de tegen Rhodesië getroffen economische straf maatregelen. Akkoord. De VS en de Sovjet-Unie heb ben overeenstemming bereikt over de tekst van een ontwerp-verdrag waarin de internationale en niet-militaire sta tus van de ruimte wordt vastgelegd. Geld. De VS heeft drie miljoen dollar ter beschikking van de Verenigde Na ties gesteld als bijdrage in de lege- ringskosten van de vredestroepenmacht van de VN op Cyprus. De VS heeft de volkerenorganisatie in totaal 18,2 miljoen dollar voor de VN-troepen op dat eiland verstrekt. Chinese Lieverdjes. De Chinese Rode Gar de heeft beloofd „de lucht te zullen be zwangeren met de scherpe reuk van kruitdamp". Het doel van de Rode Garde is „chaos te scheppen hoe groter hoe liever". Dit staat in een nummer van het blad Rode Vlag, the oretisch orgaan van de Chinese Com munistische Partij, dat onder hoofdre dactie staat van Tsjen Po-Ta. Regering. San Marino, 's werelds oudste en kleinste republiek, heeft na een politiek vacuum van vijftien weken weer een regering gekregen. De Chris ten-Democraten en de Socialisten heb ben besloten weer te gaan samenwer ken. Hun coalitie viel in augustus uit een. Dodenherdenking. België herdacht vrij dag de dag van de wapenstilstand in 1918, zijn doden uit de twee wereldoor logen. Het centrale punt van de her denkingsplechtigheden was het graf van de onbekende soldaat in Brussel, waar koning Boudewijn, de voorzitters van de Kamer en de Senaat, leden van de re gering en vele andere autoriteiten bloe men legden.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 3